PD verzorgt vervroegd somertheater' in Bonn iwsiEffiaja Einde blokkade in zicht NAVO ziet weinig in suggestie Gorbatsjov Politie ontruimt plein in Bukarest Fundamentalisten winnen in Algerije «ETENLAND EeidócGomont WOENSDAG 13 JUNI 1990 PAGINA 5 verdachten van pentras weer vrij pNON Twee van de vier jon- fdie in verzekerde bewaring wa- jsteld in verband met de graf- Knis op de joodse begraafplaats in Centras, zijn gisteren vrijgelaten, fjer jongeren zijn van 'goede fami- jen behoren niet tot de Franse jheads die ervan worden verdacht javen in Carpentras te hebben be- 1 en een lijk te hebben opge ien! De poljtie arresteerde de jon- jn naar aanleiding van een foto Jtwee jaar geleden werd genomen nachtelijke bijeenkomst op de iafplaats. Deze vier jongeren ten daarbij op de grafstenen. Italië trekt Venetië terug voor 'Expo 2000' HOME Italië is gecapituleerd voor een wereldwijd protest tegen de kandi datuur van Venetië als gastheer voor de wereldtentoonstelling 'Expo 2000'. De beslissing van de Italiaanse regering is door premier Gulio Andreotti aan het parlement kenbaar gemaakt. De in Pa rijs zetelende organisatie van wereld tentoonstellingen zal nu moeten kiezen tussen Hannover en Toronto. Bewonde raars uit binnen-en buitenland van de waterrijke stad in het noorden van Ita lië hebben maandenlang campagne ge voerd om de tentoonstelling buiten de stadspoorten te houden. Volgens hen ondervindt Venetië teveel schade van het bezoek van honderdduizenden extra toeristen. Noodsituatie in Athene door smog ATHENE Talrijke bos- branden, gecombineerd met een hittegolf, bedreigen meer dan vier miljoen mensen in en om de Griekse hoofdstad Athene. De temperatuur steeg gisteren tot 38 graden en gaat de komende dagen nog verder omhoog. Ook zonder hittegolf en branden dreigt in de stad regelmatig al het smoggevaar. De zie kenhuizen zijn in staat van paraatheid gebracht om hon derden mensen te kunnen behandelen. Tot overmaat van ramp kampt Grieken land met een watertekort. Smokkel doodskisten van Polen naar Sovjetunie WARSCHAU Het smokkelgilde in Polen heeft een nieuwe goudmijn ontdekt: het ille gaal verhandelen van Poolse doodskisten in de Sovjetunie. Het Poolse persbureau PAP meldt dat de laatste weken een groot aantal doodskisten is verdwenen in de streek rond de plaats Lublin. Smokkelaars brengen ver volgens de kisten over de nabijgelegen grens rivier Bug naar de Sovjetunie. Het is een lu cratieve handel. De kisten brengen in Polen zo'n 200 gulden op. In de Sovjetunie krijgen de smokkelaars wel het viervoudige uitge keerd. De Poolse smokkelaars nemen de ge legenheid te baat om in het buurland voor gemiddeld 75 gulden een heel varken op te kopen dat zij, geslacht en wel, thuis met grote winst weer verkopen. 'Vingers afhakken om oppositie te stoppen' NAIROBI Een leider van de regerings partij in Kenya wil" paal en perk stellen aan de roep om een meerpartijenstelsel. Daarom heeft hij voorgesteld de vingers te laten afhakken van aanhangers van oppo sitiegroepen, die bij demonstraties het V- teken maken. ,,Wij wensen niet met ons te laten sollen", betoogde Wilson Leitich, voorzitter van de KANU de enig toege stane partij in Kenya. In 1982 werd in het Afrikaanse land een einde gemaakt aan het meerpartijenstelsel. Maar onder in vloed van de ontwikkelingen in Oost-Eu ropa gaan er steeds meer stemmen op om vrije verkiezingen met meer partijen te houden. Oosteuropese landen worden lid Interpol MADRID De Sovjetunie, Tsjechoslowa- kije en Polen treden eind dit jaar toe tot de internationale politie-organisatie Interpol. Daarnaast heeft Bulgarije het lidmaatschap aangevraagd, zo verklaarde gisteren een In terpol-functionaris. De secretaris-generaal van de organisatie, Raymond Kendal, verklaarde tijdens een in ternationaal congres in Madrid over geweld en misdaad dat het lidmaatschap van de Oosteuropese landen zal helpen de 'Balkan route' onder controle te krijgen, een weg waarlangs veel heroïne naar Europa wordt gesmokkeld. In Interpol werken nationale politie-organi- saties van rond 150 landen samen. Van onze correspondent Rink Drost) ?hNN Sinds de om- ïteling in de DDR it in West-Duitsland een beetje anders gebruikelijk. De zo- t0 is nog niet eens be- nen, maar het 'zomer- ,t( iter' draait al volop. pe e keer brengen niet de ru ons-partijen van Hel- ok Kohl en Theo Waigel Qj'show, maar de sociaal- j ïocratische SPD. In de ^drollen de Saarlandse n lister-president Oskar mtaine en partijvoor- ir Hans-Jochen Vogel. NP buitenstaanders is nog H r moeilijk te volgen welk de SPD eigenlijk opvoert. it hoe kan een normale ;er nog begrijpen dat de het Duits-Duitse staats- r [rag, de vloer onder de ko lde Duitse eenheid, in de parlementskamer wil af- )ei ren en in de andere wil la te passeren? Ook de Duitse 'pilia slaagden er het afgelo- weekeinde niet in duide- te maken wat er nu eigen- de hand is. Hoe kon- ze ook, met de handicap het 'zomertheater' zich op e tonelen afspeelt: een in in en een in de Saarlandse fdstad Saarbriicken? ingrediënten van het stuk een wirwar van politieke ingsverschillen, interne ltsstrijd, politieke naijver ikwetste gevoelens van ei- Honecker wil spaargeld ruilen voor D-marken OOST-BERLIJN Ook de voormalige Oostduitse commu nistische partijleider Erich Honecker wil zijn spaargeld in wisselen voor Westduitse marken, wanneer deze munt vol gende maand in de DDR wordt ingevoerd. Dat heeft zijn ad vocaat, Friedrich Wolff, verklaard. Honecker en zijn vrouw Margot hebben op hun rekening ongeveer 300.000 Ostmar- ken staan; straks goed voor 147.000 D-marken. Volgens Wolff heeft Honecker dit geld op legale wijze verkregen, maar de nieuwe regering in de DDR is daar nog niet van overtuigd. Zolang het onderzoek naar bezittingen van voor malige partijfunctionarissen gaande is, mogen de Honeckers niet aan hun spaargeld komen. genwaarde. Om het voor de toeschouwers allemaal nog wat moeilijker te maken spelen sommige scènes zich boven dien achter gesloten doek af. Het resultaat van dat politieke spel der verwarring is voor de SPD op dit moment niet pret tig. De partij vormt door het interne gekrakeel een gemak kelijk doelwit voor de politie ke tegenstanders. En die aar zelen niet te scoren. Volker Rühe, de venijnige en uitge kookt secretaris-generaal van de CDU: „Met misnoegen kijkt onze partij naar de steeds meer bizar wordende optredens van de heer Lafontaine. Ook ziet ze hoe afhankelijk een grote volkspartij zich van één man maakt. Het is onbegrijpelijk hoe de SPD zich elke dag weer als een dansbeer op het toneel laat zetten". Het leek na de ommekeer in de DDR in de SPD allemaal zo harmonieus. De boven elke verdenking staande erevoor zitter, oud-bondskanselier en oud-burgemeester van Berlijn Willy Brandt, gaf een koers aan die in de partij maar al te graag massaal werd gevolgd. Vergeten waren de jarenlange aanvallen aan het adres van de regeringspartijen, dat zij met hun streven naar Duitse hereniging een utopie najoe gen. Met Willy Brandt als trekpaard toonden de sociaal democraten zich gematigd na tionalistisch. Maar de SPD kon het niet bol werken tegen de snelheid en de beloften waarmee bonds kanselier Helmut Kohl met zijn CDU naar de vereniging van de beide Duitslanden ste vende. Voor Oskar Lafontaine, die eind dit jaar dan wel begin volgend jaar óf alleen in de Bondsrepubliek óf voor geza menlijk Duitsland de SPD-kar wil trekken tegen Helmut Kohl, was de ontwikkeling in zowel de Bondsrepubliek als de DDR een alarmsein. Hoe kan hij zich tegenover de 'ver enigingskanselier' Helmut Kohl profileren, wanneer zijn partij in eigen land zonder in breng van alternatieven met de regeringspartijen meeholt naar de Duitse eenheid? En nog wel de eenheid volgens het model-Kohl? Lafontaine is er de afgelopen weken uitstekend in geslaagd de zaak in eigen land in bewe ging te krijgen. Maar vraagte kens mogen worden gesteld bij zowel het tijdstip als de manier waarop. Goed, dat late tijdstip kan hem worden vergeven, omdat hij eind april, na de aanslag op zijn leven, enige tijd van het politieke toneel moest verdwijnen. Maar de manier waarop de Saarlander eind mei duidelijk maakte dat de SPD zich niet zonder slag of stoot akkoord mocht ver klaren met het onderhande lingsresultaat, streek zowel buiten als in de partij menig een tegen de haren in. Deze keer is de inzet van La fontaine, vanuit Saarbriicken waar hij nog steeds herstellen de is van de aanslag, wel erg hoog. Talrijke SPD'ers hebben al met het staatsverdrag inge stemd. Het blokkeren ervan zou leiden tot een chaos, om dat bijvoorbeeld de gigantische geldwissel-operatie op 2 juli niet door zou gaan. De hou ding van Lafontaine is ook een keiharde aanval op de ma nier waarop Hans-Jochen Vo gel de partij en de Bondsdag fractie leidt. Eergisteren ver klaarde Vogel nog dat de SPD, ondanks het verzet van Lafon taine, het verdrag zou goed keuren. Maar de slotacte van het 'zomertheater' in Bonn moet nog gespeeld worden. eer RAF-terroriste DDR aangehouden BERLIJN Inge l, van wie wordt aangeno- dat zij lid is van de West- e terreur-organisatie Rote ti nee Fraktion (RAF), is in bDDR aangehouden, Oostduitse minister Peter- Diestel noemde de ar- itie van de 46-jarige West- ie een nieuw resultaat van »e ts-Duitse samenwerking, jiife Viett komt voor op een van de dertig meest ge- rijhte RAF-leden. Vorige 'k werd de 39 jaar oude Su- ïie Albrecht in Oost-Berlijn rresteerd. Beide vrouwen verdacht van mede- htigheid aan de moord op bankier Jtirgen Ponto 1977. ill ntanse minister eit voor elaten bordelen RIJS Er is veel voor te i j gen dat Frankrijk het ruim irtig jaar oude bordeelver- I opheft. Dat schrijft een lister uit de regering-Ro ti gisteren in een ingezon- stuk in een Franse krant, weer toelaten van borde- beschouwt minster Kouch- mogelijkheid om risico van aids in te dam- n. „Het is beter dat de be lde liefde zich afspeelt on hygiënisch verantwoorde 0 standigheden, dan achter smerig gordijn", schrijft de ijfcister voor humanitaire Tigelegenheden in Le Figaro. „Geen commentaar", laat de Argentijnse 'first lady' Zulema Voma weten, wanneer zij met dochter Zulemita in een auto stapt. Zulema Yoma komt het presidentiële huis voorlopig niet meer in. FOTO: AP Argentijnse president zet echtgenote huis uit BUENOS AIRES President Carlos Menem van Argentinië leeft in zulke onmin met zijn echtgenote Zulema Yoma, dat hij haar de presidentiële resi dentie uit heeft gezet. „De op dracht is zonder geweld uitge voerd omdat zij het pand al had verlaten, voordat zij daar toe opdracht kreeg", aldus woordvoerder Raul Granillo Ocampo. Yoma (47) is sinds 1966 met de 59-jarige Menem getrouwd. De laatste maanden heeft zij zich steeds meer ont popt als een politieke tegen stander van haar echtgenoot. De huwelijksproblemen van het presidentiële paar zijn de afgelopen maand in Argenti nië aanhoudend voorpagina- E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER jtf Natuurlijk zal de Bey de „Helhondt" niet ongemoeid laten rekken en Peer moet de uiterste voorzichtigheid in acht ne- i, maar ook onder de Moren heeft hij genoeg vertrouwen, om plannen uit te voeren. Snel geeft hij zijn orders; alles klaar den voor het vertrek. Zijn mannen juichen: eindelijk weer naar I Vlug worden de koffers gepakt en Peer verwisselt zijn ko- gsgewaad voor zijn oude zeemanspak, dat hem wel zo goed Weg met die tulband. „Voor een braspenning kun je hem van mij overnemen, stuurman!" grinnikt hij, maar de opperstuurman voelt niets voor een grapje. De tijd dwingt. Want Mohammed Bey heeft zijn getrouwen natuurlijk al lang verzameld en nu de avond valt, kunnen ze ieder ogenblik een aanval verwachten. De Moren hebben weliswaar ontzag voor de vuurwapens der zeerovers, maar ze weten er zelf ook mee om te gaan en, gewapend met dolken, speren, sabels, vormen ze een geduchte strijdmacht. President Gorbunov van Letland (I) kijkt nog wat somber, maar zijn Litouwse collega Landsbergis ziet na het gesprek met Sovjet-president Gorbatsjov de toekomst heel wat zonniger tegemoet.^ LITOUWSE PRESIDENT LANDSBERGIS: (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Na het on derhoud met Sovjet-presi dent Gorbatsjov liet de Li touwse president Vytautas Landsbergis gisteren doorschemeren dat er spoedig een einde zou kunnen komen aan de economische blokkade van de Baltische repu bliek. „De blokkade zal niet morgen opgeheven worden, maar we zullen zien of het niet overmor gen gebeurt", aldus een optimistische Landsbergis. Landsbergis weigerde te zeg gen welke voorwaarden Gor batsjov heeft gesteld om de economische blokkade op te heffen, die sinds de eenzijdig afgekondigde onafhankelijk heidsverklaring van 11 maart^ Litouwen in een wurggreep houdt. De Litouwse president weigerde in detail te treden, omdat hij niet wilde dat zijn collega's in het Litouwse par lement het nieuws uit de krant in plaats van uit zijn mond zouden vernemen. Ook zijn Letse en Estse collega, respec tievelijk Anatoli Gorboenovs en Arnold Ruutel, waren te vreden over het gesprek dat gisteren dan eindelijk drie maanden plus een dag na de Litouwse onafhankelijkheids verklaring plaats had ge vonden. Gorboenovs liet ver heugd weten dat de Letse ver klaring waarin de republiek aankondigde zich in een over gangsfase naar volle onafhan kelijkheid te bevinden aan vaard was. Het einde van de strubbelingen tussen de Balten en Moskou is in zicht, aldus Gorboenovs. De Baltische leiders waren ook zeer ingenomen met Gorbats- jovs voorstel voor een lossere unie van „soevereine staten". Een deel van de hervormers pleit al langer voor een confe deratie van onafhankelijke landen, zoals de EG of de Brit se commonwealth. Volgens sommigen moet de centrale overheid alleen de buitenland se politiek en defensie waar nemen. Anderen hebben daar centrale planning en andere economische bevoegdheden aan toegevoegd. Concessies De ontmoeting tussen Gorbats jov en Landsbergis, gisteren in Moskou, werd mogelijk, omdat beide leiders bereid waren ge bleken de nodige concessies te doen. Gorbatsjov had zijn eis laten varen dat de Balten hun onafhankelijkheidsverklaring eerst moeten intrekken alvo rens de Baltische leiders te ontvangen. Hij ontving Lands bergis tijdens en na de zitting van de Raad van de Federatie, een nieuw instituut waarin de Sovjet-president en leiders van de afzonderlijke Sovjetrepu blieken zitting hebben en dat de verhouding tussen het Kremlin en deze republieken moet regelen. Landsbergis had een concessie gedaan door naar de zitting van de Raad te komen. Voor heen had hii steeds uitnodigin gen om deel te nemen aan de vergaderingen van de Raad van de Federatie steeds afge slagen, omdat de republiek die hij leidt, volgens hem en de meeste andere Litouwers geen Sovjet-republiek is. Op de zitting van de Raad van de Federatie was ook Boris Jeltsin aanwezig, in zijn nieu we hoedanigheid van voorzit ter van het Russische parle ment. Het was de eerste ont moeting tussen Gorbatsjov en Jeltsin, sinds de laatste tot Russische leider was gekozen. Op de dag van deze ontmoe ting had het Russische parle ment net de soevereiniteit van de republiek Rusland uitgeroe pen. Dit houdt onder meer in dat de wetten van Rusland nu prioriteit hebben boven de wetten van de Unie. Hiermee kan Jeltsin Gorbatsjov behoor lijk de voet dwarszetten, onder meer door buiten het Kremlin om economische kontakten te leggen met Litouwen en zo Gorbatsjovs economische boy cotten tegen deze Baltische re publiek te ondermijnen. Toch noemde de Letse leider Gorboenovs de verstandhou ding tussen Gorbatsjov en Jelt sin gisteren goed. De mannen gaven duidelijk blijk van we derzijds respect, aldus Gorboe- BRUSSEL De NAVO acht de suggestie van Sov jet-president Michaïl Gor batsjov om het verenigd Duitsland een geasso cieerd lid te laten zijn van het Noordatlantisch bond genootschap en het War schau Pact niet reëel. Ook de Amerikaanse presi dent George Bush en de West duitse bondskanselier Helmut Kohl wijzen de suggestie van de hand. Volgens een woord voerder van de NAVO in Brussel moet een verenigd Duitsland zelf kiezen tot welk verdrag of bondgenootschap het wil toetreden. Hij zei wel dat met belangstelling kennis is genomen van het zoeken van Gorbatsjov naar een for mule, die Duitsland in staat stelt lid te blijven van de NAVO. In een toespraak voor de Opperste Sovjet liet Gor batsjov gisteren doorscheme ren dat hij met een „associatie ve deelname" van Duitsland in de NAVO zou kunnen in stemmen, mits er geen wijzi gingen kwamen in de „weder zijdse verplichtingen" van Oost-Duitsland aan het War schau Pact en van West-Duits land aan de NAVO. Ook zei Gorbatsjov dat beide militaire allianties hun Koude-oorlogs- instelling moeten laten varen. Bondskanselier Kohl verklaar de in een reactie, dat hij en Bush vorige week in Washing ton gesproken hebben over een „soort non-agressiepact", dat onder toezicht van de Con ferentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa geslo ten zou moeten worden. Met een dergelijk pact zou de vrees van de Sovjetunie voor de mi litaire macht van het verenig de Duitsland weggenomen moeten worden. De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Jiri Dienstbier, heeft gezegd dat het Warschau Pact, hoewel het militair uiteenvalt, als organi satie in stand moet worden ge houden om te voorkomen dat de Sovjetunie een geïsoleerde en gevaarlijke kernwapenmo- gendheid wordt. Hij maakte duidelijk dat zijn land niet de weg zal inslaan die Hongarije heeft gekozen. Dit land heeft aangekondigd zich uit het Pact terug te willen trekken. BUKAREST Honderden politiemannen hebben van morgen het Universiteitsplein in Bukarest ontruimd. Het plein was al vijftig dagen lang het toneel van een demonstra tie tegen de regering. Meer dan honderd demonstranten zijn door de politie aangehou den. Verscheidene hongersta kende betogers zijn naar zie kenhuizen overgebracht. Door de demonstratie was het ver keer op het centrale plein in de Roemeense hoofdstad al ge ruime tijd geblokkeerd. Vol gens de autoriteiten was het plein het toneel geworden van „woeker, prostitutie en gok ken, diefstal, geweld en drugs misbruik". De betogers zeiden dat het regerende Nationale Front van president Ion Ilies- cu niet meer is dan een voort zetting van het autoritaire re gime van wijlen dictator Ceau- sescu. W—w—r Gehelmde politieagenten hielden vanmorgen in Bukarest de wacht bij de restanten nacht ontruimde 'kamp' van de betogers tegen de regering. van het van- FOTO: EPA ALGIERS Het Islamitisch Reddingsfront (FIS) heeft vol gens voorlopige cijfers de overwinning behaald bij de eerste vrije (locale) verkiezin gen in Algerije sinds 1962, het jaar van de onafhankelijkheid. lah wijzen de eerste resultaten er op, dat op de islamitische fundamentalisten meer stem men zijn uitgebracht dan op het regerende Nationaal Be vrijdingsfront (FLN). Op de derde plaats komt de Vereni ging voor Cultuur en Demo cratie (RCD), die gezien wordt als een partij van de Berbers uit Kabylië in het oosten van Algerije. De winst van de FIS werd, behalve door de funda mentalisten zelf, niet ver wacht. Het ziet er echter naar uit de dat de FIS geprofiteerd heeft van de lage opkomst. De belangrijkste oppositiegroepen hadden opgeroepen de verkie zingen te boycotten. Ofschoon het om locale ver kiezingen ging, heeft de FIS vooral haar landelijke bood schap uitgedragen: islamise ring van de grondwet, gedeel telijke stopzetting van het af betalen van de buitenlandse schuld en het herstel van de hoop op een toekomst zonder massale werkloosheid zoals nu.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5