Stotteren kwestie van een haperend spiertje •r CDA: hoger salar jonge leraar kost slechts 50 miljoei Sancties Z-Afrika voorlopig gehandhaaf WK Hairstyling verwacht bezoek van 60.000 kappers CDA-senator uit kritiek op 'falend asielbeleid' 1 BINNENLAND Anne-Frankpenning voor Franse jongeren AMSTERDAM De Franse jongerenor ganisatie SOS-racisme heeft de Anne- Frankpenning 1990 gekregen. Dat heeft de directeur van de Anne-Frankstichting, H. Westra, gisteren bekend gemaakt in Straatsburg bij de opening van de ten toonstelling 'De Wereld van Anne Frank, 1929-1945'. De prijsuitreiking zal in het najaar plaatsvinden in Amsterdam. De stichting uit met de toekenning van de prijs haar waardering voor de manier waarop SOS-racisme er in is geslaagd jon geren uit alle lagen van de Franse samen leving bijeen te brengen in de strijd tegen racisme en antisemitisme. De afgelopen jaren maakte SOS-racisme onder meer le sprogramma's voor het onderwijs en orga niseerde het popconcerten tegen racisme. CcidóeCouotwit Jonge muizenvangers Vier jonge torenvalken kijken vanaf hun acht meter hoge nestkast de wijde wereld in. Ze heb ben nog geen vliegbre vet, maar hopen binnen kort de eerste lessen van hun ouders te krijgen. Als ze eenmaal zelfstandig kunnen vliegen wordt de muizenjacht hun belang rijkste taak. De valken wonen in een boomgaard van de proeftuin voor fruitteelt in Geldermalsen en voorkomen zo het ge bruik van gif om muizen :j te bestrijden, foto: anp Vakbondswerk in bedrijf niet in wet geregeld DEN HAAG Het wetsvoorstel dat vak bondswerk in de onderneming moet re gelen wordt ingetrokken. Een motie van de VVD met die strekking werd gisteren ondersteund door het CDA. Het onlangs in de Stichting van de Arbeid bereikte akkoord over vakbondswerk in onderne mingen vinden CDA en VVD voldoende. Verdere wettelijke verankering is vol gens CDA-kamerlid Biesheuvel alleen maar frustrerend voor het overleg tussen werkgevers en werknemers. De PvdA zou, zoals bekend, het vakbondswerk wettelijk geregeld willen zien. Vorige week, bij het debat over deze kwestie, zei de PvdA'er Middel dat een wettelijke re geling een vereiste is. Hij wilde daar ech ter geen motie voor indienen. WOENSDAG 13 1UNI 1990 PAGI CDA: maak eind aan paspoortdiefstal DEN HAAG Staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) dient afdoende maatregelen te tref fen tegen massale diefstal van pas poorten uit gemeentehuizen. Het CDA-kamerlid Krajenbrink dringt hier op aan in schriftelijke vragen na berichten vorige week over de ontvreemding op grote schaal van de waardepapieren. Krajenbrink wil weten om hoeveel paspoorten het gaat en dat de staatssecretaris een regeling treft voor de opslag van de rode boekje in gemeente huizen, vooruitlopend op de behan deling van de ontwerp-Paspoortwet waar een en ander nader in wordt omschreven. Nederland geeft Anj 5,5 miljoen noodhul e DEN HAAG Nederland zal lfl noodhulp ter waarde van 5,5 r gulden beschikbaar te stellen, a Ontwikkelingssamenwerking gi (jl meegedeeld. Hiervan is 3,2 milja 1 c stemd voor voedsel en zaden en 2 ge: joen voor medicamenten, kledi \n bouwmaterialen. De hulpgoedere len worden geleverd aan, en ge :e] bueerd via de hulporganisatie Angola, die een omvangrijk ne hp van hulpkanalen door het hele heeft. Angola heeft te lijden va[.a. aanhoudende strijd tussen regen ger en de guerrillabeweging Unita de misoogsten van de afgelopen jaar als gevolg van extreme weetw standigheden. DEN HAAG Het ver- Sjn d,oor Pri"iteitsteUj beteren van de.aanvangs- salarissen voor jonge lera- Voor de arbeidsvoorwaar ren in het basis- en voort- Minister Ritzen, staatsse gezet onderwijs is volgens ris Wallage en de actie de CDA-fractie in de van jonêe ieraren (Naht Tweede Kamer financieel ™illen j». SI j blijven. Zij hebben dat gis een minder groot pro- afgesproken tijdens een bleem dan staatssecretaris moeting op het ministeri Wallage (onderwijs) in onderwijs in Zoetermeer. eerste instantie de Kamer heeft voorgehouden. Overschotten Precieze prognoses van De fractie komt door een an- aanbod en de vraag naar dere berekening op een bedrag krachten in het basisondi van 50 miljoen uit; Wallage op zijn niet mogelijk. Best; 200 miljoen gulden per jaar. voorspellingen over tek Volgens het CDA-kamerlid en overschotten aan Tuinstra gaat het om zo'n krachten zijn bovendien 10.000 „huidige" jonge leraren erg betrouwbaar, zo ra en jaarlijks om zo'n 3000 nieu- teerde de Organisatie we instromende leraren. Hij Strategisch Arbeidsmar denkt dat het mogelijk moet derzoek (OSA). Nieuwe methode kan opera aan prostaat voorkomen AMSTERDAM Met behulp van een nieuwe methode, d wendige microgolftherapie, is een vergrote prostaat eenvi te verhelpen. Een operatie is dan niet meer nodig. De eerst derzoeksresultaten worden deze week bekendgemaakt ti het negende Europese Urologen Congres. Op een bijeenkomst gisteren in Amsterdam schetste prof.i Debruyne, uroloog in het St. Radboudziekenhuis in Nijm de voordelen van de nieuwe therapie. Een goedaardige pra vergroting kan allerlei klachten bij het plassen veroorz Aan deze „oude-mannen-kwaal" moest tot nu toe een kwar alle mannen boven de vijftig jaar worden geopereerd. In N land vallen nu 1,8 miljoen mannen in deze leeftijdsgroep. Bij microgolftherapie kan met warmtestraling het overti prostaat weefsel afsterven. De verlittekening zorgt ervoor d prostaat kleiner wordt zodat het plassen weer gemakkelijk De behandeling is in één keer poliklinisch te doen en is vo Debruyne niet belastend voor de patiënt. Er gaat een buig de urinebuis naar de prostaat. De methode is nog niet toepai in Nederland. Debruyne doet er nog onderzoek naar. Ingrepen bij foetus moeten zeldzaam blijven UTRECHT Ingrijpende onderzoeken en behandelingej ongeboren kinderen, al dan niet experimenteel, mogen allj zeldzame gevallen in een zeer beperkt aantal gespecialis centra worden toegepast. Een commissie van de Gezondl raad zegt dit in een advies aan de bewindslieden van WV| commissie maakt verschil tussen 'open' en 'gesloten' ingj De eerste, operaties bij de foetus na opening van de baarnii worden bij de mens nog nauwelijks toegepast. Er wordel proeven bij dieren mee gedaan. De commissie ontraadt moment dergelijke ingrepen bij de mens. Van de 'geslote! handelingen noemt ze de waarde van de therapie alleen' zen bij bloedgroep-anatagonisme, een situatie waarin de l groepen van moeder en kind zodanig verschillen dat het bij de foetus wordt afgebroken. Veel minder duidelijk is vo de raad de waarde van behandelingen van hartritmestoori en vooral van urinewegafsluitingen. Ze zegt dat bij andero doeningen, zoals een (beginnend) waterhoofd of aandoen! in buik of borst, nog geen reden bestaat om ongeboren kim te behandelen. PSYCHISCHE PROBLEMEN ONTSTAAN MEESTAL ACHTERAF 1ste School doorbi verwoe NIJMEGEN De krat trabt de trullen van de krap. Dit soort bekende versprekingen heeft ie dereen weieens gemaakt. Niets aan de hand, een eenvoudige verspreking. Maar voor vele duizenden levert het dagelijks spre ken aanzienlijk grotere problemen op: de stotte raars. Veel is er al onderzocht over de oorzaak van hun taalpro blemen, maar een eenslui dende verklaring heeft dat nog niet opgeleverd. De Ka tholieke Universiteit Nijmegen organiseert vanaf vandaag een driedaagse conferentie over het stotteren. Belangrijke Amerikaanse en Europese onderzoekscentra stuurden vertegenwoordigers naar Nijmegen om hun jongste bevindingen te presenteren op het gebied van stem- en spraakstoornissen. In het kort komen die er op neer dat lang zaamaan duidelijk wordt dat stotteren niet, zoals voorheen aangenomen werd, een psychi sche oorzaak kent, maar meer te maken heeft met tekortko mingen in de sp^aakmotoriek. Spreken gaat in een rap tem po. Per seconde produceert de gemiddelde spreker zo'n vijf tien spraakklanken. Dat is twee a drie woorden. Hooguit door haast of felle emoties kan dat aantal oplopen tot zeven per seconde. Honderden spier tjes zijn actief bij het voorbe reiden en uitspreken van woorden. Wie zich dat reali seert mag zich verbazen over de vlekkeloosheid waarmee ons spreken doorgaans ver loopt. Bij de stotteraar begin nen de problemen vaak al op jeugdige leeftijd. Meestal be gint stotteren bij kinderen tus sen de twee en vijf jaar. Psychisch Iedereen maakt dan wel eens situaties mee waarin het pra ten, hoe goed voorbereid ook, wat minder gladjes verloopt. Toch wordt de echte stotteraar meestal gezien als iemand die zich in bepaalde nerveuze situ aties geen houding weet te ge ven. Met andere woorden: stotteren is psychisch. Inder daad zal de echte stotteraar zich na een aantal negatieve ervaringen steeds onzekerder gaan voelen bij het spreken in het openbaar. Toch is medisch psycholoog en taalpatholoog dr. H. Peters van de Universi teit Nijmegen van mening dat het hier slechts gaat om de ge volgen van stotteren, en niet om de oorzaak. Zo is uit verschillende onder zoeken van de afgelopen jaren gebleken dat de spraak van stotteraars, ook als ze niet stot teren, toch allerlei afwijkingen vertoont. Het is daarom dat Peters zich op de afdeling Stem- en Spraakstoornissen van het Radboud Ziekenhuis in Nijmegen bezighoudt met de zogenaamde spraakmotori- sche aspecten van het stotte ren. Een complexe materie, vooral omdat het spreken zo veel activiteit in ons lichaam vereist. De hersenen moeten gedachten omzetten in taal, waarbij ook de juiste signalen en geluidsterkte gezocht moet worden. Daarna moeten met behulp van vele spiertjes de stembanden en lippen in gang gezet worden, waarna woorden naar buiten komen. Bij de stotteraar is in één on derdeeltje van dit complex een storing opgetreden, zo luidt al thans de wetenschappelijke opvatting van nu. Typen Waar de „normale" spreker zo'n 300 tot 500 milliseconden nodig heeft voor dit hele pro ces, blijken stotteraars daar langer over te doen. Volgens dr. Peters is inmiddels geble ken dat er verschillende typen stotteraars zijn, die elk hun ei gen stoornissen in de tijdsduur van dat spreekproces kennen. Die bevinding kan volgens hem gevolgen hebben voor de therapie van de stotteraar: „Bij iemand met problemen in de voorbereidingsfase van het spreken is het bijvoorbeeld zinloos om heel intensief spraakoefeningen te doen. Zo iemand kun je beter leren rust in te bouwen tijdens het spre ken. Zit het probleem echter in de uitvoering, dan zijn spraakoefeningen juist wel weer de aangewezen thera pie". Stotteren hoeft overigens niet blijvend te zijn. Therapieën kunnen duidelijk vruchten af werpen, maar de nieuwe in zichten in de mogelijke oorza ken van stotteren kunnen aan de methoden van behandeling nog veel verbeteren. Ondanks de relatief nieuwe aandacht voor motorische aspecten van spreken bij stotteraars, valt in die behandeling de aandacht voor psycho-sociale gevolgen van stotteren niet weg. Vol gens dr. Peters is het duidelijk dat stotteren een enorme soci ale handicap kan zijn. „Een stotteraar wordt in het dage lijks leven voortdurend terug gefloten, met als gevolg dat hij situaties uit de weg gaat, zich gaat isoleren en gaandeweg zichzelf als het ware uit de markt prijst". JEAN-PIERRE GEELEN Brandwe lieden \]-c bestrijd; felle bra basissch ui- Heem in Hengelo, gebouw brandde s gisteren grond to Het vuur n vermoed aangesto3' Afgelop# weekeint o werd ook t een pogii 5] brandstic gedaan. I leerlingen hebben n ii weken ee o vakantie. ei FOTO: ANP DEN HAAG Het volle dig opheffen van de sanc ties tegen Zuid-Afrika is op dit moment niet aan de orde. Tot de apartheid is afgeschaft moet politieke en economische druk worden gehandhaafd, zo heeft minister Van den Broek (buitenlandse za ken) de Tweede Kamer gisteren laten weten. Dit sluit echter niet uit dat een stap-voor-stap benadering kan worden gevolgd, waarbij al naar gelang het hervormings proces in Zuid-Afrika voort gang maakt, het beleid wordt heroverwogen en Nederland en de EG-landen „een positief aanmoedigingsbeleid" kunnen voeren. De ontwikkelingen in Zuid-Afrika sinds het aantre den van president De Klerk zijn „tot dusverre bemoedi gend en hoopgevend", aldus Van den Broek. De Ierse premier, Charles Haughey, verwacht dat tijdens de Europese topconferentie die 25 en 26 juni in Dublin wordt gehouden, een levendige dis cussie zal worden gevoerd over de vraag hoe de EG moet reageren op de ontwikkelin gen in Zuid-Afrika. Hij zei dit gisteren in Den Haag, sprekken met premier bers en minister Van Broek. In de EG hebbei r name het Verenigd Ko j rijk, de Duitse Bondsrepili en Portugal zich steeds l houdend getoond tege t sancties, en de Britse pi Thatcher heeft al laten dat de maatregelen moeten worden opgehevie AMSTERDAM „Een half jaar lang tijd oefen ik vier keer in de week met een kapsel dat tijdens het wereldkampioenschap perfect moet lukken. De concurrentie, het feit dat je creativiteit buiten de sa lon gestimuleerd wordt, dat zijn voor mij de be langrijkste motieven om mee te doen aan het com- petitiekappen". Frank Bosman (24) uit Bever wijk kwam gisteren samen met collega-topkappers naar het supersjieke Pullitzer-hotel in Amsterdam, om de pers vast een staaltje van zijn kun nen te tonen. Echt spannend wordt het pas eind september: dan verdedigen de twaalf ons land op de Wereldkampioen schappen Hairstyling in Rot terdam. De organisatie heeft het groots aangepakt. Heel Ahoy is van 23 tot en met 25 september af gehuurd. Dat moet ook wel, als je bedenkt dat die dagen naar verwachting 60.000 kap pers uit de hele wereld het evenement zullen bezoeken. De Stichting Holland Hairsty ling is de organisator. Het is overigens de tweede keer dat Nederland gastheer is. Reden: het honderdjarig bestaan van de Algemene Nederlandse Kappersorganisatie. In 1980 werd het kampioenschap ook al eens in ons land gehouden. Voorzitter P. Kalle: „Tijdens de WK Hairstyling is er in en om Rotterdam geen bed meer te krijgen. Het Ahoy Sportpa leis zal met 240 compleet inge richte kappersplaatsen de grootste kapsalon ter wereld zijn. Veertig landen sturen hun drie beste dames- en drie beste herenteams". Kalle is er trots op, dit jaar voor het eerst deelnemers uit de Sovjetunie, de DDR, Pakistan, India en Hong Kong te kunnen begroe ten. Zwarte kappers uit Zuid- Afrika hebben informatie aan gevraagd, maar zich nog niet ingeschreven. De kapwedstrij- den zullen op enorme video- scherms voor iedereen van dichtbij te volgen zijn. Consumentenmode Extreme modellen zijn niet zo belangrijk bij dit wereldkam pioenschap. Kalle: „Het accent ligt op de consumentenmode- coupe. Het moet er natuurlijk uitzien. Dat is voor een kapper veel moeilijker te realiseren is dan in een extreem kapsel". Deelnemer Frank Bosman had gisteren zijn model met consu mentenkapsel meegenomen. Hij legt uit: „Een kort kapsel is mode. Veel volume in het haar bovenop en een a-symmetri sche lijn aan de voorkant. De kleur is rood-bruin. Bedoeling van de consumentencoupe is dat iedereen het leuk vindt, dat iedereen er mee overweg moet kunnen". Behalve deze coupe moet er voor de dames nog een gala-kapsel en een progressief kapsel worden ge maakt. „Als je bij een progres sief kapsel aan een punk- hoofd denkt, zit je goed", zegt Kalle. De herenkappers moeten laten zien hoe perfect zij een klassiek kapsel, een consumentmode-kapsel en een artistiek kapsel kunnen ma ken. Sommige onderdelen zul len niet op 'natuurkoppen' (le vende modellen), maar op poppen worden uitgevoerd. Dat is de enige manier om er voor te zorgen, dat iedere kap per met exact hetzelfde model bezig is. Overigens worden de junior-kappers (tot 21 jaar) apart beoordeeld. Leren Tussen de wedstrijdbedrijven door worden door wereldbe roemde kappers seminars ge houden om de collega's op de hoogte te brengen van de laat ste ontwikkelingen in het vak. Daarvoor is ook de vakbeurs bedoeld, waar tweehonderd standhouders de laatste snufjes op het gebied van de kapwe- reld laten zien. Bovendien zijn er ook shows te zien. Vooral die van de Japanners belooft spectaculair te worden. De Aziatische landen hebben het volgens Kalle bij de kapwed- In 1980, toen Nederland voor het eerst de WK Hairstyling organiseerde, werd de Nederlandse ploeg in de categorie dameskappen verrassend tweede. Het drietal, Riet van de Burg, Jos Neder- koorn en Mary ten Kate, poseert hier met medailles en oorkonde. foto: anp strijden altijd moeilijker dan de Europese landen en de Ver enigde Staten. „Daarom is er voor het eerst een Aziatische competitie uitgeschreven. De Aziatische deelnemers werden altijd achtergesteld vanwege het soort haar. Spijkerdraad- haar wordt het wel genoemd, afgekeurd marinetouwhaar". In de Nederlandse ploeg zitten twaalf deelnemers. Ze komen uit het hele land. De verwach tingen zijn hooggespannen. Eén van de trainers: „De inzet is tweehonderd procent. Daar om denken we wel wat me dailles te kunnen wegslepen". Met de voorbereidingen is ie dereen nog druk bezig. Aan al les moet gedacht worden. Zo wordt speciaal voor de model len kleding ontworpen en een make-up uitgedacht, om de kapsels optimaal tot hun recht te laten komen. Ook de klan ten van de kapper zijn niet vergeten. Op de zaterdag voor afgaand aan de wedstrijden kunnen de consumenten een kijkje nemen op de vakten toonstelling en het Look and Learn theater bezoeken waar de seminars gehouden worden en de repetitie is van de teams. Kinderen van 3 tot 12 jaar kunnen meedoen aan een vlechtwedstrijd. CHRISTA VAN DER HOFF SUSKE EN WISKE DE KLEINE """"J.™" en zien we hoe de maatschap- Eelijke spanningen oplopen. Ik epleit dus ombuiging van het de laatste jaren gevoerde be leid", aldus Glasz. De kernpunten van de kritiek van de CDA-senator worden gevormd door de lange tijd die gemoeid is met een definitieve beslissing over de asielaan vrage en het feit dat van dege nen die ten onrechte asiel heb ben aangevraagd uiteindelijk slechts twaalf procent daad werkelijk wordt uitgewezen. De overigen duiken voor het grootste deel onder in het ille gale circuit. Glasz vindt dat Kosto de zaken te veel voor zich uitschuift met het argu ment dat hij eerst nog wacht op een aantal ingewonnen ad viezen. Het huidige „gedoogbeleid" zo lang over een aanvraag nog geen definitief oordeel is ge veld, werkt volgens Glasz ab soluut niet. Het is volgens hem beter om snel duidelijkheid te scheppen, gecombineerd met een strak uitwijzingsbeleid. Kosto verzette zich krachtig tegen de suggestie dat hij de groeiende problemen rond de asielzoekers te veel op zijn be loop zou laten. Hij schetste hoe hij bij zijn aantreden een amb tenarenapparaat aantrof dat in staat was ongeveer 8000 asiel aanvragen per jaar af te han delen, terwijl uiteindelijk in totaal 14.000 mensen in dat jaar asiel vroegen. In septem ber zal het aantal ambtenaren zodanig gegroeid zijn dat men 14.000 aanvragen per jaar kan afhandelen, aldus Kosto. (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions DEN HAAG CDA-senator mr. J. Glasz heeft gisteren in de Eerste Kamer scherpe kri-~ tiek geuit op het asielbeleid van staatssecretaris Kosto (PvdA) van justitie. „Met alle respect voor de staatssecretaris, aan wiens goe de bedoelingen ik geen mo ment twijfel, maar dit is geen beleid. Justitie kan zich niet veroorloven de asielzoeker- sproblematiek zo op zijn be loop te laten", aldus Glasz. Alom wordt er gesproken over „falend asielbeleid", aldus het Eerste-Kamerlid tijdens het beleidsdebat over de begroting van justitie. „Zo lossen we de problemen niet op, demotive ren wij allen die met vluchte lingenwerk bezig zijn, fruste- ren wij de rechtelijke macht

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4