Waarom niet op e voorpagina?" „Oma mag niet verkocht worden" Vaders die pantoffels of een stropdas willen, moeten zondag niet bij ons langskomen. BR gaat achterstand erexamens inlopen Iaagse politie heft Molukkenteam" op Werklozenbestanden voor helft onbruikbaar CDA-fractie boos over benoeming van Mastenbroek ijlNENLAND Eeidóe Courant WOENSDAG 13 JUNI 1990 PAGINA 3 1 gebruikte zelfde Len in Roermond nfOND Eén van de twee i die zondag 27 mei zijn ge- bij de IRA-aanslag in Roer een semi-automatisch AK47 inikow-geweer, is verleden jok gebruikt bij twee aanslagen Bondsrepubliek. Het bericht fkomstig is van het Bundeskri- Jjanit in Wiesbaden, is door de iduitse justitie bevestigd tegen zet Roermondse rechercheteam, i anslagen in de Bondsrepubliek plaats in september in Mün- jen maand later in oktober in nij {^rg vlakbij Roermond. In Mün- ze' werden twee Britse soldaten ge ilt In Wegberg vonden een Britse d{ oraal en zijn zes maanden oude p tertje de dood. Koninklijke onderscheiding voor Albeda Prof.dr. W.AIbeda krijgt een koninklijke onderscheiding omgehangen van premier Lubbers in de Trèveszaal. Albeda neemt afscheid als voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het regeringsbeleid. Ter gelegenheid van zijn afscheid is hij bevorderd tot grootofficier in de orde van Oranje- Nassau. FOTO anp Spoeddebat over Schengen-akkoord DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vanmiddag op verzoek van de PvdA een spoeddebat gehouden over het omstreden Schengen-ak koord. De sociaal-democraten vre zen dat de positie van de asielzoe kers door de overeenkomst in de knel komt. Verder twijfelt de PvdA er aan of de op te zetten geautoma tiseerde registratie voor de opspo ring van personen voldoende bevei ligd is. Staatssecretaris Dankert (buitenlandse zaken) en staatssecre taris Kosto (justitie) lieten de Kamer gisteren weten volgende week dins dag tot ondertekening van het ak koord te willen overgaan. De over eenkomst betreft de openstelling van de grenzen tussen de Benelux, de West-Duitsland en Frankrijk. Seropositieve is nieuwe melaatse UTRECHT De problematiek rond aids en werk berust niet slechts op incidenten, maar is van structurele aard. Dat blijkt wel uit allerlei voorvallen uit de internationale praktijk. Zo werd een politieagent met aids van surveillancedienst naar een administratieve functie overgeplaatst. En is een leerkracht op een roomskatholieke school onder dreiging van ontslag om een niet-aidsverklaring gevraagd. Andere voorbeelden: het testen van vliegtuigbemanning door buitenlandse vliegmaatschappijen of ontslag wegens seropositiviteit. Dit staat in een gisteren ver schenen rapport van de Nationale Commissie Aids-Bestrijding (NCAB). Daarin wordt beschreven welke problemen aidspatiën- ten en seropositieven in de toekomst kunnen verwachten bij de toegang tot en behoud van allerlei voorzieningen, van levens verzekeringen tot gevangenissen en van orgaandonatie tot long transplantatie. Het rapport gaat naar staatssecretaris Simons van volksgezondheid zodat er in het beleid rekening gehouden kan worden met toekomstige problemen. De belangrijkste redenen om aidspatiënten te weren danwel te mijden, zijn de vrees voor financieel nadeel (bij verzekeraars en werkgevers) en de angst voor besmetting (bij collega's en in de gezondheidszorg). Reorganisatie politie kost 380 miljoen DEN HAAG De op handen zijnde reorganisatie van het politiebestel gaan zo'n 380 miljoen gulden kosten. Voor de financiering stelt het kabinet 145 miljoen beschikbaar. Het resterende deel moet worden gevonden binnen liet politiebudget van de departemen ten van justitie en binnenlandse zaken. Het huidige (gemeentelijke en rijks-) politiekorps zal worden omgevormd tot 23 regionale korpsen. Daarnaast komt er een 24e korps waarin een aan tal landelijke diensten als de Centrale Recherche Informatiedienst, de Alge mene Verkeersdienst en de Rijkspoli tie te water worden ondergebracht. Dit korps komt onder het beheer van de minister van justitie. WEREN MOETEN WERELDLEIDERS WAKKER SCHUDDEN )RDWIJK „Zet je op de voorpagina? oirom niet? Het gaat de toekomst van mil- in kinderen, de we- jvrede, het milieu, w isenrechten, onder- [2-jarige Australische wijs- Wf i Jeremy Heimans hapt adem en noemt in één w een trits van idealen Bl ïe tachtig kinderen uit alle jy elddelen deze week in idwijk omzetten in voor- voor een betere wereld, wereld, waarin zij gemid- iog zo'n zestig jaar leven en waarover zij He vertellen hebben, moeten ons raadplegen, lónze toekomst", zegt de e Elsa Madrolle (16) met luiging. Margaret Bour- ux (15) uit de Verenigde n vindt dat de wereldlei- op z'n minst kunnen luis- I. „We mogen al niet nen Dan mag daar best tegenover staan. Wij zijn tandig genoeg om mee te Fn" "■ftsvoorstellen hotel in Noordwijk is luxe het strand aanlokkelijk, e' r daar houdt het vakantie- oel dan ook mee op. De |deren uit zevenenvijftig SWIJK Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen IR) wil tot ongeveer eind september minstens 50.000 extra rij- mens afnemen. Dat is noodzakelijk om het enorme aantal vragen binnen redelijke termijnen te houden. Normaal be- igt de wachttijd voor een herexamen vijf tot dertien weken, vijftien tot twintig weken. Voor kandidaten die voor het examen doen geldt nog steeds de normale wachttijd van i weken. Om de achterstand in te halen heeft het CBR alle rninatoren dringend verzocht dagelijks twaalf in plaats van en examens af te nemen en ook op zaterag beschikbaar te Vooral het grote animo voor het motorexamen en de verbe- ng van de economische omstandigheden hebben het aantal vragen sterk doen toenemen. landen zijn in Noordwijk om te werken aan een betere toe komst. En dat doen ze serieus en zeer gemotiveerd. De tach tig deelnemers zijn uit een groep van bijna negenhonderd kinderen gekozen. Allen had den 'wetsvoorstellen' inge diend voor een betere wereld. Bij de beoordeling keek de jury naar originaliteit en her komst van de schrijver, om te voorkomen dat een aantal lan den niet vertegenwoordigd zou zijn in Noordwijk. Deze week worden de honderden voor stellen besproken, uitgewerkt en vastgelegd op papier en film. Voor advies hebben ze de beschikking over fax-appara ten waarmee ze experts over de gehele wereld om raad kunnen vragen. Veertien No belprijswinnaars kunnen zij aan het eind van de week per soonlijk aanklampen. De voor stellen zullen in het weekein de worden aangeboden aan tachtig Nederlandse makers van de toekomst: ministers, in dustriëlen, bankiers en voor zitters van raden van bestu ren. In september zullen de voorstellen worden aangebo den aan de leiders van de we reld op de Wereld Topconfe rentie voor kinderen in New York. Niet schattig En dat is niet aandoenlijk, niet vertederend. Margaret: „Tot nu toe was het misschien schattig en emotioneel, maar nu is het serieus. De cyclus van problemen moeten wor den doorbroken met originele ideeën". Geen voorstellen van onpersoonlijke instituten die oude ideeën herkauwen, maar verfrissende plannen en voor nemens van kinderen, die de wereldleiders zelf ook hebben. „Het gaat erom mensen per soonlijk betrokken te maken. Wij denken dat je de beslissers in deze wereld kunt wakker schudden als je ze confronteert met kinderen die ze zelf ook hebben", meent organisator Theo Knippenberg. De eensgezindheid onder de kinderen heeft Knippenberg gefrappeerd. „De kinderen ko men uit alle werelddelen, cul turen en sociale klassen. Veel kinderen zijn nooit hun land uit geweest. Tachtig procent ,zat voor deze reis voor het eerst in een vliegtuig. En dan is het opvallend dat ze zo on gelofelijk gelijk denken. Het klinkt wat hoogdravend, maar ik denk dat we hier kunnen spreken over de eerste genera tie wereldburgers". China Dat het zo snel en gemakkelijk klikt tussen de kinderen heeft volgens Knippenberg te ma ken met de enorme ontwikke ling die de media de laatste decennia heeft doorgemaakt. De nog steeds groeiende infor matiestroom heeft de wereld kleiner en begrijpelijker ge maakt. Maar het is ook de openheid van kinderen en het (nog) ontbreken van vooroor delen die de samenwerking van de jeugd bevordert. Elsa: „Natuurlijk hebben wij ook conflicten en discussies, maai wij zijn niet zo overtuigd var onze levenswijze als volwasse nen. Kinderen zijn meer open- minded en bereid om te ver anderen". Zo heeft Jerem> zijn mening bijgesteld ovei wie er schuldig is aan de kap van het tropisch regenwoud in Brazilië en is Elsa voortaan be trokken bij het wee van Chi na. „China raakte me niet. Ik wist wel dat het land volop in Elsa, Margaret, Rupesh, Dara en Jeremy willen niet schattig gevonden worden maar serieus wor den genomen. FOTO: henk van den ende het nieuws is, maar ik volgde het gewoon niet. Maar toen dat kleine Chinese meisje gis teren begon te huilen...Ik weet zeker dat ik de berichtgeving over China voortaan zal vol gen". Nepal Gisterochtend botste de wes terse en oosterse culturen toen het onderwerp kinderarbeid aan bod kwam en Margaret vanuit een vanzelfsprekend heid koos voor een Ameri kaanse leeftijdsgrens. Rupesh Pradhan (16) uit Nepal: „Grens? In Nepal is geen grens. Mijn vader ging op de boerderij werken en ik dus ook. Dat gaat gewoon zo. Het zelfde geldt voor de vrouwen rechten. In mijn dorp gaan meisjes niet naar school. Die blijven thuis totdat ze trouwen en dat is het". De kinderen beseffen dat de cultuurverschillen te groot zijn om de wereld met een paar papieren- regels te veranderen. Maar dat hoeft ook helemaal niet. Het gaat om de bereid heid bestaande problemen aan te pakken, verzekert de jeugd. „We hebben allemaal hetzelf de doel, alleen de weg ernaar toe verschilt soms", aldus Dara Leonard (18) uit Ierland. MONIQUE VAN DE VEN N HAAG De Haagse ie heeft met ingang vandaag het speciale ihercheteam opgehe- Ji, dat zich sinds 25 april eft beziggehouden met arrestaties van Zuid- ilukkers. Elf recher- - eurs hebben sinds de geregeldheden bij de onesische ambassade deze zaak gewerkt. acties op de dag van de ge nadigheden, waarbij 29 [se agenten gewond raak- hield de politie al acht lukkers aan. Daarna ging arrestatieteam gewapend ^fotoboeken het land in. In t»al zijn 52 mensen aange houden, waarvan er vijf ont kennen bij de rellen betrok ken te zijn geweest. De overi gen hebben een bekentenis af gelegd ën zullen voor de rech ter moeten verschijnen. Onder de 52 arrestanten zijn slechts drie verdachten die pas als zodanig werden aange merkt nadat het beeldmateri aal van de NOS en Veronique was bekeken. De videobanden werden na een uitspraak in kort geding aan het recherche team ter beschikking gesteld. Een woordvoerder van de Haagse politie zei vanmorgen dat het relatief kleine aantal mensen dat met behulp van de beelden is aangehouden, „geen enkele reden is om in de toe komst meer terughoudendheid te betrachten bij het opeisen van beelden". Cyprische president op bezoek De Cyprische president Vassiliou begroet het vaandel tijdens de inspectie van de erewacht op het paleis Noordeinde, alvorens een bezoek te brengen aan koningin Beatrix. Vassiliou is drie dagen in Nederland voor een officieel staatsbezoek. foto: anp AMSTERDAM De situatie mag nooit ontstaan dat nabe staanden kunnen gaan beslis sen over hergebruik van weefsels van een overledene. Helemaal uit den boze is dat hergebruik dan in de commer ciële handen is. „Oma wordt verkocht" mag dus geen wer kelijkheid worden. Dat zei prof.dr. Ph. Hoedemaeker, hoogleraar ziektekundige ont leedkunde, gisteren op een symposium over regels voor hergebruik van cellen en weefsels. In de huidige regelgeving is daar veel onduidelijkheid over, maar ook in de op stapel staande wetten komen leemtes voor, stelde Hoedemaeker. Hoogleraar gezondheidsrecht prof.mr. J. Gevers was het daarmee eens. Zaken waarin de voorgenomen wetgeving (onder meer de wet op de or gaandonatie) niet of niet vol doende in voorziet zijn vooral de beschikkingsbevoegdheid over cellen en weefsels die al uit het lichaam verwijderd zijn en worden bewaard, vindt Ge vers. Onlangs is bij de Tweede Ka mer een wetsvoorstel op de ge neeskundige behandelingsove reenkomst ingediend. Op het laatste moment is daarbij een artikel gevoegd dat gebruik toestaat van van het lichaam gescheiden cellen en weefsels voor anoniem wetenschappe lijk onderzoek, tenzij de pa tiënt bezwaar heeft gemaakt. Een goede zaak, vindt Hoede maeker, omdat het in de prak tijk onmogelijk is toestemming te vragen voor alle soorten hergebruik. Overigens is wetgeving niet in elk geval nodig. Maar volgens Gevers kan duidelijke en zorg vuldige regelgeving er wel toe leiden dat steeds meer mensen bereid zijn mee te werken aan wetenschappelijk onderzoek. aaibaai DEN HAAG Het aantal onjuiste registraties in de bestanden van werklozen bij de arbeidsbureaus nadert de 50 procent. Vorig jaar nam deze zogenoemde vervuiling toe van 43 procent in 1988 naar 47 procent. De vervuiling bestond voor 32 procent uit men sen die in werkelijkheid een baan hadden en voor 15 procent uit mensen die niet beschikbaar waren voor een baan van tenmin ste 20 uur per week. Het nieuwe landelijke bestuur van de ar beidsbureaus, waarin werkgevers en vakbeweging gaan meebe slissen, wil de cliënten voortaan veel intensiever benaderen en zonodig begeleiden. Daardoor moeten de bestanden worden op geschoond. Minister De Vries verwacht echter niet dat de be standen volledig opgeschoond kunnen worden. Het probleem zit vooral bij tijdelijk werk, dat door de werkloze niet wordt door gegeven aan het arbeidsbureau. NIEUWE GOUVERNEUR IN LIMBURG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA- fractie in de Tweede Ka mer heeft ronduit negatief gereageerd op de benoe ming van ing. E.M. Mas tenbroek tot commissaris van de koningin (gouver neur) in Limburg. De 60- jarige Mastenbroek (CDA) is teleurgesteld over de negatieve reactie van zijn partij. Het CDA „legt zich node neer bij de door minister Dales van binnenlandse zaken gekozen oplossing en betreurt de voor de sollicitanten onoverzichte lijke en lange procedure, waarin partijen elkaar kenne lijk niet op één kandidaat kon den verenigen". Vrij vertaald betekent deze verklaring dat de CDA-fractie woedend is. Vooral omdat het kabinet het fractielid René van der Lin den, de gedoodverfde kandi daat, heeft gepasseerd. De oud staatssecretaris van buiten landse zaken sprak vlak na de benoeming van Mastenbroek zijn diepe teleurstelling uit. Van der Linden, die eind 1988 als bewindsman moest aftre den vanwege de 'paspoort-af faire', zei te hebben gesollici teerd met instemming van premier Lubbers. In Haagse kringen is bekend dat Lubbers geen moeite met zijn partijge noot Van der Linden had, maar dat PvdA-minister Dales zich met hand en tand tegen de CDA-parlementariër ver zette. Al wekenlang heeft het kabi net gediscussieerd over de op volging van de inmiddels ver trokken gouverneur Kremers. Van der Linden werd meteen genoemd als de voornaamste kandidaat. Maar hij had zijn door de paspoort-affaire ge schonden imago als handicap. De Nijmeegse hoogleraren Hennekens en Kortmann wa ren ook serieuze kanshebbers, maar trokken zich terug door het getalm van het kabinet. Op 1 juni heeft premier Lub bers de touwtjes in handen ge nomen door Mastenbroek te benaderen. Op die dag was Mastenbroek als bestuurder (gedeputeerde) van de provin cie Limburg toevallig in Den Haag voor overleg met het ka binet. Mastenbroek, van katholieke huize, wordt gezien zijn leef tijd beschouwd als een 'tussen paus' totdat het CDA een bete re kandidaat heeft gevonden. Mastenbroek denkt aan een ambtsperiode van ongeveer drie jaar. De loopbaan van de nieuwe gouverneur, geboren in Sit- tard, speelde zich in Limburg af. Hij studeerde werktuig bouwkunde aan de hts in Heerlen en was directeur van een staalconstructiebedrijf in Geleen. In 1966 werd Masten broek lid van Provinciale Sta ten. In 1978 werd hij gedepu teerde. Het CDA in Limburg was po sitiever dan de kamerfractie. „We kennen Mastenbroek als een goed gedeputeerde en spreken de hoop uit dat hij zich ook van zijn nieuwe op dracht goed zal kwijten", aldus het Limburgse CDA, dat Van der Linden altijd als zijn 'troe telkind' heeft beschouwd. Medicijnen worden duurder dan voorspeld SCHEVENINGEN Ziekenfondsverzekerden moeten na in voering van het Geneesmiddelen Vergoedings Systeem (GVS) op 1 januari meer voor preparaten betalen. Ook zullen de ge neesmiddelen duurder zijn dan bij de presentatie van het GVS is gesuggereerd. Voorzitter dr. J. Sanders van Nefarma, de organi satie van geneesmiddelenfabrikanten, zei dit vandaag in Sche- veningen bij de uitreiking van de Farma Communicatie Jaar prijs. Volgens Sanders komt de maximale vergoeding niet te lig gen op de nu voor de verschillende groepen (clusters) medicij nen genoemde bedragen, maar bij de prijs van het preparaat dat het dichtst onder de gemiddelde clusterprijs ligt. Dit betekent, zei hij, dat op dit moment 25.000 artsen en apothekers bezig zijn zich een oordeel over het GVS te vormen op basis van onjuiste informatie. „Hoogst onzorgvuldig en misleidend", aldus Sanders. (ADVERTENTIE) Wie van Vaderdag dit jaar 's iets heel bijzonders wil maken, moet zondag naar de Holland Casino's komen. Want daar kunt u niet alleen een kansje wagen met Franse- of Amerikaanse Roulette of Black Jack. Alle vaders worden ook zolang de voorraad strekt getrakteerd op een aardigheidje. Wat dat is blijft tot zondag een verrassing. Maar we kunnen u alvast wel verklappen dat u van ons geen pantoffels of 'n stropdas hoeft te verwachten. U bent vanaf 14.00 uur van harte welkom in de Holland Casino's. -Holland (asino's In de Holland Casino's kom je ogen tekort.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3