Bisschoppen verdeeld over wereldcatechismus SUIKERPRTIËNTEH STRRH SRMEN STERKER (E^üï) kerk wereld Alekse j pleit voor meer zelfstandigheid Oekrainse orthodoxen Nepal laat christelijke gevangenen vrij CeidóeSo ÊeidócSommit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócSouAont WOENSDAG 13 JUNI 1990 PAGINA jNl Kerken Groningen vechten conflict voor rechtbank uit GRONINGEN De gereformeerde kerk van Boerakker en een afsplitsing daarvan stonden dinsdag tegenover el kaar voor de rechtbank in Groningen. Inzet van het kort geding was de pasto rie waarin de afgescheiden predikant ds. R.H. Keegstra nog steeds woont. In een zitting van bijna vier uur poogden advo caten van beide partijen aan te tonen dat hun cliënt de ware erfgenaam is van de kerk die begin vorig jaar scheurde. De Groningse kerkscheuring voltrok zich nadat Keegstra (48) wegens autoritair ge drag, misbruik van het ambt en grote onzorgvuldigheid in het pastoraat door de classis (regionale kerkvergadering) Grootegast uit het ambt werd gezet. Mr. J.P. van Stempvoort kon aanvoeren dat. 'zijn' kerk met 500 leden kan rekenen op de steun van de classis Grootegast en de generale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland. De synode bepaal de tot twee keer toe dat Keegstra en de zijnen, zo'n 150 in getal, niet de wettige kerkeraad van Boerakker vormen. Dat de tegenpartij denkt de ware gerefor meerde kerk van Boerakker te zijn, noemde Van Stempvoort een „waani dee". Mr. P.T. Pel wees erop dat de onthef fing, losmaking en ontzetting van zijn cliënt Keegstra „procedureel van geen kant deugde" en achtte de kwestie te in gewikkeld voor een kort geding. Er moet volgens hem eerst onderzoek wor den gedaan naar de gang van zaken die tot de kerkscheuring leidde. Hij wilde de indruk wegnemen dat voor de rechtbank een kerk en een stelletje scheurmakers tegenover elkaar stonden. „Dit is de ene kerk tegenover de andere en de rechter zal moeten uitmaken wie er is uitgetre den". De rechtbank in Groningen zal op 27 juni uitspraak doen. God behoedt niet voor alle leed, maar behoedt in alle leed. Record-tekort bij Vaticaanse administratie VATICAANSTAD Het onuitroeibare gerucht over de spraakmakende rijkdommen van het Va- ticaan zal binnenkort waarschijnlijk snel de we reld uit zijn. Een team fi nanciële experts is begon nen de boeken van de Heilige Stoel door te lich ten en een huishoudplan aan te leggen. Wat eerder ondoorzichtig was, zal dankzij het werk van de internationale experts einde lijk duidelijk worden: de laat ste jaren is de dienstverlening van de wereldkerk uitgebreid en zijn er (te) veel uitgaven gedaan. Ondanks forse bezui nigingen staat het Vaticaan dieper in het rood dan ooit. In 1990 zijn de inkomsten be groot op 120 miljoen gulden en de uitgaven op ruim 285 miljoen gulden. Het gat van 165 miljoen moet met de 'Pie terspenning' gedicht worden. In 1988 was de opbrengst uit dit potje voor giften en collec ten goed voor ongeveer 100 miljoen gulden. De experts concluderen dan ook dat de paus nog afhankelijker vap giften zal worden dan nu al het geval is. De precaire financiële situatie betreft alleen de pauselijke administratie, niet de staat Vaticaan. Het 44 hectare grote landgoed rondom de Sint Pie- ter heeft door de verkoop van postzegels, entreebewijzen voor het Vaticaan-museum en andere diensten een positieve balans. Onafhankelijk van de Heilige Stoel opereert ook de Vaticaanbank (de IOR), die in het verleden stilzwijgend meer dan eens is bijgespron gen om de tekorten van de Curie weg te werken. Veruit de grootste post op de Vaticaanse balans vormen de personeelskosten. Ongeveer 135 miljoen gulden verdwijnt in de loonzakjes van zo'n 2.000 werknemers en onge veer 900 gepensioneerden. Ondanks de moeilijkë finan ciële situatie van het Vati caan, willen de leken-mede- werkers meer verdienen, daarbij wijzend op de pauselij ke sociale encyclieken. Hoe wel ze voordelig benzine kun nen tanken en van speciale aanbiedingen in de Vaticaan se supermarkt gebruik kun nen maken, moeten vele Vati caanse families aan het eind van de maand de eindjes aan elkaar knopen. De paus moet steeds meer te rugvallen op de solidariteit van de rooms-katholieken, waarvan de Pieterspenning een teken is. Dat de Pieter spenning nodig was om 'schoonheidsfoutjes' weg te werken, is verleden tijd. Nu moet dit privéfonds van de paus helemaal gebruikt wor den om de tekorten van het Vaticaan te dekken. Sfeir ontmoet pro-Syrische leiders BAYRUT De Libanese pa triarch Nasrallah Sfeir heeft gisteren de moslimsector in Bayrut bezocht in een poging de strijdende partijen te ver zoenen. Sfeir weet zich volle dig door het Vaticaan ge steund. Volgens waarnemers had Sfeir, die vergezeld werd door de Vaticaanse vertegenwoor diger Pablo Puente, gesprek ken met president Elias Hra- wi, premier Selim Hoss en voorzitter van het parlement Hussayn Hussayni. De ge sprekken van Sfeir met hoge moslims gaan samen met ini tiatieven die op la^er niveau door het Vaticaan worden ontplooid. Het Vaticaan pro beert een eind te maken aan de machtsstrijd tussen gene raal Michel Aoun en Samir Geagea, leider van de christe- lijk-Libanese milities, en op die manier een dialoog tot stand te brengen tussen de christelijke en islamitische partijen. Door bemiddeling van het Vaticaan heerst mo menteel in het christelijke ge bied een staakt-het-vuren. beroepingen Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wezep H. Harkema te Onstwedde; Aangenomen naar Aalten (toez.) mw. A.J. Yntema te Barchem; AMERSFOORT De Nederlandse rooms-ka- tholieke bisschoppen hebben geen eenslui dende reactie kunnen ge ven op de ontwerp-cate- chismus van het Vati caan. Enkele bisschoppen maken kritische opmerkingen, maar die gaan lang zover niet als die van hun Amerikaanse col lega's die het document on langs volledig hebben ge kraakt. „Men is bijzonder in genomen met- het concept en sommige bisschoppen zien dan ook geen reden voor we zenlijk inhoudelijke opmer kingen", aldus de woordvoer der. Andere bisschoppen sig naleren wel enige tekortko mingen, maar daarbij gaat het niet om „principieel andere zienswijzen" dan die van de studiecommissie onder leiding kardinaal Joseph Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de geloofsleer. De kritische bisschoppen vin den dat een aantal uitgangs punten niet consequent is doorgevoerd. Het document, dat het Vaticaan angstvallig geheim houdt, is bedoeld als aanknopingspunt voor natio nale catechismussen en zou dus noch een kant en klare catechismus, noch een com pleet theologisch handboek moeten zijn. Het Vaticaan slaagt echter niet geheel irj die opzet. De bisschoppen zouden in het document graag meer aan dacht zien voor de bijbel, niet alleen als vindplaats van leer stellige teksten, maar ook als ontmoetingsplaats van God en mens. Daarnaast dient meer rekening te worden gehouden met de oecumene, de joodse wortels van het geloof en met het feit dat zowel mannen als vrouwen door het document moeten worden aangespro ken. Uitstel Dë Nederlandse bisschoppen hadden van het Vaticaan voor 1 juni op de inhoud van het document moeten reageren, maar kardinaal Simonis had bij de congregatie voor de ge loofsleer waar de catechismus was ontworpen enig uitstel bedongen. Pas eind april wa ren namelijk in opdracht van de bisschoppen drie advies commissies aan het werk ge gaan om de catechismus te be studeren. In tegenstelling tot bijvoorbeeld in de Verenigde Staten zijn deze adviezen niet gepubliceerd. Wel sijpelde, door dat de commissie de ka- techismus als referentie te uit voerig en als catechismus te moeilijk vond. De Amerikaanse bisschoppen konden slechts met grote moeite positieve punten vin den in het Vaticaanse docu ment. De catechismus haalt naar hun mening bijbeltek sten uit hun verband, brengt leken terug in een passieve functie en legt te veel nadruk op de verschillen met andere kerken. Het document maakt bovendien een vals onder scheid tussen geloof en weten schap, staat vol seksistisch taalgebruik en ziet de nood zaak over het hoofd om een respectvolle dialoog met niet- christelijke godsdiensten te Kerkelijke feestdagen geschrapt UTRECHT De Nederland se rooms-katholieke bisschop pen hebben enkele verande ringen aangebracht in de vie ring van kerkelijke feestda gen. Zij hebben 8 december (onbevlekte ontvangenis van Maria), 19 maart (Jozef) en 29 juni (Petrus en Paulus) als verplichte feestdag afgeschaft, zo bevestigt de woordvoerder. 25 December (Kerstmis) en Hemelvaartsdag blijven ge handhaafd als verplichte feestdag, hetgeen wil zeggen dat zij als 'zondag' gelden. Op 15 augustus (Maria tenheme lopneming) en 1 november (Allerheiligen) hoeven de ge lovigen geen vrije dag te ne men, maar worden zij wel ge acht deel te nemen aan de eu charistie. De bisschoppen heb ben de wijzigingen doorge voerd op grond van de aan passing van het nieuwe ker kelijke wetboek (1983). De handhaving van Maria tenhe melopneming en Allerheili gen is het resultaat van een onderzoek onder bisdommelij- ke liturgiecommissies. MOSKOU Patriarch Aleksej II, het nieuwe hoofd van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk, heeft zich uitgesproken voor grotere zelf standigheid van de orthodoxe kerken in de Oekraine en Wit- Rusland. „Deze kerken moeten zelfstandig kunnen werken, om dat zij met veel lokale problemen worden geconfronteerd", aldus Aleksej dinsdag op een perscon ferentie. De patriarch wees onder meer op het conflict tussen de Oekrains-Katholieke Kerk en de Russisch-Orthodoxe Kerk. Hij betreurde dat de Oekrainse katho lieken, die van de Russisch-ortho- doxen teruggave van hun kerkgebou wen eisen, onlangs een gemeenschap pelijke commissie hebben verlaten. „Alleen op de weg van de dialoog kan men dit probleem oplossen", aldus Aleksej. Volgens Aleksej zal de Russisch-Or thodoxe Kerk zich op korte termijn meer met het maatschappelijk leven in de Sovjet-Unie gaan bemoeien. Hij denkt daarbij niet alleen aan liefdadig heidswerk, maar ook aan de vredespo litiek en de religieuze opvoeding van. de jeugd. Aleksej plaatste enkele vraagtekens bij het onlangs gepresenteerde ontwerp voor een nieuwe godsdienstwet. De overheid zal, anders dan in het ont werp is voorzien, de kerk volledig als rechtspersoon moeten erkennen, aldus Aleksej. De nieuwe patriarch, die zon dag als opvolger van patriarch Pimen is geïnstalleerd, had dinsdag eveneens een ontmoeting met Sovjetleider Gor- batsjov. Ontmoeting Voor het eerst sinds hun kerk 44 jaar geleden verboden wérd, zullen Oek- rains-katholieke bisschoppen een ont moeting met de paus hebben. Dat zal op 25 en 26 juni plaats grijpen. Doel van de bijeenkomst is het bekij ken van de situatie van de kerk en haar gelovigen. Ook zal gesproken worden over het terugvorderen van kerkeigendommen, „met afweging van alle mogelijke argumenten", aldus het Vaticaan. Volgens kardinaal Miroslav Loebasjiv- sky, metropoliet van Lvov, is de Rus sisch-Orthodoxe Kerk nog steeds tegen de legalisering van de Oekrainse kerk, hoewel ze officieel anders beweert. „Het draait momenteel om de erken ning van onze kerk door het patriar chaat van Moskou en de problemen rond de teruggave van kerkelijke ei gendommen door de orthodoxe kerk". De kardinaal wil verder dat de synode van 1946 ongeldig wordt verklaard en veroordeeld door de regering van de Sovjet-Unie. Tijdens die synode werd de Oekrainse kerk gedwongen op te gaan in de orthodoxe kerk. Aan de ontmoeting met de paus zullen 28 bisschoppen deelnemen. Tien ko men uit de Oekraine zelf, terwijl de 18 anderen al jaren in het buitenland in ballingschap leven. Het Vaticaan hoopt oplo^e President Michail Qorbatsjov ontving gisteren de nieuw gekozen patriarch Alek- - 6 sej van de Russisch-orthodoxe kerk in het Kremlin. eriTCDA leidt. FOTO: EPA Akkoord over nieuwe statuten Missieraad AMERSFOORT De Neder- landse bisschoppenconferentie heeft gisteren na jaren over leg overeenstemming bereikt over wijziging van de statuten van de Nederlandse Missie raad (NMR). Eerdere pogin gen hebben in het recente verleden geleid tot conflicten met het samenwerkingsver band van 16 rk missionaire organisaties. De bisschoppen hebben de wijziging vastgesteld nadat zij met de NMR hebben over legd, aldus de woordvoerder, die over de inhoud van de nieuwe statuten geen medede ling wenst te doen. Zij zullen hun voorstel nu voorleggen aan een Vaticaanse congrega tie. Twee jaar geleden ging de NMR „onder protest" akkoord met wijziging van de statuten, die onder meer behelsde dat alleen bisschoppelijk goedge keurde organisaties lid kun nen zijn. Toen een jaar later bleek dat de bisschoppen zon der voldoende overleg de wij zigingen hadden aange scherpt, waardoor zij tevens het recht kregen bestuursle den te benoemen, reageerde het bestuur furieus. Het bestuur vond dat op geen enkele manier recht werd ge daan aan de geest waarin de NMR in 1967 is ontstaan. „Toen werd de eigen verant woordelijkheid erkend van zowel religieuzen en leken als bisschoppen, die in dialoog en gezamenlijkheid gedragen zou worden." „We worden ge dwongen roomser dan de paus te zijn", zo vulde een woord voerder aan. KATMANDU Nepal gaat alle christenen vrij laten, die gevangen zitten omdat ze hebben gepro beerd anderen te beke ren. Daartoe heeft koning Birendra besloten op ad vies van premier Krishna Prasad Bhattarai, zo werd dinsdag bekendgemaakt. Op het ogenblik zitten 29 christenen gevangen in Ne pal, het enige hindoeistische koninkrijk ter wereld. Onder hen bevinden zich 14 kinde ren jonger dan 18. In de gisteren door het presi dentieel paleis uitgegeven verklaring wordt ook gezegd dat lopende aanklachten te gen christenen zullen worden ingetrokken. Volgens een re cent rapport over de mensen rechten in Nepal zitten door het hele land verspreid 144 christenen in afwachting van hun proces in voorlopige hechtenis vast. Op pogingen een ander te be keren tot een andere gods dienst dan het hindoeisme staat onder de huidige grond wet drie jaar gevangenisstraf en op een geslaagde poging daartoe zelfs zes jaar. Iemand die uit eigen beweging over stapt op een andere religie kan daarvoor een jaar de ge vangenis in gaan. De grond wet zal binnenkort worden herschreven. De aangekon digde vrijlating wordt gezien als een eerste stap op weg naar afschaffing van het 32 jaar oude bekeringsverbod. Volgens christelijke leiders zijn er in Nepal tussen de 35.000 en 40.000 christenen, volgens de officiële cijfers zijn het er slechts 3.000. Nepal heeft sinds april een democratische regering. Vrede Apostel Solomon Kwaku (rechts) gaat voor in een gebedsdienst van de Kerk van de Heer in Monrovia om te bidden voor een einde aan de bloedige burgeroorlog die het land teistert. FOTO: AP PvdA worstelt met imago VOORZITTER Sint van de PvdA heeft de ministers fractie van haar partij de wacht aangezegd. Zij zullen in( coalitie heftiger met het partijvaandel moeten zwaaien omt jamt voorkomen dat alle ogen zich richten op de lustig wapperej Juits de CDA-vlag. De PvdA dreigt voor iedereen, inclusief j het 1 snel slinkende achterban van Kok en de zijnen, volmaaj önsl: onherkenbaar te worden. Indien de sociaal-democratisel enej boegbeelden in kabinet en Kamer zich niet op korte termij nadrukkelijk als zodanig manifesteren, zal het bestuur ze #erc een actie 'profilering' ontketenen. Aldus het onverholi 1 In dreigement van Marjanne Sint aan het adres van de eige oraa politieke voorlieden en dat van coalitiegenoot CDA. Iterti' De PvdA-voorzitter is de afgelopen dagen geconfronteAp met de uitslag van een opiniepeiling waarin haar partij dermaal catastrofaal slecht scoorde en met cijfers over ledet verlies. Sint is een van de drijvende krachten geweest achte de neo-realistische koerswijziging van de PvdA, die tot huidige regeringsdeelname heeft geleid. Een tijdelijk verlie aan populariteit na de politieke ommezwaai was ingecalt leerd, echter niet de permanent neergaande lijn waarvan al vele maanden sprake is. De socialisten werden bij de lol le verkiezingen in maart genadeloos afgestraft. Sindsdiei de malheur alleen maar groter geworden en heeft men nog groter marktaandeel verloren aan D66, dat bezig pende rijk te worden. DAT de leiding van de PvdA zich ernstige zorgen maa ligt voor de hand. Een deel van het CDA laat ondertus weinig na om de PvdA in een moeilijk parket te brengen. wijze waarop fractieleider Brinkman tijdens het afgeloi politieke 'bezinningsweekend' de automatische koppela een troetelkind van PvdA-huize, ter discussie stelde, j daar een voorbeeld van. De reactie van Kok was voors baar hard. De samenwerking in de coalitie is broos en op <j| moment nog brozer dan gewoonlijk. ZOALS altijd kan het CDA bepalen wat er nu gebeurt. Nq een paar al of niet bewuste provocaties van Brinkman, e OR het kan gedaan zijn met de centrum-linkse regering. VVD van Bolkestein staat gereed om de PvdA opnieuw vafcroi vele jaren naar de oppositiebanken te verbannen. Dat pe spectief dwingt de socialisten telkens weer tot terughouder heid. Maar hun geduld kent ongetwijfeld grenzen, al weettjdvri dit moment niemand waar die liggen. Marjanne Sint wjnsei daarin nu kennelijk verandering brengen. HET vervelende voor de PvdA-leiding is, dat de partij w 5" degelijk een bepaald stempel op de landspolitiek drukt. Hl gebeurt alleen op een zodanig 'indirecte' en weinig herken hl n bare manier, dat het publicitaire effect vrijwil nihil is. He 1 akkoord dat PvdA-minister Ritzen eind vorige week in bi j™1 kabinet wist te bereiken over de bezuinigingen op zijn ot .nv derwijsbegroting is daarvan een voorbeeld. Studenten, uni versiteiten en hoger beroepsonderwijs zijn boos over de nieu we ingreep in de studiefinanciering en zij roepen om hd Hen hardst dat de toegankelijkheid van het hoger onderwijs ind waagschaal wordt gesteld. Ritzen wordt 'een tweede Defl man' genoemd, louter en alleen vanwege het feit dat hij een serie onvermijdelijke bezuinigingen doorvoert. De kretologie van belangengroepen leidt de aandacht van het gegeven dat de voorgestelde aanpassing van hi beurzenstelsel in werkelijkheid op geen enkele wijze afbreu n, doet aan de toegankelijkheid van het onderwijs. Bovendie wordt conform het uitgangspunt van de PvdA de korting c lar de begroting van O&W aantoonbaar binnen de perken gf ie' houden. Het probleem van de PvdA blijkt in toenemei mate te zijn, dat de eigen inbreng moeilijk zichtbaar is te m ken. Maar ook een imago-probleem vraagt om een op" want ook een imago-probleem kan zeer kwalijke politiek gevolgen hebben als het zich te lang voortsleept. Als suikerpatiënt staat u niet alleen. Tienduizen den suikerpatiënten hebben zich reeds verenigd in de Diabetes Vereniging Nederland ODVN). De DVN helpt ook ti meer van het leven te maken. Tijdens cursussen en voorlichtingsbijeenkom sten doet u praktische kennis over diabetes op. Regelmatig zijn er gespreksavonden bij u in de buurt waarin u ervaringen met andere diabetici kunt uitwisselen. Zo leert u hoe u op vakantie kunt, een baan kunt aanhouden, kunt sporten, enz. De DVN helpt u tevens met goede raad en indivi duele hulp bij medische en maatschap pelijke problemen. U ontvangt maan delijks het voorlichtingsblad DIABC. i'KI) M 111)01 VK.A.Y I I KM l\l OKMATII HIJ U'W U.lOr Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071'- 313 677 van ma. t/m vr. van 8 30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart: per maand f. 24,85 per maand f 25,85 per kwartaal 74,10 per kwartaal f. 75,10 per jaar f. 284,50 per jaar f. 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. AMROBANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2