Egyptenaren danken Allah voor prestatie Beenhakker beroept zich op instemming spelersgroep Politiemensen tevreden over gedrag supporters Oran je zonder structuur IFA geeft fan 't Hek TP-kaart )3p$hap in lal Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! ORT £eidóe Gouotmt WOENSDAG 13 JUNI 1990 PAGINA 17 Door Herman Kuiphof Theo Reitsma zal het met niet kwalijk ne men, dat ik de kop boven dit verhaal ont leen aan een opmerking zijnerzijds tijdens Nederland-Egypte. Het was inderdaad een elftal zonder lijn, zonder structuur, zonder doelbewuste aanpak. Ik denk dat de dagen die vooraf gingen aan deze openingswed strijd op Sicilië er niet toe hebben meege werkt dat er rust in de tent ontstond. Leo Beenhakker zal er ongetwijfeld alles aan hebben willen doen om tot een vast en ze ker concept te komen, maar een paar din gen had hij niet in de hand. Allereerst was daar onze zwakke linkerkant. Hij durft de wisselvallige Brian Roy niet op te stellen, waar hij toch een snelle echte vleugelspits bitter nodig heeft. En de rechtsbenige Adri van Tiggelen - de grootste zeurpiet van de hele groep - kan op links onmogelijk zijn draai vinden terwijl de oudste Koeman bang voor zijn nauwelijks genezen benen is en de ingevallen Richard witschge de vergelij king oproept met een jonge violist, die na een paar aanmoedigingsprijzen te hebben gewonnen gelooft dat hij beter is dan Menu- hin. Voeg daarbij, dat Gullit nog altijd niet zijn oude vorm terug heeft en veel van deze 1-1 is verklaard. Ik weet wel dat er in theo rie nog weinig aan de hand is. Vier ploegen staan precies gelijk, ook zelfs in de score. En met de wedstrijd tegen het eveneens falende Engeland kan Oranje aanstaande zaterdag de weg naar de volgende ronde alsnog in slaan, want de geleerden zeggen dat een be zit van drie punten daartoe voldoende moet zijn. Maar... de Engelsen hebben ongetwij feld gnuifend bij de televisie gezeten en te gen elkaar gezegd dat Nederland nog heel ver van een goede vorm af is. Daar mag men dan tegenover stellen dat bij het Euro pees kampioenschap van '88 de eerste wed strijd niet eens in remise eindigde, maar werd verloren. Niettemin kwam de weder opstanding van Oranje toen heel snel en die zette door tot en met de finale. Een paar dingen moeten evenwel snel op de rails worden gezet. Punt één lijkt mij de onzeker heid van de spelers over de bedoelingen van hun coach. Het experiment met Vanenburg is mislukt en dat met Erwin Koeman en Witschge eveneens. Maar de tijd van experi menteren moet nu snel worden afgesloten. Die heeft al te lang geduurd. Wat de Egyp- tenaren met hun individuele souplesse ons hebben geleerd is, dat er bijna geen zwakke deelnemers zijn, op de Verenigde Staten, de Schotten en Zuid-Korea na. De wijd ver spreide idee dat men in Cairo en omstreken nauwelijks weet hadsvan modern voetbal is duidelijk gelogenstraft. Het is tactisch en strategisch gezien dan wel geen wonder- ploeg, maar men kan het befaamde voetbal landen danig lastig maken. Hoeveel kansen heeft Van Basten zichzelf kunnen bezorgen? Ze waren op de vingers van een halve hand te tellen. We hadden trouwens nog nooit ge wonnen van de bewoners van de Nijl-delta, maar dat zegt weinig, want de enige vorige ontmoeting dateert van 14 juni 1928, toen Nederland in Rotterdam tijdens het troost- toernooi van de Olympische Spelen met 2-1 verloor. Van der Meulen stond tussen de pa len, Harrie Denie en Dolf van Kol waren de gerenommeerde backs, Puck van Heel was er bij en in de voorhoede de geduchte Hage naar Wim Tap. In het algemeen kan gesteld worden dat Nederland vaak succes boekt als er niet al te veel van wordt verwacht, maar even te kort schiet als het thuisfront han denwrijvend aanschuift voor het bejubelen van een fikse overwinning. Ik herinner mij een interland tegen de Denen (in 1955) toen al onze in het buitenland opererende profs als Wilkes, De Harder, De Munck, Timmer mans en Van der Hart weer van de partij waren en de Deense aanvoerder tevoren verklaarde dat zijn ploeg van amateurs geen partij was voor deze gelouterde tegenstan ders. Het werd met moeite 1-1! Laten we dus doen alsof we tegen de Engelsen en Ie ren de underdog zijn. Wie weet levert het inspiratie op en een flinke portie heilig vuur. Want ook dat ontbrak in Palermo. Door onze verslaggever in Italië PALERMO De pira mides in de buurt van Alexandrie en Cairo moeten gisteravond op hun grondvesten heb ben geschud. In het van Moorse invloeden nog wemelende Palermo te kenden de voetballers van Egypte immers óók voor een stunt, nadat i Cameroun eerder voor een nog grotere sensatie had gezorgd tegen we reldkampioen Argenti nië. De Europese titelhouder ging nog net niet knock out tegen de Afrikanen. Maar de dreun, die de vooraf slechts als dappere strijders afge schilderde mannen van oud kolonel Mahmoud el Gohary uitdeelden mocht er zijn. Terwijl de spelers van het Nederlands als een stelletje geslagen honden afdropen, vierde Magdy Abed El Gha- ni zijn eigen feestje. De ma ker van het „historische" doelpunt waggelde bijna van vreugde voor de hoofdtribu ne langs, zich de handen bij na stuk klappend. Op zijn bebaarde gezicht lag een ge lukzalige glimlach, die meer verraadde dan een onwan kelbaar vertrouwen in Al lah. Want dat werd na af loop duidelijk: Egypte heeft de remise (1-1) tegen Neder- larra niet alleen aan de ei gen, soms spectaculair ogen de, maar altijd hartstochte lijk door de eigen én Itali aanse aanhang toegejuichte acties te danken, maar voor al aan god. Nadat zijn ploegmaats zwel- Erwin Koeman ondervindt felle tegenstand van de Egyptenaren Ibrahim Hassan (midden) en Hossam Hassan (rechts). foto: anp lend van voldaanheid in de hermetisch afgesloten cata comben waren verdwenen, getuigden aanvoerder Ga- mal Abed El Hamid en coach El Gohary van hun rotsvaste geloof in Allah. „Dit hebben we aan Hem te danken", verklaarden ze beiden. Een half uur eerder had El Ghani nog in opperste ver rukking geknield op het veld gelegen, nadat hii Egypte de zevende hemel had ingeschoten. Een bijna verdwaasde ren vanaf de Nederlandse strafschopstip was geëindigd op een plekje vlak voor het vol met Afri kaanse marine-mensen zit tende tribunevak. Waar de vreugde over de niet meer verwachte maar meer dan ooit verdiende gelijkmaker ook geen grenzen kende. Vanaf de dertiende mi nuut van de tweede helft had iedereen die Egypte een warm hart toedroeg zich al enigszins verzoend met een optreden van de Afrikaanse ploeg, dat slechts bewonde ring zou oogsten, maar geen punten. Tot het wonder van Palermo dan toch nog ge schiedde, scheidsrechter Aladren de bal dan eindelijk een keer op de kalkvlek leg de en El Ghani ook nog raak knalde. Nog beter „Met de hulp van god wor den we nu nog beter", ver klaarde El Gohary na afloop vol vertrouwen. „Een ande re verklaring voor ons op treden? Holland heeft waar schijnlijk geen rekening ge houden met ons harmonieu ze spel. Daardoor leek Hol land zwakker dan de ploeg echt is". Een wat cryptische verklaring van de oud-mili tair, die gisteren de mooiste overwinning uit zijn leven behaalde en daarmee nog wat extra zout strooide in de gapende Nederlandse wond. Die al werd geslagen door de onverwacht elegante en ca pabele wijze waarop de Afri kanen acteerden. En verder werd verdiept, omdat de Egyptenaren niet alleen doorgaans een antwoord hadden op het laaglandse ge ploeter, maar zelf creatieve oplossingen bedachten voor vraagstukken die voor de hogeschoolvoetballers van de tegenpartij gisteravond te moeilijk waren. Dat leidde tot een ongekend enthousiasme op de met ruim dertigduizend mensen bezette tribunes aan de voet van de Pellegrino-rots. Waar de groeiende steun van de Italiaanse kijkers Egypte vleugels bezorgde en menige Nederlander klompvoeten. Zelfs de aanwezigheid van drie Milanezen in het Oran jeteam had Palarmo niet aan de kant van Nederland ge bracht. De underdog uit Afrika kreeg volop de steun en vooral Hossam Hassan en Ahmed Abdou werden er door gestimuleerd de Euro pese kampioen het angst zweet in de handen te bezor gen. De volgelingen van Allah, die er zo op waren gebrand de eer van het land hoog te houden en het oog van de wereld daarbij op zich wis ten gericht, waren al tevre den geweest met een eervol le nederlaag tegen één van de favorieten voor de we reldtitel. Nu behoren ze zelf nog tot de kandidaten voor een plaats in de tweede ron de. „Gebleken is dat deze groep louter uitgebalanceerde ploegen kent", poneerde El Gohary een understatement van jewelste over de groep, waarin tot dusver waar schijnlijk in de eerste duels het slechtst is gespeeld. „Voor en in dit duel hebben we alleen maar aan Holland gedacht. Vanaf nu gaan we de rest van de groep bekij ken en ons richten op de volgende tegenstander". In de plooi El Gohary en aanvoerder El Hamid hadden zich zelf al vrij snel na afloop weer re delijk in de plooi. Terwijl er in de kleedkamer van de Egyptenaren slechts met wa ter werd gemorst waar de om geloofsredenen verboden champagne eerder op zijn plaats zou zijn geweest, maakte het duo nog even ge bruik van de mogelijkheid om voor het mondiale front reclame te maken voor Afri ka. „Het wordt tijd dat de FIFA nu wat meer voor de derde-wereldlanden gaat doen", was het bedekte ver wijt van El Gohary, die daarbij ook de winst van Ca meroun op Argentinië uiter aard als argument kon aan voeren. „We hebben nu wel bewezen dat we erbij horen. Waarop we vanaf februari hadden gehoopt is realiteit geworden". Aanvoerder El Hamid deed daar nog eens een extra schepje bovenop. „We dan ken de almachtige god dat we zo veel geluk hadden te gen één van de beste landen van de wereld". De gelovige Egyptenaar was kennelijk op dat moment in alle emo ties vergeten hoeveel moge lijkheden zijn eigen ploeg nog had gehad. Waardoor het reëler zou ziin geweest als het Nederlands elftal op de knieën was gegaan. Magdy Abed el Hamid ontvangt de felicitaties van zijn ploeg genoten, nadat hij doelman Hans van Breukelen vanaf de stip heeft gepasseerd. PALERMO Wat bondscoach Leo Been hakker betreft kunnen de „Indianenverhalen" met ingang van vandaag echt op gang komen. „Maar laat ik een ding dui delijk stellen", aldus de oe- fenmeester, na de rampzali ge vertoning tegen Egypte (1-1), „de spelersgroep stond achter de opstelling waar mee we begonnen. Dat we in de rust Gullit naar de rech terkant stuurden, had ook ieders instemming". En, om misverstanden te voorko men, er was geen discussie mogelijk. „Ik beslis", aldus Beenhakker. Als een der weinigen uit de groep van Oranje was de bondscoach gisternacht be reid uitvoering op de situatie in de gaan. „Het heeft niet zo veel zin om nu over het concept te gaan zeuren. Vrij wel alle voetballers speelden onder hun niveau. Dan houdt het op. Egypte deed precies wat wij hadden ver wacht. Daar lag het niet aan. Het lag aan ons". De bonds coach ontkende dat Gullit had verklaard dat Neder land in de eerste ronde zou worden uitgeschakeld. „La ten we het genuanceerd houden", lichtte hij toe. „Ik heb onlangs de groep op het gebrek aan scherpte gewe zen. Gullit vroeg toen ook het woord. Hij zei dat, als de instelling niet zou verande ren, we in de eerste ronde zouden worden uitgescha keld. Dat ligt iets anders. Maar hij heeft gelijk. Op deze manier worden we ook geen wereldkampioen". Nederland-Egypte 1-1 ((Hl): 58. Kieft 1-0, 82. Abdel-Ghani 1-1 (strafschop). Scheidsrechter: Soria no Aladren (Spa). Toeschouwers: 33.000 Gele kaart: 56. Ahmed Ramzi (Egy). 57. Kieft (Ned). Néderland: Van Breukelen, Van Aerle, Ronald Koeman, Rutjes, Van Tiggelen; Vanenburg (46 Kieft). Rijkaard, Wouters. Erwin Koeman (69. Witschge); Van Bas ten, Gullit. Egypte: Shobeir; Yassin. Ibrahim Hassan, Hani Ramzi. Yakan; Ah med Ramzi (69 Tolba), Abdel- Gham, Youssef, Abdou. Abdelha- mid (69. Abdel Rahman); Hossam Hassan. ALERMO De FIFA heeft oup van't Hek een A-accre- tatie geweigerd. Het service- ireauu van de NSP heeft de ielopen dagen vruchteloos irobeerd de cabaretier op de lijst geplaatst te krijgen. De )gste baas van het accredi- tie-comite, perschef Tognoni, as uiteindelijk „slechts" be id Van 't Hek, die namens RC Handelsblad als colum- ist aanwezig is bij het WK aetbal, een VIP-kaart te ge in. Daardoor kon Van 't Hek steravond wel het stadion Palermo binnen. Hij wist steren nog niet of hij alsnog •n rechtszaak zou aanspan- *n tegen NSP en of FIFA. (ADVERTENTIE) Voor betere snacks... Almeloplein 67 ForeUendaal 340 G "d, Veenlaan 47 Sav Lohmanplein Valenusslraat 44 Veluweplein 2 Waldhoornpl. 6, Rijswijk v. Arembergelaan 104, Voorburg W C de Vlieger Zoetermeer (Rokkeveen) Haarlemmerstr 251, Leiden 7 (UgeD open tot 24.00 uur De beide supporters begeleiders van Oranje (midden) voelen zich thuis temidden van de fans. foto: harry tielman PALERMO Pieter van Bokhoven, Joep den Nijs en Lex Meilink maken een tevreden indruk. De drie Nederlanders beho ren tot de in totaal zestien man/vrouw sterke politie macht, die in Italië als supportersbegeleiders op treden. Gistermiddag, op het moment dat het plein voor stadion La Favorita begon vol te stromen met aanhangers van Oranje, hadden ze postgevat voor een van de ingangen. „Het gaat tot dusvervoortreffelijk", ver woordde hoofdinspecteur Lex Meilink uit Utrecht. „Er is ei genlijk tot dit moment nog geen wanklank gevallen". Hetgeen tegenover de berich ten over vandalisme van En gelsen en Duitsers in Cagliari en Milaan positief nieuws mag worden genoemd. Voor het ge noemde trio politiemensen, aat in Palermo nog wordt geassis teerd door enkele anderen, is het echter normaal geworden. „We zijn op deze manier bij de gang van zaken betrokken sinds de wedstrijd Engeland- Nederland in 1988", gaat Mei link verder. „Daarna hebben we de kwalifikatie-wedstrij- den nog gedaan en vervolgens het EK in Westduitsland. Bij al die wedstrijden is er eigen lijk niets serieus gebeurd. Van daar ook dat we nadat we hier zondag zijn aangekomen bij een ontvangst door de politie collega's op Sicilië hebben ver teld hoe het in elkaar steekt. Dat Nederlandse supporters niet gewelddadig zijn, wel veel lawaai maken en feestvieren. Dat kon allemaal als er maar geen sprake was van verdo vende middelen, ordeversto ring, openbare dronkenschap en vernielingen. Welnu, tot dusver (dinsdagmiddag zes uur, red.) is er nog niets ge beurd". Spoorwijk Han Meilink, die af en toe wordt bijgevallen door de Haagse wijkagent Joep den Nijs uit Spoorwijk en Pieter van Bokhoven uit Eindhoven, wijst naar het zich gaandeweg vullende stadionplein en de toevoerweg. „Kijk", zegt hij, „dat mag officieel ook niet, het blokkeren van de weg. Maar dat wordt oogluikend toege staan, omdat er verder geen incidenten zijn geweest". Sinds maandagochtend pa trouilleerden de Nederlandse politiemensen in door de Itali aanse collega's beschikbaar ge stelde, gloednieuwe Fiat Tipo's door de stad. „We zijn overal geweest", gaat Meilink verder. „Bij het vliegveld bij de aan komst, bij de haven, het sta tion en in het centrum. Wat we dan doen is contact zoeken met de supporters, met ze pra ten, uitleggen wat ze hier kun nen verwachten, wat ze wel en wat ze niet mogen doen. Een stel vroeg of ze het Wil helmus mochten zingen. Dat mocht. Vertelden ze dat ze toch door de Italiaanse politie tot de orde waren geroepen. Maar dat gebeurde dan ook wel 's nachts om half vier, ter wijl ze een fles whiskey van hand tot hand lieten gaan. Ha .ha. Dat was het enige inciden tje, waarover we hebben ge hoord". - „Kamelen te koop" gaat politie te ver PALERMO „Kamelen te koop!" Die tekst op een levensgroot spandoek ging de politie te ver. Het spandoek werd onder licht protest van de fans ruim voor het begin van de wedstrijd verwij derd. De overige tientallen spandoeken met Nederlandse op schriften mochten netjes blijven hangen. Ze waren overigens wel allemaal eerst gecontroleerd door ae Nederlandse politie, die vooral attent was op racistische leuzen. Volgens een oude Griekse sage is Sicilië tussen Europa en Afrika in zee neergeworpen als resultaat van een uitbarsting van woede der goden. En het oversteken van de Straat van Messina, op het Italiaanse vasteland, betekent het overschrijden van de grens tussen twee werelden. Dat fraaie proza schreef de bekende dr. L. van Egeraat, auteur van talloze reisgidsen, in 1960. Misschien had hij het ook wel van een ander, maar waar.is het wel. Je waant je in Palermo in vele culturen tegelijk, hetgeen begrijpelijk wordt als je je enigszins verdiept in de geschiedenis van het eiland. Eerst even dit: Sicilië is de plaats waar voor het eerst door dames een tweedelig badpak werd gedragen: tweeduizend jaar voordat dit gebeurde op het Stille Zuidzee-eiland Bikini. Dat bewijzen de mozaïeken op de Piazza Armerina. Dan de historie. Phoeniciërs, Carthagers, Romeinen, Byzantijnen, Moren, Noormannen, Duitsers, Fransen, Spanjaarden en het laatst, in 1943, de geallieerden veroverden ooit het eiland. Dat op dit moment een invasie beleeft van voetbalsupporters. Palermo is daarbij ook nu het middelpunt, want in Stadio La Favorita zijn het ditmaal beurtelings Nederlanders, Egyptenaren en Ieren die aanvallen. Het voetbalstadion ligt aan de voet van de imposante Pellegrino-rots, een slordig neergeworpen klomp kale steen en ideale plek voor zend-antennes. De baai waaraan Palermo ligt heet de Gouden Schelp en wordt „aristocratischer" genoemd dan het zee-voorportaal van Napels. De Via Roma en de Via Liberta zijn de grootsteedse boulevards, die de hele stad doorsnijden. Maar ze verliezen veel van hun charme doordat zij zijn volgepropt met verkeer. De talloze smalle steegjes en ingebouwde, soms moeilijk te vinden pleintjes met vele neringdoenden vervolmaken het rijk geschakeerde beeld van de stad, waar het, verschil tussen arm en rijk hier en daar schijnend zichtbaar is. Palermo wordt soms vergeleken met Napels, maar biedt een grotere verscheidenheid aan historische bouwwerken. liggende, ballonvormige perscentrum voor Italia '90 vreemde eenden in de bijt vórmen. Maar ze zijn wel weer op de wereldkaart gebracht en daar ging het toch om. Over anderhalve week is het WK voetbal voorbij voor Sicilië. Een nieuw stukje geschiedenis voor het eiland is dan geschreven. FRANKWERKMAN Espagnol wil Leo Beenhakker (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA Het bestuur van Espagnol, de tweede club van Barcelona, heeft Leo Beenhakker een kontrakt voor na het WK voetbal aangebo den. Een woordvoerder van de zondag naar de hoogste divisie gepromoveerde club bevestig de gisteren, dat een vertegen woordiger van Espagnol per soonlijk kontakt met de inte rim- en bondscoach heeft ge had. Wel erkende hij, aat Beenhakker het voorlopig te druk heeft met het Nederlands elftal om direct uitsluitsel te kunnen geven. Slaat de trai ner van Ajax de offerte af, dan wil Espagnol proberen hem een jaar later in te lijven.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17