Agrariërs Noordwijkerhout in problemen door milieu-eisen Mogelijk veel minder woningen in Zanderij Eis anderhalf jaar voor in brand steken dancing D66 Leidschendam heeft voorkeur voor SW20 LEIDEN OMGEVING QtidwQowuvnt WOENSDAG 13 JUNI 1990 PAGINj OS Noordwijk houdt weer geld over NOORDWIJK De gemeen te Noordwijk heeft 1989 met een voordelig saldo van bijna 1,4 miljoen gulden afgesloten. Dit blijkt uit de jaarrekenin gen die gisteren in de raads commissie voor financien, eco nomische zaken en grondza ken werden aangeboden. In 1988 noteerde Noordwijk een meevaller van bijna twee mil joen. Wethouder P.J. Bar- noorn zei gisteravond dat de bouw van het politiebureau en brandweergarage uit de reser ves van de gemeente kunnen worden gefinancierd. Leidenaar gewond na voorrangsfout OEGSTGEEST Een 53-ja- rige automobilist uit Leiden is gistermiddag met onbe kend letsel overgebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. De man wilde vanuit de Hofbrouckerlaan richting Kennedylaan rijden, maar verzuimde voorrang te geven aan een 23-jarige automobi list uit Oegstgeest die over de Lange Voort reed. De auto van de Leidenaar werd to taal vernield. Buit terug VOORSCHOTEN- LEIDEN Een 25-jarige Leide naar die in de nacht van zondag op maandag was aangehouden, heeft de diefstal van gereedschap uit een bedrijfs pand in de Dobbe- wijk in Voorscho ten bekend. De man nam daar voor 22.000 gulden aan goederen mee. De spullen zijn al lemaal terecht. PvdA Noordwijk wil gelijke sluitingstijden winkels NOORDWIJK De winkeliers in Noord wijk-Binnen moeten uniforme sluitingstijden hanteren. Dat zei J. Voorham-Bartens (PvdA) gisteren in een vergadering van de commissie toe risme. De sluitings- en openingstijden verschillen volgens haar van zaak tot zaak. Sommige winkels zijn op maan dagmorgen dicht, andere op dinsdag- of woensdagmiddag. „Voor de consument is er geen uitzoeken aan", aldus Voor ham. Zij verzocht wethouder Barn- hoorn met de Noordwijkse Onderne mers Vereniging te gaan praten om tot een uniforme regeling te komen. Barn- hoorn zegde toe aan dit verzoek te zul len voldoen. Burgerdag Oegstgeest OEGSTGEEST De gemeen te Oegstgeest houdt op zaterdag open huis tussen elf en drie uur. Op deze dag laten alle ge meentelijke afdelingen aan de hand van tentoonstellingen, vi deo's, diaseries en presentaties iets zien van hun dagelijkse werk. Opzet van de open dag is om (nieuwe) bewoners wegwijs te maken binnen de gemeente lijke organisatie. Daarnaast zijn omstreeks 40 verenigingen pre sent. Nieuwe inwoners krijgen een beeld van wat er in Oegst geest op sociaal" en cultureel ge bied te beleven is. De activitei ten hebben plaats in en rondom de gemeentelijke gebouwen aan het Wilhelminapark. Ie dereen is welkom. Zes illegalen ontdekt bij bollenbedrijven LISSE Twee Marokkanen, een Egyptenaar en drie Polen zijn gisteren bij een groot scheepse controle-actie bij bloembollenbedrijven in Lisse aangehouden. De actie werd uitgevoerd door de rijkspolitie korpsen in de Bollenstreek en de Dienst Inspectie Arbeids verhoudingen van het ministe rie van Sociale Zaken. In to taal zijn acht bedrijven gecon troleerd. De actie was de eer ste van een serie die de politie deze zomer in de Bollenstreek houdt. Ook dit jaar historische wandelingen door Noordwi NOORDWIJK Al weer voor het tiende seizoen organ het Genootschap Oud Noordwijk (GON) historische rondw lingen onder leiding van ervaren gidsen door de pittoreske kern van Noordwijk-Binnen. De eerste wandeling is op di 19 juni. De start is om half acht bij het oude gedeelte va raadhuis in de Voorstraat. De duur van de wandelingen is veer anderhalf uur en de kosten bedragen vier gulden pet soon. In de prijs is een kopje koffie in het Hof van Holland grepen, alsmede een bezoekje aan de Grote Kerk. Tijden wandelingen zullen leden van de klederdrachtgroep va GON, gekleed in de originele Noordwijkse kledij van toen de présence geven. Afhankelijk van de belangstelling sta gidsen elke dinsdagavond tot eind augustus klaar. Groepen af tien personen kunnen bij vooraanmelding ook op andei gen worden rondgeleid. Het secretariaat van het GON is nisch bereikbaar op nummer 01719-16091. CENTRUM x'l NOORDWIJK NOORDWIJKERHOUT De agrariërs onder de Noordwijkerhoutse raads leden vrezen grote proble men in de komende jaren als de thans toegestane ge wasbeschermingsmidde len straks verboden wor den. Ze verwachten dan ook dat het bestemmings plan Buitengebied gewij zigd zal moeten worden en aangepast aan nieuwe milieu-eisen. Dit bleek gisteravond in de commissie ordening tijdens de bespreking van een bijeen komst die de gemeente had ge had met de stuurgroep Tuin bouw Noordwijkerhout. De al gemene conclusie van het ge sprek was dat een algepiene herziening van het bestem mingsplan voor het buitenge bied voorlopig niet nodig was. Maar L. Hogervorst (VVD) zei te verwachten dat dat idee in de toekomst wel eens snel zou kunnen veranderen. Th. Nul- kes (CDA) was het met zijn mede-agrariër Hogervorst eens. „We zullen naar heel an dere normen toe moeten door andere milieu-eisen. We moeten er ernstig rekening mee houden dat er dit jaar al aan de bel werd getrokken en dat straks misschien wel zo'n 30 tot 40 procent van de ge wasbeschermingsmiddelen die nu nog legaal worden ge bruikt, teruggetrokken moeten gaan worden", aldus Nulkes. De mening van het college dat het bestemmingsplan niet ge wijzigd hoeft te worden, heeft ook gevolgen voor het verzoek van de stuurgroep Tuinbouw Noordwijkerhout om middel grote agrarische bedrijven in een aantal gevallen meer groeikansen te geven. Daarbij werd gedacht om hier en daar 8000 vierkante meter glas toe te staan in plaats van de maxi male 6000. Het college vindt echter dat er dan geen sprake meer is van een gemengd be drijf maar eerder van een ge specialiseerd glasbedrijf. Wat betreft de kleine agrariërs deelde wethouder C. van Duin mee dat er een commissie wordt ingesteld met specialis ten die zich zal gaan bezighou den met problemen als de veldschuren. Daarin kunnen bijvoorbeeld ook de vaste- plantenkwekerijen worden meegenomen. PRE-ADVIES: NIET MEER DAN 275 TOT JAAR 2000 KATWIJK Op de Kat- wijkse bouwlocatie Zan derij Westerbaan mogen tot het jaar 2000 mogelijk niet meer dan 275 wonin gen worden gebouwd. Dit althans adviseert de Dienst Ruimte en Groen van Zuid-Holland aan de Provinciale Planologische Commissie (PPC) van Zuid Holland, die hier over morgen vergadert. Katwijk was van plan in diezelfde periode 850 wo ningen te bouwen. De PPC brengt advies uit aan gedeputeerde staten. Die op hun beurt beslissen hoeveel woningen gebouwd mogen worden. Volgens de Dienst Groen en Ruimte strookt het voornemen van de gemeente Katwijk om vanaf 1992 jaar lijks 120 woningen in het ge bied te bouwen tot een totaal van 850 in 2000 niet met de be leidsuitgangspunten van de provincie. Deze uitgangspun ten zijn vastgelegd in het Streekplan Zuid-Holland-West over de verdeling van de wo ningvoorraad in de Duin- en Bollenstreek voor de periode 1990-2000. Adviseert de Dienst Ruimte en Groen op de korte termijn slecht beperkte woningbouw in Zanderij Westerbaan toe te staan; uiteindelijk zal het ge bied toch volledig bebouwd mogen worden. Niet eerder dan na 2000 zouden 110 wo ningen per jaar gebouwd mo gen worden tot een totaal van 1.400 woningen. Daarmee zou De Zanderij in 2010 zijn vol tooid. Zanderij Westerbban is binnen Katwijk het laatste gebied waar een behoorlijke uitbrei ding van de woonbebouwing mogelijk is. De gemeente heeft al diverse gronden aangekocht of is met de in het gebied ge vestigde agrariërs in onder handeling. De gemeente is van mening de geplande 850 wo ningen to 2000 nodig te heb ben om in de behoefte aan woonruimte in Katwijk te kunnen voorzien. Doordat in beginsel slechts een kleine woonwijk van niet meer dan 275 woningen wordt gebouwd, is de Dienst Ruimte en Groen ook niet voor volle dig doortrekken van de Laan van Nieuw-Zuid. „Thans is geen enkele reden de door trekking door de duinen toe te staan", zo stelt de Dienst let terlijk in het pre-advies. Pas na 2000, als Zanderij Wester baan zich ontwikkelt tot een wijk groter dan circa 1000 wo ningen, kan daaraan worden gedacht. Wethouder W. van der Plas van ruimtelijke ordening was vanwege verplichtingen bui ten Katwijk gistermidag niet voor commentaar bereikbaar. Op de afdeling planologie/mo numentenzorg van het ge meentehuis wordt het advies van de provinciale Dienst Ruimte en Groen „zeer ongun stig" genoemd. „De gemeente heeft veel meer woningen no dig dan die 275 die men nu wil toestaan", aldus een woord voerder van de gemeentelijke afdeling, die tevens opmerkt dat als dit advies uiteindelijk door gedeputeerde staten wordt overgenomen de econo mische uitvoerbaarheid van het plan wel eens in gevaar zou kunnen komen. „Alles kost natuurlijk veel geld en als maar een beperkt aantal ka vels kan worden verkocht, komt er natuurlijk ook minder binnen om een en ander te fi nancieren. En juist de econo mische uitvoerbaarheid speelt weer een rol bij het al dan niet goedkeuren van een plan door de provincie". Volgens de woordvoerder zou als het advies overgenomen wordt ook voor de agrariërs in Zanderij Westerbaan een ver velende situatie ontstaan. Die verkeren alleen maar langer in onzekerheid. Want uitein delijk zal, zo staat immers in het pre-advies, de totale ver stedelijking van Zanderij wel plaats hebben". Een delegatie van het Kat- wijkse gemeentebestuur zal morgen de vergadering van de PPC bezoeken. „De gemeente krijgt ook, zij het beperkt, de gelegenheid het woord te voe ren en zijn bezwaren tegen het advies kenbaar kunnen ma ken. Daar zal uiteraard ge bruik van worden gemaakt", aldus de woordvoerder van planologie. DEN HAAG/NOORD- WIJK „Een puur cri minele aangelegenheid", noemde officier van justi tie, D. van den Broek, de brandstichting in bar-dan- cing De Smoezer in Noordwijk op 25 augustus 1989. En hij eiste daarvoor gistermiddag voor de Haagse rechtbank ander half jaar gevangenisstraf tegen de 21-jarige Rotter dammer die één molotov cocktail bij de horecagele genheid naar binnen had geworpen. De Rotterdammer was bij deze actie niet alleen, hij werd ge holpen door drie „vrienden". In totaal werden drie molotov cocktails naaf binnen gewor pen. De man verklaarde dat hij eerst had aangebeld om een Noordwijker die boven de dancing sliep, wakker te ma ken. De man had de bel niet gehoord. Hij werd echter ge wekt door het geknetter van de vlammen en wist zich in veiligheid te stellen. Drie dagen voordat de dancing in vlammen opging, was het Rotterdamse kwartet erheen gegaan om „de boel eens goed te verbouwen". Dit gebeurde in opdracht van een Noord wijkse horeca-ondernemer, die de discotheek zo gesloten wil de krijgen. De schade die bij de verbouwing werd aange richt was niet voldoende, de zaak bleef open, en daarom kwamen de Rotterdammers op het idee om brand te stichten. De totale schade bedroeg 175.000 gulden. ,,'t Fikte als een lier", wist de president van de rechtbank, mevrouw Koningsveld. „Ik begrijp niet hoe je zoiets kunt gaan doen", vroeg ze zich af. De man verklaarde dat hij toen „erg aan de drugs was" en dringend geld nodig had. Hij zou 250 gulden voor het karwei krijgen, uiteindelijk kreeg hij er 100. „En dat voor bijna niks", sneerde de rech ter. Varkentje wassen De officier „keek wel even op van deze zaak. „Een horeca ondernemer die een dancing via tussenpersonen laat ver bouwen. Het is een puur cri minele aangelegenheid. Men sen worden ingehuurd in Rot terdam om dit varkentje even tjes te wassen. En dat doen ze dan ook". Hij gaf aan dat hij bij eerdere zittingen „zijn me deplichtigen allemaal over een kam had geschoren. Ik heb telkens drie jaar geëist en de rechtbank gaf me achttien maanden. Daarmee ben ik ook nu tevreden. Het is samen uit, samen thuis". De raadsman van de Rotter dammer benadrukte dat zijn cliënt niet zo'n sterke persoon lijkheid had. „Hij had hard geld nodig en kon geen weer stand bieden om op een mak kelijke manier aan geld voor cocaïne te komen. Hij was een radertje in het criminele net werk, hij hobbelde mee en deed wat hem was opgedra gen". Inmiddels had zijn cliënt zijn leven gebeterd. Hij was van zijn schulden, de drank en de drugs af en wilde een oplei ding volgen voor loodgieter. Ook was de Rotterdammer ge trouwd en was zijn vrouw in middels zwanger. „Hij wil niets liever dan het brood voor zijn gezin verdienen. Omdat hij zo makkelijk beïnvloed baar is, doet gevangenisstraf meer slecht dan goed". De advocaat vroeg een milde re straf, onvoorwaardelijke ge vangenisstraf gelijk aan de voorlopige hechtenis, of een voorwaardelijke straf gekop peld aan toezicht door de re classering, of onbetaalde ar beid. De officier liet meteen weten dat hij daar niets voor voelde. De president doet 26 juni uit spraak. Avondvierdaagse in Leidschendam LEIDSCHENDAM De Wandelkring Den Haag-Rijnland houdt samen met de Prinsenhofschool in Leidschendam van maandag 18 tot en met donderdag 21 juni voor de achttiende keer een avondwandelvierdaagse in Leidschendam en om streken. De afstanden zijn 5 (voor kinderen tot negen jaar), 10 en 15 kilometer. De routes voeren door de mooiste plekjes van Leidschendam, door de landgoederen De Horsten en Duivenvoorde en deelnemers worden door de Watersport vereniging Voorschoten per boot over de Vliet gebracht. Men kan zich nog op de startavond inschrijven voor 5,50 per per soon. Het startpunt is de Prinsenhofschool aan Prinsenhof 7, de starttijden zijn voor de kortste route tussen zes en zeven uur en voor de andere twee tussen zes uur en half zeven. De slotavond op donderdag wordt in de laatste kilometers muzi kaal begeleid door de Show- en Drumband Sint Laurentius uit Voorschoten en het Fanfarekorps Juliana uit Stompwijk. Aanleg golfcentrum Noordwijk begonnen Ondanks het feit dat alle gemeentelijke vergunningen nog niet helemaal rond zijn, is aan de Berckelweg in Noordwijk, op een terrein naast de jachthaven, begonnen met de aanleg va Golfcentrum Noordwijk. Met graafmachines en bulldozers werd het 6,7 hectare grote terrein geëgaliseerd. Nu is men bezig de contouren zoals heuveltjes en waterpartijen aan te brengen, atiefnemer Gerard Tio schat dat de werkzaamheden een jaar in beslag zullen nemen. „Dat lijkl maar gras moet nu eenmaal de tijd hebben om te groeien", aldus de Noordwijker. Het Golfcei krijgt negen holes van 90 tot 100 meter lengte. In totaal wordt zo'n 400 meter groen aange Ook komt er een driving range om de afslag te oefenen. Als golfleraar is inmiddels de bek Noordwijk-voetballer Geert-Jan Bakker aangetrokken. Bakker behaalde onlangs de benodigd pieren. Bakker wilde nog niet zeggen of hij de voetballerij definitief de rug toekeert. FOTO: HENK VAN DEN Mogelijke samenwerking gemeenten bij inning onroerend-goedbelastip WASSENAAR Het is niet uitgesloten dat Wassenaar gaat samenwerken met andere ge meenten bij de inning van on- roerend-goedbelasting. Dat viel gisteren op te maken uit de woorden van een amb tenaar tijdens de vergadering van de commissie financiën die de voorjaarsnota behandel de. VVD-raadslid Lintjer had wethouder Aptroot gevraagd of de gemeente de onroerend- goedbelasting wel tegen een aanvaardbare prijs dacht te kunnen innen. Nu doet de Rijksbelastingdienst dat nog voor 135.000 gulden, maar vanaf 1992 moet Wassenaar het zelf gaan doen. De ge meente wil echter geen eigen dienst voor het innen van de belastingen in het leven roe pen. Volgens de ambtenaar die hierover het woord kreeg is het nog niet duidelijk wat er dan wel moet gebeuren. „We willen niet het wiel opnieuw gaan uitvinden. We wachten eerst af hoe ze het in andere gemeenten oplossen. Daar ha ken we wel op in. Wellicht dat we met andere gemeenten gaan samenwerken voor deze belastinginning". Lintjer wilde weten of de belastinning niet geprivatiseerd kon worden. Maar dat leek zijn collega Nieuwenhoven van D66 een onmogelijkheid. „Ik denk dat belastinginning toch een van de weinige zaken is die niet geprivatiseerd kunnen wor den. Het zijn vertrouwelijke gegevens". Bezorgdheid was er in de com missie over eventuele tegen vallers die de sanering van vervuilde plekken in de ge meente zou kunnen ople* Ook de slechte toestand riolering baarde met nan VVD-raadslid zorgen, volgens wethouder A[ verkeert de riolering in senaar nog in redelijk staat. „Omdat we goede i rialen hebben gebruikt i grijze verleden en de zar ge bodem weinig verzal oplevert". Gouden bruidspaar nog dagelijks met de scooter op pad Sassenheim heeft weer een gouden bruidspaar. Woensdag 20 juni Is het echtpaar Reynhout vijftig jaar getrouwd. Gefeest wordt er al eerder. Morgen is er van half vijf tot half zeven een receptie in De Oude Tol, terwijl op de trouwdag een dagvullende bustocht met familie en kennissen op het programma staat. Het echtpaar Reynhout woont aan de Meidoornlaan 2. Op 4 juni 1940 ging het paar in Den Helder in ondertrouw. De bruidegom werkte vanaf 1938 als postbode in Den Helder, tot hij, in 1943, verplicht werd voor de bezetter in Duitsland te gaan werken. Bij terugkeer in Nederland ging zijn reis naar Sassenheim waar zijn echtgenote inmiddels was gevestigd. Ook in dit dorp ging Reyn hout als postbesteller aan de slag; werk dat hij tot zijn pensioen, in 1978, met veel plezier heeft gedaan. De bruid werkte na haar schooljaren bij een mantelatelier, en vertrok in 1942 naar Sassenheim waar haar ouders door oorlogs omstandigheden waren gaan wonen. Het bruidspaar moest in Sassenheim wel even wennen, maar heeft het daarna altijd goed naar zijn zin gehad. Bruid (71) en bruidegom (73) zijn beiden goed gezond en gaan bijvoorbeeld nog dagelijks zwemmen. Ook worden nog regelma tig uitstapjes op de mini-scooters gemaakt. De heer en mevrouw Reynhout hebben één dochter en twee kleinkinderen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDSCHENDAM De frac tie van D66 in de Leidschen- damse raad vindt de aanleg van de SW20 van groter be lang dan de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg (VLW). De Voorweg, de Stompwiikseweg en het Dam- laantrace zullen bij uitstel van de aanleg van de SW20 dan voorlopig de hoofdontsluiting van Zoetermeer blijven vor men. Dat brengt mee dat de plannen voor de ruimtelijke, economische en verkeerstech nische ontwikkeling van het centrumgebied belemmerd, zo niet onmogelijk, worden ge maakt. Dat zegt D. Meuldijk (D66) in schriftelijke vragen aan B en W van Leidschen dam naar aanleiding het voor stel van GS deze weg voorlo pig niet aan te leggen. Westlander Zeildagen in Warmon WARMOND De S: ting Zeilvaart Warn houdt op vrijdag 15, z; dag 16 en zondag 17 de Westlander Zeilde— op de Kagerplassen T Warmond. Het gaat zeilwedstrijden voor Vi landers, Kagenaars j aken, kleine vrachtschepen met lengte tussen de negei vijftien meter. Zei 7 deelnemers hebben aangemeld. U Op vrijdagmiddag wordt 16.00 uur een onderlinge strijd gevaren, die zich uit °l tend op de plas 't Joppe l!a het recreatie-eiland Kou lr hoorn zal afspelen. Zate 8' en zondag starten de sch P op 't Joppe, respectievelijl '1: 12.30 uur en 12.00 uur, er ren over de Kagerpl; 1 weer terug naar de zand plas. Bijzonder voor de strijden op die dagen is schepen zonodig mogen den voortgeboomd op de smalle doorvaarten tusset" eilanden op de Kagerplass s' De Westlander is een ty{ Zuidhollands vrachtsche dat zijn bakermat had in *r tuinbouwgebied het Westl 1 Het lage smalle schip was geschikt voor het vervoer groente, aardappelen, zand en mest door de sn vaarten en kleine sluizen het tuinbouwgebied. In vijftiger jaren raakten d« middels gemotorise scheepjes in onbruik door wegvervoer. Sinds de S ting Zeilvaart Warmond strijden organiseert (naas Zeildagen ook de Turi c Warmond-Vinkeveen in o ber) groeit de animo oB Westlanders weer in zeil; staat te brengen. Steeds oude schepen worden taureerd. Nieuwkomers jaar zijn de Westlanders V we Catharine van J. van Nouweland en de Twee zusters van E. Vreugdenbi

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16