luim 440 Amsterdammers an de slag in bollensector TENNIS CIRCUIT larco Visser slim ings Onno Wempe Kleikorrels grote sprong voorwaarts in Nederlandse groenten- en bloementeelt Leidenaar hoort wegens ontucht celstraf eisen Rabobank Q ~>en&©mgeving Eeidae Courant WOENSDAG 13 JUNI 1990 PAGINA 15 CaidM SoivMMit Ds. Padmos predikant in Valkenburg VALKENBURG J.A. Pad- mos uit Amsterdam wordt de nieuwe predikant van de gere formeerde kerk in Valken burg. Zondag om vijf uur wordt hij bevestigd door zijn voorganger S. Oegema waarna hij in dezelfde dienst zijn in trede zal doen. Na voltooiing van zijn middel bare schoolopleiding in Den Haag studeerde Padmos theo logie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Gedurende de laatste jaren van zijn studie werkte hij halve dagen bij de PTT-post op het districtspost kantoor Amsterdam. HYDROCULTUUR SCHOON, GOEDKOOP EN BREED TOEPASBAAR AALSMEER Kleikor rels. Geen innovatie wat betreft de structuur, maar onverwacht produktief en milieuvriendelijk voor vele takken van de tuin bouw. Een substraat dat na jarenlang gebruik ge makkelijk teruggebracht kan worden in de oude, natuurlijke staat, blijkt voor veel meer geschikt dan de teelt van uitslui tend potplanten en Ant- hurium. Jongkind Grond BV uit Aals meer heeft met het substraat uitstekende resultaten bereikt. Geen verrassing op zich, om dat de teelt in substraat de laatste jaren al een stormachti ge ontwikkeling heeft doorge maakt. De belangrijkste groen tegewassen worden in Neder land al voor 80 procent op sub straat geteeld en in de bloe- mensector is de traditie nog ouder. Het gebruik beperkte zich ech ter tot dusverre tot specifieke gewassen zoals Anthurium (naaldenbosgrond) en Cyrubi dium (turfmengsels), naast het volledige potplantenassorti ment. De laatste vijf jaar zijn ook de andere snijbloemen in toenemende mate op sübstraat geteeld. Daarbij speelde naast zand, polyfenolschuim en per- lite vooral steenwol een hoofd rol, een substraat met een aan merkelijk minder milieuvrien delijk karakter dan de klei korrels. Poreus De kleikorrels waarmee Jong kind experimenteert worden gebakken. Daardoor ontstaat een grove, ronde korrel met een poreuze structuur. De toe passing van de kleikorrels richt zich vooral op de hydro- teelt. Daarbij wordt op de bo dem van een container of goot een constant waterpeil aange houden van twee tot vier cen timeter. Plantenwortels groei en via de holtes tussen de kor rels naar het water toe. Een uitgebalanceerd voedings niveau wordt door middel van een gewasspecifieke voedings oplossing in het water op peil gehouden. Juist door de luch tigheid van het substraat en de aanwezigheid van een con stante voedingsoplossing is zo wel de zuurstof- als de water en voedingsvoorziening uitste kend geregeld. Groot voordeel is bovendien dat het substraat na jarenlang gebruik kan wor den hergebruikt of worden te ruggebracht naar de oervorm: klei. Geen enkele belasting voor het milieu, derhalve. Moeheid Het substraat vertoont ook geen 'moeheidsverschijnselen', een vast gegeven bij andere substraten die in de tuinbouw worden gebruikt. Bij deze sub straten wijzigt de structuur zich doorgaans na de derde cultuur. Dat betekent een noodzakelijke vervanging en daardoor een dure en onnodi ge belasting van het milieu. Hydrokorrels hebben op dit gebied geen beperkingen. De korrels houden geen voedsele- lementen vast, maar leveren wel een voldoende buffer voor water en voeding. Onderzoek bij universiteiten heeft uitge wezen dat de korrels ook na acht culturen nog geen sub straatmoeheid vertonen. Recycling De kleikorrels betekenen vol gens Jongkind een kostenbe sparend en milieuvriendelijk gesloten systeem voor de pro fessionele tuinbouw. De verbe terde recyclingtechniek moet garant staan voor een maxi maal hergebruik van toegepas te groei- en ontsmettingmidde len. Overtollig water wordt verzameld in een centrale put, waarin een computer de ach tergebleven stoffen analyseert en kwantificeert. Voor het aanvullen is daarna niet meer dan de verbruikte hoeveelheid nodig. De betere bodemhygië- ne en de gelijkmatige voeding bieden bovendien een hoger rendement dan grondcultuur, ook door de betere beheersing van het klimaat en van andere variabelen. De experimenten van Jong kind hebben de substraatteelt mogelijk gemaakt voor een groot aantal gewassen die tot nu toe op steenwol werden ge teeld, zoals de anjer en de ger- bera. Ook rozen blijken het uitstekend te doen op de klei korrels. De technische en eco nomische beperkingen voor de overschakeling op kleikorrels hoopt Jongkind snel te kun nen wegnemen. De grote door braak wordt verwacht wan neer de opbrengsten per vier kante meter beduidend hoger uitvallen dan bij andere teelt systemen. Hogere opbrengsten zijn al aangetoond bij de teelt van komkommers, tomaten en paprika. LEIDEN/DEN HAAG- De 44- jarige Leidenaar die gisteren wegens ontudit voor de Haag se rechtbank terecht stond, ontkende zijn minderjarige dochtertjes ook maar met een vinger te hebben aangeraakt. Officier van justitie mr. I. Klopper eiste echter tweeën half jaar cel tegen de man we- 'gens ontucht. „Ik heb alleen maar met ze ge doucht", luidde zijn veront waardigde commentaar. De brieven die die zijn jongste dochtertje aan haar lerares schreef, de gesprekken die beide kinderen met het Riagg voerden en het zorgvuldige overleg met de politie voordat zij aangifte deden, vormden volgens hem allemaal onder delen van een complot. De verdachte wist ook waarom dat werd gesmeed. Hij was fel gekant tegen de omgang van zijn oudste dochter met een getrouwde man; omdat hij zich daarmee bepioeide, hadden zijn kinderen zich tegen hem gekeerd. Officier van justitie, mr. I. Klopper, was een andere me ning toegedaan. Zij wees op de consistente verklaringen van de slachtoffers bij de politie en de rechter-commissaris. Daar vertelden zij hoe hun vader in de Rijnsburgse woning, waar zij toen woonden, minstens dertig keer bij hen onder de douche was gaan staan om hen te betasten. Ook was er sprake van gemeenschap. Toen de toestanden begonnen in 1987 was het jongste dochterje der tien jaar. Officier Klopper achtte alle feiten, zoals die door de meisjes waren be schreven, bewezen en eiste tweeënhalf jaar cel tegen de Leidenaar. De advocate van de Leidenaar, mr. M. Berghuis reageerde daar fel op. Zij vond dat de rechtsgang in deze zaak ge weld was aangedaan. Zo was er niet ingegaan op het ver zoek van de verdachte om een van de meisjes een gynacolo- gisch onderzoek te laten on dergaan. Als bleek dat de jong ste, die nog geen vriendjes had, nog. nooit gemeenschap heeft gehad, zou de onschuld van haar cliënt bewezen kun nen worden. De advocate wees erop dat alleen de verklarin gen van de dochters als bewijs konden dienen. Een verkla ring die de moeder had afge legd, werd speciaal naar voren gebracht door de raadsvrouw. De moeder had gezien dat haar oudste dochter na het ge beuren nog op schoot had ge zeten bij haar vader en hem door het haar streek. „En dat doe je na zoiets toch niet". Het verzoek van de advocate om de slachtoffers en hun broertje nog eens aan de tand te voelen werd door de recht bank beslist afgewezen; Wij gaan nu twee weken naden ken over deze zaak, die voor u moeilijk is, maar voor ons ook". De rechtbank doet op 26 juni uitspraak. Jaar cel geëist voor steunfraude DEN HAAG/LEIDEN Een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dat eiste officier van jus titie, D. van den Broek, gister middag voor de Haagse recht bank tegen een 34-jarige Leid- se vrouw. De vrouw werd valsheid in geschrifte ten laste gelegd en het oplichten van de gemeentelijke sociale dienst voor 130.000 gulden. De vrouw had in de periode 1983 tot en met 1987 op ver schillende formulieren van de sociale dienst verzwegen dat zij samenwoonde. De vrouw had al die tijd de hogere uitke ring voor een eenoudergezin getrokken. Haar verweer was dat ze niet wist dat dit straf baar was, bovendien had ze nooit „een rooie cent" van haar eveneens uitkeringsge rechtigde vriend gekregen. Ze dacht daarom dat ze ook niet op de papieren hoefde in te vullen dat ze samenwoonde. Volgens de president van de rechtbank, mevrouw Konings veld, kon ze op „haar klompen aanvoelen" dat ze strafbaar was. „Het staat notabene op het formulier dat niet naar waarheid invullen strafbaar is. U heeft dat ondertekend". De officier haakte hier op in. „Mevrouw speelt de vermoor de onschuld, dat kan ik me erg moeilijk voorstellen. Het staat duidelijk op het formulier dat dit naar waarheid moet wor den ingevuld. Het staat als een paal boven water dat dit niet is gebeurd. Op deze wijze is de _staat voor 130.000 gulden opge licht. Mevrouw betaalt nog geen~duizend gulden per jaar terug. Ze heeft twee mensenle vens nodig om dat bedrag ooit terug te betalen". Dat de vrouw nooit geld had gehad van haar vriend betwij felde de officier- „Hij heeft in die vijf jaar heus wel eens wat aan de kinderen gegeven, of aan zijn vrouw. Bovendien reed u in zijn mercedes rond", zei hij. Overigens werd de zaak tegen haar vriend aange houden. Hij staat nu terecht in augustus. De 38-jarige Amster dammer wordt jarenlange op lichting van de sociale dienst in Leiden, Waddinxveen en Ter Aar ten laste gelegd. De advocaat van de Leidse be nadrukte dat het „echt waar was" dat haar cliënte nooit veel geld heeft gezien. Ze fdeitte ervoor de vrouw niet te ang van haar kinderen weg te halen. De Leidse had al eens eerder gevangen gezeten en dat was haar „heel hard geval len". De advocaat vroeg zich af of de gemeente nu wel zo benadeeld was. „Ze had toch recht op een uitkering, dat be drag van 130.000 gulden is geen vaststaand feit". Ze vond het „niet zinvol" om haar cliënt nu vast te zetten. „Leg de langst mogelijke voorwaar delijke straf op met een proef tijd van twee jaar" verzocht zij de rechtbank. De president doet 26 juni uit spraak. geiterwouds Waterhoentje je jgt veilige speelplaats „AVOUDE Het Zoeterwoudse kinderdagverblijf jirhoentje kriigt een buitenspeelvoorziening. De iie welzijn adviseerde gisteravond positief op het van het bestuur van het dagverblijf. De speel- Itl ning wordt voorzien van een hek omdat thans aanwezigheid van een sloot een gevaarlijke situa- jat. Voorts wordt het terrein opgehoogd en het te- hersteld. Met de speel voorziening is een bedrag d van 11.000 gulden. Kinderdagverblijf 't Water- is sinds september 1989 geopend. Zonder een bui- lo( iivoorziening is echter geen sprake van een vol- j kinderdagverblijf. Het dagverblijf is gevestigd e Corbuloschool. Dat heeft tot gevolg dat leerlin- v» n die basisschool regelmatig over het provisorisch rrein van 't Waterhoentje lopen. Om aan die onge- situatie een einde te maken wil het bestuur een rdige speelplaats realiseren. Van der Burg niet naar UVS LEIDEN Marcel van der Burg blijft bij Roodenburg. De aanvaller heeft zijn overschrij ving naar UVS ingetrokken. Dat is het ge volg van een ge sprek met de nieuwe trainer Jan Reurings. De 24-jarige speler was onte vreden over zijn positie binnen het elftal. Actiedag bij LAS OEGSTGEEST De Lagere Agrarische School in Oegstgeest aan de Lange Voort in Oegstgeest organiseert houdt een actiedag voor het milieu. In de ochtend uren is er een sponsorloop. Leer lingen zamelen geld in door te zwemmen, te rolschaatsen, te crossfietsen en hard te lopen, 's Middags is er een braderie met kraampjes van bijvoorbeeld Greenpeace en Milieudefensie, maar ook van Akzo Sassenheim. Er zijn verder milieubloemstuk- jes te zien en er worden demon straties gegeven. Voorts wordt de uitslag van de milieu-enquête ge presenteerd aan de burgemeester. De actiedag duurt van drie tot ze ven uur. ZOETERWOUDSE POLITIEMAN SNELSTE IN WIELERWEDSTRIJD ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse politie man Kees de Goede heeft gisteren een wieler wedstrijd voor politiemensen gewonnen. De sportieve krachtmeting tussen de politie uit het gehele land werd georganiseerd door de politie van Delft, 's Morgens was er een proloog over 1.500 meter. Die afstand legde De Goede af in een tijd die goed was voor de tweede plaats. La ter op de dag schreef hij het criterium over 60 kilometer op zijn naam. Vervolgens mocht hij zich laten huldigen als algeheel winnaar. Kees de Goede is tevens één van de favorieten voor de zege van de burgerronde van Zoeterwoude 'die zondag 17 juni wordt verreden. Die dag staat het hele dorp in het teken van de wieler sport. Zaterdag schenkt Zoeterwoude Lokaal van twaalf tot één uur op 88.1 MHZ of 105.7 ka bel Omroep Rijnland uitvoerig aandacht aan de wielerronde. Er zijn voorbeschouwingen en interviews met favoriete renners. BEIDSBUREAU SLUIT WERVINGSACTIE AF Unicumse Jacqueline Paauw vervolgde haar succesvolle competitie-optreden met een simpele sin glezege in het Open Kampioenschap van de Bollenstreek in Lisse. foto: henk snaterse in het D2-bedrijf vond de Lei derdorper, die met 7-6, 2-6 en 6-4 de zege naar zich toehaal de. De D2-finalist van Artesia, Cor Purmer vond zijn end bij de buren in Woubrugge via een 1-6, 4-6 tegen Leen van Buren. PETER KLEIN 'ERDAM/BOLLEN- .JeK Met ingang u juli gaan een kleine j' Amsterdammers aan .oag bij de bloembol- drijven in de Bollen- ie Deze week heeft 1,11 arbeidsbureau van lr,erdam de wervings- t afgerond. Alle vaca- Dl die vanuit Lisse en oi ving zijn aangemeld, 1 het GAB in de ni stad kunnen vervul- 1 jeweldig succes, deze ac- Idus M. van de Mosse- ij is projectmanager van 1 het bij het arbeidsbureau in nde uitzendbureau dat ie heeft gecoördineerd, vee weken tijd hebben 3 ch even 450 vacatures it n vervullen. Voor zo'n 't staat normaal gespro- ninstens een half jaar. I', IQ lebben we in ieder IA geleerd dat we volgend i'l erder moeten beginnen. Dn dit jaar niet omdat de [evers pas op 18 mei hun euring en medewerking [den". zij het bollenproject van Amsterdamse arbeidsbu- Siart, het Landbouw- en de LTB gaan 445 Dze Amsterdammers in len, waar vanaf bet ein- in deze maand volop [is, aan de slag. Wie mee- crijgt bovenop het cao- en premie van 350 gul- ;r maand. Verder wordt dagelijks gratis vervoer In de Bollenstreek is momenteel tussen Amsterdam en de Bol lenstreek gezorgd en krijgen de deelnemers na afloop van het contract een voorkeursbe handeling van het arbeidsbu reau bij het zoeken naar werk. Vervoer Deze en komende week gaat Van de Mosselaer alle bedrij ven die vacatures hebben aan gemeld persoonlijk bezoeken. „We brengen in kaart hoeveel mensen men precies nodig heeft en voor welk soort werk. Daar kunnen we dan de ge schikte mensen op plaatsen. volop werk. Verder wordt bekeken hoe het vervoer geregeld moet wor den. Rijdt er een grote bus, een iets minder grote, of kun nen we het met een lease-auto af? Voor elk bedrijf komt er apart vervoer, waarbij ook re kening met overwerktijden wordt gehouden". Ter ondersteuning van de 445 tijdelijke krachten, die allen een contract van ten minste twee en ten hoogste zes maan den hebben afgesloten, wor den dertig begeleiders ingezet. Van de Mosselaer: „Deze men sen vangen de eventuele cala- foto: anp miteiten op. Ziet iemand het na een aantal dagen bijvoor beeld niet meer zitten, dan kan hij of zij terugvallen op zo'n begeleider. Voor elke vijf tien contractanten is er een begeleider. Bij de grotere be drijven werken zij vast mee. Er ziin er ook die mensen ver deeld over wat kleinere be drijfjes onder hun hoede heb ben en die begeleiders rijden •een dagelijkse route van be drijf naar bedrijf". Volgens Van de Mosselaer is de groep Amsterdammers die aan het project deelneemt een gemêleerd gezelschap. „Het aantal Nederlanders en alloch tonen is ongeveer even groot. Vrouwen hebben zich er ook voor opgegeven, hoewel het merendeel mannen is. De leef tijden variëren van 22 tot 35 jaar en ook de vooropleidingen zijn zeer verschillend. Van hoog tot laag. De dertig bege leiders hebben in elk geval al lemaal een HBO-opleiding". Succes Projectmanager Van de Mosse laer rekent er op dat het pro ject een succes wordt en is niet bang dat velen na verloop van tijd weer afhaken vanwege de aard van het werk. „Er zijn veel langdurig werklozen ge plaatst. Veel daarvan waren enorm blij dat hun naam eide- lijk eens uit die kaartenbak kwam. En stoppen kan niet zomaar. Ten eerste zijn er dus de begeleiders die met raad en daad terzijde staan als het eens wat minder gaat. En wil men toch voortijdig stoppen dan dient een boete te worden be taald. In dat geval kunnen we een beroep doen op mensen die we als reserve achter de hand houden. Want de belang stelling is uiteindelijk groter geweest dan de behoefte van de werkgevers. Vooral een mailingactie onder 15.000 werkloze Amsterdammers heeft effect gesorteerd". Het operationeel worden van het project op 1 juli is twee weken eerder dan aanvanke lijk de bedoeling was. De be drijven zelf hebben echter op een eerdere startdatum aange drongen vanwege de enorme hoeveelheid werk die er aan zit te komen. E/LEIDEN Marco n r schotelde Onno ipe in het B-toernooi i Lisse een dermate speltype voor, dat de J speler na twee nipte toch bezweek. Bij de es vierde Petra Wes- haar come-back met maximale score. Club- ite Madeion Verde- moest Katwijkse Ma- e van de Bent laten gaan. In Woubrugge aste Cor de Zwart de weede geplaatste Nico meijer. Is weer trok Onno Wem- i het Open Kampioen- i van de Bollenstreek lig naar het net. Maar ook s weer was het Marco r, die met zachte, dalende ngs, en slimme lobs de spelende Lissenaar tot n dwong. Omdat de C-er ook het tempo laag te houden, was Wempe ian het einde van elke set 'ongen risico's te nemen. Ier resultaat, Marco Visser rierde in twee sets, 6-4, 7- i het B-toernooi kwamen de geplaatste Jan de h uit Hoofddorp tegen (en niet Joost) van Leeu- en Johan Draulans een e verder. a Wessels keerde na een iliaren 'Amerika' terug in 'ederlandse competitie (bij 'gom) en toernooien. Het tje van Jacqueline van die overigens haar twee- 10.000 dollartoernooi in ugal door een blessure st afzeggen en daarmee de mogelijke Wimbledon- lifikatie mist, volgt haar ijdsgenote in de keuze tennis. Lisse-B is een faring up' voor een poging p-lijsten te bestijgen. De Ite tegenstandster, Renée "na, zal geen prettige her- Bring aan de come-back Petra Wessels hebben. Ze |i zonder gamewinst. feline Paauw, Mirjam l— en vastheid gewonnen heeft en dat de competitietitel met Zee en Duin 2 niet op puur toeval berustte. De Katwijkse trok met 4-6, 7-6 en 6-4 de eer ste B-zege naar zich toe. Jolan- da Mens, de jeugdspeelster van De Boekhorst die naar Voor hout verhuisde, behoort tot de beste jeugd van Nederland en is derhalve een sterke troef voor de eindzege in het DED. De niet geplaatste Mens stuitte op haar leeftijds- en nieuwe plaats-genoot Kim Geerlings, die daarmee ook werkelijk in de opmars werd gestuit. In het herenenkelspel C vormde de partij tussen Oscar Schoordijk en Remco Canter Visscher een reprise van de strijd bij de Leidse Courant D- Masters van 1989. Met de 6-1, 3-6, 6-4 voor Schoordijk gaven beide opponenten aan dit jaar in C van de partij te willen zijn. Ook Robbert-Paul Hart- wijk, dit weekeinde nog suc cesvol in De Merenwijks he- rendubbel C-finale, solliciteert naar een plaats in het slottoer- nooi. Jack Manuputty kon na een met 6-0 verloren eerste set, net geen goed antwoord vinden op de snelheid in het spel van de Unicummer. Hart- wijk pakte de tweede set toch op tiebreak. De langste partij kwam op naam van Lissenaar Patrick Kleian, die het treffen met opponent Abraham met 4- 6, 7-5 en 7-5 in zijn voordeel besliste. Woubrugge Wedstrijdleider Cor Knijnen- burg kon na raadpleging van zijn assistent, de toernooicom- puter, nauwelijks verrassingen in de diverse 35+ onderdelen van zijn 'open' evenement vin den. Zelf bezorgde hij zijn ver eniging wel een onaangename. Met Nico Smit was Knijnen- burg als tweede geplaatst in het HDD1. Peter Pompe en Sjaak van Veen gaan na de 6- 4, 6-3 zege op de getipten ech ter verder. Een surprise was de overwin ning van Cor de Zwart. De plaats in de eindstrijd toege dacht aan Nico Rozemeijer was een verkeerde aanneming Siemerink en Nathalie van Lint ondervonden bij de B-da mes eveneens weinig tegen stand. De Leiderdorpse Uni cumse van team 3 liet vijf voortreffelijke overwinningen in de derde klasse-competitie volgen door een eerste, forse toernooizege (twee maal één) op Colinda Voskuil, die op haar beurt meer tijd aan de voorbereiding van het jubi- leumtoernooi van Sassenheim kan besteden. Siemerink speelde een Unicum-team en klasse hoger al even uitste kend. Ellen de Jong weet na evenveel games als Voskuil, dat de doorbraak van de Rijns burgse nabij is. Dekker-speel ster Van Lint moest per set twee games aan de op eigen grond acterende Sandra Faas afstaan. Das Dreimödelhaus, Ulla Klin- ge, Gerda Suurenbroek en Joke Wempe, dat in Lisse met elka-er en Jan van der Loo de wedstrijdleiding vormt, moest afscheid nemen van Madeion Verdegaal. De Hillegomse moest ervaren, dat Mariëlle van de Bent veel aan kracht

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15