Buurten moeten sociale vernieuwing gaan dragen ALLER LEI(DS) 36 dagen lang vaderdag vieren! Rijnland wil lozing stikstof halveren Orgelpijpen als mikadostokjes STAD OMGEVING/RTV Overvaller postagentschap ontkent plotseling alles WOENSDAG 13 JUNI 1990 PAGINA 13 IDEN Een -andeling le- een 22-jarige denaar gister- i fikse snij- en op. Hij door de Eer- Hulp Dienst ,r het Diacones huis worden ge- ,cht. De man was zijn woning aan Steenstraat aan slaapwandelen aakt. Tijdens zijn :htelijke tocht ir het huis viel door een ruit. Politie vindt vuurwapens in woning LEIDEN De Leidse politie heeft bij een huiszoeking in een woning aan de Oranje gracht vier vuurwapens ge vonden. De 39-jarige Leidse eigenaar van de wapens werd aangehouden voor het overtre den van de Wet wapens en munitie. Drie geweren had de man onbruikbaar gemaakt, maar volgens de politie was dit niet grondig genoeg gebeurd. Daarnaast werd een wapen van klein kaliber met munitie aangetroffen. De man krijgt een proces-verbaal. LASTEN OMHOOG DOOR MILJOENENINVESTERING LEIDEN Het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat in totaal 40 miljoen gulden investeren om de overbemes ting door stikstof van het oppervlakte water te bestrijden. Rijnland loopt daarmee vooruit op een wettelijke re geling. „We steken onze nek uit", aldus dijkgraaf E. van Tuyll van Seroosker- ken. Het succes van de maatregelen staat of valt volgens de dijkgraaf met het tegelijk terugbrengen van de over bemesting door de landbouw en de neerslag van stikstoflozingen uit ande re bronnen. Rijnland wil dat die wettelijke regeling komt voor het lozen van stikstof, ook al omdat er anders geen grondslag is om de kosten door te berekenen aan gezin nen en bedrijven. De plannen van het Hoogheemraadschap betekenen in eer ste instantie een lastenverhoging van 5 gulden per gezin per jaar. Dat loopt uit eindelijk op tot 15 gulden per iaar in 1998. Rijnland trekt in eerste instantie 13,5 miljoen gulden uit om bij nieuwbouw en uitbreiding van van zuiveringsin stallaties ook stikstof aan te pakken. Het gaat daarbij om installaties in Lei den, Alphen aan den Rijn (Kerk en Za- nen), Reeuwijk, Haarlem-Waarderpol- der en Haarlem-Schalkwijk. Het hele programma moet er uiteindelijk toe lei den dat de lozing van stikstof via afval water wordt verminderd van nu 3.200 ton per jaar tot 1.700 ton in 1998. Gifbelt Maar van de stikstof in het oppervlak tewater van Rijnland is slechts een der de afkomstig uit rechtstreekse lozingen. Het grootste deel komt van de land bouw bijvoorbeeld door uitspoelen van mest door regen maar ook uit de lucht door verkeer en industrie en door het inlaten van rivierwater in de pol ders van Rijnland. Als de overbemes ting door de landbouw niet aan banden wordt gelegd, zijn de investeringen door het Hoogheemraadschap in feite zinloos, aldus dijkgraaf Van Tuyll. Hij waarschuwt ervoor dat maatregelen ge nomen moeten wörden omdat de stik stof zich ophoopt in het milieu. „Je bouwt in feite een gifbelt op in het wa- Sctikstof veroorzaakt net als fosfaten overmatige algengroei in het water. Dat wordt daardoor 's zomers groen. Doordat de algen afsterven gaat het bo vendien stinken. De algen nemen licht weg uit het water en verdringei\ ander leven. Rijnland stelt dat het met dit investe ringsplan het eerste waterschap is dat inspeelt op het Rijnaktieplan en het Noordzeeaktieplan waarin staat dat de stikstoflozingen moeten worden gehal veerd. Het plan loopt bovendien voor uit op het Nationaal Milieuplan Plus waarin de overbemesting niet eens meer zou worden genoemd, aldus Van Tuyll. De voorgestelde investeringen komen bovenop het al bestaande inves teringsprogramma van 400 miljoen gul den. Op 20 juni moet de algemene ver gadering van het Hoogheemraadschap een besluit nemen over de uitvoering. Van Tuyll verwacht dat de vergadering in zal stemmen met de eerste fase van de plannen alleen al omdat latere aan passingen veel duurder uitvallen. Fosfaten De aanpak van de stikstof volgt een jaar na de maatregelen tegen fosfaten. Ingenieur-directeur A. Overgaag van Rijnland stelde vanmorgen dat die maatregelen al merkbaar resultaat heb ben. Experimenten met een korrelreac tor om fosfaat uit afvalwater te halen verlopen zeer goed. Belangrijkste is echter dat fosfaten uit wasmiddelen zijn verdwenen. De hoeveelheid fosfaat in het water is sindsdien met 40 pro cent verminderd. LEIDEN Buurt- en wijkorganisaties moeten |in Leiden meer betrok- ;en worden bij het op lossen van knelpunten in hun woongebied. Dat at in de vanochtend loor drie wethouders jepresenteerde nota „Sociale vernieuwing in iden, een eerste ver kenning". De burgers 'mogen samen met de ;emeente het definitieve teleid voor sociale ver nieuwing bepalen. Dat beleid moet tussen nu en medio 1991 gestalte krijgen. Het college van B en W heeft op aandrang van het Rijk een eerste aanzet gegeven. „Soci ale vernieuwing is een er kenning van het feit dat je het als overheid niet alleen kan", staat in de nota die de betrokken wethouders H. van Dongen, H. Walenkamp en H. de la Mar vanochtend presenteerden. Voorlopig wordt in Leiden nog doorgegaan met de reeds gemaakte aanzetten van de gemeente zoals omgevings- vakploegen en buurtbeheer. Gemeentelijke directies moéten beter op elkaar afge stemd zijn en anders gaan werken. „Dat betekent niet automatisch dat er meer werk komt", aldus Van Don gen die toegeeft dat sociale venieuwing ook voor een groot deel een voortzetting is van het Leidse FIKS-beleid. Nieuw in de zogeheten raam nota is de vergrote invloed van buurt- en wijkorganisa ties met name in de Slaagh- wijk, Leiden-Noord en Pan- cras-Oost. Verbetering van de leefbaarheid en het terug dringen van de achterstand situatie zijn hier de hoofdza ken. Speciale aandacht wordt gevraagd voor sociale veilig heid, vandalismebestrijding, uitbreiding van de kinderop vang en versterking van de thuiszorg. Wijkonderhouds- ploegen, worden aangevuld met wijkteams van de direc ties groen, civiele werken en reiniging. Het gemeentebe stuur en de ambtelijke orga nisatie moeten zo worden aangepast dat beter op de wensen van de buurt in kan worden gegaan. De wijken krijgen een zogeheten loket functie. Bij de nota is een lijst van knelpunten en wensen ge voegd die de gemeente graag in het kader van de sociale vernieuwing verwezenlijkt ziet. De reeks is verdeeld in sociale vraagstukken zoals de organisatie van een banen pool. Op onderwijsgebied meer aandacht voor jeugdi gen, en het verbeteren van spijbelopvang. Een aantal vernieuwingen met betrekking tot het doel groepenbeleid (allochtonen, vrouwen, langdurig werklo zen en randgroepjongeren) worden voorgesteld. Het creëren van eerlijke kansen is het doel. Hierbij wordt aangesloten op de gemeente lijke projectgroep Maatwerk. Er wordt gedacht aan uit breiding van het jeugdwerk garantieplan. In de nota staat: „Een taakstelling van 200 arbeidsplaatsen lijkt haalbaar". De bevordering van cultuur emancipatie is slechts een klein onderdeel van de nota. In het kort moet de deelna me aan musea, theater en bi bliotheek worden vergroot. Dat geldt ook voor de deelna me aan sportvoorzieningen. FOTO: WIM VAN NOORT ans Muller bij de opbouw van Mikado in De Waag: „Toonhoogte wordt door toeval bepaald". 1ULLER BOUWT INSTALLATIE IN DE WAAG: jEIDEN Mikado is dat oofdpijnverwekkende lelletje waarbij je een lerg stokjes op de grond itstrooit, die je vervol- ens stuk voor stuk moet prapen zonder de stapel bewegen. Voor beel- end kunstenaar Hans luller was dat spel de in- piratiebron voor een in- allatie, die sinds van- laag is te zien in De Waag ian de Aalmarkt. het .mikado-spel van Hans luller zijn de stokjes vervan en door enorme orgelpijpen. Ie pijpen stapelt Muller op tot ier torens. Tezamen vormen een instrument, dat wordt lespeeld en aangedreven door en oud draaiorgel-mechaniek, 'r wordt een compositie uitge- oerd die speciaal daarvoor is ervaardigd werd gemaakt 'oor Hans Muller. De kunste- iaar hoopt met de installatie ien eenheid te bereiken van uimte, beeld en geluid. In 'laats van een catalogus geeft tag een CD uit met re- lente composities van Hans Kuiler. Het spektakel is de be loning van het eerste seizoen ran de nieuwe programmering 'an De Waag als podium voor 'edendaagse beeldende kunst >n muziek. lans Muller kan boeiend ver ellen over zijn fascinatie voor samenhang tussen beeld en geluid. Hij studeerde in 1988 af aan de audio-viuele afdeling van de Rietveld Academie in Amsterdam en won een be langrijke prijs met zijn eind examenproject. Klankbeelden Hans Muller: „Ik heb geen muzikale opleiding gehad, maar ik ben wel heel sterk in muziek en geluid geïntere- seerd. Ik kan het geluid niet los zien van het visuele. Daar om zoek ik naar werk, waarin ik die twee elementen kan sa menvoegen. Ik ga uit van de ervaring die je ook hebt in het dagelijks leven: je ziet en hoort twee mensen met elkaar pra ten, tegelijkertijd blaft er er gens een hond en er passeert een auto. Dat geeft vaak hele mooie klankbeelden. Dat uit gangspunt gebruik ik om mijn eigen ideeën vorm te geven' Muller begon daarbij te kijken naar naar muziekinstrumen ten. Hij onderzocht waarom ze een bepaalde vorm hebben, wat daarvan de functie is en hoe ze worden gebruikt. „Vooral in onbruik geraakte mechanische instrumenten vind ik boeiend. De „draai lier" bijvoorbeeld. Dat is een snaarinstrument waarbij de snaren in trilling worden ge bracht door een wiel, dat langs de snaren draait. Uiteindelijk ben ik zelf muziekinstrumen ten gaan ontwerpen. Ik had een hele lijst met fantasiena men voor instrumenten ver zonnen en die ben ik toen gaan maken. De 'lippenkast' of de 'leischijf'. De 'zweikoffer' is een houten kist met een dek sel, dat langzaam op en neer beweegt. Aan het deksel is een balg bevestigd, die geluid maakt als de kist open en dicht gaat. Zo ontstaat een zeer dramatisch geheel". Grootschaliger Het werk van Hans Muller wordt steeds monumentaler en grootschaliger. Muller: „De laatste tijd hou ik me vooral met architectuur bezig. Ik vraag me af wat er gebeurt wanneer je een ruimte of. een gebouw als instrument gaat gebruiken. Ik heb vorig jaar een serie lezingen gevolgd over een projekt van de com ponist Jan Boerman, die vond ik heel- inspirerend. Bij dat project speelde hij vanaf drie hoge punten in Rotterdam, zo als de Euromast, elektronische muziek over de stad. Zo bracht hij in het statische, driedimen sionale beeld van de architek- tuur ook het dynamische ele ment van het geluid. Ik heb nu een ontwerp gemaakt voor een kubusvormige ruimte, waar langs de ribben van de kubus snaren zijn gespannen die van buitenaf kunnen wor den bespeeld. Het publiek kan erin in lopen en bevindt zich zo in de klankkast van een in strument". Hans Muller maakt zijn muzi kale composities niet zozeer volgens klassieke principes, ymaar vanuit een centraal idee over de betekenis van het stuk. „Ik begin met de tijd in te delen. Als je die structuur hebt, ben je al heel ver. De klankcombinaties komen tot stand door smaak en worden voor de rest bepaalt door de vorm van het instrument en de tijdsstructuur. Toeval speelt een belangrijke rol, maar er zit wel een systeem in. Bij Mikado heb ik eerst een zorgvuldige compositie gemaakt, maar die krijgt nog een extra dimensie, doordat ik de orgelpijpen wil lekeurig ga aansluiten op het mechaniek. Ik weet dus van te voren alleen hoe de compositie rythmisch gestructureerd is. Over de toonhoogte van de klanken weet ik niets, dat is een experiment". De resultaten noemt Muller steunpunten in een zoektocht. „Ik probeer dat zoeken open te houden. Ik heb wat dat betreft heel veel geleerd op de audio visuele afdeling van de Riet veld Academie. Dat was oor spronkelijk een werkgroep die grafische animatiefilmpjes maakte, maar later werd het meer een afdeling voor men sen die nergens specifiek te recht konden. Normaal ga je etsen of keramiek maken, maar als je die media wilt ver mengen, dan wordt het moei lijk. De audiovisuele afdeling is in de loop der jaren een soort knooppunt geworden van disciplines. Je wordt er gestimuleerd om visie te ont wikkelen en manieren te ver zinnen hoe je zo'n visie uit werkt. Ik ben niet bewust op zoek naar één resultaat en ik ga mijn resultaten ook niet analyseren, zo van: „hier is het goed gegaan en daar niet". Dat heeft weinig zin, dan loop je vast". ONNO SCHILSTRA Ireneschool blijft voorlopig open LEIDEN De protestant- christelijke basisschool Irene aan de Stadhouderslaan blijft voorlopig open. De Raad van State heeft de beschikking van de staatssecretaris van onder wijs om de school per 1 augus tus te sluiten geschorst. De Protestant-Christelijke School vereniging (PCS) was maan dag in beroep gegaan tegen deze beschikking. De school zat al drie jaar onder de norm van 125 leerlingen en moest daarom worden gesloten van de staatssecretaris. De PCS bracht op de zitting naar vo ren dat de school duidelijk is gegroeid. En dat er ook nog leerlingen worden verwacht naar aanleiding van de nieuw bouw aan het HCG-terrein. Orgelconcert Joop Brons, organist van de Hooglandse Kerk, geeft vrijdag in die kerk een concert. Dat is het eerste in een serie zomeravond- concerten van K O. Een veelheid aan componisten en muziek uit vele landen staan op het programma. Brons begint om 20.15 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K O aan de Oude Vest 45 in Leiden. Onderhoud In het kader van het pro gramma „Groot onder houd aan straten en wegen 1990", begint de gemeente de komende twee weken met herbestratingen. Aan de beurt ziin de Vollers- gracht en de Eendenzijde. Verder worden de trottoirs in de Paul Krugerstraat versmald. Leidse Hout concert Harmoniekapel Werk- mans Wilskracht opent zondag het concertseizoen in de Leidse Hout. Jaar lijks organiseren de Vrien den van de Leidse Hout zondagse concerten in dat park. Het optreden van Werkmans Wilskracht be gint om 14.00 uur. Het wordt gehouden bij het theehuis in de Leidse Hout. Het tweede concert op 24 juni wordt verzorgd door de Old Rhine Jazzband. Studenten in mineur Om even over negen uur zat de stemming er nog goed in in een studentenhuis aan de MooiJapik- steeg in Leiden. Daar werd gistermiddag de gezamenlijke keuken door de bewoners omgetoverd tot een oranje mini-bioscoop annex voetbaltribune. Met z'n twintigen op enkele vierkante meters werden de elf van Beenhakker luidruchtig aangemoedigd, de bekende liederen aangeheven en vloeide het bier rijkelijk. De gezichten werden naar mate de wedstrijd vorderde steeds bedrukter (zie foto). Na negentig minuten stond de leeuw lelijk in z'n hempie en vertrok men stilletjes naar huis. Dit in tegenstelling tot het personeel van shoarmazaak Camp David aan de Haarlemmerstraat: „Eigenlijk hadden we nog moeten winnen ook. We hadden de betere kansen en onze beste speler Abou Zeed deed niet eens mee", aldus een uitgelaten Yasser Selim. Zijn landgenoot Ahmed Ramzy was het met hem eens: „Van te voren hadden we gedacht dat we met vier of vijf nul zouden verliezen. Voor ons was het een good game". FOTO: WIM VAN NOORT DEN HAAG/LEIDEN Maar liefst vijf keer had de 27-jarige Amsterdam mer bekend dat hij deel had genomen aan de over val op het postagentschap in de Cobetstraat op 22 december 1988. Bij de overval werd bijna 180.000 gulden buitgemaakt, de beheerder werd met een vuurwapen gedwongen de kluis te openen. Gister middag voor de Haagse rechtbank ontkende hij alles voor het eerst. Offi cier van justitie, mevrouw I. Klopper, eiste toch drie jaar gevangenisstraf. Zijn advocaat pleitte voor vrij spraak. De president van de recht bank, mevrouw Koningsveld, las verbaasd de verklaringen voor die de verdachte bij de politie had gegeven, en de ver klaringen van twee andere overvallers die inmiddels tot vier en zes jaar gevangenis straf waren veroordeeld. Uit die verklaringen bleek dat de Amsterdammer wel had mee gedaan aan de overval. De man hield echter vol dat hij een hersenschudding had van wege een auto-ongeluk en dat hij niet wist wat hij deed. De details had hij van zijn vrien den gehoord, en hij had een verklaring gelezen. „Ik heb het toegegeven omdat de re chercheurs van politie me dan naar het ziekenhuis zouden la ten gaan. Ik heb echt niet meegedaan", zo beweerde hij. De Amsterdammer leverde ook een verklaring waarom de andere overvallers hem had den genoemd als medeplichti ge. „Ik had plannen om naar Suriname te gaan. Ze dachten dat ik in het vliegtuig zat dat toen was neergestort en scho ven alles op mij. Weg is weg, dachten ze Dat deden ze ook om iemand te beschermen". Vrijspraak „U kletst maar een beetje in het wilde weg", was het oor deel van de president. „De zaak nam een onverwachte wending. Daar had ik niet op gerekend", begon de officier. „Maar het bewijs is zo ruim schoots aanwezig, dat ik geen enkele twijfel heb. Het is jam mer dat ik nu ook geen reke ning kan houden met positieve punten, wat voor waarde moet ik aan uw verhaal hechten?". Ze eiste drie jaar gevangenis straf. Raadsman Carli vertelde dat hij al.eerder had gehoord dat zijn cliënt de overval niet had gepleegd en dat hij dat ter zit ting zou vertellen. In verkla ringen van de andere overval lers werd de naam van zijn cliënt volgens hem eerst niet genoemd. „Daar mogen op zijn minst vraagtekens bij worden geplaatst". De advocaat be schouwde het noemen van de naam van de Amsterdammer als „rondzingende informatie die iedereen oppikt en gaat napraten. Bovendien wisten ze dat hij naar Suriname ging en zochten ze een zondebok, hele maal toen bleek dat hij vlieg tuig waarmee hij zou vertrek ken neerstortte'benadrukte hij. De raadsman noemde het ont breken van een confrontatie met de slachtoffers een zwak punt. „Het zou sterker zijn als hij daarbij zou zijn aangewe zen, maar dat is niet gebeurd. Toch moet u misschien maar eens denken aan de mogelijk heid dat hij misschien nu wel de waarheid spreekt. Als u al leen de verklaringen meetelt, komt dat niet zo plezierig over". De advocaat pleitte voor vrijspraak. „Maar anders moet de mogelijkheid van een voorwaardelijke straf niet worden uitgesloten", aldus Carli. De president doet 26 juni uit spraak. ADVERTENTIE U geeft op 17 juni niet zomaar een cadeautje aan vader. Voor slechts^ u 'm op verrassen cadeauc voor 6 wel plezier met Dat is goed I Naam: Straat: Postcode/plaats: Laat van 18 juni t/m 28 juli de Leidse Courant bezorgen bij: De heer: Straat: 'ostcode/plaats: lefoon: controle bezorging) deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - Leidse Courant, abonneeservice, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. CcidóC0ouAant

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13