Spelerswissel pakt slecht uit voor Engeland i Leo Beenhakker wijt kritiek pers en spelers aan ongeduld Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! fan 't Hek Vil op pers tribune Marco van Basten verdient respect buitenlandse media Door Herman Kuiphof] OeidAaOowumt dinsdag 12 juni 1990 pagina 7 Van het gekkenhuis in Milaan naar de weldadige rust op Sardinië. Van de smerige smog in de grote stad naar ae palmbomen op het eiland in de Middellandse Zee. Het laatste klopt, het eerste allerminst. Cagliari, de hoofdstad, is meer nog dan Milaan een pandemonium van lawaaiige automobielen die bumper aan bumper tergend langzaam hun plaats van bestemming zoeken. Cagliari is Engel an ds „hometown" voor de wedstrijden in groep F. Gevreesd om haar gewelddadige aanhang is Robsons squad weggestopt op het eiland. De plaatselijke bevolking is er mooi klaar mee. Hoewel de met grote zorgen tegemoet geziene confrontatie met de harde kern van Oranje nog een paar dagen op zich laat wachten, schijnen de Engelsen hun dubieuze reputatie nu al waargemaakt te hebben. De televisie in het perscentrum van Cagliari vertoonde recente beelden van het hooliganism van de Britten: ze leren het kennelijk nooit. Dan de Ieren. Bij aankomst op het vliegveld Elmas loop je ze al massaal tegen het lijf; nu nog rustig, af en toe een strijdlied aanheffend. De Ierse fans zijn als hun coach, ogenschijnlijk zorgeloos en bijzonder innemend. Het doet terugdenken aan het EK in West-Duitsland, waar de boys van Charlton op hun volle steun konden rekenen. Het hielp niet, omdat de kruin van Wim Kieft de illusies wreed verstoorde. Pat Bonner was verslagen, de aanhang heel even wanhopig. De reactie van de Ieren was er echter één 21 1 lNT'ELIA In het oor van het Nederlands Etal spelen zich voortdu- nd ruzietjes af tussen ca- retiers en journalisten. idat eerder in Zagreb Freek Jonge het hotel van de ver- ggevers ontvluchtte, meldde lup van 't Hek gisteren in B lermo een rechterlijke stap- pn te zullen nemen tegen de (angenorganisatie van de ftderlandse sportpers, de ^>P. Van 't Hek is in Palermo Inwezig als rubriekschrijver 'in de NRC. Aanvankelijk feigerde de NSP hem hier- or een accreditatie te geven, ïdat zijn hoofdinkomen lortkomt uit het maken van appen en grollen, en niet uit t schrijven over sport. Na n ingewikkelde affaire be- >ot de rechter echter dat de 5P verplicht was zijn best te len om Van 't Hek toe te la- n tot het toernooi, j aankomst op Sicilië bleek voor Van 't Hek echter een accreditatie in plaats van de wenste A-accreditatie klaar liggen. „Met deze kaart heb alleen toegang tot het toilet in mijn eigen hotelkamer", ïamperde Van 't Hek, die de atste dagen minstens zoveel bliciteit krijgt als de voet- llers. De opmerking was iets erdreven. Van 't Hek mag eral op, behalve op de pers- ibune. e cabaretier maakt er echter 'n principekwestie van. „Ik il ze krijgen", riep hij strijd- istig, doelend op de NSP. Het iat hem nu nog slechts om de er „Ik heb recht op een laats op de perstribune. Die 'il ik hebben ook. Desnoods leep ik ze allemaal voor de ichter". an 't Hek vermaakt zich ver- er opperbest in het hotel van 3 journalisten. Dit in tegen- elling tot Freek de Jonge, 'ie verliet in Zagreb het hotel, adat hij aan de bar was afge- oeft door een verslaggever. Ken je die van die non...", be- on de cabaretier, waarop een erslaggever zei: „Freek, deze ideo hebben we al. Boven in, voor de grappen hebben 'e Van 't Hek ingehuurd". Marco van Basten voor de zoveelste maal in het middelpunt van de belangstelling. FOTO: HARRY TIELMAN SANTA FLAVIA Marco van Basten toont zich tijdens de ge bruikelijke, bijna dagelijkse pers-instuiven een willig object voor vooral de buitenlandse media. Elke keer als Hotel Kafara, dat in zijn geheel door de KNVB is afgehuurd en is afgesloten met een zwaar mechanisch hek, een uur wordt opengesteld om de pers haar werk te laten doen wordt Van Basten bestormd door vooral Italiaanse tv-ploegen. De vedette van AC Milan lijkt zich bij zijn contacten met de media vooral te beperken tot film- en televi sieploegen uit het land waar hij zijn „dagelijks brood" verdient en furore heeft gemaakt. Met de routine en flair van een echte ster staat hij in vele talen de reporters te woord, zoals hij ook binnen de lijnen pleegt om te gaan met de bal. Ook door die routine dwingt Van Basten allerwegen veel respect af. Germanen en Brazilianen veranderen Op de wc-deur van een Utrechts café hing een voetbalgedicht waarin het zinnetje voorkwam: „En verlos ons van Lothar Matthaus". Het is maar goed dat Oranje voorlopig nog niet tegen de Duitsers opbokst, want genoemde heer is in topvorm, getuige zijn fraaie doelpunten tegen die arme Joegoslaven, die alles met een bal kunnen behalve het ding tussen de palen doorjassen. Ik moet bekennen met enige bewondering naar de jongelui van Franz Beckenbauer te hebben gekeken. In het algemeen pleeg ik niet koud of warm te worden van hun genre voetbal, dat mij vaak doet herinneren aan de titel van een door Max Dendermonde geschreven boek: „De wereld gaat aan vlijt ten onder". Maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat de manier waarop zij ditmaal de Zuid-Slaven met overrompelend aanvalsvoetbal voor het blok zetten, imponerend was. Beckenbauer had zijn elftal volstrekt duidelijk gemaakt dat een hoog tempo en veel op aanval gerichte agressiviteit noodzakelijke voorwaarden waren om tot een fikse zege te komen. „Als voetballers moeten denken komen ze in moeilijkheden", mompelde de altijd cynische Willem van Hanegem vanuit een Hilversumse studio. Dat leek vooral op de Duitsers te slaan die nog nadrukkelijker in automatismen plachten te geloven dan andere schepselen. Het was merkwaardig om te zien hoe fris en wervelend hun spel er ditmaal uitzag in hun openingswedstrijd. De betrekkelijkheid van Van Hanegems woorden werd uitgerekend door de soms aan cliche's verslingerde Germanen aangetoond. De vaak van kadaverdiscipline beschuldigde Mannschaft speelde fris, vrolijk en doelbewust. Een simpele overwinning op de Verenigde Arabische Emiraten zal reeds voldoende zijn om de Duitsers naar de volgende ronde te dirigeren. Sommigen beweren dat de Brazilianen tot de eerste categorie kanshebbers op de wereldtitel behoren. Ik weet het niet. Ze hadden enige, maar niet echt veel moeite met Zweden en wonnen verdiend. Maar het is niet meer de grandioze ploeg uit de jaren waarin Pele, Tostao, Rivellino, Zico en later die kinderarts met de Griekse denkersnaam (Socrates) hun optreden bepaalden. Er is minder allure dan destijds, maar (dat moet ik toegeven) meer zekerheid achterin. Ik heb de heren ooit, in 1958, wereldkampioen zien worden in Stockholm. Dat was een fantastisch elftal met een binnentrio van platina: Vava, Didi, Pele. De namen alleen al! En dan had je ook nog Garrincha, „het Vogeltje". Hij is droevig aan een alcoholisch eind gekomen, maar zolang hij voetbalde straalde hij louter positiviteit uit. Sindsdien is er ook in Brazilië veel veranderd. De sterren straalden op een gegeven moment overal, behalve in eigen land, waar de topsport verkommerde. Lazeroni, een coach die altijd op zijn beroep van arts kan terugvallen, heeft de huik naar de wind gehangen en defensief zekerheden ingebouwd, die er vroeger niet waren. Toen accepteerden de Brazilianen met een zekere mate van achteloosheid tegengoals, in het vertrouwen dat de eigen aanval er voldoende tegenwicht tegenover zou stellen - en meestal was het ook zo. De Brazilianen anno 1990 voetballen kaler dan hun voorgangers, maar als ze aanstaande zaterdag Costa Rica de baas blijven zijn ze een ronde verder. waar de Engelsen nog een voorbeeld aan kunnen nemen. Het groene shirt van de nationale ploeg bleef bij de meesten om de schouders, werd door een enkeling vervangen door een oranje truitje en Holland was „in" bij de Ieren. Ze waren er toch, daar in West-Duitsland, dus waarom niet gewoon van het voetbal genieten? Engelse supporters lijken die kunst nog altijd niet te verstaan. En dus draaide de carabinieri van Cagliari gisteren al uitgebreid warm voor de grote gebeurtenis van komende zondag. Straten in de wijde omtrek van het stadion Sant Elia worden al vroegtijdig afgezet, alleen zij die met een speciale pas op de borst lopen krijgen toegang. De toegangswegen naar het stadion worden bewaakt door honderdeii agenten met het geweer in aanslag. Voetbal TEUN9STAAL Politie boos op bondscoach Beenhakker PALERMO De Italiaanse en Nederlandse politie zijn boos op bondscoach Leo Been hakker. Een afvaardiging van de politie, die de Nederlandse supporters in toom moet hou den, wilde gisteravond het sta dion inspecteren. Doel was om te bekijken waar Nederlandse en Italiaanse po litiemensen het best plaats kunnen nemen tijdens de wed strijd tegen Egypte. De politie kwam het stadion niet in. Vijf gulden voor training Duitsers OGGIONO Slimme Italia nen hebben gisteren optimaal geprofiteerd van de Westduit- se populariteit. Ze lieten de tribune-klanten in het sport centrum van Oggiono, waar de Westduitsers een dag na de zege van 4-1 op Joegoslavië trainden, vijf gulden entree betalen. De uitbaters van het centrum wreven zich in de handen, omdat de training met 3.000 bezoekers bijna „uitver kocht" was. De Duitse voetbal bond wist niets van de actie. De recette van meer dan 10.000 gulden komt ten goede aan „de jeugdafdeling" van de club in Oggiono. CAGLIARI Een on fortuinlijke hand van wisselen van Bobby Rob- son heeft van Ierland de morele winnaar gemaakt in de broederstrijd tegen 'Engeland. Steve Mc Mahon stond als af losser van Peter Beardsley nog maar drie minuten in het veld en beging een dure fout 8 door Kevin Sheedy een vrije doortocht te geven: 1-1. j Oranje kon dus rustig gaan slapen. Het is vandaag de dag begonnen in de wetenschap dat als de Egyptische horde naar behoren wordt geno- 5 men, de voorlopige kopposi- 5 tie meteen al in Nederlands t bezit is. En dat terwijl ze het in Enge land allemaal heel anders 5 hadden gezien. Het doel van de Britten in Italië is een pas send afscheid van de ver trekkende Robson, die alleen met een hoge klassering fat soenlijk kan worden uitge luid. Een wereltitel behoort zelfs tot de mogelijkheden, schijnt het. Met deze ploeg hoeft dat geen hersenschim te zijn, klonk het vanuit En geland. Dat dus echter al bij le eerste de beste WK-gele- genheid het eerste deukje heeft opgelopen. Het was zo fraai begonnen in het door het gevreesde Britse Door onze verslaggever in Italië supportersgeweld zwaar be waakte stadion Sant'Elia. Gary Lineker was verant woordelijk voor de bliksem- start van de ploeg. Het blijft een vreemde jongen, deze nummer tien. Als spits geze gend met een speciale neus voor het vijandelijke doel, een specialiteit die garant stond en staat voor een vracht aan treffers, is de aan valler internationaal gezien eigenlijk nooit bedeeld met echte erkenning. In Enge land wisten ze zijn kwalitei ten wel naar waarde te schat ten. De lof stokte twee jaar geleden, toen Lineker en zijn landgenoten bij het EK in Duitsland hoge verwachtin gen koesterden. Lineker zelf drukte de Britse hoop de kop in door in de eerste ontmoe ting, die tegen de Ieren, ze ker vijf keer kansrijk voor Pat Bonner op te duiken. Of de Ierse doelman vond toen het antwoord op de probeer sels van de spits, of het was Lineker zelf die slordig mik te. In ieder geval betekende het meteen al de knock-out voor de Engelsen, die vervol gens ook door Nederland en de Sovjet-Unie aan de kant werden gezet. Twee jaar en een mislukt avontuur in Barcelona later, is Lineker gebrand op revan che. „Engeland en ik hebben iets recht te zetten", klonk het in de aanloop naar de WK strijdlustig uit de mond van de spits van de Spurs. Om er vervolgens aan toe te voegen, „dat een succes in Italië beslist mogelijk is". Lineker gaf er zelf de aanzet toe door een perfecte assist van Chris Waddie langs Bon ner te lopen: 1-0. „Op dat moment voelde ik mij na tuurlijk uitstekend", was la ter de logische reactie van de goalgetter. „Ik had ook be slist het gevoel dat er veel meer in zat. Jammer, jam mer", zuchtte Lineker. Engeland leek inderdaad een gelopen koers af te werken, ondanks de onophoudelijke inzet van de Ieren. „Ik had ook echt het gevoel", beken de Robson, „dat we de pun ten, twee dus, binnen had den. Ierland is toch eigenlijk niet in de wedstrijd geweest en kreeg dank zij onze uitste kende verdediging nauwe- FOTO: AP dat mag op dit niveau niet", aldus de coach die met geen woord over een verkeerde wissel repte. Toen de toe komstige PSV-coach daar naar werd gevraagd, kwam Robson niet verder dan een secondenlange stilte en ver volgens wat stuntelig ge mompel. SANTA FLAVIA De kritiek vanuit pers- en spelerskringen heeft Leo Beenhakker uiterlijk on beroerd gelaten. De interim-bondscoach maak te zich gisteren tijdens het laatste persuurtje voordat van avond met het duel tegen Egypte ook voor het Neder lands elftal het toernooi om de wereldtitel begint, wel boos op radio-verslaggever Felix Meurders. Die had Beenhak ker gisterochtend om kwart over zeven uit zijn bed gebeld om hem te confronteren met in vaderlandse kranten ver schenen berichten over onrust en irritatie in de Oranje-groep. De bondscoach had zich op dat moment niet gerealiseerd dat hij „rechtstreeks in de uitzen ding" was en had dat graag, zo liet hij Meurders weten, wel even vooraf vernomen. Dit betrekkelijk weinig bete kenende voorvalletje nam Leo Beenhakker kennelijk wel hoog op. Hij bezigde zelfs in dat veband dure termen als ethiek en fatsoen. Voor het overige leek de hoogste tech nische baas gisteren nauwe lijks van zijn stuk gebracht. „Ik weet hoe de film gaat", zei hij over de perspublicaties. „Ik heb hem zelf al tientallen ke ren gezien". Niet kwalijk Beenhakker neemt het, zegt hij, individuele spelers niet kwalijk als ze hun hart luch ten. „De afspraak was bij het herinneren aan het huishoude Leo Beenhakker, die ontkent in de nu geleverde kritiek op hem een aanvalletje van aan voerder Ruud Gullit te zien, benadrukt nog wel eens dat als hij eventuele problemen wil aankaarten hij dit binnenska mers zal doen. „Wat je naar buiten brengt is nog maar vijf tig procent van wat er speelt. Ik oen tot dusver vrij open hartig geweest. Maar ik kan met geruchten niets doen. Ik houd me maar vast aan de gang van zaken bij het EK van twee jaar geleden. Toen kwam de goede stemming ook pas in na de overwinning op Enge land en ontstond-ie niet na de nederlaag tegen Rusland". In stadion Het Nederlands elftal heeft fisteravond voor het eerst in tadio La Favorita besloten getraind. Op verzoek vooral van doelman Hans van Breu- kelen namen de spelers de ac commodatie in ogenschouw en kon het licht worden be proefd. Gisteren heeft Been hakker de spelersgroer „ge- briefd" over FIFA-voorschrif- ten en zijn video-beelden be keken Egypte-Oostenrijk, een duel dat in 0-0 eindigde. „We zullen het op het midden veld moeten gaan maken", sprak Beenhakker gisteren ook nog enige woorden over de wedstrijd. De opstelling maakte de interim bondscoach gisteren nog niet bekend. „Ik ben er klaar mee", zei hij tot besluit. Nu het Nederlands elftal zelf nog. lijk reglement onlangs in Oos tenrijk dat er geen mededelin gen naar buiten zouden ge daan die het ploegbelang zou den kunnen schaden", trachtte hij suggesties af te weren dat hij nu toch wellicht konsek- wenties moest verbinden aan met name de kritiek van Van Tiggelen. „Maar ik kan toch niet iedereen een spreekver bod opleggen", vroeg hij zich hardop af. „Dat zou toch bela chelijk zijn". Dat de spanningen in de sqe- lersgroep de laatste dagen wa ren opgelopen was Beenhak ker naar zijn zeggen niet ont gaan. Hij schreef die toe aan het feit dat de voorbereiding te lang duurt en de eerste wedstrijd nadert. „Ik ben vijf tien uur per dag beschikbaar om elk verhaal van wie dan ook uit de spelersgroep aan te horen en er over te praten. Maar er is nog niemand bij me geweest. Ook vanochtend niet, toen ik de complete groep bij elkaar had en iedereen heb ge confronteerd met de Neder landse persberichten. Dan meldt niemand zich. Kijk, ik probeer me zo goed mogelijk op de hoogte te stellen van al les wat er in de selectie speelt. Maar je kunt niet alles weten en horen". Niet iedereen De interim-bondscoach beseft tevens dat hij het ook niet ie dereen volledig naar de zin kan maken. „Dat gaat nu een maal niet", reageert hij. „Er zullen altijd ontevreden spe lers blijven. Ik heb tot dusver gewerkt volgens mijn eigen idee omtrent de voorbereiding op een groot toernooi als dit. Ik ga er daarbij van uit dat ik te maken met volwassen profs. Ik pleeg daarbij overleg met een paar mensen om me heen. Als daar kritiek op is, dat mag. Alleen heb ik van gemor nog niets gemerkt. Probleem is dat bij zo n evenement als dit de pers in zes weken nu zo veel over je schrijft als anders in tien jaar". Gary Lineker (wit shirt) wordt fel op de huid gezeten door de leren. lijks echte kansen. Die waren er ook niet veel voor ons, nee. Maar we hadden de wedstrijd vast in handen". De triomf glipte hem en zijn pupillen toch nog uit de han den. „Cruciaal was", luidde de vaste overtuiging van Robson, „dat wij geen straf schop kregen toen Waddie in de tweede helft werd neerge legd. Dit was een heel duide lijke overtreding, dat heeft iedereen kunnen zien. Een zekere strafschop". Nog meer beslissend voor de toch nog verrassende punten- deling was natuurlijk de ma nier waarop Steve Mc Mahon in de fout ging, waardoor Kevin Sheedy na een half uur in de tweede helft, die tot dan een slaapverwekkend verloop had gekend, voor een diagonale schuiver kon aanleggen. „Een dure, puur persoonlijke fout", wees Rob son de schuldige met woord en gebaar aan. „Hij beoor deelt een crosspass verkeerd,

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7