taat sociale vernieuwing Itraks bij het grof vuil? Man vrijgelaten na vijf jaar onschuldig zitten lEUWi Wallage en bonden naar commissie-Albeda PvdA ligt dwars bij ondertekenen van Schengen Gids voor nabestaanden Straat één dag voor kinderen 5ii JENLAND QeidóaQowumt DINSDAG 12 JUNI 1990 PAGINA 3 rverbod voor schip H explosieve stof 'LBURG Het Antwerpse transportbe- ntroline heeft gisteren een kort geding te- staat verloren, waardoor het vrachtschip niet door het Schelde-Rijnkanaal mag va- rs( ft schip dat vrijdag door het korps contro- evaarlijke stoffen werd vastgelegd, heeft itainer met ruim 18 ton tertiair buthyl-pe- s a benzoaat (een explosieve stof) aan boord, !en wettelijk vijf ton is toegestaan. Rijkswa- lert had eerder laten weten bij ontheffing ble t vaarverbod een borg van 60 miljoen te Pr dekking van risico's bij explosie. Het ie bedrijf wil dat bedrag niet betalen en explosieve stof nu over de weg moeten ren. De president van de Middelburgse is i nk achtte het garantiebedrag wel aan- WVC gaat roken verder terugdringen DEN HAAG De antirookcampag ne in een aantal openbare ruimten is een succes. Het ministerie van WVC is er zelfs zo mee ingenomen, dat ze het rookverbod wil uitbreiden. Komende winter start het ministerie een campagne om personeel van be drijven niet te laten roken in de ruimten van die gebouwen waar het publiek vrij naar binnen kan lopen, doorgaans de ontvangstruimten. Sinds 1 ianuari dit jaar bestaat er een rookverbod in openbare ruimten van de overheid, onderwijs, gezondheids zorg en maatschappelijke dienstverle ning, sociaal-culturele sector en de gesubsidieerde binnensport. Tiofine maakt eind aan lozingen ROTTERDAM Tiofine heeft gisteren in de Botlek een geheel nieuwe fabriek voor de produktie van titaandioxyde of tewel titaanwit, een witmaker voor verf, plastic en papier, officieel in ge bruik genomen. De nieuwe fabriek staat naast de oude, waarvan het produktie- proces niet meer aan de milieunormen voldeed. De oude fabriek van Tiofine, een dochter van het Amerikaanse che mieconcern Cyanamid en Billiton (Shell-groep), stond bekend als één van de grootste industriële vervuilers van het land wegens de lozingen van afval- zuren als cadmium, kwik en zwavelzuur op de Nieuwe Waterweg. Met de nii fabriek is een einde gekomen lozingen. „Beddenreductie in psychiatrie onverantwoord" UTRECHT Gezien de hoge bezet tingsgraad van de bedden in de psychia trische ziekenhuizen (97 procent) en de problemen die daardoor ontstaan is een verdere vermindering van het aantal bedden op korte termijn onverant woord. Het Nationaal Ziekenhuisinsti tuut (NZI) concludeert dit na een onder zoek naar de omvang van de wachtlij sten. Vrijwel alle psychiatrische zieken huizen hebben meegedaan aan het on derzoek. De ziekenhuizen zijn er de af gelopen jaren in geslaagd de wachtlij sten binnen de perken te houden, hoe wel het aantal opnamen sterk groeide en het aantal bedden daalde. De gemid delde opnameduur werd korter, maar patiënten werden vaker opnieuw opge nomen. Pieter- Christiaan slaagt voor examen APELDOORN Prins Pieter-Chris- tiaan, de derde zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollen hoven, is geslaagd voor het eindexa men gymnasium. De prins volgde de opleiding aan het Gymnasium van Apeldoorn. Besparen op medicijnen VELDHOVEN Als artsen ertoe zouden kunnen worden ge bracht om efficiënter medicijnen voor te schrijven, zou er in Nederland geen enkel probleem bestaan met de kostenbeheer sing van geneesmiddelen. Volgens S. van der Kooij van de Ziekenfondsraad bestaat er een grote verscheidenheid in het voorschrijfgedrag. Sommige huisartsen schrijven vijf tot tien keer zoveel antibiotica voor als collega's. Volgens Van der Kooij wordt het voorschrijfge drag beïnvloed door de industrie. Bovendien passen huisartsen zich vaak aan bij het voorschrijfpatroon van de specialisten naar wie zij hun patiënten verwijzen. Overleggroepen van huisartsen en apothekers, soms met een adviserend specialist, kunnen kostenbesparende afspraken ma ken over een standaard-voorschrijfbeleid. Van der Kooij zei vanmorgen op een congres over de kosten in de gezondheids zorg in Veldhoven dat de ziekenfondsen te weinig gebruik ma ken van deze mogelijkheid. Succes is volgens Van der Kooij ook geboekt met een systeem van premies en boetes van een Brabants ziekenfonds voor huisartsen die goedkoop en duur voorschrijven. VANDAAGi IN HET Wordt het nog it die sociale vernieu- Zeker is dat de wat *e fase met de wanstal- aijtefinities achter de rug is roifeelijk is dat de gemeen- :liiit beleid vorm moeten geven. Maar verder? de gemeenten het wel aan, geeft de over- it niet te veel uit han- ïelhtstaat er geen compe- •ijd tussen de betrok- listeries en weten alle ;enen wel duidelijk wie er sociaal vernieuwd aitorden? Voorzichtig dui- parallellen pp met de jaren zestig en zeven- raarin welzijnswerkers jrtten op de verbetering eft maatschappij. Maar osin leits tachtig is die gedachte amenleving maakbaar heel snel bij net grof ■zet. In het boek 'Lessen iale vernieuwing', vra- W. Beek (hoofddocent e Universiteit van Am- [yn) en drs. A. de Jong f igoog) zich af of dit pre- •s\ize motto van de CDA/ n,-coalitie hetzelfde lot is iefcren. Ze overhandigden faiek en hun twijfels van- aan minister D'Ancona WC, die overigens zelf jjdrage aan het werk le- e Ze zegt daarin dat het tebcialisten een verdrietige suning is dat de verzor- De ministers De Vries (Sociale Zaken), D'Ancona (WVC) en Dales (Binnenlandse Zaken) bij de presentatie van de sociale vernieu- FOTO: ANP met proefgemeenten dat in 1977 van de kade werd ge duwd en dat als twee druppels water lijkt op de pogingen soci ale vernieuwing vorm te ge ven. Domeinoorlogen In eerste instantie waren bij dat experiment in de jaren ze ventig 23 gemeenten betrok ken en later ongeveer hon derd. Het project raakte direct het beleid van zeven departe menten. De gemeenten zouden ervaring kunnen opdoen met het nemen van zelfstandige be sluiten over te voeren beleid. Maar zie: die ruimere armslag liep volledig vast in domei noorlogen van de departemen ten en de daaraan gelieerde maatschappelijke organisaties. Beek en De Jong: „Sindsdien roept alleen al het woord 'wel zijn' bij onderwijsorganisaties en arbeidsvoorzieningen aver- wing. gingsstaat niet bij machte is ge bleken de verwijdering tussen groepen mensen in de samen leving te voorkomen. „Maar voor het eerst sinds jaren breekt het inzicht weer door dat het zondér welzijnsbeleid niet kan. De tweedeling, de dualisering van de samenle ving heeft wel degelijk plaats gevonden. Er is een grote ach terstand ontstaan tussen de meerderheid van de bevolking waar het goed mee gaat, die geprofiteerd heeft van de eco nomische opleving van de laat ste jaren, en een aantal catego rieën waar het slechter mee gaat, dat op generlei wijze deelt in de welvaart". Een be kend deuntje, dat niettemin es sentie en doel van sociale ver nieuwing weergeeft. Maar, vragen Beek en De Jong zich af, is ideologie alleen wel vol doende voor een op zich lo venswaardig streven? Ze ver wijzen naar het welzijnsproject sie op en wordt het geasso cieerd met 'koeterwaals' en 'gebakken lucht', kortom met holle frasen. Welzijsspecialis ten in de Tweede Kamer ver dwenen naar de achterste ban ken en wethouders van welzijn wisten niet hoe snel ze hun portefeuille aan nieuwelingen moesten overdoen. Die moch ten er op oefenen en uitglijden. Zelden is in zo'n korte periode, van 1978 tot 1983 met een na sleep tot in het heden, de repu tatie van een complete sector ten onder gegaan. Zal die angst voor verlies van reputatie, dat wil zeggen van macht, ook de toekomst van sociale vernieu wing gaan beheersen?" De au teurs concluderen dat opnieuw een diffuus begrip tot politiek Leitmotiv is gebombardeerd en ondanks vele vraagtekens tot prestige-object van een kabinet verheven. In het boek komen ook diverse mensen aan het woord die sinds 1973 een hoofdrol speelden in het wel zijnsbeleid, zoals oud-bewinds lieden als Van Doorn, Brink man, Gardeniers en Kraaije- veld-Wouters. Zonder uitzon dering spreken ze over de on gewenste tweedeling in de sa menleving, de 'nieuwe armoe de', waartegen meer gedaan moet worden dan het scheppen van betaald werk. „Want de huidige maatschappij is zowel prestatiemaatschappij als ver zorgingsmaatschappij", aldus Kraaijeveld. Minister Dales van binnenlandse zaken, die het project coördineert, heeft echter gezegd dat sociale ver nieuwing ervoor moet zorgen dat mensen in de eerste plaats betaalde arbeid krijgen. Dat kan onder meer worden gerea liseerd door scholing, in dienst nemen van (langdurig) werk lozen, mensen met een handi cap en migranten. Daarom moet, als het goed is, sociale vernieuwing uiteindelijk even wicht brengen tussen sociale en economische ontwikkeling. Welbevinden Dales weet zich gesteund door prof.dr. H. Adriaansens, hoog leraar sociologie aan de uni versiteit van Utrecht en lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Adriaansens: „Arbeid is wel degelijk, meer dan menigeen denkt, de spil van het indivi duele en collectieve welbevin den. Ik denk zelfs dat die rol in steeds toenemende mate op de schouders van arbeid komt te liggen, nu het individualise ringsproces zich zo sterk door zet". In Nederland heeft mo menteel nauwelijks de helft van de bevolking tussen 15 en 65 jaar werk, terwijl dat cijfer in andre landen aanzienlijk hoger ligt. Nederland is boven dien één van de landen waarin dit zogeheten 'sociaal-econo misch participatiecijfer' gelei delijk omlaag is gegaan, terwijl vele landen op dat punt juist een stijging laten zien. Adri aansens stelt dat er in de perio de tot het jaar 2000 ten minste een miljoen banen nodig is om het groeiende aanbod, met name van vrouwen, op te van gen. Ook voor Beek en De Jong gaat het bij sociale ver nieuwing meer dan ooit om de factor arbeid. „Zelden was voor mensen betaalde arbeid zo essentieel als nu, want dat geeft sociale zekerheid, maat schappelijke erkenning, sociale contacten, kans op het uitoefe nen van invloed en macht, ontplooiing en uitdaging". DICK HOFLAND C-2-deponie De vaste kamercommissie voor milieuzaken heeft gisteren een bezoek gebracht aan de vuilstort op de Maasvlakte. Daar werd gisteren de C-2-demonie voor de opslag van niet verwerkbaar chemisch afval in gebruik genomen. FOTO: ANP AMSTERDAM Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gisteren de 37-jarige S.H. uit Alkmaar vrijgela ten, nadat de man bijna vijf jaar ten onrechte in de gevangenis heeft gezeten voor de zogeheten Antil liaanse carnavalsmoord. De tijd die hij ten onrechte in de cel doorbracht kan volgens het hof afgestreept worden te gen de paar jaar gevangenis straf die hem nog te wachten staat voor het doodsteken van een medegedetineerde. H. stond gisteren in hoger beroep terecht vobr het dood steken van een gevangene op 30 oktober 1988. H. zat inder tijd in gevangenis Schutters- wei in Alkmaar, naar later bleek ten onrechte, een straf van twaalf jaar uit wegens het doodschieten van een Antilli aan in 1984 in Rotterdam bij een carnavalsfeest. H. heeft die moord altijd ontkend. Tot eind vorig jaar echter ge loofde niemand in zijn on schuld. Dat veranderde toen zijn halfbroer in gewetensnood kwam en verklaarde dat niet H. maar hijzelf de Antilliaan vermoord had. Deze zaak dient donderdag in Rotterdam. Tijdens zijn onschuldige deten tie werd H. in de gevangenis, volgens zijn zeggen, ernstig be dreigd door een medegedeti neerde. Dit escaleerde in okto ber 1988 in de steekpartij waarbij de medegevangene om het leven kwam. Deze steek partij, doodslag in het juridisch jargon, heeft H. nooit ontkend. Wel vroeg hij steeds begrip voor de gigantische spannin gen die hem teisterden omdat bank echter veroordeelde hem toch tot vijf jaar cel wegens de doodslag op de medegedeti neerde. Dat was ook de eis van procureur-generaal mr. J. de Bruin bij het hof in Amster dam. Een van de grotere aantoonba re rechterlijke dwalingen van na de oorlog, zo noemde advo caat mr. C. Korvinus de ver keerde veroordeling tot twaalf jaar van H. Ondanks alle twij fels in de dossiers is de man door vijf rechterlijke colleges - van rechtbank tot Hoge Raad en terug - veroordeeld, aldus de raadsman. Het hof doet in de zaak rond de doodslag in de gevangenis op 25 juni uitspraak. imp krijgt ortpijt van nti banken oiJYORK De project- keiaar Donald Trump met zijn banken een schuldenregeling fen, die hem zowel tijd rgöd geeft om zijn wanke- imperium weer op orde engen. De Wall Street —tel meldde gisteren dat de ïn in het weekeinde heb- jesloten Trump nog eens pjoen dollar te lenen en èntebetalingen over een pnde schuld van 2 mil- lollar op te schorten. soek aan casino I slecht bij A-kamerleden IHAAG Het voorge- p bezichtiging van het p in Nijmegen heeft in DA-kamerfractie tot ge- geleid. zoek maakt deel uit iet jaarlijkse uitstapje e fractie (met mede- irs en partners) op 23 De Gelderse kamerle- ladden het programma teld met een bezoek let bijbelmuseum van de Landstichting, een lienst, een fietstocht iet Gelderse landschap bezoek aan de opge- Waalkade in Nijme- iclusief het casino. Baby omgekomen bij brand AMSTERDAM Bij een brand in een wo ning aan de Marnix- straat in Amsterdam is gisteravond een baby van twee we ken om het leven ge komen. Drie andere personen, waaronder een kind van acht maanden, zijn zwaar gewond geraakt. Zij zijn opgenomen in het Brandwonden centrum in Bever wijk. Over de oor zaak van de brand is niets bekend. De brandweer in ac tie bij te uitslaande brand in de Marnix- straat in Amsterdam. FOTO: ANP DEN HAAG. Staatsse cretaris Wallage (onder wijs) en de ambtenaren- centrales stappen binnen kort naar de advies- en arbitragecommissie voor de rijksoverheid (de com- missie-Albeda). De be windsman en ambtenaren kunnen het niet eens wor den over een nieuwe re geling voor arbeidstijdver korting. Gisteren werden de onderhan delingen voor zo'n regeling, die al maanden duurden, afge broken. Wallage maakte het mislukken van de onderhan delingen op een pereconferen tie in Den Haag bekend. Aan leiding voor de besprekingen was de forse overschrijding op het budget dat voor de atv-re- geling beschikbaar is. Dit jaar kost de regeling 78 miljoen gulden meer dan de 366 mil joen die beschikbaar is. Vol gend jaar bedraagt de over schrijding 95 miljoen en in 1992 zelfs 140 miljoen. De bonden hebben uiteindelijk niet kunnen kiezen, zei Walla ge gisteren. Zij wilden èn 5 procent atv voor alle leer krachten in het basis- en voortgezet onderwijs èn de voorzieningen voor oudere le raren zoveel mogelijk in stand houden. Ook Wallage wilde de oudere leraren die nu atv-per- centages van tien tot twintig procent hebben, ontzien, maar dat zou dan ten koste gaan van het atv-percentage in de rest van het onderwijs. Hij bood 3,57 procent atv. De centrales wilden de voor stellen laten betalen uit de 155 miljoen gulden die Wallage en zijn minister Ritzen vanaf vol gend jaar ter beschikking heb ben voor de verbetering van de positie van het leraarschap. Volgens Wallage is dat geld daar echter niet voor bedoeld. Volgens bestuurder Van Moor- sel van de KOV (Katholieke Onderwijs Vakorganisatie) zullen de bonden het niet kun nen nalaten heel goed naar het advies te kijken dat de com- missie-Albeda gaat uitbrengen. Hij weersprak het bericht dat de bonden het advies als niet- bindend zullen verklaren. AIBAAI X. FOPP6, IICMP6 tiïu AAlé ZIM. MAAJ? IK M£ NOG NÉT* M IfMA«P, 20ZMZ', door WILLEM RITSTIER Balorige koe logeert in fietsenstalling KAMPEN Een balorige koe heeft de nacht doorgebracht in de fietsenstalling van het poli tiebureau in Kampen. Het dier had tot drie keer toe uit een weiland weten te ontsnappen, en zorgde vervolgens telkens voor overlast bij een verzor gingshuis in een nabijgelegen woonwijk. Ten einde raad be sloot de politie het dier mee te nemen naar het bureau. De koe is inmiddels door de eige naar opgehaald. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het zogeheten Akkoord van Schengen leidt opnieuw tot een botsing tussen regering en Tweede Kamer. De PvdA weigert vooralsnog zich neer te leggen bij het voornemen van het kabinet om volgende week dinsdag een handtekening te zetten onder het akkoord. Pvd A-buitenlandspecialist Maarten van Traa zal nog deze week de 'eigen' verantwoorde lijke staatssecretarissen Dan- kert (buitenlandse zaken) en Kosto (justitie) in de Tweede Kamer ter verantwoording roepen. „Ik zal hun onder meer vragen: Vindt u dat u er verstandig aan doet te teke nen, terwijl u weet dat u niet zonder meer op onze steun kunt rekenen?'aldus Van Traa. Het (aanvullend) Ak koord van Schengen regelt de opheffing van de grenzen tus sen de Benelux, Frankrijk en de Bondsrepubliek. 'Schengen' heeft vooral betrekking op de samenwerking van politie en justitie in de betrokken lan den. De PvdA heeft zich steeds, samen met de vluchte lingen- en migrantenorganisa ties, verzet tegen het akkoord. De sociaal-democraten zijn vooral bang dat het asielbeleid „nog minder ruimhartig" zal worden. Ook het CDA was aanvankelijk tegen, maar om geheel andere reden. De chris ten-democraten vreesden dat een massale stroom Oosteuro- pése vluchtelingen via de open grens tussen de BRD en de DDR op gang zou komen. Het verzet van PvdA en CDA (èn de aarzelingen van de West- duitse bondskanselier Kohl) leidde ertoe dat de onderteke ning een paar maanden gele den, in Schengen, niet door kon gaan. Er zouden onder handelingen worden gevoerd over een aanvullend akkoord. Dankert en Kosto menen dat deze gesprekken „bevredigend zijn verlopen". UTRECHT Het Lande lijk Steunpunt Rouwbege leiding (LSR) heeft de „Gids na een overlijden" uitgegeven, een handlei ding waarin nabestaanden informatie kunnen vinden over rouwverwerking en over de na een overlijden te regelen administratieve en financiële zaken. De LSR hoopt dat uitvaartor ganisaties en -verzeke raars het boekje aan nabe staanden uitdelen. Aan informatie als in „Gids na een overlijden" is volgens de LSR grote behoefte. Een recent onderzoek van de Leidse universiteit wees uit dat circa de helft van alle nabestaanden direct na het overlijden om informatie en hulp verlegen zit. Bij een overlijden komen vaak ad ministratieve en financiële zaken kijken waar niemand aan gedacht heeft. Het ver driet maakt de problemen extra moeilijk oplosbaar. De gids brengt de zakelijke pro blemen en de rouw apart in kaart. Drs. A. Strootmann schreef het zakelijke gedeelte. Punts gewijs en beknopt worden daarin onderwerpen als de uitvaart, sectie, spoedeisende administratieve zaken, fi nanciële en sociale zaken en de erfenis besproken. Drs. A. Polspoel gaat vervolgens op dezelfde wijze in op de rouw verwerking. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond 'nabezorgd. AMSTERDAM Het aantal verkeersslachtof fers van 0 tot 14 jaar nam vorig jaar met 24 procent toe. In 1989 overleden 155 kinderen als gevolg van een verkeersongeluk, in 1988 waren dat er 123. Cijfers van het Centraal Bu reau van de Statistiek die vol gens de Stichting Stop de Kin dermoord aantonen dat er no dig iets aan de verkeersveilig heid voor kwetsbare wegge bruikers moet worden gedaan. Morgen zullen naar schatting 60.000 kinderen aandacht vra gen voor de veiligheid op straat, door tijdens de derde nationale straatspeeldag in tweehonderd steden een straat te bezetten om te spelen. Een afvaardiging van de Stichting Stop de Kindermoord zal in -Den Haag aan een aantal ka merleden een petitie aanbie den. Daarin dringt de stichting aan op verlaging van de maxi mumsnelheid binnen de be bouwde kom van vijftig naar dertig kilometer per uur en op herinrichting van straten in de steden en dorpen. In de Leidse regio zullen de kinderen 'actie voeren' in de Van der Veldstraat in Lisse. Daar worden voor en door kinderen allerlei activiteiten georganiseerd. De straat is dan afgesloten voor alle verkeer behalve voetgangers. Op wegen met een maximum snelheid van 50 kilometer per uur steeg het aantal verkeers slachtoffers volgens het CBS in 1989 met drie procent, op 80-kilometerwegen met 6 pro cent. Daarentegen daalde het aantal slachtoffers op wooner ven en in gebieden waar 30 ki lometer per uur is toegestaan. Daarmee wordt volgens Bart Schouten, organisator van de straatspeeldag keihard aange-' toond dat een dertig- kilome- tergrens veiliger straten zal opleveren. Dat diverse steden op dit moment voor woonge bieden de maximumsnelheid al naar dertig kilometer per uur terugbrengen, vindt Schouten een goede aanzet, maar nog niet voldoende.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3