ZtidóvQowicMt an Voorthuysenschool in rustiger vaarwater STAD OMGEVING/RTV „Je hoeft heus niet meteen bijen te gaan houden hoor" Nieuwe aanpak criminaliteit is succesvol LEIDEN/BOLLEN- STREEK De nieu we aanpak van crimi naliteitsbestrijding werpt in de Bollen streek zijn vruchten af. De afgelopen maanden werd een groot aantal inbraken en gevallen van oplichting en he ling opgelost. Tevens werden veel aanhou dingen verricht. Korpsen van Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Sassenheim, Rijnsburg en Oegstgeest werken sinds april onder leiding van een speciale regionaal re cherchecoördinator nauw samen. Vier daders wer den wegens oplichting aangehouden. Ook werden negen personen gepakt die ervan worden verdacht hun werkgever voor 100.000 gulden te hebben bestolen. Hierbij was ook een computerbedrijf in Leiden betrokken. Tevens werden 24 inbraken opge lost en in verband daar mee vier inbrekers en vier helers aangehouden. In april werden twee inwo ners van Noordwijk en twee Hillegommers in de kraag gevat. Zij zouden in de kuststrook 89 auto-in braken hebben gepleegd. Een ander onderzoek bracht totaal 56 inbraken in Noord- en Zuid-Holland en Gelderland aan het licht. Hiervoor werden acht verdachten aange houden. MAANDAG 11 JUNI 1990 PAGINA 7 Aito botst op ambulance ;SE Twee gewonden en grote materiële schade, waren in de nacht van zaterdag op zondag de ge- gen van een aanrijding tussen een personenauto een ambulance in Lisse. Het ongeluk gebeurde n na middernacht. Een ambulance uit Lisse rukte om in Hillegom een gewonde naar het ziekenhuis rervoeren. De wagen reed op de kruising Gladio- straat/Kanaalstraat door het rode licht. Twee au- die op de Kanaalstraat richting centrum reden >ten, maar een derde wagen reed langs de twee diggers de Gladiolenstraat op en botste tegen de lulance. Beide wagens kwamen tegen een paal tot tand. In de personenauto zaten drie mensen. De tuurder, een 22-jarige Lisser, bleef ongedeerd. De andere inzittenden raakten gewond en moesten het ziekenhuis worden overgebracht. Een van twee kon na behandeling weer naar huis. De an- r, een 27-jarige Lisser, was door de klap uit de auto lingerd. Hij is ter observatie opgenomen. Dieven gepakt OEGSTGEEST De rijkspolitie van Oegstgeest heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee die ven aangehouden. Het tweetal, twee Leidenaars van 20 jaar oud had ingebroken in een bovenwo ning aan de Geversstraat. De be woners werden wakker van de inbraakgeluiden en joegen de die ven op de vlucht. De politie werd gewaarschuwd, die aan dg hand van het signalement het duo op de Rijnsburgerweg kon aanhouden. Het ging om twee verslaafden, die ook tamelijk veel alcohol ophad den. Zij hadden een portefeuille met geld en cheques, alsmede pas jes ontvreemd, maar deze zaken zijn nog niet achterhaald. Het tweetal is ingesloten. Fietspad tussen De Zilk en Hillegom in 1993 DEN HAAG/REGIO In 1993 of uiterlijk een jaar later wordt een fiets pad aangelegd tussen De Zilk en Hillegom. Een deel van de gronden is al aangekocht, maar een exacte ligging is nog niet bekend. De kosten bedra gen ruim 4'/2 miljoen gulden. Dit staat in het „prioriteitenlijstje" van wegenprojecten van de provincie Zuid-Holland. Hierin kondigt Zuid-Holland aan welke investeringen de komende jaren in het Zuidhollandse wegennet zullen worden gedaan. Andere fietsvoorzieningen die in het lijstje worden genoemd zijn een fietspad langs de S7 in Ter Aar (in 1991) en paden in Leidschendam, Rijs wijk en Vrouwenakker (1993/94). Verder worden de komende jaren op diverse plaatsen busstroken aangelegd. De aanleg van een strook tussen de gemeentegrens van Leidschendam en Voorschoten en langs de Voor- schoterweg in Leiden staat volgend jaar gepland. Ook langs de T31 Blok land-Vrouwenakker komt in 1991 een busvoorziening. Niet eerder dan na 1995 wordt een omleidingsweg om Hillegom aangelegd. Deze weg moet het verkeer opvangen dat nu nog van de Wilhelminalaan gebruik maakt. Charges tegen jongeren in centrum Katwijk KATWIJK Een flinke groep luid ruchtige jongeren is in de nacht van zaterdag op zondag door de politie met geweld uit het Katwijkse bad- centrum verdreven. De politie trad rond twee uur 's nachts op na klach ten van bewoners van de Badstraat en omgeving over de groep van veer tig tot vijftig jongeren die schreeu wend over straat trok. Met assistentie van de Rijkspolitie district Den Haag en van de Noordwijkse politie zijn enkele charges uitgevoerd, waarna de groep zich verspreidde. Er zijn geen arrestaties verricht. Bromfietser door ruit LISSE Twee 16-jari- ge inwoners van Lisse raakten gistermiddag gewond toen een van hen de macht over het stuur van zijn bromfiets verloor. De Lisser reed rond vier uur 's mid dags op de kruising Heereweg W esterdreef dwars door een ruit van een aan de Heereweg gevestigd advocaten kantoor. De jongen liep daarbij een dubbele sla gaderlijke bloeding op. Een even oude duopas sagier brak bij het onge val zijn been. Man snijdt kinderen LEIDEN Een 53-jarige Leidenaar is vannacht even na twaalf uur aange houden nadat hij twee van zijn kinderen met een ka pot bierglas had bewerkt. Zijn 25-jarige dochter en 24-jarige zoon moesten met snijwonden in gezicht en borst naar het Acade misch Ziekenhuis worden vervoerd. Als reden voor zijn daad vertelde de man dat hij niet naar het voet bal had mogen kijken. Volgens de politie waren al eerder spanningen in het gezin geconstateerd. 1NDEREN KRIJGEN WEER WAAR ZE RECHT OP HEBBEN" Voldoende -jelangstelling mor opleiding ^inderleiders tSIDEN De inschrijving tor de opleiding Leiders van Iindercentra (LKC) verloopt eigens Theo Stomp van de holengemeenschap Emilie nappert naar wens. De nieu- re opleiding werd bijna een laand geleden gepresenteerd jdens een voorlichtingsavond, aar aanleiding daarvan zijn al en inschrijvingen binnen. Er rordt op gerekend dat er in ugustus met dertig a veertig lerlingen kan worden gestart. lat komt overeen met twee lassen. anleiding voor het opzetten an de nieuwe opleiding was en verzoek van de kant van e COKL, Centraal Orgaan kinderopvang Leiden, samen 1 iet de gemeente Leiden en het rbeidsbureau. Stomp: „De op- 1 Biding is gericht op jongeren, naar ook op vrouwen die op- ieuw aan het werk willen, laar komt bij dat er de komen- e jaren een grote behoefte is an goed geschoold personeel oor kindercentra waar kinde en overdag worden opgevan- en". Ie opleiding wordt gegeven in iet kader van het leerlingwe- en. Dat betekent dat een ge- leelte van de opleiding bestaat lit lessen die op de Emilie knappert worden gegeven en len praktijkdeel. In omvang is iet praktijkdeel het grootst, wee of drie dagen. De praktijk (wordt afgewerkt in een een- rum voor kinderopvang. De deelnemers aan de opleiding iluiten met het centrum een leerovereenkomst. Volgens Stomp zijn er voldoende kin dercentra die mee willen doen om alle cursisten onder dak te krijgen. Op school krijgen de cursisten diverse soorten lessen. Het gaat en eerste om algemene vak- een zoals Nederlands, handen arbeid, maatschappijleer en stu dieles. Verder komen er speci fieke beroepsvormende vakken aan bod. Dat zijn sociologie, waarin met het oog op allochto ne kinderen niet westerse so ciologie is opgenomen, ontwik kelingspsychologie, pedagogiek, omgangskunde, kinderverzor ging, spel en spelleiding. Ten slotte wordt huishoudkunde en verzorgingskunde gegeven met onderdelen als voeding, kle ding, zorg voor leef- en speel ruimte, EHBO en ziekteleer, j De nieuwe opleiding duurt drie I jaar en staat op het niveau van het middelbaar beroepsonder wijs. Instromen kan met een I lbo- of mavo-diploma mits er twee vakken op c-niveau zijn gedaan. Opgeven kan nog via telefoon 071-769323. Brand voor kledingzaak LEIDEN De etalage van een kledingzaak op de hoek van de de Haarlemmerstraat en de Jan Vossensteeg is in de nacht van vrijdag op zaterdag door brand beschadigd. Opge stapeld huisvuil en andere rommel waaronder een bank stel zijn rond middernacht door onbekenden aangestoken. De kozijnen van de winkel en het woonhuis daarboven vat ten vlam. Een omwonende ging het vuur te lijf met een poederblusser. De brandweer moest eraan te pas komen voor het definitieve bluswerk. De schade aan het pand bleef beperkt. HONING IN OVERVLOED OP BIJEN-MILIEUMARKT LEIDEN. De mensen die niet zo goed tegen ho ning kunnen hadden za terdag een slechte dag. In alle mogelijke vormen dook het op tijdens de mi- lieu-bijenmarkt op de Sterrenwachtlaan. De rest van de vele duizenden be zoekers aan de jaarlijkse „zorg voor het milieu, de natuur en de bijen in het bijzonder"-markt hebben weer een prettige dag ge had. Een dag vol kunst, muzikale en handvaardige cultuur in een entourage van bijen, producten rond de bijenhouderij en het milieu. Velen van de dui zenden bezoekers kwa men dan ook met handen vol aankopen, voorlich tingsmateriaal en een „kop vol kennis" weer van de markt af. De hoeveelheid honing tijdens de bijenmarkt is enorm. Be grijpelijk. Zoals bij de buikige koopman aan het begin van de markt, die met duidelijk ge noegen zijn koopwaar overziet. Zijn blik glijdt tussen het beantwoorden van vragen door over honingzeep, - wijn, -shampoo, -koek, -wafels en -raten. En als het woord honing er niet voor past, dan heeft zijn koopwaar er wel vaak mee van doen. Stickers voor op de potten „eigen" ho ning, bijenkasten een niet voor de verkoop bestemde kast met kijkglaasje om de „fa brieksarbeidsters" in het echt te kunnen zien hoeden met gaas eraan en een keur van at tributen waar geen leek raad mee weet, maar die onontbeer lijk zijn voor de imker. Zoals forse zakken bijen tabak. Vol gens het etiket „aangenaam voor imker en bijen", al blijkt dat een fabel te zijn. „Vooral voor de imker aangenaam, want door de rook ervan wor den de bijen rustig gehouden", verklaart de koopman. „Nee, voor de bijen is dit spul geen Piepschuim Naast hem zit een vlechter van de ouderwetse bijenkor ven. Hij maakt ze in alle vor men: puntig, in de vorm van een klok en in de vorm van een cylinder. De bijen blijken het echter ook prima te doen in houten kasten die te kust en te keur worden aangeboden. Er worden zelfs piepschuim en andere kunststof bijenverblij- ven verkocht. Het is op de markt echter niet alleen bijen wat de klok slaat. Verre van dat. Een spinnen- wiel ratelt vrolijk bij een kraam van de weefkring Het Leyds Laeken die vol hangt met producten in paars en rose. Heel aardig is een kraam met versierde keien. Op de keien zijn uitdrukkingsvolle gezichten getekend, op een on dergrond van bruine verf. Een kraam met talloze zaden doet goede zaken bij de bezitters van tuintjes. Ze kunnen kiezen uit grote hoeveelheden zaden van koolzaad, wikke, rose, witte en gele klaver, raapzaad en mosterd. Natuurlijk staan er ook kramen van organisa ties als het Wereld Natuur- fonds en de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie: natuur, bijen en milieu het hoort alemaal bij elkaar. Er zijn, zoals dat te verwach ten is bij een milieumarkt, tal van kramen vol milieuvrien delijke producten. Zo is er een kraam vol kleding, schoeisel en sieraden die allemaal ge maakt met grondstoffen van het „merk" Puur Natuur, de gebruikte verf incluis. Ook is er een kraam met houten speelgoed. Het wordt ter plek ke gemaakt. Veelal is het on- gelakt, al verkoopt de uitbater er desgewenst ook verf bij. „Het is kindvriendelijke blan ke lak", prijst hij aan. Hij be doelt dat een kind er gerust na het lakken en drogen aan kan likken omdat er geen giftige stoffen in zitten. Een stel om standers vindt de verf en de kinderen onzin: „Man, dat speelgoed is niet om mee te spelen, dat zet je toch in je vensterbank, voor de sier". Vertederend De man met het speelgoed is tevens een voorbeeld van het commerciële beeld dat de markt geeft. Er is veel te zien en te leren, maar de meeste kraamhouders staan er niet voor de lol van de bezoekers. Tussen alle geroezemoes door klinkt geregeld het geklater van munten en het geritsel van bankbiljetten. Voor een gulden kun ie een waskaars maken, handbeschilderde kis tjes en doosjes zijn te koop, planten verwisselen van eige naar en natuurlijk doen im kers de noodzakelijke inko pen. De muziek wordt daarbij niet vergeten. Op een viertal plek ken wordt muziek gemaakt. „Dit is een draailier" heeft de bespeler op zijn instrument ge zet. Het voorkomt dat hij geen vijf seconden achter elkaar kan zwengelen aan de slinger om er een gedempt doedelzak geluid uit te laten komen. Hij wisselt zijn lier-spel af met de trekharmonica. De meest ver tederende act in het muzikale milieu vormt het tweetal zus jes van onder de tien jaar. De kleinste trekt, zittend op een tuinstoel en gespannen turend naar de te spelen noten in het muziekboek, aan de accorde on. Intussen doet het iets ou dere zusje verwoede pogingen het spel op de dwarsfluit bij te houden. Het resultaat van deze muzikaal breekbare vertoning is zeer bevredigend. Geregeld klatert applaus door de lucht en geld in het openliggende koffertje van de dwarsfluit. Wespenest Vlak bij de jeugdige muzikan ten staat de kraam van de bij envereniging, want bijen vor men het zwaartepunt van de markt. Het is bij de kraam niet al te druk. Maar elders, bij de imkers die demonstraties ge ven met hun volken, wordt de voorlichting indrukwekkend ter hand genomen. Een bevlo gen zestiger heeft onbedoeld het succes van een standwer ker. „Je hoeft heus niet alle maal meteen bijen te gaan houden hoor", probeert hij en thousiasme te temperen. Om vervolgens de belangstelling aleen nog maar groter te ma ken met het vervolg van zijn verhaal. Een verhaal over ko ninginnen die vijf jaar lang elke dag heel veel eitjes leggen en over de 'politie die belt dat er ergens een wespenest hangt. Dat hij dan zegt dat hij niet in wespen doet maar dat de poli tie onbedoeld toch goed zit omdat het helemaal niet om wespen, maar om bijen blijkt te gaan. Over hoe je kan star ten met bijen houden en hoe warm een korf is door alle ac tiviteit. „Jaha, leg ie hand er maar op", moedigt hij aan. En hij vertelt dat een wondertje is, een bijenkorf waarin het werk van de koningin uit mondt in talloze biien. „En het is nu een goede tijd om te star ten, want de bijen zijn nu goedkoop". Wie het leven in een korf eens goed wil bekijken heeft volop de gelegenheid via openge werkte bijenkasten «n via een spiegel die onder een ouder wetse korf is. gelegd. Vooral kinderen vergapen zich eraan, terwijl hun ouders ademloos luisteren en belandtellend kij ken. Kortom, het wonder van de aantrekkelijke bijen-mi lieumarkt, dat een treffende gelijkenis vertoont met honing en de beer die daar op af pleegt te komen, is andermaal vertoont. ERIK HUISMAN EIDEN De Leidse Dr. an Voorthuysenschool speciaal onderwijs i) draait weer normaal. ;t afblazen van de be- •iezingsmaatregel voor it SO heeft dus effekt ihad. Vorig jaar barstte school nog uit zijn voe- Door de omstreden ivriezingsmaatregel van »t ministerie van onder- n wetenschappen hten de scholen voor geen nieuwe leer- achten aannemen. Doel (as de omvang van die irt van onderwijs in de d te houden. De Van irthuysenschool raakte irdoor in de proble ien. Via een kort geding ird bereikt dat de be- iezingsmaatregel van ta il ging. „We hebben de iderhalve formatieplaats we achterliepen inge- ild en zitten nu in rusti- :r vaarwater", meldt di- rekteur F. van Hooff, „De kinderen krijgen weer waar ze recht op hebben". De problemen ontstonden in het begin van het vorig jaar. Toen zat de Van Voorthuysen school, net als andere scholen voor speciaal onderwijs, over vol. De school had 120 leerlin gen, terwijl het aantal leraren was afgestemd op 93 kinderen. De gemeente Leiden, die de openbare school bestuurt, mocht echter geen leraren aannemen door de bevrie zingsmaatregel die op 7 juli 1988 was afgekondigd. Volgens die maatregel moch ten de scholen voor speciaal onderwijs, dat zijn scholen voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden, zie- kenhuisscholen en mytylscho len, niet groter worden. De scholen mochten per 1 augus tus 1990 niet meer leraren hebben dan op 16 januari 1987. Aangezien de klassen in het speciaal onderwijs niet groter mogen zijn dan 16 leerlingen, zou zo de groei in de hand kunnen worden gehouden. Dat was precies de bedoeling van de toenmalige staatssecre taris N. Ginjaar-Maas. Via de maatregel kon geld worden bespaard op het „dure" SO. Onmogelijk De gemeente Leiden besloot, toen de school vol was, de naar de school verwezen leerling Bert Kemper niet toe te laten. Nadat de Raad van State be paalde dat hij wél op de school moest worden toegelaten, kwam de gemeente in een on mogelijke positie te verkeren. De gemeente moet volgens de grondwet zorgen voor vol doende passend openbaar on derwijs, terwijl het door het ministerie van onderwijs als gevolg van de bevriezings maatregel niet voldoende geld kreeg om voldoende leer krachten voor dat passend on derwijs aan te trekken. Daarop bepaalde de Haagse rechtbank op 26 juli van het vorig jaar in kort geding dat de omstreden maatregel van tafel moest. Van dat besluit profiteerden alle ongeveer 1600 leerlingen die in Nederland vanwege de maatregel op een wachtlijst stonden. Die moesten toen toe gelaten worden op de scholen, terwijl de scholen personeel mochten aantrekken om de grootte van de klassen passend te houden. De maatregel kost te het ministerie ongeveer 30 miljoen gulden. Sinds het onder druk van de rechter afblazen van de maat regel is anderhalve formatie plaats op de Van Voorthuysen school ingevuld. „Een hele verlichting voor het perso neel", weet Van Hooff. „We hebben in het schooljaar 1988/1989 heel erg op onze tenen moeten lopen om zoveel mogelijk leerlingen goed spe ciaal onderwijs te kunnen ge ven. Dat lukte tot de rek eruit was en Bert Kemper moest worden geweigerd". Die rek bestond uit de „randfacilitei- ten" zoals Nederlandse taal aan allochtonen en andere on dersteunende activiteiten. Die activiteiten werden opgeofferd om de klassegrootte onder het wettelijke maximum van 16 leerlingen te houden. Daarbij ontstonden er echter proble men bij ziekte van een van de leerkrachten. In kasten van plexi-glas was het werkzame bijenleven goed te bekijken. Ingespannen turen naar de noten in het muziekboek bij een breekbare solo op accordeon tijdens de bijenmarkt. FOTO's: WIM VAN NOORT hebben, worden overgeplaatst naar het gewone basisonder wijs. Een onderwijskundige maatregel met als doel leerlin gen langer in het reguliere on derwijs te houden". Er is ove rigens wel aanleiding voor maatregelen om de groei van het speciaal onderwijs te be teugelen. Per 16 januari 1990 waren 106.554 leerlingen on dergebracht bij het speciaal onderwijs. Dat zijn er ruim 1500 meer dan een jaar daar voor, toen het SO nog 105.025 leerlingen telde. ERIK HUISMAN „Het was een spannend jaar, heel zwaar voor het team om dat we vonden dat de kinde ren niet de dupe van de maat regel mochten worden. We zijn dan ook heel blij dat we in rustiger vaarwater zitten. We zijn uiterst tevreden met de gevolgen van de vorig jaar ge wonnen strijd", aldus de direc teur. „Zonder het afblazen van maatregel hadden we in de komende twee jaar geen leer ling kunnen aannemen. Nu hebben We in een klap de nood kunnen ledigen. Het ziet er naar uit dat we in het vol gende schooljaar op ongeveer 120 leerlingen blijven steken. De aangetrokken leerkrachten zijn dus echt nodig en de leer lingen krijgen nu weer alles waar ze wettelijk recht op hebben. Juist zaken als extra Nederlands is zo broodnodig voor de voor allochtonen. Je moet er trouwens niet aan denken dat de maatregel niet zou zijn ingetrokken. Dan hadden in Leiden enkele tien tallen kinderen op gepast on derwijs moeten wachten". Van Hooff maakt zich wel zor gen over mogelijk maatregelen van het ministerie om alsnog te komen tot bezuinigingen op het gestaag groeiende speciaal onderwijs. „Dergelijke berich ten hoor je vaak via de vak bladen". Volgens A. Bestelink van het ministerie van onder wijs is die vrees ongegrond. „Er staan geen bezuinigings maatregelen op stapel. Wel is het de bedoeling dat in het ka der van het projekt Zorg Op Maat aktiviteiten, die nu bij het speciaal onderwijs plaats De Dr. Van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat draait weer normaal.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7