pionagerel eïnvloedt erkiezingen Fujimori erft failliete boedel Nieuwe moeilijkheden bij formatie van Shamir Stevig fundament voor fluwelen revolutie TENLAND Cetdóc Souocmt MAANDAG 11 JUNI 1990 PAGINA 5 ^endiefstal uit Vische kazerne EL Een groep van vier of vijf i heeft zaterdag een overval ge- een kazerne in de Belgische" en daarbij zware wapens ^itt. Het was voor de overval- ivoudig de kazerne in Marche- "inenne op te komen. Het kamp 'zo'n 4.000 hectare en is amper id. Eenmaal binnen overmeester- boeiden de dieven elf soldaten an >en er vandoor met dertien revol- rie machinegeweren en vijf ge- alsmede munitie. De soldaten pas na een kwartier alarm om- in de waan waren gelaten dat de een gijzelaar hadden meegeno- m Tan de overvallers ontbreekt elk Veel doden door hittegolf Mexico MEXICO-STAD De langdurige droogte en de hittegolf die Mexico teis teren, en waarbij de temperatuur soms tot 42 graden stijgt, heeft aan 380 men sen het leven gekost. Tienduizenden mensen hebben uitdrogingsverschijn selen en buikloop. Vooral kinderen en ouderen zijn het slachtoffer. De hitte heeft ook fatale gevolgen voor de landbouw. Zeker 500.000 dieren, voor al kippen maar ook runderen en ander vee, hebben door de al zes weken du rende hittegolf de dood gevonden. De oogst op zeker 120.000 hectare land bouwgrond is verloren gegaan. Vol gens deskundigen is het de afgelopen zestig jaar in sommige gebieden niet meer zo warm geweest. Boze jongen kaapt Sovjet-vliegtuig STOCKHOLM Een 17-jarige jongen uit de Sovjetunie heeft zaterdag een vliegtuig op een binnenlandse vlucht gedwongen uit te wijken naar Stockholm door te dreigen met een na maak handgranaat. De politie arresteerde de jongen meteen na landing op het vliegveld Ar- landa bij Stockholm. De 114 passagiers bleven ongedeerd. Het toestel werd gekaapt tijdens een vlucht van Minsk naar Moermansk. Volgens de politie was de jonge kaper tot zijn daad gekomen uit woede over het feit dat hij door zijn ouders het huis was uitgezet. Chilenen ontdekken massagraf uit 1973 SANTIAGO De ontdekking van een massagraf in het noor den van Chili heeft, bijna hon derd dagen na de machtsover dracht door de militairen aan een burgerregering, de gruwelen van de militaire dictatuur weer vers in herinnering gebracht. In de kustplaats Pisagua zijn 21 lijken gevonden van mannen die waar schijnlijk kort na de militaire staatsgreep van september 1973 zijn doodgeschoten. De lijken za ten verpakt in met bloed be smeurde zakken en door de droogte en het hoge zoutgehalte van de grond zijn zij goed be waard gebleven. Protest Blank, zwart, bruin en geel: kinderen van alle rassen liepen zaterdag in het Zuidafrikaanse Fordsburg mee in een mars tegen de apartheid. Op borden werd onder meer afschaffing geëist van de rassen scheiding in het onderwijs. foto: afp Barry niet herkiesbaar WASHINGTON De van druggebruik en meineed verdachte burge meester van Washington, Barry, zal zich niet ver kiesbaar stellen voor een vierde ambtstermijn. Door zich terug te trek ken als kandidaat voor het burgemeesterschap zou Barry besprekingen over strafvermindering opnieuw op gang willen brengen. Die besprekin gen liepen vorige week vast, nadat Barry had ge weigerd een bekentenis af te leggen inzake een aan tal gevallen van meineed. (Vervolg van de voorpagina) LIMA Tot voor enkele maanden was de 51-jarige Alberto Fujimori een vol slagen onbekende in de Peruaanse politiek. Er be stond nauwelijks twijfel over dat de wereldbe roemde schrijver Vargas Llosa de opvolger zou worden van president Alan Garcia. Bij de eerste verkiezingsronde in april kwam Fujimori, een landbouwexpert en jarenlang rector van een universiteit in Lima, echter als een verras sende tweede uit de bus. Hij had slechts enkele procenten minder dan Vargas Llosa. In de aanloop naar de tweede verkiezingsronde kwam Fuji mori zelfs even voor te liggen op Vargas Llosa. De peilingen beloofden uiteindelijk een nek-aan-nek race tussen de twee kandidaten, waarbij de schrijver toch als winnaar werd getipt. De officiële uitslag zal nog wel enkele dagen op zich laten wachten, maar verschillende peilingen na sluiting van de stembussen gaven aan dat Fu jimori de strijd uiteindelijk ruim in zijn voordeel heeft be slist. Fujimori wacht geen gemak kelijke taak. Peru gaat door een diep economisch dal. De inflatie bedroeg verleden jaar meer dan tweeduizend procent en de werkloosheid is bijzon der hoog. Daarbij komt nog eens het geweld van het maoïstische Sendero Luminoso (Lichtend Pad), dat aan vele duizenden mensen het leven heeft gekost, en het harde op treden van het leger tegen het linkse verzet. Na zijn overwinning verklaar de Fujimori dat hij de ontwik keling van de economie boven die van het militaire apparaat stelt. Hij is tegen zeer ingrij pende bezuinigingen en voor stander van voedselsubsidies en prijsmaatregelen. Tegelij kertijd zal hij echter niet te rugschrikken voor hard optre den van de politie om een eind te maken aan het linkse ge weld en de drugshandel. De opkomst bij de tweede ron de van de presidentsverkiezin gen in Peru was laag. Veel voetbalgekke Peruanen verko zen de wedstrijden van het WK in Italië boven de gang naar de stembus. DER TSJECHISCHE VOLKSPARTU TKENT BESCHULDIGINGEN van de voorpagina) .G De uitermate verlopen verkiezin- Tsjechoslowakije ;n toch nog enkele itmakende inciden- [ekend. Dr. Barton- vice-voorzitter van jechoslowaakse par- t en leider van de ipartij, werd zaterdag in persconferentie in aagse Burcht het ^entiële paleis be- ligd van spionage de geheime dienst. il het dossier van dr. icik, dat nummer 15.301 net als duizenden ande- iiers uit het ministerie linnenlandse zaken ver in is, hebben zowel pre- Havel als de procureur- 'fraal kennis genomen van kende verklaringen van •Voormalig agent van de Ime dienst. Daaruit blijkt Bartoncik gedurende 17 een betaald agent was ^ide geheime dienst. Bar- )(k, die halverwege deze met acute hartklachten gs ziekenhuis werd omen, heeft in een [eschreven brief alle be- d ligingen ontkent. Hij l gde aan dat hij na zijn j g uit het ziekenhuis de voor de rechter uitge- wil hebben. 1 rond Bartoncik is voor- or de christen-democra- een klap geweest. Zij den met de Volkspartij verkiezingscoalitie. Het heeft de Christen-democrati sche Unie ongetwijfeld veel stemmen gekost, zodat in som mige delen van het land de communisten meer stemmen kregen en de tweede partij werden. Bartoncik zou een aantal jaren geleden bewust hebben aange papt met mede-onderteke naars van Charta'77, onder wie de leider van de Christen democratische partij in Bohe- men en Moravië, dr. Vaclac Benda. Op die manier kon Bartoncik de geheime dienst informeren over het doen en laten van vooraanstaande Chartisten. De leider van de Democrati sche Partij, dr. Vaclac Benda, is van mening dat Bartoncik terug moet treden en zijn functies moet neerleggen, ten zij hij erin slaagt zijn onschuld te bewijzen. Benda gaat nog niet zover om nu al elke ver dere samenwerking met de Volkspartij op te schorten. Ook Jan Budaj, leider van de Slowaakse Nationale Partij en plaatsvervangend voorzitter van de Slowaakse Nationale Raad, heeft zich teruggetrok ken, omdat hij geregistreerd zou staan op een lijst van me dewerkers van diezelfde ge heime dienst. Budaj verklaar de dat hij in de jaren '70 het land uit wilde, maar van de overheid geen paspoort kreeg, tenzij hij schriftelijk zou ver klaren met de geheime dienst te willen samenwerken. Hij noemde zijn terugtreden geen bewijs van schuld, maar een protest tegen diegenen, die het verleden van alle kandidaten voor de verkiezingen hebben onderzocht. (Van onze correspondent Frans Wijnands) PRAAG Bijna honderd procent. Een indrukwek kende opkomst. Interna tionale waarnemers uit alle delen van de wereld die in Tsjechoslowakije de verkiezingen hebben bij gewoond prijzen de waar digheid en het enthousias me waarmee de Tsjechen en Slowaken de afgelopen dagen hebben gestemd. Het land heeft de overwinning van Burgerforum als een van zelfsprekendheid ervaren. Er was in de hoofdstad Praag nauwelijks sprake van feest vreugde, en zeker niet van een massale feestvreugde. De eer ste verkiezingen sinds 45 jaar hebben de inwoners van Praag niet uit hun ritme gebracht. Dik zestig procent stemde vrij dag al, waarna de gebruikelij ke weekendtrek naar het plat teland begon: naar buitenhuis jes, volkstuin^es en campings. De stad maakte ook dit verkie- zingsweekeinde de bekende, verlaten indruk. Doodstille straten, nauwelijks verkeer. Alleen op het Oude Plein van de hoofdstad het meest his torische en geliefde plein van de stad stroomden zaterdag middag duizenden mensen sa men. Rafael Kubelik, de vermaarde Tsjechische dirigent, is voor het eerst sinds 42 jaar terug in zijn geboorteland. De commu nistische autoriteiten hebben al die tijd niet toegestaan dat in Tsjechoslowakije iets be kend werd van de wereldwij de successen die Kubelik be haalde. Nu is hij terug in ver band met het jaarlijkse Lente festival in Praag. En zaterdag speelde hij, trots en ontroerd, op het Oude Plein met een ge legenheidsorkest van Tsjechi sche en Slowaakse topmusici het 'Mijn Vaderland', de natio nale cyclus van Smetana, met onder meer het bekende 'de Moldau'. Doodstil was het op het plein gedurende de uitvoering. Pre sident Havel op de eerste rij, en tientallen kinderen in de ereloge; hoog op en rond het immense beeld van kerkher vormer meester Jan Hus, wiens beroemde uitspraak 'Het recht zal zegevieren' in grote letters op het decor achter het orkest stond. Havel heeft zichzelf nauwe lijks rust gegund de afgelopen dagen. Hij dook links en rechts in de stad op; sprak ernstige woorden en maakte grappen. Hij omhelsde Kubelik en in troduceerde 's avonds op het zelfde plein tijdens een uren durend popspektakel de zan ger Paul Simon. 'Bridge over troubled water' werd massaal meegezongen, althans die paar zinnen. Praag vlagde bescheiden. Be halve langs de oude koninklij ke weg, die van het Oude Plein, via een groot aantal his torische straten en over de be roemde Karelsbrug naar de hooggelegen Burcht met het presidentiële paleis voert, hing het blauw-wit-rood gevel aan de gevel. Incidenten zijn niet gemeld. In sommige stemlokalen bleken de bussen te klein voor de vele formulieren die de Tsjechen en Slowaken bij deze gecom pliceerde verkiezingen hebben moeten invullen. Tientallen miljoenen formulieren zijn een week geleden al huis aan huis afgeleverd, zodat de stemge rechtigden thuis in alle rust hun keuze konden bepalen. De fluwelen revolutie heeft dit weekeinde een betrouwbare democratische fundering ge kregen, maar de Tsjechen en Slowaken hebben nog geen re den tot uitgelatenheid. De communisten blijven met zo'n twaalf procent van de stem men een factor om blijvend rekening mee te houden, en de nieuw te formeren regering zal eerst moeten laten zien hoe succesvol, baanbrekend snel ze de problemen van de gevreesde stijgende werkeloos heid, de stagnerende econo mie, de oplopende prijzen en het verslechterende milieu zal aanpakken. Roemeensé revolutie eiste duizend levens TEL AVIV Het was vandaag rond het middag uur nog steeds niet zeker of formateur Shamir het groene licht zou krijgen voor de vorming van de meest rechtse regering die Israël ooit heeft gehad. De nieuwe regering zou de steun hebben van 62 van de 120 leden van de Knesset, het Israëlische parlement. Vier af gevaardigden van verschillen de facties van de Likud heb ben echter gedreigd de rege ring hun steun te onthouden, omdat Shamir hun geen func tie heeft willen geven in het kabinet. Daarnaast heeft de ul tra-orthodoxe Shas-partij van Shamir geëist dat de politie een onderzoek staakt naar mo gelijke financiële malversaties door minister van binnenland se zaken Aryeh Deri. Volgens de politie wordt de Shas-be- windsman verdacht van frau de en schending van vertrou wen bij de toewijzing van gel den van het departement aan allerlei religieuze instellingen. Shamir presenteerde zijn nieu we coalitie gisteren aan het centrale comité van de Likud. Het regeerakkoord omvat zes beloften die Shamir gedaan heeft om vijf religieuze facties in zijn coalitie te krijgen. De voornaamste religieuze belof ten omvatten de invoering van een wet die steden het recht geeft om winkels op de sab bath te sluiten, de verkoop van varkensvlees te verbiedën en om abortus te beperken. Voorts heeft Shamir maatrege len beloofd om reclame-uitin gen met schaars geklede vrou wen tegen te gaan, het open baar vervoer op de sabbath te beperken en het werken op die dag te verbieden Volgens Arabische media is het beleid dat de nieuwe rege ring voorstaat „een blauwdruk voor oorlog". In Jordanië ver klaarde minister van buiten landse zaken Marwah Kassem dat de vorming van het nieu we kabinet van premier Sha mir „negatieve gevolgen" zou hebben in de regio en een „te rugslag" betekent voor alle vredesinitiatieven. Shamir verklaarde de Pale stijnse opstand in de bezette, gebieden te zullen „uitroeien" en dat hij zal toestaan dat op de westelijke Jordaanoever en in de Strook van Gaza meer Israëlische nederzettingen worden gevestigd. De grote angst van de Palestijnen is dat hun gebied zal worden bevolkt door honderdduizenden immi granten die uit de Sovjetunie worden verwacht. Shamir heeft ook gezegd in geen geval met de PLO te zullen onder handelen. BUKAREST De omwente ling in Roemenië in december heeft aan 1.033 mensen het le ven gekost. Er raakten 2.198 personen gewond. Deze cijfers heeft procureur-generaal Ghe- orghe Robu bekendgemaakt. In februari was uit gerechtelij ke bron een dodental genoemd van 639 en 1.200 gewonden. Het nieuwe cijfer blijft ver achter bij de geruchten die in december de ronde deden. Daarin was sprake van tien duizenden doden. Het grootste aantal slachtoffers viel in de hoofdstad Bukarest. aldus Robu: 540 doden en 1.040 ge wonden. De materiële schade van de revolutie is 'aanzien lijk', maar kan nog niet precies becijferd worden, aldus de verklaring van de procureur- generaal. Onder de medewer kers van het oude bewind van president Nicolae Ceausescu die in de gevangenis zitten, zijn tien generaals. Eén van hen is Julian Vlad, die hoofd was van de Securitate, de ge vreesde politieke politie van het vorige bewind. in ionden AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB de terugkeer van peer den schuymer 1 Ondertussen bevalt het Peer de Schuymer best aan het van Mohammed Bey. Hij Is nu onderkoning en laat zich ook ten! Driemaal in de week spreekt hij recht en hij is niet zuinig I het uitdelen van zweepslagen. Gezeten op een fraaie troon, ooid met zijn mooiste kleren, voelt Peer, dat hij inderdaad zijn richt in goud waard is... In goud? Nou, maar zijn opperstuur- i denkt daar anders over. Wanneer ze op zekere dag samen maaltijd gebruiken, rekent de stuurman hem eens voor wat dit nou al gekost heeft. ,,Wie heeft dat feest betaald, toen ge tot onderkoning werd verheven? Wie betaalt de soldaten en ge rechtsdienaren, die u omringen? Hebt ge al die kostbare kleren soms cadeau gekregen van Mohammed Bey? En dit duurt nu pas enkele weken zo, maar ge zijt al dertigduizend realen van achten kwijt". Drommels, daar schrikt Peer toch even van. Eigenlijk heeft de stuurman gelijk; dit grapje kost hem een vermogen! En bezorgd krabt Peer zich achter 't oor. Buitenlanders weg uit Liberia MONROVIA De Verenigde Staten zijn gisteren begonnen met de evacuatie van hun staatsburgers uit Liberia. Ook andere buitenlanders proberen het land te verlaten. Het toestel waarmee de Ame rikanen werden geëvacueerd was geland op een klein vlieg veld bij de Liberiaanse hoofd stad Monrovia, omdat het in ternationale vliegveld Roberts- field in handen is van rebel len. Het Rode Kruis is ondertussen in het buurland Sierra Leone op zoek naar onderdak voor zo'n tienduizend Liberiaanse vluchtelingen, die hun land vanwege de bloedige burger oorlog hebben verlaten. Het grootste probleem is de voed selvoorziening. riet nant deze i bij het iran de elde in van ieleden op lodse aafplaats e Olijfberg ruzalem. r tachtig tenen in rikaanse van deze te joodse aafplaats vernield. ap Paus Johannes Paulus heeft gisteren een dringende beroep gedaan op de regering van president Samuel Doe en de rebellen .onder leiding van Charles Taylor om vrede te sluiten. De menigte, verzameld op het Sint Pietersplein, vroeg hij te bidden voor vrede in Li beria, waar de afgelopen da gen zware gevechten woedden en honderden slachtoffers zijn gevallen. Het regeringsleger heeft alleen nog de hoofdstad Monrovia in handen, de rest van het Afri kaanse land is ingenomen door het Nationaal Patriottisch Front. De Liberiaanse rege ring heeft inmiddels inge stemd met onderhandelingen met de rebellen, die vandaag hadden moeten beginnen. Op de dag voor de verkiezingen ging Fujimori nog even uit vis sen. Zijn vangst was mager. Maar de dag van gisteren maakte alles goed. foto: afp Kurden vallen Turks dorp aan ANKARA Bij een aanval van Kurdische rebellen op het dorp Cevrimli in het zuidoosten van Turkije, vijftig kilometer van de Syrische grens, zijn gisteren zeker twintig burgers gedood. De slachtoffers zouden vooral vrouwen en kinderen zijn, zo meldt het semi-officiële persbureau Anatolian News Agency. Het was het hoogste dodental onder burgers sinds de aanval van rebellen van de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) op het dorp Behmenin in mei 1988, waarbij 25 burgers om het leven kwamen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5