Kerk en Milieu: 'halveren' is trefwoord komende jaren SUIKERPRTIËHTEH STRRH SRMEH STERKER k kerk wereld Mandela: „Wereldraad begreep onze strijd" ISRAEL TALk PE*Ct V/ITH THE PLO. £cidóe Soman (éirf mT £eidM<2owuvnt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidóeSou/iont NI MAANDAG 11 JUNI 1990 PAGIT Kort geding Jenny Goeree wegens seksadvertenties AMSTERDAM De evangeliste Jenny Goeree uit Zwolle heeft een kort geding aangespannen tegen de stichting Propria Cures, de Amsterdamse uitgeefster van het gelijknamige stu dentenblad. In het blad zijn diverse malen seksadvertenties ge plaatst met daarbij de foto en het telefoonnummer van Jenny Goeree. De evangeliste eist dat met de plaatsing van de adver tenties wordt gestopt op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden voor iedere overtreding. Daarnaast eist zij een rectifica tie en een eenmalige schadevergoeding van 10.000 gulden. Het geding dient op 18 juni voor de Amsterdamse rechtbank. Mgr. Groer: discussie nodig over verplicht celibaat MILAAN De behoudende aartsbisschop van Wenen, kardi naal Hans Hermann Groer, acht een verandering van het ver plicht priestercelibaat en de toelating van vrouwen tot het priesterambt „mogelijk". Het celibaat is geen dogma maar niet meer dan een kerkelijke wet en de toelating van vrouwen tot het priesterambt is niet in het evangelie verboden. Groer zegt dit in een vraaggesprek met het Italiaanse tijdschrift 'Jesus'. Hij kan niet beoordelen of de Rooms-Katholieke Kerk in het jaar 2000 getrouwde mannen en ook vrouwen als priester zal accepteren. Discussie daarover is volgens de aartsbisschop wen selijk. Hij waarschuwt er tegen met „demonstraties en acties" veranderingen in de Kerk te willen bereiken. Zij heeft ook al tijd getoond tot vernieuwingen in staat te zijn. Veel wenst zich de mens, en toch heeft hij slechts weinig nodig. Werkgroep Katholieke Jongeren viert koperen jubileum DEN BOSCH Met een groot feest in de Brabanthal len in Den Bosch vierde za terdag de Werkgroep Katho lieke Jongeren het twaalf en half jarig bestaan. En het gaat goed met de WKJ. De werkgroep werd opgericht met als doel jongeren meer over het geloof te weten laten komen en hoe ze met dat ge loof in de dagelijkse praktijk zouden kunnnen omgaan. Waren er eind jaren zeventig nog maar zo'n 400 jongeren bij de WKJ betrokken, momen teel wordt hun aantal, ver deeld over ongeveer 40 onder afdelingen, ruim tien keer zo hoog geschat. Waarin verschillen de jonge ren van toen met de huidige generatie? Kees Koopman, een van de oprichters en voorzitter van de KWJ: „Je merkt dat jongeren zich toen nog erg tegen de kerk afzet ten, nu is die houding onver schilliger. Maar je merkt ook dat jongeren nu toch meer open staan voor het geloof, dat ze willen luisteren en wil len weten waar het over gaat." Om jongeren meer bewust te maken van hun geloof en hen een actievere rol te laten spe len in hun directe omgeving organiseert de WKJ regelma tig activiteiten, uiteenlopend van volleybaltoernooien tot voettochten (laatst naar Ban- neux). Het zijn de onderafdelingen van de WKJ, de zogenaamde RKJ's (Rooms-Katholieke Jongerengroepen), die dit soort activiteiten organiseren. Koopman: „Hieripee kun je mensen op een aardige ma nier met elkaar in contact la ten komen." Voor de mensen die meer over hun geloof te weten willen komen worden er regelmatig geloofsverdie pingcursussen gehouden. Erik Geurts, lid van de pro motiecommissie van de WKJ: „Mensen zeggen weieens mi nachtend; daar heb je dat stel letje vrome katholieken..." Hij wijst de negatieve toon van die opmerking af. „De meeste mensen noemen ons conser vatief, maar daar ben ik het helemaal niet mee eens. Wij willen normaal zijn, maar ge hoorzamen wel aan de regels van de kerk." Volgens Geurts zijn die regels er dan ook voor het geluk van de mensen en niet om ze kort te houden. Toch krijgt hij van oudere mensen soms te horen dat de WKJ alles weer net zo als vroeger wil, als ze op hun jaarlijkse ontmoetingsdag bi- schoppen en andere kerkelij ke hoogwaardigheidsbekle ders uitnodigen. „Maar zo zien wij dat helemaal niet, een bisschop hoort toch bij het normale geloof zoals de kerk het ziet?" Al op de eerste ontmoetings dag van de katholieke jonge ren was kardinaal Simonis aanwezig. Andere bekende namen die op de ontmoetings dagen verschenen waren mensen als moeder Teresa en kanunnik W.A. van der Valk. Vooruitlopend op de ontmoe tingsdag van dit jaar, op 27 oktober in Den Bosch, kan Kees Koopman vertellen dat kardinaal Danneels van Bel gië en bisschop Ter Schure van Den Bosch hebben toege zegd dat ze aanwezig zullen zijn. Een paar maanden daar- zal ook een landelijke promotiecampagne van start gaan die de Nederlandse jon geren moet duidelijk maken dat de WKJ er is. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te toeristen gemeente Gul- pen-Vaals (Reformatorische Kerkge meenschap) mw.A.A.de Fluiter, kand. te Amsterdam; te Hengelo (O) dr.A. van der Llngen, eervol onthe ven pred. te Rijswijk (Z-H); te Lange- rak H. Russcher, kand. te Urk. Be dankt voor Heerlen (Reformatorische Kerkgemeenschap) J.F. Oosterom te Amsterdam-Watergraafsmeer. Be dankt voor Rumpt (part-time) en voor de benoeming tot pastoraal medewerker te Ochten (part-time) C.B. Stam, kand. te Houten. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zutphen (geestelijk ver zorger van psychiatrisch centrum Het Groot Graffel te Warnsveld) mw.drs.R. Relling, kand. te Dieren, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Heerhugowaard drs. G. van ReeuwIJk te Berllkum. Beroepen te Groningen-Noord (her- v.geref. part-time) mw.drs.M.P. Baas. kand. te Lemmer, die dit beroep heeft aangenomen; te Velsen drs.M. Kievit te Hardegarljp. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Hoogkerk J.W. van der Jagt te Emmeloord; te Hasselt J. Borgdorff te Rotterdam-Noord. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Culemborg M. Vllet- stra te Zeist. NATIONALE MILIEU AKTIE (NMA) HEEFT 'GROENE GELOVIGEN' NODIG UTRECHT 'Halveren'. Dat is de komende jaren het trefwoord voor de kerken in Nederland, als de werkgroep Kerk Milieu (van de Raad van Kerken) het voor het zeg gen zou hebben. Uitstoot van kooldioxide, autover keer, afvalproduktie en andere milieuonvriende lijke zaken moeten in vijftien jaar worden ge halveerd, vindt de werk groep. Een oproep van deze strekking werd za terdag aangenomen op de tweede landelijke werk dag 'Heelheid van de Schepping'. Met deze oproep spoort de werkgroep met de slotverkla ring die in Seoel is aangeno men, op de bijeenkomst over het Conciliair Proces van de Raad van Kerken. De werkgroep hoopt dat haar oproep via de Raad van Ker ken op de agenda van de af zonderlijke kerken komt. Dat kan helpen de 'halverings-ac- tie' een grote beweging te la ten worden en dat is net de bedoeling. Zo'n brede kerke lijke beweging past ook hele maal in wat de Nationale Mi lieu Aktie (NMA) wil: een maatschappelijk draagvlak te doen ontstaan voor een 'ecolo gisch duurzame samenleving'. De voorzitter van de NMA, drs. Klarisse Nienhuys, be toogde zaterdag dat de kerken van grote betekenis kunnen zijn voor het realiseren van de NMA-doelstelling. Waar om zouden de kerken bijvoor beeld niet kunnen pleiten voor een moratorium in de besluitvorming omtrent ver- keerstunnels? In het najaar gaat de milieubeweging op grootscheepse wijze actie voe ren tegen tunnels en net als destijds de kerkeliz(jke oproep destijds tot een moratorium in de besluitvorming omtrent kernenergie moreel en maat schappelijk van grote beteke nis is geweest, liggen er nu weer grote mogelijkheden, al dus Nienhuys. Ze zag nog een mogelijkheid voor de kerken in de strijd voor behoud van het milieu: het beschikbaar stellen van het kerkelijk organisatorisch netwerk ten dienste van de milieubeweging. Die is voor alsnog niet in staat een fijn mazig netwerk te organiseren om als basisbeweging goed te kunnen functioneren en kan wat dat betreft best wat ker kelijke hulp gebruiken. Hart van mensen Bisschop H. Ernst van Breda hield de ongeveer 250 aanwe zigen voor hoe ten dienste van een goede omgang met de schepping niet alleen de pu blieke opinie moet worden beinvloed en druk moet wor den uitgeoefend op de centra van macht. Er moet ook iets veranderen 'in het hart van mensen'. Hierin ligt vooral de bijdrage van de kerk: ogen openen hoe het eigenlijk is met de schepping en met de mens. Volgens mgr. Ernst kan het best zijn dat de kerk om die taak goed te kunnen doen, zelf nog veel ontdekken moet en dat ze de impulsen van de milieubeweging nodig heeft om een eigen aandeel te leve ren in het keren van de dood en het kans geven aan het le- Er zijn maar weinigen die als Franciscus van Assisi de radi caliteit van Jezus de Christus kunnen navolgen. „De radica len zijn met weinigen, maar zij zijn voortrekkers", aldus mgr. Ernst. „Zij zetten ande ren op een weg. Ook zij die niet tot de radicaliteit komen zijn van belang; zij zijn met velen. Zij kunnen de bewe ging in het dagelijks leven brengen en ingang doen vin den in de samenleving". Concreet De werkgroep is niet alleen bezig met vage theoretische plannen; de praktijk was za terdag al zichtbaar. De meeste deelnemers hadden hun eigen (stenen) beker meegenomen voor de koffie. Hoefden er tenminste bijna geen plastic wegwerp-bekers te worden gebruikt... Via het driemaandelijks nieuwsblad 'Kerk en Milieu' waarvan afgelopen zater dag het eerste nummer ver scheen probeert de werk groep om kerkelijke milieuac tivisten ('groene gelovigen') in den lande te informeren over eikaars initiatieven. Ook wor den er concrete suggesties ge daan; in het eerste nummer bijvoorbeeld suggesties hoe je een winkelbedrijf kunt bena deren om te vragen een mi lieuvriendelijker beleid te gaan voeren. De oproep die zaterdag werd aangenomen en in druk is verschenen, bevat ook diverse actiepunten, verdeeld over drie aandachtsvelden: eigen leefomgeving, verkeer en af val. De kerken wordt ponder meer gevraagd hun bijeen komsten voortaan te houden op plaatsen die met openbaar vervoer te bereiken zijn. Ook wordt de kerken gevraagd te 'stimuleren dat er opener ge dacht en gesproken wordt over de meer emotionele fa cetten die verbonden zijn aan het gebruik en bezit van de 'heilige koe'. LÜTSEN KOOISTRA Het adres van de werkgroep Kerk Milieu is Postbus 405, 2260 AK Leidschendam Patriarch Aleksej II geïnstalleerd Na een urenlange installatieceremonie in de Driekoningenkathedraal te Moskou mocht gisteren het nieuwe hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk, patriarch Aleksej II de felicitaties in ont vangst nemen van talloze gasten. De nieuwe patriarch kreeg ook een felicitatietelegram van pre sident Gorbatsjov en premier Ryzjkov waarin deze de hoop uitspreken dat de Russisch-Ortho doxe Kerk met andere kerken en godsdiensten zal bijdragen aan het welzijn van alle Sovjetbur gers. De paus sprak in zijn telegram aan Aleksej II de hoop dat voor de kerken de dag van de volledige eenheid snel mag aanbreken. foto: ap MINDER LEDEN, MAAR MEER KERKBEZOEK Remonstranten: meer aandacht voor spirituele aspecten HENGELO Het is noodza kelijk dat er bij degenen die een belangrijke plaats inne men in onze maatschappij meer aandacht komt voor de niet-materiéle kant in onze samenleving. Er is behoefte aan inspiratie, aan visie op langere termijn, voorbij Euro pa 1992, voorbij het magische jaartal 2000. Aldus zaterdag in Hengelo voorzitter Th. Harte veld op de jaarvergadering van de Re monstrantse, Broederschap. „Wij bidden wel 'Uw Konink rijk kome', maar geloven we er zelf nog in, zo vroeg hij zich af. Met een zekere kram pachtigheid worden volgens hem in ons land naar het christendom verwijzende for mules in stand gehouden zoals 'Koningin bij de Gratie Gods' en het randschrift op de gul den 'God zij met ons' De Broederschap zal meer aandacht aan jeugd- en stu- dentenwerk schenken. Ook komt er een publikatie over Remonstranten en de bijbel. Hiermee hoopt de algemene vergadering van bestuur de spirituele en de werfkracht te versterken van de vergrijzen de Broederschap waarvan het ledental in snel tempo daalt. Zijn kerkgenootschap kampt met een sterk dalend ledental. De afgelopen tien jaar is het ledental gedaald van ruim 12.000 naar ruim 8.000. Behalve achteruitgang is er op veel plaatsen ook sprake van goed lopend gemeente werk. Het kerkbezoek neemt toe en er is een groeiende be langstelling voor kringen. Er is ook een groeiend aantal vrienden en belangstellenden. Met 1528 vrienden en 1139 be langstellenden vormt deze ca tegorie al bijna een kwart van het aantal 'Remonstranten'. De vergadering nam nog geen besluit over de status van le den, vrienden en belangstel lenden. Een commissie moet eerst modellen van 'kerk zijn' ontwikkelen waarin rekening wordt gehouden met de losse re binding die mensen met de Broederschap en de Gemeen ten aangaan. Samenwerking Zaterdag is besloten om sa men met andere vrijzinnig protestantse kerkgenootschap pen als de Nederlandse Pro testantenbond en de Vereni ging van Vrijzinnig Hervorm den de mogelijkheden te on derzoeken tot verdere samen werking, niet in het minst ook om tot een kostenbespa ring te komen. In circa 30 van de 45 remon strantse gemeenten wordt reeds op enigerlei wijze sa mengewerkt met andere ker ken. De Remonstrantse Broe derschap blijft intussen als waarnemer opereren in het Samen Op Weg-proces van Hervormden en Gereformeer den. Ze heeft zaterdag het hervormde plan afgewezen om te komen tot een bijzonde re universiteit. De remon stranten willen de bestaande organisatie van theologiestu die en predikantenopleiding handhaven. De vergadering besloot een telegram te sturen naar de Wereldraad van Ker ken in Genève, waarin de be zoekende ANC-leider Nelson Mandela de beste wensen voor een Zuid-Afrika zonder Apartheid werden toebedeeld. GENEVE Zelfs de stafleden die het langst bij de Wereldraad van Kerken werken, hadden zoiets nog nooit meege maakt. Een uitbundig feest met ritmische mu ziek, dolenthousiaste mensen en tranen van vreugde. Nelson Mandela, die al zovele politici de hand heeft geschud, ston den de tranen in de ogen toen hij vrijdagavond als gast bij de Wereldraad werd ontvangen. „Een droom wordt werkelijk heid." Zo betitelde de vice- voorzitter van het ANC zijn tweedaags bezoek aan de We reldraad. „De mensen hebben er geen weet van wat voor belangrijke rol de Wereldraad tijdens mijn 27-jarige gevan genschap heeft gespeeld," zei Mandela, die Methodist is. En zijn vrouw Winnie voegde er aan toe dat „onze strijd ner gens beter werd begrepen dan bij de Wereldraad van Ker ken". In het kader van het Pro gramma tot bestrijding van het racisme, dat eind jaren '70 zowel in Nederland als in de Bondsrepubliek hevig omstre den was, hèeft de Wereldraad al meer dan twintig jaar het humanitaire werk van het ANC financieel gesteund. De Wereldraad was bovendien een van de eerste internatio nale organisaties die de vrijla ting eiste van Mandela, in een tijd waarin hij nog als com munist of terroristenleider werd gebrandmerkt. Secretaris-generaal dr. Emilio Castro noemde het bezoek van Mandela „de bekroning van de splidariteit die de ker ken met het Zuidafrikaanse volk hebben betoond". Met geheven vuisten zongen Nel son en Winnie Mandela tot slot, samen met de Wereld raadmedewerkers, het Zuida frikaanse vrijheidslied. Joodse demonstranten voor de Israëlische ambassade in Den Haag. foto: anp Joodse groep bepleit overleg met PLO DEN HAAG De Israëlische ambassadeur Suffoth in Den Haag heeft een gesprek gewei gerd met de joodse en niet- joodse groepen die gisteren en vandaag voor de ambassade in Den Haag demonstreren voor vredesonderhandelingen tus sen Israël en de PLO. Daaren tegen heeft PLO-vertegen- woordiger Safieh de demon stranten vandaag wel ontvan gen. Blanes, de stichting Joods- Palestijnse dialoog en het co mité Vrouwen in het Zwart vragen de Israëlische regering op basis van het zelfbeschik kingsrecht van beide volkeren zo spoedig mogelijk vredeson derhandelingen met de PLO te beginnen. Verder moet de PLO als rechtmatige vertegen woordiger van het Palestijnse volk wordt erkend en dat de spiraal van geweld wordt be ëindigd. De orthodoxe rabbijnen in Ne derland hebben het pleidooi voor vrede met de PLO „ver raad aan de werkelijke vrede- sidealen van onze broeders en zusters in Israël" genoemd. Als tegenactie hebben de rabbij nen vanmiddag ook een de monstratie voor de Israëlische ambassade om daarmee de in druk we^ te nemen dat de drie organisaties namens joods Ne derland spreken. Inperking rechtshulp NEDERLAND is een rechtsstaat en vormt daarmee mf''në 1 een aantal democratische landen een minderheid. Reel ^a' gelijkheid of zelfs rechteloosheid komt helaas nog op schaal voor in de wereld. Er zijn voorzichtige parallel] heur trekken tussen de gezondheidszorg en de mate waarin tervi sen aan hun recht kunnen komen. In arme en dictati ad o' landen is een mensenleven heel wat minder waard d;a^; ons, waar de zorg voor ieders gezondheid van zo'n gnx lang wordt geacht dat er een grote groep verzorgen rCje dreigt te bezwijken onder de werkdruk en onaanvaa geachte werktijden. rt| iesch lev< U In ons land komt de gezondheidszorg zelfs regelmatig spraak wegens de onbeheersbaarheid van de kosten, prijs is immers hoog genoeg om het leven van een mede te redden of te verlengen. Toch zijn realistische stemme gegaan, die verkondigen dat de grenzen in zicht kome dat er keuzes gemaakt moeten worden. MET betrekking tot de kosten voor rechtsbijstand koi I een overeenkomstige discussie op gang. De kosten daai^"* dreigen eveneens uit de hand te lopen en de vraag is o mogelijke zaken in aanmerking moeten komen voor vo van rechtsbijstand op kosten van de gemeenschap. park De mens is zelfbewuster geworden, terwijl de maatscli steeds ingewikkelder wordt. Vrijwel iedereen kent zijn ten en wil die ook halen. Indien de hoogte van de kosti l°ei verhouding tot het inkomen een probleem vormen, schi 'er overheid te hulp met rechtsbijstand. In die sector drei{°rë' zo'n wildgroei, dat de minister en staatssecretaris van ju".® 1 een verbetering van de controle op het systeem van gefjeldï ceerde rechtshulp nastreven. Zoals het systeem nu wei er nauwelijks sprake van enige afscherming tegen mist Tdaj of oneigenlijk gebruik. Er is de laatste jaren weer sprake van een aanmerkl^n stijging van de gefinanceerde rechtshulp. Met ar ienc woorden: steeds meer mensen eisen op rekening van d en 1 lastingbetaler hun recht op, soms in de meest onbeni ig® kwesties. En de betrokken advocaten, veelal ingezet doo') reaus voor rechtshulp, declareren uitbundig: alleen al adviezen in civiele zaken voor vijftig miljoen per jaar. f0] Er zijn enkele factoren die dat in de hand werken. eerst de vele echtscheidingen en de daaruit voortvloei iv problemen. Voorts het feit dat jongeren met achttien ja A volwassen zijn en eigenmachtig een advocaat voor hun retje kunnen spannen. Overigens is jaren geleden al^U streep gehaald door de regeling, waarbij velen met een inkomen geheel pro deo rechtshulp konden krijgen. Vil de advocaten riepen toen ach en wee. AT :N JN U dreigt de zaak opnieuw uit de hand te lopen, mede ,er, toedoen van die juristen, die voor de meest bizarre zake ^e' rechter willen inschakelen. Het is goed dat daaraan pa perk wordt gesteld. Enerzijds is er immers al gauw sj van rechtsongelijkheid tegenover hen, die wél zelf voor ,_p gerechtelijke kosten moeten opdraaien. Anderzijds is h(.r zi ders belang dat de kosten voor rechtshulp beheersbaar^ vi tab A.DVOCATEN zouden zelf al een zeef moeten hanteraats beoordeling van de hun aangeboden zaken; in het belanj de de belastingbetaler, maar zeker ook in dat van de r< staat zelf. De rechtbanken dreigen immers zo overbel; raken dat de behandeling van werkelijk belangrijke zak het gedrang kan komen. Als suikerpatiënt staat u niet alleen. Tienduizen den suikerpatiënten hebben zich reeds verenigd in d Ier Diabetes Vereniging Nederland ©VN). De DVNhel] ook u meer van het leven te maken. wi Tijdens cursussen en voorlichtingsbijeenkom sten doet u praktische kennis over diabetes op. 11 Regelmatig zijn er gespreksavonden bij u in d trf buurt waarin u ervaringen met andere diabetici kur uitwisselen. Zo leert u hoe u op vakantie kunt, een baa r kunt aanhouden, kunt sporten, enz. J/ De DVN helpt u tevens met goede raad en indivi duele hulp bij medische en maatschap pelijke problemen. U ontvangt maan delijks het voorlichtingsblad DIABC. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdi)k 34, Leiden. Telefoon 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon. 071 - 313 677 van ma. t/m vr van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaai per maand 24,85 per maand f 25,i per kwartaal f. 74,10 per kwartaal 75,1 per jaar f. 284,50 per jaar f. 285.1 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2