Salon-kapitein Piet Keizer bezit zijn ziel in lijdzaamheid Goochelaars zetten carrière op spel met WK-voorspelling Jan Rab spion voor Oranje SPORT QeidóaQowuvnt MAANDAG 11 JUNI 1990 PAGINAI De beroepsgoochelaars Peter Vogel (links) uit Amsterdam en Ronald Moray uit Deventer hebben de uitslag van het komende WK-voetbaltoernooi voorspeld. FOTO: PERS UNIE DEVENTER „We zet ten met deze voorspelling onze carrière op het spel. We leven van het gooc- helvak en als het mis zou gaan, kunnen we het wel vergeten. Dan nemen de mensen ons natuurlijk niet meer serieus". De- ventenaar Ronald Moray (25) en Peter Vogel (24) zijn in één klap bekend geworden toen zij donder dagavond in de NOS-uit- zending „Premondiale" de uitslag van poule F zorg vuldig verpakt meegaven aan een notaris. Op 21 juni zal de eindstand van deze poule weer uit de kist worden gehaald. Mocht blijken dat het klopt, en daarvan zijn de goochelaars 99,9 procent overtuigd, dan gaat de uitslag van de finale de kist in met de vermelding van beide finalisten. Op 8 juli zullen Vogel en Moray dan de finale-uitslag onthullen en daarmee bewijzen dat hun ge heim werkt. „Het is geen ma gie en het is geen gave. Ieder een kan de voorspellingen doen als hij het geheim kent", vertellen ze en maken daar mee de zaak haast nóg ge heimzinniger. Over de aard van het geheim zijn de magiërs rijkelijk vaag. Peter Muray heeft een tijd goochelles gehad van Henk Vermeijden, die vele vermaar de Nèderlandse goochelaars heeft opgeleid. In oktober 1988 overleed Vermeijden. Muray en Vogel, die elkaar leerden kennen op een Amsterdamse goochelclub, namen een groot deel van Vermeijden's nala tenschap over. „Eerst wisten we helemaal niet dat het ge heim van de voorspellingen tussen al die spullen zat. Ver meijden had een enorme bi bliotheek over goochelen, zo'n beetje de grootste ter wereld, en tussen al die dozen met spullen zat het geheim. Ie mand heeft ons op het idee ge bracht dat het geheim er wel eens tussen zou kunnen zit ten", vertelt Muray. Nevelen Wie dat was blijft in nevelen gehuld. „We hebben een half jaar gezocht en gepuzzeld voor we er uit waren en we kennen het geheim nu zo'n negen maanden", vervolgt Vogel. De goochelaars wilden graag voor het Nederlandse publiek be wijzen dat het geheim werkt. Wat was nou geschikter dan het WK-toernooi voetbal? „We hebben nog even gedacht aan het Songfestival, maar de WK spreekt in Nederland toch meer aan. We hebben wel de eerste vijf van het festival met succes voorspeld", meldt Mu ray terloops. Hoe het geheim werkt, kan het duo natuurlijk niet zeggen, maar ze kunnen wel kwijt dat gedegen voorbereiding voor een voorspelling noodzakelijk is. „We moeten bijvoorbeeld weten hoeveel spelers er pre cies meedoen aan het WK, hoeveel wedstrijden er worden gespeeld en dergelijke. Al deze gegevens hebben we in een computer opgeslagen. Drie kwart van het werk is alles zorgvuldig op een rijtje zetten; de andere kwart is het geheim zelf". In principe kunnen de goochelaars met hun geheim alles voorspellen, bijvoorbeeld de kop van de Telegraaf op 2 februari 1991, maar er zijn twee beperkingen: de uitslag mag van tevoren niet bekend worden gemaakt en de ge heimbewaarder mag het niet gebruiken om er geld mee te verdienen. „Het is heel gek, maar zo is het wel", stelt Vogel. „We heb ben het geprobeerd met de lot to. Als we de uitslag bereken den en dan hei formulier inle verden, dan klopte het niet Schreven we de uitslag woon op en controleerden we het achteraf, dan klopte het wel!". Argwanend De goochelaars kunnen zich heel goed voorstellen dat men sen uiterst argwanend zijn over de zaak. „Dat zouden we zelf ook zijn, maar het werkt gewoon. Dat hebben we t. zen in het radio-progran 'Bal op het Dak' van Ai van Trigt". De zaterdag 1 de recente beslissende ere 0|i visiewedstrijden leverden gel en Muray de uitslagen NEC - Ajax en van Haarle ,pi PSV in bij Van Trigt. week later onthulde Roi Koeman in het programmi H voorspelling en die bleek j se t te zijn. „We hebben toen .n v het klein bewezen dat ons jtinf heim werkt. Dat is ook de |en. den dat de NOS het heeft, j5ter gedurfd ons in het Mondi ,ten programma te laten komen ,ters is Mart Smeets nog steeds i jjs y terdochtig", aldus Muray. pr0c Wat wil het duo bewijzen nent de WK-stunt? „Het is gevi ,ters een kick, een uitdaging om dus genover heel Nederland te de ten zien dat het werkt. ten hebben het druk genoeg i vai ons dagelijks goochelw maar een beetje naamsbeke ma oeid is natuurlijk ook meegenomen". -y ERIC BOEK PALERMO Het mag dan nog niet de zilver vloot zijn die is binnen gelopen in Palermo, aan de kade van de Siciliaan- se havenstad ligt wel een in het oog springende boot. Het is de Vlieland, een 97 bruto registerton metende, dertig meter lange voormalige Duitse loodsboot met als thuis haven Nijmegen maar als uitvalsbasis Genua. Sinds vorige week donderdag, de dag van aankomst van het Nederlands elf tal op Sicilië, ligt de Vlieland in Palermo en aan boord bevindt zich, meestal, Piet Keizer. De oud-voetballer van Ajax is „salon-kapitein" naast schipper Gerrit Veer uit Do- dewaard en diens co-schipper Hans de Lange uit Lochem. Dit laatste duo maakt al sinds vier jaar vanuit Genua regel matige uitstapjes voor maxi maal twaalf personen naa Corsica en Elba. Met dit jaa als bemanning „maatje" Con ny van Moergastel uit Dor drecht en Maaike Klein Mid- delink uit Arnhem. De eerste is binnenvaartschipper en heeft haar eigen schip voor deze tocht tijdelijk in de mot- Door onze verslaggever in Italië Onze fotograaf in Italië tenballen gedaan. De tweede, tevens kok van de vierkoppi ge crew, is studente. Het duo wordt volgend jaar vervan gen door nieuwe bemann- ningsleden. Promotietour Ter gelegenheid van het toernooi om de wereldtitel voetbal heeft het onderne mende tweetal zich laten in huren om een promotietour te ondersteunen. Een stuntje, dat van een boegbeeld wordt voorzien door Piet Keizer, die voor het bewuste week blad een column schrijft. Keizer (46) is met zijn vrien din Angela na een tocht van vier dagen vanuit Genua via Corsica en Sardinië op de Vlieland naar Palermo geko men. „Ik ben zelf ook een enthousiast zeiler", vertelt Piet Keizer, die 43 interlands speelde en tijdens het WK van 1974 in Westduitsland nog in actie kwam. „Ik doe het regelmatig, maar dan op schepen van zo'n acht a tien meter. Maar dit is wel een heel andere ervaring. Dit was mijn idee. Toen we er over spraken hoe w.e tijdens het WK zouden kunnen gaan werken heb ik gezegd: kan er voor mij in plaats van een hotel niet een schip worden geregeld? Welnu, je ziet het: h'et is gelukt. Hoewel het wat mij betreft wel een beetje uit de hand is gelopen". Privé-leven Piet Keizer, die tegenwoor dig uiterst zwijgzaam is over zijn privé-leven, bedoelt dat een leuk solo ideetje ten bate van de commercie is uitge draaid op een hele expeditie. Hetgeen aan de kade in de plezierhaven van Palermo ook duidelijk is te merken. Piet Keizer als salon-kapitein voor de Oranjeboot in de haven van Palermo. De geheel van oranje zeilen (400 vierkante meter) voor ziene Duitse voorpostenkot-- ter is volgehangen met spon sorvlaggetjes naast het doek van het bewuste weekblad. Dat aanvankelijk werd ge confronteerd met een weige ring van de Palermose auto riteiten om in de lengte aan een kade te liggen en werd verbannen naar een plekje in de handelshaven. Hetgeen het hele idee schipbreuk leek te doen lijden. Bedoeling was namelijk om de in het vlieg tuig op weg naar Sicilië uit genodigde Nederlandse sup porters aan de wal op een groot terras feest te laten vie ren. Na hemel en aarde te hebben bewogen viel dit plan alsnog niet tussen de wal en het schip en nu ligt de Vlie land daar te pronken. Rustig dobberen Toch wel enigszins tegen de verwachting van Piet Keizei en vriendin Angela in. Die hadden gehoopt ergens op een rustig plekje te kunnen dobberen, maar moeten nu de publicitaire kar trekken. „Dan moet je soms dingen doen die je werkgever je voorschrijft", zegt Keizer quasi grappend, maar met een ietwat klagende onder toon. De voormalige, links buiten van Ajax met de vol gens velen mooiste schaar uit de voetbalhistorie schikt zich in zijn lot. Hij behoeft kenne lijk niet 24 uur per"dag aan boord te zijn, want hij maak te daags tevoren met een dinghy een tochtje naar het pershotel om daar aan het zwembad nog wat bij de kleuren. Zijn gezicht met een baard van drie dagen ziet er dan ook gezond uit. Absoluut niets absoluut niets kwijt. Ook na lang aandringen niet. Hij vertelt slechts dat hij met Jo- han Cruijff samen de eerste sportcolumnist van Neder land was. „Dat werd, toen voor Het Parool, nog voor je opgeschreven", herinnert hij zich. „Daarna heb ik het al tijd zelf gedaan. Ik heb stuk jes geschreven voor de GPD, de NRC, het maandblad Elf en nu dus voor Aktueel". „Waarom ik niets over mijn prive-leven meer wil vertel len? Daar ben ik tweeëneen half jaar geleden mee gestopt. Ik voetbal immers niet meer, daar kan ik dus niets meer over zeggen. En met wat ik verder doe heeft niemand iets te maken. Rentenieren? Je schrijft maar wat je wilt. Maar ik kan later heel boos op je worden". Op 13 juni vertrekt de Vlie land naar/Sardinië, waar Ne derland drie dagen later te gen Engeland speelt om daarna weer terug te keren naar Palermo. Met Piet Kei zer en vriendin Angela aan boord. „Als salon-kapitein", zegt één van de bemannings leden weinig eerbiedig. Er zijn slechtere omstandighe den voor een columnist denkbaar. PALERMO Net zoals tot een WK-selectie van 22 man spelers behoren die er maar zo'n beetje bij hangen en popelen ooit nog eens in actie te ko men is dat bij de techni sche staf het geval. Oranje is twee weken geleden op pad gegaan met vier trai ners. Naast interim-bonds- coach Leo Beenhakker zijn dat diens assistent en eventueel kandidaat-op volger Nol de Ruiter, kee perstrainer Pim Doesburg en de uit Zeist wegge plukte Jan Rab. De laatste is al elf jaar als bonds coach in dienst bij de KNVB en kreeg de eer volle opdracht tijdens het wereldtoernooi als spion (vanavond bij Ierland-En- geland in Cagliari) te mo gen optreden. „Ik kijk daar al reikhalzend naar uit", zegt Rab na zich veertien dagen slechts met secundaire zaken te hebben beziggehouden. Jan Rab is van het technische kwartet de grote onbekende bij het publiek. Toch' was hij op zijn 26e, in 1969, al werk zaam bij een eredivisieclub, Telstar. Hij beleefde daar de beste tijd van zijn trainersloop baan. In de vijf jaar dat hij in Velsen actief was groeide zijn toenmalige club niet alleen uit tot reuzendoder op Schoonen- berg, maar eindigde zelfs een maal op een voor Telstar-be grippen ongekend hoge eind klassering, de zesde plaats. „Dat was een seizoen zoals kijkt Rab met terug. „Een gemiddelde van achtduizend toeschouwers, een zesde plaats, records voor Tel- Door het ijs Verging het de Velser fusie club nadien aanzienlijk min der florissant, dat gold ook voor de carrière van Jan Rab, die ooit zijn papieren via het CIOS haalde. Hij vertrok naar FC Utrecht, maar zakte daar hopeloos door het iis. Er volg de ontslag, een arbitragezaak die een jaar duurde en Rab zag zijn kansen op een stek ergens in het betaalde voetbal tot vrij wel nul gereduceerd. Hij was nog twee jaar actief bij DS '79, maar kon vervolgens nog slechts emplooi vinden in het amateurvoetbal, bij Baren- drecht en DOVO. Die laatste twee clubs combi- pari bij Jan Rab mag zich tijdens de training alleen met de afgezwaaide ballen bemoeien. KNVB, waar hij 1 juli vorig jaar op voordracht van Rinus Michels in vaste dienst trad "Tiaar had hij de UEFA jeugd en het olympische team ondei zijn hoede. En nu maakt hi; dus deel uit van de technischt staf van het Nederlands elftal Tijdens de trainingen in Ba den, Samobor en Altavilla Mi- licia is er voor Jan Rab slechts een ondergeschikte rol wegge legd. Terwijl Nol de Ruiter door Beenhakker nog wel eens wordt belast met de hoofdtrai ning mag Rab zich in het gun stigste geval bekommeren om de reserves of geblesseerden. Vaak evenwel speelt Rab de rol van transporteur van afge zwaaide ballen en trainingspi- lonnen. Een weinig begerens waardige rol voor een volledig gediplomeerde oefenmeester. „Ja, dat klopt", geeft Jan Rab ruiterlijk toe. „Maar er zijn nu eenmaal afspraken gemaakt FOTO: HARRY TIELMAN over de taakverdeling. En daarin is er voor mij nu slechts een ondergeschikte rol wegge legd. maar dat is niet anders. Straks, als het WK begint, kom ik echt in actie. Dan ga ik de tegenstanders bekijken. Op het programma staan Enge- land-Ierland en Ierland-Egyp- SCOUT WIL VIA WK WEER NAARCLUB IN BETAALDE VOETBAL te. Dat zijn natuurlijk de leuke dingen, zaken waar je je hele maal op kunt concentreren en voorbereiden. Waarbij het feit dat ik bij de KNVB-opleidin- gen in Zeist verantwoordelijk ben voor het onderdeel wed strijd-analyse natuurlijk een voordeel is". Publicitair Dan zal niet alleen het interes sante deel van Rabs WK-acti- viteiten aanvangen, maar te vens een fase met andere ele menten. Met de verandering van zijn rol van assistent naar die van scout hoopt Jan Rab publicitair weer een beetje aan de weg te timmeren. Al meer dan tien jaar is hij uit de dage lijkse voetbalpraktijk verdwe nen, maar de oud-voorzitter van de trainersvakbond WON hoopt dat zijn WK-rol mogelijk aanleiding zal zijn voor clubs om weer eens een lijntje naar de bondscoach uit te gooien, i „Ik heb de voorbije jaren v scheidene keren het verzo j( gekregen van Telstar om j. komen praten. Maar ik ha het principe aan dat je no 'nj moet terugkeren naar plaats waar het je goed is 1 vallen. Het kan, voor be partijen trouwens, dan alle 1 maar ernstig tegenvallen", y- Met rancune Jan Rab bleef dus waar ie w n in het amateurvoetbal, r KNVB en dus de anonimite Met lang, zeer lang een gn Cl wrok tegen FC Utrecht, club waar hij in 1976 met pi blemen vertrok. „Ik heb eti lang over gedaan over mez m weer zo ver te krijgen dat g] zonder rancune terug k R naar de Galgenwaard. F toen het nieuwe stadion dl in gebruik werd genomen w dat gevoel een beetje over, i id kom ik er vaak, heb ik dl geen problemen meer m r Maar de manier waarop u daar weg moest heeft me la J tegen de borst gestuit". 'r Zijn stap terug naar Ban tl drecht en DOVO en verv gens zijn keuze voor de KNl Vi heeft Jan Rab, zegt hij, n jS( gedaan als een soort vluc „Ik schaam me er niet voor jc| werken met de hoogste jen i j en het olympisch team", de hij mee. „Volgend jaar gaat 1 g olympisch team zich prober te kwalificeren voor de Spel w van 1992 in Barcelona. Dat toch een mooie uitdagir an Maar ik geef toe, het liefst i S| ik toch weer bij een club .r, het betaalde voetbal terö >g< komen. Daarvoor ben ik to jn te veel praktijkman. Misschi e dat mijn rol nu tijdens het V laa de interesse opwekt ili clubs". FRANK WERKM/

Leidse Courant | 1990 | | pagina 20