Zzidóe (Sowuvnt Voetbalvandalen Italië uitgezet 8 ANDIJVIE EN /ARKENSSCHNITZEL aneerd, g mm> 48# lepaneerd, 1.69 Kok kwaad op Brinkman 3 4 7 7 8 9 Verkiezen Inorme opkomst bezorgt Burgerforum grote zege Leidse bevolking kan onderwerpen aandragen voor referendum 14 Dagen Gratis CcldócSommit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. M Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Maandag 11 juni 1990 81ste jaargang no. 24746 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 3 nummers f. 1,35 Wolkenvelden, maar in het binnenland ook af en toe zon. Minimumtemperatuur om streeks 10 graden. Middagtem- peratuur van 16 graden in het noordwesten tot 20 graden in het zuidoosten van het land. Zwakke tot matige noordelijke wind (ieramp bedreigt blf van Mexico VESTON Er dreigen grote hoe- leden olie in zee terecht te komen een olietanker met 150 miljoen liter olie die in de Golf van Mexico in staat. Zaterdag deed zich een ex- voor aan boord van de Noorse tan- tfega Borg toen een deel van de olie overgepomt naar een kleiner schip, e explosie vielen twee doden en op w Borg brak brand uit. Gisteren je"nog een aantal explosies. Vanaf ien in de buurt wordt de brand met r bestreden, maar het broodnodige chuim is nog niet gearriveerd. Zo de brand woedt, kan niets gedaan en om de olie uit de tanker te halen eruit gelekte olie op te ruimen. Blusboten proberen het vuur aan boord van de Noorse tanker te bedwin gen. Vooralsnog met weinig succes. foto: ap Paus houdt kerkdienst kort vanwege WK-voetbal ROME Paus Johannes Paulus II heeft zaterdagavond een kerkdienst in Rome voortijdig beëindigd zodat de ge lovigen een half uur later op de tv de aftrap van Italië-Oostenrijk konden zien. „Ik zal niet proberen u daarvan af te houden", zo zei de paus in de Romeinse parochie Colleverde di Guidonia. „Het is immers een nationale plicht voor de buis te zitten en de wedstrijd te volgen. Forza Italia". De woordvoerder van het Vaticaan wil de niet bevestigen dat de paus zelf ook de eerste wedstrijd van de Azurri niet wilde missen. Wel is het opvallend dat de reizende paus nog nooit op reis is ge weekt als er een WK of EK plaats vond. Dodensprong uit trein DEN HAAG Een 30-jarige Rot terdammer is vrijdagnacht veron gelukt tussen de stations Maria- hoeve en Laan van Nieuw Oost- Indië, nadat hij uit een raam was gesprongen van de rijdende inter city Amsterdam-Rotterdam. De man die zijn nek brak en ter plaat se overleed, had even daarvoor een conductrice geschopt en gesla gen toen hij geen geldig plaatsbe wijs kon overleggen. Hij probeerde nog aan de noodrem te trekken en vluchtte vervolgens naar een an dere coupé. Daar wrong hij zich door het raampje van de trein, die op dat moment circa 120 kilometer per uur reed. Utrecht bijna onbereikbaar UTRECHT Utrecht is prak tisch onbereikbaar geworden voor automobilisten. Vanoch tend ontstond er een enorme chaos op de wegen naar de Domstad als gevolg van asfal- teringswerkzaamheden op rijksweg 722 ter hoogte van het stadion van FC Utrecht. Verkeer vanuit de richtingen Den Haag, Den Bosch, Arn hem en Rotterdam kon daar door Utrecht niet meer in. Al leen verkeer vanuit Hilver sum via Overvecht en vanuit Amsterdam via de eerste af slag kon Utrecht nog binnen rijden. berto Fujimori rrassend nieuwe ssident Peru De tweede en beslis- ronde van de presi- sverkiezingen in Peru I een daverende verras- opgeleverd. De onafhan- ke kandidaat Alberto Fu- :i versloeg met een ruime ■derheid de gedoodverfde laar, de schrijver Mario Llosa. Op 28 juli neemt nori, zoon van Japanse rs, het presidentschap van de sociaal-democraat Garcia. De nieuwe presi- riep gisteravond op tot de ling van een regering van male eenheid, die oplos- sn moet zoeken voor de omische crisis waarin verkeert. Volgens de of- uze uitslag kreeg Fujimori irocent van de stemmen. Ie eerste ronde op 8 april nog geen van beide kandi- m de vereiste absolute rderheid behaald. De ver ingsdag had een rustig, oop. De regering had ïge veiligheidsmaatregelen offen nadat het maoïsti- Lichtend Pad had ge- 'd met terreuraanslagen, ina 5: Fujimori erft fail- boedel MILAAN Italië heeft gisteravond 35 West- duitse voetbalvandalen uitgewezen uit Italië in verband met de ongere geldheden in Milaan, zo is uit officiële bron- meegedeeld. Dertien andere Westduitsers zullen vandaag voor de rechter worden geleid vanwege hun aandeel in de rellen, zo heeft de Milanese procureur meegedeeld. De 35 supporters die zijn uitgewezen, waren ook be trokken bij de rellen, maar in mindere mate dan de 13 die voor de rechter ge bracht worden wegens ver zet tegen het openbaar ge zag, gewelddaden en be schadiging van andermans eigendom. In overleg met het Westduitse consulaat in Milaan, besloten de Itali aanse autoriteiten de 35 niet te vervolgen maar onmid dellijk uit te wijzen. Gisteravond kwam het in Cagliari tot confrontaties tussen Engelse voetbalsup porters, de politie en inwo ners. De politie greep in na dat een groep van circa twintig dronken Engelsen een ongeveer 10-jarige Itali aanse jongen met een fles aan de enkel hadden ver wond. Alcoholverbod Tientallen gewonden, dertig arrestaties en een schade van enkele miljoenen gul dens was de balans van de rellen tussen Westduitse- en Joegoslavische supporters met de Italiaanse politie in het centrum van Milaan. De carabinieri moesten de sup- portersgroepen met traan gas uit elkaar drijven om de situatie onder controle te krijgen. Westduitse aanhan gers lokten de ongeregeld heden uit in hun drang met geweld aan alcoholische versnaperingen te komen. In de Noorditaliaanse stad gold een algeheel alcohol verbod. De Joegoslaven werden zelfs met ijzeren staven te lijf gegaan. De Italiaanse politie had de grootste moeite de relschop pers te overmeesteren door- Voor het hotel van de Egyptische voetbalploeg in Villagazia di Carini houden zwaar bewapende militairen de wacht ter wijl de spelersbus vertrekt. foto: harry tielman dat de harde kern onder dook in de grote groep van 30.000 „vredelievende" fans. Tijdens de vlucht werden verschillende winkels ge plunderd, waarbij vooral drank en kleding werden meegenomen. De Milanese bevolking werd via de radio opgeroepen 's avonds het centrum van de stad te mij den, bevreesd als de politie was voor verdere ongere geldheden na de wedstrijd tussen de Bondsrepubliek ziet ernaar uit dat er van alles mis ging tijdens de zestiende lie van de Haagsche Paardendagen in het afgelopen weekein- Maar niets was minder waar. Alles verliep perfect, niet 'in de laatste plaats de spectaculaire capriolen van het SOS-Stuntteam van Duits/Hongaarse origine, dat veel faam heeft verworven door medewerking aan tal van tv- en speelfilms. De buitelingen van de stuntmannen op, naast, onder en achter de paarden liepen stuk voor stuk goed af en oogstten veel waardering. foto: milan konvalinka (Van onze correspondent Frans Wijnands) AAG Burgerforum, de tij van de Tsjechoslowaakse isident Vaclav Havel, heeft de eerste vrije verkiezingen ds 44 jaar een klinkende ïrwinning behaald. Opval- d was vooral de enorme op- mst: zo'n 96 procent. Burger um, in de republiek Slowa- e uitkomend .onder de naam bliek tegen Geweld, kreeg de helft van alle uitgebrachte stemmen. In een van de twee Huizen van de Federale As semblee heeft de partij zelfs een absolute meerderheid met negentig van de honderdvijftig zetels. De communisten scoor den over het hele land geme ten zo'n twaalf procent. Onge veer evenveel als de Christen democratische Unie, die vooral in Slowakije veel stemmen kreeg: ruim twintig. Van de 22 partijen, bewegingen en coali ties die aan de verkiezingen deelnamen haalden verder al leen de Bewegingen voor Au tonome Democratie voor Mo- ravië en Silezië de kiesdrempel van vijf procent. De voor de hand liggende regeringscoalitie Burgerforum-Christendemo cratische Unie kan rekenen op brede steun van het. volk en een comfortabele meerderheid in zowel de Federale Assem blee het parlement van de Tsjechoslowaakse republiek als de eveneens gekozen Tsje chische en Slowaakse Nationa le Raad; twee volksvertegen woordigingen die zich voorna melijk bezighouden met de be stuurszaken en -problemen in Tsjechië (Bohemen en Mora- vië) en Slowakije. Pagina 5: Spionage-rel beïn vloedt verkiezingen (ADVERTENTIE) te dinsdag en woensdag ibben we groente en vlees ygr ide aanbieding Indijvie, iilo 'arkensschnitzel albert heijn Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Piloot bijna uit vliegtuig gezogen LONDEN Een passagiersvliegtuig heeft gisteren een noodlan ding gemaakt in Zuid-Engeland, nadat het toestel bijna zijn gezag voerder had verloren. Op ruim zeven kilometer hoogte sloeg door onbekende oorzaak de voorruit van het vliegtuig eruit, waardoor de gezagvoerder naar buiten werd gezogen. De alert optredende bemanning wist erger te voorkomen door de man aan zijn benen naar binnen te trekken. De gezagvoerder is door het ongeluk ern stig gewond geraakt. De co-piloot zette daarop het toestel in Sout hampton aan de grond. Met 120 kilometer per uur door Lisse LISSE De motorrijder die zaterdag met 120 kilometer per uur door de Eerste Poellaan in Lisse raasde, kan vast begin nen te sparen. De coureur werd door de politie betrapt tij dens een controle. Op de Eerste Poellaan mag 70 kilometer per uur worden gereden. De hele zaterdag controleerde de Lissese politie op diverse punten in Lisse. In totaal werden 33 bekeuringen uitgedeeld. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en l nabezorgd. i 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 v krant wordt nog dezelfde avond ,IK EIS LOYALITEIT VAN CDA' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-lei- der Wim Kok is kwaad op CDA-fractievoorzitter Elco Brinkman. Deze zei zaterdag in een interview dat de koppeling tussen lonen en uitkeringen wel sociaal lijkt maar het niet altijd hoeft te zijn. Brink man betwijfelt of de kop peling voor alle uitke- ringsrechtigden gehand haafd kan of moet blijven. „Als de heer Brinkman hard op gaat uitsprekeh", aldus Kok, die tevens minister van financiën is, „dat het mis schien helemaal niet zo sociaal is om te koppelen, dan ligt er een probleem tussen hem en mij. Als PvdA kunnen we in dit kabinet alleen functione ren als we de zekerheid heb ben dat onze coalitieparther het ook met dit onderdeel van het beleid serieus neemt. Ik zet me in voor financiële dege lijkheid en voor economische vooruitgang. Ik eis van mijn coalitiepartners dat ze ook vol uit tekenen voor sociale recht vaardigheid". CDA-voorman Brinkman heeft' vooral aarzelingen over de juiste effecten van de kop peling als het gaat om werklo zen of gedeeltelijk arbeidson geschikten. Misschien is het wel zo dat deze mensen ge remd worden in het zoeken of aanvaarden van werk, als hun uitkering steeds verhoogd wordt. Minister Kok is het eens met Brinkman dat uitke ringstrekkers die kunnen wer ken bereid moeten zijn een aangeboden arbeidsplaats te vervullen. „Dat spreekt van zelf; de liefde kan niet van één kant komen". Maar Kok is het zeer oneens met Brinkman dat de koppe ling voor bepaalde mensen so ciaal niet rechtvaardig is. „Dat is een uitspraak die niet zozeer de haalbaarheid van de koppe ling betreft als wel het funda ment onder de koppeling in twijfel trekt". Per 1 januari van dit jaar volg den de sociale uitkeringen voor het eerst in lange tijd weer de lonen. Volgens Wim Kok is die maatregel, na acht jaar bevriezing door de kabi- netten-Lubbers I en II „een hoeksteen" van het beleid van Lubbers III. „Daar teken ik graag voor. We moeten alles doen als kabinet om, samen met werkgevers en werkne mers, te zorgen dat we de basis voor het toepassen van de koppeling voluit intact hou den. Dan is hij ook goed be taalbaar". Pagina 3: PvdA-voorzitter waarschuwt Kok CDA denkt aan soort „tussenpaus" in Limburg DEN HAAG De mogelijkheid is niet denkbeeldig dat het CDA kiest voor een soort „tussenpaus" als gouverneur in Lim burg. De partij wil zo de impasse doorbreken rond de opvolging van de reeds vertrokken commissaris van de koningin Kremers. De CDA-top is volgens kringen in de partij geporteerd van een oudere en ervaren, tijdelijk gouverneur die zolang de honneurs waarneemt, zodat de christen-democraten in alle rust kunnen zoeken naar een definitieve opvolger. Eén van de kandidaten, die volgens ingewijden als serieuze optie wordt gezien, is de hui dige CDA-gedeputeerde en loco-gouverneur ir. E.M. Masten broek (63) uit Geleen. Met die oplossing is het CDA verlost van het probleem rond de kandidatuuur van oud-staatsscretaris en kamerlid Van der Linden. Het kabinet, dat de gouverneur bij de koningin voordraagt, is er afgelopen vrijdag weer niet in ge slaagd een nieuwe commissaris voor Limburg aan te wijzen. Po litiek Den Haag beoordeelt het uitblijven van een beslissing als het slinken van de kansen van Van der Linden, die als bewinds man sneuvelde in de paspoort-affaire. LEIDEN Nadat eerder de politieke partijen en het gemeentelijk apparaat dat hebben gedaan, mo gen nu ook de Leidenaren onderwerpen aandragen voor het plaatselijke refe rendum. Dat wordt op 6 maart 1991 gehouden, tegelijk met de verkiezingen voor provincia le staten. De Leidenaren mo gen tot 18 juni hun ideeën inleveren. In september wordt beslist over welk on derwerp de Leidse bevolking zich mag uitspreken. Leiden is de eerste gemeente die een referendum gaat houden. De Leidse raadsfracties heb ben eerder suggesties gedaan de bevolking zich te laten uitspreken over vrije slui tingstijden voor de horeca, de bestemming van de Oost- vlietpolder, het autovrii ma ken van de binnenstad, het wel of niet bebouwen van de Gooimeerlaan, de invoering van 30 kilometer per uur als maximumsnelheid in de bin nenstad en de uitbreiding van het kabelnet. Het idee om een proef te houden met een plaatselijk referendum komt van D66. Die partij diende daar vorig jaar een motie over in die door de andere fracties is overgenomen. De bedoeling is dat de proef gepaard gaat aan wetenschappelijk onder zoek. Ook wil de gemeente een congres houden over het lokaal referendum. VMG 20 PAGINA'S Veel blindheid diabetici door wachten op operaties 'Ritzen is nog erger dan Deetman' Ex-communisten winnen i verkiezingen Bulgarije Van Voorthuysen- school in rustiger vaarwater Honing in overvloed op bijen-milieunarkt Ouders willen geen verhuizing van peuterspeelzaal naar Noordwijk- Binnen Meerburg kandidaat Provinciale Staten >4 Wim de Bie treedt toe tot het Schoftentuig GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 4/5 LEIDEN/REGIO 7/8 KUNST/RTV 9 EXAMENUITSLAGEN 10 RTV-PROGRAMMAS 11 WEER/PUZZEL/MENU 11 VAN HUIS UIT 12 SPORT 13 T/M 20 Voetbal op tv VANDAAG Nederland 3, 16.50 uur: Costa Rica-Schotland; 20.50 uur: Engeland-lerland. MORGEN Nederland 3, 16.50 uur: Bel- gië-Zuid Korea. Verkiezingen in Bulgarije, verkiezingen in Peru. In het ene land gaat het om parlements-, in het ande re om presidentsverkiezingen. De resultaten zijn vandaag te vinden in de Leidse Courant. Kiest u meer voor de overvloed aan informatie over de dit weekeinde begonnen wereldkampioenschappen voet bal in Italië of voor de gisteren afgesloten open kampioenschappen tennis in Parijs? Dat staat dan in onze sportbijlage. Of wilt u meer weten over wat er in eigen land is gebeurd of nog dichter bij huis in Den Haag en wijde omtrek? Kies in elk geval de Leidse Courant. Dat kan als proef twee weken gratis. Wat verkies je nog meer? Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 I Naam: Voorl.: I Straat: J Postcode/Plaats: Telefoon: >r controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 <io> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. II

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1