Baby lon-loop tussenstation voor winnaar Tonie Dirks Wraak voor Yellowa Puzar verhindert sensatie Strijbos ■33HBH Jacobs leidt Ajax naar zege Scylla grijpt naast beker SPORT QeidóaQomant MAANDAG 11 IUNI 1990 PAGINA If Rob Druppers wint in Japan CHIBA Rob Druppers heeft tij dens de open Japanse atletiekkampi- oenschappen in Chiba de 800 meter gewonnen. De Utrechter noteerde 1.50,36. Anneke Schutte eindigde op de 800 meter bij de dames als derde jn 2.06,49. Winnares werd de Roe meense Doina Melinte: 2.03,35. Laeti- tia Vriesde zorgde voor een Suri naams succes in Madrid door de 1000 meter bij de dames te winnen in £.42,68. De Amerikaan Danny Harris liep de 400 meter horden, ondanks feen stevige wind, in 47,77 seconden. Jlij bleef met die tijd slechts 0,15 se conden verwijderd van de beste we- reldseizoenprestatie die hij -op 30 mei jn Sevilla leverde. Chris van der Velde met afstand winnaar EINDHOVEN Met vier slagen onder par en een baanrecord heeft Chris van der Velde het Nederlands golf kampioenschap voor profs gewonnen. De Ameri kaanse Nederlander bleef de rest van het veld, dat aangevoerd werd door Willem Swart en Jo nas Saxton, vijf slagen voor. Van der Velde nam de Nederlandse PGA-titel, met een premie van 4400 gulden, over van Ruud Bos. De Hilversummer was de grote afwezige op de baan van de Eindhovense golfclub. Hij ging liever in op een uitnodiging in Zweden het Scandinavian Open te spelen. Zweedse golftitel naar Craig Stadler DROTTNINGHOLM Craig Stadler heeft gisteren tijdens het golftoernooi om de open Scandinavische titel in Drott- ningholm de beste dag in zijn loopbaan beleefd. De Ameri kaan voltooide de achttien ho les met een superscore van 61 slagen, drie onder het par koersrecord. Dat was ruim schoots voldoende voor de eindzege, die Stadler (in 1983 en 1986 tweede in hetzelfde evenement) een bedrag van circa 190.000 gulden opleverde. Tweede werd de Australiër Craig Parry (272) en derde de Britse titelverdediger Ronan Rafferty (273). Speedboat - racer komt om het leven BRISTOL Tijdens speedboat-ra ces in het Engelse Bristol is gisteren de 43-jarige Fransman Francois Sa- labert dodelijk verongelukt. Sala- bert raakte in de tweede ronde de controle over het stuur kwijt en knalde met een snelheid van 190 ki lometer per uur tegen een kade muur. De Fransman zat nog in. de drijvende veiligheidskooi die sinds vier jaar in alle wedstrijdboten moet zijn ingebouwd toen hij door red dingsploegen uit het water werd ge haald. Bij aankomst in het zieken huis bleek hij al te zijn overleden. De wedstrijden in de haven van Bristol hebben in de afgelopen vijf tien jaar zes levens geëist. Sportwereld Handbal SKA Minsk heeft za terdag in Barcelona de Europa Cup 1 veroverd. De Sovjet-ploeg verloor in de tweede finale-wedstrijd met 29-27 van FC Barcelona, maar had de eerste wedstrijd met 26-21 ge wonnen. Algemeen Ab van Schooten is de nieuwe voorzitter van de Stich ting Sportinitiatieven Haarlem, on der meer organisator van de Haar lemse honk- en volleybalweek. Atletiek De 24-jarige sprinter Greg Moses is door de Amerikaanse atletiekbond wegens doping voor twee jaar geschorst. Dammen Eddy Budé heeft het open Poolse kampioenschap gewon nen. De tweede Nederlandse deel nemer, Erik van Dusseldorp, werd derde. Frühmann meest uitgeslapen ruiter AKEN De Oostenrijker Thomas Frühmann staat bekend als ieman die onwillige paarden met stevige hand weer in het gareel krijgt, mat' ook als begenadigd ruiter. In de strijd om de Grote Prijs van Aken, gedfr teerd met een kwart miljoen gulden waarvan bijna 80.000 voor de wi& naar, wees Frühmann ook nog op een andere kwaliteit. Hij was de meen uitgeslapen ruiter van het hele stel. Door zijn toppaard Grandeur in d, landenwedstrijd te sparen, legde hij de basis voor de winst van gisteren In de barrage was zijn jacht ook voor Roger Yves Bost en Rodrigo Pessn niet te volgen. De Nederlandse hoop voor het sluitstuk was, na de snelle uitschakelin, van Jos Lansink doordat Libero H twee keer de schenen stootte, gev$ tigd op „reserve" Jennie Zoer en Piet Raymakers. Zij haalden de tweed; manche. De 19-jarige Zoer zelfs zonder straf punten, welke resultaat maa voor tien andere combinaties was weggelegd. De amazone uit het Drent* Echten vergaloppeerde zich echter in de tweede omloop. Ze had tijden de inspectie van het parcours in haar onschuld alleen gelet op de hinder, nissen voor de eerste manche en de route voor de tweede buiten beschou. wing gelaten. Zoer wist Wendela, door haar persoonlijk voor een grim stuiver bij een boer uit het weiland gehaald, daardoor niet direct de juisn 7 kant op te sturen en kelderde als gevolg daarvan met twaalf strafpunte naar de teleurstellende achttiende plaats. DEN HAAG „Tonie Dirks op weg naar Barce lona 1992". Zo luidt het opvallende opschrift op de kleine middenklasse-auto waarmee de atleet uit het Brabantse dorp Zeeland zichzelf en zijn gymschoe nen vervoert. Maar de winnaar van de zesde edi tie van de Babylon-loop, die gisteren in het cen trum van Den Haag werd afgewerkt, moet eerst nog proberen toegang te krij gen tot de Europese kam pioenschappen, die in au gustus aanstaande worden gehouden in het Joegosla vische Split. De tienkilometer-race door de residentie vormde voor Dirks gistermiddag niet veel meer dan een tussenstation op weg haar achtereenvolgens Split en Barcelona. „Over tien dagen ga ik in Tsjechoslowakije pro beren de EK-limiet op de tien kilometer (op de baan, red.) te halen. Lukt dat niet, dan waag ik twee weken later nog een poging in België. In Hechtel", kondigde Dirks gistermiddag De winnaar (met een tijd van 28,37) zei verder te betreuren dat zijn concurrent en collega Marti ten Kate niet aan de start was verschenen. De Twentse winnaar van de vori ge drie edities, tevens houder van het parkoers-record met 28,11, viert dezer dagen zijn vakantie om later in Split uit gerust aan de start van de ma rathon te kunnen verschijnen. „Ik word liever met een goede tijd tweede achter Marti", deed Dirks geloven. Hij had het nu moeten stellen zonder mik punt, temeer omdat de andere concurrenten weigerden enig kop werk te verrichten. Toch kon de zesde editie van de Ba bylon-loop (die lange tijd op losse schroeven had gestaan door het terugtreden van de gisteren toch prominent aan wezige „race-director" Ton Vermolen) prat gaan op een sterk deelnemersveld. Naast zekere Split-gangers als John Vermeule en Gerard Nijboer (en bij de dames Jolanda Hom- minga en Carlien Harms) was immers ook een sterk kwartet Tanzanianen van de partij. De zonder visum reizende Sulei man Nyambui, Agapius Ma- song, Felix Moses en Julius Sumawe, werden zaterdag echter geweigerd bij grens overgang Nieuwerschans. Het viertal was via een in Duits Vlak voor de poorten van Babyion startten gistermiddag enkele duizenden atleten voor de tienkilo meter-loop met dezelfde naam. land wonende begeleider op weg naar Den Haag, maar kon pas na tussenkomst van de staatssecretaris van justitie doorreizen. „Ik heb daardoor maar een paar uur kunnen slapen", mopperde Suleiman Nyambui voor de start. Het bleek later een goed excuus voor zijn tegenvallende vierde plaats achter de Belg Ivo Claes en de Duitser Kurt Stenzel. Pragt Ook Hagenaar Huub Pragt voerde een verontschuldiging aan. De atleet van Sparta, vo rig jaar nog nationaal mara thon-kampioen, trachtte giste ren via een zijdeur het par koers te verlaten. Als gevolg van een zware verkoudheid kon hij zich gisteren zelfs maar met moeite meten met de zogenaamde prestatie-lo pers, voor wie een andere fi nish was opengesteld dan voor de wedstrijd-atleten. Pragt ging anoniem de eindstreep over en kwam dus niet in aan merking voor de titel „snelste Hagenaar". Die was gisteren voor V&LTC'er Patrick Aris, levensgezel van Carlien Harms, die vrijdag op de baan een officieus Neder lands record op de tien kilo meter liep. Omdat Harms in „een mannenveld" (met Aris als haas) liep, zal haar record (waarschijnlijk) niet worden erkend. Harms vond het giste ren te kort dag om alweer aan de Babylon-loop mee te doen, waardoor zij geen tegenstand kon bieden aan Anne van Schuppen, die nu de Haagse ti tel voor zich opeiste. Zij finish te onder meer achter de Belgi sche winnares Veronique Col- lard, wier gerenommeerde landgenoot Willy van Huyle- broek gisteren ontbrak omdat hij vorige week een arm heeft gebroken. „Maar ik had nog het liefst tegen Ten Kate gelo pen", meende Dirks toch. ROB LANGEVELD Alessandro Puzar won in Markelo beide manches. MARKELO Dave Strij- bos is spijkerhard voor zichzelf. En grenzeloos eerzuchtig. Amper veer tien dagen na zijn valpar tij in Tsjechoslowakije, verwierp de motorcrosser medische adviezen om rust te houden. Met enke le pijnstillende injecties begon hij gisteren aan de Grand Prix van Markelo. Heel lang hing een sensa tie in de lucht. Alessandro Puzar gunde Strijbos ech ter geen cadeautje. De Ita liaan rekende ijskoud af met de opvatting als zou hij niet op een zandbaan kunnen rijden, won beide manches en onderstreepte daarmee zijn kandidatuur voor de wereldtitel in de kwart-literklasse. Liefst 20.000 motorsport-lief- hebbers bevolkten de loofbos sen rondom het circuit de Her- ikerberg. Zij drongen dicht op elkaar, om maar niets te mis sen van de wedstrijd die mee telde voor het WK in de 250cc. De strijd spitste zich toe tot een elitegroepje: Alessandro Puzar uit Italië, de verrassen de Peter Dirkx uit België, Pekka Vehkonen uit Finland en de Nederlanders John van den Berk en Dave Strijbos. Een derde Nederlander die zichzelf zegekansen had toebe dacht, Gert-Jan van Doorn, kreeg te piaken met een on willige machine. Bovendien kampte Van Doorn met een blessure in zijn linkervoet. Hij zou uiteindelijk op een zeven tiende positie terechtkomen. De grote verrassing was het optreden van Dave Strijbos (23). Afgelopen zaterdag be steeg hij voor het eerst na zijn nare val in de Grand Prix van Dalecin (Tsjechoslowakije) de motorfiets. „Ik zou eigenlijk vier weken volledige rust moeten nemen" zou Strijbos na afloop vertellen. De taaie ex-wereldkampioen 125cc vond twee weken voldoende. Hij liet z'n linkerhand verdo ven en ging op pad. „Als je niet hard bent, moet je geen motorcoureur worden". Hol van de leeuw De Italiaanse grootmeester Pu zar was echter een klasse apart in Markelo. „Puzar heeft hier bewezen, dat hij een echte we reldkampioen is", vond oud coureur Gerrit Wolsink. „Als je zoals Puzar in het hol van de leeuw kunt winnen, dan ben je een groot crosser. Dit is toch een baan waar Van den Berk, Strijbos of Van Doorn moeten toeslaan. Puzar sloeg op het juiste moment". Puzar bleef gas geven. Hij gaf zijn concurrenten een lesje zandhappen. Oppermachtig won Puzar beide manches zo als hij 't wilde, waardoor hij na zes Grand Prix-wedstrijden een geweldige score in stand hield. Puzar heeft dit seizoen tot nu toe slechts twee man ches niet gewonnen. Hij leidt in de stand om de wereldtitel met een straatlengte voor sprong op Strijbos. Van den Berk en Strijbos wei gerden echter koppig in Puzar hun meester te erkennen. Bei de rijders zeiden dat Puzar nog dit seizoen wordt geklopt. Over de prestatie van Puzar, zei Van den Berk bewonde rend: „Het is onbegrijpelijk. Puzar heeft een supervorm. Zijn machine is niet sneller, maar hij kan het hoge tempo langer volhouden. Hij blijft maar doorgaan, verzwakt geen enkele keer. De betere condi tie van Puzar gaf de doorslag. Ik was. kapot. Het is lang gele den, dat ik zo moe ben ge weest". Te lang Strijbos klonk wat minder kla gelijk: „Ik moet natuurlijk wel tevreden zijn. Na mijn val heb ik immers niet meer kunnen trainen. Maar als ik fit zou zijn geweest, had ik die eerste manche met twintig seconden voorsprong gewonnen. Nu duurde de wedstrijd twee ron den te lang". Het grootste cross-talent van Nederland wilde graag in Mar kelo starten om zo min moge lijk punten te verliezen voor het wereldkampioenschap. Twee weken geleden lagen de kaarten echter heel anders. „Toen dacht ik niet aan mo torcrossen. Het belangrijkste was om lichamelijk weer hele maal gezond te worden", aldus Strijbos. Een half opgelapte Strijbos wil zich weer mengen in het crossgeweld. Puzar is immers ook maar een mens: „Ik laat me niet ontmoedigen door het rijden van Puzar. Door de stand voor het WK is het zelfs gemakkelijk gewor den. We hoeven ons alleen maar te richten op Puzar". TOM VAN DEN BERG KOERSEN DEN HAAG Onze tips voot de koersen in Alkmaar (van daag vanaf 17.00 uur) luiden. Ie koers: 1. El Pegaso, 2 Eusebit Tornado, 3. Elisa B (10-4-2). 2e koers: 1 Everwm Alone, 2. Eeft Veloeitas, 3. Everett Tornado (6-10-8; 3e koers: 1. Caro B, 2. Daisy Maid, Cosmosdean N (5-6-3). 4e koers: 1 Droom Westfrisia, 2.1 plosive Kades, 3 Blue Sky (4-3-2) 5e koers: 1. Dee Schermer, 2. Do: Worthy, 3 Dean Ruimzicht (1-7-4) 6e koers: 1. Boelo Helium, 2. ZarelL 3 Ajan Top (9-10-2). 7e koers: 1 Dean Hazelaar. 2 Anne te S, 3. Dayan Buitenzorg (1-9-2). 8e koers: 1 Cronic Way, 2. Alwayi Nebit, 3. Duran S (5-10-8). 9e koers: 1. Atomic Power, 2. Camitl Kes, 3 Bastille (3-5-1). 10e koers: 1. Amerie Uithuizen, Zadkine D, 3. Zonnestraaltje (6-2-8). 11e koers: 1. Home Investment, Arie S, 3. Cirianne N (5-7-10). Vergeefs protest IJsbrand Chardon AKEN Vierspanmenner IJsbrand Chardon uit Schip luiden heeft in Aken op een bijzondere manier, maar ver geefs protest aangetekend te gen een vermeend onrechtma tige beslissing. Volgens twee juryleden stapte de bijrijder van Chardon bij de eerste hin dernis van de terreinrit in het „Aachener Regenwald" met een voet op de grond. Dat kwam de wereldkampioen tien strafpunten te staan daaruit voortvloeiend de gende plaats in het tussenklas- sement en niet de tweede ach ter landgenoot Ad Aam Chardon probeerde zijn gelijl te halen met behulp van ii- deo-beelden. Dit in de paark sport ongebruikelijke bewijs materiaal werd afgewezen Aarts werd uiteindelijk eerste. Nederland, met Twentenaar Theo Weusthof als derde man werd ook eerste in de landen wedstrijd. Zimbabwe en Bangladesh ongeslagen DEN HAAG De nationale cricketteams van Zimbabwe en Bangladesh hebben zich ongeslagen geplaatst voor de tweede ronde van de wereldti telstrijd voor B-landen. Titel houder Zimbabwe won giste ren in Haarlem moeiteloos van Canada, Bangladesh was in Rotterdam te sterk voor Fiji In groep A gaat Canada met groepswinnaar Zimbabwe naar de tweede ronde, groep B schaarde Kenya zich met het verrassende Bangla- desch bij de laatste acht. Ke nya behaalde evenals Fiji en het teleurstellende Bermuda slechts één overwinning. De Afrikaanse ploeg kwalificeer de zich op basis van een beter over-gemiddelde voor de tweede ronde. In groep D zijn Nederland en Papua-New Guinea, dat in Schiedam sim pel won van het puntloze Is raël, al geplaatst voor de twee de ronde. (Van onze paardesportmede- werker) WASSENAAR Dat het Kampioenschap Neder landse Paarden nooit meer mag ontbreken in 'het scala van topnum- mers, is gisteren op Duin- digt dubbel en dwars be wezen. Om onduidelijke redenen was het NK door de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport vorig jaar van de agenda ge schrapt. Die misser is her steld, gelukkig maar, want er werd aangetoond hoe mooi drafsport op top niveau kan zijn. De hoofdrolspelers, Yellowa en Carisma Darby gaven el kaar het gehele 2100 meter lange parcours geen duim breed toe. „De Beer van de Veluwe", zoals Yellowa tegen woordig wordt genoemd, was al in de eerste bocht door zijn eigenaar Ton Blok aan de lei ding van het slechts zeskoppi- ge veld gebracht. Action Skoatter volgde. Voor de goed bevolkte Duin- 'digt-tribunes plaatste de als fa voriet vertrokken Carisma Darby haar aanval. Zij had en kele maanden terug Yellowa in een rechtstreeks duel in het stof laten bijten. Met dat suc ces in het achterhoofd, vatte pikeur Cees de Leeuw wellicht het karwei wat te licht op, want wat Carisma Darby ook probeerde, ze kwam Yellowa niet voorbij. In een zeer hoog tempo stoven beide kemphanen de voorlaat ste bocht door, waarbij Caris ma Darby in het tweede spoor kostbare meters extra moest lopen. Aan de overzijde koos haar rijder de rug van Yellowa die onvermoeibaar doorstamp- te. In de lange laatste rechte lijn gekomen probeerde Caris ma Darby het opnieuw, ze leek te slagen, nam even voor deel, maar Yellowa vocht als een beer en heroverde de kop. Protest Cees de Leeuw diende na af loop een protest in, omdat Yel lowa in de slotfase van zijn lijn was geweken. Hij vond geen weerklank. Dichtbij finishte Yick Buitenzorg als derde. Ac tion Skoatter liep even ouder wets, maar in de laatste meters was de tank leeg. De merrie is nog steeds niet terug op haar oude niveau. Yellowa won in een nieuw koersrecord 1.15,4. De zege leverde hem 12.500 mille op, hij draafde dit jaar alweer een kleine 80.000 gul den bijeen. Blok was zeer gelukkig met de zege. „In de match deux gaf Yellowa zich totaal niet, hij nam me in feite gewoon in de maling. Dat Yellowa veel be ter kan, hebben we hier bewe zen. Hij is een echt koers- paard, alleen dan zet hij zich honderd procent in". Yellowa en Carisma Darby ontmoetten elkaar binnenkort weer, op de laatste zondag van deze maand wordt op Duindigt de Grote Prijs der Lage Lan den verreden. Met dit duo heeft Nederland twee kans hebbers in de strijd om de met twee ton gevulde prijzenpot, al zullen ze het tegen het grote geweld uit Scandinavië en Frankrijk niet gemakkelijk krijgen. Ooievaar De rensport-liefhebbers had den gistermiddag hun topnum- mer in de Haagse Ooievaar, ook hier een bescheiden gezel schap van zes paarden. Wise Boy behaalde onlangs zijn eer ste grote overwinning en dat dit geen toevalstreffer was, werd nu onderstreept. Op identieke wijze - direct aan kop en het tempo hoog houden - bleef kampioensjockey Adrie de Vries met Wise Boy buiten bereik van Jules Favre en Yellowa (voorgrond) wint het Kampioenschap Nederlandse Paarden, een neuslengte voor Carisma Derby. FOTO: ANP Give me Jewels. Het superkwartet werd vol gens de verwachtingen gewon nen door Diego Buitenzorg, gereden door de Westlandse trainer Gerard van Eykelen- borg. Diego Buitenzorg was aanvankelijk matig van start, maar door middel van een sterke eindsprint achterhaalde hij de steeds voorop lopende Duke's Diamond. LEIDEN De tweede zege van Ajax in de cricketcompetitie kreeg zondag tegen Rood en Wit 3 gestalte door een fraai totaal van 47 runs van Anton Jacobs. Ook was hij goed voor 4 wickets (tegen 45 runs). Zaterdag werd op eigen terrein tegen VRA 2 gekozen om eerst te gaan batten. Na de gebruikelijke 55 overs hadden de Oegstgeester mannen slechts 112 runs gescoord (Ja cobs 28) voor het verlies van 8 wickets. De aanval van de bezoe kers was aanzienlijk beter verzorgd. De benodigde 113 runs wa ren al ruim voor het eind binnen en kostten slechts 4 wickets (allen door Paul Haighton). VRA won dus met 4 wickets. Zon dag was het gras van Rood en Wit nat wat de keuze eenvoudig maakte: opnieuw eerst batten. Dit keer ging het bij Ajax aan zienlijk beter. Elbert Frank (22) en Dirk Hensel (20) zaten ruim in de dubbele cijfers, maar Anton Jacobs werd toch weer topsco rer met 47 not out. Hij droeg zo fors bij aan de uiteindelijk be reikte 180 runs (voor het verlies van 7 wickets). Paul Haighton en Anton Jacobs veroverden de eerste tWee wickets tegen slechts negen runs. Het derde wicket viel pas bij 102 runs (Emiel Sluyterman) waarna de wedstrijd nog spanend zou eindigen. Hel zesde wicket viel bij 117 runs, het zevende bij 150. Daarna wer den nog slechts 5 runs toegestaan zodat Rood en Wit bij 155 runs all out was. Beste bowler werd Emiel Sluyterman met 4 wickets voor slechts 32 runs. LEIDEN Het damesteam van de tafeltennisvereniging Scylla verloor zaterdag in Tilburg de finale om de nationale beker van Megacles. Het Leidse team boekte één partijwinst minder, 5-4. Mirjam Kloppenburg gaf aanvankelijk nog het goede voorbeeld. Zij won met 21-8 en 21-11 simpel van Ria van Rijswijk. Emilie Noor trok tegen Judith Lepelaar de partij weer in evenwicht, 21-10 en 21-11. Een gelijke stand die ook na de wedstrijden van Heidy de Haas (twee maal 21-15 verlies van Patricia de Groot) en wederom Kloppenburg (21-17, 21-11 winst op Noor) op het bord stond. De nek-aan-nek race zou tot de laatste partij voort duren. Na de zeges van De Haas op Van Rijswijk (16-21, 21-16. 21-11) en Kloppenburg op De Groot (18-21, 22-20, 21-14) en de nederlagen van De Groot tegen Lepelaar (16-21, 18-21) en De Haas tegen Noor (12-21, 10-21), moest de laatste wedstrijd de be slissing brengen. Daarin diende Lepelaar met 21-12 en 21-16 haar meerdere in Rijswijk te erkennen. Bij de heren ging de beker naar De Veluwe, dat met 5-4 zege vierde over TT Amsterdam.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18