omez bekroont carrière Eerste zege Streuer na seizoen vol pech Ook Seles kan Graf verslaan Regenkoning Ayrton Senna klasse apart GpORT Eeidae Commit MAANDAG 11 JUNI 1990 PAGINA 17 Jtankballer Eenhoorn irt Yankee-avontuur j)TTERDAM Robert fohoorn is gisteren zijn herikaanse honkbalavon- ■fr gestart. De korte stop |rdt deze week verwacht Jhet minor-leaguecentrum de New York Yankees [Tampa. Na een instructie n enige dagen in Florida »et hij zich melden bij de ijeonta Yankees, een van farmteams (opleidings- os) van de gerenommeer- organisatie. De Oneonta inkees, dat met het team in t Lauderdale op A-niveau »elt, komt uit in de New (rk-Penn League. Fignon in Tour MERIGNAC Laurent Fignon start in de Tour de France. De Pa- rijzenaar heeft dit gisteren na af loop van de Route du Sud beslo ten. Fignon eindigde in de korte etappewedstrijd op de achtste plaats in het eindklassement. Hij kwam onlangs zwaar te vallen tij dens de Ronde van Italië en bles seerde zijn rug zodanig, dat zijn start in de Tour gevaar liep. De test in de Route du Sud viel posi tief uit. Ploegleider Cyrille Gui- mard wees de Fransen Christophe Lavainne, Thierry Marie, Yvon Ledanois, Dominique Garde, Pas cal Simon en de Deen Bjarne Riis aan als Fignon's helpers. De Tour begint op 30 juni bij Futuroscope, nabij Poitiers. Sutton draagt winst op aan overleden vader LIVERPOOL De Milk Race had zaterdag een primeur. Voor het eerst in het bestaan van de Britse wielerronde won een Australiër; Shane Sutton. De prof droeg de eindze ge op aan zijn vader die deze week plotseling overleed. „Ik won voor hem", zei Sutton. „Ik heb ook veel aan mijn ploegmakkers te danken. Ik kon bijna niet verliezen". Lammers (Toulon) terug naar NAC BREDA John Lammers speelt de komende twee jaar voor NAC. De Bredase eredivisieclub nam de 25-jarige aanvaller over van Toulon. Lammers kwam twee seizoenen uit voor de Franse formatie. Daarvoor speelde hij achtereenvolgende voor Wil lem II, RKC en VVV. Piet Wiersma heeft een tweejarig contract gete kend bij SC Veendam. De 22-jarige Wiersma was eigendom van FC Groningen en speelde de laatste twee maanden op huurbasis bij SC Cambuur. Ba rend Beltman, de 22-jarige middenvelder van FC Groningen, stopt met betaald voetbal. Hij gaat stu deren aan de academie voor lichamelijke opvoe ding in Groningen. Reinier de Vries, de 26-jarige doelman van Emmen, heeft een tweejarig contract bij de eerste-divisieclub geweigerd. Hij wil zijn maatschappelijke loopbaan laten prevaleren. RKC breekt stadion af WAALWIJK RKC zal tijdens de winterstop van het nieuwe voetbalsei zoen een aanvang •maken met de sloop van het huidige, bouwvallige sta dionnetje in Waal wijk. De eredivisie club wil zijn accom modatie in fases een face-lift geven. Voor het seizoen 1991/'92 moet het nieuwe kuipje, dat 7000 zitplaatsen gaat tellen, gereed zijn. Ruim zeventien arbeidsplaatsen bij gymnastiekbond BEEKBERGEN De Ko ninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond kan dank zij een contributie verhoging, die zaterdag op de jaarvergadering in Beekbergen werd aange nomen, ruim zeventien ar beidsplaatsen bieden aan Sport Technisch Kader. De KNGB gaat de STK'ers, van wie een deel al bij een vereniging of een regio in dienst is en daar in principe blijft, in zetten in de recratieve- en wedstrijdsector. Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de verschil lende sportprijs- vragen zijn: Lotto 23: 9-10-18-21- 25-30. Reservegetal 29. Deelnemers: 480.162 Prij f 1.135.174,1 Cijferspel 23: 072190. Deelnemers: 258.416 Prijzengeld: f 155.050,00. Westduitse lotto: 3- 9-28-32-36-37. Toege voegd: 20. Spel '77: 7946866. Belgische lotto: 7- 11-12-13-33-41. Toe gevoegd. 32. Joker- Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 23.20 uur: Schaken. Nederland 3, 16.40 uur: WK voet bal. Veronique, 23.45 uur: Match. België Nederlands 2, 16.45 uur: WK voetbal. Duitsland 1, 16.30 uur: WK voetbal. BBC 1, 11.50, 14.50 en 01.00 uur: Cricket: 00.00 uur: WK voetbal. BBC 2, 15.15 uur: Cricket. Eurosport, 10.00-02.00 uur Sport. bal. België Nederlands 2, 16.30 uur: WK voetbal. Duitsland 1, 11.03 uur: WK voetbal. Duitsland 2, 16.30 uur: WK voetbal. BBC 1, 11.50 en 15.40 uur: Cricket. BBC 2, 17.00 uur: Cricket. Eurosport, 10.00-18.00 uur: Sport. IJS André Agassi het ongetwijfeld een itekend idee gevonden Andres Gomez zou iben vastgehouden aan oorspronkelijke plan open Franse tennis- ipioenschappen voor Ecuadoriaanse televisie u verslaan. Dan zou hem |jUs}t taktisch pak slaag be jaard zijn gebleven dat j Zuidamerikaanse 'aargewicht hem nu in finale toediende. lel de tweeëneenhalf uur durende viersetter (6-2, 2-6, 6- 4, 6-4) lang was het Gomez, die aan de touwtjes trok. De tien jaar jongere Agassi gedroeg zich als de marionet, die heen en weer werd geschoven. Net zoals „Rambo" Muster in de halve eindstrijd was hij geen moment in staat iets eigens aan de partij mee te geven. Net alsof kracht, fitheid en uithoudingsvermogen er niet meer toe deden. Het was dat Gomez bij zijn jongleerkunsten zo nu en dan het stokje liet vallen, anders zou het bravou- re-joch uit Las Vegas voor het Parijse publiek ongenadig on deruit zijn gegaan. De Zuidamerikanen op de tri bunes vierden de forehand, waarmee de lefthander de laatste bal langs Agassi sloeg, als een waar volksfeest. De ambassadeur van Ecuador zwaaide uitzinnig met een me ters grote vlag, Gomez zelf schoot achter de tribunes langs om zijn vrouw en tweejarig zoontje in de vreugde te laten delen en tennisbaas Philippe Chatrier maakte onder toe ziend oog van IOC-president Samaranch aanstalten de be ker uit te reiken. Opgelucht dat „kledingmaniak" Agassi het niet had gered. Gomez droeg de beker op aan Ecua dor, zijn doodarme vaderland idndres Gomez aat met een Paard Agassi bleef in zijn „clown spak" enigszins beteuterd ach ter. Zijn nogal gespierd gevolg had helemaal niet op deze ont wikkeling gerekend. Er was zelfs sprake van dat men een paard had ingehuurd voor de ereronde. Maar het dient ge zegd: Agassi beheerste zich. Hij gaf Gomez alle lof voor diens verstandige manier van spe len. Voor eenmaal en wellicht ook voor het laatst triomfeerde ar tistiek tennis over kracht en conditie. Helaas voor de ten nissport las Agassi de tekenen aan de wand verkeerd. Hij kondigde aan zich nog harder te zullen afbeulen om volgend jaar nog fitter op de baan te staan. „Ontregelen, absoluut geen lange rallies aangaan, hem in zijn service-beurten zoveel mogelijk laten lopen", was het strijdplan van Gomez. Hii voerde het met groot balgevoel uit. De Zuidamerikaan: „Men mag dat een vreemde taktiek vinden. Maar ik heb nu een maal niet de benen van Wilan- der. Mijn spel is gebaseerd op de punten, die ik maak. Als ik er hier en daar wat kwijtraak, nou ja, dat moet dan maar". Agassi beukte met alle geweld op een met piepschuim bekle de muur. In de tweede set had hij er zowaar bijna een gat in. De derde had ook zijn kant kunnen uitgaan als Agassi na een energievretende inhaal manoeuvre (van 1-3 naar 4-4) zijn service had kunnen be houden. Maar juist op dat mo ment was Gomez op zijn sterkst. Zoals trouwens ook in de vierde set toen hij na een vroege doorbraak zwaar op zijn eigen opslag leunde om de partij uit te serveren. „Het grote verschil met vroeger is dat ik de belangrijke punten nu goed speel", aldus de Zuid amerikaan. ,endl wint in Beckenham Eltingh in hoofdtoernooi Rosmalen ECKENHAM Ivan Lendl heeft een goed begin gemaakt met jn grascampagne. Ie 30-jarige Tsjechoslowaak, die Roland Garros oversloeg omdat zijn zinnen heeft gezet op de jammerlijk op zijn palmares ntbrekende Wimbledon-titel, won gisteren pas voor de tweede eer in zijn illustere loopbaan een grastoernooi. Net als vorig ar gebeurde dat in Beckenham. De nummer één van de wereld ït zich tegen de Australiër Darren Cahill niet van de overwin- Jng afhouden: 6-3, 7-5 in ruim een uur. Bij de dames won de uidafrikaanse Rosalyn Fairbank de finale met 7-5, 6-4 van de merikaanse Gigi Fernandez. ROSMALEN Het hoofdschema van het ATP-tennistoernooi in Rosmalen telt zes Nederlanders. Jacco Eltingh voegde zich gisteren bij Michiel Schapers, Tom Nijssen, Paul Haarhuis, Tom Kempers en Jan Siemerink. Hij verdiende zijn plaats met drie overwinningen in het kwalificatietoernooi. Eltingh versloeg achtereenvolgens de Amerikaan Todd Nelson, Menno Oosting en de Nieuwzeelander Steve Guy. De andere „qualifiers" wer den de Zweed Henrik Holm, de Amerikaan Patrick McEnroe en zijn landgenoot Brett Garnett. Als „lucky loser" mocht ook de Nigeriaan Nduka Odizor doorschuiven naar het hoofdtoernooi. Hij nam de plaats in van de Zweed Jan Gunnarsson, die wegens een sterfgeval in zijn naaste omgeving af moest zeggen. De familie Seles is blij met de winst in Parijs. Van links naar rechts moeder Esther, dochter Monica en vader Karoli. foto af PARIJS Karoly Seles had bij de vervaardiging van zijn meest recente cartoon een vooruitziende blik. Hij tekende Steffi Graf tweemaal. Aan de ene kant van het net en aan de andere kant en schreef eronder: „Graf kan alleen Graf verslaan". Zo geschiedde het zaterdag op een regenachtige namiddag in Parijs. Niet minder dan vier setpunten verspeelde de West duitse in de tiebreak van de eerste set. De dubbele fout op het laatste luidde een nieuw tijdperk in; dat van Karoly's dochter Monica. De tiener van zestieneneen- half jaar zwaaide na dat geluk je onvervaard haar dubbel- handig geslagen groundstrokes en repte zich met 7-6 (8-6), 6-4 naar de overwinning. De jong ste winnares uit de geschiede nis van Roland Garros strui kelde bijna over haar woorden en probeerde in de roes haar ouders toestemming af te trog gelen voor haar droomwens: de aankoop van een rose Lam borghini. Ze heeft nog wel geen rijbe wijs, maar in Florida, waar de Hongaars/Joegoslavische fa milie onderdak heeft gevon den, kan dat vanaf zestien jaar worden gehaald. En de prijs mag geen bezwaar zijn. Van de half miljoen gulden, die Seles in Parijs verdiende, kan die twee ton wel af. Seles is alweer jonger dan Aranxta Sanchez-Vicario vo rig jaar, toen die ook Graf dwarsboomde. „Had ik die tiebreak gewon nen, dan was de rest vanzelf gegaan", betreurde Graf met een betraand gezicht het ver lies in haar dertiende achter eenvolgende Grand Slam-fina- le. Met ere Zo'n stelling laat zich niet be wijzen. Seles deed in de op hoog peil staande finale ge noeg de titel met ere te grij pen. Ze bestookte de forehand van Graf tot er van dat eens zo machtige wapen weinig overbleef. Het ligt voor de hand dat de Westduitse haar backhand zal bijstellen; van slice naar topspin. „Maar dat is moeilijk", erkende ze na het verlies. „Vooral op gravel". Vorig jaar liet Graf de neder laag van Parijs volgen door een serie van 66 overwinnin gen. Het einde kwam een week voor het begin van het Parijse evenement in West- Berlijn. En degene die het ver oorzaakte was Monica Seles. Zoiets werkt door. Graf zelf erkende dat ze niet voor hon derd procent zeker van haar slagen was en de bal laat nam. Misschien was het eenmalig, misschien ook niet. Dat moet over veertien dagen op Wim bledon blijken; een evenement waar vooral- Graf naar uitziet. Diva Seles, en in haar spoor de twee jaar jongere Jennifer Capriati, heeft dezelfde voordelen, die Graf eens had ten opzichte van Chris Evert en Martina Navratilova: jeugd en onbe vangenheid. De bijna 21-jarige diva van het Duitse tennis lijkt lichtelijk chagrijnig en blasé in vergelijking met de giechelen de flapuit die de Joegoslavi sche nationaliteit heeft, maar thuis meestal Hongaars praat. Seles heeft de frisheid van de jeugd en de onvoorwaardelijke steun van haar ouders. „Ze is het zonnetje. De overige fami lieleden de planeten, die erom heen draaien", beschreef een kennis de verhoudingen. De familie emigreerde voor haar zelfs naar de Verenigde Staten omdat voor de twaalfjarige (toen al drievoudig Europees jeugdkampioene) in de Joego slavische geboorteplaats Novi Sad onvoldoende trainingsge legenheid was. Nick Bolletieri nam haar op in zijn tennis-academie en zorgde voor onderdak voor de fami lie. Drie jaar lang werd Moni ca Seles daar getraind zonder ooit in toernooien uit te ko men. Vorig jaar was het mo ment gekomen het nieuwe sterretje te lanceren. In de hal ve finales van Parijs gaf ze toen al Graf handenvol werk. Inmiddels is de samenwerking met Bolletieri in een flinke ru zie geëindigd. De met een iets te donkere zonnebril toegerus te kampioenenkweker zegt nog 400.000 gulden tegoed te hebben. Kindsterretjes bren gen niet alleen veel op; ze blij ken ook het één en ander te kosten. MONTREAL Ayrton ienna heeft gisteren in Montreal zijn reputatie als egenkoning bevestigd. )e Braziliaanse oud-we- eldkampioen won op het latte en gladde wegdek 'an het circuit Gilles Vil- eneuve op het eiland No- re Dame in Montreal de Irote Prijs van Canada i'oor formule 1-wagens. >enna won eerder dit seizoen n Phoenix en Monaco. Het was zijn 23e Grand Prix-zege. De McLaren-coureur ver bootte zijn voorsprong op stal- jenoot Gerhard Berger in het dassement om het wereld- iampioenschap tot 31 punten. Nelson Piquet eindigde in de fcesde race op de tweede plaats met een achterstand van ruim tien seconden op zijn landge noot. Het was de beste presta tie van Piquet in de laatste drie jaar. De Brit Nigel Man- sell kwam bijna drie seconden na de Braziliaan als derde over de finish. Slechts dertien wa gens, de helft van het deelne mersveld, haalden op het 4,39 kilometer lange circuit de eindstreep. Straftijd Hoewel Senna tot winnaar werd uitgeroepen, ging ploeg genoot Berger met ruime voorsprong als eerste over de finish. De Oostenrijker ver speelde bij de start, die zonder ongelukken verliep, zijn kan sen op een overwinning door te vroeg zijn gaspedaal in te drukken. Berger, achter Senna op de tweede startpositie, werd met een straftijd van één mi nuut geconfronteerd, maar dat demotiveerde hem niet. Irf grootse stijl zette Berger een inhaalrace in, die hem na zeventig ronden en 307,3 kilo meter toch nog op de vierde plaats in de uitslag bracht. Berger kwam na bijtelling van de strafminuut vijftien secon den op Senna te kort. Met zijn vierde positie verdiende de coureur uit Wörgl drie punten voor het wereldkampioen schap. Senna reed gisteren een beke ken race. Vanuit zijn 46e pole- position, vrijdag met een re cordtijd van 1.20,399 veroverd, behield hij in het begin van de race de kop. De Italiaan Nan nini mocht echter snel de lei ding overnemen. Als eerste meldde de 30-jarige Braziliaan zich in de pits om zijn wagen profielloze banden te laten aanmeten. Het opdrogende wegdek van het bochtige cir cuit maakte die wisseling mo- gelijk. Nannini en een aantal andere coureurs stelden de noodzake lijke pitsstop te lang uit. De Italiaan verdween in de 22e ronde in volle vaart de ban- Ayrton Senna in actie op het natte circuit in Montreal. denkussens in nadat zijn wa gen was gaan glijden. Nannini was amper zijn bolide uitge klommen of Jean Alesi knalde op zijn Ford. Beide wagens lie pen grote schade op. De cou reurs bleven ongedeerd. De Fransman viel, een dag voor zijn 26e verjaardag, voor de eerste keer dit seizoen uit. Meer geluk had wereldkam pioen Alain Prost. De Frans man kon in de achttiende ron de de zwalkende wagen van Thierry Boutsen met moeite ontwijken. Prost kon voorin echter geen rol van betekenis spelen en eindigde op de vijfde plaats. De manoeuvre van Boutsen, vorig jaar winnaar in Canada, was wel fataal voor de Fransman Phillipe Alliot die van de baan werd geduwd en de race niet kon voorzetten. Boutsen bleef ongeschonden, maar moest later eveneens de strijd staken. ZEELENBERG VIERDE OP SALZBURGRING SALZBURG Drie weken voor de Grote Prijs van Ne derland in Assen heeft Egbert Streuer zijn eerste succes in het motorrace-wegseizoen be haald. De Drent won met Ge- ral de Haas op de Salzburgring de Grand Prix van Oostenrijk, maar is voorlopig nog geen kandidaat voor de wereldtitel. Nederlands belangrijkste kan didaten op succes in de solok lassen, Wilco Zeelenberg en Hans Spaan, eindigden in de 250- en 125cc-klasse als vierde en twaalfde. In het klassement zijn ze derde en vijfde. De zege bij de kwartliters ging naar de Italiaan Luca Cadalora, in de 125cc naar oud-wereldkam pioen Martinez. Kevin Schwantz won bij de halve li ters. Tot nu toe was het seizoen voor Streuer en De Haas een drama. In alle vier Grand Prix-races tot Salzburg had het duo pech en werden pas 26 punten verzameld. Twee we ken geleden, op de Nürbur- gring, leken de twee onbe dreigd op de overwinning af te rijden tot de motor kapot ging. Wat in de Bondsrepubliek niet lukte, ging in Oostenrijk wel goed. De Nederlandse combi natie won met overmacht en finishte met ruim zestien se conden voorsprong op de Brit ten Webster en Simmons, de leiders in de stand om de we reldtitel. Ondanks de zege staat Streuer na vijf van veer de winnaar van twee weken geleden in de Bondsrepubliek. Spaan Hans Spaan bewaarde voor het afgelopen weekeinde mooie herinneringen aan de Salzburgring. Vorig jaar begon op het snelste circuit van de cyclus zijn reeks van vier overwinningen op rij. Tijdens de trainingen leek de kans op een herhaling aanwezig. Voor het eerst dit seizoen verwezen- lijke Spaan de beste trainings- tijd, maar het optimisme sloeg om in teleurstelling. Spaan koos op de natte baan voor op gesneden slickbanden, waar regenbanden beter hadden ge past. Hij kreeg bijna een onge luk. „Ik kwam op het snelste stuk van het circuit helemaal dwars te staan", aldus Spaan. „Bijna vloeg ik van mijn machine. De band was te hard voor deze weersomstandigheden. Ik had beter voor een regenband kunnen kiezen". De Castri- cummer viel terug naar de derde plaats en later, omdat zijn machine niet goed werkte, naar de zeventiende. Uiteinde lijk zou hij als twaalfde eindi gen, wat nog vier punten ople verde. Overigens waren er za terdag al problemen met de motor van Spaan, met de la gers van het beste blok. Vrii- wel de hele nacht hadden de monteurs aan de motor gesleu teld. tien wedstrijden 45 punten achter op Webster. Zeelenberg Met Streuer en De Haas was ook Wilco Zeelenberg tevre den. De verrassing van het sei zoen in de kwartliterklasse eindigde in een zinderende race, de spannendste van de Oostenrijkse Grand Prix, als vierde. Zeven coureurs voch ten een fantastische strijd uit, waarin per ronde soms drie wisselingen in de koppositie te zien waren. Uiteindelijk zou den vijf rijders binnen de se conde eindigen. Zeelenberg was vooral blij om dat hij de beste Honda-rijder blijft, hetgeen van belang is bij de vraag wie voor het beste fa- brieksmateriaal in aanmerking komt. „Ik ben Cardus in de WK-stand voorbij gestoken", gniffelde Zeelenberg over zijn concurrent uit Spanje. De 23-jarige Bleiswijker had tijdens de race regelmatig de eerste plaats in bezit, maar moest die afstaan aan Cardus. Kocinski, Wimmer, Roth of Cadalora. Bij het ingaan van de slotronde nestelde Zeelen berg zich op de vijfde plaats. Hij was van plan vanuit de slipstream, op de lange klim in het Alpen-circuit, over de con currenten heen te gaan. Dat lukte niet. „De machines voor me waren zo aan elkaar ge waagd dat ik niet meer voorbij kon komen. Meer dan de vier de plek zat er niet in", aldus

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17