>r. Abdelahad Gamal el Pin eeft de zaken onder controle v V: Spelers Egypte als de schat van Toetanchamon im Kieft stelt toppers van AC Milan in de schaduw t Italië verdient bijstellen opinie {RT CeidócSommit MAANDAG 11 JUNI 1990 PAGINA 15 >or Herman Kuiphof Een compliment voor Italië. Het ziet er naar uit dat ik mijn profetie over de Italianen moet bijstellen. In de aan het WK vooraf gaande maanden en weken zag men mij hoofdschuddend reageren op teksten van andere voetbalminnaars, die soms met een stem waaruit rotsvaste overtuiging klonk voorspelden dat Italië zonder mankeren we reldkampioen zou worden. Het woord we reldkampioen was nog niet gevallen of ik begon al te steigeren. Mijn theorie berustte op het onweerlegbare feit dat de successen van het Italiaanse voetbal grotendeels te danken waren aan de inbreng van al die buitenlanders in AC Milan, Inter, Roma, Ju- ventus en Napoli. Zouden de miljonairs van Berlusconi de Eu ropese beker hebben gepakt zonder de in breng van Marco, Ruud en Frank? Zou In- ter prominent zijn zonder de Duitsers Matt- haus, Klinsmann en Brehme? Wat betekent Roma zonder de goals van Völler en hoe hoog staat Napoli zonder Maradona? Uit de wetenschap dat al deze sterren tijdens het WK de Italianen niet ter beschikking staan leidde ik vrijmoedig af, dat het ware gezicht van de Azurri, zodra zij op eigen benen staan, er stukken minder mooi zouden uit zien dan velen zich blijkbaar gedacht had den. In theorie klopt dat verhaal nog steeds en het is best denkbaar dat Italië in het ver dere verloop van het langademige toernooi nog eens met tranen in de ogen zal denken aan al die buitenlandse geweldenaren die het hele jaar onder Italiaans contract staan, maar nu even elders hun kunsten vertonen. Maar uit het eerste optreden van de blauw witte ploeg, tegen Oostenrijk, bleek toch dat qua veldspel, combinatievermogen, techniek en dergelijke Italië op eigen kracht tot de favorieten moet worden gerekend. Het was geen bewijs van kracht dat het 74 minuten duurde eer het net achter de voor treffelijke Claus Lindenberger bolde, en koele kansenbenutters toonden de gastheren zich (nog) niet, maar aangezien het een ope ningswedstrijd voor hen was in een volsla gen krankzinnig geworden voetballand, moeten zij onder hevige succesdruk hebben gestaan. Dat in aanmerking nemende vond ik de ploeg goed spelen. En vooral de defen sie heeft mij geïmponeerd. Onder de korda te leiding van Baresi viel er geen enkel gat. Je vraagt je nu al af, welke ploeg tegen Ita lië tot scoren komt. Op voorwaarde dat de Italianen zo koel en overtuigend blijven spelen als tegen Oostenrijk. Hebt u Tony Polster gezien? Ja, zonder bal. Maar in bezit van het leer was hij nooit. Toch is Polster in de Spaanse competitie topscorer, op Hugo Sanchez na. Intussen zijn de scheidsrechters mij een raadsel. Niet dat ze zo onbekwaam optreden, maar ik kan er maar niet achter komen welke maatstaven ze nu precies aanleggen: die van Havelange of die van hun aanstel- lingscomite. Aan de ene kant lijkt het ver baal geweld van Havelange te hebben ge holpen: in de vijf ontmoetingen die ik heb gezien eer dit verhaal ontstond, werd er aanzienlijk minder vaak aan shirtjes gehan gen dan bijvoorbeeld in de wedstrijden om de diverse Europese bekers. Om nog maar te zwijgen van alles wat er in de nationale competities gebeurt. En met name in de strafschopgebieden ging het aanzienlijk minder smerig toe dan was gevreesd. Maar mocht u hieruit willen afleiden dat boosdoe ners door een enkele vermanende toespraak in engelen zijn veranderd, dan moet ik u te leurstellen. Op het middenveld gebeurde in al die vijf ontmoetingen nog heel wat, dat het daglicht niet kon velen. Dat komt na tuurlijk omdat rood vooral dreigt voor mis daden in het 16 meter-gebied, althans: in ge val van een scoringskans. Daarbuiten gel den andere regels. Zoveel hebben de coa ches van Havelange wel begrepen en daarop lijken hun tegenmaatregelen ook te berus- AGAZIA Dl CARI- Zijn entree is uiterst gelijk, rustig en omend. De kleine oionel wenst alle ezige media-verte- Dordigers bescheiden oedemorgen en gaat [gens achter de mi jn zitten. in nog drie leden van ^yptische voetbalgezel- en een Italiaanse tolk. [dig wordt centraal de tafel een stoel vrijge- i. Waarvoor wordt even [duidelijk. Als iedereen I heeft geïnstalleerd 'nit hij bijna binnen, een 1 ogende, wat gezette 3 er. Niemand weet wie de heren stellen zich oor. ijkt, zo wordt ons door [gyptische collega haar- U snel uit de doeken ge- de minister voor sport ïgdzaken. En hij spreekt alen, voegt de collega er >e. Dr. Abdelahad Gamal a blijkt een aimabel man, Door onze verslaggever in Italië Onze fotograaf in Italië ook Hossam Hassan tegen Ne derland zal spelen. Dat is ken nelijk een hele geruststelling voor dr. Abdelahad Gamal el Pin. „Mooi, mooi", klinkt het in spijkerschrift luidkeels door de interview-zaal in hotel Az- zolini in Villagazia di Carini, waar op de binnenplaats zwaar bewapende Italiaanse militai ren het machinepistool voort durend in de aanslag houden. Op wereldpodium Dr. Abdelahad Gamal el Pin geniet van het hele spektakel. Zijn land is toch maar eventjes mooi aanwezig op een wereld- zo lang als het hem belieft. Hij barst regelmatig in een brede lach uit, maakt brede armge baren en steelt helemaal de show als hij, gevraagd door Italiaanse verslaggevers, zijn mening geeft over de eerste wedstrijd van de azzurri. „For- za Italia", schalt dr. Abdelahad Gamal el Pin door de zaal, zijn handen in de lucht stekend, zijn huurlieden achter de tafel op de schouders slaand en ze breeduit grijnzend aankijkend. 'Even later bulkt dr. Abdela had Gamal el Pin weer van de lach. Bondscoach El Gohary heeft zo juist verklaard dat podium. Gedurende een half uur kijkt hij pront de zaal in. Dan verdwijnt zijn vriendelij ke blik. De bijeenkomst is wat hem betreft beëindigd. Zijn handen maken het „einde" ge baar, de conferentie duurt nog een paar minuten, maar dan staat iedereen op. Het officiële gedeelte is voorbij, de onder vraagden zijn bereid informeel nog een paar toelichtingen te geven. Ook dr. Abdelahad Ga mal el Pin. Minzaam glimla chend vertelt hij nog een paar details om vervolgens in het hotel te verdwijnen. Voor een siësta waarschijnlijk, maar in het bevredigende gevoel de wereld toch wel even aan de voeten te hebben gehad. Zo ver is 't met het Egyptische voetbalelftal nog lang niet. Dat maakt Mahmoud el Gohary wel heel goed duidelijk. „Win nen of verliezen is voor ons niet belangrijk", verklaart hij staande in de wandelgangen. „Het gaat om de eer van het land. Dat is ons eerste doel. Voor het oog van de wereld een goede indruk maken. We zijn er voor het eerst sinds 1934 bij. Toen konden we au tomatisch meedoen. In 1921 zijn we al lid geworden van de Aanvaller Egypte in het ziekenhuis PALERMO Hossam Hassan van Egypte is za terdag in een ziekenhuis in Palermo behandeld aan een beenblessure. De aan valler liet echter weten dat hij fit zal zijn voor de wedstrijd van morgen te gen Nederland. Hassan had sinds vrijdag last van de blessure aan zijn rech terbeen. Bondscoach Mahmoud el Gohary en minister voor sport en jeugdzaken dr. Abdelahad Gamal el Pin (rechts) overleggen even met elkaar. - A FIFA, vandaar. Maar nu het ons weer is gelukt willen er iets positiefs van maken". Mahmoud el Gohary heeft daarvoor geen halve maatre gelen genomen. Vanaf februa ri speelde Egypte niet minder dan dertien oefenwedstrijden. „De uitslagen daarvan beteke nen voor mij niets", zegt El Gohary. „Het ging er om dat we zouden kunnen oefenen en naar een eenheid zouden kun nen groeien. Dat is nu wel ge lukt, denk ik. Hoewel de ach terstand op echte, grote voet ballanden natuurlijk nog steeds heel groot is. Maar we zijn hier ook om te leren. Om er een volgende keer weer bij te zijn en in de toekomst tot de echte voetballanden te gaan behoren". Heeft de zege van Cameroun op Argentinië de mede-Afri kanen gestimuleerd? En is Egypte misschien ook tot zo'n stunt tegen Nederland in staat? „Er zijn in Afrika zes sterke landen", legt El Gohary geduldig uit. „Cameroun en Egypte zijn daar twee van. Maar ik denk dat Holland is gewaarschuwd na de overwin ning van Cameroun. Holland zal ons niet onderschatten". Wat voor wedstrijd het zal worden en hoe de rol van de bewoners van het land van de Nijl zal zijn? „Het wordt een heel andere wedstrijd dan Ca- meroun-Argentinie. Mijn team zal zo spelen dat de balans in de ploeg het best is gewaar borgd". aldus El Gohary, die na het WK als bondscoach te rugtreedt en hoopt op een functie van technisch direc teur. Na deze weinig zeggende uit spraken houdt Mahmoud el Gohary zich nog even bezig met de pers uit eigen land. Dr. Abdelahad Gamal el Pin is dan al lang naar zijn suite te ruggekeerd. De internationale persmuskieten, zo geniet hij na, hebben geen lastige vragen gesteld over de problemen die zich vorige maand rond de voetbalploeg voordeden. Toen ontstond er, mogelijk ook door het lange verblijf van de Egyptenaren buitenslands, on rust in de spelersgroep over de manier waarop een aantal ve detten de aandacht voortdu rend op zich vestigde. Er wa ren drie kampen en aanvoer der Yassein werd zelfs naar huis gestuurd. Inmiddels is de vredespijp ge rookt en bereidt Egypte zich voor op de botsing met Hol land. Als de Afrikanen even tueel zouden stunten tegen Oranje zal er een man vooraan staan: dr. Abdelahad Gamal el Pin. fvr*; «f rainingsveld waarop de spelers van Egypte oefenen is, nagenoeg, hermetisch afgesloten van de buiten wereld afgesloten. Irainin VILLAGAZIA Dl CARI NI Alsof het de schat in het graf van Toetancha mon betrof, zo schermde bondscoach Mahmoud el Gohary zijn ploeg zater dag af van de buitenwe reld. De technische lei ding van WK-deelnemer Egypte leek de overspan nenheid nabij toen men drie dagen voor het duel met Nederland in Paler mo te elfder ure het dag- rooster van de manschap pen ijlings omgooide. Via de organisatie van Italia '90 was eerder bekendgemaakt dat de training van de Egypte naren 's middags om vijf uur zou beginnen op Campo di Calcio Regione Siciliana in Ca rini. Maar toen zich daar rond die tijd een groepje Nederland se verslaggevers meldde, bleek de training niet alleen al om vier uur 's middags te zijn be gonnen, maar ook achter ge sloten deuren te worden afge werkt. El Gohary wilde geen pottenkijkers en de overigens zeer schaarse belangstellenden konden slechts een glimp van de oefenende Afrikanen op vangen via een spleet van een paar centimeter hoogte in de betonnen omheining. In het hotel van de Egyptena ren in het voorstadje van Pa lermo, Villagazia di Carini, was de daar gestationeerde hostess van Italia '90 even la ter in alle staten. De gast vrouw verwees eerst naar het gewijzigde programma van Egypte, waarin de voor acht uur 's avonds geprogrammeer de persconferentie was afge last en verschoven naar zon dagochtend. Maar een ter plekke aanwezige Egyptisch sprekende Italiaan (of omge keerd) meldde monter dat de persvertegenwoordigers pro bleemloos voor zaterdagavond een afspraak konden maken. Echter, assistent-teammanager Abdel Saweh liet een uur later even bars als vastberaden we ten dat daar toch absoluut geen sprake van kon zijn. Hij stuurde iedereen het scherp bewaakte spelershotel uit met de mededeling dat er van con tact met spelers en of coach absoluut geen sprake kon zijn. De heren moesten maar zon dagochtend terugkomen. Had iemand van Italia '90 de pers verteld dat er een persconfe rentie zou zijn? „Niet mijn pro bleem". Hadden de heren jour nalisten al een paar uur zitten wachten? „Niet mijn pro bleem". De stress leek zater dag in het Egyptische kamp al aardig te hebben toegeslagen. 'TA FLAVIA Ter- met name Marco van en en Ruud Gullit zo langzamerhand de re aanmeten van half in en dienovereen- istig handelen en tik Rijkaard zich drukt tijdens de dagelijkse uurtjes in het Oranje- 1 de builenpest heerst, Wim Kieft zichzelf. blonde aanvaller, over is overgang PSV en Bor- ix inmiddels een akkoord >en bereikt, staat bereid- g elke beroepshalve geïn- iseerde te woord, terwijl Basten met het hoofd in ivolken voorbij paradeert ïullit voortdurend klaagt te weinig tijd voor ande- omdat hij zijn column nog u schrijven. (egeven, Kieft heeft zich niet zo'n reputatie eigen nen maken als de nu met arrogant air rondstappen- jvedetten van AC Milan, de 27-jarige Amsterdam- heeft wel degelijk een luitestaat waar hij trots op zijn. Als begin twintigjari- hij al naar Italië om in zijn talenten als schut- iie gelde te maken. Niet bij beroemdste club in die stad, entus, maar bij AS Torino, i vereniging van de tweede pituur. Daarna speelde nog enige tijd voor Pisa i een aantal jaren geleden *g te keren naar Neder- d. waar het toen nog aan de Door onze verslaggever in Italië Onze fotograaf in Italië Europese top staande PSV hem graag inlijfde. Zoals bekend kreeg Kieft eni ge maanden geleden in Eind hoven onmin met de tot zijn AOW onder contract staande Gerald Vanenburg en gaf toen al te kennen aan het eind van het voorbije seizoen hoe dan ook bij PSV te zullen vertrek ken. Tot medio de afgelopen week verkeerde Kieft in onze kerheid omtrent zijn directe toekomst, maar terwijl hij met Oranje verkaste van Joegosla vië naar Sicilië kwamen PSV en de toonaangevende Franse club Bordeaux tot overeen stemming over een overgang. Mooie club „Weten jullie dat nu al", is zijn spontane reactie zaterdagmid dag als hem wordt gevraagd wat hij daarvan vindt. Om vervolgens ten overvloede een staaltje prijs te geven van zijn instelling en karakter. „We moeten nog afwachten wat het wordt", zegt hij niet zo zeer af houdend als wel realistisch. „Cor Coster voert voor mij de onderhandelingen. Dus even afwachten hoe het verder loopt. Maar Bordeaux is na tuurlijk in principe een mooie club. Ik kan niet ontkennen dat die een reputatie heeft die aansprekend is". Kieft waagt zich niet aan ge zwollen uitspraken. Net als in de tijd dat het conflict tussen hem en Vanenburg ontstond en naar buiten kwam, houdt hij zich op de vlakte. Toen verklaarde hij slechts bij PSV te zullen vertrekken, zonder opgaaf van redenen. Nu neemt Kieft nog enigszins afstand van de aanstaande transfer naar de voormalige Europese topclub Bordeaux, waar hij de opvolger moet worden van de naar Mulhouse vertrokken Piet den Boer. „Ik ken het Franse voetbal eigenlijk niet zo goed", schuift hij een oor deel over het door menigeen als toonaangevende voetbalna tie ondergewaardeerde Frank rijk voor zich uit. „Ik weet wel dat het daar leeft en dat is po sitief". Strubbelingen Positief is Wim Kieft ondanks alle strubbelingen van het af gelopen seizoen toch over zijn vorige werkgever PSV. „Ik heb daar óók een fantastische tijd gehad", zegt hij. „Ik heb er successen gekend en een repu tatie opgebouwd". Merkwaardigerwijs noemt Kieft niet Italië qls competitie, waar hij een naam vestigde en van waaruit hij „gegroeid" naar ons land terugkeerde. En waar, zo luidden de berichten de voorbije maanden, zijn be langstelling in eerste instantie naar zou zijn uitgegaan. „Ik ken de mentaliteit en de taal daar, ik heb er tenslotte jaren gespeeld. Maar Italië was voor mij geen must. Ik moest wel naar het buitenland, want wie kan mij in Nederland betalen? Zelfs Ajax niet. Ik zou wel graag naar Amsterdam zijn te ruggegaan. Ik heb er tien, elf jaar gevoetbald, een mooie tijd gehad en die club blijft me al tijd aanspreken. Misschien kom ik er nog eens. Om af te bouwen, ha ha. Maar'het zou voor Ajax geen goede zaak om een oudere speler terug te ha len. Dus dat zal wel nooit ge beuren". Wat ook nooit meer leek te ge beuren, passeerde vorige zon- I Wim Kieft blijft zichzelf, ook in :j onzekere I tijden. dag: Wim Kieft stond in de ba sis van het Nederlads elftal. Na het slechte optreden van Oranje in Wenen koos inte- rim-bondscoach Beenhakker voor de aspirant-Fransman in het duel met Joegoslavië. In Zagreb speelde Kieft een on opvallende, maar vooral vol gens collega's nuttige rol als bliksemafleider voor Van Bas ten en Gullit. Reden voor me nigeen om na het succesvolle optreden (2-0) Kieft meteen een basisplaats in het vooruit zicht te stellen voor Oranje's openingsduel op het WK, mor gen in Palermo tegen Egypte. „Ik ga er vanuit dat ik niet in de basis sta", zegt Kieft zelf enigszins verrassend. „Dat is een beetje aan de trainings wedstrijdjes te zien. Als ik dan niet in het A-team sta, hoef je niet zo bijster intelligent te zijn om dat te kunnen conclude ren. Maar vanaf het begin van de oefencampagne heb ik me al gereserveerd opgesteld, niet te hoge verwachtingen gesteld. Ik heb er zelfs nog lang reke ning mee gehouden dat ik niet eens bij de 22 zou zitten. Toen dat uiteindelijk wel gebeurde, ben ik ook verder uitgegaan van het minimale; leek me de beste instelling. Dat ik dan ook tegen Joegoslavië speelde, was een verrassing. Een positieve, dat wel". Wim Kieft is het de eerste da gen op Sicilië niet helemaal naar den vleze gegaan. „De overgang was zwaar", vertelt hij. „De verandering van voor al het weer, van de koude naar de hitte, kostte me moei te, aanpassing. Ook dat reizen en die persconferenties en der gelijke kostten energie. Het toernooi moet wat mij betreft nu maar beginnen. Dan gaat alles vanzelf lopen eri kom je in het ritme van alledag". Waarop Wim Kieft zich, kort voor de lunch wordt opge diend, nog even naar een der de afspraak spoedt. Aan de an dere kant van het voetvormige zwembad, een etage lager, spreekt Marco van Basten minzaam enige woorden in een Italiaanse microfoon. Ruud Gullit is dan al lang ved- wenen. door Frank Werkman Palermo blijkt nog erger dan de reputatie die de Siciliaanse hoofdstad al is vooruitgesneld. De stad moet een verkeers chaos kennen, waar echte wereldsteden nog u tegen zeggen. Welnu, over de handvol belangrijke transportaders kruipt het blik voort als afwaswater door een verstopte afvoerpijp. Over een afstand van pakweg tien, vijftien kilometer doe je op deze manier al gauw een uur en het is ook niet zo vreemd dat jaren geleden al is begonnen met de aanleg van een vierbaans autoweg. Die begint optimistisch in de buurt van het vliegveld Punta Raisi, stort zich door twee korte tunnels om uiteindelijk te belanden in een gigantische bouwput. Het verkeer moet zich vervolgens letterlijk en figuurlijk in bochten wringen om zich te kunnen verplaatsen en wee degene die een afslag mist. Die is veroordeeld om kilometers verder door te rijden, af te slaan en via een omweg te trachten alsnog het reisdoel te bereiken. Aan de andere kant van Palermo begint vrolijk weer een stuk autoweg richting Messina en Catania, waarop het weer redelijk comfortabel sturen is. De Siciliaanse hoofdstad is echter een ramp, zeker als je je als verslaggever moet verplaatsen van het naast het stadion gelegen, prima geoutilleerde perscentrum naar bijvoorbeeld het spelershotel van het Nederlands elftal, tien kilometer verderop. Daar staan, dat dient gezegd echter positieve zaken tegenover. Bijvoorbeeld het Nederlandse pershotel tussen Santa Flavia en Bagueria. Een zo uit de vakantiegidsen weggeplukte lokatie met twee hemelsblauwe zwembaden op twee verschillende niveaus. Een plaatje voor wie er vertoeft. Niet iedereen is zo gelukkig. Een deel van de honderden verslaggevers is ondergebracht in Palermo zelf. Handig voor wie dichter bij het stadion wil zitten, een drama voor degenen die elke dag op en neer moeten voor een persuurtje aan de kust. Drie uur reizen per dag daardoor is geen uitzondering. Overkomelijk evenwel als de soms zeer oude hotels in het hartje van de stad dan nog maar enigszins zijn voorzien van faciliteiten. Maar nee. Een telefoon met kiesschijf op de kamer is een onbekend fenomeen, om over televisie en mini-bar nog maar te zwijgen. Gezellig is het wel en de Sicilianen zijn uiterst voorkomend en behulpzaam. Eén pershotel blijkt voor de helft als studenten-huisvesting te dienen. Geeft een aparte sfeer en is tijdens het diner leuker dan een mensa. Zeker als 's avonds Italië tegen Oostenrijk speelt en een Siciliaan scoort. Dan blijken ook studenten niet alleen potentieel knappe koppen te kunnen hebben, maar ook wel degelijk uit hun bol te kunnen gaan. FRANK WERKMAN Leo Beenhakker waarschuwt voor Cameroun -effect SANT'ELIA De verrassen de openingszet van Cameroun tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal is de gemoedstoestand in het kamp van het Nederlands elf tal niet direct ten goede geko men. „Dit kan ons ook overko men", was de reactie van bondscoach Leo Beenhakker, op de ondergang van Marado na en aanhang. Beenhakker heeft een reden te meer zijn manschappen te waarschuwen voor de ontmoe ting van morgen met het nie tig geachte Egypte. „Toch is het niet zo dat ik vrijdag van verbazing omver ben gevallen. In feite werd bevestigd, wat ik had verwacht. Er bestaan geen zwakke landen meer".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15