Jan Wouters voelt nog geen slijtage r Omam-Biyik draagt zijn doelpunt op aan republiek Cameroun Rentree Vanenburg lijkt aanstaande Sicilië is klaar voor Nederlandse invasie Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! ORT EtüdóüQowianl ZATERDAG 9 JUNI 1990 PAGINA 9 Zwakke voetbalnaties bestaan niet meer Door Herman Kuiphof „Toen de openingswedstrijd Argentinië-Carr.eroun op punt van beginnen stond, dacht ik boven dit verhaal als kop te zetten: „De teennagel van Maradona". Want de Vesuvius van de Italiaanse competitie, zeven pond lichter geworden en lang niet zo arrogant ogend als een paar maanden geleden toen hij hele trainingsweken bij zijn club Napoli oversloeg en gril op gril bedacht om maar niet te hoeven spelen - dat Argentijnse wonderkind zou zijn mede-wereldkampioenen naar een kleine, maar overtuigende triomf voeren op die zo veel geringere voetbalnatie uit Afrika. Er was enige conmotie ontstaan over ingegroeide teennagels bij de wondervoetballer en al begrijp je dan niet hoe zoiets mogelijk is bij iemand die weet dat zijn kapitaal voornamelijk in zijn benen huist, maar toen bekend werd dat de grote ster een kapje op zijn tenen zou krijgen (zijn persoonlijke arts die altijd met hem meereist, had na lang wikken en wegen tot deze simpele daad besloten) toen dacht ik: nou zal je zien dat hij schittert als zelden tevoren. Wat kan een columnist het toch vreselijk mishebben! Diego Maradona, de superman, werd dertien keer door een even atletische als fanatieke tegenstander tegen het fraaie gras van het Milanese stadion gewerkt, de Afrikanen verloren twee spelers in de nerveuze slag en kregen niet minder dan 25 vrije schoppen tegen (de Argentijnen tien minder), maar de tam-tam vanaf de tribune dreef hen voort naar een onverwacht succes. Nu zullen er mensen zijn die in hun grote wijsheid betogen dat zij zoiets wel degelijk verwacht hadden, maar uw columnist behoort niet tot dit zeer selecte groepje. Mij heeft het hogelijk verbaasd. Natuurlijk was bekend dat twee wereldkampioenschappen geleden Cameroun eveneens leuk uit de bus was gekomen en door pech de eerste ronde niet overleefde. Driemaal speelde men gelijk, maar het doelsaldo was net even te slecht om de achtste finales binnen te marcheren. Ook toen was het een ploeg met snelle benen en vrij veel techniek. Ditmaal lijkt het elftal nog sterker Er voetballen diverse spelers in Frankrijk, waar de techniek in hoge ere wordt gehouden. En zo'n keeper als N'Kono speelt niet voor niks bij Espanol, terwijl sommige anderen in eigen land voor een club uitkomen die het woord „donder" in zijn naam voert. Tonnere de Yaounde, een naam om te schrikken. Intussen worden wij, die zo blij zijn met deze verbazingwekkende toernooi-opening, beleefd doch dringend verzocht enige nuchterheid te betrachten. Deze Afrikaanse voetballers hebben een ontzagwekkende inzet getoond. Ze gingen te vaak over de schreef en hadden aan zichzelf te wijten dat de ploeg met negen man eindigde. Of ze in staat zijn ook hun volgende wedstrijd, op 14 juni tegen Roemenië, goed te doorstaan, moet worden afgewacht en kan worden betwijfeld. Maar het is een atletisch stel spelers dat terecht op techniek vertrouwt. Mij viel bijvoorbeeld op dat er slechts eenmaal sprake was van een bewust in de tribunes gejaagde bal. En dat moment viel een minuut voor tijd toen het dappere negental zich met de moed der wanhoop verdedigde tegen de toen pas krachtig aanvallende Argentijnen. Het klinkt gewaagd om na deze ene krachtmeting al te betogen dat de Argentijnen hun wereldtitel in principe al verspeeld hebben, maar zowel de Russen als de Roemenen ruiken succes. Maradona is te neutraliseren nu er van zijn collega-aanvallers, afgezien van de blonde invaller Caniggia, weinig gevaar uitgaat. We moeten natuurlijk in dit stadium voornamelijk geduldig afwachten wat de verdere ontwikkelingen zijn, maar de trend is dat er bijna geen zwakke voetbalnaties meer bestaan. De grootmachten kunnen door iedereen worden geklopt, als zij een mindere dag hebben en de underdogs het lef bezitten om voluit voor hun kansen te gaan. In de fraai ogende openingsceremonie werd het Slavenkoor van Verdi ten gehore gebracht. Men dacht dat de Argentijnen zich de meesters zouden tonen maar de „slaven" wonnen. Dat gaf te denken en te hopen". SANTA FLAVIA Jan Wouters kijkt er nog meer verongelijkt bij dan zijn gebruikelijke ge zichtsuitdrukking al per manent lijkt aan te ge ven. De wat slordig ge boetseerde, van onooglijk kromme benen voorzie ne middenvelder wordt zelfs bijna boos als hij weer met zijn inmiddels fameuze elleboogstoot wordt geconfronteerd. „Ik heb er in mijn leven meer moeten incasseren dan ik heb uitgedeeld", tracht Wouters zijn veel besproken vergrijp con tra Volendammer Alex Pastoor alsnog wat af te zwakken. Het incident leverde Wouters in de slotfase van het seizoen zes duels schorsing op en de (be)vestiging van een reputatie. „Er wordt veel te lang over doorgepraat", vindt Wouters. „Ik heb m'n straf gehad, vond 'm niet eens ten on rechte, maar ze blijven er over praten. Dat vind ik on terecht". Wouters heeft even Door onze verslaggever in Italië Onze fotograaf in Italië zijn gal gespuwd, maar trekt zijn onder een wat kalende schedel geplakte gdaat weer in de vorm van een grijns. „Ach", zwakt hij even later zijn verwijt wat a", „laat ik me maar druk maken over andere zaken. Het WK is nu natuurlijk veel belangrijker. En ik moet zeggen dat het er nu een beetje op begint te lij ken". Wouters doelt op da nieuwe entourage en ambiance, waarin de Nederlands elftal- groep zich sinds donderdag bevindt. Bij de eerste echt se rieuze persconferentie van Oranje i'n het direct aan het water liggende driesterren hotel Kafara, waar ook de buitenlandse pers massaal acte de presence gaf, vertelt de Ajacied in een hoekje ach teraf z'n verhaal. „We had den geen dag langer in dat Joegoslavië moeten zitten. Vanaf het moment dat we hier zijn, hebben we echt het gevoel ons op het WK voor te bereiden. Die ontvangst al leen al bij dat trainingsveld, schitterend. Ook dat hotel hier geeft weer een beter ge voel. Als je nu 's ochtends uit je raam kijkt en die zee ziet, is dat toch wel wat anders dan die grauwe lucht in Za- greb". Nadenken In Joegoslavië heeft de 30-ja- rige Wouters wel rustig kun nen nadenken over zijn eigen positie. Zowel bij Ajax als het Nederlands elftal. Waarbij zijn elleboogstoot ongewild toch weer ter sprake komt. Wouters kan zich, zegt hij, niet voorstellen dat dit soort agressieve, emotionele reac ties een gevolg is van een wat teruglopende vorm als gevolg van een stijgende leef tijd. Uit spijt door slijtage derhalve. „Daar is wat mij betreft geen sprake van", reageert hij ta melijk vlak. „Ik voel nog he lemaal niet dat ik minder word en tekortkomingen daardoor moet compenseren door hardheid. Misschien is het wel zo dat ik op dit mo ment nog niet zo in vorm ben als ik wel zou willen. Er zijn partijtjes dat ik echt geen bal goed raak. Maar ik maak me daar geen zorgen over". Afzwaaiers Jan Wouters, die bijna spreekwoordelijk afzwaaiers produceert als hij in schietrij- ke posities belandt, wijt af en toe mislukkende acties eerder aan de oneigenlijke taak die hij vaak moet op knappen. „Wat we bij Ajax missen is een libero met een lange trap", tracht hij te ana lyseren. „Daardoor begint de opbouw noodgedwongen te vaak bij mij. Ik speel liever een sta tion verder naar voren in een dirigerende rol. Maar doordat die laatste vrije man er bij Ajax niet is, moet ik dat er vaak nog bij doen. Dat wordt soms wat veel van het mmmi Jan Wouters voelt zich op zijn gemak naast een Siciliaanse politieman. goede. Vandaar dat ik blij ben nu met een compleet Ne derlands elftal te spelen. Daar staat wel een laatste man met een goede, verre trap". Dat die speler, Ronald Koeman, ook niet in zijn bes-' te doen, verkeert de laatste tijd, laat Wouters onvermeld. Egypte De stofzuiger met soms spon taan ontluikende spelverde- lende eigenschappen zegt wel wat over het naderende duel met Egypte. „Dat leeft al heel sterk", zegt Wouters. „Maar als je voor een WK niet gemotiveerd bent, weet ik het niet meer. Ik ben er zelf ten minste erg mee bezig. Maar dat geldt, denk ik, voor iedereen. Dat dat tijdens de trainingen de voorbije dagen niet steeds is gebleken, gold ook voor mezelf. Ik weet niet waar dat door kwam". „Maar Egypte zullen we ze ker niet onderschatten. Kijk maar naar Cameroun dat zo maar van Argentinië wint. Dat moet ons niet gebeuren. In die eerste wedstrijd moeten we een goede basis leggen. Gewoon voor de winst gaan. In de spelers groep wordt er overigens he lemaal niet gesproken over eerste, tweede of derde wor den in de poule om zo een bepaalde tegenstander te ont lopen. Ik heb het ook nog nooit meegemaakt". Jan Wouters begint aan zijn eerste wereldkampioenschap. De Utrechter, die het bepaald niet achter de ellebogen heeft, zal er voor moeten zor gen dit lichaamsdeel straks onder controle te houden. Want ook onder scheidsrech ters wordt gepraat. Verrassing )e Braziliaanse bondscoach «azaroni geeft in alles het oorbeeld. Als eerste liet hij ijn vrouw en drie kinderen verkomen. Voor Silas had lij een bijzondere verrassing n petto. Vrijdag zag de mid- lenvelder in het trainings tamp voor het eerst zijn eer- te kind dat twee weken ge- eden was geboren. Prinsen Hr. Pieter van Vollenhoven al op persoonlijke titel sa- nen met zijn zoons, de prin- en Maurits, Bernhard en Pieter-Christiaan, op 21 juni n Palermo het duel Neder- and-Ierland bijwonen. Knapste Italiaanse vrouwen, die zijn indervraagd door het week- ilad Novella 2000, hebben Roberto Baggio uitgeroepen ot knapste speler van het oernooi om de wereldbeker. )e lelijkste is de Argentijn )iego Maradona. De Itali aanse vrouwen zouden het liefst trouwen met de reser vekeeper van het Italiaanse elftal, Stefano Tacconi. Hij krijgt de voorkeur boven de Italiaanse spelers Walter Zenga, Baggio, Gianluca Vi- alli en Franco Baresi. Moch ten deze spelers niet willen of kunnen, dan krijgt Ruud Gullit zijn kans. Opstappen Twee dagen voor de con frontatie Verenigde Staten- rsjechoslowakije hebben de respectievelijke coaches Bob Gansier en Josef Venglos be kend gemaakt dat ze na het WK opstappen. Gansier wordt weer trainer van een universiteitselftal. De in Hongarije geboren oefen- meester is gezwicht voor de kritiek die hij de laatste tijd heeft moeten verduren. Ven glos, die in 1976 met Tsjecho- slowakije Europees kam pioen werd, gaat waarschijn lijk als clubtrainer in Spanje werken. Hij wordt als bonds coach opgevolgd door Maca- la. „ARGENTINIË NOG NIET AFSCHRIJVEN" MILAAN Dé tegeistel- ling in San Siro. Diego Maradona als een zielig hoopje mens, André Omam-Biyik als de ko ning te rijk. De één diep teleurgesteld na een nooit verwachte afgang, de an der verheugd om de niet voor mogelijk gehouden triomf. Voor Omam-Biyik was ket een droom, scoren tijdens h?t ope ningsduel van het WK. Eentje die nog werkelijkheid werd ook. „Het mooiste wat ine kon overkomen", jubelde de matchwinnaar. Waarna de Afrikaan nog verder ging in zijn euforie. „Ik draag it doel punt op aan de republiek Ca meroun. En aan onze presi dent (Paul Biya, red.). Het schenkt me nog de meeste vol doening dat ik heb gescoord, terwijl hij op de tribune zat. Dit is een dag om nooit te ver geten". Datzelfde geldt waarschijnlijk voor Diego Maradona. Al is de reden een heel andere. Eentje die, afgaand op het spel van de Argentijnse aanvoerder en de zijnen, wel eens kon leiden tot het uit handen gever van de wereldtitel. Zo ver vilde de falende vedette zelf echter nog niet gaan. „De mensen moeten ons nog niet afschrijven. Er is in dit toernooi nog van alles mogelijk. Al zullen wj tegen de Sovjetunie en Rcemenië natuurlijk wel ons andere ge zicht moeten laten zien". Maradona trok daarrr.ee het boetekleed aan. „We moeten ons zelf hiervan de schuld ge ven. Het heeft geen zin Pum- pido deze nederlaag aleen aan te rekenen. Dat wil ik hier heel duidelijk stellen, ik wil ook dat u dat opschrijft", ge bood de Argentijn. „We heb ben met z'n elven /erloren, met z'n elven fouten ge maakt". Voortekenen Door onze verslaggever in Italië hoopvol, omdat de voorteke nen goed waren. Tot dat doel punt viel, heb ik me ook geen moment zorgen gemaakt. Ik had steeds het gevoel dat het allemaal wel goed zou komen. We creëerden ons al met al toch al snel tien, twaalf kan sen, daarom. Maar je hebt in de voetballerij net even dat beetje geluk nodig". Maradona deed met die uitla tingen de waarheid geweld aan. In werkelijkheid worstel de de Zuidamerikaanse ploeg slechts met zichzelf. Voor een deel viel dat te wijten aan de positie van de leider, die als een onvervalste spits speelde. En niet als spelmaker, een meer geëigende plaats voor Maradona. Een fout van coach Bilardo? Maradona wilde er niet van weten. „Men moet maar aan Carlos zelf vragen waarom ik daar gespeeld heb. Ik heb geen kritiek op hem. Als het team er bij gebaat is dat ik op deze positie speel, dan doe ik dat. Ik voelde me er bovendien best thuis". Een compliment voor Came roun kon er nog wel af. „Zij hebben gescoord en dus ver diend gewonnen", gaf Marado na toe. „We moeten applaudi- seren voor deze ploeg. Came roun heeft zich hier op een ge weldige wijze gepresenteerd. Al speelden sommigen wel erg hard en op het gemene af. Maar dat zal ik hen niet ver wijten. Het hoort er allemaal bij. Al vind ik wel dat de scheidsrechter af en toe wat meer had moeten ingrijpen". HL Diego Maradona heeft pijn. Cyrille Makanaky kijkt toe. Bilardo vond dat alles geen ex cuus. De coach toonde zich bij zonder hard in zijn oordeel over de verrichtingen van zijn pupillen. „We hebben gefaald. Het ergste is wel dat dit tegen een ploeg gebeurt die met ne gen man de wedstrijd moet uitspelen. Een afgang", toonde de technische leider zich rea listisch. Over het hoe en waarom was hij al even duidelijk. „Er zijn elf jongens die niet goed heb ben gespeeld. Ook Maradona niet. Maar wat misschien wel zorgelijker is, is dat niemand zijn rol kan overnemen als hij een keer een wat mindere dag heeft. Aan de andere kant be wijst deze wedstrijd ook, dat Maradona pas rendeert als het team in zijn totaliteit naar be horen functioneert. En dat was vandaag niet het geval". De opdracht voor Argentinië is dan ook duidelijk. „We zul len deze tegenvaller even moeten verwerken. Maar dat mag niet al te lang duren, we zullen tenslotte een aantal za ken recht moeten zetten. Dat is pure noodzaak, want de Sovjetunie en Roemenië zijn natuurlijk niet de minste te genstanders". De titelverdediger heeft daar bij het voordeel dat het de twee Oostbloklanden in Na pels treft.Oe stad van Marado na, die ongetwijfeld meer op de hand van de ploeg zal zijn dan Milaan. In San Siro werd Cameroun als het kansloze kleintje bejubeld, waar Argen tinië werd uitgefloten. Mara dona had er geen moeite mee gehad. „Het is toch prachtig dat de mensen een land als Cameroun toejuichen? Het be wijst dat Italië met het anti-ra- cisme een heel eind op de goe de weg is". SANTA FLAVIA Leo Beenhakker heeft voor zijn ploeg, die dinsdag tegen Egyp te speelt, de kern van acht spelers staan. Over drie posi ties, of liever namen, heeft de interim-bondscoach nog geen zekerheid. Beenhakker heeft de spelers groep gisteren uitgelegd waar om hij had gekozen voor het beleid van de voorbije dagen in het trainingskamp. „Waar om ik niet fitte spelers heb la ten spelen en fitte spelers niet", vertelde Beenhakker. „De bedoeling was om een compleet fitte spelersgroep te hebben, waarmee we kunnen toewerken naar dinsdag. Van af vandaag zal er door de groep gas worden teruggeno men om redelijk ontspannen toe te werken naar de ope- ningswedswedstrijd. Gisteren is de zweep er nog twee keer overheen gegaan". Intussen bestaat grote onze kerheid over de inzetbaarheid van Erwin Koeman. Gisteren trainde de nieuwe aanwinst van PSV, nog steeds revalide rend van een knie-operatie, niet met de hoofdmacht mee. De rentree van Richard Witchsge is daardoor te ver wachten, evenals die van Ge rald Vanenburg, die zich tij dens de trainingen onder scheidt. Vanenburg wilde gis teren niet ingaan op de kans dat hij terugkeert. „We zien het wel", sprak hij. In de aanvallend ingestelde formatie van Oranje zal Grae me Rutjes waarschijnlijk sneu velen. Egypte speelt naar ver wachting met één spits en die is dan de prooi voor Adri van Tiggelen. PALERMO Sicilië is klaar voor de invasie van Nederlandse voetbalsupporters. Fernande Massone, hoofdcommissaris van de politie in Palermo, heeft zijn drieduizend manschappen de laat ste instructies gegeven. „We zullen ons afwachtend opstellen. We staan echter klaar om meteen in te grijpen zodra de zaak uit de hand loopt", zegt hij dreigend. Massone rekent er evenwel op dat het zo ver niet zal komen. Hij baseert dat vooral op de vele contacten die hij de afgelopen maanden heeft gehad met het Centraal Informatiepunt Voetbal vandalisme (CIV) in Utrecht. „Er is ons verzekerd dat maximaal slechts zo'n tweehonderd in uw land geregistreerde vandalen naar Palermo komen. We blijven echter waakzaam. Vandaar dat bezoekers van de wedstrijden uitgebreid worden gefouil leerd, waarbij ook gebruik wordt gemaakt van metaaldetectors om op wapenbezit te controleren. We nemen geen enkel risico, want de hele wereld kijkt over onze schouder mee". De hoofdcommissaris is verheugd over de assistentie die de Ne derlandse politie verleent. „Een uitstekende ondersteuning. Ik heb begrepen dat er een goede relatie is tussen die politiemensen en de supporters. Daar kunnen we mooi gebruik van maken. Je moet alles aangrijpen om risico uit te sluiten. Vandaar dat ik vanaf het eerste moment een warm voorstander was van die sa menwerking met de Nederlandse politie". Voorposten De eerste voorposten van het naar schatting zesduizend man sterke legioen, dat dinsdag Nederland-Egypte bijwoont, zijn in middels in Palermo aangekomen. In het weekeinde volgen circa duizend fans die vanuit Genua de oversteek per boot maken waarna maandag een hele luchtvloot op Sicilië neerdaalt. Massone: „Vooral de fans, die per boot komen, houden we nauwlettend in de gaten. De meesten hebben vermoedelijk nog geen onderdak geregeld. We plaatsen zoveel mogelijk supporters op de campings rond Palermo. Daar hebben we speciale plaatsen vrijgehouden". Meer zorgen maakt Massone zich over de Oran- je-ians die volgende week vanaf Sicilië de oversteek naar Sardi nië willen maken om het duel met Engeland bij te wonen. Alle reguliere lijndiensten zitten al tjokvol en op de veerboot, die woensdag vertrekt, is ook geen plaats meer te krijgen. in tal Milaan, zaterdag Het is eigenlijk een noodzakelijk kwaad, zo'n openingsceremonie. Elke keer als de Olympische Spelen of een vergelijkbaar evenement als het WK voetbal voor de deur staat, word je ermee opgezadeld. Een flinke dosis plaatselijke folklore, pop- of klassieke muziek, lenige gymnasten die met z'n honderden over een heel veld hun kunstjes ten beste geven en wat dies meer zij. Soms is het gebod ene van een ongekende schoonheid. De wijze waarop de aanzet werd gegeven voor de Spelen in Seoul was bijvoorbeeld indrukwekkend en presenteerde dit Aziatische land op waardige wijze. De ouverture van Italia '90 mocht er evenzeer zijn. Maar toch: 't is een noodzakelijk kwaad, dat openingsfeest. Ik heb niks tegen de mensen die het uitvoeren, noch tegen het amusement dat ik krijg voorgeschoteld, maar ik kom er niet voor. En ik waag te betwijfelen of al die Italianen, Brazilianen, Engelsen, Duitsers, Ieren, Nederlanders etcetera de reis naar de laars hebben gemaakt voor deze toneelstukjes. Zij hebben vermoedelijk, net als ik, dat onrustige gevoel in het lijf als een voetbalwedstrijd van enige importantie op het punt staat van start te gaan. Dat gevoel van: laten ze in vredesnaam een keer beginnen... Voor dat soort mensen vormt een openingsceremonie altijd een hinderlijk oponthoud. Het hoort er, gelet op de traditie, bij, maar het kan net zo goed worden weggelaten. Het volk wil brood en spelen; geef het volk dus wat het verlangt. In dit geval wil het volk slechts „calcio", voetbal dus. Voor sommigen, zeker voor Italianen, is dat het belangrijkste in hun leven. Om te relativeren: dat is het dus niet. Voetbal is hooguit de belangrijkste bijzaak in het leven. Maar gé ik naar een voetbaltoernooi, dan wil ik voetbal zien. En geen randzaken. Het is zoals een collega tijdens een vergadering van een afdeling van de KNVB ooit opmerkte na een langdradige verhandeling over een con tributieverhoging aangehoord te hebben: Wat een onzin allemaal. Die bal moet toch gewoon in dat netje?". TEUN STAAL WK IN CIJFERS Groep B: Argentinië-Cameroun 0-1 (0-0): 66. Omam Biyik 0-1. Scheids rechter: Vautrot (Fra). Toeschouwers: 65.000. Rode kaart: 61. Kana Biylk (Cam, natrappen), 89. Massing (Cam, 2x geel). Gele kaart: 9. Massing (Cam), 21. N'Dip (Cam), 26. Sensinl (Arg), 51. M'Bouh (Cam). Argentinië: Pumpido; Ruggeri (46. Caniggia), Simon. Fabbri, Lorenzo, Batista. Burruchaga. Sensini (69. Cal- deron). Basualdo; Balbo, Maradona. Cameroun: N'Kono; Tataw, Massing, N'Dip, Ebwelle; Kunde, M'Bouh, Kana Biyik. Makanaky (80 Mllla). M'Fede (65. Libiih); Omam Biyik. Stand: 1 Cameroun 1-2 (1-0); 2. Roe menië, Sovjetunie 0-0; 4. Argentinië 1-0. Programma Zaterdag 9 juni Groep B (Bari): Sovjetunie-Roeme- nië. 17.00 uur Groep D (Bologna): Verenigde Arabi sche Emiraten-Colombia. 17.00 uur Groep A (Rome): Italië-Oostenrljk. 21.00 uur Zondag 10 juni Groep A (Florence): Verenigde Sta- ten-Tsjechoslowakije. 17 00 uur. Groep C (Turijn): Brazilië-Zweden. 21.00 uur Groep D (Milaan): Bondsrepubliek Duitsland-Joegoslavlë, 21.00 uur.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9