rorbats jov lakoniek over Lussische provocatie «r««e Palestijnen vrezen meer onderdrukking NAVO werpt Moskou afgekloven bot toe AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kandidaat-minister van milieu wil Tsjechoslo waken opvoeden ÏTENLAND CeidaeGomcmt ZATERDAG 9 JUNI 1990 PAGINA 7 3 gering Liberia wil aten met rebellen 3t0 ^1)' IROVIA De Liberiaanse regering is 39^ i tot overleg rnet de rebellen van 355 'es Taylor nu regeringstroepen de 3 [gische Firestone rubberplantage heb- 13 heroverd, zo maakte Emmanuel 2i 'ier, minister van informatie, gisteren 2 id. Ooggetuigen zeiden dat nog altijd jgg ;hten werd in en rond de plantage, op 31 55 kilometer ten zuidoosten van de Istad Monrovia. De rubberplantage is itrategiseh belang, omdat de interna- cpr Ie luchthaven van Liberia op het ter- van het complex is gesitueerd. Ook de haven is inmiddels weer in handen regeringstroepen, aldus een bekend- m ng van de regering van president Sa- China tolerant tegen kritische studenten PEKING De Chinese premier Li Peng heeft in Peking gezegd dat de partij en de regering een „zeer tolerante" houding zul len innemen tegen Chinese studenten die zich in het buitenland kritisch hebben uit gelaten over de onderdrukking van de stu dentenprotesten van vorig jaar op het Plein van de Hemelse Vrede. Waarnemers zeggen dat verklaring van Li Peng in het bijzonder is gericht op de 20.000 Chinese studenten die in Australië verblijven. De Australische re gering heeft onlangs aangekondigd de ver blijfsvergunning van deze studenten te wil len verlengen. Volgens het Chinese ministe rie van buitenlandse zaken bestaat er geen enkele „rechtvaardiging" voor dit aanbod van de Australische regering. Oud Sovjet-vice-president Koeznetsov overleden MOSKOU Vasili Koeznetsov, voormalig vice-president van de Sovjetunie onder vier presidenten, is dinsdag in Moskou op 89-jarige leeftijd overleden, zo maakte de par tijkrant Pravda gisteren bekend. Koeznetsov werd in 1977 vice-president onder partijleider en president Leonid Breznjev. Na diens overlijden bleef Koeznetsov in ambt en diende ook onder Joeri Andropov en Konstantin Tsjernenko. Koeznetsov trad in 1986 af tijdens het presi dentschap van Andrei Gromyko. Koeznetsov sloot zich in de burgeroorlog, die volgde op de Oktoberrevolutie, aan bij het Rode Leger. Na de overwinning van de commu nisten volgde hij een opleiding tot ingenieur en studeerde in de jaren '30 zelfs twee jaar in de VS. Na de dood van Sovjet-dictator Jozef Stalin verloor Koeznetsov zijn plaats in het politbureau en werd vice-minister van buitenland se zaken, waarmee een 25-jarige loopbaan in de diploma tie begon. Roemeense ex-partijleden volgende maand berecht BUKAREST Vierentwintig voormalige hoge functionarissen van de Roemeense communistische partij, die vorig jaar decem ber de mening van dictator Nicolae Ceau- sescu deelden dat er op betogers moest wor den geschoten, moeten volgende maand te recht staan op beschuldiging van volkeren moord. Onder de beklaagden, die op 21 juli voor de rechter moeten verschijnen, zijn de voormalige premier Constantin Dascalescu, oud-parlementsvoorzitter Nicolae Giosan en ex-minister van buitenlandse zaken loan Totu Alle 24 beklaagden namen vorig jaar op 17 en 21 december deel aan vergaderin gen van het Roemeense politburo, waar Ceausescu besloot dat veiligheidstroepen en het leger het vuur moesten openen op de monstranten die zijn aftreden eisten. Dertig jaar cel voor helpen IRA LONDEN Een Brit die activisten van het IRA de mogelijkheid bood in 1988 een „bommenfa- briek" in te richten, is gisteren in Londen tot dertig jaar gevangenis straf veroordeeld. De 42- jarige Nicholas Mullen werd gearresteerd nadat de politie een grote hoe veelheid explosief mate riaal had ontdekt in een door hem verhuurde flat in Zuid-Londen. Noodtoestand in deel Oezbekistan MOSKOU President Karimov van Oezbekistan heeft in het oostelijk deel van de republiek de noodtoestand uit geroepen, nadat daar in vijf dagen bij etnisch geweld 78 mensen om het le ven zijn gekomen. Ook heeft hij een telegram naar Sovjet-president Mi- chail Gorbatsjov gestuurd met het dringende verzoek om in het conflict tussenbeide te komen, zo heeft het of ficiële persbureau TASS gisteren be kend gemaakt. Inmiddels zijn bijna 3.000 militairen en politie-agenten in de republiek Kirgizië gestationeerd om te zorgen dat de etnische onlusten tussen Kirgiezen en Oezbeken niet verder uit de hand lopen. SLAND STELT EIGEN WETTEN BOVEN DIE VAN MOSKOU ns IKOU Sovjet-presi- Michail Gorbatsjov niet onder de indruk de stap van de Russi- republiek om de wet- van de republiek bo rn die van de Sovjetunie ellen. Hij liet gisteren G|schemeren bereid te en de meningsver- -Jllen met Jeltsin, de ngs gekozen president de Russische federa- bij te Russische parlement geen stappen genomen tegenspraak zijn met de dwet van de Sovjetunie", e Sovjet-president tijdens aan het bezoek van de 1e e premier Thatcher gewij- ersconferentie. latsjov zei te menen dat de ische federatie niet op een iet uit is. „Ik ben er abso- van overtuigd dat de Rus sische Oppsterse Sovjet (parle ment) geen wetten zal goed keuren die de ontwikkeling van een nieuwe federatie van republieken (in de Sovjetunie) belemmeren", zei hij. Met 544 stemmen voor en 271 tegen werd gisteren de priori teit van de wetten van de Rus sische Socialistische Federatie ve Sovjet-republiek (RSFS) bekrachtigd. Het wetsartikel stelt dat de Sovjet-wetten die in strijd zijn met de soevereine Russische rechten geen gel dingskracht hebben op het grondgebied van de Russische Federale Republiek. De Balti- sche republieken Litouwen, Letland en Estland hadden al eerder eenzelfde wet aangeno men, nog voordat zij zich onaf hankelijk hadden verklaard van de Sovjetunie. Het artikel betekent dat de Russische Fe deratie iedere wet kan weg stemmen, waarvan zij meent dat deze in strijd is met de ei gen belangen. De uitslag van de stemming is een grote overwinning voor Boris Jeltsin en zijn streven om de republiek meer onaf hankelijk van de Sovjetunie te maken. Jeltsin verklaarde on langs nog tegen de hoge stij gingen van de voedselprijzen te zijn die Moskou wil invoe ren als eerste maatregel in het kader van de economische hervormingen. Ook zou hij erop aan sturen dat de Russi sche Federatie het beheer van haar natuurlijke hulpbronnën in eigen handen neemt In de RSFS bevinden zich grote olie- en' gasvoorraden en ko- lenreserves, die de basis vor men van de Sovjet-economie. Deze bronnen vallen, net als de spoorwegen en andere in frastructurele voorzieningen, nu nog onder het beheer van de centrale Sovjet-autoriteiten. De Russische republiek omvat driekwart van het grondge bied van de Sovjetunie, inclu sief Siberië, en herbergt meer dan de helft van de Sovjet-be volking. De Russische Federa tie produceert 70 procent van alle industriële en agrarische produkten van de unie. Sancties De Litouwse president Vytau- tas Landsbergis, wiens repu bliek zich in maart onafhanke lijk verklaarde van Moskou en sindsdien wordt geplaagd door economische sancties die sinbds gisteren enigszins zijn verzacht, begroette de Russi sche verklaring. „Wij hebben hetzelfde een jaar geleden gedaan. Dit proces kan niet worden gestopt, het gaat door. Moldavië beweegt in deze richting, de Transkau- kasische republieken en ook de Oekraïne. Rusland heeft nu vastbesloten gehandeld", zei Landsbergis. In de Oekraïne heeft het par lement gisteren een overkoe pelende organisatie, de „Volksraad", gevormd die een soortgelijke stap als de Russi sche gaat voorbereiden. Dodelijke liefde Inwoners van Berlijn worden dagelijks gecon fronteerd met het levensgrote portret van de voormalige Oostduitse partijleider Erich Honec- ker en zijn Sovjet-lotgenoot Leonid Breznjev die met een broederlijke kus hun 'dodelijke liefde' bezegelden. Het portret is vervaardigd door Sovjet'-kunstenaar Dmitri Vrubel en prijkt aan de Oostduitse kant van de Berlijnse Muur. FOTO: EPA lieuprotest 9en de Uitstoot van de Roemeense chloorfabrie- ken in Giurgiu. Op het bord dat de demonstran- m drieduizend Bulgaren trokken gisteren ten meedroegen is te zien wat de vervuiling van I gasmaskers op over de Donau-brug, die de mensen over laat. garije met Roemenië verbindt, uit protest te- FOTO: AP eheimzinnige ncering merikaanse itelliet PE CANAVERAL De renigde Staten hebben gis- vanaf het ruimtevaart- itrum Cape Canaveral in irida een reusachtige Titan- aket gelanceerd. de angstvallige geheim- iding rond de lancering af te leiden dat de lading tond uit een militaire nstmaan. Volgens civiele lerts zou het een elektroni- e afluistersatelliet kunnen of een ruimtevaartuig dat et waarschuwen voor inko- nde raketten. Het was de eede lancering van een Ti- (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM De lei der van het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina (FDLP), Nayeh Hawameth, noem de het nieuwe Israëlische kabinet gisteren „een re gering van gekken" die de „onderdrukking (van de Palestijnen in de bezet te gebieden) nog zal in tensiveren". De FDLP is één van de drie grote stro mingen binnen de Pale stijnse Bevrijdingsorgani satie PLO. Volgens Hawameth is „deze regering van gekken het laat ste wapen van de Israëlische bezetters en de Amerikaanse administratie om het Pale stijnse volk ervan af te houden een eigen onafhankelijke staat op te richten". De nieuwe regering zal voor parlementaire steun afhanke lijk zijn van drie extreem rechtse partijen, Tehiya en Tsomet, die de annexatie van de bezette gebieden en een on beperkte vestiging van joden aldaar bepleiten en Moledet, voorstander van massale „de portatie" van Arabieren naar Jordanië. Volgens Likud-bronnen gaan drie „haviken" uit de partij belangrijke posten bekleden. Eén van de meest fervente voorstanders van de harde lijn binnen de Likud-partij, David Levy, wordt in de nieuwe Is raëlische regering minister van buitenlandse zaken. Hij zorgde onlangs nog voor op schudding door de Verenigde Staten ervan te beschuldigen in het geheim joodse nederzet tingen in het christelijk deel van Jeruzalem te financieren. Ariel Sharon, architect van de invasie in Libanon in 1982 en meest omstreden politicus in het hedendaagse Israël, wordt minister van huisvesting en krijgt de verantwoordelijkheid voor de afhandeling van de immigratie van de Sovjetjo den. Yitzhak Modai is de por tefeuille van financiën toebe dacht. Dit drietal, bijgenaamd „de ministers van de tegenwer king", dwong Shamir vorig jaar harde voorwaarden te stellen bij het vredesinitiatief van de vorige regering voor Palestijnese verkiezingen die moeten leiden tot zelfbestuur in de bezette gebieden. De huidige minister van bui tenlandse zaken, Moshe Arens, schuift door naar defensie, waar hij onder meer wordt be last met de strijd tegen de in middels 30 maanden durende Palestijnse opstand in de be zette gebieden, de intifada. De Amerikaanse president George Bush verklaarde giste ren bereid te zijn samen te werken met de nieuwe rege- ring-Shamir, maar Bush her innerde er aan dat de VS wil len dat vredesonderhandelin gen beginnen. „Israël kan doen wat het wil met deze re gering ik zal samenwerken met wie er ook aan het hoofd van het land staat. Maar (de Israëliërs) kennen het Ameri kaanse standpunt over vredes onderhandelingen: wij willen dat zij beginnen", aldus de Amerikaanse president. ANC-LEIDER SISULU: De Klerk neemt halve maatregelen JOHANNESBURG De beslissing van de Zuidafri- kaanse president F.W. de Klerk om de noodtoe stand in drie van de vier provincies op te heffen is bekritiseerd door militan te zwarten, die het een „halve maatregel" noe men, en door rechtse blanken, die zeggen dat de maatregel te ver gaat. Door echter de noodtoestand in de provincie Natal te hand haven zal het geweld daar verder toenemen, vreest ANC- leider Walter Sisulu. De afge lopen vier jaar heeft de nood toestand geen einde kunnen maken aan het geweld tussen ANC-leden en aanhangers van de Zulu-beweging Inkhata in Natal dat intussen aan 4.000 mensen het leven heeft gekost, aldus Sisulu. „Wij hebben niet om halve maatregelen ge vraagd, wat wij gevraagd heb ben zijn duidelijke maatrege len die de lucht vrij maken voor onderhandelingen. Aan die voorwaarden is niet vol daan". Het ANC heeft ge vraagd om totale opheffing van de noodtoestand, vrijlating van alle politieke gevangenen en de terugkeer van bannelin gen, voordat onderhandelin gen met de regering kunnen beginnen over afschaffing van de apartheid. Mandela Nelson Mandela, die een be zoek brengt aan de Internatio nale Arbeidsorganisatie (ILO) in Genève, verklaarde dat de maatregelen van De Klerk overeenkomen met wat hij en kele maanden geleden met de Zuidafrikaanse president over een is gekomen. Maar hij zei ook dat nog veel gedaan moet worden om de uitvoering van de beslissing te garanderen. De gevechten in Natal noemde Mandela een „zinloze slach ting" en hij verklaarde dat zijn beweging er alles aan zou doen om een einde te maken aan de strijd. Minister Kok van financiën zal maandag in Bonn een ont moeting hebben met Nelson Mandela. Kok is door Willy Brandt uitgenodigd in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Zuid-Afrika-commissie van de Socialistische Interna tionale (SISAC). (Van onze correspondent Jo Wijnen) TURNBERRY De NAVO, die zich nu kan presenteren als het meest succesvolle militaire bondgenootschap dat de geschiedenis ooit heeft ge kend, heeft de afgelopen twee dagen in het Schotse Turnberry zijn uiterste best gedaan het Duitse NAVO-lidmaatschap voor Moskou verteerbaar te maken. Daartoe dient het door president Bush ge formuleerde 'negenpun- tenplan'. Het vreemde is nu dat dat plan hoegenaamd niets nieuws be vat. Maar het wordt de Russen niettemin gepresenteerd als iets wat ze onmogelijk naast zich neer kunnen leggen. Van Moskou wordt verwacht dat het voetstoots aanneemt dat „de NAVO doende is zich aan te passen aan de veranderde omstandigheden", zoals minis ter van buitenlandse zaken van den Broek in Turnberry zei. Het voor de Russen weinig attractieve 'negenpuntenplan' lijkt dan ook eerder een aan moediging te zijn voorlopig nog maar even in hun weer spannigheid te volharden, daarbij bovendien geholpen door de verwarrende signalen die de NAVO naar Moskou zendt. De NAVO-partners zijn het nog steeds oneens over de wijze waarop ze zich van de kernwapens voor de korte af stand in Europa moeten ont doen. En de Amerikarien wak keren intussen het Russische wantrouwen nog aan, met de uitbreiding en modernisering van vanaf zee en uit de lucht te lanceren raketten. Natuurlijk zijn de westerse lei ders zich bewust van de toene mende militaire, politieke en economische zwakheden van de Sovjetunie. Dat is wellicht de reden waarom ze met veel vertoon van vriendelijkheid slechts bereid zijn de Kussen het afgekloven bot van het 'negenpuntenplan' toe te wer pen. Gorbatsjov is om het met mevrouw Thatcher te zeg gen „een vriend die hulp nodig heeft". Met andere woorden: de Sovjet-leider staat- met de rug tegen de muur en zal in die weinig fortuinlijke positie uiteindelijk het NAVO- lidmaatschap van het verenig de Duitsland accepteren. Tege lijkertijd mag Gorbatsjov niet te veel in het gedrang komen, al was het maar omdat hij als de enige wordt gezien die de dialoog met het westen gaande kan houden. Door dat alles maakt het NAVO-beleid aan gaande de Duitse kwestie een weinig samenhangende in druk. Moskou wil niet door de NAVO in de positie van ver liezer gedrongen worden, en dat verklaart wellicht het pro bleem dat de Russen hebben met het Duitse lidmaatschap van het zich plotseling met on gepast triomfalisme presente rende westerse bondgenoot schap. DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER I Maar al is de Moorse opperbevelhebber buiten gevecht iteld, dit betekent geenszins, dat het gevecht nu ook is afgelo- L Met verdubbelde woede werpen de piraten zich op de Hol ders en urenlang golft de strijd op en neer. Telkens proberen bs mannen de vijand terug te dringen en in zee te gooien, ar telkens worden zij ook teruggedreven en enkele keren ziet Ier naar uit, alsof ze het zullen moeten opgeven. Maar Rob is sral, zijn mannen aanmoedigend en aanvurend. En de Hollan ders weten maar al te goed wat hun te wachten staat, wanneer ze in handen van de Moren mochten vallen. Wanneer de avond valt, slagen zij er gelukkig in de vijand te verdrijven en het res tant van de Moorse vloot slaat op de vlucht. - Die avond ver meldt Rob nauwkeurig de gebeurtenissen van de dag in zijn jour naal. Bartje brengt hem een kruik bier. „En jongeman", vraagt Rob, „bevalt het je nogal aan boord van ,,'t Seepaert"?" „Op perbest, seigneur", antwoord de kajuitsjongen grinnikend. (Van onze correspondent Frans Wijnands) PRAAG „Iemand die nu in Tsjechoslowakije het milieu wil aanpakken, wordt bij voorbaat heilig of gek verklaard; dat klopt toch?". De vraag blijft even hangen in de werkkamer van dr. Josef Vavrousek. „Kies maar", is het ontwijkende antwoord. „Maar iemand moet het gaan doen, idealistisch of dwaas. We heb ben veel te veel tijd verloren". Josef Vavrousek is plaatsver vangend voorzitter van de staatscommissie voor weten schap en techniek, speciaal be last met het milieu. Hij wordt hardnekkig genoemd als de nieuwe minister van milieu, namens Burgerforum. „Milieu was tot nu toe geen bezigheid om ambtelijke car rière te maken", zegt Vavrou sek sarcastisch. „Er was maar een groepje van een man of twintig serieus mee bezig. Dat zullen er dus meer moeten worden. We moeten de men sen milieubewust gaan maken. We moeten ze opvoeden hoe ze anders en beter met het mi lieu moeten omgaan. Zeker, de overheid voorop". In het grensgebied met Polen staat veel zware industrie. Er zitten filters op de schoorste nen, maar het verhaal gaat dat die alleen worden ingescha keld als de wind de uitstoot het eigen land inblaast. Zodra de wind richting Polen staat, worden de filters uitgezet. Va vrousek tikt met de vinger te gen het hoofd. „Pure nonsens, dit soort verhalen. We filteren doorlopend, maar soms moet je het opgevangen spul kwijt. Dat doen we doorgaans 's nachts en ongeacht de wind richting". Buiten is het benauwd, druk kend. Binnen tien passen sta ik op het Miru-plein. Hartje stad, een soort rotonde. Voor me trekken vlak na elkaar een paar stadsbussen op. Walm, stank, troep. De mensen rond om me halen de neus op. In een stille zijstraat, is de kolen boer net langs geweest. Voor de vele kelderluiken liggen bergen kolen. Hartje zomer en de grote stook moet nog begin nen. Maar kandidaat-minister Vavrousek is in gedachten al bezig met de grote schoon maak. EG-kantoor in Boedapest BRUSSEL Eén dezer dagen wordt in de Hongaarse hoofd stad Boedapest een kantoor ge opend van de Europese Ge meenschap. Hongarije wordt daarmee het eerste Oosteuro- pese land met een EG-verte- genwoordiging. President Mongolië tegen waarnemers bijverkiezingen ULAANBAATAR Presi- dent Punsalmaagiyn Ochirbat van Mongolië is er tegen dat buitenlandse waarnemers toe zicht houden op het verloop van de algemene verkiezingen op 29 juli. zoals de oppositie had verlangd. De president heeft dit gisteren gezegd op een congres van Mongoolse vakbonden in Ulaanbaatar.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7