y an terminale patiënten vraagt 10 pet euthanasie Korter werken populair Betrek mensen bij werk om ziekteverzuim te voorkomen" NDERCRCISE Lezen service ÏNENLAND Ccidóe Soutuut ZATERDAG 9 JUNI 1990 PAGINA 3 itkoord over vertrek _^ctrix Barlaeus Gymnasium rERDAM De gemeente Amsterdam heeft overeenstem- bereikt met C. de Vries Lentsch over haar terugtreden als ix van het Barlaeus Gymnasium. De Vries Lentsch, die al le maanden met buitengewoon verlof is, zal per 16 juni te- eden als rectrix. Ze zal worden aangesteld als ambtenaar op ra; cretarie van de gemeente, in afwachting van een functie ta ninstens gelijkwaardig is aan het rectoraat, zo heeft een dvoerster van de gemeente gisteravond meegedeeld. De i Lentsch heeft nog geen jaar als rectrix op de school kun- W| functioneren. Haar benoeming, in het kader van het ge- gelijk voorkeursbeleid voor vrouwen, was binnen de school to f het begin zeer omstreden. Na haar aantreden kwamen ari nog verwijten over arrogantie en incompetentie bij. Het ge- itebestuur heeft inmiddels besloten om een onderzoek in te naar het gedrag van de twee conrectoren op de school, belangrijke rol zouden hebben gespeeld in de strijd die in de schoolmuren werd gestreden tegen De Vries Lentsch. del" Celstraf geëist tegen politieman na ontucht HAARLEM De officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem heeft gisteren twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, geëist tegen een ex-hoofdagent van de gemeentepolitie in Zaanstad. De 33-jari- ge verdachte uit Wormerveer, zou vorig jaar juni in Assendelft in zijn functie als politieman een 33-jarige vrouw hebben verkracht. De ver dachte had de vrouw eerder die avond samen met een collega bij een jongerencentrum opge haald, nadat ze door haar vriend op straat was gezet. Hij had haar vervolgens ondergebracht in een hotel in Assendelft. Op de hotelkamer kwam het vervolgens tot geslachtsgemeen schap. Volgens de vrouw is zij met geweld hiertoe gedwongen. De ex-politieman houdt echter vol dat het met beider toestemming is gebeurd. Alternatief middel voor dinoseb toegestaan DEN HAAG Minister Braks van landbouw, natuurbeheer en- visserij, heeft besloten het gebruik van een nieuw chemisch loofdodingsmiddel als alternatief voor dinoseb toe te staan. Het besluit was nodig omdat er door beëindiging van de toelating van middelen met als actieve stof di noseb, geen aanvaardbare chemische alternatieven voor de loofvernieti- ging bij pootaardappelen waren. Toe gestaan worden middelen met als werkzame stof buminafos, te weten asepta trabefon en luxan trabefon. Vernietiging van loof in de pootaar- dappelteelt is landbouwkundig van belang vanwege het gevaar van vi rusziekten. Nederland levert Ier uit aan België AMSTERDAM Nederland heeft gisteren de 26-jarige Ier A.K. uitge leverd aan België. De autoriteiten in België hadden om de uitlevering van K. gevraagd wegens zijn be trokkenheid bij een schietpartij in het Antwerpse havengebied waarbij een rijkswachter in de elleboog werd geraakt. De schietpartij ontstond tijdens een politiecontrole van een auto waarin K. en een medeverdachte zaten. De twee mannen wisten na de schiet partij in Antwerpen te ontkomen door een vrachtwagenchauffeur te gijzelen. VESTHESIOLOOG ADMIRAAL VAN DELFTS ZIEKENHUIS: Anesthesioloog dr. P.V. Admi raal. FOTO SP ASTRICHT In het lier de Graaf Gasthuis Delft vraagt ongeveer j|( procent van de termi- i patiënten om eutha- e. De anesthesioloog P.V. Admiraal van dit JJJenhuis vertelde dit ei daag op het internatio- aieuthanasiecongres in a istricht. Admiraal noemde de stelling onjuist dat een patiënt bij een goede pijnbestrijding nooit om euthanasie zal vragen. Hij zei dat pijn in zijn ziekenhuis zeer zelden een reden is voor le vensbeëindiging. Wèl „een to taal verlies van menselijke waardigheid en de volledige aanvaarding van het feit dat de dood onontkoombaar is". Hij ziet de mogelijkheid van euthanasie als een laatste stap in een proces van goede termi nale zorg. Dit in tegenstelling tot de zogenoemde „hospices" die patiënten' in de stervensfa se begeleiden en verzorgen. De huisarts P. Sluis, voorzitter van de Hospice-beweging in Nederland, zei dat deze bewe ging een derde alternatief biedt naast vechten tegen en vluchten voor de dood. Het gaat erom, patiënten in vrede te laten sterven, thuis -met steun van vrijwilligers- of in speciaal daarvoor bestemde huizen waar ook de familiele den, vrienden en zelfs huisdie ren van de patiënten dag en nacht welkom zijn. Volgens de coördinator van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie, drs. J. Tromp Meesters, vragen ook steeds meer artsen en ver pleegkundigen advies. De NVVE deelt geen pillen uit en stuurt ook geen artsen die eut- hansasie willen uitvoeren, zei Tromp Meesters: de veertig vrijwilligers adviseren, infor meren en zorgen zonodig voor bemiddeling. Volgens haar doen zich de meeste obstakels voor bij pa tiënten die in instellingen worden verpleegd en waar een team over verzoeken om eu thanasie moet beslissen. In de praktijk blijkt dat het verzoek vaak wordt afgewezen als één arts of verpleegster uit het team er bezwaar tegen heeft. Het is dan vaak onmogelijk om de patiënt over te brengen naar een andere instelling. De Stichting Schreeuw om Le ven, die het congres in Maas tricht beschouwt als „één groot festijn voor de propaganda van de dood", heeft aan de deelne mers folders, brochures en een petitie uitgedeeld. De stichting kant zich fel tegen legalisatie van euthanasie en tegen „de toenemende export van het doodsdenken vanuit Neder land". 3, edeelteli jke jimpensatie ^>or Duitse 'ilheffing HAAG Minister Maij ;eer) heeft 90 miljoen gul- uitgetrokken om de scha- compenseren die de weg- [oerders lijden door de 'genomen tolheffing in de Isrepubliek. Maij heeft Dver overeenstemming >ikt met de ministers Kok nciën) en Alders (VROM), eeft haar ministerie giste- meegedeeld. 10 miljoen, die worden uit- :erd in de vorm van een iging van de motorrijtui- •lasting, zal gelden voor •taalde tol gedurende de ie 1 juli 1990 tot en met icember 1991. Oorspron- was het de bedoeling om vier jaar tijd te compense- De compensatie wordt be- d uit de verhoging van de ielaccijns, die deels bestemd voor milieumaatregelen, gens een woordvoerder I het ministerie zullen de ieumaatregelen echter geen traging oplopen. )B Wegtransport noemt het iiltaat van de inspanningen i Maij „een stap in de goede iting". De ondernemers in beroepsgoederenvervoer i echter nog lang niet tevre- l Ze hebben altijd vastge- iden aan 100 procent com- isatie voor de Duitse tolhef- g, wat neerkomt op 100 mil- n gulden per jaar. ises Margriet en mr. Pieter van enhoven wonen, op uitnodiging de Royal Canadian Legion, de le Biennial Dominion Convention iver bij. Voorafgaand aan de enkomst voor oorlogsveteranen ngen zij een werkbezoek aan on- het Rode Kruis in Vancou- (ADVERTENTiE) Gouden dukaat onder mast Batavia 's Rijks Muntmeester Chr. van Draanen plaatste gisteren een gouden dukaat onder de grote mast van de replica van de 17e eeuwse Oostindiëvaarder Batavia in Lelystad. Hij deed dat in het bijzijn van Tj.E. Westerterp (rechts), de voorzitter van de Stich ting Nederland Bouwt VOC-Retourschip en Willem Vos, de scheepsbouwmeester van de Batavia. Het plaatsen van een du kaat is een eeuwenoud gebruik. Men hoopte dat die het schip en zijn opvarenden geluk zou brengen. Het is de bedoeling dat de Batavia in juni 1991 te water wordt gelaten. FOTO ANP ONDERZOEK FNV WIJST UIT: AMSTERDAM Als hun partner buitenshuis kan werken, wil in Nederland bijna zestig procent van de mannelijke kostwinners met een volledige baan korter gaan werken. Van de samenwonende vrou wen die nu geen betaald werk hebben, zou zo'n 70 procent aan de slag wil len. Dit blijkt uit een representa tief onderzoek onder 1.600 Nederlanders uitgevoerd door de Universiteit van Amsterdam in opdracht van de FNV. Voorzitter J. Steke lenburg concludeerde giste ren bij de presentatie van het onderzoek dat de FNV „geen eenzaam roepende" is in haar streven om het betaalde werk beter te verdelen. „Uit het onderzoek blijkt een breed draagvlak in de sa menleving voor verdere her verdeling van arbeid", aldus Stekelenburg. Van de ondervraagden steunt 40 procent de doelstel ling van een 32-urige werk week in het jaar 2000; bij {le FN V-leden is dat meer dan 50 procent. De ideale gemid delde werkweek bedraagt 29 uur, gemeten over alle men sen die betaald werk willen verrichten. Bij mannen ligt het gemiddelde op 33 uur en bij vrouwen op 24 uur. Het percentage vrouwen dat bui tenshuis betaald werk ver richt, zou in dit scenario kunnen stijgen van 52 naar 73 procent. Slechts 25 pro cent van dé samenwonende vrouwen wil niet buitenshuis werken. Het onderzoek dient als on dersteuning van de resolutie over economische zelfstan digheid en solidariteit, die in november op het FN V-con gres wordt vastgesteld. In de resolutie stelt de vakcentrale dat economische zelfstandig heid pas te bereiken is als vooral vrouwen meer kansen krijgen op betaald werk. Verdere arbeidstijdverkor ting, het bevorderen van vol waardige deeltijdbanen en het treffen van voorzienin gen voor kinderopvang zijn daarvoor onontbeerlijk, aldus het FNV. AAIBAAI door WILLEM RITSTIER Vorig jaar 25.000 doctoraalbullen DEN HAAG In het studie jaar '88/'89 zijn er in het we tenschappelijk onderwijs bijna 25.000 studenten geslaagd voor het doctoraal examen. In '87/'88 waren dat er 29.500, een piek die wordt toegeschre ven aan de wet tweefasen- structuur die de studieduur vanaf het studiejaar '82/'83 be perkte tot maximaal zes jaar, zo heeft het CBS bekendge maakt. Het aantal promoties nam in '88/'89 met tien pro cent toe tot 1650. VOORZITTER KOV: Sociale vernieuwing moet kans krijgen BREDA Uit de ont staansgeschiedenis van het bijzonder onderwijs in Ne derland zijn belangrijke lessen te trekken voor de opstelling van datzelfde bijzonder onderwijs tegen over zoiets als de sociale vernieuwing nu. Dat zei de voorzitter van de Katholieke Onderwijs Vak organisatie (KOV), C. van Overbeek, gisteren in Breda bij gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de plaatselijke, katholieke Sint Lambertusschool. „Ging het in de vorige eeuw om de maatschappelijke emancipatie van een achter gestelde en gediscrimineerde bevolkingsgroep van katho lieken, nu zijn nieuwe ach terstandsgroepen ontstaan die evenzeer recht hebben op volledige ontplooiing," aldus Van Overbeek. Van Over beek was daarom niet erg te spreken over de CDA-in- breng in het kamerdebat over de verhouding tussen het bijzonder onderwijs en de sociale vernieuwing van de afgelopen dagen. „Natuurlijk mag het bijzon der onderwijs niet tot samen werking op lokaal niveau worden gedwongen. Maar het enkel benadrukken van de rechten die het katholiek onderwijs heeft, zoals confes sionele politici deden, doet mij denken aan het zonder meer verdedigen van hét bastion. De KOV is van me ning dat de vrijheid van on derwijs iuist verplicht, bij voorbeeld ten opzichte van nieuwe groepen in de samen leving die zich emancipe ren". GEVOLGEN PSYCHISCHE KLACHTEN ONDERSCHAT ir AMSTERDAM Dat was dus heel dom wat die di recteur van een grafisch bedrijf deed. Achter de computer gaan zitten om een lijst te maken met normen waaraan zijn per soneel moest voldoen. Of neem anders die 'hangar bijeenkomst' van de KLM waar de president-direc teur een preek hield over kwaliteit en het personeel vervolgens in de gelegen heid werd gesteld zijn handtekening daaraan te verbinden; ook niet zo slim. Want als de 'betrok kenheid' van werknemers van bovenaf wordt afge dwongen, leidt dat tot fru stratie en stress en uitein delijk tot ziekteverzuim, zo luidde gisteren de boodschap op een sympo sium in Amsterdam. De voorbeelden van de autori taire directeur en de onver standige KLM waren slechts twee van de vele op het sym posium 'Preventie van ar beidsongeschiktheid vanwege psychische klachten', dat in de Amsterdamse RAI werd ge houden. Het ontbreekt bij be drijven, dat wil zeggen bij ma nagers, nog ernstig aan het be sef dat het extreem hoge ni veau van ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid in Neder land voor een belangrijk deel te wijten is aan psychische klachten van werknemers, die vervolgens weer voor een be langrijk deel te wijten zijn aan de omstandigheden op het werk. Dr. M. Schalk, universitair do cent aan de Katholieke Uni versiteit Brabant, citeerde on derzoek waaruit blijkt dat psy chische klachten na 'ziekten der bewegingsorganen' de be- langrijkte oorzaak zijn van ar beidsongeschiktheid en hij wees erop dat deze voor zestig procent op de werkvloer ont staan. Het is daarom onjuist en kortzichtig als managers den ken dat ze er niets mee te ma ken hebben en er niets aan te kunnen doen, aldus Schalk. Afschuiven naar de Bedrijfs geneeskundige dienst is vol gens hem de oplossing niet; het is noodzakelijk dat het ma nagement, dat verantwoorde lijk is voor de inrichting van het werk, zich ook verant woordelijk voelt en toont voor de problemen die die inrich ting met zich meebrengt. Een bedrijfsarts formuleerde het in een van pauzes als volgt: „Als je problemen hebt met je vrouw en kinderen, ga je toch ook eerst met hen praten voordat je eventueel naar een deskundige gaat?" Droevig Toen drs. P. Scheenen begin 1988 als personeelsmanager binnenkwam bij de afdeling Ziektekosten van verzekeraar Aegon, trof hij daar een droe vige toestand De klanten lie ten in toenemende mate mer ken ontevreden te zijn, het ziekteverzuim was gemiddeld 14 procent en op sommige af delingen 20 procent, de sfeer ronduit slecht. De werkdruk was hoog en er heerste wan trouwen. Medewerkers en lei dinggevenden communiceer den schriftelijk en dan ging het bijvoorbeeld om de in structie van de leiding dat de ondergeschikten wat meer 'zit vlees' dienden te ontwikkelen, want ze werden toch wel erg vaak bij koffie- en kopieerap paraat aangetroffen. Nu, twee jaar later, zegt vijftig tot ze ventig procent van het perso neel dat de leiding, het werk klimaat, de communicatie en de werkomstandigheden beter tot veel beter zijn. Het ziekte verzuim is met vier procent afgenomen. Wat is er gebeurd bij Aegon? Scheenen heeft het zogenaam de 'Human Resource Manage ment' geïntroduceerd, waarin de werknemers worden gesti muleerd om hun mogelijkhe den uit te buiten, niet door op ze in te praten of ze onder druk te zetten, maar door ze verantwoordelijkheid te geven en daarmee te motiveren. Het oude management is vervan gen (Scheenen: „Als je wan trouwen hebt opgewekt, moet je een andere job zoeken"), de afdeling grondig veranderd. Er zijn 'semi-autonome taak groepen' geformeerd, het aan tal leidinggevende niveaus is teruggebracht, de werknemers bespreken zelf welke proble men er zijn en hoe die kunnen worden opgelost. Scheenen: „Die mensen bij de KLM moest hun handtekening zetten, maar waaronder in vredesnaam? Daar mochten ze niet over nadenken. Zo werkt het niet. De stelregel is: hoe meer de leiding wil beheersen, hoe minder de betrokkenheid van de werknemers is". Bij Aegon gaan de managers niet alleen regelmatig met el kaar rond de tafel zitten, ze doen dat even frequent met hun medewerkers. „Dat hoort bij het normale management", zei Scheenen. „Want commu nicatie is het zout in de pap. En dan gaat het erom werke lijk met je mensen in contact te treden, ze te respecteren en niet voor de schijn plotsklaps eens te informeren hoe het er eigenlijk mee staat. De mana ger moet niet meer de man of vrouw zijn die slechts op drachten verstrekt, maar een coach die een zelfstandige taakuitvoering op gang brengt. En hij moet zijn mensen bege leiden bij hun loopbaan, ze be wustmaken van hun mogelijk heden en ze activeren om an dere mogelijkheden, op andere afdelingen, uit te proberen". Kwaliteit Wat Scheenen bij Aegon in praktijk bracht, propageert drs. P. van Delden bij alle be drijven waar hij komt als or ganisatie-adviseur. Wil men de kwaliteit verbeteren - en dat wil men overal - vergeet dan niet de werknemers daar bij te betrekken, anders gaat het niet, aldus Van Delden, die zijn stelling illustreerde met het voorbeeld van Volvo Car. „Om uit de rode cijfers te ko men heeft men daar de kwali teit enorm verhoogd, maar voor dé mensen betekende dat vooral dat ze veel harder moesten werken, werden ge confronteerd met strakke pro cedures, en omdat ze daar zelf niet in gekend waren kwam het dit jaar uiteindelijk tot een hoogoplopend conflict met de vakbond". Kwaliteitsverbete ring is natuurlijk nooit weg, hangar-bijeenkomsten kunnen heel gezellig zijn en de folders die sommige bedrijven onder hun personeel verspreiden glanzen prachtig, maar de ma nagers moeten wel beseffen dat al die kwaliteitsprojecten bij hun medewerkers ook stress veroorzaken. „Vooral als de leiding stilletjes denkt on der het mom van dergelijke projecten de arbeidstijd ge woon meer uit te kunnen wringen". Enige oplossing: „Betrek je mensen bij hun werk, zodat het hun projecten worden, Iaat de motivatie van onderop komen, zodat ze gelo ven in wat ze doen". STEVO AKKERMAN TELEFOON 070 - 3 190 882 Op 23 en 24 juni is het zover Vertrek uit Vlissingen zaterdagmorgen om 12.00 uur. Terugkomst in Vlissingen zondagmorgen om 7 uur. SIJTHOFF PERS en OLAU LINE organi seren voor jullie een fantastische cruise naar Engeland op de allernieuwste OLAU BRITTANNIA Inclusief m treinretour van je woonplaats naar Vlissingen busvervoer van en naar terminal minicruise abed in hut met doüche en toilet unieke kinderroatinee groots buffet traktatie bij vertrek Prijzen kinderen tot 4 jaar gratis kinderen t/m 11 jaar 49.- p.p. kinderen van 11 t/m 13 jaar 69.- p.p. jongeren t/m 17 jaar 79.- p.p. ouders/begeleiders 109.- p.p. VRAAG VRIIBLIJVEND MEER INFORMATIE üL «2*sijthoffPERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3