Muziek kan nog steeds gevaarlijk zijn" Hel Dodelijk Integriteit Peenhaar Krochten POPFENOMEEN DAVID BOWIE MAAKT SCHOON SCHIP: £eidóe6ou4CMit Wat kunnen voortekenen bedriegen. Een van de beroemdste zangers van deze tijd begon zwijgend, als mime-speler, bij Lindsey Kemp. Hij veranderde zelfs z'n naam, omdat er al een beroemde David Jones was: het kleintje van The Monkees. Van die Jones is nooit meer iets gehoord, maar van David Bowie wel. Neem z'n hits. Volop klassiekers: Space Oddity ('Major Tom'), Jean Genie, Heroes, Let's Dance. Maar belangrijker dan die songs is de positie die Bowie inneemt in de popgeschiedenis: vooraan, aan het front. Altijd leek Bowie de popwereld een jaartje of twee voor te zijn. Een wandelende trendsetter. Nichtenrock, elektronica, punk, hardrock, soul, disco, new wave: Bowie heeft het allemaal gedaan en meestal als eerste. Maar er is meer. Bowie was ook een der eersten die van een concert een show maakten, met veel acteerwerk. Hij ging ook daadwerkelijk acteren, zowel op toneel als in de film. Schilderen? Net zo makkelijk. Ook in de mode bleek hij vaak toonaangevend. En Bowie blijft verder kijken. Ook verder dan kunst. In z'n clips komt hij op voor de aboriginals in Australië. Bij Live-Aid speelde hij alle supersterren van het podium om daarna - als eerste -te wijzen op het waarom van het festival. Actief op alle fronten. Maar dat wil niet zeggen dat alles even goed is. Enkele van de twintig elpees zijn flink geflopt, en ook het merendeel van z'n twaalf films is gekraakt. Maar het aardige is, dat Bowie vaak zelf als eerste met kritiek kwam. Die kritiek kwam onder meer op de voorlaatste wereldtournee, die te groot opgezet bleek. Bowie revancheerde zich met Tin Machine: een punkachtig groepje dat keiharde kale muziek maakt. Tin Machine is een vlucht van de superster-status. „Niet ik, maar de hele groep is belangrijk", zegt hij. Maar voordat Tin Machine de tweede elpee uitbrengt, is het woord toch weer aan Bowie solo. Zijn 25-jarig jubileum wordt gevierd met de CD-heruitgave van al zijn oude werk, plus een tournee. Eind maart stond hij in Ahoy, op 18 en 19 augustus komt hij terug voor een concert in het Nijmeegse Goffertpark en in het Maastrichtse MECC. Ook deze tournee is weer spraakmakend. Want in één klap veegt Bowie hiermee zijn bord schoon: nooit meer zal hij zijn oude materiaal spelen. „M'n toekomst hangt niet meer af van m'n verleden, maar van mijn talent als songschrijver", vertrouwt hij onze krant Joe in een exclusief gesprek. BRUSSEL - Het is zover. We zit ten tegenover elkaar in de leren zit hoek van de luxe kleedkamer, er gens in de catacomben van het Brusselse Vorst National. In de hoek een bar met alle mogelijke hapjes en drankjes; champagne staat in de zilveren koeler, het espresso-apparaat pruttelt. Of we nog iets willen gebruiken? Nee, Bo wie op zich is meer dan genoeg, dank u. Maar David kijkt verlan gend op naar z'n assistent. „Ja, ik wil wel een opkikkertje. Is er nog wat? Iets uit m'n geheime voor raadje, graag. Of hebben de jon gens het al ontdekt?" Nee nee, ondanks alle dubbelzinnighe den gaat Bowie hier natuurlijk geen drugs gebruiken. Hij heeft weliswaar ja renlang dankbaar uit het snoeptrommel- tje van de duivel gesmuld, maar net als Mick Jagger en Lou Reed koos ook hij geruime tijd geleden voor een gezonder bestaan. Als de assistent weer binnen komt, heeft deze dan ook geen vreemde poeders bij zich, maar een dampende mok. Koffie. „Ik heb een eigen voor raadje koffiebonen. Geen hotel heeft goeie koffie, dus neem ik 'm zelf maar mee", zegt Bowie en steekt genietend z'n neus in het aroma. We zitten in wat volgens het bordje op de deur de fitnessruimte, maar in feite de geheime kleedkamer van Bowie is. De potige lijfwacht voor de deur deed zoiets al vermoeden. Toch was die lijf wacht de kleinste hobbel op weg naar een babbel met Bowie. Net als al die an deren die hun naam eigenhandig voor aan in het geschiedenisboek van de pop muziek schreven, heeft ook David wei nig behoefte aan mensen die gezellig even zijn hele leven willen doornemen. Niet dat hij zich afsluit; hij wordt ge woon voorzichtiger. Heel voorzichtig. Per land laat hij recensies van z'n con certen verzamelen en vertalen, zodat hij ze de ochtend na het concert kan door nemen. Werk van toonaangevende jour nalisten gaat naar een centraal archief. En aan de hand van die pennevruchten beslist David zelf of hij de man/vrouw ooit te woord zal staan. Dat interview wordt dan ook weer vertaald. En zo weet David absolute eerlijkheid af te dwin gen, want mocht hij z'n eigen woorden niet herkennen, dan kun je een even tueel tweede gesprek wel schudden. Meer dan één gesprek zou wel nodig zijn, want langer dan een kwartiertje trekt hij niet snel uit voor een interview. Te kort? Graag of niet! En ach, Bowie weet zelf ook dat hij in dat kwartier vol doende stof moet aandragen wil het arti kel naast de exclusiviteit ook inhoude: lijk waarde krijgen. En dus praat hij honderduit. In vijftien minuten zegt hij evenveel als Neil Young in een uur. Bowie praat niet alleen vlot, maar ook mooi. De erudiete wereldreiziger heeft een woordenschat om jaloers op te zijn en formuleert voor de vuist weg perfecte volzinnen. 'The younger person of today doesn't realize the precariousness of life and death as intrinsically as he believes he does". Dat werk. Toch is het niet Bowie's woordkeus die het meest imponeert. Nee, het zijn z'n ogen. Je kunt er niet omheen: het linker oog is groen met een grote pupil, het an dere hemelsblauw met een zwart spelde- puntje als centrum. Gevolg van een knokpartij met z'n vriendje George Up- derwood toen ze zestien waren. George sloeg David op z'n ogen, en verlamde daarmee de pupilspier. Waarover we willen praten, vraagt hij vriendelijk. Als we nou eens in 1950 be ginnen en dan doorwerken tot 1990, stel len we voor. Bowie lacht smakelijk, maar geeft geen krimp. Andersom dan maar, en beginnen in het nu. Over een kwartiertje staat Bowie op het podium om zijn grootste hits te spelen. En dat is voor de allerlaatste keer, zo liet hij aan het begin van de wereldtournee weten. Waarom die breuk met het verleden? Een zware beslissing, lijkt ons. „Toch was het makkelijk", zegt hij opge ruimd. „Ik zie dat oude werk als een blok aan m'n been. Toen ze vroegen of ik de heruitgave van m'n oude werk op CD wilde steunen met een tour stond dat me niet echt aan. Het zou te snel een egotrip kunnen worden, gebaseerd op slappe nostalgie. En je kunt niet een jaar lang touren met een programma waar je zelf niks aan vindt. Dat lukt twee maan den, daarna wordt het een hel. Ik moest het dus ook voor mezelf interessant ma ken: Er gebeuren creatief nieuwe dingen door de inbreng van Edward Locke bij de visualisering en door de groep van gi tarist Adrian Belew, die het muzikaal nieuw invult. Hun medewerking was es sentieel". „Maar het belangrijkste was het besluit om definitief te breken met het oude materiaal. Waarom? Om een zekerheid weg te vegen. Ik kan me tot in lengte van dagen aan de gang houden met die oude songs. Zodra ik de gouwe ouwen van stal haal, zal er een publiek aan mijn voeten liggen. Het zou een geweldi ge show zijn, iedereen geniet, ik krijg m'n geld en we kunnen allemaal weer blij naar huis. Maar die zekerheid is do delijk voor je creativiteit. Het is te mak kelijk, te simpel. Dus doe ik het niet". „Ik ben nu 43 en kan over vijfjaar al in die situatie zitten. Dit is een erg interes sante leeftijd, bijna niemand heeft het meegemaakt: een rocker van veertig- plus. Je kunt op twee manieren reageren. De eerste is die eindeloze shows van oud materiaal brengen. Of, wat me veel aar diger leek, stoppen met alles wat je hebt gedaan om je geheel op nieuwe dingen te kunnen richten". „Een zware beslissing? Nee, het zou moeilijk zijn als ik toch dat makkelijke leven wilde, die shows van 'Weet je nog wel, oudje?'. Maar dat zoek ik niet. Het is artistieke zelfmoord, je wordt een Si natra. Mensen als hij brengen hun songs op de hun bekende wijze met hun kwali teit, maar hun hart zit er al lang niet meer in. En dat hoor je, overduidelijk. Het is dood. En ik wil liever achter dat gene staan wat ik doe, erdoor verrast ra ken, erdoor opgewonden raken, span nende dingen doen in plaats van platge treden paden betreden". „Opruimen dus, schoon schip maken. Kijken wat de volgende tien jaar opleve ren. Zo gooi ik die vaststaande toekomst weg en kies ik voor het onbekende. Mijn toekomst als artiest is opeens weer ge heel afhankelijk van mijn talent als schrijver van songs. En als ik in die tien jaar niet meer blijk te kunnen schrijven, dan wordt dat een probleem. Maar dat zien we dan wel weer". „Het heeft te maken met integriteit. Het is jezelf in een hoek drijven, om je te dwingen weer aan de slag te gaan. Mis schien is het een verkeerde beslissing, maar wat dan nog? Verkeerde beslissin gen kunnen soms de juiste blijken, m'n hele carrière is gebaseerd op verkeerde beslissingen. Ik hou van verkeerde be slissingen". „Beslissingen, keuzen, het zijn vreemde dingen. Sommige keuzen maak je heel makkelijk, terwijl ze een enorm gèvolg kunnen hebben. Maar dat mag je niet bang maken om beslissingen te nemen. Ik heb ooit een elpee volgeschreven met Brian Eno. Hij hield drie kaarten om hoog: A, B en C. Achterop stonden drie akkoorden. Ik koos een van de drie kaarten en dan speelden we dat akkoord. Voor het volgende hield hij weer drie kaarten op. Keuzen kunnen verfrissend zijn, spannend. En ik werk graag op die manier". „Natuurlijk maakte ik soms ook echt grote fouten. De vorige tournee is er een voorbeeld van. Bij de Glass Spider-tour stonden er zestien man op het podium, en toneel was egn integraal onderdeel van de show. Maar dat was achter in de stadions niet te volgen. En daar had ik geen rekening mee gehouden. Deze show is dan ook het omgekeerde: het podium is vrijwel leeg, en in plaats van een uit gebreide groep nu een kwartet voor de muziek". „Andere fouten?" David Bowie lacht. „Hoeveel wil je er horen? Ik heb wel eens spijt gehad van een kapsel. Maar serieus. Soms had ik het gevoel dat ik wat langer aan een elpee had moeten sleutelen voordat ik 'm inleverde. Met name vlak na 'Let's dance'. De daarop volgende platen 'Tonight' en 'Never let me down' zijn gekraakt en dat was niet ten onrechte". Bowie trapte in wat hij „de val van het succes" noemt. „Eigenlijk was 'Let's dance' een van m'n grootste hits. En, tja, misschien heb ik te hard gekeken naar een opvolger van dat succes. Niet dat commercialiteit belangrijker werd dan de artistieke waarde, maar ik ben er meer op gaan letten. Daar heb ik de prijs voor betaald". „Ach, ik ben zo vaak mijn publiek kwijt geraakt. Als het ze niet bevalt lopen ze gewoon van me weg. Maar gelukkig ko men ze ook weer terug als ik het wel goed doe. En dat is niet meer dan eer lijk. Rock 'n roll is een volkscultuur. De mensen beslissen zelf wat ze goed vin den, ze laten zich niet de wet voorschrij ven. En je kunt op de lange termijn al leen scoren door oprecht te zijn in wat je doet. Je kunt ze een keer voor het lapje Door het uitbeelden van verschillende ty pen wilde David Bowie vroeger meer van zijn donkere kanten, 'de krochten van zijn geest', te weten komen. FOTO: PR houden, maar vaker niet. Je moet daar om niet proberen slimmer te zijn dan zij. Wat ik doe? Gewoon op m'n instinc ten drijven. Ik weet nooit wat ik aan het doen ben, totdat het af is. Pas dan kan ik overzien wat er is gebeurd". „De confrontatie met oud werk kan raar uitpakken. Een nummer als 'Rock 'n Roll Suicide' zei me vrij weinig toen ik het schreef. Maar ik ben er nu door ver rast. Het zegt achteraf meer over de ja ren zeventig dan ik er instopte. Aan de andere kant zit 'Rebel Rebel'. Daar neem ik met veel plezier afscheid van. Die song is zo tijdgebonden dat hij daar buiten alle betekenis verliest. Elke keer als ik het nu inzet krom ik m'n tenen en denk: 'O God, wat doe ik hier eigen lijk?'. Maar ja, het publiek vindt 'm te gek; ze kiezen hem en hij hoort erbij. Maar ik moet 'm echt acteren, terwijl iets als 'Station to station' me nog vrij natuurlijk afgaat". Ha, acteren, een belangrijk woord bij Bowie. Want hij mag nu dan als een jong en succesvol aardmens voor ons zitten, in het verleden is dat wel eens an ders geweest. Bowie was niet alleen be kend als trendsetter, maar ook als kame leon. Tot 1976 veranderde hij eens in de paar jaar van uiterlijk en schijnbaar ook van innerlijk. Een androgyne zanger Hunky Dory, het peenharig marsmanne tje Ziggy Stardust, de doorgedraaide Cracked Actor, de nicht Alladin Sane, de op cocaïne voortbrandende Sinatra- kloon Thin White Duke, noem maar op. De mannetjes hadden hun eigen uiterlijk en hun eigen muziek. Nog voordat we een vraag over zijn ka meleonisme hebben geformuleerd, be gint Bowie ongelukkig te zuchten. „O jee, daar is het weer. Dat hele gedoe krijgt veel te veel aandacht, het is buiten proporties gegroeid. Die rollen gaven mij m'n plaats in de muziek: ik wilde rock 'n roll meer in de richting van thea ter duwen, er meer show in brengen, de artiest als karakterrol ontwikkelen. En ik hoopte dat nog duidelijker te maken door die karakters te laten wisselen". „Omdat die karakters nogal succesvol waren, neigde het publiek ernaar ze met mij te verwarren. Maar dat was ik niet. Ik ben er juist trots op te kunnen zeggen dat het acteren zich tot het toneel be perkte. Ik ben nooit zo'n ster geweest die ook in z'n privéleven nog een rol of een image speelt". Hij lacht even. En met een schalkse blik: „Goed, midden jaren zeventig deed ik vreemd, maar dat had een, eh, chemische oorzaak. Als je sto ned ver uit je bol bent, kun je schizo freen overkomen". „Geen van die mannetjes zou een vriend van me kunnen zijn. Maar ach teraf herken ik ze wel. Ik denk dat ik de donkere kanten van mijn eigen karakter losliet. Net als bij film of toneel zijn die donkere karakters de interessantste. Vandaar dat die rollen zo populair wa ren. De held kennen we allemaal, en je weet wat hij kan of zal doen. Maar die boef, die is onvoorspelbaar: hoe ver gaat zijn slechtheid, hoe diep zit het?" „Eigenlijk willen we allemaal meer van onze donkere kanten weten. Wat zit er in de krochten van je eigen geest? Nie mand weet het precies. Ik dacht het te kunnen weten door ze één voor één naar buiten te laten komen. Weer zo'n ver keerde beslissing. Artistiek gezien was het allemaal even succesvol, maar emo tioneel, voor mezelf persoonlijk waren ze erg ongezond, haast vernietigend". „Het is haast zonde dat het publiek nog steeds om ze vraagt, want hoe groot die vraag ook is: ik ben nie.t bereid het nog een keer te doen. Nee, ik doe het voor niemand en zeker niet voor een groot anoniem publiek dat joelt en schreewt: 'Spring dan, spring dan'. Nee, als je zo iets wilt zien dan zijn er genoeg jonge kerels die zich tot de rand toe volspui ten. Volg hen maar met hun 'live fast, die young'-mentaliteit. Maar ik niet meer, dank je". „Jonge mensen zien de gevaren van het spel met leven en dood niet. Ja, ze den ken het te weten, maar het gaat dieper en verder dan ze denken te beseffen. Pas als je ouder wordt en meer geleefd hebt, besef je pas het gewicht van het leven, de waarde ervan. Of een kind, dat kan het proces ook versnellen. Je ziet de to taliteit van het leven weerspiegeld in je eigen evenbeeld: je kind". Bowie zal het als opvoeder niet makke lijk hebben. Zoon Joey kan elk welge meend advies van pa onmiddellijk te rugkaatsen met een van de vele boeken over paps in de hand: 'Maar zelf deed je het wel'. David lacht. „Tja, m'n kledin gadviezen leggen niet veel gewicht in de schaal, nee. Maar dat is ook niet het be langrijkste. Gelukkig heeft hij - hij is nu 18 - genoeg gezien en gelezen over de negatieve effecten van drugs om er in ge ïnteresseerd te zijn. Gelukkig, want je j kunt niemand iets uit z'n hoofd praten als hij vastbesloten is het te doen. Je kunt alleen proberen te helpen een me ning te vormen en natuurlijk doe ik alles wat in mijn macht ligt om hem ervan te weerhouden drugs uit te proberen. En ik denk en hoop dat hij ze ook niet zal ge bruiken". Dan komt de assistent binnen. Met een wanhopige blik kijkt hij eerst op z'n hor loge, dan naar Bowie. Deze knikt. „Af ronden graag", zegt de assistent opge lucht. Bowie lacht verontschuldigend. „Sorry, maar ik moet nog optreden". Een laatste vraag? We hebben er honder den, vooral omdat Bowie niet vaak de diepte is ingedoken. Want waar kwamen die karakters vandaan? Wat dreef hem ertoe anderen op een toneel te zetten? Wat is de waarde van popmuziek verge leken met andere kunstvormen? Ont kracht hij z'n eigen werk niet door het blijkbaar ook zo weg te gooien? Kan de huidige leegte in de muziek worden toe geschreven aan de grotere vrijheid? Toen Bowie begon in de rock 'n roll, was het doel de wereld ermee te verove ren. Pop is nu onderdeel van het dage lijks leven geworden, maar is in dat pro ces wel heel wat veranderd. „Zeg dat wel ja. De technologie, de me dia en de zakenwereld hebben de rock 'n roll overgenomen, gekneed naar hun be hoeften en zo misbruikt voor hun eigen doeleinden. Steeds vaker staat de mu ziek op band of computerfloppy's en het is al zover dat de zanger niet meer zingt. Pure playbackshows van groepen die nog nooit hebben opgetreden en zo maar debuteren in sporthallen. Dat is echt af schrikwekkend. En helemaal erg is dat het geaccepteerd wordt. Tien jaar gele den hoefde je dat niet te proberen. Je werd binnen vijf minuten van het toneel weggefloten of er zelfs afgesmeten. Dat pik je toch niet? Nu pikken ze het wel". Voel je dat als een belediging? „Jazeker, het is misbruik. Ik kan me niet voorstellen dat ik geld neertel om een playbackshow te zien. Het is afstotelijk om naar te kijken, een belediging voor je publiek en voor ons die ervoor gevoch ten hebben en de muziek nog wl serieus nemen". „Gelukkig bestaat de politieke kant, de rebellie, nog wel. Zeker in Amerika, waar militante en radicale zwarten in rapmuziek hun eigen uitlaatklep hebben gevonden. Dat is ook te merken, omdat het niet geaccepteerd wordt, de radio wil het niet draaien. Dat gaat dan met smoesjes als: het is te hard, het is te mo notoon, er zit geen melodie in". Hij lacht. „Maar, dat zeiden ze van ons vroeger ook, het lijkt wel een definitie van rock 'n roll. Dat betekent dat men het als een bedreiging ziet en dat is pri ma. Muziek kan dus nog steeds gevaar lijk zijn". MAX STEENBERGHE ZATERDAG 9 JUNI 1990 PAGINA 30 David Bowie (links) zingt geen oude nummers meer. „Kijken wat de volgende tien jaar opleveren. Zo gooi ik die vaststaande toekomst weg en kies ik voor het onbekende. Mijn toekomst als artiest is opeens weer geheel afhankelijk van mijn talent als schrijver van songs". FOTO: PR Een jonge Bowie (rechts). FOTO: PR De Britse popster in actie in Ahoy (onder) tijdens zijn wereldtournee 'Sound and Vision' FOTO: ANP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 30