Alleen Vesuvius mag roken in Mini-Europa Met NS naar Brussel en Mini-Europa Wandelen in een menselijke cel £atdóe6ou/ta*it UTRECHT/BRUSSEL - De NS heeft tot en met 6 janauri volgend jaar speciale ontdekkingsreizen naar Brussel op het programma staan. De zogeheten Trein- en Toegangsbiljetten voor de Belgische hoofdstad zijn op alle Nederlandse stations te koop. Ze geven recht op een trein reis 2e klasse naar Brussel Centraal, metroritten, toegang tot Mini-Eu ropa, een lunch en een stadsrondrit. De prijs is afhankelijk van de plaats van vertrek en ligt tussen ongeveer 90 en 111,90. De dag tocht kan worden uitgebreid met een overnachting (inlichtingen tel. 033-634650). Mini-Europa ligt in het Bruparck, tussen het Heizelstadion en het Atomium, bij uitrit nr. 8 van de Ring van Brussel. Metro: lijn IA, station Heizel. Geo pend: elke dag van 09.00 tot 18.00 uur. In het hoogseizoen (juli en augustus) op werkdagen van 09.00 tot 20.00 uur, in het weekeinde van 09.00 tot 21.00 uur. Toegangsprijs: 17,50, senioren 13,50, kinderen tot 12 jaar f 15,50, kinderen kleiner dan één meter gratis. Toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Een bezoek aan Mini-Europa neemt ongeveer drie uur in beslag en kan wor den gecombineerd met een uitstapje naar bijvoorbeeld het omringende Bru parck (met 'ck' om zowel de Walen als de Vlamingen tevreden te stellen). Het park herbergt behalve Mini-Europa ook het Atomium. dat een fraai uit zicht over Brussel biedt, Kinepolis (met 30 zalen en een IMAX-theater het grootste bioscoopcomplex ter wereld), het subtropiosch zwembad Oceadium en Het Dorp, een verzameling huizen in oud-Brusselse stijl, met o.a. winkel tjes en restaurants. Informatie vanuit Nederland: tel. 09-32.2478.26.75. ZATERDAG 9 JUNI 1990 PAGINA 29 cultuurgeschiedenis. Zo wordt de evolu tie van de volksvertegenwoordiging in beeld gebracht door onder meer de Acropolis (het symbool van de Griekse beschaving, de bakermat van de demo cratie), het Britse parlement en het Ber- laymontgebouw in Brussel, de hoofdze tel van de EG. De Romeinse kolonie Porta Nigra, het Vikingendorp Trellen- borg en de zuil van Columbus in Barce lona illustreren de Europese ontdek- kingsdrang. De spitstechnologie komt tot uitdrukking in modellen van de Air bus en de Ariane-raket. Ook in Mini- Europa kiest de spitsvondige vrucht van Europese ruimtevaarttechnologie op ge zette tijden in een baaierd van rook en vuur het luchtruim. De herenhuizen aan de Amsterdamse grachten en de Gilde- huizen op de Grote markt van Brussel weerspiegelen de ondernemingsgeest. Andere thema's zijn: het christendom, de Europese traditie, het sociale denken, kunst en cultuur. Eddy Kindermans: „Veel mensen den ken dat er in 1992 een belletje rinkelt en dat de Europese Gemeenschap zich dan plotseling begint te ontwikkelen. Mini- Europa toont aan dat de Europese sa menwerking wortels in het verleden heeft. De EG bestaat al 2000 jaar!" Maar het is niet allemaal didactische ernst wat in Mini-Eruopa de klok slaat. „Wij willen in de eerste plaats een aan trekkelijke en sympathieke attractie zijn, die doet denken aan vakantie in Europa en een beroep doet op de verbeelding en dromen. Op die manier willen wij het toerisme naar de twaalf EG-landen be vorderen". Er valt inderdaad veel te genieten en te dagdromen in Mini-Europa. De maquet tes vallen op door hun fotografische pre cisie. De weergave is zö exact, dat de schade zichtbaar is die de tand des tijds, oorlogsgeweld en zure regen aan het ori ginele gebouw aanrichtten. Zelfs de 294 miniatuur-beeldjes die de maquette van het Stadhuis op de Grote Markt van Brussel sieren, dragen de sporen van de erosie. Aan het marktplein is anderhalf jaar gewerkt. Kosten: 825.000,-. In heel Mini-Europa - eigendom van de Walibi Groep - is in totaal 11,6 miljoen Ecu (ongeveer 27 miljoen) geïnvesteerd. Kunststoffen Meer dan zestig verschillende ateliers uit zeven EG-landen, waaronder Nederland, waren bij de bouw betrokken. Dat ge beurde onder leiding van de Nederland se maquettebouwer Frans van Pierre. De meeste modellen zijn vervaardigd uit moderne kunststoffen. Uitzonderingen vormen de 700 kilo zware marmeren to ren van Pisa, het stalen Centre Pompi dou uit Parijs en het Franse kasteel van Chenonceau. Het schaalmodel van het fameuze slot over de rivier de Cher is ten koste van veel geduld en geld (een half miljoen gulden) gemodelleerd uit 100.000 Franse steentjes, in grootte va riërend van 2 millimeter tot een paar centimeter. Zo langzamerhand raakt Mini-Europa aardig vol. Een eventuele uitbreiding van de Europese Gemeenschap met bij voorbeeld Oostenrijk en de Scandinavi sche landen zal in het miniatuurpark tot reusachtige ruimteproblemen leiden. Maar er is beslist plek voor de maquette die bovenaan het verlanglijstje van Eddy Kindermans staat: de Brandenburger Tor. JAN VAN KERKVOORDE Een stukje Nederland aan de voet van het gerenoveerde Atomium in Brussel. Op de voorgrond het stadhuis van Middelburg, met daarachter de Amsterdamse Beurs van Berlage. BEKENDE GEBOUWEN BROEDERLIJK BIJEEN IN BRUSSEL BRUSSEL - Terwijl veel Euro peanen nog moeten wennen aan het idee van een Europese Ge meenschap zonder grenzen, is in het Mini-Europa te Brussel de een wording al een feit. In het minia tuurpark aan de voet van het Ato mium kent de Europese staan meer dan driehonderd schaalmodellen van karakteristieke gebouwen uit de twaalf lidstaten broederlijk op een kluitje. De Londense Big Ben pal naast de Am sterdamse Beurs van Berlage, de spier witte Sacre-Coeur van Parijs zij aan zij met het Belfort van Brugge en de ver brokkelde Acropolis uit Athene op een steenworpje afstand van Pisa's schuine bakbeest. Om de Europese eenheid extra te benadrukken zijn alle maquettes tot dezelfde schaal gekrompen: 1 op 25. Met uitzondering van de Vesuvius. Maar dat I is toch al een buitenbeentje, want de vulkaan is de enige in het park die mag roken. Mini-Europa ging vorig jaar halverwege het hoogseizoen open. In luttele maan den passeerden 400.000 bezoekers de kassa. In 1990, het Europees Jaar van het Toerisme èn het eerste volledige sei zoen, mikt de attractie op minstens 600.000 belangstellenden. Een wandelroute van anderhalve kilo- I meter kronkelt door het 2,5 hectare gro- te Europa-op-schaal, met dezelfde boch ten waarin Europarlementariërs zich graag wringen. De plattegrond vertoont een vage gelijkenis met de blinde kaart van het oude continent. Met enige fanta sie is de Italiaanse laars te ontdekken. De Engelse monumenten staan op een heus eiland, afgezoomd met oogverblin dende krijtrotsen. Diverse beroemde Europese gebouwen ontbreken. De Eif- feltoren bijvoorbeeld. Die is té groot. Op schaal 1:25 zou de schepping van Alexandre Gustave Eiffel dertien meter hoog worden en dus het hele park domi neren. De uniforme en relatief 'grote' schaal maakt het mogelijk gebouwen uit zeven tig Europese steden en dorpen in één oogopslag met elkaar te vergelijken. Op vallend daarbij is de fotogenieke petiete righeid van de negentien Nederlandse monumenten. Het museumdorpje Or- velte bijvoorbeeld en de beroemde mo- lenrij van Kinderdijk, het schilderachti ge kerkje van Ootmarsum en de sjieke Amsterdamse grachtenpanden verzinken bijna in het niets bij het model van het Spaanse kloosterpaleis El Escorial, dat de afmetingen van een flinke doorzon woning heeft, de imposante Big Ben (met vier meter het hoogste bouwsel in het park), de kloeke Dom van Pisa of het acht meter lange model van een Jumbo-ferry. De reuzenveerpont kampt in Mini-Euro pa al met concurrentie. Want terwijl on der het Kanaal het gewroet voor de pres tigieuze Euro-spoortunnel regelmatig tot stiistand dreigt te komen voor het rode sein van de bankrekening, flitst in het miniatuurpark de TGV reeds door de onderzeese verkeersader. De levensgrote Brusselse metro die pal onder Mini-Eu ropa door dendert, zorgt om de haver klap voor een realistische ondertoon. Predikers Europa kent méér miniatuurparken. Ons eigen Madurodam natuurlijk en Minibel (Belgié), Beakonshot en Torquay (Groot- Britttannié), Minidom (West-Duitsland), Minitalia (Italiè), Swissminiatur (Zwit serland), Minifrance (Frankrijk), Lego- land (Denemarken) en Catalunya en Mi- niatura (Spanje). „Maar die parken stel len meestal alleen hun eigen land voor aan de bezoekers. Mini-Europa is de eer ste toeristische bezienswaardigheid naar het imago van het Verenigd Europa. Het is het enige park met een Europese roe ping. Wij zijn de predikers van de Euro- In Mini-Europa kan men 300 gebouwen uit zeventig Europese steden en dorpen in één oogopslag met elkaar vergelijken. pese boodschap", verkondigt directeur Eddy Kindermans. Bij het uitstorten van de Europese Geest laat het miniatuurpark het niet bij bezie lende volzinnnen, het dagelijks hijsen van de azuurblauwe Europese vlag met het dozijn gouden sterren of het perma nent laten weerklinken van Beethovens negende symfonie, de klassieke tophit die syncopisch op broederschap hamert en daarom hoopvol tot Europese hymne is verheven. Mini-Europa draagt de Gro te Europese Gedachte ook uit met glas heldere voorlichting. Alle bezoekers ont vangen gratis een veertig pagina's tellend gidsje. Het bevat naast een toelichting op de tentoongestelde miniaturen infor- matié over de Europese Gemeenschap, de twaalf lidstaten, het EG-bestuur en de diverse Europese instellingen. Grafieken brengen de Europese handel en wandel, industrie, werkgelegenheid, werkloosheid en bevolkingsgroei veelkleurig in beeld. Zo wordt een dagje uit nog leerzaam ook. Democratie Ook de inrichting van het park heeft een didactische ruggegraat. De maquettes il lustreren de grote lijnen van de Europese BRUSSEL - Een reis door een menselijke cel die één miljoen keer is vergroot, wandelen door het aids-virus op huiskamerformaat of een klauterpartij door een bloedvat dat door cholestorol en nicotine- aanslag in een hindernisbaan is veranderd. Die unieke sensaties vormen een onderdeel van de ten toonstelling 'De geneeskunde in beweging' die momenteel wordt in gericht in het Atomium in Brussel. De expositie gaat begin november officieel open. Intussen blijft het Atomium normaal voor het pu bliek geopend. Eind mei werd een twintig maan den durende renovatie afgerond. Kosten 7,5 miljoen. Met name de airconditioning, de noodvoor zieningen en de isolatie werden on derhanden genomen. De negen bollen en pijpen kregen een verfje. Ook het interieur is veranderd. Een tentoonstelling over het gebruik van kern- en zonne-energie is opge doekt. De expositie dateerde uit 1958 - het openingsjaar van het Atomium - en was in alle opzich ten uit de tijd. In één van de bollen is nu een klei ne, permanente tentoonstelling over de geschiedenis van het Ato mium te zien. Dit symbool van Brussel verrees ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling van 1958. De spectaculaire constructie, ont worpen door ir. André Waterkeyn, is een getrouwe reproductie van een ijzerkristal, 160 miljard keer vergroot. De negen bollen stellen de negen atomen voor. „Het on eindig kleine torent hier 110 meter boven de grond uit", vertelt Luc G. Peeters, de manager van het Ato mium. „Het Atomium is dus een gedroomde plaats om het publiek kennis te laten maken met de ver worvenheden van de geneeskunde, die zich eveneens baseert op het onderzoek van het oneindig kleine, dank zij de mogelijkheden die on der andere de electronen-microsco- pie biedt". „De nieuwe tentoonstelling wordt niet elitair", verzekert Peeters. „Een bezoek wordt een avontuur, dat interessant is voor iedereen vanaf 12 jaar". 'De Geneeskunde in beweging' brengt de geschiedenis van de medische wetenschap vanaf Hippocratus tot heden in beeld. Spectaculair onderdeel vormen de afdelingen over de cel, de genetica met reusachtige DNA-spiralen en de 'virusgalerij', waarin vijftien vi russen één miljoen keer zijn ver groot. Een 'virusgalerij' toont de geschiedenis van de virulogie, de ontdekking van de virussen en de vorderingen van het onderzoek. De afdeling immunologie brengt in beeld welke mechanismen het li chaam heeft ontwikkeld om zich tegen aanvallen van buitenaf te verdedigen. Verder komen onder meer bloedvaten en transplantaties aan bod. De expositie zal voortdu rend inhaken op nieuwe ontwikke lingen. Het Atomium trekt 480.000 bezoe kers per jaar. Luc Peeters verwacht dat de face-lift en 'De geneeskunde in beweging' het aantal zal opkrik ken tot 600.000. Het imposante ge bouw is dagelijks geopend van 09.30 tot 18.30 uur (het panorama in de top tot 19.30 uur). Entree: Bfrs. 150, senioren en kinderen van 3-12 jaar Bfrs. 100.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29