naie Tolerantie zigeuneropvang maakt plaats voor harde hand fi Wij zijn ook niet naar school geweest en het gaat toch goed?" ZATERDAG 9 JUNI 1990 Omdat de Westduitse regering hun geen asiel wil verle nen blokkeerden deze week 250 Roemeense zigeuners de grens bij het Limburgse Vaals. Nederland liet hen niet binnen. Twaalf jaar geleden leek de situatie van 450 in Nederland levende zigeuners even uitzichtloos. De groep kwam niet in aanmerking voor een vaste standplaats en was niet welkom in de buurlanden. Het toenmalige kabinet-Den Uyl maakte een einde aan het gezwerf van de nergens welkome karavaan. Via een 'ge neraal pardon' konden de zigeuners in Nederland wo nen, in afwachting van een verblijfsvergunning. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zocht gemeenten die de zigeuners wilden opvangen. Na veel discussie toonden elf gemeentebesturen zich daartoe be- EDE De Nederlandse overheid heeft zich totaal verkeken op de opname van zigeuners in de sa menleving. Van de doelstellingen die in 1978 op papier werden ge zet is in de praktijk weinig te recht gekomen. In vijf jaar tijd zouden de zigeuners in stenen huizen moeten wonen en zichzelf maatschappelijk en economisch moeten kunnen redden. Het gros woont inderdaad in stenen hui- !zen, maar de werkloosheid is bij na honderd procent, de deelname aan het voortgezet onderwijs slecht en de zelfredzaamheid ver re van optimaal. Falend beleid en veel te ambitieuze plannen zijn de oorzaak. De tolerante aanpak maakt plaats voor de harde hand en effectbejag voor geduld. „Inte gratie is een kwestie van genera ties". „Laat ik het zo zeggen: erg sfeerbevorde- rend zijn ze niet. Ze komen de disco binnen met sterke verhalen en poen. De meisjes vinden dat macho-gedrag prach tig. Stappen in de auto en gaan mee naar Amsterdam en Arnhem. Maar behalve jongens komen er geen zigeuners in het buurthuis. Er wordt ook minder over ze gepraat dan enkele jaren geleden. Hoe wel, nu met die moorden in Ooster beek... De vluchtauto is in deze wijk ge vonden en dan beginnen de verhalen weer". In het bijna verlaten buurthuis 'De Ma nen' in Ede wijst een activiteitenbegelei der de weg naar een straat 'waar zigeu ners wonen'. „Berckheyde heet de straat. Het nummer weet ik niet. Maar je ziet zo aan de tuin en hetgeen er voor de raam staat, welk huis het is". Halverwe ge Berckheyde glimmen goudkleurige paarden onder kanten, gedrapeerde gor dijnen. De tuin verdient geen schoon heidsprijs, maar is evenmin verwilderd. Een huis zoals duizenden andere in Ne derland en ik rij door. Als daarna alle volgende woningen op elkaar lijken, keer ik om en stop halverwege Berckheyde. Een onmiskenbare zigeunerin met aan haar schort een klein meisje doet open. Oma Nicolovska trekt aan een zware Samson, verstaat geen woord Neder lands, maar mobiliseert onmiddellijk fa milieleden die de taal wel machtig zijn. Oma woont nu twintig jaar in Neder land en is zeer tevreden over de buurt. Maar dat is niet altijd zo geweest. Met de voormalige buren aan weerszijden boterde het niet zo goed. De woning bouwvereniging had de rijks voorkeur woningen aan beroepsmilitairen toege wezen en die lieten heel duidelijk weten dat ze niet gediend waren van de drukte bij oma. En terecht, zeggen de schoon dochters. „We woonden hier toen met drie families. In totaal vijftien personen. Veel te druk. Nu woont oma alleen, zijn de buren inmiddels verhuisd en nu gaat alles goed". Oma knikt: „Gut, gut". Rechts ja, maar links gaat om vijf uur het slot van de deur. reid, niet wetend wat hen allemaal te wachten zou staan. „Met de kennis die ik nu heb. zou ik er niet meer aan beginnen", bekent wethouder Van Gorp van het Brabantse Berkel-Enschot. Wanhopig is hij niet meer; hij kan er zelfs om lachen „dat ze gewoon niet willen". „Eigenlijk is het heel triest, maar je kunt er ge woon niets aan doen". In Spijkenisse konden ze dat wel. Sinds 1983 besteedt de gemeente geen specifieke aandacht meer aan zigeuners omdat hun achterstand ten opzichte van andere minderheden was weggewerkt en een aparte behandeling de integratie alleen maar zou tegenwerken. „Nee, de zigeuners in Spijkenisse zijn niet volledig geïntegreerd. Evenmin als andere etnische min derheden". De buurvrouw De buurvrouw: „Het zijn vooral de kin deren die bonje maken. Ze schelden, spuwen, pesten en jatten. We hebben daar nooit veel van gezegd, tot voor kort, toen mijn zoontje in een arm werd gebeten door een kind. Dat vonden we echt te ver gaan. Zijn we naar ze toe ge gaan en hebben we geklaagd. Krijgt dat kind meteen een pak slaag. Ja, dat hoeft voor ons dan ook weer niet. Vorig jaar november is de fiets van mijn zoontje gestolen. Uiteindelijk hebbèn ze hem te ruggebracht, maar wel flink vernield. Daar hebben we de politie bijgehaald, net als bij dat varken dat ze achter in de tuin hadden geslacht. Het bloed liep on der de poort door. De politie heeft toen proces-verbaal opgemaakt. Maar een paar weken later was het weer zover, waarop het varken in beslag werd geno men. Kijk, barbecuen doen wij ook, maar dit gaat wat te ver. Aan zulke din gen ergeren we ons. Maar dat het hier nu onleefbaar is..., nee. Toen we hier drie jaar geleden introkken hebben we ons heel duidelijk voorgenomen dat bij moeilijkheden zij eruit gaan en niet wij.- Of ik weer een woning zou nemen naast een zigeunergezin? Nou, geen koophuis, maar een huurwoning... Ik weet het niet. Je kunt ook asociale Hollanders naast je krijgen". Lik-op-stuk Na twee jaar in tijdelijke woningen te hebben geleefd, werden de elf Edese zi geunergezinnen in '80 uitgeplaatst in nieuwbouwwoningen verspreid over de gemeente. Het aantal klachten beperkte zich volgens de gemeente tot drie gezin nen die nogal rumoerig waren en de boel de boel lieten. Eén gezin werd in '83 het huis uitgezet, nadat de huurschuld was opgelopen tot enkele tienduizenden gul dens. „Naar aanleiding van dat voorval zijn we een ander beleid gaan voeren: ons actie-reactiebeleid. We namen ons voor de zaken niet langer te laten sudde ren, maar aan te pakken. Direct optre den bij huurachterstanden, langdurige vakanties en - sinds '87 - bij school verzuim", vertelt F. Ie Large van de ge meente Ede. Ouders (ook Nederlandse) die hun leerplichtige kinderen thuis hou den, krijgen een bekeuring van 300 gul den. Bij herhaling wordt de boete ver dubbeld of omgezet in een gevangenis straf. Maar de lik-op-stukbenadering Oma Nicolovska verstaat geen woord Nederlandsmaar mobiliseert onmiddellijk familieleden die de taal wel machtig zijn. Oma woont nu twintig jaar in Nederland en is zeer tevreden over de buurt. FOTO'S: PERS UNIE Oma Nicolovska Ede trekt aan heeft niet geholpen. E. Tamming van de gemeentelijke dienst Onderwijs: „In het begin verbeterde het schoolbezoek aan merkelijk. Maar de afgelopen anderhalf jaar is het beleid door gebrek aan perso neel verslapt en is het verzuim weer ver hoogd. We moeten dat beleid weer aan scherpen, want we hebben gemerkt dat wanneer je kinderen vanaf vier a vijf jaar strak houdt, het schoolverzuim on der zigeuners niet hoger is dan dat van andere etnische minderheden". Spijke nisse heeft gelijke ervaringen. Vanaf het begin zijn de zigeunerkinderen „er met de haren bijgesleept" en nu is het schoolverzuim amper hoger dan gemid deld. Lezen en schrijven De deelname aan het voortgezet onder wijs verloopt veel moeizamer. Meisjes van omstreeks 13 jaar mogen niet meer naar school van hun ouders en jongens haken binnen enkele jaren af omdat ze de opleiding niet zien zitten of vroeg trouwen. Projecten van de gemeente Ede zijn op niets uitgelopen. Tamming: „In 1985 hebben we een soort behoeftepei ling gedaan. Er- bleek belangstelling te bestaan voor een soort lagere beroepsop leiding. Twaalf aanmeldingen kregen we binnen. Toen we de subsidie rond had den en het project zover was, was de be langstelling voorbij. Hoe dat kan? Ik weet het niet. De kinderen zijn zich niet bewust van de waarde en het nut van onderwijs, en de ouders ook niet". Dragica Radulovic is moeder van zes kinderen en vindt voortgezet onderwijs voor haar dochters volstrekt overbodig. „We willen graag dat onze kinderen le ren lezen en schrijven. Verder niet. Van af twaalf jaar helpen de meisjes in huis mee. Als ze naar school gaan leren ze een andere cultuur en dat willen wij niet. Ze moeten onze traditie houden. Wij zijn ook niet naar school geweest en het gaat toch goed?" De plaats van een zigeunervrouw is thuis. Naailessen zijn wel geoorloofd maar ook dat project is mislukt in Ede. Na een aantal lessen kwamen de vrou wen niet meer opdagen. Miriana Duric: „In Nieuwegein worden de zigeuner vrouwen opgehaald voor de naailes. Hier niet. Wij moeten niet de fiets ko men of met de bus. Maar wij willen ook gehaald worden, net als in Nieuwegein". De werkloosheid onder de zigeunerman nen is zeer hoog. Loondienst ligt mijlen ver van de zigeunercultuur en voor een eigen zaak ontbreken vaak de benodigde papieren en het startkapitaal. Een auto handel, stoffenhandel, pizzeria en shoar mazaak in Ede waren geen lang leven beschoren. Le Large: „Men is niet ge wend aan het belastingsysteem. Er werd gewoon geen btw opzij gelegd. De zaken waren snel op de fles en het familiekapi taal was weg". Werkgelegenheidsprojec ten en een cursus over de detailhandel mochten niet baten: na een les kwam er niemand meer opdagen. Rechten en plichten Maar in Oldenzaal lukt het wel om een werkgelegenheidsproject van de grond te tillen. En in Lelystad loopt het vor mingswerk voor zigeuners redelijk. „Kwestie van enthousiasme en inzet van de betrokkenen", verklaart Wiel Waelen het onderscheid tussen de diverse op- vanggemeenten. Waelen is onderzoeker bij het Nijmeegse adviesbureau Geerts dat in opdracht van Binnenlandse Zaken en WVC onderzoekt wat er nu van de in '78 geformuleerde doelstellingen terecht is gekomen. Eind juli verschijnen de re sultaten van het onderzoek in de elf op- vanggemeenten. Volgens Waelen is het enthousiasme in een aantal gemeenten nog steeds aanwezig. Ede ligt daarbij niet voor in de mond. De Gelderse ge meente was in '80/'81 de eerste die de pijp aan Maarten wilde geven. „We wil len ze niet meer. zei de gemeente tegen CRM en Binnenlandse Zaken. Maar daar hadden de ministeries geen bood schap aan. Wie A zegt, moet ook B zeg gen". De B staat voor beleid, consequent beleid. Waelen: „In '84/'85 is er een be- leidsomslag geweest. Na een gewennings periode van gedogen zou het normale beleid van toepassing zijn op zigeuners. De nadruk zou voortaan liggen op de rechten en plichten van de mensen. Maar de uitvoerende functionarissen hebben hiervoor weinig gehoor gevon den bij de lokale bestuurders. Kijk, bij schoolverzuim moet je de Ieeiplichtamb- tenaar inschakelen. Stuur je die niet. dan tolereer je gedrag. Huurachterstand het zelfde. Nederlanders die de huur of ener- gielasten niet betalen krijgen de deur waarder op de stoep of gas en licht wor den afgesloten. Er zijn voorbeelden te noemen van zigeunergezinnen waar dat niet is gebeurd". Tolerant Hetzelfde onderzoeksbureau verkondig de drie jaar geleden nog dat de overheid de zigeuners niet te veel aan „burgerlij ke" normen moet houden. Onderzoeker J. Overbekking zei toen dat de regels soepel moesten worden gehanteerd. Schoolverzuim moest geregeld kunnen worden en de sollicitatieplicht voor werklozen diende niet al te serieus wor den genomen. „Je weet dat zigeuners in moeilijke omstandigheden leven, je weet dat ze een andere cultuur hebben dan de onze, doe daarom ook concessies", zei Overbekking toen. Nu spreekt het on derzoeksbureau Geerts andere taal. net als tal van anderen. Vrijwilliger Dick uit Ede vult al twaalf jaar formulieren in voor zigeuners en helpt hen in paspoort- kwesties. „We zijn in het begin te tole rant geweest. Het is nu zaak meer dwin gende maatregelen te treffen. De school inspectie geeft bij schoolverzuim een be keuring en verder niets. Ze zouden de uitkering kunnen inhouden. Volwasse nen zouden verplicht moeten worden te leren lezen en schrijven. Tegen een werkloze die een baan aangeboden krijgt in een bedrijf en deze weigert moeten maatregelen genomen worden. En er moet consequent beleid worden gevoerd. Want als het één gezin lukt om de kin deren van school te houden zal het an dere dat ook doen". Karei-Jan Visser van de Federatie Soci aal Cultureel Werk in Ede en lid van de zogenoemde 'Klankbordgroep Zigeu- ners': „We hebben de zaak veel te opti mistisch bekeken. Als je sancties stelt, moet je ze ook uitvoeren". Le Large: „De doelstellingen in '78 waren veel te hoog gegrepen. Daarnaast werd het beeld van de zigeuners wat geromantiseerd. Zoiets van: die zielige mensen die daar op die camping in Laren leven. Na die fase van zielig hadden we eerder moeten sturen". Maar achteraf is het gemakke lijk praten. Nederland was met Zweden het eerste land dat de al eeuwen rond trekkende zigeuners besloot op te ne men. „We wisten niets van die groep. Met de kennis van nu zeggen ze dat inte gratie in enkele jaren onmogelijk is. Maar twaalf jaar geleden hadden we die kennis niet. En toch is er verschrikkelijk veel bereikt. Natuurlijk, er zijn proble men, maar de meeste zigeunerkinderen gaan trouw naar school, bijna alle gezin nen wonen in stenen huizen en de vrou wen koken op fornuizen". Geld Is een specifiek beleid voor zigeuners dan nog wel nodig? Kunnen zij niet zo als in Spijkenisse meegenomen worden in het algemene minderhedenbeleid? Waelen wil niet op de uitkomsten van het onderzoek vooruitlopen, maar ook hij kent de geluiden uit de wandelgan gen. dat de opvanggemeenten de rijks subsidie niet graag willen inleveren. Jaarlijks ontvangen zij een kleine vier miljoen gulden van de rijksoverheid. Meer dan de helft gaat naar de politie. Het politiekorps van Ede betaalt van dit geld een wijkagent en twee krachten op de vreemdelingendienst en de justitiële dienst. „Ons korps heeft te maken met inkrimping. En dan ben je blij dat er toch een pot is van twee ton. Het geld wordt uiteraard gebruikt waarvoor het bestemd is", zegt politiewoordvoerder De Reus. Zijn de problemen in de wijk zo groot? „Nee. We houden geen statis tieken bij van problemen met zigeuners, maar onze wijkagent houdt zich natuur lijk niet alleen bezig met de zigeunerpro- blematiek". MONIQUE VAN DE VEN Zigeuners waren altijd vogelvrij Extra bewaakte grenzen omdat een grote groep zigeuners in aantocht is, is niets nieuws. Het kenmerkt de positie van het nomadenvolk: altijd onderweg en ner gens welkom. Er is een tijd geweest dat zigeuners - gitano's, Egyptièrs, heidenen of hoe ze ook werden genoemd - ons land niet binnen durfden te komen. In 1726 bijvoorbeeld spoorden de Staten van Overijssel iedereen aan „om alle soo-danige genaamde Heidenen op wat maniere deselve best sullen kunnen van het Leven te beroven, sonder enige de minste straffe dies wegen te incurreren". Straffeloos vermoorden dus. Dat hielp. Er zijn naar schatting tussen de zes en tien miljoen zigeuners. Ze zijn altijd vo gelvrij geweest, in beide betekenissen van het woord. Zo vrij als een vogel in de lucht; niet gebonden aan plaatselijke zeden en gewoonten of door enige over heid afgekondigde regels en wetten; zon der wortels in geboortegrond, nationali teit of status. Maar ook zijn ze 'ongrijp baar'. Ze hebben een voor velen onbe grijpelijke en dus ook onbegrepen men taliteit en cultuur. Hun gebruiken staan bol van een kinderlijk godsvertrouwen, maar ook van bijgeloof. Ze kennen zeer strenge eigen regels, waarin voor 'gad- jo's' (niet-zigeuners) geen plaats is en as similatie (het opgaan in een andere sa menlevingsvorm) wordt afgewezen. Ze leven tegen de draad in. Er bestaat een ander onderscheid tussen 'mijn en dijn': alles wat de natuur voortbrengt is van iedereen - dat zal een kruidenier na afloop van zigeunerbezoek niet beamen. Zigeuners verdienen een karige boter ham met door de tijd achterhaalde handvaardigheden als stoelen matten, meubels maken, houtbewerking en han del in paarden of oude auto's. Als gevolg van hun zwerfdrang hebben de meesten geen nationaliteit, zodat nie mand voor hun rechten kan opkomen wanneer ze ergens in moeilijkheden ra ken. En omdat elke are land intussen een eigenaar kent kunnen ze overal wor den geweigerd. De zigeuners zijn de pa ria's van het geciviliseerde Europa. Zwervers Ccidóc Gouacmt De zigeuners vonden hun oorsprong in India, dat ze tussen de vijfde en de tien de eeuw verlieten. Het 'waarom' is niet duidelijk: zigeuners kijken niet achter om, anders verlies je, zoals in het bijbel verhaal met Lot gebeurde, je vrouw. Ze spreidden zich uit over Europa. In Ne derland was voor het eerst in 1420 spra ke van rondtrekkende 'graven, vorsten en hertogen', die indruk maakten met brieven waarin paus Martinus V en de Duitse keizer Sigismund oproepen deze 'Egyptièrs' gastvrij te ontvangen. Rond trekken was in de Middeleeuwen heel gewoon en grenzen bestonden nauwe lijks. Aanbevelingsbrieven maakten dat leven gemakkelijker. Maar er kwamen wel heel veel Egyptièrs met aanbevelingsbrieven. Hun waarzeg gen en geneeskunst werden door de kerk als duivelswerk gezien. In 1500 verklaar de de Duite keizer Maximiliaan I deze 'heidenen' vogelvrij. In Nederland wer den ze nog getolereerd, al hielden stads besturen rondzwervende groepen steeds vaker buiten de poort door hun bezoek af te kopen. De straffen voor vergrijpen werden strenger en uiteindelijk had een 'heyden' die op diefstal werd betrapt bij zonder weinig kans het er levend af te brengen. Na 1720 werd elke zigeuner be schouwd als dief. spion, heks, kinderlok ker of kannibaal en vonden 'heydenjag- ten' plaats. Rond 1750 bevond zich in ons land geen enkele zigeuner meer: ze. waren allemaal doodgeranseld, gerad braakt, verhangen of gedeporteerd. Pas in de tweede helft van de vorige eeuw werden in Nederland weer zigeu ners gesignaleerd. Maar hun verblijf werd aan steeds strengere regels gebon den: passen mochten niet aan hen wor den gegeven, voor hun wagens werden vergunningen geèist en de gemeenten moesten de plaatsen aanwijzen waar ze mochten staan. In 1907 beschreef ex-mi- nister-president Abraham Kuyper, die na een verloren verkiezingscampagne een reis had gemaakt door de landen aan de Middellandse Zee, zigeuners als „pa rasieten in de meest eigenlijken zin van het woord, die, meer verterend dan pro ducerend, steeds op ander welstand ge teerd hebben, zedelijk in alle opzicht la ger staande, en zonder iets ook maar dat naar een ideaal zweemt, tal van kringen vergiftigd hebben". Hij meende echter dat er „voor Christenstaten iets onbarm hartigs in ligt deze vreemde gasten als boschwild te verjagen" en gaf er daarom de voorkeur aan hen met internationale verdragen „van lieverlede naar het Zui den terug te dringen". In nazi-Duitsland werden zigeuners als net zo minderwaardig beschouwd als de joden en even hard vervolgd: naar schat ting zijn er 200.000 vermoord, van wie het merendeel uit Oost-Europa en 210 uit Nederland. De commandant van Auschwitz, Rudolf Höss, prees hun mentaliteit. Het waren eigenlijk allemaal 'kinderen', die alles van de lichtste kant zagen en altijd optimisten bleven. „Ik heb bij zigeuners nooit duistere, van haat vervulde blikken ontmoet", schreef hij in zijn autobiografie. Na de oorlog viel het overgrote deel van de overleven den buiten de 'Wiedergutmachungs-uit- keringen', omdat aanvankelijk werd vol gehouden dat zigeuners voor maart 1943 niet om racistische redenen waren opge sloten, maar als spionnen, asocialen, sa boteurs en criminelen. Pas in 1964 her riep het Bundesgerichtshof die uitspraak. Na de oorlog maken voortdurende inci denten duidelijk dat hun rechtspositie nog nauwelijks verbeterd is. Het gecivili seerde Europa heeft geen plaats voor no maden. Maar zigeuners willen en kun nen geen wortel schieten. Telkens weer blijkt hun behoefte aan een 'achter grond-land', waarop ze een beroep zou den kunnen doen. aan voorzieningen waarvan ze gebruik kunnen maken zon der daar eerst strijd voor te hoeven voe ren en onderwijsfaciliteiten die aan hun zwervend bestaan zijn aangepast. Maar een internationaal beleid dat daar een begin mee zou moeten maken, moet nog van de grond komen. ANDRÉ HORLINGS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27