S)e £eidódi& GouAo/nt Sierteeltsector gaat een moeilijke tijd tegemoet" inderen uit hele wereld op congres in Noord wijk Lisser tilt belastingdienst voor ruim 17 miljoen gulden IIDEN OMGEYIN G CcicUc Souacwit ZATERDAG 9 JUNI 1990 PAGINA 21 ORDWIJK Onder de ti- yoicé of the Children" _i van de kinderen) begint indag in Noord wijk een »k internationaal congres, it dagen lang buigen ruim itig jongeren uit 57 landen in het Noordwijkse Beach el over de problemen van wereld. De kinderen, die >n de 12 en 18 jaar oud komen uit alle hoeken de wereld. eersten zijn gisteren al ge- iveerd in Noordwijk en de volgt vandaag en morgen, houden zich bezig met voorstellen die leeftijdgenoot jes over de hele aardbol heb ben gedaan „voor een betere wereld". De meeste aandacht gaat daarbij uit naar de bedrei ging van het milieu en de groeiende kloof tussen arme en rijke landen. De deelne mers krijgen bij het uitwerken van de voorstellen deskundige hulp van twaalf Nobelprijs winnaars, onder wie de Neder landse professor Jan Tinber gen. Ook krijgen ze de be schikking over een hele batte rij computers en fax-apparaten waarmee ze experts uit de de hele wereld, die al door de or ganisatie benaderd zijn, om ad vies kunnen vragen. In het weekeinde van 16 en 17 juni zullen de kinderen hun uitgewerkte ideeën voorleggen aan tachtig vooraanstaande za kenlieden en politici uit Ne derland. De ministers Van den Broek, Kok en Pronk hebben hun medewerking al toegezegd. Waarschijnlijk denken zij een ontspannen bijeenkomst met aardige kinderen tegemoet te gaan. Maar volgens de organi satoren moeten ze daar niet te hard op te rekenen. „Het wordt een volmaakt champag- neloze bijeenkomst, zeker geen gala-avond. Als 't aan ons ligt zullen ze door de kinderen on der vuur worden genomen over wat zij er als makers van de toekomst van gebakken hebben. Ze zullen zeker niet worden ontzien". Het is de bedoeling dat van het congres een boek en een video worden gemaakt, die dan in september op de „Wereldconferentie voor Kin deren" in New York worden aangeboden aan een groot aan tal wereldleiders. a LORA-VOORZITTER VAN NOBELEN TIJDENS JAARVERGADERING: er- DEN HAAG/LISSE Op de kop af 17.167.440 gul den. Dat was het bedrag dat een 46-jarige Lisser in anderhalf jaar tijd de be lastingdienst onrechtmatig afhandig maakte. De Lis ser was de boekhouder van de hoofddader van de fraudezaak. Ruim een jaar geleden werd de laatste al tot viereneenhalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Gisteren stond de Lisser terecht. Tegen hem werd tweeëneenhalf jaar geëist. De belastingfraude draaide om een niet bestaand exportbe drijf in bloemen, planten en aarde- en koperwerk. Deze fictieve zaak was het eigen dom van de hoofddader. De Lisser vulde voor het „bedrijf" formulieren in waarmee grote bedragen nooit betaalde om zetbelasting werden terugge vorderd. Per maand was dit een bedrag van 2 miljoen gul den. Na een anonieme tip kwam de zaak na een kleine anderhalf jaar aan het licht. Inmiddels was ruim 17 miljoen van de belastingdienst in de handen van het tweetal over gegaan. Het grootste deel van dit geld is overgebracht naar Zwitserland, waar het ook nu nog onbereikbaar Voor de fis cus is. De frauduleuze handelingen zijn niet door de Lisser begon nen. De man is eigenaar van een administratiekantoor en werd ruim drie jaar geleden, toen hij in financiële moeilijk heden verkeerde en er beslag op zijn. huis was gelegd, uit de brand geholpen door de hoofd dader. Die vroeg hem zijn ad- minstratie te doen in ruil waarvoor het beslag op de boekhouders woning werd op geheven. „Hij was voor mij een geschenk uit de hemel, een geweldig goede klant, die ik ook vertrouwde", zo betoog de de verdachte gistermiddag vanuit het beklaagdenbankje. Later bleek de firma waarvoor de Lisser de boekhouding deed het geheel niet te bestaan. Toen dit de boekhouder be kend werd, was dit voor hem geen reden met de werkzaam heden te stoppen. Waarmee hij zich dus bewust mede schuldig maakte aan de fraude. Het leeuwendeel van het geld dat werd gevorderd kwam in handen van de hoofddader, die het doorsluisde naar Zwit serland. Een kleiner gedeelte bleef in Nederland en werd beheerd door de Lisser. Naar eigen zeggen was dit geld geen provisie voor het werk, maar moest de boekhouder het geld voor de hoofddader bewaren. Ondertussen mocht hij er van leven, al moest wel steeds over uitgaven verantwoording wor den afgelegd. De Lisser gaf toe ruim van dit geld geleefd te hebbben. „Rui mer dan waneer ik uitsluitend had moeten rondkomen van het geld dat ik met mijn admi nistratiekantoor verdiende". Bij arrestatie van de man, in oktober '88, werd ruim vijf ton contant geld in een bureaula aangetroffen. Verder vond de FIOD een sleutel van een sa feloket waarin nog eens zes ton bleek te zitten. Officier van justitie Renckens eiste tegen de man 2'/2 jaar ge vangenisstraf. Zij vond de rol die beide manneh in de zaak hadden gespeeld van vriiwel gelijk gewicht. Beiden hadden in haar ogen de bedoeling ge had de fiscus op te lichten om er zelf rijker van te worden. Omdat de hoofddader met het grootste deel van de buit was gaan strijken en met de fraude was begonnen, eiste ze twee jaar minder dan de straf die de tweede dader al in april vorig jaar kreeg opgelegd. De advocaat van de Lisser, mr. Van Zalingen, pleitte voor een lagere straf. De raadsman had kritiek op de lange tijd, onge veer een jaar, die tussen de rechtzaak van de eerste dader en zijn cliënt zat. „Zo lang op de behandeling van je zaak wachten in de wetenschap dat al een straf van 4l/i jaar aan een mededader is opgelegd, is al een straf op zich", aldus de raadsman. Ook had de advo caat kritiek op de rol van de belastingdienst die geen enke le argwaan koesterde toen enorm grote bedragen werden teruggevorderd. Mede door het lakse optreden van de betref fende ambtenaren had een dergelijk hoog fraudebedrag kunnen ontstaan, zo betoogde Van Zalingen. Rechtbankprésident Kalb- fleisch doet vrijdag 22 juni uit spraak. Zwemvierdaagse in Zoeterwoude ZOETERWOUDE In het zwembad aan de Nieuweweg in Zoeterwoude wordt van maandag tot en met vrijdag een zwemvierdaagse gehou den. Gedurende vier dagen moeten de deelnemers een af stand van 500 meter per dag afleggen. Op maandag-, dins- .g- en donder dagavond kan men tussen half zeven en acht uur in het zwembad terecht voor de eer ste 1.500 meter. De laatste 500 meter dienen verplicht te wor den afgelegd op vrijdagavond eveneens tussen half zeven en acht uur. De kosten van deel name bedragen vijf gulden per persoon, inclusief toegang tot het zwembad. of 'NSBURG De sier- ltsector gaat geen ge- kkelijke tijden tege- iet. De branche zal het de jaren negentig moei- [er hebben dan de tien r daarvoor. Op een n ucturele stijging van de jzen hoeft niet te wor- n gerekend. Op deze twikkeling moet de sec- tijdig inspelen. ie wat sombere voorspel- g deed W.A. van Nobelen, irzitter van de Rijnsburgse emenveiling Flora, gisteren ens de algemene ledenver- lering van de bloemenvei- g, Ondanks dat de cijfers i de veiling over het afgelo pen jaar gunstig waren en zelfs aanzienlijk beter dan be groot, zei Van Nobelen de toe komst met enige zorg tegemoet te zien. Zwartkijken wilde hij dat niet noemen. „Niet doem denken maar bloemdenken blijft de leus", aldus de vei lingvoorzitter. Volgens Van Nobelen is het perspectief voor de veiling zelf al evenmin glanzend. „De grens van de serviceverlening wordt bereikt wanneer onze inkomsten niet verder stijgen. Nog meer dan voorheen zullen wij de financiële consequenties van ons beleid moeten over wegen. We kunnen niet meer alles willen omdat daartoe domweg de financiële armslag ontbreekt. Kostenbeheersing zal daarom de komende jaren de hoeksteen van ons beleid zijn", aldus Van Nobelen die daaraan toevoegde dat dit niet betekent dat aan de uitbrei dingsplannen van Flora een einde komt. In het kader van het finaciële beleid noemde de voorzitter ook de toepassing van de kos- tendoorberekening. Begin dit jaar is dit systeemn voor de kwekers in werking gesteld, maar de kopers krijgen er vol gens Van Nobelen ook mee te maken. „Toepassing van het kostenmaker- kostendrager- principe is ook voor deze groep onontkoombaar. De kos ten die Flora maakt voor de verschillende koperscatego rieën lopen namelijk teveel uiteen". De voorzitter stond ook stil bij de groeiende invloed van het buitenland op de sierteeltsec tor. Tegen de achtergrond van „Europa 1992" valt volgens Van Nobelen niet te ontkomen aan de invoering van buite- lands lidmaatschap van de vei ling. Om tegen het buitenland te kunnen concurreren moeteh de kwekers volgens Van Nobelen vooral de aan dacht richten op de kwaliteit van de produkten. Concurren tie over de prijs zei de voorzit ter minder verstandig te vin den. De leden gingen gisteren ak koord met de verkoop van een stuk grond aan de Grachtweg in Lisse aan de CNB. Tevens stemden zij in met de aankoop van grond ten zuiden van de veiling in Rijnsburg. Deze grond is nodig voor uitbrei ding van de veiling. Vleermuizen krijgen onderkomen VOORSCHOTEN Wethouder J. van de Poel van openbare werken hing gisteren de eerste vleermuiskast op in het parkbos Ter Wadding in Voorschoten. Na de renovatie van het parkbos is de vleermuiskolonie, die verbleef in holle boomstammen, een deel van de huisvesting kwijt geraakt. Dat euvel wordt verholpen door het ophangen van 12 vleermuiskasten. „Dat ik naast volks huisvesting ook nog te maken zou krijgen met vleermuishuisves ting had ik nooit vermoed. Vleermuizen lijkerTop dorpspolitici, ze werken in het dorp alleen in de avond en het begin van de nacht", aldus de wethouder. Voorschoten is de derde gemeente in Nederland die met de hulp van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij vleermuiskasten heeft opgehangen. Het project wordt begeleid door rijksambtenaar faunabeheer P. Lina, lid van de landelijke commissie voor onderzoek en bescherming van vleermuizen. Hij zal onderzoeken of de vleermuizen alleen in de zomermaanden in ter Wadding vertoeven en en om wat voor soort het gaat. FOTO: MILAN KONVALINKA irochie viert i-jarig bestaan uskerk Alphen PHEN AAN DEN RIJN parochie van de H. Pius X Alphen aan den Rijn viert weekeinde feest. Herdacht rdt het feit dat de kerk aan Van Nesstraat 25 jaar gele- i werd ingewijd door de bis kop van Rotterdam, Mgr. .A. Jansen. Vanavond is et zeven uur een jongeren- ring en morgenochtend be- t om half elf een plechtige charistieviering. Na deze ring wordt een feestelijke lenkomst in het parkrestau- it van Avifauna gehouden. vondvierdaagse oordwijkerhout )>ORDWIJKERHOUT De e avondvierdaagse van lordwijkerhout gaat maan- g van start. Wandelaars innen kiezen uit drie afstan- n: 5, 10 en 15 kilometer. Zij nnen tussen drie uur 's mid- gs en zeven uur 's avonds rten op sportpark De Boek- rst. (ze tijden gelden ook voor isdag, woensdag en donder- Inbraak op bestelling De rijkspolitie in de Bollen streek heeft met de aan houding van vier verdach ten 40 inbraken opgelost. Tevens zijn 14 helers aan gehouden bij wie een klein gedeelte van de buit is te ruggevonden. De vier Hille- gommers stalen vaak op bestelling geluids- en com puterapparatuur uit scho len, eethuizen en restau rants. De totale waarde van de buit bedraagt 150.000 gulden, hiervan is voor 15.000 gulden terug gevonden. De zaak ging op 11 mei rollen toen een 23- jarige Hillegommer werd aangehouden wegens be dreiging met een vuurwa pen. Uit de eerste verho ren bleek dat hij zich schuldig had gemaakt aan een groot aantal inbraken in de Bollenstreek en Heemstede. Een onder zoeksteam bestaande uit politiemensen van Hille- gom, Heemstede, Noord- wijkerhout en Oegstgeest bracht het groot aantal in braken aan het licht. Op de foto een gedeelte van de teruggevonden buit in het politiebureau van Hille- gom. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Onder redactie van Ton Pieters. langaande de taalkwestie in iet Belgische leger, -zestig jaar eleden (en al zo veel langer), a tond op donderdag 5 juni 930 in de Leidsche Courant: [Sedert de kwestie-Joris de lil! .eeuw heeft men, in verschil- ende regimenten, kunnen (onstateeren dat Vlaamsche bij naam afroepin- en en ook Dij het nummeren III n hunne eigen taal ant- voordenin plaats van dit in ^neestal gebrekkig Fransch te lijven doen. Dit gaf hier en 1 n laar aanleiding tot kleine in cidenten met officieren. Te ichaffen, bij Diest, waar zich (l'ij de luchtvaarttroepen het- elfde voordeed en zes flaamsche soldaten systema- sch van hunne taal bleven ebruik maken, werden zij net strenge straffen bedreigd ioor den bevelvoerenden ma- oor. Ook deed hij de onwilli- 'en ruim een kwartier lang ondom het vliegplein loopen, ;ben einde ze aldus tot andere [evoelens te brengen, waarin - 'j echter niet blijkt te zijn ge- ilaagd". .Dezen zomer zal de directie 'er Ned.Spoorwegen goed kope treinen laten loopen rr Valkenburg, waarvoor plaatsbewijzen tevens geven op een bezoek san de Ruïne, de Catacomben, de grotten en...een kop kof- tie. Ook zullen goedkoope i treinen loopen van Dordrecht, Rotterdam en Leiden naar t Amsterdam, waarvoor het /plaatsbewijs tevens recht van (toegang geeft tot Artis (zooge naamde Artistreinen), of tot [het Koloniaal Museum. Ver der zullen nog goedkoope treinen loopen naar Rotter dam, in verbinding met een boottocht door de Rotterdam- sche havens of eén bezoek aan de Rotterdamsche dier gaarde, en goedkoope treinen naar Den Haag met een be zoek aan den Haagschen Die rentuin". Oók KRO, in de „radio- strijd" van die dagen. Een beetje onsmakelijk. „In het jongste nummer van de Ka tholieke Radio Gids geeft pas toor Perquin enkele staaltjes van brieven die hij ontving. „Ik wilde, dat je vernietigd werd. Steek je hand in eigen boezem. Ruik er aan. Je st...kt Godvergeten sm...p, je ver dient opgehangen te worden. Haatzaaier onder ons volk. Huichelaar, die de liefde pre dikt. Als er werkelijk een va gevuur bestaat dan staat u en de minister er al zeker met één been in enz. enz. Brieven van zich noemende Katholie ken, die uit naam van vele geloofsgenoten (dat kennen we) ons mededeelen dat zij niets meer met dat geloof wil len te maken hebben. „Gods woord zal van dit oogenblik af niet meer in mijn huisgezin gehoord worden", enz. enz. Over de inhoud dier brieven zeggen wij verder niets. Zij spreken voldoende voor zich zelf". „Om de twee jaren moet ie dere auto- of motorbestuurder zijn rijbewijs opnieuw aanvra gen, daar dit slechts voor dien tijdsduur wordt afgegeven. De formaliteiten nemen met den dag toe. Maar niet alleen de moeite en de last, die dergelij ke dingen meebrengen, ook de kosten er aan verbonden zijn voor velen een groot be zwaar. Naar aanleiding van deze bezwaren heeft de Ka mer van Koophandel te Hen gelo (O) zich in een schrijven tot den Minister gericht en als haar meening te kennen ge geven, dat de minister toch zeker geen toestand zal willen bestendigen, waardoor tien duizenden houders van rijbe wijzen om de twee jaar ver plicht worden, tezamen groote sommen uit te geven aan pro vinciale leges, portret- en an dere onkosten. Naar de mee ning van de Kamer kan door het gebruiken van een daar voor geschikte papiersoort en een ondergeschikte wijziging van het formaat, waardoor het dubbelvouwen van de rij bewijzen wordt voorkomen, zeker een rijbewijs of rijkaart worden samengesteld, waar van de levensduur aanzienlijk langer kan zijn". „Donderdag heeft ex-czaar Ferdinand van Bulgarije een bezoek gebracht aan Texel. Hij deed zich kennen als een groote vogelliefhebber en bracht den geheelen dag op het eiland door. Naar men mededeelde zal hij binnenkort een reis maken naar Neder- landsch-Indië, wijl hij veel belangstelling heeft voor tro pisch Nederland en voor ons regeeringsstelsel aldaar". Op 7 juni '30: „Door het R.K.Kerkbestuur der paro chie van de H.H.Engelbe- waarders te Lisse is opgedra gen het bouwen van een hulpkerk in de gemeente Haarlemmermeer, nabij de Kaag, aan C.Kiebert's Aanne mersbedrijf .te Sassenheim. De N.S.: Met een goedkope trein onder stoom naar de dierentuin. kerk wordt gebouwd onder architectuur van het architec tenbureau Kees Barnhoórn erï Theo van der Eerden. Zoo spoedig mogelijk wordt met den bouw aangevangen". „De ongehuwde mijnwerker A. te Schaesberg droomde des nachts dat hij achtervolgd werd. In zijn droom sprong hij uit het raam der derde verdieping op straat. Hij brak een arm en een been en liep nog andere verwondingen op. De man werd naar het zie kenhuis overgebracht". Het waren geen schreeuwen de koppen, maar ze vertelden, onder Stadsnieuws, wel het een en ander in de krant van 10 juni '30: Bezoek van Graalleden, Een kleurige stoet trekt door Leiden's stra ten, Bezoek aan de Mon Père- kerk. En dan: „De tijd ligt nog niet zóó ver achter ons ook de jongeren zullen het zich herinneren dat men iets onbehoorlijks zou hebben ge zien in een rondgang, een op tocht, een straat-betooging van katholieke meisjes. En wie gisteren heeft zien rond trekken door Leiden's straten een stoet van ongeveer 800 katholieke meisjes, hij zal er kennen iets te hebben gezien wat hem goed deed een zonderling tafreel, ook al zou het niet gezet zijn geweest in den blijden zonnegloed van den heerlijken zomerdag die ons gisteren is geschonken. Ja, toen wij zóó, blij-uitzin- gend haar levensvreugd, fier en frisch, zagen marcheeren in lange rijen zulk 'n groot aantal van jonge meisjes uit FOTO: PR fabrieken en ateliers toen zagen wij vóór ons, klaarder nog dan in het helderste be toog, hoe heerlijk zegenrijk is het Graalwerk! Dat is een werk, waarvoor iedere Ka tholiek geestdriftige waar deering móet gevoelen! De meisjes waren allen gekleed in eenzelfde costuum, ver schillend van kleur, naar de club waartoe zij behooren iedere club in de Qraal heeft een eigen kleur en hier en daar werd tusschen de ver schillende clubs een sierlijke vlag meegedragen. Zij waren onder geleide van de Vrou wen van Nazareth Zusters in gewone dames-kleding en eenige andere dames-ge- leidsters. Zij hebben in Leiden gepropageerd haar nuttige en schoone organisatie!"

Leidse Courant | 1990 | | pagina 21