CeidócSomcwit g Aanleg meldpalen Breestraat en Haarlemmerstraat onzeker I- 36 dagen lang vaderdag vieren! Leidenaar Peterbroers wil schadevergoeding van gemeente WEEK EINDE Van der Burgh wint triathlon Laatste voorstelling kindertoneelclub £cicLóc(3ou4a/tit ZATERDAG 9 JUNI 1990 PAGlNA 17 'an der Ploeg ordt hoogleraar lorlogstrauma's glDEN Dr. H. M van der ■g aanvaardt op vrijdag 22 juni de Rijksuniversiteit in Leiden bijzonder hoogleraarschap in psychotraumatologie van jchtoffers van oorlog en geweld. ai heeft de universiteit vrijdag leegedeeld. der Ploeg was al hoogleraar .9 medische traumatologie in ,eiden. Hij stond destijds de achtoffers van de verschillende jzelingen in de jaren zeventig bij i vorig jaar nog nabestaanden en rerlevenden van de vliegramp Zanderij in Suriname. DEN HAAG/LEIDEN Leidenaar Th Peterbroers vindt dat' de gemeente hem onrechtmatig heeft behan deld bij zijn registratie als woningzoekende. Hij wil daarvoor schadevergoeding eisen bij de burgerrechter. Dat kondigde hij gistermid dag aan tijdens zijn beroep voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State Aan de zitting gaat een lange geschiedenis vooraf. Peter broers meldde zich in no vember 1983 aan voor regis tratie als woningzoekende in Leiden. Hij werd echter afge wezen, omdat studenten wor den uitgesloten van registra tie. In 1984 tekende de Lei denaar bezwaar aan tegen het uitblijven van een be schikking en zijn afwijzing. De gemeente verklaarde de bezwaren niet ontvankelijk en ongegrond. Daartegen ging Peterbroers met succes in beroep bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. De beschikking moest worden vernietigd en de ge meente moest opnieuw be schikken. Peterbroers kreeg in 1986 een woonvergunning voor een tweekamerwoning in Leiden. De gemeente ging er vanuit de de Leidenaar geen belang meer had bij registra tie als woningzoekende en verklaarde de bezwaren op nieuw ongegrond. Daartegen ging Peterbroers gistermid dag in beroep. Want hij vindt dat hij wel degelijk belang heeft bij deze registratie. Hij verzocht staatsraad Van der Burg de beschikking op nieuw te vernietigen. En de gemeente een dwangsom op te leggen als zij niet binnen korte tijd met een nieuwe be schikking komt. „Ik heb der tig dagen de tijd om mijn zaakjes in elkaar te zetten, de gemeente neemt daar twee ënhalf jaar de tijd voor. Het heeft erg lang geduurd", vond Peterbroers. „Zou u gelukkiger worden, of wordt uw woonsituatie be ter, of verbeterd uw positie op de lijst", vroeg de staats raad in een poging de belan gen van de Leidenaar te ont dekken. Die legde uit dat hij hoog op de lijst en bovendien in aanmerking voor een drie kamerwoning zou komen. „Ik zoek ook een opening om bij de burgerrechter aan te kloppen voor schadevergoe ding, want de gemeente heeft onrechtmatig gehandeld", voegde hij daaraan toe. De vertegenwoordigder van de gemeente, Blondeau, wees de staatsraad erop dat de „fictieve inschrijving" van Petersbroer in 1986 toch zou zijn vervallen, omdat hij toen een woonvergunning kreeg. „Bij verhuisplannen moet hij opnieuw inschrijven als door stromer, dat heeft hij niet ge daan". Peterbroers gaf aan dat hij dat niet gedaan heeft, omdat hij nooit ingeschreven heeft gestaan. Patoor Wortel met emeritaat ROELOFARENDS- VEEN Pastoor Wortel van de parochie Sint Pe trus Banden neemt op 1 juli aanstaande afscheid van de parochie en gaat met emeritaat. Ruim 15 jaar heeft hij zich als pastoor ingezet voor de parochie. Tot ziin opvol ger zal worden benoemd L.F. Bergenhenegou- wen, die nu pastoor is in Dordrecht. Net als Wor tel is hij vroeger in Roe- lofarendsveen kapelaan geweest, namelijk van augustus 1960 tot augus tus 1962. Politiek forum met Joop Peeters VOORSCHOTEN De Voorscho- tense journalist Joop Peeters zal van avond een politieke bijeenkomst voorzitten die wordt gehouden in het buurthuis Bloemenwijk-Boschgeest in Voorschoten. De werkgroep oudere jongeren van het buurthuis organi seert de bijeenkomst, waarop opening van zaken zal worden gegeven over de voorbije college-onderhandelin gen. Duidelijk zal worden waarom D66, winnaar van de verkiezingen, geen wethouder mocht leveren. De vijf oud-lijsttrekkers gaan in debat na een inleiding van Joop Peeters. Ook het collegeprogramma zal ter sprake komen. Aanvang acht uur. LEIDEN De komst van meldpalen in de Haarlemmerstraat en de Breestraat is volgens W. van de Eshof van de di rectie welzijn hoogst on zeker. Bijna een jaar ge leden werd het plan ge opperd om in beide stra ten meldpalen te instal leren. Dat gebeurde in het kader van het plan Piko Krimi, dat als doel heeft de kleine, veel voorkomende criminali teit terug te dringen. Wel ziet van de Eshof mogelijkheden om dè veiligheid te vergroten in het kader van de uit- brteiding van het aantal telefooncellen door de PTT. Volgens Van de Eshof wordt de onzekerheid veroorzaakt door de prijs van het sy steem dat moet worden aan- gebacht. Het gaat om twee meldpalen in het Haarlem merstraat en twee in de Breestraat. Met het systeem zou rechtstreeks de politie gewaarschuwd kunnen wor den „Uit een offerte van de PTT bleek dat aanleg van een dergelijk systeem onge veer 60.000 gulden kost. Dat bedrag viel erg tegen. Maar uit drie andere offertes is ge bleken dat de prijs niet veel lager zal uitvallen. Reden is dat je zit met kosten voor apparatuur die gewoon duur Die 60.000 gulden werd door de gemeente gezien als een te hoog bedrag. „Het door zetten van het plan is heikel geworden. De vraag rees na tuurlijk of het verstandig was zoveel geld te steken in het installeren van de meld palen", aldus Van de Eshof. Daarmee was ook meteen de vaart uit de voortgang van de plannen. Er werden of fertes gevraagd bij andere bedrijven. „Er komen er nog twee, maar ik verwacht niet dat die veel lager uitvallen dan de 60.000 gulden". Vol gens Van de Eshof zijn de mogelijheden de aanleg deels te bekostigen met sub sidies zeer gering. Het reali seren van een meldpunt in een avondwinkel die aan de Beestenmarkt zou moeten komen, onderdeel van het plan, is volgens hem nóg verder weg. „Daarvoor moet eerst de winkelsluitingswet worden veranderd, pas dan kan bekeken worden of er een meldpunt komt. De gemeente heeft wel hoop op een andere oplossing voor de meldpalen. „Er is mis schien iets te doen met de plannen van de PTT voor een drastische uitbreiding van het aantal telefooncellen in de steden", meldt Van de Eshof. „Wij weten wel een paar plaatsen waar die extra cellen zouden kunnen ko men: de plaatsen waar we de meldpalen willen maken. Volgens de ambtenaar is een telefooncel niet gelijkwaar dig aan een meldpaal. „Een meldpaal is direct, met een telefooncel moet je eerst kie zen, al wordt de telefoon met het nieuwe alarmnum mer wel een acceptabel al ternatief". Bijdrage: Frank Buur man, Jos Hoogervorst, Loman Leefmans, en arin Swiers. lm Vuur De brand in de boerderij van de familie Versteegen aan de Weipoortseweg 61 in Zoeter- woude op vrijdag 25 mei heeft een staartje gekregen. De Leidse brandweer wordt ver weten onvoldoende slagvaar- te hebben gehandeld. Daardoor lieten 30 biggen, 4 kalveren, 3 katten, 3 geiten, 2 zeugen en 1 eend het leven. De slachting onder de dieren zou veel minder groot zijn ge weest als de brandweer bij tijds was gearriveerd en niet zo chaotisch aan het blussen was geslagen, zo vinden getui gen. Het mag een wonder he ten dat de stallen en het woonhuis nog behouden ble- Ferme kritiek die ter sprake zal komen tijdens de commissie algemene zaken in Zoeterwoude op maandag, als de brandweer het rapport van de brand aan burgemeester Houdijk en de commissiele den voorlegt. 1 De Leidse brandweer heeft de kritiek in eerste instantie ter zijde geschoven. De brand weer was in 6 minuten ter plaatse, ondanks het drukke 'verkeer op de Hoge Rijndijk en niet pas na 20 minuten, zo als wordt beweerd. „Maar als e eigen huis of bedrijf in orand staat is de brandweer natuurlijk altijd te laat", stelt een woordvoerder van de brandweer. Het duurde enige tijd voordat daadwerkelijk met blussen kon worden be gonnen. Maar dat kwam weer door de ongevraagde, goedbe doelde maar onhandige hulp van omstanders. Die koppel den slangen op een zodanige manier aan elkaar dat er een gesloten cirkel onstond, het geen de circulatie van het wa ter uiteraard niet ten goede kwam. De brandweercom mandant maakte zich zo kwaad over deze ontwikke ling dat hij, na het uiten van een krachtterm, de hulpverle ners toeriep dat ze beter kon den gaan vissen. Waarna de spuitgasten weer te horen zouden hebben gekregen of ze niet beter konden gaan blus sen, Kortom, brandbestrijding een slechte sfeer en het is nog maar de vraag of burge meester Houdijk en zijn on derzoekscommissie de werke lijke toedracht zullen kunnen achterhalen. Als het kalf ver brand is dooft men het vuur, zou je in een variant op een oude zegswijze kunnen zeg gen. Gezellig Leden van de gemeenteraad. Met frisse moed bent u aan een nieuwe raadsperiode be gonnen. Helaas ben ik daar deze keer niet bij. De kiezer heeft gesproken. Met uitzon dering van die partij die zich nu tooit met de naam Groen Links hebben alle gekozen partijen zich uitgesproken voor verruiming van de slui tingstijden voor de horeca. Het heeft mij daarom deugd gedaan dat dit punt is opgeno men in het collegeprogramma w*net de zo originele titel een Nieuwe Lente". Zo begint de brief die oud raadslid Bernard Stöxen déze week verstuurde aan zijn ex- collega's. Na vier jaar strijden voor de „horestroika" lijkt zijn taak inderdaad volbracht. Verruiming van de sluitings tijden. Dat dachten de onge veer 1400 kiezers die vier jaar geleden op Leiden Weer Ge zellig stemden ook. Ondanks een schamele paar honderd stemmen in maart kon LWG met opgeheven hoofd en glas de gezellige, Leidse politieke arena verlaten. Gezellig (2) ..Iedereen blij met deze be stuurlijke voortvarendheid maar tot mijn ontzetting heb ik vorige week kennnis geno men van het feit dat een amb tenaar beweert dat het wel twee jaar zal duren. Immers er dient een nota geschreven te worden (ongetwijfeld met de passende titel „beter laat dan nooit") die vervolgens een collegebehandeling be hoeft om vervolgens in de commissie te worden bespro ken waarna een inspraak pro cedure volgt om tenslotte door de raad te worden goedge keurd", zo schrijft Stöxen. De ambtenaar die bedoeld wordt is de gemeente-jurist .M. Snouck Hurgronje. Hij liet onlangs inderdaad weten dat hij voor het instellen van vrije sluitingstijden ongeveer dezelfde procedure wil voeren zoals die vaak op het gebied van ruimtelijke ordening (bij voorbeeld bij wijzigingen in bestemmingsplannen) plaats heeft; ambtelijk en helaas dus langzaam. Bernard vervolgt: „Dat-is toch wel een giganti sche mammoetendracht. Als de hele raadsperiode in dat tempo wordt gewerkt dan kunnen we nog wat beleven. Ik neem dus aan dat de be trokken ambtenaar voor zich zelf heeft gesproken en doe een dringend beroep de knel lende banden van de slui tingstijden te beëindigen overeenkomstig de belofte in het programma". Stöxen en zijn schildknaap Jacques de Coo kunnen niets anders doen dan hopen dat hun brief suc ces heeft. Zo niet dan is er toch nog wat licht aan het einde van de proceduretun nel. Een beetje inspraak, met bezwaarschriften, behandelin gen en beroepen, loopt meest al dusdanig uit dat de vrije sluitingsuren er in 1994 nog niet zijn. Succes verzekerd dus voor het gezellige duo bij de gemeenteraadsverkiezin gen van dat jaar. Twee zetels minimaal heren. En of Leiden gezellig wordt. Verdwaald Een voorbeeld van wel heel hardnekkig bermtoerisme in de Leidse binnenvaart. Het duidelijk verdwaalde bootje is buiten zijn element toepasselijk terecht gekomen op een invalidenparkeer plaats. Dat nu één bootje minder de Leidse grachten lawaaiig onveilig maakt is voor de bezitter van de parkeerplaats een schrale troost. Voor de parkeerpolitie is er een nieuw probleem: waar laat je die bon op een voertuig zonder ruitenwissers? foto: tejo ringers Omgekeerd De politieke wereld zit soms raar in elkaar. Progressief Zoeterwoude, met Frans de Graaff, Wil Ooijendijk en la ter Ton Ringersma in de gele deren vocht als een leeuw te gen de uitbreiding van het ge meentehuis. Een meerderheid van CDA en VVD in de ge meenteraad kon de nieuw bouw echter toch doordruk ken. Na de verkiezingen werd alles anders. Progressief Zoe terwoude kwam in het college en was na de onderhandelin gen niet meer tegen de uit breiding, die daarvoor altijd als een veel te dure, afzichte lijke face-lift werd gezien. En *zo kon het dan gebeuren dat afgelopen donderdag bij de Raad van State Frans de Graaff en Ton Ringersma te genover elkaar stonden. Frans de Graaf als bewoner van de J.A. de Gravenlaan, geen raadslid meer, straks aanhikkend tegen de kolossa le klomp die het gemeente huis volgens hem zal worden. En Ton Ringersma, nu wet houder, die het collegestand punt met verve verdedigde: de uitbreiding van het ge meentehuis kan best aan de Noordbuurtseweg, en er is voldoende inspraak geweest voor de omwonenden. Vanuit de zetels van het college van burgemeester eri wethouders ziet de wereld er heel anders uit, weet nu ook Progressief Zoeterwoude. Woef Een brief van de bond tot be scherming van honden kreeg dohderdag alle aandacht in de raadsvergadering van Ter Aar. De bond pleit in de brief voor de aanleg van honde- nuitlaatplaatsen en vermel ding hiervan in de gemeente- gids. VVD'er Ruygrok vond het een goed idee. Volgens hem zou hiermee de overlast beperkt kunnen worden. Eg berts (Gemeentebelangen) zag ook wel wat in uitlaatplaat- sen „Op onze schaarse groene plekken zie ik liever kinde ren spelen, dan honden hun plakkaat afwerpen". Van Deudekom van het PAK vroeg en passant ook nog even naar het resultaat van de proef met hondepoepzak- jes. Wethouder Van Rijn zei ech ter helemaal niets voor hon- denuitlaatplaatsen te voelen: „De honden in Ter Aar heb ben een prinsenleven. Wij hebben nog nooit klachten ge hoord over poepoverlast. De agrarische landeigenaren to nen zich heel tolerant wat be treft de hondenuitwerpselen", aldus de wethouder. Hij Rijn liet zich verder zeer positief uit over de proef met poepzakjes. Die voorzien vol gens hem letterlijk en figuur lijk in een behoefte. Niet al leen hondenbezitters gebrui ken ze, maar ook ouders die op een nette manier van vieze luiers af willen grijpen nogal eens naar de poepzak. „Deze proef is dus meer dan ge slaagd", constateerde Van Rijn tevreden. Het verdere initiatief voor verkoop van deze poepzakjes laat het ge meentebestuur over aan de plaatselijke supermarkten. Maar misschien zien ook de babyspeciaalzaken er brood in. Parkeren Goed, het parkeren in de Leidse binnenstad is een pro bleem. En het is heel goed dat jan en alleman zich in boch ten wringt om te helpen een zo passend mogelijke oplos sing te vinden voor de over maat aan blik die een plaatsje zou moeten krijgen in de bin nenstad. Maar je kan ook te ver doorschieten natuurlijk. Zoals afgelopen woensdag tii- dens de vergadering van de raadscommissie die verkeer „mag" doen. Het hoofd van de dienst par keerbeheer Bert Wijbenga op perde om mensen onder de 27 jaar geen parkeervergunning meer te verlenen. Dat is de grootst mogelijke flauwekul natuurlijk, want je zal als on der de 27'er maar ondernemer zijn Dan word je zelfs de mo gelijkheid ontnomen tegen een aanzienlijk bedrag een ontheffing aan te schaffen. Of je zal als binnenstadbewoner met minder dan 27 lentes maar „gewoon" werken voor de kost in een betrekking waarvoor je een auto nodig hebt, dan mag je slechts af gunstig kijken naar je comfor tabel parkerende overbuur man die net 28 is en studeert, er vanwege een rijke pa wat jaartjes langer over doet en door diezelfde rijke paps „dus" een auto op na houdt. Het doet dus nogal willekeu rig aan, zoiets als het heffen van extra belasting voor men sen die toevallig een oneven nummer aan hun gevel heb ben hangen. En dus verwacht je dat de raadsleden het idee van Wijbenga meteen met de grond gelijk zouden maken. Anneke Boot van de PvdA haakte echter naadloos in. Ze vond dat ook een andere be volkingsgroep wel uit te slui ten was. „Nu de studenten de OV-jaarkaart krijgen, is het misschien een idee om juist die groep niet in aanmerking te laten komen", meldde ze. Dat had een idee van Wijben ga kunnen zijn. Ook een uit de bak vol gebutste hersen spinsels. Nou, zo kennen we er nog wel een paar. We opperen wel even mee op het niveau van raad en politie. Motto is disci- mineer een willekeurige groep. Daar gaat ie. Laat 30- plussers met een auto vier maal het normale tarief beta len van de parkeerontheffing in de hoop ze op de fiets te ja gen. Beweging is immers juist voor dertigers en ouder broodnodig. Verschaf alleen bezitters van auto's met een katalysator een parkeeron theffing. Hout snijdt ook de voorwaar de dat je altijd minstens één bejaarde of gehandicapte moet meenemen of dat je getrouwd moet zijn. Of juist niet. Wedden dat het werkt. Zo staan er straks geen auto's meer in het centrum en is het probleem opgelost. LEIDEN Casper van der Burgh heeft gister avond de triathlon voor middelbare scholieren rond zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat ge wonnen in de klasse tot en met 17 jaar. Hij deed over 400 meter zwemmen, 25 kilometer fietsen en 5,5 kilometer hardlopen 1 uur en 6,5 minuten. Bij de meisjes tot en met 17 jaar ging de eerste prijs naar Jessica Rebel met een tijd van 1.23.21, een seconde voor nummer twee Milice Oppe. Er werd gestreden in drie klassen. In de categorie 13- en 14-jarigen was bij de meisjes Bianca Hocks met 1.26.01 de snelste en bij de jongens Dick van Goozen (1.23.20). De strijd bij de 15- en 16-jarigen werd bij de meisjes gewonnen door Esther van Vliet (1.26.45) en bij de jongens door Mark Voogd in 1.13.32. Aan de triathlon namen 172 middelbare scholieren deel. Ze begonnen om 19.00 uur met 400 pieter zwemmen. Na de 16 baantjes begon het fietsen. De lengte van het parcours be droeg 25 kilometer en de tocht voerde de jeugdige triatleten via Leiderdorp naar Roelof- arendsveen en vervolgens weer terug naar het zwembad in de Sumatrastraat. Daar be gon het laatste onderdeel, 5,5 kilometer hardlopen. Daar voor was een route uitgezet dat voerde door de volktuinen achter de Willem de Zwijger laan en een stukje van Leider dorp. De finish was weer bij het zwembad. Het was de vijfde keer dat het evenement werd gehouden. De triathlon verliep zonder problemen er waren slechts twee uitvallers, terwijl een van de deelnemers door een lekke band strandde. De prijswinnaars: 17/18-jarigen: Meisjes: 1 Jessica rebel (1.23.21), 2. Milice Oppe (1.23.22); 3. Irene Hilger- son (1.25.33). Jongens: Casper van der Burgh (1.06.31); 2. Dennis Mark (1.10.18); 3. Harro Zanting (1.10.47); 4. Arnout van Schie (1.12.03); 5. Paul Ravensbergen (1.12.35). 15/16-jari- gen: Meisjes: 1. Esther van Vliet (1.26.45); 2. Sandrine Selm (1.30.49), 3. Leonie van Klink (1.33.40). Jon gens: 1. Mark Voogd (1.13.32); 2. Sander Galjaard (1.15.52); 3. Rlnze van der Ouweelen (1.17.21); 4. Chris- pijn Stulp (1.19.23); 5 Gilbert Witjes 1.20.04). 13/14-jarigen: Meisjes 1. Bianca Hoeks (1.26.01); 2. Leonie On derwater (1.33.42); 3. Wendy van Klink (1.39.12). Jongens: 1. Dick van Goozen (1.23.20); 2. George Leenen (1.25.41); 3. Bart van Ingen (1.27 35); 4 Vincent Paalvast 1.33.58); 5 Qui- rijn Kauffman (1.34.10). Broodmaaltijd bij Knooppunt LEIDEN Het Knooppunt voor Jongerenpastoraat en Di- akonaat dekt aanstaande maandag de tafel voor een gratis broodmaaltijd. Tijdens het eten wordt onder meer van gedachten gewisseld over het woord „anders", in de vorm van anders eten en an ders omgaan met elkaar. Be langstellenden kunnen vanaf 18.00 uur terecht in het Knooppunt aan de Oude Rijn 44b. Antoniusfeest in Zuid-West LEIDEN Het Antonius-co- mité houdt tussen zondag 10 en vrijdag 22 juni een feest- week in Leiden Zuid-West. Op het programma staan een fietsvierdaagse, rommelmarkt, optredens van artiesten en spelen zoals klaverjassen en bingo. De Leidse Road Runners Club organiseert woensdag om 19.00 uur een prestatieloop. Donder dag begint om 14.30 uur Rijn en Vliet aan de Aaltje Noor- derwierlaan een bingo voor ouderen en om 20.00 uur is er een klaverjas- en sjoelavond. Vrijdagavond houden leerlin gen van de Johannes XXIII- school een play-backwedstrijd. Zaterdag is er een .rommel markt op het plein bij de An- toniuskerk aan de Boshuizer- laan met optredens. De op brengst komt ten goede aan de kankerbestrijding. Van maan dag 18 tot en met donderdag 22 juni is er een fietsvierdaag se. Vrijdag 23 juni is er tenslot te een bingo en een loterij in de Mondriaan School aan de Vijf Meilaan 137. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN De laatste kans voor degenen die Imperium aan de Oude Vest. De voorstelling „Koningin van Kinderland" van de Kinderto- begint om 15.00 uur. neelclub Pats nog willen zien is morgen. Dan Kaarten kosten 5, kinderen betalen 3,50. Re- treedt de kindertoeneelclub op in Microtheater serveren kan via: 071-141141. U geeft op 17 juni niet zomaar een cadeautje aan vader. Voor slech u 'm op verrassen cadeauclv voor 6 wek plezier met Dat is goed Laat van 18 juni t/m 28 juli - de Leidse Courant bezorgen bij: De heer: Straat: stcode/plaats: plefoon: controle bezorging) ituur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken Leidse Courant, abonneeservice, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17