Knieblessure Ruud Gullit -is en blijft wereldnieuws Tenniswelp Jennifer Capriati bewijst haar waarde voetballerlei m_ PORT CeidócSoUOtmt ZATERDAG 9 JUNI 1990 PAGINA 13 Vialli onder druk - 'ARINO Gianluca Vialli is niet te benijden. De 25-jarige invaller wordt hij door de Italiaanse supporters en media vaar onder druk gezet. Hij is de man die de verwachtingen van Tifosi en de bookmakers bij de wereldtitelstrijd moet inlos- n. Vialli moet met doelpunten de Azzuri naar de vierde we- ■ldtitel leiden, hij moet de rol van Paolo Rossi, de aanvankelijk Verguisde maar later bejubelde held van de Italianen, overne- 'orig weekeinde viel een zware last van zijn schouders. Vialli ad een jaar niet meer gescoord voor de nationale ploeg. In de iatste testwedstrijd tegen Cannes (3-0) was hij twee keer succes- ol. „Deze doelpunten geven me een geruster gevoel, langzaam iaar zeker werd ik een beetje nerveus", bekende Vialli. „Ik heb diswaar voor Sampdoria gescoord in de finale om de Europese £1 door Frank Werkman COLUMNS Met de start van het toernooi om de wereldtitel voetbal is niet alleen een stortvloed van reportages, in ter vie ws, berichten en foto's neergedaald op de geïnteresseerden, maar vooral ook een lawine van columns. Vrijwel elk zichzelf respecterend medium heeft wel één meer of minder bekende persoon gecontracteerd om zijn of wat heel zelden gebeurt -i- haar visie te geven op de gang van zaken in Italië. Voor een deel zijn dit vaste leveranciers van cursiefjes. Die voor de gelegenheid een WK-bril hebben opgezet en daar vijf a zes weken doorheen trachten te kijken om te zien of ze nog iets aparts kunnen ontwaren. De anderen zijn gelegenheids-scribenten, die tegen soms vorstelijke bedragen zijn ingehuurd. Bedragen met drie nullen zijn in dat verband niet ongebruikelijk. Het komt echter steeds vaker voor dat gastschrijvers hun verhaaltje via iemand anders aan het papier toevertrouwen. Er wordt in die gevallen soms zelfs een speciale verslaggever afgevaardigd om de gecontracteerde vedette dagelijks een paar, liefst sappige, kreten te ontlokken. Voor die activiteit, die doorgaans maar een paar minuten per dag in beslag neemt, krijgt de betrokken cursiefjes-ondertekenaar na afloop van de hele exercitie een meestal niet onaanzienlijke bedrag overgemaakt. In het contingent voetbalcolumnisten neemt Rinus Mich els een wel heel bijzondere plaats in. Sinds een klein jaar schrijft de oud- bondscoach een bijdrage voor een landelijk ochtendblad, het AD. Michels doet dat op zijn geheel eigen wijze. Zijn stijl is log, zijn redeneertrant zoals zijn dictie en dus soms nauwelijks te doorgronden. Hij heeft één groot voordeel: hij neemt geen blad voor de mond, hetgeen soms tot verwarring en irritatie aanleiding geeft. Michels schroomt bijvoorbeeld niet om daags na Joegoslavië- Nederland de huidige bondscoach stevig de mantel uit te vegen. Een aanpak waar Leo Beenhakker niet gelukkig mee is, maar hij accepteert het van zijn werkvriend, mentor en praatpaal. Hoewel dat soms met een wrange bijsmaak gepaard gaat, want de loyaliteit van Michels is aanzienlijk geringer dan die van zijn opvolger. Thijs Libregts besloot zijn voetballoze dagen ook te vullen met het (laten) schrijven van een stukje ten behoeve van regionale dagbladen die zijn aangesloten bij de Gemeenschappelijke Pers Dienst. Van hem mag niet worden verwacht dat hij even stevig aan de poort gaat rammelen. De ontslagen coach zal het veeleer bij open deuren laten. Ook Hans van Breukelen en de gebroeders Koeman hebben een column. De doelman schrijft die zelf, maar hij is dan ook oud- onderwijzer en weet dus waar je de punten moet zetten. Waar de komma 's moeten staan weet Van Breukelen natuurlijk na al die contract onderhandelingen als geen ander. De Koemannen zijn op het voetbalveld soms redelijk stilistisch actief, maar achter een toetsenbord vlot dat wat minder. Vandaar dat de broertjes bereidwillig babbelen met/de aan hun toegevoegde, professionele scribent. Hetgeen ook de werkmethode is van Ruud Gullit, misschien wel de meest besproken columnist van Nederland. Met zijn (gedicteerde) cursiefje in de Telegraaf zette hij de aanval in op Libregts; een attaque, die zoals bekend slaagde. Daarmee bleek dat de macht van een columnist groot is. Dat geldt zeker voor scribenten bij bladen als Voetbal International. Daar wil Johan Derksen nog wel eens uithalen. Kees Jansma giet doorgaans een humoristisch sausje over zijn schrijfsels, maar brengt meestal wel degelijk een boodschap. De beste cursivist is oud- voetballer Jan Mulder, die met het schrijven van stukjes zelfs een bestaan heeft opgebouwd Mulder besteedt ook aandacht aan andere zaken dan sport en voetbal. Hij laat geregeld zijn licht schijnen over culturele onderwerpen. Hetgeen hem even goed afgaat als bii sport Mulder schrijft zijn stukken in elk geval zelf. En dat is al heel wat in deze tijd van quasi- columnisten. beker voor bekerwinnaars tegen Anderlecht, maar dat telt al leen bij de eigen supporters". Met elf doelpunten in 38 interlands is Vialli topscorer van Italië. Hij wijt die lage produktie onder meer aan het feit dat hij in de wintermaanden enige tijd uitge schakeld was door een gebroken voet. Sinds het begin van de voorbereiding van Italië op de eindronde heeft hij last van een spierblessure. Havelange wil WK 2002 in Azië ROME De onlangs herkozen FIFA-voorzitter Joao Havelange streeft ernaar dat de eindronde om de wereldtitel voetbal in 2002 in Azië wordt gehouden. De 74-jarige Braziliaan, inmiddels al Zestien jaar baas van de FIFA, denkt daarbij aan Japan. „Azië biedt ongelooflijke mogelijkheden. In het bijzonder Japan. De belangrijkste en grootste sponsors van het voetbal zijn afkomstig uit dat land. Ook China sluit ik niet uit", aldus Havelange, die overigens vindt dat Nederland de beste basis van alle favorieten heeft voor de wereldtitel. Havelange rekent behalve Oranje ook de Bondsrepubliek, Engeland, Italië, Spanje, Brazilië, Argentinië en zelfs Joegoslavië tot. de kanshebbers. Sociologen vrezen uitbarsting geweld BDLOGNA Een groep Europese sociologen heeft tijdens een ctngres in Bologna gewaarschuwd dat het „hooliganisme" een enstige bedreiging vormt voor de eindronde om het wereld- kjnpioenschap voetbal. De wetenschappers verwachten een uit bating van geweld tussen de aanhangers van de diverse lan de] naarmate het einde van de titelstrijd nadert. Zij baseren hun uispraken op de ontwikkelingen van de laatste jaren. Htewel de Britse socioloog Eric Dunning benadrukte dat voet- bavandalisme niet alleen een Engels probleem is, meenden zijn colega's dat de Engelse hooligans na de voorronden niet meer in belwang te houden zijn. Ernstige zorgen baart het de soiciologen ooi dat met name in de Bondsrepubliek extreem rechtse greperingen in het voetbalvandalisme infiltreren. Er bestaan aarwijzingen dat de neo-nazi's ook naar Italië vertrekken om terolekke met gelijkgezinden rellen te veroorzaken. 'ALERMO Als één ran de zeer weinige Ne il: lerlanders heeft Ruud Jullit het deze week ge- chopt tot de voorpagina BF an Newsweek. Met een :enmerkende actiefoto - fan de Amsterdammer ^vestigt het gerespecteerde Amerikaanse weekblad aandacht op het WK r. foetbal. En met name op tuud Gullit. lijna alle kranten in de we- eld hebben het al gemeld: de ;nie van Ruud Gullit doet het veer. Dat wil zeggen: die knie loet het weer goed. Precies op - ijd. Het fenomeen uit de Am- lerdamse Jordaan. is terug aan iet front van Oranje, op weg jjiaar de enige belangrijke titel s lie hijmog niet mocht koeste en. „II Tulipo Nero", de zwar te tulp, koesterde tijdens zijn veelbewogen voetbalkunsten immers alle denkbare bekers en bijbehorende tierlantijnen. pij Feyenoord, PSV en het AC JMilan van mediatycoon Silvio [Berlusconi. Met het Oranje Iran Michels zeulde hij in '88 l/itgelaten met de Europese be lter. Werd Europa's beste en look de mondiale nummer één fop de mediahitlijsten. In Italië, 'op het inmiddels in alle hevig heid losgebrande WK voetbal, jwil Gullit de cirkel rondma- cen. Ruim een jaar lang ellen- Ie rond het meest besproken kniegewricht van het westelijk halfrond. Met de wereldtitel in de voetbalmaffe laars van Eu- lopa kan hij zich in een klap charen in het rijtje megaster ren van de sport. Alles winnen wat er te winnen valt, zelfs Johannes Cruijff, wellicht iets te vroeg gekroond tot Neder lands voetballer van de eeuw, kreeg dat niet voor elkaar. Komende dinsdag om 21.00 uur klinkt voor Ruud Gullit tegen Egypte het uur der waarheid. Vedetten, Oranje heeft ze in alle soorten en maten: despe rado Marco van Basten, sam bakoning Frank Rijkaard, het kanon Ronald Koeman. In mindere mate Hans van Breu kelen, de bolleboos van de Beenhakkerklas. Of de krom- benige controleur Jan Wouters uit de Watergraafsmeer, de stoutste van het stel. Met af stand blijft Gullit, 90 kilo bij 1.85 meter, de onbetwiste blik vanger van Oranje De pers eet uit zijn hand, tegenstan ders vrezen hem als geen an der. Er wordt beweerd dat zijn aanwezigheid alleen al de be- ginstand op 1-0 brengt. Of zo als Barcelonees Ronald Koe man het stelde: „Ruud heeft het allemaal. Ik zou kunnen zeggen dat ik liever de kop van John Travolta had gehad. Maar nog liever had ik het lijf van Gullit. Kop omhoog, borst vooruit, zegt-ie altijd voor we het veld op gaan. Je ziet de te genstander denken". Bloemgracht Ruud Gullit, geboren op 1 sep tember 1962 aan de Amster damse Bloemgracht, was ei genlijk altijd al een kanjer. Ook letterlijk. Bij het straat voetbal placht hij het hoogste woord te hebben, verdeelde hij de partijen. Bij Meerboys, z'n eerste club, en DWS Amster dam speelde hij de rol van laatste man. Gullit: „Zo ging dat vroeger altijd. De grootste jongen .speelde achterin. Geen discussie. Je gaf die bal een hijs en het was oké". Barry Hughes, de entertrainer, haalde de ruwe diamant Gullit op 14-jarige leeftijd naar Haar lem. De eerste keer kwam Hughes voor een dichte deur. Ruud Dil, merkwaardig ge noeg genoemd naar zijn Ne derlandse moeder, vond het nog wat te vroeg. Als Ruud Gullit, de achternaam van zijn Surinaamse vader, maakte hij het jaar daarop wel de over stap. Over die naamswijziging zei Gullit ooit: „Jé zal toch Dil, Klomp of Hak heten. Dat zijn toch geen fatsoenlijke namen voor een international". Ruud Gullit, inmiddels in het bezit van een MAVO-diploma, was goed en kwam (dus) snel. Op 18 augustus 1979, op de leeftijd van 16 jaar, debuteerde hij met Haarlem in de eredivi sie. Amper twee jaar later speelde hij zijn eerste inter land. Gullit over het begin: „Ajax had ook geïnformeerd. Daar kon ik in de jeugd ko men spelen. Maar ze wilden niet eens bij mij thuis komen praten. Ik moest maar naar De Meer komen. Bij Haarlem kwam ik. in het C-team en mocht ik bovendien meetrai- nen met het eerste. De keus was niet moeilijk. Een grote carrière voorzag ik toen niet. Je probeert zo ver mogelijk te komen. En hoe verder je komt, hoe meer trek je krijgt". Gewoonte Haarlems trainer Barry Hug hes zette Ruud Gullit, uit macht der gewoonte, eveneens in als libero, als vrije verdedi ger dus. Het was het begin van een schier eindeloze reis door allerlei elftallen, op zoek naar de ideale positie. Trainers van verschillend pluimage zouden zich er de tanden op stukbij ten. Kees Rijvers, toen bonds coach: „Het heeft heel lang ge duurd voordat de juiste positie was gevonden. Er is een tijd geweest dat ook ik het niet wist. Dat was een luxe-pro bleem omdat de man zo uni verseel is". Gullit zelf, toen nog niet ge tooid met zijn rastakapsel, zijn handelsmerk dat hem ook commercieel geen windeieren legt: „Bij Haarlem speelde ik frank en vrij als libero. Het is zeker niet de moeilijkste posi tie. In die begintijd besefte ik ook niet dat ik met betaald voetbal bezig was. Het was Spielerei. Doorgaans lag ik tot tien uur, half elf op bed. In de middaguren ging ik bij vrien den langs. Pas bij Feyenoord (dat hem voor 850.000 gulden overnam) werd ik echt full- prof". Hans van Doorneveld had hem in Haarlem tot spits ge promoveerd. Gullit: „Je bent groot en sterk, zei Van Door neveld, probeer het maar. Zo werd ik aanvaller met de ken nis van het verdedigen. Nee, veel geleerd heb ik vanaf m'n 16e niet meer. Qua voetbal tenminste. Je leert tactische aanwijzingen opvolgen, dat is eigenlijk het enige. Alles wat ik nu in huis heb, had ik toen eigenlijk ook al. Zoveel bijzon ders doe ik ook niet. Wat is nou een typische beweging van mij? Niet de schaar, niet het kappen. Ook geen schijn bewegingen. Ik ga er langs op snelheid". Mandela In de Rotterdamse Kuip, in de nabijheid van Johan Cruijff, klauterde Gullit pas echt op een voetstuk. Met de Neder landse titel in 1984 als hoogte- puilt. Gullit ontpopte zich daarnaast als een sociaal bewo gen man. Vooral het onder werp rassendiscriminatie sprak hem aan. Hij zette zich in voor de bevrijding van de Zuidafrikaanse ANC-leider Nelson Mandela en het was lo gisch dat hij met Thijs Libregts gebrouilleerd raakte toen deze zwarte voetballers in het alge meen luiheid verweet. Gullit liet geen mogelijkheid onbenut om te onderstrepen dat hij niet in het vakje „dom me voetballer" thuishoorde. „De voetbalwereld is een raar wereldje", stelde hij. „Je kunt niet zeggen wat je wilt. Ande ren zijn snel gekwetst. We let ten erg op elkaar, hier in Ne derland. Succes is een vies woord. Als je in een Mercedes rijdt, dan ben je een pooier of je bent niet eerlijk aan je geld gekomen. Kom ik in een klein Fiatje aanrijden, dan is er weer commentaar. Dat moet je weer zonodig laten merken dat je niet van glamour houdt". In het jaar 1985 sloeg Hans Kraay namens PSV een gou den slag. Hij contracteerde Gullit voor 900.000 gulden, een marktwaarde die binnen twee jaar als een koortsthermome ter opliep naar 17.000.000 gul den. Die prijs betaalde Milans president Berlusconi voor de man die Diego Maradona (van het concurrende Napoli) naar de kroon moest steken. Kraay, tegenwoordig tv-commentator bij een commercieel station, kan er nog om glimlachen: „Wat Gullit doet ziet er altijd nog iets beter uit dan het in werkelijkheid is. Hij is perfect, zo relaxed. Dat laatste is vol gens mij de grote gave van de topsporter. Je merkt dat het een superstar is als je met hem Misbruiken De discussie over Gullits posi tie werd in Eindhoven op nieuw aangewakkerd. „Ik weet geen betere libero dan Gullit", constateerde Kraay in 1986. „Maar mag je dat van hem verwachten, als je weet dat hij op intuïtie speelt? Bo vendien moeten we oppassen dat we hem niet misbruiken. Aanvallers zijn dun gezaaid en Ruud kan ook aanvallen..." Het geëmmer over de vaste plaats van Gullit die hij in- Eindhoven nimmer kreeg zorgde ook voor de breuk tus sen PSV en de ster. Een arti kel in Nieuwe Revu, van de hand van Barend en Van Dorp, waarin Gullit zich be klaagde dat hij als „hoer" werd gebruikt, was de laatste PARIJS Je bent jong ,en je wilt wat. Dat gaat zeker op voor de 14-jarige [Jennifer Capriati. Dit 'nieuwste Amerikaanse tennisgodinnetje was mil- jonaire voordat ze de eer ste bal als professional had geslagen. Volgens in gewijden heeft Capriati al sponsorcontracten gete kend voor een totaal be drag van 5,5 miljoen dol lar (meer dan tien miljoen gulden). Op het Grand Slam-toernooi van Roland Garros bewees de tennis welp haar waarde al met het bereiken van de halve finale. Billie Jean King noemt Capri ati het grootste talent dat ooit de sprong naar de top heeft gewaagd. De „moeder" van het Amerikaanse tennis kan het weten. Ze won zelf twintig titels op Wimbledon in het en kel- en dubbelspel, fungeert als coach van Capriati en vormde een koppel met de prille teenager in het toernooi van Boca Raton. Daar bereikte Capriati de finale, waarin Ga- briela Sabatini haar met 6-4, 7- 5 een halt toeriep. De piepjonge Amerikaanse maakte het afgelopen jaar al grote indruk door de jeugdti- tels van Roland Garros en Flushing Meadow te winnen. Haar eerste partij als gaste in het Amerikaanse team voor de Wightman Cup naast een aan tal professionals leverde de maximale winst van 6-0, 6-0 op- Dus zijn 2 er te vroeg mee, zeiden ze. Iet voetbal in Italië heeft veel 'oordelen, dat is de reden dat i: ben gegaan", om schrijft Guiit de keus voor de heksenkete. die de Italiaanse Serie A too ook is. „Je speelt er op het soerpst van de sne de. Bij PSVwist je dat je ging winnen als e thuis tegen Mo lendam spelde, alleen nog niet precies net hoeveel. Dan ga je een dftballetje geven, probeer je en leuke actie. Bij Milan moet j die bal er droog inschuiven, én kans per wed strijd is heelnormaal. Ja, het leven is aners. Normaal op straat komen is er bijna niet bij. Twee kee heb ik een ket tingbotsing vroorzaakt, want als de mensermij zien trappen ze meteen op le rem". Gullit kreeg ok te maken met de keerzijde Mn de sport. De blessure Op 1' april 1989 on derging hij in e Belgische kli niek van chirrg Mark Mar tens zijn eerstejperatie aan de rechterknie, er zouden er nog twee volgen enlinks en rechts werd het monument Gullit al afgebroken. Hijiou nooit meer spelen, was de ;ombere voor spelling. In de .ussentijd for ceerde hij zich og voor zowel Oranje en AC Vïilan, in de cember 1989 koo hij op advies van zijn persooilijke heilsol daat en haptonocn Ted Troost voor absolute rust. Hij dook zelfs onder, interviews waren onmogelijk. Later beet hij van zich af: „Allemaal onzin dat ik zou worden afgekeurd. Ik sla het allemaal op, ben net een olifant. We hebben bewust voor deze aanpak gekozen". Ernstig De lijdensweg werd kort voor het einde van de Italiaanse competitie afgesloten. Op 22 april, tegen Verona, maakte hij zijn rentree. Ongeveer een half uur, net zolang als zijn laatste wedstrijd, tegen de Fin nen. Heel langzaam kwam Hollands Hoop in bange dagen in vorm. En Libregts, die nooit tot de fanclub van Gullit be hoorde, werd door de voetbal bond aan de kant gezet. In de EC-finale tegen Benfica (die Milan met 1-0 won) ging het nog moeizaam, in de ernstige oefenpartijen van Oranje te gen Oostenrijk en Joegoslavië steeds beter. „Maar", waar schuwde de 41-voudig interna tional, „het zal nooit meer de knie worden die het was. Je voelt gewoon dat je twee ver schillende benen hebt. Na een zware wedstrijd of training wordt-ie stijf. Ik zal ook altijd aan die knie blijven denken, dat zit erin gebakken". RUUD DE JAGER Billie Jean King raakt lyrisch als ze over de kwaliteiten van haar beschermelinge rept. „Haar balgevoel, haar instinct telkens de juiste plek op de baan te vinden zijn al bijna zo goed als bij Steffi Graf", roemt ze.- Capriati zegt zelf veel meer aan lol te denken dan aan het grote geld. „Ik kijk er naar uit de baan op te stappen en een mooie loopbaan op te bouwen, maar vooral wil ik een hoop plezier beleven in het profcir cuit. Ik wil er niet aan den ken, dat de druk te groot zou kunnen worden. Ik probeer zoiets geen kans te geven. Ik speel louter en alleen voor m'n eigen lol". FOTO: ANP Het internationale nieuws- magazine „Newsweek" van deze week (nr. 24) had eerst Gorbatsjov en Bush op de voorpagina willen plaatsen het werd Ruud Gullit, een zwarte voetballer uit Nederland. Het blad schrijft met een typisch under statement: „Seethe Dutch team and the Captain. He's black. They had to wait some time, but now he seems to be back". druppel. Kraay moest wijken voor Gullit en niet veel later nam Gullit de wijk naar Mi laan. De leider van de coup: Silvio Berlusconi, multimiljar- dair en vast besloten om „de roodzwarte duivels" naar de de top te brengen. Maanden lang stonden de sportkranten, met de zachtroze maar spijker harde Gazetto dello Sport voorop, vol over de spektaku- laire transfer. Gullit, alsmede de nog bij Ajax spelende Mar co van Basten, waren vrijwel dagelijks voorpagina-nieuws. De zegetocht van het Milanese duo, later aangevuld met de via Ajax en Sporting Lissabon binnengeloodste Frank Rijk aard, zou astronomische vor men aannemen. Gullit werd waanzinnig populair in het noorden van Italië. De baker mat van het „eatennacio" (het uiterst defensieve spelsysteem) beleefde ongekende tijden met meteen een landstitel en later de Europa Cup 1. Sacchi Gullit: „Het succes is voor een groot deel te danken aan trai ner Arrigo Sacchi. We spelen on-Italiaans, de pressing. Dat zijn ze hier niet gewend. In het begin werd Sacchi uitgela chen. Wat AC Milan laat zien, is voetbal van het jaar 2000. Zeer jong Tracy Austin en Andrea Jae ger zijn voorbeelden van zeer jonge speelsters, die het een tijdje leken te gaan maken, maar vroegtijdig opbrandden, de in de States geknede Joego slavische 16-jarige Monika Se les (in Parijs tegenstandster van Capriati in de halve fina le) houdt het, mede door een gedoseerd programma, nog vol. „Er rustte op mij niet zo veel druk als nu op Capriati", aldus tweevoudig open Ameri kaans kampioene Austin, die bijna 16 jaar was toen ze haar eerste proftoernooi in Stutt gart won. Chris Evert is niet bang voor een mislukking. Haar vader coachte Capriati een paar jaar geleden al en haar broer John zorgde voor een eigen kledingstijl en een contract met een racketfirma van het prille sterretje. „Ze is Jennifer Capriati speelt vooral voor haar lol, zegt FOTO: AP verknocht aan tennis en dat is het belangrijkste. Voor haar betekent tennis geen business, het is louter genieten. Ze is een hele goeie en ik denk, dat ze de druk aankan". Capriati heeft laten doorsche meren dit jaar haar schema tot twaalf toernooien te beperken. Daarbij zijn Wimbledon en Flushing Meadow, het toer nooi waar ze van droomde sinds ze als vijf-jarige een ra cket in haar knuistjes nam. Voorlopig combineert Capriati het tennis nog met schooles- sen. Als leerlinge van een ju nior high school wordt ze in het circuit begeleid door en leraar. Je weet immers mar nooit, zo houdt Capriati zich voor. „Als mijn ten nisloopbaan onverhoopt kort mocht duren, kan ik altijd nog naar het col lege gaan".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13