John van 't Schip zit niet bij de pakken neer Warm welkom voor Oranje op Sicilië Doelman Bell wil met Cameroun furore maken Geen Rome Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! CeicLc Souoant VRIJDAG 8 JUNI 1990 PAGINA 9 Ik las dat wij niet naar Rome gaan. Het stond in een krant in juni 1990, maar het zinnetje 'We gaan naar Rome' dateert van 1934. En toen was het al of niet als voetbalteam bereiken van de Italiaanse hoofdstad een even respectabel doel als heden. Hoewel de voetballerij rond de top in vele opzichten onvergelijkbaar is met het wereldkampioenschap uit de tijd waarin Mussolini het van Milaan tot Sicilië voor het zeggen had, zijn er toch ook wel overeenkomsten. En omdat het Nederlands elftal van vandaag liever niet in de valkuilen moet tuimelen waarin de jongelui van Karei Lotsy en Bob Glendenning belandden bij hun pogingen om goed te presteren in de eindronde van het toernooi van 56 jaar geleden, kan het nuttig zijn na te gaan wat er toen is fout gegaan. Om te beginnen waren de kwalificatiewedstrijden indrukwekkender verlopen dan onder Libregts, hoeveel punten die ook bijeen heeft gesprokkeld. In '34 warmde Oranje zich mat 4-2 aan de Belgen en met 5-2 aan de Ieren. Kort daarvoor hadden Bakhuys, Ven te, Kick Smit en al die anderen de Rode Duivels zelfs met 9-3 van de mat gespeeld. Het was de tijd van Han Hollander, van vallende kopstoten, van strakke schoten, van buitenspelers die een keer of twintig per wedstrijd de achterlijn haalden en simpelweg voorzette. Het was ook de tijd van een soort amateurisme dat voor de cracks vaak uitmondde in het runnen van een sigarenwinkel. Maar ook toen ging het wel degelijk om de knikkers, zodat de KNVB besloot om de heren spelers op het WK in Italië goed voor te bereiden. Er was trouwens iets mis gegaan in de preparaties. Een oude afspraak leidde ertoe dat op Hemelvaartsdag 1934 de Fransen in Amsterdam op bezoek kwamen. Een oefenwedstrijd die overbodig was, maar waar men niet vanaf kon. Het stond trouwens in een oogwenk 3-0 voor Nederland en de kritiek verstomde. Het leek een gelopen koers. Maar de Fransen vochten terug en wonnen met 5-4, waarbij diverse gerenommeerde internationals lelijk uit vorm bleken te zijn. Daardoor reisde men in ietwat weifelmoedige stemming per trein naar Milaan om voorlopig in Cernobbio aan het fraaie Comomeer af te stappen voor een heus trainingskamp. Daar liep het mis met de concentratie. De spelers hadden het er te goed, heeft ir. A. van Emmenes mijl wel eens verteld. Hij was er dagelijks bij en hoorde het toenemend gekanker verbijsterd aan. De heren verveelden zich. Je kunt amateurs niet de hele dag laten trainen en alsmaar lui liggen kijken naar dat blauwe meer en die mooie bergen op de achtergrond, dat hing de meesten snel de keel uit. Daarna kwam de ergernis. Waarom mocht keeper Van der Meulen wel zijn vrouw meenemen en alle andere niet? Waarom was stemmingkweker Lotsy er niet bij? Nu moesten ze het doen met die saaie Herberts, die lang niet de uitstraling van Lotsy had. Dat was het tweede foutje: Lotsy had de jongelui naar Italië gespeecht, maar toen er puntjes op allerlei i's moesten worden gezet had hij FIFA-verplichtingen in Rome. Uiteindelijk was hij de enige, die inderdaad 'naar Rome' ging. Men weet hoe het is afgelopen. Oranje verloor van de iets betere Zwitsprs, die niet werden gesteund door zesduizend landgenoten (sommigen waren zelfs per fiets de Alpen gepasseerd), maar die gewoon beter voetbalden en niet vergeefs achter hun normale vorm aandraafden. Daarbij was het zeer warm weer en het veld kurkdroog. Nu is dr. Frits Kessel al druk in de weer om het waterpeil in al die spelerslichamen tijdens de duel op peil te houden. Wij stopten vroeger ons bezwete hoofd in een emmer met water die langs de zijlijn stond, maar de moderne arts zal het probleem wetenschappelijk verantwoorder aanpakken. Ook schijnt op het veld in Palermo en in Cagliari aanzienlijk meer goed-gerold gras te staan dan destijds in San Siro. Wat allicht blijft is de kans op verveling. Strenge veiligheidsmaatregelen maken het vermoedelijk onmogelijk om het uurtje in het barretje op de hoek te verpozen. Na verloop van tijd gaan afgeschermde hotels steeds meer op gevangenissen lijken. In 1978 speelde dat ook mee in het Argentijnse Mendoza, waar de spelers iets van kloosterlingen schenen uit te stralen. Men heeft Oranje ook erg ver weggestopt. Verona, waar de Duitsers zitten, en waar ooit Romeo en Julia de balkonscène speelden, doet toch romantischer aan dan het Mafia-eiland aan het uiteinde van dè laars. PALERMO John van 't Schip lijkt liever even de boot af te houden als hij wordt benaderd om van gedachten te wisse len over - waar kan het anders over gaan? - zijn positie als reserve in de Nederlands elftalgroep. Maar als de Ajacied-met-de- meest-modieuze-coiffure van het stel een uurtje later aan schuift, blijkt hij toch heel bereidwillig om over zijn ei gen rol te praten. Een plaats in de selectie, die nu niet be paald de meest begerens waardige is. „Ik zit in een moeilijk parket", is hij eer lijk. „Ik ben niet alleen re serve, maar sta daarbij ook nog eens achter Gerald Va nenburg". Die op zijn beurt zijn plekje in de basisforma tie kwijtraakte. John van 't Schip werd ooit door Johan Cruijff een grote toekomst toegedicht. Een profetie die de 26-jarige Am sterdammer bijna brand merkte. Waar hij bij het gro te voetbalpubliek werd geëti ketteerd als eeuwige belofte, bleek hij persoonlijk te wor den achtervolgd door de taxatie van zijn leermeester. „Ik heb afgelopen seizoen een redelijk niveau gehaald", zegt Van 't Schip. „Natuurlijk zaten daar mindere wedstrij den tussen, maar over het al gemeen was ik toch op een bepaald constant peil bezig. Hetgeen er zeker toe heeft bijgedragen dat ik bij de WK-selectie werd gehaald. Maar de situatie bij het Ne derlands elftal is nu voor mij wel een beetje lastig. Nu het concept is veranderd om wat meer balans op het midden veld te krijgen, heeft dat Ge rald zijn plaats gekost. En vanaf het begin heb ik gewe ten dat het tussen hem en mij zou gaan voor een basis plaats. Nu hij er dus niet eens in staat, kun je ongeveer wel inschatten hoe mijn kansen liggen". Afwachten Desondanks heeft Van 't Schip de hoop op een even tueel optreden tijdens het WK nog niet opgegeven. „Hoewel ik me realiseer dat mijn mogelijkheden slechts liggen in blessures en schor singen van anderen", zegt hij niet eens al te terneergesla gen. „Het is dus gewoon een kwestie van afwachten en zo veel mogelijk inzet tonen bij de training en de daarbij ge speelde partijtjes". Van 't Schip, die van zijn 21 tot dusver gespeelde inter lands voor de helft als lin kerspits acteerde, speelt in die onderlinge wedstrijden Frank Werkman achter Vanenburg als rechts half in de B-formatie. Een pi kante situatie, omdat de bei de concurrenten voor een eventuele plaats in het A- team daar toch enigszins af hankelijk zijn van elkaar. „Maar dat valt wel mee", zegt Van 't Schip. „We stimu leren elkaar juist om het zo goed mogelijk te doen; we zitten elkaar niet dwars". De positie, die Van 't Schip in de trainingspartijtjes in neemt, is de meest favoriete stek van de technisch begaaf de, maar soms mentaal wel eens snel aangeslagen lijken de Amsterdammer. En te vens de oorzaak voor het „verloren" jaar dat hij twee seizoenen geleden bij Ajax beleefde. „Johan Cruijff", vertelt hij, „was degene die eens over mij had gezegd dat ik een grote zou kunnen worden. Een spelbepalende figuur, op het middenveld. Een rol die ik zelf inderdaad ook graag speel. Maar het probleem was dat ik vrijwel nooit de kans krijg orn op die plek te spelen. Ik heb tijdens een blessure van Wouters wel eens een paar wedstrij den daar gestaan. Maar zodra die weer beter was, stond ik weer voorin op rechts". „Daar heb ik ook het afgelo pen seizoen bijna voortdu rend gespeeld, omdat er bij Ajax een overdaad aan rech termiddenvelders rondliep: Winter, Jonk, Wouters, Scholten. Mijn positie was dan automatisch rechterspits, ook al omdat Ajax altijd met drie aanvallers wil spelen. Ook onder Johan (Cruijff; red.) moest ik stijf aan de zij lijn spelen, maar daar zijn je mogelijkheden beperkt. Je staat dan meestal tegenover twee man en danheb je doorgaans weinig kans. Door dat soort problemen heb ik lang geworsteld met de vraag hoe het nu verder met mij moest. Maar daar ben ik nu wel uit. Ik maak er van wat er van te maken is. Net als mijn situatie in de selectie bij het WK. Ik houd me dan maar vast aan het feit dat bij het WK in 1974 en '78 ook drie keepers in actie kwa men. Dan zijn er voor mij misschien ook nog wel kan sen". Het contract van John van 't Schip bij Ajax loopt nog een jaar door. De altijd elegante, maar naar de opinie van het voetbalvolk vaak te snel af geblufte en in elk geval te zelden effectief spelende Aja- cied is er overigens wel van overtuigd dat hij op zijn leef tijd nu eigenlijk in de ploeg had moeten staan. „Toch vind ik dat er nu geen sprake is van een gemiste kans", zegt hij. „Dat was veeleer het geval bij het EK twee jaar geleden. Toen stond ik in het eerste duel, tegen de Russen, in de basis, maar viel er na die nederlaag uit en ben er, ook als inval ler, niet meer in terugge weest. Nu sta ik niet in de basis, dus kun je niet spreken van een gemiste kans. Hoe wel ik over vier jaar, als we er eventueel weer bij zijn, misschien wel te oud ben". Nog niet te oud voor een eventuele transfer op dit mo ment in elk geval. „Ik zou best ergens anders willen spelen", geeft Van 't Schip toe. „Of ik te lang bij Ajax ben blijven hangen? Dat is natuurlijk altijd theorie. Een feit is wel dat we bij Ajax in de afgelopen jaren een paar keer helemaal opnieuw heb- John van 't Schip: „Kwestie van afwachten". ben moeten beginnen. Dat is vooral voor de oudere spelers moeilijk". „Maar stel nu", gaat Van 't Schip verder, dat Neder land wereldkampioen wordt. Na '74 en '78 ontstond er in eens een run op Nederlandse trainers en voetballers, ook spelers die niet eens vast in het team hadden gezeten. Dan is ineens het voetbal in FOTO: DIJKSTRA zo'n land aansprekend. Dus wie weet?". „Ik zou trouwens qua sfeer het liefst in Engeland voet ballen. Niet mijn stijl? Ach, over Arnold Mühren werd ook ooit gezegd dat hij daar nooit uit de voeten zou kun nen. Maar je hebt gezien hoe het hem is vergaan". FRANK WERKMAN WK-allerlei Krakers Krakers en wanbetalers van huur in Rome hebben de ko mende weken geluk. Tijdens het WK voetbal worden ze met rust gelaten. Het stadsbe stuur besloot gisteren niemand het huis uit te zetten, om de rust in de stad niet te versto- Smokkelwaar De voetbalkleding van de Westduitse ploeg is op weg naar Italië door Oostenrijkse grenswachten voor smokkel waar aangezien. De vertegen woordiger van Adidas mocht alleen tegen betaling van 1400 D-Mark boete en een fiks be drag aan invoerrecht doorrij den naar het trainingskamp van de Mannschaft in Milaan. Eenzaam Op het vliegveld van Rome kwam gisteren een eenzame Roemeense voetbalfan aan. Hij had de vlag van zijn land om zich heen gedrapeerd. Aan de douane vroeg hij de weg naar Bari, waar Roemenië morgen tegen de Sovjetunie speelt. Hij werd aanvankelijk voor een verdwaalde Engelsman aange zien en argwanend behandeld, maar na inzage in zijn pas poort werd de Roemeen vrien delijk de goede weg gewezen. Vierde Britse fan veroordeeld CAGLIARI De rechtbank in Cagliari heeft gisteren een Britse voetbalsupporter een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden opge legd. De 28-jarige man, afkom stig uit Newcastle, werd schul dig bevonden aan mishande ling van een politieagent in burger. Voor de rechtbank in Cagliari, waar Engeland de drie groepswedstrijden van het eindtoernooi om de wereldtitel speelt, was het deze week de vierde veroordeling van een Britse voetbalfan. VARESE Mocht er vanavond in San Siro een Argentijnse wervelwind de kop opsteken, dan wacht de doelman van Cameroun een ondankba re taak. De opdracht lijkt niettemin in goede han den. Cameroun mag dan niet 's we relds beste voetballers voort brengen, de Afrikanen be schikken de laatste jaren over uitstekende keepers, die de vergelijking met hun Europese vakbroeders alleszins kunnen doorstaan. Acht jaar geleden al maakte een doelman namens Cameroun furore tijdens de eindronde van een WK. De Afrikanen, die fris voetbal toonden, ongeslagen bleven in een poule met de latere we reldkampioen Italië, Polen en Peru, maar niettemin na de eerste ronde naar huis moes ten, hadden toentertijd in Spanje hun beste man tussen de palen staan. Zijn naam: Thomas N'Kono. Een behendi ge en atletische doelman die zoveel indruk maakte dat het hem zelfs een vet contract bij Door onze verslaggever in Italië het Spaanse Espanol oplever de. Zijn remplacant stond toen nog nadrukkelijk in zijn scha duw. Acht jaar na dato lijken de rollen omgedraaid. Niet N'Kono, maar Joseph-Antoine Bell mag in Italië het tricot met het rugnummer 1 over de schouders trekken. Al vormt dat, gezien het feit dat bonds coach Valeri Nepomniachtsji' ook gisteren in het trainings kamp in hét nabij Milaan gele gen Varese de kaken stijf op elkaar hield als de samenstel ling van zijn team ter sprake kwam, nog geen garantie voor een basisplaats. Bell rekent er niettemin op vanmiddag in de WK-ouverture te zullen spelen tegen de Argentijnen. Bell is zonder twijfel een laat bloeier. In de slipstream van N'Kono probeerde ook hij na het WK in Spanje een contract bij een Europese topclub los te peuteren, maar die pogingen waren lange tijd vruchteloos. „Want", kijkt hij terug, „wie is er nou geïnteresseerd in de tweede doelman van Came roun? N'Kono maakte faam in Spanje, werd zelfs opgesteld in het wereldelftal, maar ik bleef anoniem". Vandaar dat een aantal proef- trainingen in het midden van de jaren tachtig niet het voor hem gewenste resultaat had. Bell keerde terug naar het Afrikaanse continent, speelde een seizoen in de Egyptische competitie, maar merkte al snel dat daar het grote geld onmogelijk valt te verdienen. Uiteindelijk ging zijn droom in 1985 in vervulling. Olympique Marseille durfde de gok aan met de doelman, die echter met weinig plezier op zijn ver blijf in de Zuidfranse haven stad terugkijkt. „Sportief ge zien ging het allemaal nog wel, maar in sociaal opzicht voelde ik me er niet thuis." Dat laatste had alles te maken met de rol van voorzitter en eigenaar Bernard Tapie bij Marseille. „Tapie is een man die de club als zijn hobby be schouwt en de spelers als zijn persoonlijk eigendom. Hij be handelt hen niet als mensen en dat stond me tegen. Ik lag om die reden regelmatig in de clinch met hem". Het voorspelbare gevolg was, dat Bell de club de rug toe keerde. Nu verdient-ie zijn brood bij Bordeaux, een club die hij als heel wat humaner beschouwt dan zijn vorige werkgever. „Het is veel meer één familie dan in Marseille. Ook Bordeaux is een topclub waar wekelijks gepresteerd moet worden, ook daar komen dus spanningen voor, maar het is er veel gezelligér dan in Marseille. Dat is belangrijk voor me. Ik moet me op m'n gemak voelen om prestaties te kunnen leveren". Welstand De voetballerij heeft hem in middels tot een vermogend man gemaakt. Zijn inkomen, vergelijkbaar met dat van een minister, staat in schril con trast tot het nietige salaris van de meeste van zijn landgeno ten, die het gemiddeld met 2000 gulden per jaar moeten stellen. Bell zegt nauwelijks te zijn veranderd door zijn grote re welstand. „Natuurlijk leef je anders dan vroeger, maar het is beslist niet zo dat ik er een ander mens door ben gewor den. Vroeger, in Cameroun, had je niks en had ik ook geen wensen, omdat ik wist dat ik toch geen geld had. Dat geld is er nu wel, maar het is niet zo dat ik nu ineens grote weelde leef". Wat we van hem en Came roun mogen verwachten in Italië? Van Bell zelf misschien een paar katachtige reflexen en dito reddingen, eigenschap pen die hem al de titel van beste doelman in de Franse competitie hebben opgeleverd. En van Cameroun in z'n tota liteit? „We moeten onszelf in ieder geval de verplichting op leggen dat we in iedere wed strijd tot op de bodem gaan. Doen we dat, dan ben ik per soonlijk al heel tevreden. Het mag niet zo zijn dat we ons achteraf het verwijt moeten maken dat we er niet voor hebben gewerkt". Drie punten Bell denkt nog lang niet aan het bereiken van de volgende ronde. „We moeten er in de eerste plaats voor zorgen dat we' goed en aantrekkelijk voetbal laten zien. Halen we dan ook nog drie punten, wat vermoedelijk wel voldoende is om door te kunnen gaan, dan zou dat een geweldig succes voor het land zijn. Een sensa tie". Waardoor het misschien moge lijk wordt dat Afrika bij het volgende WK in de Verenigde Staten drie in plaats van twee landen zal mogen afvaardigen. De lobby in die richting is dank zij de Afrikaanse offici als al druk gaande. Ten on rechte, meent Bell. „Waar zou het Afrikaanse voetbal het dan aan te danken moeten hebben dat het met drie lan den aan een WK mag mee doen? Hebben we dan zoveel prestaties geleverd die dat rechtvaardigen? Nee dus. Zo lang dat niet het geval is, zul len we ons bescheiden moeten opstellen". tn tal De verhuizing van het sombere, te natte Zagreb naar het zonnige en warme Palermo heeft ook de groep professionele volgers van Oranje nieuwe inspiratie gegeven. Na het luxueuze onderdak voor de media vertegenwoordigers in het Oostenrijkse Baden, was het verblijf in het niet minder comfortabele hotel Esplanade in veel opzichten een stap terug. Hotel Sauerhof nabij Wenen was een onderkomen waar zelfs de doorgaans op voetbalreportage redelijk verwende persjongens zich de koning te rijk konden wanen. De meeste verslaggevers kregen in Baden een keizerlijke suite: een kamer van zes bij twaalf meter, twee eenpersoons bedden, een complete eethoek, een driezitsbank met twee gemakkelijke fauteuils, een kleurentelevisie met twaalf kanalen en een goed gevulde mini-bar. Buiten lagen tennisbanen en binnen in het ach ttien de-eeu wse, paleisachtige gebouw stonden zwembad, sauna, krachthonk en schoonheidssdalon ter beschikking. Kortom, een voortreffelijke werkplek en uitvalsbasis voor de dagelijkse uitstapjes naar training en personferenties van het Nederlands elftal, dat zelf in een soort sporthotel, waar het in Oostenrijk van wemelt, was ondergebracht. Het gemêleerde, uit circa 25 man bestaande perslegertje, nam met een tikje weemoed afscheid van dit fraaie verblijf, dat als opwarmertje voor een nog vijfeneenhalve week durend WK-avontuur niet beter had kunnen zijn gekozen. Zagreb was, gedurende een bovendien aanzienlijk langer verblijf, van een heel ander kaliber. Van de suites van het Sauerhof naar de krappe eenpersoonskamers in Esplanade was nog overkomelijk; ook daar stonden bad, kleuren-tv en privé-koelkastje. Ook de keuken van het Joegoslavische hotel kon, net als in Baden, de toets der kritiek alleszins doorstaan. Nee, daar lag het allemaal niet aan. Esplanade kreeg zelfs een zekere charme door een archaisch oproepsysteem voor gasten: een livreier liep dan met een paal met een mini-schoolbord erop voorzien van de naam van de gezochte door alle zalen. Weinig aantrekkelijks echter had de stad Zagreb: smoezelige gebouwen, slecht geplaveide straten en voetpaden, veel aftandse automobielen zonder katalysator of toet filter, en vooral weinig fatsoenlijke restaurants. Toegegeven, het regenachtige weer legde een floers van treurigheid over de stad, die ook wel degelijk de nodige aantrekkelijke kanten heeft: fraaie architectuur, groene parken en charmante vrouwen. Die laatste karakteristiek kon echter niet verhinderen dat het vertrek uit de Kroatische hoofdstad met aanzienlijk minder weemoed gepaard ging dan exact een week eerder vanuit het mondaine Wenen. Wat zal Palermo bieden?? Marco van Basten wordt begroet door een melee supporters. FOTO: AP ALTAVILLA MILICIA Het Nederlands elftal is één van de grote favorie ten voor de wereldtitel voetbal. Althans, dat mag worden afgeleid uit de ontvangst die het Oranje gezelschap gisteren in Al- tavilla Milicia ten deel viel. Tegen de berghelling naast het trainingsveld op een steen worp afstand van de Middel landse Zee hadden zich vele honderden voetbalfans en tientallen carabinieri verza meld om de Nederlanders een warm welkom te heten. De lokale politie had de toe gangsweg tot het hermetisch afgesloten trainingsveld tot verboden gebied verklaard voor de Sicilianen, die vooral een glimp wilden opvangen van Marco van Basten, die nu al in elk geval tot elke uithoek van Italië over een ongekende populariteit lijkt te beschik ken. Als het aan de tifosi van Palermo, Catania, Messina en wijde omgeving ligt, groeit de vedette van AC Milan uit tot de ster van de „Mondiale". Altayilla Milicia lag gisteren al aan de voeten van Van Basten, die inmiddels de status van aardse sterveling lijkt te zijn ontstegen. Hij genoot ook met volle teugen van de aanhanke lijkheidsbetuigingen die zelfs tijdens het lopen van het op- warmrondje vanaf de berghel ling op hem neerdaalden. Ruud Gullit, de andere ster van het WK van twee jaar ge leden, werd nauwelijks in de hulde betrokken, evenmin als Frank Rijkaard, de derde Mi- lanees. De aanwezigheid van de drie spelers van AC Milan heeft het Nederlands elftal op voor hand al van de nodige steun verzekerd tijdens de optredens in het WK-toernooi: Steun die straks bij de duels met Egypte, Engeland en Ierland ook zijn nut kan bewijzen. Wat dat be treft was de ontvangst van Oranje gisteren op Sicilië, waar de Nederlandse elftal- groep kort na de middag arri veerde, al een aardig voor proefje.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9