Piet Lagarde is meer dan de man van het materiaal Vicini's enige uitweg is die naar succes Curacao wacht in spanning WK'90 af Braziliaans volk smeekt om wereldbeker Het blijft tobben met Romeins stadion SPORT CefcbeSoiwcwit VRIJDAG 8 JUNI 1990 PAGINA 1 SP WILLEMSTAD Vol verwachting kijkt ook het sportminnend publiek op Curasao uit naar het begin van de strijd om het we reldkampioenschap voetbal. De kranten hebben zeer uitgebreide voorbeschouwingen gebracht, de radiostations verzorgen al bijna een maand lang dagelijks speciale uitzendin gen, tal van voetbal-toto's zijn er georgani seerd, openbare gelegenheden zijn versierd met Oranje-vlaggen. De wereldkampioen schappen voetbal zijn, evenals de strijd om de Europese titel, de tijdstippen waarop Cu rasao zich Oranje-gebonden voelt. Niet al leen de ruim 4.000 op Curasao wonende en werkende Nederlanders staan dan pal ach ter het Nederlandse elftal, maar ook een zeer groot deel van de plaatselijke sportlief hebbers. Nadat Oranje in 1988 de Europese titel had behaald, werd een spontane optocht gehouden en duurden de feesten door tot diep in de nacht. „De meeste voetbalfans zijn voor Oranje, een klein deel hangt Brazi lië aan," zegt Andre Meijer, die zijn bar-res- taurant heeft opgetooid in de kleuren van beide ploegen: oranje, blauw en geel. Bij An dre Meijer worden de wedstrijden recht streeks op het scherm gebracht van een aan tal televisie-toestellen, die er staan opge steld. „Het is hier dan altijd tot barstens toe vol. Wij krijgen een gemengd publiek, veel Nederlanders, maar ook Antillianen, die in Nederland hebben gestudeerd" zegt Meijer. In tegenstelling tot de vorige WK in Mexico, welk land op ongeveer dezelfde breedte graad ligt als Curasao, is ditmaal het tijds verschil van zes uur met Italië erg ongun stig. De wedstrijden worden rechtstreeks om elf uur in de ochtend en drie uur 's middags uitgezonden, tijdstippen waarop de kantoren en winkels nog open zijn. Een aantal werk nemers heeft al clandestien televisie-toestel len van huis meegenomen en in kasten en bureauladen opgesteld. „Er komt hier geen publiek binnen, wij hopen min of meer on gestoord de wedstrijden te kunnen volgen," zegt een ambtenaar, die op vindingrijke ma nier zijn televisie-toestel van een primitief nagemaakte antenne heeft voorzien. Het toestel staat op de hoogste lade van een kast, waardoor alle 11 ambtenaren, die daar wer ken, er ruim zicht op hebben. Door het on gunstige tijdstip zullen echter de meeste sportliefhebbers de door-de-weekse wed strijden niet rechtstreeks kunnen volgen. Diverse handelaren meldden daarom, dat de verkoop van videos de laatste dagen „een grote piek" laat zien. Tele-Curagao, het eni ge TV-station op het eiland, zal 41 wedstrij den rechtstreeks uitzenden. „Daar op diver se wedstrijddagen er op hetzelfde tijdstip twee wedstrijden worden gespeeld, is het natuurlijk niet mogelijk om alle wedstrijden direct op de televisie te brengen. Wij hebben daarom een keus moeten maken," zegt Paul de Windt, het hoofd van de Nieuwsdienst van Tele-Curagao. Tele-Curagao heeft er ditmaal bewust voor gekozen het commen taar bij de wedstrijden in het Spaans te doen verzorgen. „Het Nederlands is een beetje droog, het rappere en vuriger Spaans wordt door onze mensen beter gewaardeerd," zegt Paul de Windt. Ook de radiostations hebben tijd noch geld gespaard om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Voor wellicht de grootste stunt zorgt het station Hoyer II. Dat zendt niet alleen alle wedstrijden van Ne derland direct uit, maar staat tijdens de wedstrijden in direct contact met Neder landse voetbal-commentatoren in de sta dions waar Oranje speelt. Radio Z'86 heeft correspondenten in Nederland en Italië aan getrokken, die dagelijks naast het nieuws, ook veel over het randgebeuren van de WK zullen brengen. Een deel van het personeel van de Koninklijke Marine is al enkele da gen in Oranje T-shirts gestoken. Kapitein Ad Koetsier van de afdeling Ontspanning, Spel en Ontwikkeling, zegt: „De WK leeft hier helemaal." Op de marine-basis en in het Militair Tehuis zijn grootbeeld-schermen opgesteld. "De mariniers zullen er sterk bij betrokken zijn, hoewel velen ook aanslui ting zullen zoeken bij evenementen, die op het eiland plaats vinden," zegt Luitenant Harm Theo Wagenaar. Volgens hem zullen veel mariniers de wedstrijden ook gaan vol gen in openbare gelegenheden, zoals het nieuwste toeristische centrum, Porto Paseo, waar in de open lucht een enorm tv-scherm is aangebracht. Ook het Plaza hotel, dat eind verleden jaar door de van der Valk Groep is overgenomen, staat in het teken van de WK. De bar is tijdelijk omgedoopt in de Oranje-bar. Het hotel bracht deze week op grootbeeldschermen de wedstrijden, die Oranje twee jaar geleden speelde in de strijd om het Europese kampioenschap. Voetbal fanaat Mario Rossi, die al 22 jaar op Curasao woont, is ervan overtuigd dat Italië wereld kampioen wordt. Rossi is inmiddels naar Italië afgereisd om de wedstrijden bij te wo nen. Gedurende de zes weken van het WK wordt in Rossi's restaurant in het hartje van Willemstad het nieuwste gerecht geserv Sport op televisie VANDAAG Nederland 3, 17.10 uur: WK voetbal met op«. nlngsceremonle er gentinië-Cameroun; 21.00 uur: WK voetb» 1910; 22.38 uur: journaal en tennis. België Nederlands 3 16.45 uur: WK V~" 20.15 uur: Tennis. Duittland 1, 23.00 uur Sport schau. Duittland 2, 16.30 uur WK voetbal. '4U PALERMO Piet Lagar de geniet van elke dag tij dens de toernee van het Nederlands elftal. „Zo maak ik ten minste ook eens een WK mee", glun dert hij bijna. „Weliswaar was ik er bij het EK in '88 ook bij, maar dit is toch net even anders. Niet al leen langer, maar er staat ook meer op het spel". Piet Lagarde, pas vijftig, is in het begeleidingsteam de man die zorgt voor het materiaal. Van schoenen tot ballen zijn geleverd door Lagarde's werk gever Adidas, 's werelds marktleider zegt de oud-doel man zonder omhaal van woorden; alsof het een van zelfsprekendheid is. Lagarde was ooit één van de meest belovende doelverdedi- gers van ons land. Tot een „bedrijfsongeval" een eind maakte aan zijn carrière. La garde wil niet graag worden herinnerd aan die noodlottige dag in september 1964. De bot sing met Joop Butter van Go Ahead, waarbij een nier van Lagarde, toenmalig doelman van SC Enschede, dermate ernstig werd beschadigd dat die operatief moest worden verwijderd. „Ik wil geen oude koeien uit de sloot halen", zegt Lagarde. „De naam van dege ne, die er bij betrokken was, wil ik eigenlijk helemaal niet noemen. Het is niet zo nodig om oude wonden open te ha len en ook zijn naam weer op te rakelen. Ik wil er. alleen nog dit van zeggen: die botsing had vermeden kunnen wor den. Door wie? Door die an- Verzekering Van de noodlottige samenloop van omstandigheden herstelde Piet Lagarde redelijk snel. Hij had zo weer onder de lat kun nen gaan staan, maar proble men met de verzekering sta ken daar een stokje voor. „Na lang zoeken had ik kunnen worden ondergebracht bij Lloyds in Engeland", herin nert de oud-doelman zich. „Maar die wilden die andere nier niet in het pakket onder brengen. Dat was natuurlijk te riskant. Ik was toen net ge trouwd en dat wilde ik mijn vrouw niet aandoen. Maar mijn carrière was daarmee wel voorbij. Ik was 23, 24 en daar om was het moeilijk om me daar bij neer te leggen. Ik ben er een jaar stuk van geweest. Gelukkig zat ik toen al bij Adidas, waar ik een half jaar voor dat ongeluk als vertegen woordiger voor Oost- en Noord-Nederland was begon nen. Nu zeg ik: mag een mens ook eens een beetje geluk in het leven hebben?". Dat was de bij Emma in ge boorteplaats Dordrecht ooit begonnen Lagarde in zijn ac tieve loopbaan niet beschoren geweest. „Ik werd in één van mijn drie interlands, die tegen Denemarken, drie minuten voor het einde vervangen door Jan Jongbloed. Van hem hoor de internationaal daarna nie mand meer wat tot hij er in 1974 door Michels werd bijge haald. Hij had wel meteen naam gemaakt en zat er in 1978 weer bij. Dan denk je toch: op die plek had ik kun nen staan". „Er waren overigens in mijn tijd veel goede keepers. Ton van Leeuwen, Ton Thie, Pim Doesburg, Eddy Pieters Graaf land, Peter van der Merwe, Frans Körver. Om toen tot het Nederlands elftal door te drin gen, moest je wel wat beteke nen. Ik kwam er bij toen Frans de Munck aan het einde van zijn carrière kwam. Voor mij natuurlijk een schitterende ervaring. Net zoals het er nu bij zijn een prachtige belevenis is. Zeker omdat ik al die jon gens van nu tijdens het WK voor jeugd in Mexico, een jaar of zes geleden, al heb meege maakt". Piet Lagarde heeft ook kun nen vaststellen dat de huidige generatie topspelers volwassen door Frank Werkman is geworden. Zelfbewuster, zelfverzekerder, soms op het arrogante af. „Maar dat moet wel eens", weet hij. „Uit zelf bescherming. Waar ze over- gens nu helemaal geen behoef te meer aan hebben in een trainingskamp is een optreden van André Hazes of Manke Nelis. Dat meezingen en zo hoeft voor hen niet meer zo In Mexico trad Lagarde op verzoek van de toenmalige bondscoach Kees Rijvers op als keeperstrainer. Ook Leo Been hakker, die Rijvers opvolgde, wenste van zijn diensten op die manier gebruik te maken. Michels daarentegen rangeer de de oud-doelman van DHC en SC Enschede op een zij spoor. „Heb ik geen moeite mee gehad", stelt Lagarde nu. „Iedereen heeft zijn eigen vi sie, zijn eigen beleid. En als daarbij op een bepaald mo ment geen plaats meer is voor mij, alla. Dat accepteer ik moeiteloos. Ik ben er nu ook bij. Schitterend toch. Overi gens heel goed dat op initiatief van Libregts weer een keeper strainer mee is nu. Dat is met drie doelverdedigers in de se lectie echt nodig. Niet alleen praktisch, maar ook mentaal. Keepers hangen er vaak maar wat bij. Als er dan een speciale trainer is, die zich om hen be kommert, is dat uitstekend. Pim Doesburg is trouwens een hele goeie. Hij spreekt de voet baltaal, heeft humor, kan het goed overbrengen. Prima aan vulling van de technische staf". Vertrouwensrelatie Zelf speelt Lagarde, die vanaf 1980 bij Oranje is betrokken sinds Hennie Warmenhoven die rol afstond, ook nog een zekere rol in de begeleiding. „Ik heb met bepaalde spelers een zekere vertrouwensrela tie", vertelt hij. „Dan praat je wel eens over dingen die de jongens elders niet kwijt kun nen. Nuttig. Wie dat zijn, zeg Piet Lagarde: „Er waren in mijn tijd veel goede keepers". Officieel speelt Piet Lagarde geen rol in het begeleidings team. Hoeft hij ook niet. Het leveren van en houden van toezicht op het materiaal schenkt de oud-Dordtenaar voldoende bevrediging. Maar hij ziet en hoort natuurlijk wel veel. Bijvoorbeeld het verschil in aanpak en optreden tussen Michels en Beenhakker. „Ze hebben beiden een eigen stijl", meent hij. „Ik vind niet dat Beenhakker Michels imiteert. Hij heeft zijn eigen aanpak. En die lijkt me goed. Overigens, waarom zou Beenhakker Mi chels nadoen? Iemand die met succes drie jaar bij Real Ma drid heeft gewerkt, hoeft zich niet te spiegelen aan iemand anders. Het verschil is wel dat Beenhakker mij meer als vol waardig lid van het team be schouwt dan Michels". Piet Lagarde was ooit werk zaam in de groothandel in fij ne vleeswaren van zijn schoonvader en later in een sportzaak in Enschede voor hij bij Adidas in dienst trad. Ooit al blij met een week-omzet van tien paar voetbalschoenen beginjaren zestig, heeft hij Adidas zien groeien tot het be drijf dat het nu is. „Kijk", zegt hij tevreden op zijn eigen schoenen wijzend. „Deze hebben we in 1988 op de markt gebracht. Met een control-bar tussen voor- en achterzooi. Biedt een betere bescherming voor enkels en voeten. Hebben we wel we reldwijd patent op aange vraagd. Het duurt twee jaar voor zoiets is ontwikkeld en in de winkel ligt. Kosten 295 gul den. Veel? Er zijn nog duurde re merken. Overigens, de schoenen waarop de spelen van het Nederlands elftal nu lopen, zijn ook nieuwe. Wegen veertig gram minder. Is toch belangrijk. Vooral de details gaan nu tellen". Piet Lagarde herinnert zich nog haarscherp hoe het medio jaren zestig ging. „Met Hennie Warmenhoven was ik de enige vertegenwoordiger in Neder land. Als we een keer niet vol doende voorraad hadden den we met een oude Citroee naar Herzogenaurach on schoenen te halen. Nu doe we alles: tennis, basketbi handbal, volleybal. We zii ook qua p.r. overal bij betrok ken. Het is beter gaan lopet toen we naar importeur Borsu mij Wehry gingen. Vanaf da moment worden onze artike len het best verkocht". (Van onze correspondent Aart Heering) ROME Het blijft tob ben met het' Romeinse sta dion. Vlak nadat is gecon stateerd dat het nog niet aan de geldende veilig heidsnormen voldoet, blijkt de gloednieuwe overkapping ook nog te lekken. Een stortbui heeft duidelijk gemaakt dat bezoekers maar beter een paraplu mee kunnen nemen als de lucht betrekt. Tot overmaat van ramp zijn ook de telefoons en computers op de perstribune nog nat ge worden. De Milanese krant Corriere della Sera merkte naar aanleiding daarvan wrang op dat. het maar te ho pen is dat tijdens de WK een nieuwe bui niet voor kortslui ting en brand zal zorgen om dat geen enkele toegang tot het stadion hoog genoeg is om een brandweerwagen door te laten. Een vertegenwoordiger van de bouwonderneming heeft bezworen dat het euvel verholpen zal zijn voor de eer ste en op zijn allerlaatst voor de tweede wedstrijd die in het Stadio Olimpico gespeeld gaat worden. De gloednieuwe overkapping van het stadion in Rome blijkt niet waterdicht te zijn. Luca di Montezemolo, de voor zitter van het organiserend co mité, is voor een tv-camera in woede uitgebarsten. „Dit soort verbazingwekkende voorval len pal voor het toernooi lei den alleen maar tot sarcasme in het buitenland", constateer de hij terecht. De gebreken van het Romeinse stadion zijn des te opzienbarender omdat de verbouwingswerkzaamhe den niet minder dan 260 mil joen gulden hebben gekost ter wijl er oorspronkelijk maar 120 miljoen was begroot. De meeste andere stadions zijn in goede staat, maar niet alle. De nieuwe grasmat van San Siro is zo fragiel dat er volgens Franz Beckenbauer eigenlijk op tennisschoenen gespeeld zou moeten worden. Om het risico zo klein mogelijk te hou den is het de teams van Ar gentinië, Cameroun, Duitsland en Joegoslavië daarom verbo den om in het s*adion zelf te trainen, hoewel ze daar regle mentair recht op hebben. In het Napolitaanse Sao Paolo moet nog een deel van de stoe len worden aangebracht. De werkzaamheden buiten het stadion daar zijn nog in volle gang en dat zal tijdens de WK ook zo blijven, zodat de ver keerssituatie de komende maand nog chaotischer zal zijn dan ze normaal al is. De voort durende crisis in het Napoli taanse stadsbestuur heeft tot de absurde situatie geleid dat de bouwonderneming elf mil joen gulden heeft moeten voorschieten om de toegang tot het stadion te garanderen aangezien er niemand beschik baar is om het besluit tot uit betaling te tekenen. Het Florentijnse stadion is zo laat opgeleverd dat er geen en kele controle heeft kunnen plaatsvinden zodat pas tijdens de wedstrijden zal blijken of Iedereen is het er tenslotte over eens dat het door Renzo Vuano ontworpen stadion van Bari, dat 200 miljoen gulden heeft gekost, een juweeltje is. Maar de constructie van toe gangswegen en parkeerplaat sen is hier volledig achterwege gebleven zodat het stadion al de bijnaam heeft gekregen van 'juweel tussen de brandnetels'. ROME De komende vier weken kan voor de Italiaanse bondscoach Azeglio Vicini een voorbereidingsperiode van vier jaar abrupt worden afge kapt. Zo'n 65 miljoen tifosi hebben in de periode tussen twee eindronden van het we reldkampioenschap hun ver trouwen gesteld in de architect van de huidige Italiaanse se lectie. Een vertrouwen dat móet uitmonden in succes. De 57-jarige bondscoach weet dat hij, bij het evenement in eigen land, moet slagen. „De komende vier weken worden de zwaarste, de belangrijkste en wellicht de mooiste van mijn leven", aldus Vicini. Ondanks de enorme druk blijft de Italiaanse keuzeheer nonchalant, sympathiek en be antwoordt hij de constante vragenstroom weloverwogen. Vicini weet ook als geen ander dat pieken en dalen, succes en mislukking, zeker in Italië, heel dicht bij elkaar liggen. Vicini: „Wanneer we wereld kampioen worden kunnen we niet meer stuk, maar als we falen Vicini's belangrijkste taak in de voorbereiding was de ner vositeit binnen de groep zo lang mogelijk te beperken. Hij drukte zijn spelers dan ook tel kens op het hart dat de weg naar succes niet alleen afhangt van het eerste duel tegen Oos tenrijk. Hij hecht veel meer waarde aan de woorden van de Italiaanse minister-presi- Giuseppe Bergomi begint voor Italië aan zijn derde WK. FOTO: ANP dent Giulio Andreotti, die het Italiaanse elftal dinsdag zijn steun betuigde. „We wensen jullie bij de eind strijd om het wereldkampioen schap voetbal het allerbeste, we houden van jullie. Maar bovenal zijn we tevreden met elk resultaat dat jullie berei ken", aldus Andreotti. Vicini: „We spelen alleen voor de overwinning, maar ik hoop dat de tifosi ook denken aan de WK van 1982 in Spanje. Daar speelden we in de eerste ronde alleen maar gelijk, daar na kwamen de overwinningen met de wereldbeker als „lo gisch" gevolg". Geen strikte vakafscheiding bij risicoduels CAGLIARI De kans bestaat dat fans van Engeland en Nederland de WK-wedstrijd van beide landen op 16 juni in hetzelfde vak van het stradion in Cagliari zullen staan. Het met de kaartverkoop belaste „Agentur '90 Tour Italia" heeft moeten toegeven dat zij er niet in is geslaagd de kaar ten van supporters uit beide landen gescheiden te houden. Een strikte splitsing zou op te grote organisatorische proble men zijn gestuit. Ook voor het duel tussen Engeland en Ierland, dat op 11 juni wordt gespeeld, zijn kaartjes voor hetzelfde vak in beide lan den in omloop gebracht. TURIJN Nog nooit was de druk op de Braziliaanse voet ballers de wereldbeker te veroveren, zo groot. Het volk smeekt om de zege. Al is het alleen maar om de economi sche problemen even te ver geten. Zelfs de politieke commenta toren maken zich druk over voetbal. „De druk is groter dan ooit", aldus Clovius Ros si, columnist van een krant in Sao Paulo. „Zeker omdat de strijd om de wereldbeker samenvalt met de grootste economische crisis sinds mensenheugenis". Voetbal is voor de 150 mil joen inwoners van Brazilië meer dan gewoon een spel. De artisticiteit en „swing" weerspiegelt het karakter van de mensen. Bovendien is voetbal een uitlaatklep voor velen in een land, waar de tegenstelling tussen de wei nige rijken en de arme meer derheid schrijnend is. „Vroege uitschakeling zou dermate veel wanhoop en berusting kunnen veroorza ken, dat de regering in ge vaar komt", aldus Rossi. „Als we winnen zal de bevolking daarentegen de opgelegde so berheid kunnen verdragen, in ieder geval in de komen de, voor het land zeer be langrijke maanden". President Fernando Collor de Mello, sinds maart in dienst, staat voor de moeilij ke taak voor de ombuiging te zorgen. Hij nam meteen im populaire maatregelen. Zo liet hij spaarrekeningen blokkeren, schrapte veel ba nen en verbood hij geld uit te voeren. Alle sectoren van de maatschappij zijn geraakt. Voor volgende week dinsdag is een algemene staking afge kondigd. De Braziliaanse economie is verre van gezond. De hype rinflatie heeft het percentage van 5000 per jaar bereikt. Dat is slechts twee dagen na de eerste wedstrijd van Bra zilië tegen Zweden. Vandaar dat het volk zich de komende maand vastklampt aan de voetballers. Zelfs van de trainingen is rechtstreeks verslag te horen op de radio.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8