Overwinning voor alle Zuidafrikanen" -terroriste kreeg bescherming van Stasi Oorlog dreigt tussen Kirgizië en Oezbekistan GeicUö Somafit Tsjechische christen democraten hopen op kwart van de stemmen NAVO-ministers steunen eensgezind plannen Bush w [JITENLAND VRIJDAG 8 JUNI 1990 PAGINA 5 eti ■si ierdan duizend Tip ichtelingen uit ik rma zij" gisteren ;r| or de Thaise l toriteiten naar st n land l yggestuurd. oi ider het wakende ;st ig van militairen mi ipten de s. ichtelingen met al Gm bezittingen aan nk iord van dé boot, lg larmee ze over de ik ensrivier werden zet. FOTO: AP Aarde is van grote afstand blauwe stip WASHINGTON De eerste foto's die de ruimtesonde Voyager-I heeft genomen van ons zonnestelsel, to nen zes planeten. Van de aarde, ge fotografeerd op een afstand van zes miljard kilometer, is niet veel meer te zien dan een blauwe stip in de oneindigheid. De Voyager-I die is gelanceerd in 1977, heeft de foto's genomen op 13 en 14 februari en de beelden via radiosignalen naar de aarde gestuurd. De ruimtesonde heeft geen teken van leven opge merkt op andere planeten in ons zonnestelsel. Wel schijnt leven mo gelijk te zijn geweest op Titan, een maan van Saturnus, maar dat was miljoenen jaren voordat het leven op aarde ontstond. Japan verhoogt defensie met kwart TOKYO Japan is van plan zijn defensie-uitgaven in de ko mende vijf jaar met 25 procent te verhogen tot 23.000 miljard yen (ongeveer 286 miljard gul den). Percentueel gezien blijft het de fensiebudget, dat een procent van het bruto nationaal produkt bedraagt, echter even hoog. Militaire uitgaven zijn een ge voelig onderwerp in Japan. De grondwet verbiedt oorlog als politiek middel. De Japanse militaire doctrine is sinds 1976 gebaseerd op het af weren van een beperkte aanval door een buitenlandse macht. Bomaanslagen in Gdansk WARSCHAU In de Poolse havenstad Gdansk zijn giste ren kort achter elkaar drie bommen ontploft in kantoren van de staatsspoorwegen, een dagblad en de nationale lucht vaartmaatschappij LOT. Bij de explosies raakte niemand ge wond en werd slechts geringe schade aangericht. Volgens het Poolse persbureau PAP wer den de bommen door de dader of daders zelf gemaakt. Een plaatselijk televisiestation in Gdansk meldde later dat een anarchistische groepering de verantwoordelijkheid voor de aanslag had opgeëist. Aanval op vliegveld Monrovia afgeslagen MONROVIA Het belangrijkste vliegveld in Liberia is nog steeds in handen van de regering, nadat het leger met succes een aanval van de opstandelingen heeft afge slagen. Opstandelingenleider Charles Taylor, een voormalige medewerker van president Samuel Doe, zegt dat hij Doe gevangen wil nemen om hem te berechten we gens de misdaden die hij tijdens zijn bewind (sinds 1980) heeft ge pleegd. De opmars van de opstandelingen naar de hoofdstad lijkt intussen niet te stuiten: zij hebben de helft van het land onder controle en vrijwel de hele industrie in han den. (Van onze correspondent Frans Wijnands) PRAAG „Vrije verkie zingen? Ik zou het zo niet willen noemen. Ja, letter lijk en technisch klopt dat wel, maar het is veel meer een referendum. Het volk zal maar op een vraag ant woord gaan geven: voor of tegen het communisme". Dr Vaclav Benda is een forse midden-veertiger, al oogt hij jaren ouder. Warrige, grijzen de haren, een wat slonzige ringbaard, vermoeid kijkende ogen, gegroefd gezicht en een rokershoestje. Zijn werkkamer is rommelig, het hele huis sjo fel. Maar wel boeken tot aan het plafond, bergen kranten en stapels knipsels van andere paperassen. Dr Benda was een van de mede-oprichters van Char ta '77. Hij studeerde Tsjechi sche letteren en filosofie, do ceerde daar ook in, maar moest kort na de Praagse Len te in 1968 het veld ruimen voor communistische vakge noten. Hij schakelde over op mathematica, computers. Maar ook dat werd hem tenslotte onmogelijk gemaakt. Zijn geest was te spits, te kritisch, te on afhankelijk, te katholiek voor de autoriteiten. Net als veel medestanders heeft Benda ja renlang een karig kostje ver diend met handwerk; als ver warmingsmonteur. Tegenwoordig stopt hij zijn energie in de christen-demo cratische partij in Bohemen en Moravië, in Tsjechië dus. De partij werkt samen met de christen-democratische bewe ging in Slowakije, onder lei ding van kandidaat-premier Jan Carnougursky. Een soort samenwerkingsverband zoals in West-Duitsland bestaat tus sen de CDU en de CSU. Bij de verkiezingen van van daag en morgen hoopt deze christen-democratische allian tie tussen de twintig en dertig procent van de stemmen te krijgen. Onafhankelijke waar nemers rekenen op niet meer dan zo'n vijftien procent. In beide gevallen ligt een coalitie met Burgerforum voor de hand, want niemand wil sa menwerken met de commu nisten. Over Burgerforum zegt Benda: „Dat is nog geen politieke par tij. Het is een vergaarbak van de zeer uiteenlopende figuren. Van Trotskisten tot oer-con- servatieven". „Laten we eerst maar eens zien waartoe we in staat zijn", meent Benda. „Tot nu toe hebben alleen de com munisten bestuurs- en rege ringsverantwoordelijkheid ge dragen. Alle andere partijen en bewegingen Burgerfo rum incluis beloven veel, maar hebben nog niets gepres teerd. Wij ook niet. Daarom zijn de verschillen tussen de partijen ook zo klein en tege lijk zo genuanceerd. Ze belo ven hetzelfde. Dat geeft ver warring. En vergeet niet dat ons volk ruim veertig jaar niet heeft hoeven kiezen omdat het niet kon kiezen. Daarom wordt het nu ernst: zijn we in overgrote en overtuigende meerderheid tegen het com munisme, of niet?" jetunie, versterking van het CVSE-proces (de Conferentie over Veiligheid en Samenwer king in Europa) en het, na de Duitse vereniging, tijdelijk handhaven van Sovjet-troepen op voormalig DDR-gebied. Daarnaast denkt Van den Broek dat het aanbod om na een conventioneel wapenak koord (CFE) door te onder handelen over een verdere re ductie van troepen in Cen- traal-Europa aantrekkelijk is voor de Sovjets. Het biedt im mers de mogelijkheid de eerder afgesproken aantallen manschappen voor de beide grootmachten (elk 195.000) te verlagen en een limiet te be palen voor de Duitse strijd krachten. Suggesties van Sovjetzijde als zouden NAVO en Warschau Pact het beste kunnen worden vervangen door een versterkte CVSE-conferentie, worden door de NAVO afgewezen. „Met 35 CVSE-landen kun je niet dezelfde veiligheid en sta biliteit garanderen als de NAVO thans doet", aldus mi nister Van den Broek. Hij noemde de huidige Sovjet-po sitie ten opzichte van de Duit se vereniging onduidelijk: „Enerzijds tonen ze zich be ducht voor een dergelijke ver eniging, anderzijds spreken ze over de gegroeide vertrou wensrelatie tussen Bonn en Moskou. En op andere mo menten zeggen ze weer dat het hen niet om de Duitse vereni ging gaat, maar dat ze zich willen indekken tegen het voortbestaan van de NAVO". Het niet tijdig oplossen van de militaire status van Duitsland vindt de Nederlandse minister „risicovol", omdat de politieke eenwording van de twee Duitslanden naar verwachting aan het eind van dit jaar zijn beslag zal krijgen. „Je kunt dan de vreemde situatie krij gen dat na de politieke hereni ging een stuk Duitsland nog tot het Warschau Pact en het andere stuk Duitsland tot de NAVO behoort", aldus Van den Broek. In Moskou hebben de leiders van de zeven landen van het Warschau Pact een radicale verandering van hun bondge nootschap bepleit. „Het is de taak van het Pact te streven naar ontwapening en de vor ming van een nieuw pan-Eu- ropees veiligheidsysteem", al dus de leiders in de slotverkla ring van hun eendaagse bij.- eenkomst. Vooral Hongarije en Tsjechoslowakije zijn voor standers van radicale hervor mingen. Een ontmanteling van het Pact lijkt echter nog niet aan de orde. De leiders hebben in ieder geval afgesproken el kaar eind november op een buitengewone top opnieuw te treffen. IINDE NOODTOESTAND IN BIJNA HEEL ZUID-AFRIKA TURNBERRY De mi nisters van buitenlandse zaken van de zestien NAVO-landen steunen zonder reserves de voor stellen van de Ameri kaanse president Bush, om de weerstanden van de Sovjetunie tegen een NAVO-lidmaatschap van een verenigd Duitsland te verkleinen. Dat is geble ken op de NAVO-bijeen- komst in het Schotse Turnberry. Volgens minister Van den Broek behelst het zogenoemde negen-punten-plan van Bush elementen die de Sovjets moeten aanspreken. Hoofd punten zijn het afzien door een verenigd Duitsland van een eigen kernmacht, econo mische bijstand voor de Sov Hiermee deed hij de scherpste aanval op het Afrikaanse Na tionale Congres, sinds de orga nisatie in februari weer werd toegestaan. „Het is de hoogste tijd dat het ANC ondubbelzin nig verklaart wat het van sleutelkwesties vindt", aldus 'De Klerk. De Zuidafrikaanse president staat hierbij voor een ernstig dilemma. Hij moet snelle her vormingen doorvoeren om te gemoet te komen aan de stij gende aspiraties van de zwarte meerderheid. Maar hoe dich terbij de werkelijkheid van een zwart bewind komt, des te banger worden de blanken. Dat bleek ook afgelopen woensdag, bij een tussentijdse verkiezing in een buitenwijk van Durban. De kandidaat van de Conservatieve Partij, die terug wil naar de tijden van de grote apartheid, be haalde in Umtati bijna even veel stemmen als zijn rivaal van de Nasionale Partij van president De Klerk. Umtati staat te boek als een bolwerk van de Nasionale Partij. Leden van de Conservatieve Partij onthaalden de toespraak van De Klerk gisteren dan ook op hoongelach en afkeurend ge mompel. gens moord in de Bondsrepu bliek gezochte Susanne Al- brecht naar de DDR, onder de naam Ingrid Jager. Ze kreeg op haar verzoek het staatsbur gerschap van de DDR, trouw de met een DDR-burger, vond een baan als laborante en werd zelfs uitgezonden naar het buitenland. Zo'n uitzen ding is voor een ex-burger van de Bondsrepubliek een abso luut unicum. Ze viel doorgaans slechts partijtrouwe Oostduitse modelburgers ten deel. De ex-terroriste was afgelopen zondag na een verblijf in het buitenland in de DDR terug gekeerd. Vier dagen werd zij geobserveerd, waarna woens dag haar arrestatie volgde. De vrouw pleegde geen verzet en was ongewapend. Over de identiteit van de vrouw be staat volgens DDR-minister van binnenlandse zaken, Dies- tel, geen twijfel. Minster Diestel loofde gisteren op een persconferentie in Oost-Berlijn de samenwerking tussen de politie in de DDR en de Bondsrepubliek. Ook voor de internationale samenwer king op het gebied van de ter reurbestrijding had hij veel waardering. Inmiddels is een procedure in gang gezet voor de uitlevering van Albrecht aan de Bondsreoubliek. Volgens minister Diestel wor den verdere successen in de jacht op RAF-leden niet uitge sloten geacht. Uiteraard wordt ook onderzocht of, en zo ja in hoeverre, de Stasi bemoeienis heeft gehad met RAF-aansla- gen in de Bondsrepubliek. Peetoom Al enkele maanden doen ge ruchten de ronde dat de RAF bezig is haar terroristische ac tiviteiten te verleggen naar of uit te breiden tot de DDR. De arrestatie van Susanne Al brecht mag echter niet als een indicatie in die richting wor den gezien. Voorzover valt na te gaan heeft Albrecht, doch ter van een Hamburgse advo caat, zich al bijna dertien jaar geleden teruggetrokken uit het actieve korps van RAF-terro- risten. Samen met twee keurig gekle de jongemannen bracht Susan ne Albrecht op 30 juli 1977 in Frankfurt am Main een be zoek aan de peetoom van haar zus, de president-directeur van de Dresdner Bank Jürgen Ponto. Het echtpaar Ponto liet het drietal binnen. Toen Ponto een vaas wilde zoeken voor de bos bloemen die Susanne had meegebracht, trok een van de jongemannen een pistool en schoot de man dood. Het drie tal wist te ontkomen. De RAF noemde de moord de vergel ding voor de veroordeling van de terroristen Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe. Enkele weken later, op 25 au gustus 1977, was Susanne Al brecht opnieuw van de partij, toen een groepje terroristen in Karlsruhe een aanslag wilde plegen op het gebouw van de hoogste openbare aanklager in de Bondsrepubliek. De groep overviel een bejaarde kunst schilder en diens vrouw in hun woning tegenover het dienstgebouw en bouwde in het venster een stalinorgel op. Op het beslissende moment weigerde de raket-afvuurin- stallatie. Na deze mislukte aanslag dook Susanne Albrecht onder. Zij werd in de Iraakse hoofdstad Baghdad vermoed, waar ze zich in Palestijnse kringen met propagandistische activiteiten onledig zou houden. In hoe verre Albrecht inderdaad door de DDR naar Irak uitgezonden is geweest, is nog niet bekend. de Kirgizen een flinke portie Mongools bloed hebben en ook in hun religie nog vele ele menten van het Mongoolse sja manisme hebben bewaard. In de streek rond Osj hebben al tijd etnische problemen ge speeld, want Oezbekistan heeft bij herhaling dat gebied opge ëist. Nu escaleert het conflict met de dag en zijn er federale troe pen naar het gebied gestuurd, in totaal zo'n 3000 man. -Bo vendien is voor heel Kirgizië de staat van beleg afgekon digd. De bevolking van Kirgi zië eist het aftreden van de re gering van de deel-republiek. Studenten protesteren in de Kirgizische hoofdstad Froenze, terwijl een motoragent een oogje in het zeil houdt. FOTO: AP '13 in een oogwenk tijds is het dek van ,,'t Seepaert" een slagveld geworden. Wel zijn de Moren aan boord gekomen, maar lat betekent nog niet, dat zij de bemanning hebben overmees terd. Overal flitsen de degens, messen, sabels, bijlen en spiesen, vijsend storten de piraten zich op hun tegenstanders, die hen ''arm ontvangen. En daar staat ook Mustapha tegenover Rob. *aar het gebruik van die tijd komt geen der schepelingen tus senbeide, nu de beide bevelhebbers de degens kruisen. Het vordt een verwoed gevecht, want beiden zijn meesters op dit wapen. Het dek ligt bezaaid met kogels, vaatjes kruit, touwen en gemakkelijk is het niet, een tweegevecht te leveren onder zulke omstandigheden. Bovendien klinkt telkens het gebulder van de kanonnen der andere schepen en trekken dikke wolken rook en kruitdamp over het schip. Maar Rob verliest zijn tegenstander geen moment uit het oog en hij heeft één voordeel: hij kent enke le kunststoten, waarmee de Moor niet op de hoogte is. Waar heeft hij ze geleerd? Even flitst Rob zijn droom van die nacht door het hoofd. En meteen stoot hij toe. Kreunend zinkt Mustap ha Ibn Abul in elkaar; hij is verslagen. (Van onze correspondent Rink Drost) OOST-BERLIJN De in- niddels officieel ontbon- len Oostduitse staatsvei- igheidsdienst (Stasi) heeft Ie afgelopen jaren een ui- erst twijfelachtige rol ge- ipeeld waar het gaat' om ie Westduitse terroristen- irganisatie Rote Armee raktion (RAF). ilet medeweten en met mede- verking van de Stasi kwam uim tien jaar geleden de we- (Van onze correspondent Alexander Mtinninghoff) De onlusten de Sovjet-republiek breiden zich ver uit. Sovjet-minister binnenlandse zaken gaf gisteren in de Sovjet in Moskou dat de plaatselijke au- de zaak niet in de hand hebben dat er zelfs een regel- oorlog tussen Kir- en het aanpalende dreigt. Er zouden inmiddels 78 doden en bijna 400 gewonden zijn ge vallen. De grens tussen beide Sovjet-republieken is afge-' grendeld. De onlusten zijn ontstaan in de Kirgizische stad Osj toen daar op maandag een slepend con flict over de verdeling van land geheel uit de hand liep. De Oezbeekse minderheid wil de het land als akkerland be houden, maar 'de Kirgizische meerderheid wilde er flats neerzetten en drukte die be slissing door, waarna de Oez- beken naar de wapens grepen. Zowel Oezbeken als Kirgizen zijn Soenni-moslims, zij het dat KAAPSTAD Vannacht is in drie van de vier Zuidafrikaanse provincies een einde gekomen aan de vier jaar oude noodtoe stand. Het einde ervan werd gisteren in het par lement in Kaapstad aan gekondigd door president F.W. de Klerk. „Een over winning voor alle Zuid afrikanen", luidde de re actie van ANC-leider Nel son Mandela, op bezoek in Parijs. Maar het is volgens hem nog te vroeg om de economische sancties te gen Zuid-Afrika in te trekken. De maatregelen van De Klerk houden in dat de noodtoestand alleen in stand blijft in Natal, waar in de de afgelopen vier jaar zeker drieduizend doden zijn gevallen bij geweld tussen zwarte groeperingen onder ling. F.W. De Klerk FOTO: AP De noodtoestand werd op 12 juni 1986 door de toenmalige president P.W. Botha uitgeroe pen in een poging een einde te maken aan het aanhoudende verzet van de zwarte bevol king. Sindsdien zijn zeker zes duizend mensen, vooral zwar ten, door geweld om het leven gekomen. Op grond van de noodtoestand zijn de afgelopen jaren zeker vijftigduizend mensen opge pakt. Velen van hen werden lange tijd zonder vorm van proces vastgehouden. In totaal zouden er nu nog zo'n driedui zend politieke gevangenen zijn. Verder stond het de poli tie vrij elk gebouw te doorzoe ken, organisaties te verbieden, perscensuur in te stellen en de toegang te beperken tot de zo geheten „onrustige gebieden". President De Klerk kondigde gisteren verder aan dat veilig heidswetten, die de politieke vrijheid aan banden leggen, hun langste tijd hebben gehad en dat de wettelijke discrimi natie verdwijnt. „Vol vertrou wen kan ik verklaren dat de regering staat voor de ver- Door de opheffing van de noodtoestand zullen taferelen als dezehet opbreken van een betoging in juni '86 in Zuid-Afrika wellicht tot het verleden gaan behoren. FOTO: AP plichtingen die ik heb uitge sproken sinds ik president ben geworden. Wij praten niet al leen. We brengen snel achter een de stappen in praktijk die we ons hebben voorgenomen. Het is tijd dat het ANC de ba lans opmaakt van zichzelf en van zijn ware bedoelingen. De leiders van Zuid-Afrika moeten nu bewijzen dat ze te gen de situatie op kunnen".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5