Actiedag tegen korting op studiefinanciering Hoe rond te komen met minder geld? Van Amelsvoort belooft Kamer beter te informeren Weer maximumstraffen geëist in cocaïnezaak Vrouwenarts: geen aspirine tijdens begin zwangerschap JJNENLAND Êeidae Gomo/nt VRIJDAG 8 JUNI 1990 PAGINA 3 imons optimistisch over oplossing conflict Ifervolg van de voorpagina) jSWIJK Staatssecretaris ,ns van volksgezondheid de ministers D'Ancona VC) en De Vries (sociale za- toonden zich gisteren na t overleg optimistisch over kansen op een oplossing van conflict. dl ||e zijn erg blij dat er volledi- eensgezindheid bestaat over noodzaak om meerjarige af- aken te maken", aldus Si ms. „Bovendien was het pra ed om te merken dat werk- al vers en vakbonden uiterst zie) rieus met ons willen probe- i uit de problemen te ko- hef Tijdens het overleg hadden de bewindslieden in beginsel niet meer te bieden dan vorige week al in het kabinet was af gesproken: het wegwerken van de personeelstekorten is be langrijker dan salarisverhoging voor de verpleegkundigen, de ziekenhuizen kunnen een voorschot krijgen op hun bud getten voor de komende jaren en als de nood erg hoog blijkt ligt er eventueel een verlaging van de pensioenpremie en een verhoging van de ziekenfonds premie in het verschiet, waar door extra geld vrijkomt voor extra personeel. Toch consta teerde werkgeversonderhande laar G. van Veldhoven na af loop van de besprekingen dat „het kabinet een aantal openin gen heeft geboden". Volgens J. Bensch, onderhan delaar namens de AbvaKabo, zijn er weliswaar „nog veel on duidelijkheden", maar hij zei te hopen dat door de studie van de werkgroepen de problemen in de zorgsector zo goed in kaart zullen worden gebracht dat het kabinet aan alle verlan gens tegemoetkomt. De komende weken zullen de bewindslieden wellicht ook nog een delegatie van de kruisvere nigingen ontvangen. De Natio nale Kruisvereniging liet staatssecretaris Simons gisteren per telegram haar teleurstelling blijken over het feit dat zij niet bij het overleg was uitgenodigd. Geslaagd! Felicitaties voor vijftien Marokkanen en één Egyptische op de Katholieke Universiteit Brabant, wanneer zij als eerste cursisten hun certificaat ontvangen voor de urgentieoplei ding 'Alfabetisering in het Arabisch en sociale kennis en vaardigheden. Als tweede taal volgden de cursisten Neder lands. foto: anp Blokkade zigeuners weldra ten einde VAALS Van de vier deelstaten van de Bondsrepubliek waarvan toe zeggingen vereist waren om de in Vaals gestrande Roma-zigeuners op te nemen, ontbreekt alleen nog de toezegging van Baden-Würtenberg. Aangezien uit dit land maar twee fa milies afkomstig zijn met hooguit twintig personen toonde bemiddelaar Dieter Schinzel, SPD-Europarlemen- tariër uit Aken, zich optimistisch over een spoedige afloop van de hele demonstratie. Van een blokkade is overigens al geen sprake meer omdat het verkeer weer de doorlaatpost van en naar de Bondsrepubliek Duitsland kon passeren, zij het niet over vier maar over twee rijbanen. Brand verwoest 'sloopklooster' BERGEN Een omvangrijke uitslaande brand heeft afgelo pen nacht een voormalig klooster aan de Loudelsweg in het Noordhollandse Bergen vrijwel volledig verwoest. Het ruim 150 kamers tellende com plex was al geruime tijd door de orde van de zusters Ursuli- nen verlaten en werd gesloopt. Brandweereenheden voorkwa men dat de tot tientallen kilo meters in de omtrek zichtbare brand oversloeg naar aangren zende bebouwing. Twee vleu gels van het voormalige kloos ter zijn nauwelijks door de vlammen aangetast. Het vuur is vrijwel zeker aangestoken. AMSTERDAM De Lan delijke Studentenvakbond LSVB hield vandaag in Amsterdam een protestde monstratie tegen de onze kerheden rond de komen de bezuinigingen op de studiefinanciering. bezorgd over de aangekondig de bezuiniging van 700 miljoen op de studiefinanciering. Vol gens geruchten zou de onder wijsminister hiervoor diverse varianten overwegen. Het ka binet zou zich vandaag over de plannen buigen. Een van de mogelijkheden is bijvoorbeeld het resoluut af schaffen van het huidige fi nancieringsstelsel. Daarvoor in de plaats zouden alle studen ten een maandelijkse lening van 350 gulden moeten afslui ten. Afhankelijk van het inko men van de ouders wordt dan bekeken wie in aanmerking komt voor een aanvullende gift van de overheid en voor wie de ouders verder moeten bijspringen. Een andere oplos sing, aangedragen door het PvdA-kamerlid W. Vermeend, houdt een verlaging van alle basisbeurzen voor uitwonende studenten met 200 tot 300 gul den in. Momenteel krijgen studenten die bij hun ouders wonen een beurs van 272,97 gulden per maand. Studenten die elders zelfstandig wonen, hebben, af hankelijk van de opleiding, maandelijks 900 tot 1050 gul den nodig. Ieder krijgt daar voor een basisbeurs van 620,50 gulden. Afhankelijk van het inkomen van de ouders wordt bepaald of de rest van het be nodigde geld door de overheid wordt betaald, in de vorm van een aanvullende beurs en een rentedragende lening, of dat de ouders dit bedrag voor hun rekening moeten nemen. Met dit financieringssysteem is de LSVB evenmin gelukkig. Veranderingen vindt de LSVB daarom prima, maar niet op de manier waarop eerder Deet- man en nu Ritzen het doen: „Het onderwijs heeft a) zoveel moeten inleveren en nu staat ons nog een bezuiniging van 700 miljoen gulden te wach ten". DEN HAAG Studen tenvakbonden voeren ac ties. Maar de actiebereid heid onder de studenten is opvallend klein. Géén barricades, geen bezettin gen. De studentenjaren zestig lijken voorlopig niet terug te keren. De 22-jarige Eloy van Dijk stu deert HTS-werktuigbouw in Rijswijk. Met vier andere stu denten heeft hij daar in de buurt een etage gehuurd. Van Dijk krijgt naast zijn basis beurs een toelage van 300 gul den van zijn ouders en kan daarvan net rondkomen. „Ik woon naar verhouding goedkoop, 310 gulden per maand inclusief gas, water en verlichting. Als je met elkaar kookt, is dat ook voordeliger. Maar voor de rest is het passen en meten. Zo werk ik in va kanties al voor extra dingen. En ik moet er niet aan denken dat ze straks onze beurzen ook nog willen verlagen. Ik zou echt niet weten hoe je het dan zou moeten redden". Eloy van Dijk weet zich de ko mende jaren nog afhankelijk van zijn ouders: „Leuk is dat niet. Ik heb twee zussen die ook studeren, en mijn ouders moeten dus veel voor ons la ten. Maar ik zou niet weten hoe het anders zou moeten. Als ik er elke dag bij moet gaan werken, kan ik mijn stu die wel vergeten". Hij vindt dat bezuinigingen gewoon niet kunnen. Maar aan demonstre ren en actievoeren heeft hij nog niet gedacht. Niet te klagen Óok de 25-jarige Harm Jan Buruma van het Instituut voor de Journalistiek in Utrecht, is vandaag niet naar Amsterdam gegaan. „Natuurlijk is het goed dat er aandacht wordt besteed aan de problemen in het on derwijs. Maar ik vind dat stu denten momenteel eigenlijk niet te klagen hebben. Ik kan van mijn geld, basisbeurs plus 250 gulden van mijn ouders, best rondkomen. Ik ben zelfs in de luxe positie dat we met acht man een telefoon en twee kranten kunnen delen". Hoe tevreden ook, toch heeft hij ook moeite met de nieuwe bezuiningsronde: „Ik ken wel mensen die van 750 gulden per maand moeten leven, maar dat is echt het absolute minimum. Dan moet je alles schrappen: geen telefoon, geen krant, geen film en boek, een paar keer brood in plaats van warm eten. En ik vraag me af of dat voor de algemene ontwikke ling van ons onderwijs nu wel zo gezond is". Hij zit evenmin op de OV-kaart te wachten: „Ik geef nu bij lange na geen 62 gulden aan reisgeld uit. Van de andere kant lijkt het me wel heerlijk opi overal gratis te kunnen instappen". De mogelijkheid dat iedere student straks geld zou moetéh lenen, zet hij het liefst ver van zich af: „Ik moet er niet aan denken, want voor een begin nend journalist is het beslist geen vetpot". Foutje De 19-jarige Essie de Vries, eerstejaars recreatief- en toe ristisch werk, heeft nog vreemdere dingen meege maakt. Zij veranderde in het begin van het jaar van studie richting, meldde dat keurig bij de instanties in Groningen, maar maakte daarbij een schrijffoutje. Met gevolg dat zij nog nooit het geld van haar basisbeurs heeft ontvangen. Zij heeft al vele pogingen on dernomen om haar recht te halen, maar tot dusver ver geefs. Toch laat ze zich daar door niet ontmoedigen. Ze woont in een leuke kamer van 333 gulden, die zij tot dusver van haar spaargeld heeft be taald. („Maar nu sta ik toch wel in de rode cijfers".) Ze bekent: „Het is natuurlijk wel rot om zo te moeten leven. Ik kan me bijvoorbeeld niet meer herinneren dat ik nieu we kleding heb gekocht. Het wordt dus hoog tijd dat ze er achter komen dat er ergens een foutje in de computer zit. Want tot dusver weet ik eigen lijk niet wat een gewoon stu dentenleven is. En als de plan nen van Ritzen doorgaan, zal ik dat nooit weten ook". HELMA VAN DEN BERG JÉ. Dr. j. Zeldenrust. foto: anp Dr. Zeldenrust (83) overleden DEN HAAG Dr. J. Zelden rust is naar nu pas bekendge maakt is op 5 juni in zijn woon plaats Den Haag overleden. Hij werd 83 jaar. Zeldenrust genoot jarenlang grote bekendheid als patholoog-anatoom. In die hoe danigheid voerde hij gedurende 35 jaar duizenden gerechtelijke lijkschouwingen uit. Zeldenrust is gisteren in besloten kring ge cremeerd. Zeldenrust behaalde zijn artsendiploma in 1933 aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen. In deze stad èn in Lei den bekwaamde hij zich verder in het vak van patholoog-ana toom. Na enige tijd werkzaam te zijn geweest in de Achter hoek verbond hij zijn naam vanaf 1948 tot 1984 aan het ge rechtelijk geneeskundig labora torium in Rijswijk, waar hij ook directeur werd. Zeldenrust, ge ridderd in de Orde van de Ne derlandse Leeuw, werkte als patholoog-anatoom door tot zijn 77e levensjaar. Na 1958 kreeg de arts heel Nederland 'onder zijn hoede'. Hij zei daarover in een interview: „Ik heb altijd in teresse gehad in het zoeken naar de oorzaak van dingen. Niet in het openmaken of snij den, dat is een techniek die je moet beheersen, dat speelt geen rol. Een schilder moet tenslotte ook gewoon omgaan met zijn verf en penselen, maar daar mee ben je nog geen schilder". In zijn loopbaan raakte Zelden rust betrokken bij tal van ge ruchtmakende moordzaken zo als de Japanse koffermoord en de tweevoudige gif moord met dokter O. als verdachte. Veel vuldig werkte hij samen met A. Baantjer, oud-rechercheur bij de Amsterdamse politie en au teur van vele detective-boeken. „Als ik aan Zeldenrust vroeg hoeveel secties hij had verricht, antwoordde hij altijd: 'Geen idee, maar ik zou er een aardig stadje mee kunnen vullen", al dus de oud-politieman vanmor gen in een reactie op het over lijden van de arts. „Hij was be zeten van zijn vak en had ge weldige capaciteiten. Hij werk te ook altijd veel sneller dan zijn collega's. Dit kwam volgens mij ook omdat hij stokdoof was en dus niet zo snel werd afge leid". Zonverbrande tint en zonnestralen vijanden van de huid NEW YORK - Is de zon verbrande tint gezond? Uren lang bakken in de zon zou noodlottig kunnen zijn voor de huid. De recente moderne en medische onderzoekingen zou den tot deze slotsom zijn ge komen. De UV-stralen van de zon schijnen tot een versneld verouderingsproces van de huid te leiden, en derhalve duidelijk zichtbare rimpels te veroorzaken bij zowel mannen als vrouwen. Dit zou overigens niet het enige schadelijke ef- fekt zijn volgens de Ameri kaanse dermatologen die daarom aanraden om te begin nen met korte tijd in de zon te zitten en gedegen voorzorgs maatregelen te nemen om de huid niet aan nog ernstiger ri- siko's bloot te stellen. Onderzoekers uit de hele wereld zijn derhalve doende nieuwe barrières te vinden om de zonaanbidders zodoende te gen onaangename verrassin gen te beschermen. Kort gele den hebben onderzoekers van een bekende, in New York ge vestigde multinational een drievoudige zonnefilter ont dekt die het effect van schade lijke stralen schijnt te neutra liseren en daarom ook een ge vaarloze maar tevens intensie ve en duurzame zonnebrand kan garanderen. Na uitgebreide proefne mingen in Amerikaanse on derzoekinstituten zijn de zon- nebrandprodukten met de nieuwe Filters in een nieuwe versie, één voor kinderen en één voor volwassenen, nu be schikbaar in de apotheek, op de markt gebracht door Korff. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De Ka mer heeft meer behoefte aan informatie dan ik had ingeschat. Ik zal daar in het vervolg meer reke ning mee houden". Staats secretaris Van Amelsvoort (financiën) toonde zich gisteren berouwvol in het debat over de organisato rische problemen bij de belastingdienst. Met zijn belofte om de Tweede Kamer „in ruime mate, tot in detail en periodiek" op j de hoogte te houden van de pro blemen bij de fiscus, kon Van Amelsvoort een groot deel van de kritiek bij de fracties weg nemen. Die kritiek was ont staan na het uitlekken van een interne notitie over de proble men rond de reorganisatie bij de belastingdienst. Als niet snel zou worden ingegrepen dan zouden dé problemen, al dus de notitie, weieens kunnen leiden tot een belastingtegen valler, oplopend tot 1 miljard gulden. Van Amelsvoort werd door de Kamer op het matje geroepen. Uiteindelijk werd duidelijk dat de problemen, die vooral be trekking hebben op huisves ting en automatisering, al door oud-minister Ruding van fi- Staatssecretaris Van Amelsvoort nanciën waren gesignaleerd. Van Amelsvoort erkende, na een eerdere ontkenning, dat hij al langer „globaal" op de hoogte van de problemen was. Met name de oppositie ver weet de bewindsman dat hij relevante informatie had ach ter gehouden. In een motie drongen VVD, D66 en Groen Links er bij de staatssecretaris op aan in de toekomst „de Ka mer ruimhartiger en in een vroeg stadium te informeren", hetgeen de staatssecretaris toe zegde. Hij tekende daar echter bij aan dat hij niet zo ver wil gaan dat hij elke ambtelijke notitie door zal sturen naar de Kamer. Op het departement van-financiën is er.een voort durende stroom van stukken over onder meer het belasting apparaat. Veel van die infor matie is volgens Van Amels voort „onvoldragen" en slechts bestemd voor intern gebruik. Dat gold voolgens de staatsse cretaris overigens ook voor de uitgelekte notitie. Volgens hem was het stuk slechts een summier uittreksel van een tussentijds rapport dat in op dracht van het ministerie door een Amerikaans adviesbureau was verricht. „Van besluitvor ming was geen sprake en daarom was er ook geen enke le reden het stuk aan de Tweede Kamer te verstrek ken", aldus de staatssecretaris. Het officiële rapport zal nog voor de zomer verschijnen. KAMERLID VAN NOORD AANGEKLAAGD WEGENS DIERENMISHANDELING DEN HAAG „Mijn kuikens zijn niet verwaarloosd. Ze zijn goedbevederd en zien er prima uit. Meer wil ik niet zeggen, want dan lijkt het er op alsof ik me tegen het Dierenbevrij dingsfront en de Stichting Lek ker Dier verdedig. Dat is hele maal niet nódig". Zo reageerde het CDA-kamerlid Van Noord gisteren op de aanklacht we gens dierenmishandeling die de Stichting Lekker Dier tegen hem heeft ingediend. Woord voerder Paul Schaap van de stichting zei dat de aanklacht na ampel beraad is ingediend op basis van een diaserie die de Haagse persfotograaf Fred Hess vorige week in een schuur van Van Noords pluimveeboerderij heeft gemaakt. gaaibaai door WILLEM RUSTIER Met kogelvrije vesten uitgeruste leden van het begeleidingsteam brachten gisteren de verdachten naar het speciaal beveiligde ge bouw in Haarlem voor de laatste dag van het proces. HAARLEM Tegen de drie laatste Colombianen die gisteren in Haarlem terechtstonden in verband met de IJmuidense cocaï nevangst is ook de maxi mumstraf van 16 jaar cel geëist. Volgens officier van justitie mr. O. van der Veen hebben alle Colom bianen een zelfstandige en onmisbare rol gespeeld bij de invoer van 2658 kilo cocaïne. Hoewel justitie geen duidelijk beeld heeft van de rolverde ling in de drugsorganisatie, geldt de 39-jarige R.G. toch als de belangrijkste verdachte. Andere betrokkenen hebben deze Colombiaan aangewezen als degene die de touwtjes in handen had. Officier Van der Veen noemde G. die tijdens zijn zaak niets wilde zeggen, de zwaarste ver dachte. Volgens hem vormde de Colombiaan de verbinding tussen alle andere schakels in deze zaak. „Ik moet voorzich tig zijn met mijn conclusies", aldus de officier, „maar deze man was toch de leider". De advocaat van G., mr. M. Moszkowicz, bestreed het standpunt van de officier. Vol gens hem heeft de politie wel iswaar veel cocaïne boven wa ter gehaald, maar zijn de grote bazen opnieuw buiten schot gebleven. De vermeende gangmaker van de bende was geregeld in ge zelschap van zijn zwager, de 35-jarige O.F. Deze gaf voor de rechtbank toe dat hij werk voor de drugsorganisatie heeft verricht. De man wisselde contant geld, vermoedelijk af komstig van drugsverslaafden, om in dollarcheques. Daarnaast werd nog een ande re Colombiaan, de 50-jarige A.O., ingezet voor het inwisse len van contant geld. De man zei nooit vermoed te hebben dat hij met een drugsbende in zee was gegaan. Hij zou in Ne derland zijn gekomen om in een vruchtesappenfabriek te werken. Officier Van der Veen hechtte weinig waarde aan de verha len van de Colombianen. Hij zag voor geen enkele verdach te aanleiding om minder dan de maximumstraf van zestien jaar te eisen. De rechtbank doet op 21 juni uitspraak. Computerkraker neemt wraak op TU Eindhoven EINDHOVEN Een tot nu toe onbekende computerkraker heeft in verschillende computers van de Technische Universiteit Eindhoven een schade aangericht die wellicht in de tienduizen den guldens loopt. De kraker verschafte zich via de telefoon toegang tot een netwerk van computers op de faculteit elektro techniek en wiste alle gegevens van een aantal harde schijven. De kraker, die kennelijk uit rancune tegen een medewerker van de universiteit heeft gehandeld, liet na zijn daden boodschappen voor hem achter. De betreffende medewerker heeft in het ver leden verschillende krakers opgespoord die de computers van de TU op een betrekkelijk onschuldige manier misbruikten. VOOR KLUSSEN AAN HUIS Woningbouwvereniging eist tien mille van Van Zeil (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voor malige CDA-staatssecreta- ris van economische zaken Piet van Zeil, thans bur gemeester van Heerlen, moet de woningbouwver eniging Juliana uit Utrecht een bedrag van bijna 10.000 gulden beta len. De woningbouwver eniging heeft hiertoe een vordering ingediend bij de Utrechtse rechtbank. De vordering dateert uit het eind van de jaren zeventig toen Van Zeil, destijds nog KVP-kamerlid, commissaris van woningbouwvereniging Juliana was. In die laatste hoedanigheid heeft hij een timmerman van Juliana een aantal klussen in zijn huis te Nieuwegein laten opknap pen, waarvoor hij nooit een cent heeft betaald. In 1985 kwam dit aan het licht naar aanleiding van een onder zoek naar financiële malver saties door de directie van Juliana. Volgens de woningbouwver eniging had Van Zeil voor karweitjes als het plaatsen van een vlaggestok, het aan brengen van een afdakje bo ven de open haard en het reinigen van de CV-ketel on geveer 6500 gulden moeten betalen. Inmiddels is dat be drag inclusief rente opgelo pen tot bijna tien mille. Van Zeil heeft vijf jaar geleden al ruim 1500 gulden aan Julia na overgemaakt. Meer wilde hij echter niet betalen omdat de betreffende klusjes hem naar zijn zeggen gratis warerl aangeboden. UTRECHT Ondanks sterke aanwijzingen dat een lage dagelijkse dosis aspirine in sommige zwan gerschappen gunstig werkt, is nader onderzoek met veel patiënten vereist voordat zeker is of aspiri ne meer voor- dan nade len oplevert. In ieder ge val mag tijdens de eerste twaalf weken van de zwangerschap geen aspiri ne worden gebruikt. Dat schrijft vrouwenarts prof.dr. M. Keirse van het Academisch Ziekenhuis Lei den in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. Aspirine verdunt het bloed zo dat er minder kans is op stol lingen. Zo krijgen hartpatiën ten na een infarct vaak een as pirientje voorgeschreven. Ook zwangere vrouwen wordt door hun arts steeds vaker aangera den aspirine te slikken om hoge bloeddruk te voorkomen en groeiachterstand in de baarmoeder tegen te gaan. Bo vendien kunnen voortijdige weeën worden onderdrukt. Hoe aspirine nu precies werkt (vooral tijdens de zwanger schap) is nog steeds niet duide lijk. Volgens Keirse blijkt uit on derzoek dat vrouwen die aspi rine kregen voorgeschreven minder vaak een te licht kind ter wereld brachten. Maar an der onderzoek doet weer ver moeden dat blootstelling voor de geboorte aan aspirine nade lig kan werken op de intellec tuele ontwikkeling. „Omdat de beschikbare gegevens elkaar tegenspreken, is terughou dendheid in het voorschrijven van aspirine (ook in lage do ses) in de eerste twaalf weken van de zwangerschap zeker aan te bevelen", zo schrijft de vrouwenarts. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3