Zwitserse regering bemoeit zich met bisschopsbenoeming Est gekozen tot nieuwe patriarch Russische kerk Goed dat scholen onderling verschillen CeicLcGomcml t kerk wereld Christelijke Ambassade betaalt voor emigratie Sovjet-joden Rooms- Katholieke Kerk blijft groeien Schoolwijzer Bezetters Eindhovense Lambertuskerk na 18 jaar strijd beloond Epilepsie? miT ÊcidócSoiwatit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSomant VRIJDAG 8 JUNI 1990 PAGINA :in' NIET MEER WEDDEN OP OPVOLGER AARTSBISSCHOP RUNCIE LONDEN Een van de groot ste Britse bookmakerfirma's, William Hill, accepteert geen weddenschappen meer over de opvolging van de anglicaanse aartsbisschop Robert Runcie. Hill nam zijn beslissing nadat opeens enorme bedragen wer den gezet op bisschop John Taylor, die tot voor kort als volstrekte outsider werd be schouwd (10:1). De plotselinge opkomst van de bisschop van St. Albans (in middels 5:2) als hoofd van de Anglicaanse Kerk heeft vol gens een woordvoerder van de bookmakersfirma waarschijn lijk te maken met een enquête waarin Taylor voor 42 procent van de ondervraagden favoriet is. De firma sluit echter ook niet uit dat er geheime infor matie is uitgelekt en vond het daarom beter de weddenschap pen te beëindigen. De bisschop in kwestie reageerde opge lucht: „Ik beschouw mezelf niet als een paard." Andere Britse bookmakers houden hun bureaus nog wel open voor de kerkelijke wed denschappen. Bij Ladbroke staat aartsbisschop John Hab- good van York hoog bovenaan (3:1). Andere favorieten zijn aartsbisschop Robin Eames van Armagh en bisschop John Waine van Chelmsford, beiden met een quote van 7:2. Taylor staat bij Ladbroke 4 tegen 1. Meteen nadat Runcie enkele maanden geleden bekend maakte dat hij per 31 januari 1991 zijn functie als primaat neerlegt, kwamen de bookma kers in actie. Op dit moment is een commissie van de Kroon op zoek naar twee mogelijke opvolgers, waaruit de Britse premier Margaret Thatcher uiteindelijk haar keus moet maken. Wat kort is en goed is tweemaal goed BERN/ZURICH De benoeming van de om streden bisschop Wolf gang Haas is inmiddels ook in de Zwitserse rege ring onderwerp van ge sprek. De christen-demo cratische parlementariër Rolf Seiler heeft het ka binet gevraagd een verte genwoordiger bij het Va- ticaan te benoemen om in de toekomst dit soort on gelukken te voorkomen. zo'n openlijke opstand", aldus Seiler, verwijzend naar de nog steeds groeiende stroom kerkelijke protesten tegen de zeer behoudende Haas. Ver dere toespitsing van het con flict betekent volgens hem een gevaar voor de religieuze vrede in Zwitserland. De diplomatieke betrekkin gen tussen Zwitserland en het Vaticaan zijn eenzijdig: in Bern zetelt wel een vertegen woordiger van het Vaticaan, maar de kerkelijke staat moet het sinds jaar en dag zonder Zwitserse diplomaat stellen. Seiler vindt het onderhand wenselijk dat het kabinet aan Het ontslag van vicaris-gene raal Gebhard Matt, een van de eerste impopulaire maatre gelen van de nieuwe bisschop van Chur, heeft in vijf dagen tijd al meer dan 10.000 pro testbrieven opgeleverd. Voor Matts opvolger Christoph Cas- setti is vanaf 1 juni overigens nog geen plaats op het bureau van het vicariaat. De werkge ver deelde mee dat Matt recht heeft op een overgangsperio de van drie maanden en in die tijd ook nog aanspraak kan maken op bureau-facili teiten. JERUZALEM De In ternationale Christelijke Ambassade in Jeruzalem financiert vluchten met Sovjet-joden naar Israël. Per vlucht wordt 80.000 dollar (ruim 150.000 gul den) aan de Jewish Agen cy overgemaakt. Christe-' nen in de Bondsrepu bliek, Zweden en Finland hebben dergelijke vluch ten gesponsord. „Op deze wijze willen we christenen in de hele wereld uitdagen daadwerkelijk de Sovjet-joden te helpen," aldus ds. Johann Lückhoff, direc teur van de Christelijke Am- Ds. Willem J. Glashouwer, voorzitter van de Nederlandse stichting Christenen voor Is raël, voegt er aan toe: „Wij vormen een uitzondering in Europa. De meeste kerken, inclusief het Vaticaan, staan niet achter Israël." Het zijn overigens niet alleen joden, maar ook christenen die op het Ben Goerion-vlieg- veld in Lod landen. Ongeveer eenderde van de Sovjet-joden heeft een christelijke echtge noot of echtgenote, het gevolg van jarenlange assimilatie. Israëlische autoriteiten ver wachten dat zo'n 20.000 Sov jet-joden per maand in Israël zullen arriveren. Al meer dan een miljoen Joden in de Sov jetunie hebben een uitreisvi sum aangevraagd. Minder dan 0,1 procent vestigt zich op de Westelijke Jordaanoever of in de Gazastrook, terwijl onge veer 10 procent terecht komt in Jeruzalem, inclusief het Arabische Oost-Jeruzalem. De Christelijke Ambassade werd in 1980 vanuit Neder land opgericht als reactie op de oproep van de Veiligheids raad aan de regeringen hun ambassade terug te trekken uit Jeruzalem, dat buiten Is raël niet als de hoofdstad van de joodse staat wordt erkend. Op verzoek van de Israëlische regering heeft de Christelijke Ambassade toegezegd geen pogingen te ondernemen jo den tot het christendom te be keren. Hoogleraar Nijmegen wordt priester DEN BOSCH Bisschop J. ter Schure van Den Bosch wijdt morgen de Nijmeegse hoogleraar in de wijsbegeerte dr Cees Struyker Boudier (52) tijdens een plechtige eu charistieviering in de Sint- Janskathedraal in 's-Herto- genbosch tot priester. Naast hem worden nog drie andere diakens tot priester gewijd. Struyker Boudier studeerde theologie in Leuven. Voordat hij in Nijmegen tot hoogleraar werd benoemd was hij jaren lang psychologisch consulent van instellingen van reclasse ring en maatschappelijk werk. Struyker Boudier is weduw naar en vader van twee kin deren. Hij was actief binnen de Dominicusparochie in Nij megen en deed in één jaar zijn priesteropleiding. Voor zijn priesterschap zal hij drie- tiende van zijn professoraat inleveren. Hij is een voorstan der van een minder conserva tief denken van de kerk over seksualiteit. Naast Struyker Boudier wor den gewijd Mare Timmer mans (25), lid van de Emma- nuüelgemeenschap Nederland te Helvoirt, Felie Spooren (36), tot zijn diakenwijding katecheet en schoolpastor in Tilburg en lid van de Fraters in Tilburg, en Gerard van Hoof (35), voormalig onder houdsmonteur. Een aantal bisschoppen, deel uitmakend van de verkiezende raad. MOSKOU De Russ- sisch-Orthodoxe Kerk heeft metropoliet Aleksej van Leningrad en Novgo rod gekozen tot haar nieuwe leidsman. Hij volgt als patriarch van Moskou en geheel Rus land patriarch Pimen op, die 3 mei op 79-jarige leeftijd is overleden. Aleksej (67), lid van het Sov jetcongres van volksafgevaar digden sinds maart en een van de presidenten van de Conferentie van Europese Kerken, komt aan het hoofd te staan van een kerk, die in de Sovjetunie ongeveer 50 miljoen geloviggen telt en in het buitenland enkele miljoe nen. De verkiezing door de natio nale raad van bisschoppen, priesters en leken, waarin elk bisdom is vertegenwoordigd, vond donderdag plaats in het Drieëenheid-Sint Sergius- klooster te Zagorsk bij Mos kou. Patriarch Aleksej werd op 23 februari 1923 geboren als Aleksej Ridiger te Tallinn, de hoofdstad van Estland. In 1961 werd hij benoemd tot bisschop van Tallinn en Est land, drie jaar later tot aarts bisschop. Aleksej is sinds enige jaren permanent lid van de Heilige Synode, het belangrijkste be stuurslichaam van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk. Buiten de Sovjetunie is hij bekend als een van de presidenten van de Conferentie van Europese Kerken (KEK), die vorig jaar de Europese bijeenkomst over gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping te Basel organiseerde. Verder is hij actief in de Wereldvredes- raad, die altijd trouw het vre desbeleid van het Kremlin heeft gevolgd en zoals de ove rige metropolieten heeft hij zich jarenlang geconformeerd aan wat de Sovjetstaat van hen verwachtte. In het hevig vervuilde Estland heeft hij zich de laatste tijd ingezet voor het milieu. Joodse verdeeldheid over protest tegen Israël AMSTERDAM De ortho doxe rabbijnen van Neder land vinden het 'een kwalijke zaak' dat enkele joodse orga nisaties zondag en maandag tegen het beleid van Israël gaan demonstreren. Om hun solidariteit met de joodse staat te betuigen, zullen de rabbij nen op hetzelfde moment een bezoek aan de ambassadeur van Israël brengen. Onder het motto 'Joodse orga nisaties willen vrede met de PLO' hebben het kritisch joods platform Blanes, de stichting Joods Palestijnse Di aloog en het comité Vrouwen in het Zwart opgeroepen tot een 'picket-line' van 24 uur voor de Israëlische ambassade in Den Haag. De rabbijnen willen vooral de indruk weg nemen dat de drie organisa ties namens joods Nederland spreken. Vrede met de PLO achten zij „verraad aan de werkelijke vredesidealen van onze broe ders en zusters in Israël". „Een ieder dient zich te be denken dat op het moment dat deze picket-line plaats vindt in Israël duizenden jon ge mensen op wacht staan. Dat zijn de Israëlische solda ten die de joodse staat en haar volk beschermen tegen de moordende aanslagen en oor logsdreigingen van die orga nisaties als Blanes vrede den ken te kunnen sluiten." In de een verklaring van de organisaties wordt de PLO gevraagd zich te distantiëren van de recente aanval van de PLF aan de Israëlische kust. VATICAANSTAD Het aantal rooms-katholieken is tussen 1978 en 1988 met 19 procent gegroeid tot bijna 890 miljoen. Dit blijkt uit het sta tistische jaarboek van de Rooms-Katholieke Kerk dat donderdag in het Vaticaan is gepresenteerd. In Afrika groeide de RK Kerk in deze jaren met onge veer 50 procent en telt nu naar schatting 81 miljoen le den. Het aantal bisschoppen steeg met 13 procent tot 4.126 Wereldwijd telt de kerk in middels 401.930 priesters, zo meldt het jaarboek. Jongerendag jubilerend WKJ in Den Bosch De Werkgroep Katholieke Jongeren bestaat twaalf en een half jaar en viert dit mor gen in Den Bosch met een bij eenkomst in de Kempenhal van de Brabanthallen in Den Bosch. De Werkgroep wil jonge men sen stimuleren tot een bewus tere geloofsbeleving en doet dit door het in stand houden van zo'n veertig aparte afde lingen en via activiteiten zoals een voettocht naar Banneux, jongerenkampen en tiener kampen en een jaarlijkse ont moetingsdag. Het feest begint in Den Bosch om 14.30 met een eucharistie viering door mgr. J. ter Schu re. Daarna is er toneel en di verse sketches, 's Avonds tre den diverse bands op. Kosten 10, inclusief maaltijd. Je hoort nogal eens zeg gen, dat in ons land de scholen van verschillende richtingen steeds meer op elkaar zouden gaan lij ken. Aan de andere kant is het maar al te duidelijk dat ons land steeds pluri former en meer multi cultureel wordt. Hoe valt dat met elkaar te rijmen? En wat in dit kader te denken van zogeheten sa menwerkingsscholen en van het openbaar onder wijs? Om een indruk te krijgen van de omvang van onze plurifor miteit en van het verschil tus sen de verschillende richtin gen moet men eens kijken naar de verschillende stro mingen die zich in aetherland manifesteren. Vlak na de oorlog werden de uitersten zo min of meer ge vormd door de NCRV en de VARA. Er zijn toen pogingen in het werk gesteld om te ko men tot een Nationale Om roep. Met name gebeurde dat door de aanhangers van de zogeheten doorbraak, die con- fesssionele partijvorming niet meer zagen zitten. Die Natio nale Omroep heeft het niet gehaald. Tegenwoordig spreekt men hoogstens over meer samwer- king tussen verschillende pu blieke omroepen, maar als men nu naar de uitersten kijkt, de EO en de VPRO dan is die afstand toch bepaald door drs. K. de Jong Ozn. veel groter geworden vergele ken bij 1945. Een bekende uit spraak van Idenburg luidt: de kracht van een natie blijkt uit de manier waarop zij met haar verscheidenheid omgaat. Verscheidenheid in de om roep maar ook in het onder- Pacificatie Men weet dat de schoolstrijd, eind vorige eeuw, begin deze eeuw daarover ging: om de verschillende richtingen, stro mingen, in ons volk het recht te geven eigen scholen op te richten waar kinderen onder wijs konden krijgen zoals de ouders-oprichters dat wen sten. Dat werd het bijzonder onderwijs, dat nu 70% van het totale onderwijs uitmaakt. Dat bijzonder onderwijs wilde niet alleen het recht om te be staan, men vond ook dat men als belastingbetalers recht had op evenveel geld voor het on derwijs als zij die hun kinde ren naar een openbare school stuurden. Die gelijkstelling kwam bij de Pacificatie van 1917 en duur tot vandaag de dag voott. Het openbaar kreeg een apar te positie als 'vluchtheuvel- school'. Iedereen had recht op onderwijs. Als men z'n kinde ren niet naar een bijzondere school in de regio wilde stu ren moest daar voor leerlin gen van allerlei soorten rich tingen een openbare school zijn. Deze moest daarom neu traal zijn en algemeen toegan kelijk. Nu zijn er nogal wat voorstanders van de openbare school die vinden dat zij veel meer moet zijn dan zo'n vluchtheuvelschool, namelijk een soort samenerkingsschool, waarin mensen van verschil lende richtingen samenwer kingen in het onderwijs. De genen die dit wilden zijn al tijd een minderheid in ons volk gebleven. Bovendien stu ren een kleine 90% van de kerkelijk meelevenden kinde ren naar een confessionele school. Nog eens plm. 5% naar een zogeheten bijzonder-neu- trale school. Dat komt er dus op neer, wat velen al lang wisten, dat het openbaar on derwijs op de meesten plaat sen gewoon de school is ge worden van het onkerkelijk deel van ons volk. Verder moet worden gecon stateerd dat op vele openbare scholen weinig aan de identi teit wordt gedaan, zoals die in de wet wordt verwoord (bij dragen aan de ontwikkeling van de leerlingen met aan dacht voor de levensbeschou welijke en maatschappelijke waarden zoals die leven in de Nederlandse samenleving). De meeste scholen waarin confessionelen en niet-con- fenssionelen (of hoe men ze ook wil noemen) samenwer ken, zijn geen openbare maar bijzondere scholen. In de kringen van die samenwer kingsscholen vindt men vaak de openbare bestuursvorm niet de meest geschikte om tot een goede samwerkingsschool te komen. Het lijkt me, dat zij gelijk hebben. Want in zo'n school moeten de ouders van allerlei richtingen veel voor het zeggen hebben, bepaald meer dan in openbare, die toch altijd overheidsscholen blijven. Voorstanders van confessionele (rooms-katho- liek- en protestants-christe lijk) onderwijs voelen niet voor zo'n samenwerkings school als hierboven beschre ven, omdat zij de „bandbreed te" van de pluriformiteit te groot vinden. Zoals hierboven al geschetst werd is de pluri formiteit van de Nederlandse samenleving steeds verder toegenomen. Daarom lijkt het hun (en mij) ondoenlijk om in zo'n brede samenwerking tot een duidelijk schoolconcept te komen. Binnen het confessio neel onderwijs kunnen er naast de P.C. -en R.K. scholen ook nog z.g. interconfessionele scholen zijn, waarin protes tanten en katholieken samen werking. Programmascholen Het is dus beter om de pluri formiteit van onze samenle ving tot uitdrukking te laten komen in verschillende, dui delijk van elkaar te onder- scheiden scholen. Dan valt er voor de ouders echt iets te kiezen. De duidelijkheid in de identiteit van die scholen en de presentatie ervan zou sterk gediend worden als die scho len in een kort program zou den aangeven hoe zij hun doelstelling vertalen in hun onderwijs- en vormingsaan bod. Daarover zouden allen binnen de school het eens moeten worden. Het zou de pluriformiteit daar ook goed kunnen inkaderen. Zo'n pro gram zou trouwens aan te be velen zijn voor scholen van alle richtingen. Zo kan de pluriformiteit in onze samen leving leiden tot scholen die zich onderscheiden door hun „openbare" programs. Als we de pluriformiteit goed vertalen, gaan scholen dus juist minder op elkaar lijken. Het is voor de omgang met onze verscheidenheid van es- sentieële betekenis dat de ver schillende richtingen in het onderwijs niet als hun eerste prioriteit zien elkaar te be vechten om hun „marktaan deel", maar ieder voor zich in de eerste plaats proberen vorm te geven aan hun pro- EINDHOVEN/DEN BOSCH Bisschop Ter Schure van Den Bosch heeft achttien jaar na de bezetting van de Eindho vense Lambertuskerk weer een officiële pries ter aangesteld voor deze parochie. „De bezetters zijn uiteindelijk beloond voor hun doorzettingsver mogen. Ze hebben de kerk open willen houden en dat is ze gelukt", aldus zijn woordvoerder. De Lambertuskerk zou na sa menvoeging van een aantal parochies in 1972 op last van het bisdom worden gesloten. De parochie nam dat niet, ging over tot de bezetting van de kerk en vocht (tevergeefs) tot in Rome de beslissing van de bisschop aan. De stichting Lambertuskerk heeft er sindsdien voor gezorgd dat de vieringen konden doorgaan - tegen de wil van het bisdom. Enige tijd geleden heeft ze de bisschop verzocht de betrek kingen te normaliseren. Ter Schure heeft nu Jan Groos - een van zijn eerste wijdelingen - benoemd voor de Lambertusparochie. Deken F. Verhoeven van Eindhoven, tevens pastor van Gestel-Zuid waarbij de illega le parochie zich nu moet voe gen, wil echter wel kwijt dat het goed is dat de Lambertus- gemeenschap uit zijn isole ment komt. In de loop der jaren heeft deze parochie „een bepaald stempel" gekregen. De gelovi gen hechten zeer aan een tra ditionele liturgie en hebben hun eigen identiteit in de on derhandelingen met het bis dom ook goed laten meespe- Walesa's positie WALESA, de held van het vrijheidslievende Poolse volk.i n) als leider van de vakbond Solidariteit een machtig man. Hi moet echter ophouden politiek te bedrijven met zijn vak 1 bondspet op. Steeds duidelijker blijkt immers dat hij voor d grote politiek zo weinig gevoel heeft, dat zijn positie in d fe volksbeweging rond de vakbond en de politieke arm van S lidariteit steeds omstredener wordt. NOG vers in het geheugen liggen zijn onduidelijke uitspra sd i ken of hij nu wel of niet president van Polen wil worden a] ren opvolger van generaal Jaruzelski. Vervolgens heeft hij ziel ieu in de afgelopen dagen een aantal omstreden beslissingen vern oorloofd. Zo heeft hij Wujec ontslagen als secretaris van he i, Burgercomité, waarvan Solidariteit gebruik maakt om verkiezingen mee te doen. Verder heeft hij het aftreden g ëist van Micnik, de hoofdredacteur van Gazeta Wyborcza, i krant van Solidariteit. Beide mannen behoren al tien jaar t( de naaste medewerkers van Walesa. En een derde man vai^ het eerste uur, Bujak, heeft nu zelfs een openbaar debat g ëist over het conflict tussen Walesa en de krant. HET is duidelijk dat de al lang in Solidariteit sluimerendl conflicten zijn aangescherpt. Niemand verhult dat er voorf durend onenigheid is tussen enerzijds Walesa en anderzijdl het politieke leiderschap rond premier Mazowiecki en fraJ tieleider Gieremek. De voormalige raadgevers van Walejf schilderen hem steeds vaker af als een volksmenner die 1 regeringswerk ondermijnt. Nog vorige maand heeft hij 'oorlog' verklaard aan de regering, waarin 'zijn' Solidarite toch de boventoon voert. WALESA maakt het zijn tegenstanders niet gemakkelijl Maar het lijkt wel alsof zijn scherpe uitlatingen meer worde gevoed door onvrede met zijn rol in het na-communistiscl Polen, dan aan werkelijke betrokkenheid bij de toekom van zijn land. AlS de spanningen blijven toenemen, zou het stevige blo van Solidariteit wel eens sneller dan vermoed uit elka kunnen vallen. Polen bevindt zich nog niet in de situat waarin het een dergelijke crisis zonder al te veel schade ki verwerken. Voor het beheer van de zieke economie, ma evenzeer voor het opvangen van de problemen rond de Duil se hereniging, heeft Polen behoefte aan een stabiele reg ring, die een eigen beleid kan voeren. De uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen geven lidariteit die mogelijkheden. En daarmee is Solidariteit een stap verder dan de andere nieuwe, democratisch gekoze machthebbers in Oost-Europa. Grotere macht maakt echti ook de verantwoordelijkheden groter. Voorzover er nog twi] fels waren, zijn die door de uitslagen van de gemeenteraad verkiezingen weggenomen. Het communisme heeft opgehou den te bestaan; zijn kandidaten voor de raadszetels zijn we gevaagd. Als Solidariteit nu faalt, kan het alleen zichzelf ii verwijten. Hopelijk zal ook Walesa zich dat voldoende real seren. Verwarrende vernieuwing HET debat over de positie van het bijzonder onderwijs het geheel van de sociale vernieuwing is geëindigd zoals Wen moest eindigen: de positie van het bijzonder, dat is over hi algemeen protestants-christelijk en rooms-katholiek ond< wijs, wordt door niemand in de Tweede Kamer ter discus? gesteld. Zelfs het zwaard van Damocles voor het bijzoni onderwijs, de arbitrageregeling die nodig zou zijn als de I* sturen in het bijzonder onderwijs en de gemeenteraden he niet eens kunnen worden over de besteding van het sociale vernieuwingsgeld, is zomaar weer verdwenen. Eind vorige week dreigde er, door de ongelukkige formu lering van het kabinetsstandpunt (minister Dales), nog eei storm, nu is het weer windstil. Want alle partijen steunen d kabinetsplannen ten aanzien van de sociale vernieuwing. Maar wat een verwarring heeft de Kamer bij de voortl zetting van het debat over de sociale vernieuwing, gezaaii voordat iedereen het met elkaar eens was over de inhoui van woorden en begrippen. Het leek wel alsof sommige ka merleden en minister Dales eerst niet wilden toegeven vori ge week te hebben beweerd dat het bijzonder onderwijs ziel diende te voegen naar de wensen van de gemeenteraad al uitvoerend orgaan van de sociale vernieuwing. En dat, het bijzonder onderwijs ging dwarsliggen, de arbitragecom missie dan wel zou 'ingrijpen'. Met veel omhaal van woordei is tenslotte toegegeven dat de grondwet ten aanzien van d rechten van het bijzonder onderwijs duidelijke taal spreekt. Zet jezelf nik buitenspel Nederland telt ruim 90.000 mensen met epilepsie. Is dat ook bij u deel van het leven? Praat mee. Word lid. EPILEPSIE VERENIGING NEDERLAND Voor alle Informatie: (030) 52.35.78. Of EPILEPSIE EN MAATSCHAPPIJ schrijf naar: postbus 9587, 3506 GN Utrecht Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon- 071 - 122 244 Postadres postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon- 071 - 313 677 van ma t/m vr. van 8.30 tot 17 00 u. Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 van ma. t/m vr van 18.00 tot 19.00 u. op za van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart: per maand f. 24,85 per maand f. 25,85 per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. 75,10 per jaar f. 284,50 per jaar 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2