Zwart werken mag, uitkeringsfraude niet Voldragen 13 14 15 17 19 u r§ ENQUETE ERASMUS UNIVERSITEIT: Ontbossing gaat veel sneller dan gedacht Chaos bij aankomst van Oranje Tsjechoslowakije rekent af met communistisc Lichtpuntjes na overleg kabinet en zorgsector i verleden VANDAAG 14 Dagen Gratis £cïdóe@otlAont m Vrijdag 8 juni 1990 81ste jaargang £eio6c 0omcmtM Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Losse nummers f. 1,35 HET WEER Morgen half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Minimumtemperatuur omstreeks 9 graden. Middag- temperatuur ongeveer 16 gra den. Wind uit west tot noord west, toenemend tot matig, aan de kust mogelijk tot krachtig. Afgedankte onderzeeër gezonken bij Texel jMUIDEN Een waarschijnlijk voor de sloop bestemde jussische onderzeeër is vanochtend gezonken op ruim 90 tilometer ten westen van Texel. Volgens de Koninklijke Marine gaat het om een circa Jertig jaar oude onderzeeboot uit de Whiskey-klasse. Het schip is tijdens het transport van Denemarken naar Glas- i0w van een Poolse ponton gegleden. Er waren geen nensen aan boord. Het schip heeft diesel-elektrische mo- oren, zodat er geen gevaar voor radioactieve besmetting jestaat. Ook zijn er geen wapens aan boord. De Poolse sleepboot vervoerde twee Sovjet-onderzeeërs naar een jritse werf. De gezonken onderzèeër ligt op ruim 25 me ier diepte op enige afstand van de diepwater-route, die op rrote afstand langs de kust loopt. Onduidelijk is nog, of de [nderzeeër een gevaar vormt voor de scheepvaart en of iet schip geborgen moet worden. Minister Ritzen Ritzen denkt aan hoger collegegeld DEN HAAG Minister Ritzen van onderwijs en wetenschappen vindt dat studenten de ko mende jaren meer voor hun studie moeten be talen. Hij wil niet alleen het recht op een stu diebeurs bekorten van zes tot vijf jaar maar ook het collegegeld (nu 1750 per jaar) verhogen. In het kabinetsberaad van vandaag heeft Ritzen deze voorstellen op tafel gelegd als mogelijke oplossingen voor de financiële problemen waarin zijn ministerie verkeert. Vorige week heeft het kabinet al een stevige discussie over de eventuele veranderingen in het studiebeur zenstelsel gevoerd. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs zei vanmorgen dat het nog allerminst zeker is of er vandaag knopen zullen worden doorgehakt. Pagina 3: Actiedag tegen korting op studie financiering FNV: maximaal zeven in rij voor NS-loket UTRECHT Pe Vervoersbond FNV laat zijn verzet tegen de opmars van kaartautomaten bij NS varen, mits de spoorwegen garanderen dat de rij wachtenden aan de loketten binnen de perken blijft. Zodra er zeven wachtenden in de rij staan moet NS een extra lokettist laten aan rukken. Vanaf '93 moet er al een extra loket open als er meer dan vier in de rij staan. De wachttijd wordt dan beperkt tot tweeënhalve minuut. De vervoersbond vindt dat NS vol doende lokettisten achter de hand moet hou den, onder meer om te voorkomen dat de werkdruk anders tot onaanvaardbare hoogten stijgt. Blijkens een enquête van de bond is dat nu al vaak in de spits het geval. Beperking van de wachttijden is van belang omdat de erva ring leert dat lang wachten bij de reiziger vaak leidt tot lange gezichten en agressie. FNV redt Zonnestraal HILVERSUM De FNV pro beert het monumentale gebouw Zonnestraal in Hilversum, in de jaren twintig gebouwd door de Algemene Diamantbewerkers- bond, te redden. Dit internatio naal vermaarde bouwwerk van J. Duiker verkeert in een de plorabele toestand. Het is een van de fraaiste erfstukken van de vakbeweging. De FNV gaat na of het geschikt is te maken als internaat voor haar scho lingsinstituut. Minister D'Anco- na van WVC had de FNV als geestelijk eigenaar en peetva der van Zonnestraal gevraagd het gebouw onder haar hoede te nemen. Zonnestraal werd ontworpen als sanatorium. ROTTERDAM Ne derlanders denken veel lichter over belasting ontduiking dan over uitkeringsfraude. Een kwart van de Nederlan ders met een eigen in komen keurt belasting ontduiking goed en de helft van de bevolking heeft er niets op tegen als mensen naast hun baan zwart bijverdie nen. Maar mensen met een uitkering mogen geen geld bijverdienen, zo blijkt uit een van daag gepresenteerd on derzoek van de Eras mus Universiteit in Rot terdam. De onderzoekers, prof.dr. D. Hessing en drs. H. Elf- fers, zijn licht geschokt. „Dat veel Nederlanders be lastingontduiking en zwart werken goedkeuren, wisten we, maar dat ze zo massaal afwijzend staan tegen het werken naast een uitkering. Dat is toch eigenlijk hetzelf de?" Hessing en Elffers vroegen duizend Nederlanders met een eigen inkomen hoe zij tegenover belastingontdui king en misbruik van uitke ringen staan. Jonge en oude mensen, minima en gefortu- neerden, zonder en mèt op leidingen. Allen denken on geveer gelijk over belasting ontduiking en uitkerings- misbruik. Alleen ouderen staan iets afwijzender te genover frauduleus gedrag. Mensen uit lagere beroeps groepen knijpen eerder een oogje toe dan mensen uit hogere beroepsgroepen. Waarom Nederlanders yeel makkelijker denken over belastingontduiking dan over uitkeringsfraude heeft volgens de onderzoekers voor een belangrijk deel te maken met de straffen die er voor staan. Elffers: „Uit keringsfraude wordt veel harder aangepakt. Dat vind ik niet juist. Gelijke monni ken, gelijke kappen. De vervolging van belasting fraude moet worden ver scherpt. Daar ligt ook de bulk van de problematiek. En niet bij de sociale zeker heid. Maar dan zal het be lastingstelsel wel eerst moeten worden vereenvou digd, want de controle nu is zo ingewikkeld dat vervol ging bijna onbegonnen werk is". Pagina 4: Verschil straffen historisch groeid WASHINGTON De tropische regenwouden verdwijnen veel sneller dan voorheen werd aan genomen. Dat concludeert het in Washington geves tigde World Resources In stitute aan de hand van op aarde en vanuit de ruimte gedane waarnemingen. een rapport van de milieu-organisatie ligt het tempo van de ontbossing vijftig procent hoger dan de tot nu toe gepubliceerde schattingen. De regenwou den zijn essentieel voor de verwerking van de grote hoeveelheid door de mens uitgestoten kooldioxide die het klimaat in de wereld dreigt te verstoren. Op basis van gegevens uit 1987 wordt in het rapport aangenomen dat per jaar 16 tot 20 miljoen hectare regen woud verdwijnt in plaats van de op basis van 1980 becijfer de 11 miljoen hectare die door de Verenigde Naties en veel regeringen wordt ge hanteerd. Volgens sommige klimatolo- gen vormt het onderzoek van het World Resources In stitute slechts onderdeel van een hele reeks studies die al lemaal in dezelfde richting wijzen, namelijk dat de offi ciële schattingen over de ontbossing veel te laag lig gen. Niet alleen in het vaak ge noemde Brazilië, maar ook in veel andere landen gaat de verwoesting van het regen woud onverminderd door, zo blijkt uit het rapport. Zo la ten satellietgegevens zien dat in 1987 in India 1,4 miljoen hectare bos is verdwenen, tien maal zoveel als de lo pende schatting. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR IF.PRAIKK&liliSg Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. PALERMO Als verwacht is de aankomst van het Neder lands elftal in Palermo met chaotische toestanden gepaard gegaan. Op het zwaarbewaakte vliegveld van Sicilië werden Gullit en aanhang gisteren verwelkomd door kaasmeisjes, een leger Italiaanse journalis ten, en een man met trekhar- monika, die „Tulpen uit Am sterdam" speelde. Oranje is in Italië. De georganiseerde chaos leidde onmiddellijk tot allerlei toestanden. De Italiaanse fans waren zo blij met de komst van Oranje, dat zelfs uit het vliegtuig stappende verslagge vers applaus kregen. Daarna deden zich typisch Italiaanse verwikkelingen voor. Bijvoor beeld was binnen een kwartier alle bagage zoek. Achtervolging Het zal je als stierevechter maar overkomen. Een optreden in de neigingen niet kan onderdrukken, in de arena springt en er met grote arena van Madrid. Onder de toeschouwers koning Juan je gereedschap vandoor gaat. Dat werkt op een torero als een Carlos. En dan opeens een toeschouwer die zijn stierevechter- rode lap op een stier. foto: ap (Van onze parlementaire redactie) RIJSWIJK De werkge vers en vakbonden in de verplegende en verzor gende sector zien sinds het overleg dat zij gisteren met een kabinetsdelegatie voerden weer enige licht puntjes aan de duistere hemel. Hoewel de bewindslieden niet onmiddellijk extra geld op ta fel legden om de personeelste korten te verminderen, spra ken zij wel de bereidheid uit om de eisende partijen indien nodig tegemoet te komen. Aanstaande maandag wordt er verder gepraat. Afgesproken is dat er dan drie werkgroepen zullen worden gevormd die de verschillende knelpunten in de zorgsector nader zullen analyseren. Na twee weken moeten de werk groepen verslag uitbrengen en daarbij aangeven welke maat regelen nodig zijn om de pro blemen het hoofd te bieden, Om druk op de ketel te hou den hebben de bonden beslo ten dat de acties van personeel in de gezondheidszorg intussen gewoon moeten doorgaan. Dat geldt ook voor de landelijke actiedag van volgende week woensdag (13 juni). Pagina 3: Simons optimis tisch over oplossing conflict Gemeenten gaan ogb-belasting innen DEN HAAG De Tweede Kamer is akkoord gegaan met het voorstel van het kabinet om de inning van de onroe rend goedbelasting over te he velen van het rijk naar de ge meenten. D66 en PvdA vinden wel dat in goed overleg met de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten (VNG) gekomen moet worden tot het vaststel len van normen die gemeen ten moeten hanteren bij het kwijtschelden van gemeente lijke belastingen. CDA en VVD voelen niets voor ruime mogelijkheden voor gemeen ten om kwijtscheldingen te verlenen. PRAAG In Tsjechoslowa kije zijn vanmiddag op twee uur de stembureaus openge gaan voor de eerste vrije par lementsverkiezingen in 44 jaar. De verwachting is dat de ruim elf miljoen kiesgerechtig den vandaag en morgen defi nitief afrekenen met het com munistische verleden. Inzet van de verkiezingen zijn driehonderd zetels in het twee kamers tellende federale par lement; tweehonderd zetels in het Tsjechische deelparlement en hondervijftig zetels in het parlement van de (kleinere) republiek Slowakije. De be langrijkste taak van het nieu we parlement, dat net als de deelparlementen slechts twee jaar aanblijft, is het opstellen van een nieuwe grondwet. Aan de verkiezingen doen 22 partijen mee, maar de absolute favorieten zijn het Burgerfo rum van president Havel en zijn Slowaakse tegenhanger Publiek Tegen Geweld. Deze groeperingen waren de inspi rators van de revolutie, die af gelopen winter een einde maakte aan 44 jaar communis tisch bewind. De jongste pei lingen gaven de twee organi saties 39 tot 42 procent van de stemmen. Een christendemo cratische alliantie van drie partijen kan rekenen op zo'n vijftien procent. De commu nisten hopen nog tien procent van de stemmen te krijgen. Pagina 5: Christen-democra ten hopen op kwart van de stemmen Ook formatiepoging Shamir loopt vast JERUZALEM De Israëlische kabinetsformateur Shamir heeft vanmorgen de ontmoeting uitgesteld, waarbij hij zijn nieuwe regering zou voordragen aan president Herzog. Sha mir dacht eerder de formatie van de nieuwe rechts-religieu- ze regering te hebben afgerond. Hij rekende op de steun van 62 van de 120 leden van het parlement. De religieuze Shaspartij lijkt nu echter dwars te liggen. Deze partij, die vijf zetels in het parlement bezet, wil veel meer invloed in de regering. Vannacht loopt het man daat af dat Shamir heeft voor de vorming van een nieuwe regering. Eerder mislukte een formatiepoging van de leider van de Arbeiderspartij, Peres. Actievoerders breken in bij wapenconcern EINDHOVEN Enkele tientallen vredesactivisten zijn vanmorgen vroeg het terrein van het bedrijf Thomson CSF binnenge drongen. Het bedrijf maakt onderdeel uit van het gelijknamige Franse wapenconcern. De vredesactivisten willen met hun actie protesteren te gen de levering van techni sche kennis voor defensie doeleinden in Turkije. Der tien actievoerders werden aangehouden. Uit het bedrijf zijn dozen met formulieren ontvreemd. De actievoerders willen daarmee aantonen dat er banden bestaan tussen de Eindhovense onderneming en de Turkse overheid. Vol gens een woordvoerder van het bedrijf is ër voor tiendui zenden guldens schade aan gericht. Hij houdt het erop dat vertrouwelijke papieren altijd opgeborgen worden in een kluis. Hij sluit niet uit dat er wat onbelangrijke pa perassen van bureaus zijn weggehaald. 20 PAGINA'S Niet meer gokken a op aartsbisschop M Runcie m Acht tienen en „niet echt een hekel aan leren" „Overwinning m voor alle K Zuidafrikanen" V KLM wil deelnemen in h Aerolineas Argentinas 1 Elisabeth Gasthuishof wil zelfstandig blijven Meningen verdeeld over regenboog in Zoeterwoude Garanties voor woningbouw in DeZilk De Streekschool dook in gat van de„bake-off" markt Publiek waardeert radio en tv meer dan programma makers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE SPORT RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU LEIOEN/REGIO 13 DIENSTVERLENING KERKDIENSTEN LAND- EN TUINBOUW KUNST/RTV Voetbal op tv VANDAAG Nederland 3, 17.15 uur: Openingsceremonie WK met aansluitend verslag van de wed strijd Argentlnlë-Cameroun. Moet een staatssecretaris elke ambtelijke notitie zomaar doorsturen naar de Kamer of is er nog een andere manier om te voorkomen, dat ze daar gaan zeggen niet op de hoogte te worden gehouden. Veel informatie in ambtelijke notities is volgens staats secretaris Van Amelsvoort van Financiën „onvol dragen". Slechts bestemd voor intern gebruik. Hij zegt dit natuurlijk in verband met de moeilijkheden bij de belastingdienst. De kamerleden hebben dat nieuws als het ware uit de Leidse Courant moeten vernemen. Als abonnee of - de eerste weken zelfs gratis - als proefabonnee van een krant, die dage lijks vol staat met „voldragen" berichten. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: Voorl.: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een oppn envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 ao> daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1