De Streekschool dook in gat van de „bake-off'mar Steunfraude Opening zomerseizoen en jubileum Bollenbad gezamenlijk feest HElHil 1 JOUR NAAL IN IDEN& OMGEVING EcidócSomxml VRIJDAG 8 JUNI 1990 PAGINA 17 LANGS OMWEGEN oils de maag knort, tussen de i agelijkse bedrijven door, leegt menigeen als een uit- ot ehongerde zich naar een i nackbar te reppen om iets a lit de muur te halen, en zich iet wellust te vergrijpen aan ro en broodje „met", een nier- n- f worstebroodje, een bami- t f nassibal, nog afgezien van Ie hamburger speciaal of ex- Het is een welkom tijd 'erdrijf, dat meestal geba- oi eerd is op een onuitroeibare l [ewoonte of op een gevoel do 'an onbehagen: er moet hoe te lan ook iets gegeten worden, ig nders valt men flauw. Jè ;unt natuurlijk ook van huis en paar belegde boterham- bi nen meenemen, maar als je ai lat doet ben je vaak een ge lekende die niet helemaal in iaihet lunchcircuit past. Je valt ijuian uit de toon. En het is ook veininder gezellig. Dat is waar. vMaar de laatste tijd is er een dikentering waar te nemen, een nieuwe rage verovert terrein. Het „broodje ge- een „stok" met vrij onschuldige zaken als kaas en ham, maar ook met kom kommer, augurk, sla, toma- zaten of andere vruchten des ertussen. We beleven ook de opkomst van de deeg- rijke croissanterie. Zo gauw er ergens in de Leidse bin nenstad, vooral in de Haar lemmerstraat bijvoorbeeld, een winkel verdwijnt uit ar moede en nijpend toekomstig m gebrek, wordt het pand alras veranderd in een verkoop punt dat uitpuilt van de pro- dukten in korstdeeg, zand- deeg of vreemde soorten ge bak. Wat eens het privilege van de bakker was heeft zich n toenemende mate meester gemaakt van geluk zoekers die menen een gou dader te hebben aangeboord. De honger is er nog steeds, maar ze wordt „anders" ge- Istild. iHet broodje gezond, al dan I niet krokant, heeft een gat in Ide markt gevuld. Het is een Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U, kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Deze keer werkt het clubje van „lekkere" cursisten onder leiding van Peter de Jong met moorkoppen en appelcarré's. foto: henk van den ende verdienste van de Stichting voor Vakopleiding en Exa mens in het Bakkersbedrijf dat zij er een aparte opleiding voor in het leven heeft ge roepen. Met een beetje aanleg en geestdrift kun je nu gedi plomeerd „bake-off'-bakker worden, eventueel in het ka der van het leerlingstelsel. Officieel heet het: „De oplei ding tot het diploma Bake- off-bakker voorziet in het aanleren van de kennis die nodig is om produkten vanuit diepgevroren toestand en halffabrikaten te bewerken en te vormen tot smakelijke en goed verkoopbare produk ten". Deze opleiding via een cursus wordt gegeven in Eindhoven, Nijmegen, Rot terdam, Leusden en ook in Leiden (ten behoeve van een groot deel van Zuid-Holland). Nog een paar weken tot de vakantie en het eerste cur susjaar zit erop. In Leiden is het een clubje van zes (meest bakkers)vrouwen en twee mannen dat zich in het bake- off vak heeft laten kneden aan de Streekschool voor Be roepsbegeleidend Onderwijs in de regio Leiden, gevestigd in het Lammenschanspark 1. Afbakken Voorganger is Peter de Jong, telg van een Zoeterwouds bakkersgeslacht, die op de streekschool leraar brood- en banketbakken is. Toen de nieuwe opleiding tot bake-off bakker eraan kwam dook hij onmiddellijk in het harnas. „Ik voelde, dat daar ook voor mij brood in zat", zo mag ik De Jongs standpunt wel pa rafraseren. „Bake-off" En gelse term in het woud van Engelse termen betekent zoveel als „afbakken van spullen", zoals leraar De Jong zich uitdrukte. „Die spullen zijn wat je te genwoordig tegenkomt in lunchrooms en croissante- rieën en ze worden in de winkel gebakken waar je als klant bij kunt staan. In diep gevroren toestand worden ze aangeleverd. Daarna kun je ze ontdooien of eventueel la ten rijzen. Krentebollen. kof- fiebollen, croissants, ik noem maar een dwarsstraat. Daar na volgt het afbakken, de „bake-off" zeg maar. Als het maar krokant is. Dat geldt ook voor het broodje gezond, de grote trekpleister van te genwoordig. Maar tompou- cen, moorkoppen, appelcar ré's, amandelbroodjes en ge bakjes, ja taarten komen ook in het assortiment voor. Alles wat in een bakkerij aanwezig is kan ook „bake-off" ge maakt worden. Ter plekke dus. Met je snuffer er boven op. Maar als afbakker moet je wel moet je wel met de pro dukten kunnen omgaan. Welnu, de cursus leert dat". Voorop, zo stelt Peter de Jong, staat de hygifie. „Daar hebben wij niet alleen oog voor, maar het is zelfs een van de sterkste punten van deze opleiding die voor ieder een openstaat. Je bent slager of groenteboer en je wilt er iets bij doen, jé slag zien te slaan, bijvoorbeeld, in het croissanteriewereldje. Nou, dergelijke cursisten hebben wij hier in Leiden ook. Men komt zelfs uit Volendam en Purmerend naar ons toe. Ons eerste jaar zit er nu bijna op en ik mag wel zeggen dat de cursus is aangeslagen bij het groepje van acht „leerlingen" in allerlei leeftijden. En kijk maar naar de doelgroepen die deze opleiding wil berei ken: leidinggevenden en me dewerkers in de levensmid delen-detailhandel, super markten met de zogeheten „in-store" bakkerijen, crois- santerieën, kortom overal waar halffabrikaten ver werkt en verkocht worden". Er is geen minimale voor opleiding vereist voor het volgen van deze cursus die in de praktijk ongeveer 22 we ken (een lesmiddag per week) in beslag neemt. Leuk toch: met een diploma op zak (en een middenstanddiploma) hoef je geen ontheffing te vragen en kun je je eigen boontjes doppen, althans je eigen bedrijfje bake-off be ginnen. Daarmee schaar je je als bevoegd afbakker in het groeiend legertje van bekwa me krachten die de wildgroei (zeker als je met voedsel om gaat) willen tegengaan. In de Leidse streekschool zijn voor de praktijklessen specia le apparaten aangeschaft, zo als ovens en een rijskast. Bakkersleraar Peter de Jong is daar terecht groots mee. „Ik begin de cursus met alles fout te laten doen. Dat is leerzaam en in het voordeel van de cursist, om te voorko men dat hij of zij denkt alles meteen al door te hebben. Je moet weten wat je fout doet in deze veelomvattende tak van het bakkersvak. Het is een nieuwe ontwikkeling". De opleiding gaat diep in op het bakken van kleinbrood, grootbrood, getoerd gerezen deeg en, wat betreft het ban ket, op korstdeeg, zanddeeg en gebak. In september be gint in de streekschool aan het Leidse Lammenschan spark het tweede cursusjaar. Dan worden wederom dé praktijk en theorie aange pakt en getoetst aan het hele proces van constante kwali teit, de opslag, verwerking en verkoop. Maar het mooiste van alles vind ik, als volsla gen leek op het bake-off ge bied, dat de dagindeling 1 le suur „lichamelijke oefening (sport)" vermeldt. Als daar echter geen door knede afbakker, geen succes volle bedwinger van het halffabrikaat uit voortkomt zou ik het ook niet meer we ten. Zoals Peter de Jong die nooit heeft vermoed dat hij eens meester-afbakker zou worden zei: „Het is anders dan bij de warme en echte bakker, maar het resul taat kan net zo prima zijn". Quod erat demonstrandum. Enfin, u begrijpt me wel. JAls u een bijstandsuitkering krijgt, staat u bloot aan veel controle. De Leidse Rechtswinkel gaat vandaag in op het lwerk van de sociaal rechercheur. Op het eerste gezicht lijkt men bij de Leidse Sociale Dienst nogal goedgelovig. w Men gaat ervan uit dat de ge- l gevens die door de cliënt worden verstrekt de juiste zijn. De Dienst is allereerst een hulpverlenende instantie en wederzijds vertrouwen staat voorop. Maar een aantal zaken wordt grondig gecon troleerd. Wanneer u een aan vraag indient, krijgt u een in lichtingenformulier dat u thuis moet invullen. Alle ge gevens die van belang zijn moeten er op worden inge vuld, waarbij soms ook om bewijsstukken wordt ge vraagd: een ontslagbewijs, be wijs van inschrijving van het arbeidsbureau, huurcontract, gegevens over schulden enzo voorts, enzovoorts. In ieder geval wil men weten waar de aanvrager woont en of die met iemand samenwoont. Volgens M. Versteegh van de Sociale Dienst Leiden is dat eenvoudig te controleren bij het bevolkingsregister: „Het is in het verleden wel eens voorgekomen dat iemand in een aantal steden onder vijf verschillende namen een uit kering ontving. Met de gege vens uit het register kunnen we nagaan wie er bijvoor beeld nog meer op een be paald adres woont en hoe een gezin is samengesteld". Het Belastingkantoor is uiter aard een andere belangrijke bron van informatie en met het beruchte sofinummer, is het niet moeilijk uit te vinden wat iemand voor inkomsten heeft: „De Sociale Dienst mag deze gegevens opvragen en daardoor is het eigenlijk on mogelijk dat iemand naast zijn uitkering er „wit bij werkt". Vroeg of laat valt die door de mand". REGEL RECHT Als u een bijstandsuitkering ontvangt, mag u slechts over een eigen vermogen van zo'n 7.500.- beschikken. Voor een echtpaar geldt het dubbe le. Maar het is niet eenvoudig uit te vinden wat iemand op allerlei spaarrekeningen heeft staan. Versteegh: „Bij de aanvraag moet men bij voorbeeld wel afschriften van de giro tonen, maar pas als we gegronde vermoedens hebben dat er iets niet in de haak is mogen we informatie bij de banken opvragen. Dat gaat niet zomaar, want de banken sputteren nogal eens tegen, terecht overigens. Ons verzoek moet „met redenen omkleed" zijn. Vaak is het de Bijstand Maatschappelijk Werker (BMW'er) die ver moedens krijgt. Als de BMW'er in de gaten krijgt dat er geklust wordt, zonder dat dat is opgegeven, wil hij dat tot de bodem uitgezocht heb ben. Misschien heeft hij de cliënt meerdere malen opge beld en deze blijkt nooit thuis te zijn of hij wil een afspraak maken en er is alleen maar tijd na vijven of in het week end. Net zoals de douane op Schiphol aan uw gezicht ziet dat er flessen cognac in uw koffer zitten, heeft ook de BMW'er een zesde zintuig ontwikkeld voor uitkerings fraude. Bij de Leidse Sociale Dienst wordt niet gewerkt met anonieme tips. Als een tip niet is ondertekend, wordt deze meteen in de prulle- mand gegooid, zodat niemand er kennis van kan nemen. Andere tips zijn soms zo on zinnig dat ze meteen terzijde worden gelegd, maar als de BMW'er meer wil weten wordt de cliënt opgeroepen voor een gesprek. Meestal is er sprake van een misver stand en dan is de zaak snel de wereld uitgeholpen. Als men met het idee blijft zitten dat er iets niet klopt belandt de zaak op het bureau van de sociale recherche". De bedoe ling is dat strenge controle leidt tot bezuinigingen. De so ciaal rechercheurs zijn belast met het onderzoek van frau de op uitkeringsgebied. Ze mogen in geval van heter daad een aanhouding ver richten en de verdachte wordt ook door hen ver hoord. In Leiden komen de recher cheurs pas in actie na een verzoek van de uitkeringsaf delingen. Volgens Versteegh is het werk vaak minder spannend dan het lijkt. Veel onderzoek wordt gedaan met behulp van administratieve controles bij andere instellin gen en organisaties zoals bij voorbeeld de bedrijfsvereni gingen. In een enkel geval wordt er geschaduwd: „Dat kan ontzettend saai zijn. Als ze vermoeden dat iemand zwart bijwerkt staan ze soms dagen voor de deur te posten. Het is wel eens voorgekomen dat de verdachte in zijn au tootje stapte en vertrok. De rechercheurs er achteraan. Na vele omzwervingen stapte de vermeende zwartwerker uit en zwaaide vrolijk naar de rechercheurs. Het gebeurt na tuurlijk ook dat ze meer sue- ces hebben en bijvoorbeeld terecht komen bij een bedrijf waar op grote schaal wordt zwartgewerkt. Dan wordt de FIOD erbij betrokken. Die ene zwartwerker is nu aanlei ding tot een groot onderzoek en daarom raakt ook de be lastingdienst geïnteresseerd. Als er een strafbaar feit is ontdekt, wordt er soms aan gifte gedaan bij de politie. Dit geschiedt op grond van op lichting en valsheid in ge schrifte, omdat op de formu lieren van de Sociale Dienst onjuiste mededelingen zijn gedaan. Deze verklaringen dienen nu als bewijsmateri aal. Het proces-verbaal wordt opgestuurd naar de officier van justitie. Dit gebeurt altijd wanneer het gefraudeerde bedrag meer bedraagt dan 5.000 gulden ongeacht of men dat nu terug wil betalen of niet. Bij lagere bedragen kan men afzien van aangifte, maar er mag dan geen sprake zijn van herhaling. De ten onrechte uitgekeerde uitke ring moet terugbetaald wor den en er wordt dus gekort op de uitkering, maar die korting bedraagt nooit meer dan 10%. Als de cliënt weigert in te gaan op een aflossings regeling wordt de hulp van de deurwaarder ingeroepen. Het is ook mogelijk dat er als straf nog een boete wordt op gelegd. Het Wetboek van Strafvordering stelt hoge ei sen aan opsporing en vervol ging van strafbare feiten. In de rechtszaal wordt onwettig verkregen bewijsmateriaal dan ook meteen van de tafel geveegd. Als de Sociale Dienst de zaak zelf afhandelt, kan men zo zijn twijfels heb ben over de waarborgen. Zo hoeft er geen sprake te zijn van absolute bewijsbaarheid, maar moet men slechts aan nemelijk maken dat iemand naast de uitkering werkt of samenwoont zonder dit te melden. Merkwaardig als men bedenkt dat een korting op de toch al lage uitkering als niet geringe straf wordt ervaren. MICHEL SIEBES Het Bollenbad dat volgende week zijn vijftienjarig bestaan viert, herbergde vorig jaar duizend deel nemers van de Strandzesdaagse. foto: henk van den ende NOORDWIJK De ope ning van het zomerseizoen en het 15-jarig bestaan van zwembad het Bollen bad wordt in Noordwijk gezamenlijk gevierd. Dit gebeurt op vrijdag 15, za terdag 16 en zondag 17 juni. Het precieze programma dat de Stichting VVV Noordwijk Promotie 'en het Bollenbad presenteren is nog niet rond. De grote lijnen staan wel vast. Vanaf 1 juni kan bij beide in stellingen een uitgebreid pro- grama worden verkregen. Vrijdag wordt het spits van de feestelijkheden afgebeten met een milieu-actie die „7-up Cle an the Beach" is genoemd. Hieraan wordt deelgenomen door Noodwijkse scholieren. Een vuurwerk om elf uur 's a- vonds ter hoogte van de Wil- helminaboulevard sluit de eer ste feestdag af. Zaterdag en zondag staat op het Gat van Palace de „Ola Pret-Mobil-Show", waar de kinderen zich kunnen verma ken met allerlei spelletjes. Verder rijdt op beide dagen een paardetram door Noord wijk en staat bij het Bollenbad een circus waarvoor de kinde ren bij de kassa van het zwem bad gratis entreebewijzen kun nen krijgen. In het Bollenbad wordt zater dagavond een „Tropical Night" gehouden. De entreer kost 15 gulden. Via een groot scherm zijn de die avond te spelen voetbalwedstrijden in het kader van het wereldkam pioenschap te volgen. Op zondag 17 juni, Vaderdag, krijgen vaders in alle horeca- etablissementen op de Konin gin Wilhelminaboulevard gra tis koffie. In het Bollenbad wordt vanaf negen uur aan vaders a tien gulden een ont bijt geserveerd. Knakenrace Zoeterwoude ZOETERWOUDE De derde "Zoeterwoudse knakenrace wordt morgen gehouden. Het startschot voor de wielerwed strijd wordt om 18.45 uur ge lost in de Geerpolder. Aan de knakenrace kunnen uitslui tend renners meedoen die niet in bezit zijn van een licentie van de KNWU. Voor inwoners van Zoeterwoude én Stomp- wijk is de knakenrace de laat ste krachtmeting vóór de bur gerronde tijdens de Zoeter woudse wielerdag. De strijd om de zilveren knaak wordt be heerst door Kees de Goede. Hij won vorig seizoen het eind klassement en heeft inmiddels de eerste twee edities van 1990 op zijn naam gebracht. Tweede is Dennis van den Berg en der de Theo van Leeuwen. Ter Aar wil eigenaar boerderij dwingen tot opknappen pand TER AAR Het gemeentebe stuur van Ter Aar wil probe ren de eigenaar van de boerde rij tegenover het gemeentehuis te dwingen tot restauratie van zijn pand. Onderhandelingen over aankoop zijn inmiddels mislukt. Dat bleek gisteren tij dens de raadsvergadering waar vragen werden gesteld over de deplorabele toestand waarin de boerderij verkeert. Burgemees ter P. Verhoef ging daarop in op de voorgeschiedenis. Het land van de betrokken vee houder ligt nogal verspreid in de Vierambachtspolder. In 1975 kwam het in aanmerking voor ruilverkaveling. Dat bood ook de mogelijkgeid om de in valsweg naar Ter Aar vanaf de Herenweg langs een ander tracé te leggen. Onderhande lingen over overname lever den echter niets op. Inmiddels loopt wel een onteigeningspro cedure voor het aan te leggen fietspad. Daarbij rekent de ge meente Ter Aar het zich tot een plicht om een deel van de bedrijfsgebouwen, die voor het fietspad moeten wijken, elders te herbouwen. r Festiviteiten rond eeuw ouderenzorg Sint Jozef ALPHEN AAN DEN RIJN Honderd jaar Ka tholieke Ouderenzorg en tien jaar verzorgingshuis St. Jozef. Dat wordt vol gende week gevierd met de bewoners van St. Jozef en ook met de huurders van de naastgelegen servi ceappartementen. Over het 100-jarig bestaan van het Katholieke ouderenwerk heeft pastoor B. Voets een rijk geïllustreerd boekje geschre ven waarin het verloop van de ouderenzorg in de afgelopen eeuw uitvoerig wordt beschre ven. Vandaag was er een re ceptie bij St. Jozef waar burge meester M. Paats van Alphen het eerste exemplaar kreeg overhandigd. Het boekje, dat 22,50 gulden gaat kosten is bij St. Jozef en boekhandel Haas beek verkrijgbaar. Tijdens de receptie is er voor de bezoekers een unieke foto tentoonstelling over het katho lieke ouderenwerk. Hoogte punt van de receptie was de onthulling van de vlag en het nieuwe logo van St. Jozef door de burgemeester. De foto-ex- positie is in de weekeinden van 9 en 10 en van 16 en 17 juni ook te bekijken in St. Jo zef en wel van elf uur tot half een en van half drie tot vijf uur. Op maandag 11 juni begint de eigenlijke feestweek voor de bewoners met een mis in de kapel en het hijsen van de vlag. 's Middags is er een amu sementsprogramma met gooc helaar Hans Kazan voor de be woners. Dinsdagmiddag is er voor de bewoners een bezoek aan de nostalgische themamarkt met oude ambachten en 's avonds brengt muziekvereniging Arti et Religioni een serenade in de tuin. Woensdag treedt het per soneel aan in een spannende zeskamp met commentaar van Dick Passchier met na afloop een barbecue. Donderdag is er een boottocht door Midden- Holland en vrijdag wordt de week afgesloten met een heili ge mis ter ere van de 90-jarige huispastor Groen, die zijn 55- jarig priesterjubileum viert. Rommelmarkt Buurtgroep Haas wijk houdt morgen een rommel markt op het Boerhaaveplein in Oegstgeest. Daar is van al les te koop, waaronder kin derspeelgoed en kinderkleer- ties, boeken en platen. Be langstellenden kunnen van twaalf tot drie uur terecht. Conciliair proces De Stuurgroep Conciliair Pro ces houdt zondag een Kerken- dag in de Scheppingskerkaan het Heelbladjespad in Leider dorp. Om half twaalf is er een oecumenische kerkdienst. Voorgangers zijn An van Tol en dominee Gerrit Stegeman. Medewerking verleent het jongerenkoor van de Meer> burgparochie. Van half twee tot kwart voor drie zijn er groepsactiviteiten, zoals een gesprek met gemeenteleden uit Greifswald in de DDR, een discussie met Turkse mos lims, of gesprekken over asielzoekers, behoud van de schepping, vrede en gerech tigheid, diakonaat en vrou wen en mannen in kerk en maatschappij. Om drie uur wordt de musical „Naar en andere wereld" opgevoerd door leerlingen van de Kas- tenjelaanschool en leden van het jongerenkoor Leiderdorp. IVN meter. De fietsers worden ge voerd naar Uithoorn, Nes a/d Amstel, Ouderkerk a/d Am- stel, Amsterdamse Bos en Bo venkerk. Start vanaf negen uur bij de kantine van de ijs- club aan de Oostkanaalweg. Na afloop voor iedereen een medaille. Inlichtingen via te lefoon 01722-2247. Het IVN organiseert zondag een natuurwandeling over landgoed Duivenvoorde in Drive ill Voorschoten. Aanvang half elf bij het hek aan de Veurse- straatweg. Entree 1,50 Fietstocht De IJsclub Ter Aar houdt op zondag een fietstocht over twee afstanden: 35 of 55 kilo SA Drive in show komt zon dag naar jongerencentrum Het Kasteel aan de Concert- weg in Alphen aan den Rijn. Gedraaid worden hip hop, rap en disco tussen half drie en zes uur. Toegang kost f3,50. Open deur In de gereformeerde kerk van Sassenheim wordt zon dagavond een opendeurdienst van de gezamenlijke reforma torische kerken gehouden. Voorganger is dominee Jac J. Kuiper uit Noordwijk. Mede werking verlenen het Chris telijk Gemengd koor Excel sior en Jong Excelsior onder leiding van Pieter de Jong uit Lisse. George Germans be speelt het orgel. Aanvang ze ven uur. Godsdienstvrijheid „Godsdienstvrijheid, wat doen we er mee". Deze vraag staat centraal tijdens een thema- dienst die zondagavond wordt gehouden in evangelisch ont moetingscentrum De Aark aan het Picképlein in Noord wijk aan Zee. Ger Abbink, medewerker van de organisa tie Kruistochten gaat voor. Na de dienst wordt de diaserie „Albanië verboden voor God" vertoond. Aanvang zeven uur. het Oranjecomité organiseert. In drie luxe salonboten wordt een boottocht gemaakt die eindigt bij vogelpark Avifau na in Alphen aan den Rijn, waar ook wordt gedineerd. De boten vertrekken om tien uur 's morgens. Tot uiterlijk 14 juni kan men zich voor de uit gaansdag opgeven. Dit kan bij modehuis Tissing in Blokhuis, bij dienstencentrum Beuken hof en bij P. van Dijk, Nic. Damesstraat 5, De Engel. Uitgaansdag Alle inwoners van Lisse van 70 jaar en ouder kunnen don derdag 28 juni deelnemen aan de jaarlijkse uitgaansdag die Expositie Niek en Els Schuitemaker uit Hillegom exposeren tot 26 juni in de openbare biblio theek van Noordwijkerhout. Van Els zijn miniatuurweefs els te zien en echtgenoot Niek toont klein plastiek in brons en chamotte. Concertfilms In jongerencentrum De Sater aan de Koningin Juliana weg in Leidschendam worden zondag drie concertfilms ge draaid van de hardrockband Iron Maiden. De eerste film is een verslag van de World Sla very Tour uit 1980 met Paul Di'Anno, de andere twee da teren van 1985 en 1989. Sa men geven zij een goed beeld van de geschiedenis van Iron Maiden. Het Iron Maiden-fes tival begint om negen uur. De toegang is gratis.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17