Garanties voor bouw woningen in De Zilk pDA-Warmond wil snel besluit over sporthal „Eigenlijk hebben we een paar honderd kapelaans )rie jaar geëist tegen Katwijkse drugshandelaar Bezwaar afgewezen tegen uitbreiding van gemeentehuis HfÏDEN OMGEVING Qeid&iQowuvnt VRIJDAG 8 JUNI 1990 PAGINA 15 breker snel gehouden JP! ■)RDWIJK Een 40-jarige ^■burger heeft vannacht weinig beleefd aan een geslaagde in- JRO k Rond half een vannacht brak - n bij een woning aan het Linden- i De 30-jarige bewoonster, die op erste verdieping sliep, hoorde ie- d binnengaan aan de achterzijde, ield zich stil, ook toen de man bij in de slaapkamer verscheen. Hij jween tenslotte door de voordeur, rop de vrouw vanuit het raam kenteken van de auto opnam rmee de man verdween. Kort kon hij in Rijnsburg uit zijn bed den gelicht. Hij bleek een glazen met 1875 gulden te hebben gesto- De buit is teruggevonden. erbouw basis- hooi begint september Gift zomer- zegels voor 't Poelhuys LISSE De Stichting Sociaal cultureel cen trum 't Poelhuys heeft een gift van 2.500 gul den ontvangen van het fonds Zomerzegels. Het geld is gisteravond in 't Poelhuys symbolisch overhandigd door M. van Beem van het fonds Zomerzegels aan bestuurslid G. Montan- ge. Het geld wordt be steed aan de inrichting van het culturele cen trum. Eerste lustrum van STEM-Voorschoten VOORSCHOTEN De Stichting Emancipatorisch Vrouwen werk (STEM) in Voorschoten viert morgen haar eerste lustrum. Voorzitter Annemiek Lamboo schat dat de afgelopen vijf jaar zo'n 200 vrouwen hebben deelgenomen aan de diverse cursus sen. Die deelneemsters varieerden in leeftijd van 17 tot 70 jaar, hoewel de meeste vrouwen in de leeftijdsklasse zitten van rond de 35 en 40 jaar. Vroeger waren er in Voorschoten twee vrou wengroepen actief: De VOS (Vrouwen Oriënteren zich op de Sa menleving) en PVV (Politieke Vorming Vrouwen). Vijf jaar ge leden zijn beide groepen samengegaan in de STEM. Sindsdien zijn cursussen gegeven als „Vrouw en Arbeid", „Vergader en discussie techniek", „Vrouw en Beleid", „Hoe te zeggen wat ik denk" en „Zelfverdediging voor Vrouwen". De STEM drijft financieel grotendeels op gemeentelijke subsidie. De cursusgelden staan niet in verhouding tot de werkelijke kos ten. Veel vrouwen gebruiken de cursussen als een aanloop om te gaan werken. Alle cursussen worden 's avonds gegeven in het Bondsgebouw, De Engelenbak en „Sportschool Goederaad". De grootste wens van de stichting is een eigen gebouw. Morgen is er van 17.00 tot 19.00 uur een receptie in het Cultureel Centrum. Vrachtwagen rijdt verkeerslicht omver SASSENHEIM Een vracht wagencombinatie heeft van morgen om kwart voor negen de verkeerslichteninstallatie op kruispunt Noord in Sassen- heim half uit de grond gere den. De chauffeur nam de bocht vanuit Lisse richting Noordwijkerhout te krap en nam daarbij de installatie en een verkeersbord mee. De man is doorgereden, maar het kenteken is bekend bij de po litie. Het verkeer op het kruis punt ondervond in de loop van de dag veel hinder van de uitgevallen verkeerslichten. NW g GSTGEEST De verbou- g van de Gevers Deutz- iveebasisschool in Oegst- it begint op 4 september, gymzaal, die grenst aan de terzijde van de school ml dt afgebroken en op de damenten daarvan worden leslokalen en een speello- gebouwd. ;omt een schuin pannen- dat aansluit op de gevel ,de Terweezijde. De huidi- ichoolzolders worden niet de uitbreidingsplannen be- ;ken hetgeen de gebrui- onder andere de kunste- Gerard de Wit, als mu- in de oren zal klinken, het gebruik te handhaven >n geringe meerkosten q den gemaakt en die zullen tin r de gebruikers worden Hfrberekend. De bouwkosten ragen 1,7 miljoen gulden, leerlingen worden na de ïervakantie ondergebracht het schoolgebouw aan de (I mperfoelielaan. >i A ARMOND Het CDA Warmond wil dat er een eind komt aan de lommodatieproblema- k in de gemeente, larvan een nieuwe orthal een belangrijk derdeel vormt. t raadslid J. Bonnet drong 8 teravond tijdens de raads- !1 rgadering aan op een princi- ^•jbesiuit over de lokatie van sporthal, die volgens de •isten-democraten onder- zou moeten uitmaken van multifunctioneel gebouw, DE ZILK De komende jaren moeten in De Zilk hoe dan ook woningen worden gebouwd. De ge meente Noordwijkerhout streeft naar een aantal van 40 a 50. Burgemeester en wethouders willen die woningbouw vastleggen in een nieuw bestem mingsplan voor De Zilk. Een ontwerp van dit plan, wordt maandag 12 juni besproken in de commis sie ordeningszaken. Volgens B en W zijn gedepu teerde staten van Zuid-Hol land voorstander van de bouw van 50 woningen. Hoewel 50 woningen eigenlijk niet vol doende zijn, stemt Noordwij kerhout in met dit aantal om op één lijn met de provincie te zitten. Het college wil voorko men dat door verschillen van opvattingen er helemaal geen woningen in De Zilk worden gebouwd. De noodzaak van woningbouw in De Zilk staat volgens het gemeentebestuur van Noordwijkerhout „buiten kijf" De speeltuin van de Stichting Speel- en Zonneweide hoeft niet te wijken voor de bouw van de woningen. B en W hadden verplaatsing in het be stemmingsplan opgenomen, maar na protesten van de stichting is deze bepaling ver wijderd. De speeltuin hoeft niet te verhuizen, maar moet wel een gedeelte van het ter rein inleveren. De stichting heeft tegen verkleining van de speeltuin geen bezwaar. Een bezwaar van G. Ruigrok van de Zilkerduinweg 195 wordt door B en W verwor pen. Ruigrok is het er niet mee eens dat hij niet mag bouwen op het voorste deel van zijn grond aan de Zilkerduinweg. Volgens het college geeft het open perceel een aardige on derbreking in de aanwezige bebouwing te zien. B en W wijzen er op dat Ruigrok op andere plaatsen kan uitbrei den. B en W nemen de suggestie van J. Ruigrok van de Zilker duinweg 13 over om het caros- seriebedrijf Havast aan de Wassenaarseweg een eigen plaats in het bestemmingsplan te geven. Het bedrijf maakte vroeger onderdeel uit van transportbedrijf Van Steijn en had daarom geen eigen plaats in het plan gekregen. Ruigrok wil ook dat Havast verboden wordt auto's te spuiten. Vol gens B en W mag het carosse- riebedrijf geen verfspuitin richting hebben en zal Havast er ook geen vergunning voor krijgen als daar om wordt ge vraagd. In het bestemmings plan zijn geen uitbreidingsmo gelijkheden voor Van Steijn en Havast opgenomen. bijvoorkeur bij het Trefpunt aan de Herenweg. De gemeenteraad besloot gis teravond tot opheffing van de werkgroep sporthal. Deze werkgroep onderzocht de mo gelijkheid van de bouw van een sporthal op het sportcom plex Overbos. Dat plan is ech ter van de baan. De voetbal vereniging Warmunda wilde er geen medewerking aan ver lenen, CDA en VVD stonden er evenmin achter. „We moeten zoeken naar een betaalbare oplossing. De ac- commodatieproblematiek in de gemeente heeft wat ons betreft de eerste prioriteit. We voe- lens ons wat onze ideeën be treft gesteund door de verkie zingsuitslag, waarbij we van vier naar vijf zetels zijn ge gaan. Twee kostbare jaren zijn nu verloren gegaan. Het wordt nu hoog tijd om een andere koers te gaan varen. Om in de termen van de surfsport te spreken: het wordt tijd voor een „powergijp", op snelheid van koers veranderen". Bonnet verweet Progressief Warmond de zaak te nebben opgehouden. Burgemeester G. van der Wel drong bij de frac ties aan op eenstemmigheid. „Maak elkaar geen verwijten, benader de zaak niet te poli tiek. We moeten vooral zake lijk kijken naar de plaats, om vang en de financiële moge lijkheden", aldus de burge meester. Binnenkort zullen de randvoorwaarden worden op gesteld waarbinnen een nieu we werkgroep, hopelijk met meer succes, de komst van een sporthal, waarschijnlijk geïn tegreerd in een multifunctio nele accommodatie, kan gaan voorbereiden. Recreatienota Progressief Warmond, sinds de collegevorming in de oppositie gedrongen had de nodige aan vullingen op het collegepro gramma. Het raadslid A. Scha- vemaker drong aan op een re creatienota. Ook wilde hij een flora- en faunaplan voor Kou- denhoorn. Wethouder J. Was senaar wees op het tijdverlies dat optreedt als er teveel no ta's moeten worden behan deld. De recreatie komt aan bod in de Structuurnota. Me vrouw A. van Ree stelde maat regelen voor op de onlangs ge asfalteerde doorgaande route door Warmond, om de snel heid van het verkeer af te remmen. Een inhaalverbod en een snelheidsbeperking leek haar op zijn plaats. Wethouder W. de Vos stelde dat dergelijke maatregelen zonder een goede controle geen zin hebben. YD-Rijnsburg jjemt tegen illegeprogram d! INSBURG De raad van nsburg heeft gisteravond estemd met het programma het nieuwe college waar- CDA en PvdA deelnemen, een de VVD ging bij monde de voormalige wethouder Brul niet met het program akkoord. Hij miste een fi- üjnciële onderbouwing. De li- nu de enige VVD'er in raad, wilde dat het college program terugnam. Dan iün eerst de voorjaarsnota irden behandeld, evenals de rrekening. t die opstelling kreeg Brul tiek van CDA-fractievoor- ter G. Verhey. Brul heeft itien jaar als raadslid aan t beleid meegewerkt, waar- n de laatste 6 jaar als wet- uder. „Een maand nadat ul deze functie moest neer egen komt hij met deze uit raken", aldus Verhey. Hij peg zich af hoe Brul ooit met ft gemis van al deze zaken in t college heeft kunnen zit- ik burgemeester Jonkman rinnerde Brul aan zijn af- ïeidsspeech van een maand leden waarin hij het nieuwe llege een boodschappenlijst legaf wat er in Rijnsburg il moet gebeuren. Brul gaf en toe dat die wensen geld sten. Het nieuwe program- voorziet in bezuinigingen n 100.000 gulden per jaar en n lastenverzwaring van vier vijf procent. Verkeersexamen in Postwijk Honderdtachtig leerlingen van de basisscholen in Sassenheim hebben gisteren een proeve van bekwaamheid in het verkeer af gelegd. Dit gebeurde door middel van een examenrit in Postwijk. De leerlingen reden in de woonwijk een route van tien minuten, waarbij borden en mobiele-verkeerslichten door de politie waren geplaatst. Ouders van de leerlingen bezetten de negen controle posten in de wijk. De route vormde het praktische deel van het verkeersexamen, dat de Sassenheimse politie inmiddels al ruim tien jaar organiseert. „Postwijk is ideaal voor dit soort examens. Er staan nauwelijks verkeersborden, dus je kunt er gemakkelijk een aangepaste route uitzetten", aldus een woordvoerder van de politie. foto: henk van den ende Frans de Haas (links) en pastoor W. Kleijn van de St. Jeroensparochie. foto: henk van den ende FRANS DE HAAS BLIJFT NA WIJDING IN ST. JEROENSPAROCHIE 99 NOORDWIJK Frans de Haas wordt de nieuwe kapelaan van de St. Je roensparochie in Noord- wijk. Hij is al sinds sep tember vorig jaar diaken bij de parochie. Afgelopen zaterdag werd hij in Rot terdam tot priester gewijd. Een dag later droeg hij vboor het eerst de mis op in Eindhoven, in bijzijn van familie, vrienden en bekenden. Zondag celebreert hij voor het eerst in de St. Jeroenskerk. Tijdens die hoogmis die om 11.00 uur begint zingt het da mes- en herenkoor van St. Je roen de Krönungsmesse van Mozart. Soliste is Margreet Groenewoud. De 46-jarige De Haas koos pas laat voor het priesterschap. Eerder werkte hij elf jaar in het onderwijs. In die tijd be gon hij ook zijn studie theolo gie. Na voltooiing van zijn the ologiestudie in Tilburg, werd De Haas benoemd tot dis- trichtscatecheet in Dordrecht. Die baan werd later uitgebreid met een functie als catecheet in Rotterdam. Het. geven van godsdienstlessen beviel De Haas goed, maar door gesprek ken met collega's en met bis schop R. Bar, bleek het pries terschap De Haas wel te trek ken. „Kiezen voor het pries terschap is voor mij een proces van jaren geweest,,' zegt hij. Zijn stagetijd doorliep hij in Leiden. Door het bisdom werd hij uiteindelijk benoemd in Noordwijk. In de St. Jeroen sparochie bevalt het hem uit stekend. De Haas is dan ook verheugd als kapelaan in dé St. Jeroensparochie te kunnen blijven. Samen met pastoor W. Kleijn zijn de taken naar te vredenheid verdeeld. Het ligt welhaast voor de hand dat de nieuwe kapelaan vooral de ca techese tot zijn taak kan reke nen. De Jeroensparochie is met 7000 parochianen een erg gro te parochie. Volgens pastoor Kleijn hoeft naar werk dan ook niet worden gezocht. De pastoor is erg blij met de komst van de kapelaan. Na het vertrek van stagiair Bosco Beijk was een tweede man zeer welkom. Jubileum Zondag 29 juli viert pastoor Kleijn dat hij twaalf en half jaar verbonden is aan de paro chie. Dat wordt gevierd met een plechtige Heilige Mis. Kerkgangers zijn na de Mis viering van harte welkom in de pastorie voor een gezellig samenzijn. De pastoor heeft nooit spijt ge had van zijn komst naar Noordwijk. „Hiervoor was ik vijf jaar werkzaam in Noord - wijkerhou. Dat beviel me goed. Ik had helemaal geen zin om weg te gaan. Maar in die tijd was het niet gebruike lijk te weigeren na een ver zoek van het bisdom." Dat hij zo lang in Noordwijk zou blij ven had Kleijn van te voren nooit verwacht. Het ziet er zelfs naar uit dat de pastoor tot aan zijn pensionering „een VUT-regeling voor priesters bestaat niet" in Noordwijk zal blijven. „Dan ben ik hier 18 jaar. Dat is toch uitzonder lijk. Een jaar geleden heb ik nog wel even gedacht ergens anders heen te gaan. Ik ben nu 58 jaar en het was eigenlijk nu of nooit. Ik heb hier en daar eens wat mensen gepolst. Ik kreeg echter niet de indruk dat men mij al zat was. Zelf heb ik het ook nog erg naar mijn zin". Vrijwilligers Veel waardering heeft pastoor Kleijn voor de vele vrijwilli gers die zich dagelijks inzetten voor parochiaal werk. „Vroe ger hadden we vier kapelaans, nu hebben we er eigenlijk een paar honderd." De grote, onverzichtelijke St. Jeroensparochie is opgedeeld in wijken. Wijken die door vrijwilligers worden bestuurd. „Op die manier kun je mensen een stuk verantwoordelijkheid geven voor het werk in de pa rochie. De ervaring heeft ge leerd dat, hoe meer je de men sen zelfstandig de taken laat doen, hoe beter men uit de verf komt." Pastoor Kleijn vindt het jam mer dat mensen wel eens den ken dat het in de kerk maar een dooie boel is. Hij wijst erop dat in zijn parochie het aantal geloofsleerlingen sterk is toe genomen. Ook zijn er veel meer dopelingen dan in ande re jaren, ligt het aantal kerke lijke huwelijken veel hoger en zijn er ook veel meer dopelin gen dan voorheen. Pastoor Kleijn en kapelaan De Haas hopen dat deze stijgende lijn doorzet. Herindeling thema Rhynenburchfestijn HAZERSWOUDE De car- navalsvereniging De Blauw kousen, winkeliersvereniging Rhynenburch en geitenfok- vereniging Ons Doel houden op zaterdag 16 juni het Rhy nenburchfestijn. Thema is de gemeentelijke herindeling, waardoor Hazerswoude op 1 januari volgend jaar wordt sa mengevoegd met Koudekerk en Benthuizen. Het festijn wordt gehouden aan de Da Costasingel in Hazerswoude- Rijndijk. Een van de hoofdactiviteiten is het Rijneveldtoernooi, waar bij bezoekers penalties kunnen afvuren op de keepers van de voetbalverenigingen Koude kerk, Hazerswoudse Boys en Bernardus. Het toernooi begint om twee uur. De activiteiten beginnen echter al om negen uur 's morgens met een rom melmarkt en een geitenkeu ring tussen half tien en twaalf uur. De brandweer zorgt met een brandspuit voor een wa terfestijn, er zijn clowns en de kinderen kunnen zich door grimeurs laten schminken. EN HAAG/KATWIJK Een 33-jarige inwoner in Katwijk hoorde giste- n voor de Haagse recht- ink drie jaar onvoor- aardelijke gevangenis- raf tegen zich eisen. De lan wordt verdacht van ibraak, autodiefstal en Midel in wapens en ver- Dvende middelen. De ■atwijker heeft alle hem in laste gelegde feiten ekend. een speciaal gevormd politie team had gedaan naar drugs- en wapenhandel in Katwijk en omstreken. Dit onderzoek, dat ongeveer een half jaar in be slag nam, leverde circa twintig aanhoudigen op. Vier verdach ten zitten nog vast en worden voorgeleid. De 33-jarige Kat- wijker was de eerste die aan de beurt kwam. De verdachte heeft alle'zaken die hem ten laste zijn gelegd bekend. Behalve de handel in harddrugs en vuurwapens wa ren dit de diefstal van een per sonenauto in Noordwijkerhout in februari van dit jaar en de inbraak in een Rijnsburgse ra dio- en tv-zaak enkele dagen later. Volgens rechtbankpresi dent E. Timmermans had de Katwijker echter nog meer op zijn kerfstok. Ze somde op: in braken of pogingen daartoe in winkels in Noordwijkerhout, Katwijk, Rijnsburg en Oegst- geest. Diefstal van personen- en vrachtauto's in Noordwij kerhout en Leiden en diefstal van vuurwerk in Katwijk. Het geld dat de man aan de misdrijven verdiende werd be steed aan drugs. Samen met zijn eveneens verslaafde vriendin had hij per dag voor circa 150 gulden nodig. De 1200 gulden WAO-uitkering die hij maandelijks kreeg was daarvoor niet toereikend. De Katwijker kocht de heroïne, cocaïne en amfetamine in Lei den of Rotterdam. Een deel daarvan werd zelf gebruikt, de rest verkocht de nfhn door aan andere verslaafden die bij hem aan huis kwamen. Het ging daarbij niet om een grootscha lige handel maar om enkele grammen per dag. De vuurwa- penhandel - van de man was beperkt gebeleven tot twee transacties. Afgekickt „U bent 33, Het wordt tijd dat u een andere draai aan uw le ven geeft", aldus rechter Tim mermans tot de verdachte. Die kon op zijn beurt mededelen dat hij inmiddels in het huis van bewaring was afgekickt. Dat het hem wat dat betreft serieus was, werd volgens ad vocaat Berghuys duidelijk uit het feit dat de Katwijker po gingen had ondernomen in een afkickcentrum opgenomen te worden. En dat was gelukt. Per 18 juni kon hij terecht in centrum De Keet in Poortu- gaal. De advocaat van de Kat wijker pleitte voor een gevan genisstraf zolang als het voor arrest had geduurd, zodat plaatsing in De Keet kon door gaan. Na te zijn afgekickt volgens de verdachte zelf „een proces van jaren" zou de Katwijker zich bij zijn inmid dels afgekickte vriendin kun nen voegen om samen een nieuw leven te beginnen. Vol gens de advocaat was de man verslaafd geraakt na al vroeg in zijn leven óp een dood spoor te zijn beland. Op 28-jarige leeftijd had hij al een echt scheiding achter de rug en was hij bovendien afgekeurd en moest leven van een WAO- uitkering. Officier van justitie Van de Broek had niet veel vertrou wen in opname in het afkick centrum. „Ik heb dat zelden goed af zien lopen. Men" lijkt weliswaar gemotiveerd, maar dat komt omdat men de keuze heeft tussen een afkickcen trum en de gevangenis. Nee, pas als iemand zijn straf heeft uitgezeten en dan besluit zich alsnog een aantal maanden te laten opnemen in een afkick centrum, dan is de juiste moti vatie aanwezig", aldus Van de Broek. Vanwege de ernst van de feiten „Meneer heeft meer op zijn kerfstok dan de doorsnee junk" eiste Van de Broek een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. „En zitten is kennelijk zo slecht nog niet", zo voegde hij aan zijn eis toe, doelend op het feit dat de Katwijker sinds hij in hechtenis was genomen er veel beter was gaan uitzien en tien kilo was aangekomen. Na een korte schorsing besloot de rechter dat de Katwijker er in elk geval niet met plaatsing in een afkickcentrum vanaf komt. „Daarvoor zijn de feiten te ernstig". Welke gevangenis straf de man krijft opgelegd, hoort hij donderdag 21 juni. DEN HAAG/ZOETER- WOUDE Het gemeen tehuis van Zoeterwoude aan de Noordbuurtseweg kan worden uitgebreid. De Raad van State ver wierp vanmorgen de be zwaren van omwonenden. Het verzoek tot schorsing van de gemeentelijke bouwvergunning werd door staatsraad J. Blaauw afgewezen. F. de Graaff, die tegenover het gemeentehuis aan de J.A. de Gravenlaan woont voerde bij de Raad van State gisteren het woord namens een tiental om wonenden. De bezwaarmakers vinden de uitbouw aan de voorzijde te kolossaal en te strak, in vergelijking met de oude gevel van het gemeente huis. „Het volume van het voorste gedeelte neemt met 85 procent toe, de gevelopper vlakte met 40 procent. Om voor de bewoners aan de over zijde van het water hetzelfde silhouet te krijgen zou de voorgevel van de ontworpen bebouwing 11 meter naar ach teren geplaatst moeten wor den", aldus De Graaff, die ver der opmerkte dat de nieuwe voorgevel met weinig creativi teit was ontworpen. Ook zou sprake zijn van overschrijding van de bepalingen van het be stemmingsplan. „De bezwaarmakers hebben nooit het gevoel gehad serieus te worden genomen", aldus De Graaff. „De besluiten waren al genomen voordat de procedu res waren afgerond". De be woners beseften pas wat er ging komen nadat een schets van de nieuwbouw was gepu bliceerd. Maar toen bleek er geen weg meer terug te zijn. Wethouder A. Ringersma van Zoeterwoude wees de bezwa ren van de hand. „De nieuw bouw is dringend noodzakelijk en zorgvuldig overwogen. Dat deze bebouwing niet past aan de Noordbuurtseweg spreek ik tegen; er is juist een grote ver scheidenheid aan gebouwen. Het gemeentehuis zal straks mogelijk wat domineren, maar dat moet eigenlijk wel een beetje. Er is veel inspraak ge weest, er waren hoorzittingen, bewoners hebben met ambte naren kunnen overleggen. Mijns inziens is er zorgvuldig gehandeld", aldus Ringersma. De gemeente Zoeterwoude zal op korte termijn met de nieuwbouwwerkzaamheden beginnen. Noordwijkerhouter vernielt 18 auto's NOORDWIJKERHOUT Een 42-jarige inwoner van Noordwijkerhout is vanmorgen vroeg door de politie opge pakt nadat de man tussen kwart voor en kwart over acht achttien auto's in het dorp had vernield. De man boog ruite- wissers en kentekenplaten om en brak antennes af van au to's in de Koninginneweg, Viaductweg, Wildlaan en Fazant laan. Omwonenden zagen de Noordwijkerhouter bezig en belden de politie, die de man kort daarna aanhield.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15