Elisabeth Gasthuishof wil zelfstandig blijven !/o 36 dagen lang vaderdag vieren! Leidse weeskinderen hadden het beter dan arme kinderen „FUNDAMENT TE SMAL VOOR FUSIE' STAD OMGEVING/RTV Zorg hemofilie-patiënten moet beter ARCHIEF LEIDS WEESHUIS GEÏNVENTARISEERD Hongerstaker gaat bedelen LEIDEN Het bestuur van het rooms katholie ke verzorgingshuis Sint Elisabeth Gasthuishof wil geen samenwerking aangaan met de huizen Overduin uit Katwijk en Zuydtwijck in Leiden Zuid-West. „Het funda ment daarvoor is op dit moment te smal", aldus directielid A. Kuypers. Volgens een ontwerpplan van de provincie moeten de drie huizen in twee nieuw te bouwen „moederhuizen" worden ondergebracht. Het bestuur van het verpleeghuis aan de Caeciliastraat vindt dat er nog plaats is voor een louter katholiek tehuis in Leiden. Ook het personeel van het verpleeghuis is tegen het plan. Dat vindt dat de ac commodatie aan de Caecilia straat behouden moet blijven. Met name het euthanasiebe leid van het Gasthuishof wijkt voor het bestuur te zeer af van dat van Overduin, waar vanuit een evangelische grondslag wordt gewerkt, en van het algemene Zuydt wijck. Economisch directeur Kuypers geeft aan dat voor zichtigheid is geboden op dit gebied: „Ménsen die per se niet willen dat in een instel ling actieve euthanasie plaats heeft, moeten ook ergens te recht kunnen ook al zijn ze niet meer handelingsbe- kwaam. Dat is voor hen een stuk veiligheid en onze ver antwoordelijkheid. Het wil natuurlijk niet zeggen dat wij zinloos medisch handelen blijven continueren", aldus Kuypers. A. Bruceker, directielid van Zuydtwijck zou het jammer vinden als de samenwerking hierop zou afketsen: „De hui dige opstelling van het be stuur van het Gasthuishof vertraagt de gang van zaken. Volgens mij zijn er geen ono verbrugbare verschillen". De provincie is van mening dat er meer verpleeghuiszorg in het noorden van Zuid-Hol land moet komen. Vooral Leiden profiteert van deze regeling. In het ontwerpplan worden voor Leiden twee nieuwe huizen voorzien met in totaal 150 bedden voor li chamelijk zieke en 150 voor demente bejaarden. Een uit breiding van 130 bedden. Daarnaast komt er een aantal dependances. De bestaande locaties Zuidtwijck aan de Aaltje Noorderwierlaan en het Elisabeth Gasthuishof moeten verdwijnen. De ge bouwen krijgen een andere bestemming. Overduin moet een aantal bedden overdoen. Huiselijk Het personeel van het Gast huishof vindt dat ongeacht de samenwerking, de locatie aan de Caeciliastraat behou den moet blijven: „Het is een heel leuk verpleeghuis. Het is er kleinschalig, lief en een stuk huiselijker dan de grote tehuizen", aldus onderne mingsraadslid E. Verschoor. De provincie is echter van mening dat de accommodatie niet meer voldoet aan de ei sen die worden gesteld aan de opvang van somatische en psycho-geriatrische ouderen. „De directie zou de locatie natuurlijk ook graag behou den maar we moeten ons niet afsluiten voor de ontwikke lingen, 73 bedden is erg klein. Toch speelt een even tuele verhuizing pas over een aantal jaren", aldus Kuypers. Komende week houdt de provincie een hoorzitting over het ontwerpplan. Onder andere naar aanleiding daar van wordt door Gedeputeer de Staten een definitief be sluit genomen. VRIJDAG 8 JUNI 1990 PAGINA 13 Het appartementencomplex aan de Havenkade nadert gestaag zijn voltooiing. Het Katwijkse bedrijf Ouwehand Bouw heeft tien eensgezinswoningen inmiddels opgeleverd, die liggen aan de Touwsla gersgang. In het witte blok en het rode blok aan de Havenkade komen in totaal 28 koopapparte menten. Het witte blok wordt eind juli voor de bouwvak opgeleverd. Het rode blok wordt waar schijnlijk in het najaar afgerond. foto: tejo ringers Actie tegen verhoging reinigingsrechten LEIDEN De Socialistiese Par tij (SP) zamelt aanstaande zater dag op het Stadhuisplein handte keningen in tegen de door het college van B en W voorgestelde verhoging van de reinigingsrech ten. De SP is het met deze verho ging van 70 gulden niet eens. De socialisten vinden dat als er op tijd een begin was gemaakt met gescheiden ophalen van huisvuil, een verhoging niet nodig was ge weest. In een protestbrief schrijft de SP: „De Leidenaren worden nu de dupe van de laksheid van de overheid en worden opgeza deld met een verhoging van 70 gulden reinigingsrecht". LEIDEN De zorg voor mensen met bloederziekte (hemofilie) moet verbeteren. Dat kan door ze te behandelen in regionale centra in plaats van, zoals nu, in grote centra. Nu nog komt zes tig procent van de hemofilie-patienten in een groot centrum te recht waar goede zorg verleend kan worden. Veertig procent komt echter niet in een dergelijke voldoende uitgerust centrum terecht. Dat zei prof. dr. E. Briët vanmiddag bij de aanvaarding van zijn hoogleraarschap aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Briët is hoogleraar in de inwendige geneeskunde en in het bijzonder de hemostase en trombose. Hij illustreerde de hiaten in de zorg met het voorbeeld van een 17-jarige jongen die na een bromfietson geval overleed doordat fouten werden gemaakt in het zieken huis ondanks attent reageren van de ouders. Hij zei wel dat de behandelingsmogelijkheden van patiënten met bloederziekte de laatste vijfentwintig jaar veel beter zijn geworden. Keerzijde van de medaille is het voor komen van Aids bij hemofilie-patiënten. Veertien procent van hen is door toediening van besmette bloedproducten besmet met het Aids-virus en al twintig patiën ten hebben de ziekte gekregen. Wijnhandel breidt uit LEIDEN Wijn- handel en slijterij Klerks aan de Admi raal Bankertweg be gint volgende week aan een uitbreiding van debestaande magazijnruimte. In totaal worden op ei gen terrein drie hal len neergezet zodat het een totale opper vlakte neerkomt op 3600 vierkante me ter. Half september wordt de oplevering van de nieuwbouw véfcwacht. Negen miljoen voor fietspaden DEN HAAG De provincie Zuid-Holland gaat in 1991 zo'n 9,3 miljoen gulden uitgeven voor de aanleg van fietspaden. Dat blijkt uit een schema voor fietspaden dat Gedeputeerde Staten voor de jaren 1991 tot 1995 hebben vastgesteld. Nieuwe projecten in het schema zijn onder meer een fietspad tussen Waddinxveen en Reeuwijk en fietspaden in Zoeterwoude, Boskoop, Alphen aan den Rijn en Warmond. Inbraak in woonboot LEIDEN Het aantal inbraken in woonboten is volgens de Leidse politie de laatste weken enorm toegenomen. In de nacht van woensdag op don derdag was een woonboot van een 28-jarige Lei- denaar aan de Schelpenkade het doelwit van in brekers. Gestolen werden een draadloze tele foon, een koptelefoon, een walkman, een ver sterker, vijftig grammofoonplaten en een fotoca mera. Groot verloop onder personeel gezinsverzorging LEIDEN Het aantal cliënten voor de Stichting Gezinsverzorging Leiden is in 1989 fors toegenomen. In totaal heeft de stichting in dat jaar aan ruim 2500 cliënten hulp geboden, dat is een stijging van ruim 11 procent ten opzichte van 1988. Dat staat in het jaarverslag van de stichting. Het ver loop van personeel wordt echter zorgelijk genoemd. In procenten uitgedrukt bedroeg dit verloop bijna 35 procent. De stichting is er niet in geslaagd voldoende personeel aan te trekken. Daardoor is de wachtlijst voor gezinsverzorging toegenomen. Het afgelo pen jaar is een druk jaar geweest voor de stichting, zo werd nachthulp ingevoerd en zogeheten helpendenteams. Dit jaar wordt daar nog acute hulpverlening aan toege voegd. Complex Havenkade nadert voltooiing (verlast bij De Burcht ;IDEN De politie is gisteren iee keer in actie gekomen vanwege erlast bij de Burcht. Rond half tien avonds gooide een groep van onge- {er twintig jongeren in de leeftijd n 11 tot 16 jaar met blikjes naar het staurant aan de Burgsteeg. Ook ilden ze steeds aan bij het restau- nt, De politie heeft de groep weg- stuurd. ond half drie vannacht wilde een ntal beschonken bezoekers van het rras bij het restaurant niet weg- i. Daarop stuurde de bedrijfslei- het groepje weg. Een van de be- bezoekers begon tegen de van de man te urineren. Toen iaarop de ingeschakelde politie bleek de groep verdwe en te zijn. LEIDEN Brieven van weeskinderen uit Kaap de Goede Hoop die bij de Verenigde Oostindische Compagnie werkten, nieuwjaarsgedichten van Willem Bilderdijk en een kerstcantate van Christi- aan Friedrich Ruppe. Het archief van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis aan de Hoog landse Kerkgracht bevat schatten. Ze zijn ontdekt door Sander den Haan, die na tweeëneenhalf jaar spitwerk het archief heeft geïnventariseerd. Deze schatten worden vanaf 15 november tot 13 januari 1991 in het voormalige weeshuis tentoongesteld. Het archief voert terug naar de veertiende eeuw, de eeuw waarin „de Heilige Geest" een begrip was in Leiden voor de armen. Bij de Heilige Geest- meesters konden ze aanklop- pen voor voedsel, schoenen of een zak turf. Het Heilige Geesthuis stond in de Bree- straat en de meesters ontferm den zich vooral over een bij zondere groep: de vondelingen. Als baby's werden ze opgeno men, na hun 25e jaar mochten jze het weeshuis verlaten. Het archief van het weeshuis heeft de respectabele leeftijd van vij- fenhalve eeuw behaald. Het oudste stuk dateert uit het jaar 11334, een zogeheten charter I waarin goederen werden ge schonken aan de Heilige Geest. In 1583 verhuisde men naar de Hooglandse Kerkgracht, de plaats waar nu het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie is gehuisvest. In 1774 fuseerde het Heilige Geest Weeshuis met het Arme Kinderhuis. Het grote gebouw werd in 1961 verlaten toen het aantal wezen bijna tot nul was gereduceerd. Chaotische verzameling Het archief bestond uit een chaotische verzameling boeken en losse stukken. Den Haan heeft de zaak geordend en heeft voor een speciaal boekje over het archief 4500 nummers beschreven. Het boekje wordt 15 november uitgereikt. Nu is bij nog bezig met de geschiede nis van het weeshuis en de ge schiedenis van de families die met hun archief in de weeshui sarchieven verzeild zijn ge raakt. Bijvoorbeeld Anna van den Bergh, de vrouwe van Adegeest, stelde het weeshuis aan als erfgenaam, dat bete kende dat ook de archieven van de familie daar naar toe gingen. Datzelfde geldt voor hét archief van de Leidse fa- LEIDEN Hongerstaker Cor van der Plas heeft gisteren bij de Gemeentelijke Sociale Dienst gevraagd om zijn uitke ring stop te zetten. Van der Plas wil zich nu met bedelen onderhouden. Behalve aan de sociale dienst heeft hij ook het gemeentebestuur per brief op de hoogte gesteld. In de brief stelt hij dat hij „geen vrede kan vinden in de huidige maat schappelijke systemen, wetten en regels". Hij is van plan be delend aan de kost te komen. „Als iemand mij nu iets geeft is dat vrijwillig, in plaats van dat er door middel van belasting geld van zijn of haar loon wordt afgehouden". Intussen gaat de directie woonruimte verdeling de zaak van de hon gerstaker onderzoeken. Gister middag heeft de 42-jarige Lei- denaar een gesprek gehad met de directie. Van der Plas kreeg van de directie een volgens hem uitgeleefde flat toegewe zen aan de Milanenhorst. De woningbouwvereniging wei gerde de woning op te knap pen. Van der Plas wilde dat niet zelf doen en betrok ver volgens een kamer aan de Hooigracht. De directie bekijkt of het terecht was de woning in een dergelijke staat aan te bie den. De ex-hongerstaker is echter niet tevreden met het resultaat. „Ze houden je aan het lijntje. Ze geven me van alle kanten gelijk, maar gaan vervolgens gewoon door met het oude systeem". Hij is diep teleurgesteld en heeft zich ook uitgeschreven als woningzoe kende. „Ik wil niets meer met het systeem te maken hebben. Ik wijd me volledig aan het Boeddhisme en probeer voort aan bedelend rond te komen". U geeft op 17 juni niet zomaar een cadeautje aan vader. Voor slecl u 'm op verrassen voor 6 plezier met Dat is goec I Naam: I Straat: I Postcode/plaats: Laat van 18 juni t/m 28 juli I de Leidse Courant bezorgen bij: De heer: Straat: controle bezorging) Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - Leidse Courant, abonneeservice, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. CeidócGouiatit milie Bleykersveld-Dermout. „Jan Dermout was regent van het weeshuis, maar zijn zoon Dirk-Jan nam nadat zijn vrouw was overleden de be nen, zodat zijn kinderen in 1814 in het weeshuis werden opgenomen. Dat waren de eni ge afstammelingen zodat het archief in het weeshuis terecht kwam", vertelt Den Haan. Zelfs het kloosterarchief van de Leidse Cellenbroeders is in het weeshuisarchief terug te vinden. Dit klooster dat op de plek van de universitaire men sa aan de Kaiserstraat stond, werd na de Reformatie (1572) opgeheven. De goederen gin gen over naar het weeshuis. Het weeshuis was eeuwenlang de enige instelling in Leiden voor wezenopvang. Geleefd werd van het geld- van schen kingen en legaten. Dat geld werd goed belegd in landerijen of waardepapieren. „Onder de archiefstukken bevinden* zich fraaie kaartboeken. Het waren een soort atlassen van eigen landerijen, maar ook de pach ten stonden erin. De beheren de regenten wilden dat alle? maal precies weten", vult het hoofd van de sector archieven van het Gemeentearchief, R. van Maanen, aan. Uit het archief blijkt dat het liefdadigheidsgeld niet genoeg was. Herhaaldelijk werd aan het stadsbestuur gevraagd of het weeshuis zelf obligaties mocht uitgeven. Van 1675 tot in de negentiende eeuw kreeg het weeshuis subsidie. Daar voor werden overschotten van de bank van lening gebruikt. Van Maanen merkt op dat de wezen het niet echt slecht had den. De kinderen kregen kle ding in de kleuren van het ge meentewapen, rood, wit en zwart. Ze werden gevoed, kre gen verplicht een lagere schoolopleiding en moesten daarna bij een ambachtsman een vak leren. „Het gemiddeld weeshuiskind had het beter dan het armste kind in de stad", aldus Van Maanen. Schrobbelbaijk Den Haan vertelt dat sommige wezen ook goed terechtkwa men. Het Schachtenhofje aan de Middelste Gracht is gesticht door een wees die koopman is geworden. „We hebben ook nog een archiefje van de koster van de Hooglandse Kerk. Hij was oorspronkelijk ook een weesjongen. Pikant detail is dat zijn kinderen na zijn over lijden ook weer in het wees huis werden opgenomen". Het dagelijks bestuur van het weeshuis was in handen van een „binnenmoeder en een binnenvader". Een echtpaar dat werd aangesteld door re genten. Hulp kreeg het echt paar onder meer van de schoenmaker annex portier, de bakker, de zaalmoeders en lin nenmoeders. Loonbetalingen en namen van de betrokkenen zijn in de archieven terug te vinden. Gruwelverhalen over strenge straffen zijn volgens Den Haan niet overdreven. „De orde werd echt heel streng gehand haafd. Dat moet ook wel met een gezin van zo'n vier- a vijf honderd kinderen". De zwaar ste straf was de schrobbelbank, een werktuig met puntige uit steeksels, waarop de wolberei- ders de vezels van de wol uit de knoop trokken. De boosdoe ners werden op de bank gelegd en met een stok bewerkt. Na 1800 werd wat humaner opge treden tegen kattekwaaduitha- lers. Zangcollege Het weeshuis zorgde naast werk ook voor ontspanning. Dat blijkt uit het bestaan van e^n zangcollege, dat bestaat uit het weeskoor en muzikanten van de universiteitskapel. Het Leidse weeshuis is mogelijk De tuin van het weeshuis omstreeks 1900. Deze was vooral voor kleine kinderen bestemd. Kinderen aan de maaltijd in de negentiende eeuwse kinderkamer van het weeshuis. foto's: pr het enige weeshuis in Neder land met een koor, heeft Den Haan ontdekt. Christiaan Frie drich Ruppe schreef een canta te voor het paasfeest en een kerstcantate voor het door hemzelf opgerichte zangcolle ge. Deze muziekstukken heeft Den Haan in het archief terug gevonden. „Echt een vondst", zegt hij bescheiden. „In 1796 werd dit stuk eenmalig met succes uitgevoerd in de Hoog landse Kerk op derde kerstdag. Op de opening van de tentoon stelling wordt een deel van de herontdekte muziek gespeeld". De elfdelige kerstcantate wordt tijdens een extra concert in de Lokhorstkerk opgevoerd door het Jeugdkamerorkest Madrigalesco. Op de tentoonstelling wordt aandacht besteed aan dit zang college, maar middels archief stukken ook aan de kleding, voeding en het onderwijs. Er zijn fraaie kaartboeken te be wonderen, maar ook een oude brandspuit, die op het terrein van het weeshuis stond en die de weesjongens bedienden. „Oude Leidenaren weten nog wel dat de jongens voor brand uitrukten", zegt Den Haan over dit topstuk. Bouwtekenin gen voor het nieuwe gebouw, nieuwjaarsgedichten van be kende auteurs, regentenstuk ken, schilderijen, prenten en keukengerei worden geëxpo seerd. Ook is het mogelijk de regentenkamer in het wees huis te bezichtigen. Alles wordt gedaan om de sfeer van het weeshuis weer op te roe pen. Zeventig meter Van Maanen merkt op dat hij de waarde van dit archief veel lager had ingeschat. „Het ar chief is voor onderzoek belang rijker dan we dachten. Het is een van de oudste archieven van een van de oudste charita tieve instellingen in Neder land. In al die jaren was er een gigantische hoeveelheid men sen bij betrokken. De inventa risatie is zodanig gedetailleerd dat je ontzettend veel gegevens van allerlei mensen boven wa ter krijgt. Daarnaast is het een bron voor geologisch en geo grafisch onderzoek. Ik weet ze ker dat dit archief ook wordt gebruikt". De 28-jarige Den Haan heeft zeventig strekkende meter ar chief achter zijn kiezen. Hij be gon aan dit karwei in opdracht van de Stichting Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. „Als het niet zo boeiend was, had ik het niet volgehouden", moet hij eerlijk toegeven. KARIN SWIERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13