Leerlingbegeleiders krijgen wel erkenning maar geen uren uit de weekbladen ELSEVIER d0ENE HIT DE TIJD VARA eist opheffing beslag op gebouwen DONDERDAG 7 JUNI 1990 PAGINA Afscheid nemen soms het einde Afscheid nemen van iets of iemand kan je heel' verdrietig maken of juist erg blij. Wan neer weekbladen het einde beschrijven van een persoon of een tijdperk, gaat dat be halve met een feitelijke te rugblik meestal gepaard met een analyse. En die kan je op de valreep tot het inzicht brengen dat je altijd helemaal verkeerd hebt gedacht over de overleden kunstenaar of politicus. Ook kan je mening over een voorbije situatie worden bijgesteld. Met nieu we belangstelling zet je ver volgens je tanden in iets dat nooit lekker heeft gesmaakt of altijd - en zoals nu plotse ling blijkt onterecht - een streling voor je tong is ge weest. De Tijd rept van de voorbije filmmagie in Italië, terwijl de Groene juist met een grote special „de ten on rechte vergeten" schrijver William Faulkner in onze aandacht aanbeveelt. Het ein de van de (mislukte) ideologie van de kraakbeweging staat in HP. Rex Brico neemt af scheid van Elsevier en Vrij Nederland staat stil bij de deze week gestorven acteur Rex Harrison. En voor wie moeilijk afscheid kan nemen van zijn geld, vermeldt de omslag van HN-magazine 'de bizarre wereld achter goed kope kleding': Tientallen pagina's 'Italië' in De Tijd. De verrekijker wordt omgedraaid en plots lijkt genieten van Italië in Nederland leuker c.q. veili ger dan in het land zelf. De vele verhalen worden geken merkt door een haat-liefde verhouding met het land dat „één speelhol" is en waarin je de mafia alleen kunt bestrij den door Italië zelf te bestrij den. Een liefhebber van Itali aanse films concludeert: „Een cinema die zo goed is in ster ven, zou eigenlijk niet dood moeten". Klaas Groenveld van de Tel- dersstichting, het weten schappelijk bureau van de VVD, schrijft deze zieke par tij gewoon meer klassiek li beralisme voor. „In de sa menleving krijgt de ontplooi ingsvariant nu te veel de na druk. De VVD moet daaraan tegenwicht bieden door veel meer de goede kanten van de utilitaristische richting te on derstrepen. Ik meen dat dat de boodschap is voor de ko mende tijd. Meer niet", aldus Groenveld. „Als ze mij buitensloten, zou ik ook jatten", weet de om streden Groningse crimino loog prof.dr. R.W. Jongman. „Mensen voelen zich terecht te kort gedaan. En dus is het logisch dat het beleid niet werkt". I inv< op je werk, nu zit je ongeluk"f. kig thuis". ritr< De Tsjechoslowaakse parle 's mentsvoorzitter Alexanderverc Dubcek zegt over zijn nieuwien politieke leven: „Het is also|''ie£' ik voor de tweede keer blond 'en' ben geworden". Dan klinkt aan: burgemeester Freij van Beth- en0v lehem somberder: „Ik ben bang dat de jongere generatie l' in Israël nó^ extremer wordt dan de oudere generaties zijnen v geweest". Aardig zijn de briefwisselin gen tussen Herman van Veen "I en Paul van Vliet. Aan dt vooravond van het WK Italië brengt Elsevier een I portret van Koning Voetbal de gisteren herkozen FIFA- voorzitter en industrieel Joan Havelange. 'De krakende welstand' waarmee de Haagse Post zijn omslag siert, slaat op de pa- leisjes waarin voormalige bolwerken van de kraakbe weging zijn omgetoverd dank zij veel subsidie. Het Alge meen Handelsbladgebouw in Amsterdam is bijna klaar voor de 87 krakers die slechts vanwege de renovatie dit roemruchte kraakpand heb ben verlaten. Eén van hen: „Een gerenoveerd pand op een urtiek punt voor een lage huur: wat wil ie nog meer?" Het weekblad constateert, dat de kraakbeweging ideolo gisch mislukt is, maar dat de belangrijkste doelstelling - wonen - verwezenlijkt is. Het milieuprobleem of eco- terreur wordt in 'Stokken en slagen' aardig door Kama- gurka geïllustreerd. Enkele grappen: 'Snel! Doe het raam dicht, papa voelt zich niet lekker'. En: "t Schijnt dat gasmaskers kankerverwek kend zijn'. Verder in HP: de Biennale van Venetië ('Hoe ra! Porno is kunst'), de on dergang van Nederland (lees: Oranje-elftal) en het failliet van de Sovjetunie. „Voor mij is God het myste rie", zegt Rex Brico, die deze week na ruim twintig jaar de redactie van Elsevier verlaat. „Ik geloof nog in heel wei nig. Zonder mijn werk zou dat heel anders zijn gegaan". De geïnterviewde redacteur geestelijk leven, als maxima list opgevoed en als minima list eindigend, besluit zijn loopbaan bij Elsevier met de derde aflevering over Ignati us, de stichter van de jezuïe tenorde. Het omslagartikel gaat over de wao, de prijs van de wel vaart. Nederland op weg naar één miljoen arbeidson geschikten. Een historisch psycholoog concludeert: „Mensen voelen zich ziek omdat ze afwijken van de maatschappelijke en econo mische norm. Het is een soci aal en geen medisch pro bleem". Geert Zomer van de GMD betwijfelt of de mensen nu echt zoveel gelukkiger zijn geworden door de wao. Volgens Groene-hoofdredac- j^O teur Martin van Amerongen lijkt de kans op een oorlog ondanks de uitgebroken vrede groter dan ooit. „Een burgeroorlog in Armenië ol gek Oezbekistan zal de wereld ijk: nog wel overleven. Een nu cleair treffen tussen Iraq en Iran, India en Pakistan, zal daarentegen gevolgen heb ben die helaas alle grenzen overschrijden". Voor oud-studentenactivist en - sinds 1 januari - oud- PvdA'er Pim Fortuyn, nu 'dealer in O V-jaarkaarten, ishur de OV-jaarkaart geen kosten- coil besparing maar een middel tot flexibiliteit en vooruit gang. Jana Danielové vraagt zich af of de oude communis tische partijen als modern linkse partijen een geslaagde salto mortale hebben ge maakt of dat sprake is van oude wijn in nieuwe zakken. Dat oude wijn ook goed kan zijn, laat het verhaal over de Amerikaanse schrijver Willi am Faulkner (1897-1962) zien. Faulkner kreeg in eigen land pas erkenning toen hij in 1950 de Nobelprijs voor li- teratuur kreeg. De chroni- queur van het ontaarde Amerika was net zo beschei den als hem paste. „Als ik er niet was geweest, had ie mand anders mij geschi* Sexy Rexy is niet meer. De Brit was volgens Vrij Neder land een groot acteur wiet/ip carrière echter werd af ge me ten aan zijn zes echtgenotes „Hij was de unieke, laatste afstammeling van een spe ciaal mensensoort dat God naast man en vrouw schiep- de gentleman", aldus Rinus Ferdinandusse. Zelf zei Har rison ooit: „Buiten het toneel ben ik niet zo charmant. Dan ben ik venijn". VN duikt verder in valse schilderijen, in het pensioen fonds PGGM dat zich vol gens het weekblad armer voordoet dan het is, en in het steeds beschermder wonen van miljonairs. In Freek de Jonge's dagboek uit Zagreb antwoordt Ruud Gullit op de vraag of hij het gevoel heeft dat Marco van Basten de lei dersrol op het veld wil nemen: „Bassie is ambitieus. Hij is bevrijd van het tacti sche gedoe bij AC Milan. Bas is veel volwassener gewor den. Iedereen wil hem altijd maar veranderen. Dat vind ik zo irritant. Dank zij Ted Troost is hij voor het eerst sinds twee jaar zonder pijn, En dan is hij ook nog eens een keer zelfbewuster ge maakt dan hij al was. Dat straalt van hem af. Dat is leen maar leuk". Vrij Nederland drukt in zijn boekenbijlage de tekst van het juryrapport over Wim de Bie, die zaterdag de Roland Holst-prijs uitgereikt krijgt, integraal af omdat deze „zo veel behartenswaardigs over boek en auteur bevat". De Bies 'Schoftentuig' blinkt uit door sociale bewogenheid en literair niveau. In de kleu- renbijlage het voetbalgevoel van 21 van de vier miljoen deskundigen (erg aardig). In HN-magazine houdt oud verzetsstrijder Johnny van de Veluwe zich met galgehu mor op de been en pagina's verderop vraagt het blad zich af waar de verheerlijking van het lijden vandaan komt. Geleden wordt zeker in de il legale naaiateliers, waa: tenlanders voor weinig geld even hard als stiekem moeten werken in bedompte kelders en afbraakpanden. „De mensen leven op aspiri ne", vertelt de Turk Omer Hasan. Veel stikkers hebben last van hun rug en hun dar men. Oplossingen zijn nog niet in zicht. Ook niet voor de Hongaarse zigeuners, die in HN zeggen te vrezen dat hun leven alleen nog maar zwaarder zal worden. In 'Li terair dagboek' een aubade van Ton van Reen voor 'Roomse meisjes'. HERMAN JANSEN Üc vermuden zoutil moftluk publieke plaatsen i Ik heb mondvoorraad bu me, w zullen hier puknukhen BINNENLAND £aidóe.Qowumt Arts Wiedenbroek niet vervolgd ALMELO De hoofdofficier van justitie in Almelo zal geen strafvervolging instellen te gen de arts van verpleeghuis Het Wieden broek in Haaksbergen, die besloot de kunst matige toediening van voedsel en vocht aan comapatiënte Ineke Stinissen te beëindigen. De hoofdofficier is tot de conclusie gekomen dat de arts zich niet aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt. Ook is hij er vanuit gegaan dat de vraag of het in dit geval zin vol was door te gaan of te stoppen met de kunstmatige toediening van voedsel en vocht, een medische kwestie is. Verder is gebleken dat de besluitvorming en de uit voering van de beslissing met grote zorgvul digheid zijn gedaan. WNF boos over Varta-reclame ZEIST Het Wereld Natuurfonds (WNF) is „ontstemd" over een recla me-campagne van batterijenfabri kant Varta waarbij dit bedrijf ge bruik maakt van een panda, sinds jaar en dag het symbool van het WNF. Varta wekt ten onrechte de in druk dat het WNF bij de actie be trokken is, aldus het fonds. Een woordvoerder van Varta toonde zich in een reactie nogal verbaasd. „We hebben over onze actie vooraf con tact gehad met het WNF. Daarbij is vastgesteld dat het ons vrij was de panda te gebruiken, mits we daar voor niet dezelfde afbeelding ge bruikten als die van het WNF". „CDA-voorzitter heeft geen reden tot klagen" DEN HAAG Het PvdA-kamerlid Niessen noch zijn colle ga Kohnstamm (D66) zijn erg onder de indruk van de klacht van CDA-voorzitter Van Velzen, dat het CDA bij de verde ling van burgemeestersposten steeds meer onderbedeeld zou raken. „Een onzinnige zaak", zei Kohnstamm gisteren voor de TROS-radio. „Ongenuanceerd, opgeklopt en buiten de reali teit". Ook Niessen vond de klacht van Van Velzen „niet te recht" In hetzelfde radio-programma verwees het PvdA- kamerlid daarbij onder meer naar cijfers, afkomstig van het ministerie van binnenlandse zaken waaruit blijkt dat het CDA ruim de helft van alle burgemeestersposten in Neder land bezet. „Ook als je daarbij rekening houdt met de inwo nersaantallen is het CDA juist overbedeeld", aldus Niessen. Ruim 40 procent van alle Nederlanders valt onder een CDA-burgemeester, terwijl dat percentage voor PvdA-bur- gemeesters ruim 30 is. De kamerleden toonden zich bovendien verbaasd over het feit dat de kwestie van de burgemeestersbenoemingen met de uitspraken van de CDA-voorzitter weer tot een kwestie van de landelijke politiek dreigt te worden gemaakt. Ouderenbond wil krachten bundelen DEN HAAG Alle organisaties die zich lan delijk bezighouden met ouderenwerk moeten gaan samenwerken in een breed ouderenplat form. Dit nieuwe platform zou meer dan 900 000 ouderen vertegenwoordigen. Dit idee lanceerde K.Kuiper, voorzitter van de oude renbond ANBO, vandaag tijdens de algemene vergadering in Amersfoort. Naast de bestaan de ouderenbonden ANBO, Unie-KBO en PCOB, zouden ook de vakcentrales CNV en FNV, de Unie BLHP, OVGO en GSPO (pen sioenbonden) aan het platform moeten gaan deelnemen. De scheidende voorzitter Kuiper meent dat de ouderenbonden geen monopolie positie meer kunnen claimen als het gaat om de behartiging van ouderenbelangen. Geen enkele dwang voor bijzonder onderwijs bij sociale vernieuwing Russische collectie in Overloon De zwaar gedecoreerde Russische generaal V. Ivanovski heeft gisteren een collectie Russische wapens en attributen uit de Tweede Wereldoorlog overgedragen aan het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon. Directeur Temming was duidelijk in zijn schik met de collectie, waartoe ook een van de befaamde T-34 tanks behoorde. FOTO: ANP problemen komt de leerlingbe- FOTO: PETER VAN MULKEN werkt slechts 17 procent van de ondervraagde leerlingbege leiders. „Het is niet helemaal duidelijk waarom daar minder begeleiders werken", zegt Raymakers. „Misschien dat bij die scholen meer mensen van buitenaf zich met de begelei ding bezighouden. Maar er zou in elk geval op die scholen meer aan gedaan moeten wor den". Wat volgens de NVL-secreta- ris duidelijk uit de enquête naar voren komt is dat voor leerlingbegeleiding nog steeds geen structurele plaats in het voortgezet onderwijs is inge ruimd. Op 44 procent van de scholen waar de ondervraag den werkzaam waren, was de leerlingbegeleiding niet in het schoolwerkplan opgenomen. En dat is volgens Raymakers juist wel nodig. Vooral met oog op de toekomst. „Als scholen straks meer zeggenschap gaan krijgen over de besteding van hun budget kan de leerlingbe geleiding onder druk komen te staan. De bedreiging wordt groot als een school zegt: wij zijn er vopr het onderwijs en verder gaan we niet", aldus Raymakers, en hij vervolgt: „Juist dan is het belangrijk dat de leerlingbegeleiding veran kerd ligt in het schoolwerk plan". RIAGG In de enquête werd ook ge vraagd naar de samenwerking met externe hulpinstellingen zoals het maatschappelijk werk, de Jongeren Adviescen tra (JAC) en de Rutgersstich- ting. Gemiddeld was 60 pro cent van de ondervraagden hierover tevreden tot zeer te vreden. Wel was 23 procent ontevreden over de contacten met het RIAGG en de-Kinder bescherming. Raymakers kan dat nogal hoge percentage niet verklaren. De ontevredenheid met andere instellingen is veel lager: gemiddeld 6 procent. Maar in het rapport wordt overigens wel opgemerkt dat deze cijfers mogelijk verte kend zijn, omdat maar weini gen deze vraag hadden beant woord. Het tijdig inroepen van hulp van buitenaf is volgens Ray makers van groot belang: „Je moet als begeleider goed aan voelen hoe ver je verantwoor delijkheden gaan. Je moet we ten waar de grens ligt. En we ten wanneer je moet doorver wijzen". Tegelijkertijd met de resulta ten van de enquête heeft de NVL vandaag ook een poster en een boekje gepresenteerd over de samenwerking van de leerlingbegeleider met school en hulpverlening. Via de re gionale netwerken, waarvan er momenteel al zeven in ons land zijn, kunnen leerlingbe geleiders van verschillende scholen met elkaar gaan sa menwerken en ervaringen uit wisselen. Ook de hulpverle ning, bijvoorbeeld de jeug- darts, kan bij dit netwerk aan haken. CLARISSE BUMA Ockels ontwerpt ruimteweegschaal NOORDWIJK De Neder landse ruimtevaarder Wübbo Ockels heeft een apparaat ont wikkeld waarmee astronauten in een gewichtsloze situatie hun gewicht kunnen meten. Hij heeft het door hem zelf be dachte, eenvoudige instrument in de praktijk uitgetest en het blijkt uitstekend te werken. Elke ruimtevaarder kan het apparaat, een klein kastje, om zijn middel doen en op een voudige wijze aflezen wat zijn gewicht is. Het is volgens Oc kels van belang dat astronau ten tijdens hun ruimtemissie regelmatig hun gewicht kun nen controleren. Eerder ont wierp Ockels al een ruimte vaartslaapzak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer staan achter de uitgangspunten van het sociale vernieuwingsbe leid van het kabinet. Al len zijn vóór extra hulp aan de zwaksten in de sa menleving op het gebied van wonen, weten, wer ken en welzijn. Minister Dales van. binnen landse zaken kreeg derhalve gisteren van de Tweede Kamer het groene licht om de ver schillende geldstromen van de departementen richting ge meenten en maatschappelijke organisaties, samen te voegen tot één „brede doeluitkering". Het geld zal, stapsgewijs, over geheveld worden naar de ge meenten die het in overleg zul len aanwenden voor verschil lende projecten in het kader van de sociale vernieuwing. Behalve geld krijgen de ge meenten ook meer bevoegdhe den. Nog voor de zomer zal de minister met 37 proefgemeen- ten 'convenanten' afsluiten waarin de overheveling van geld en bevoegdheden wordt geregeld. In 1992 moet de ope ratie zijn afgerond en zalfde Wet sociale vernieuwing, waar in de decentralisatie een wette lijke basis krijgt, in werking treden. Arbitrage De problemen tussen CDA- fractie en minister Dales over de positie van het bijzonder on derwijs in het sociale vernieu wingsproces konden gisteren worden opgelost. Vorige week kwam er plotseling een voorlo pig einde aan het debat omdat er bij het CDA grote bezwaren waren gerezen tegen het feit dat het bijzonder onderwijs niet meer rechtstreeks in aanmer king zou komen voor bepaalde financiële regelingen. Voor het CDA bleek dit onaanvaard baar. Het kabinet kwam ver volgens vrijdag tegemoet aan de eis van het CDA om het geld voor het bijzonder onder wijs buiten de brede doeluitke ring aan de gemeenten te hou den. Daaraan verbond het ka binet de voorwaarde van een arbitrageregeling in geval van conflicten tussen gemeenten en besturen van bijzondere scho len. Zo zou moeten worden voofkomen dat partijen al te gemakkelijk zouden besluiten af te zien van deelname aan het sociale vernieuwingsproces. CDA en PvdA verwierpen gis teren een dergelijke regeling. Minister Dales gaf gisteren toe dat de formulering van het ka binet „nogal ongelukkig was". „Er is geen sprake van dat de centrale overheid arbitrage zou opleggen. Het gaat om de situa tie dat partners, in dit verband schoolbestuur en de gemeente, die besluiten tot samenwerking een conflict krijgen. Partijen moeten dan de mogelijkheid hebben de hulp van een bemid delaar in te ro.epen. Die arbi trage wil het kabinet mogelijk maken, bevorderen. Van ver plichting zal geen sprake zijn", aldus Dales tot opluchting van de regeringspartijen. SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER AMSTERDAM De VARA heeft gisteren in een kort ge ding voor de rechtbank in Amsterdam opheffing geëist van het beslag op een aantal gebouwen van deze omroep. Het beslag was gelegd door het Nederlandsch Trustkantoor voor Belegging en Financie ring bv. De beslaglegging vloeit voort uit een bijna twintig jaar oude zaak, die terugvoert naar 1971. Marcel van Dam, nu voorzitter van de VARA, maar toen om budsman, liet in een program ma exploderende frisdrank- flessen van het merk Exota zien. Jaren later, in 1986, be sliste het hof in Amsterdam, dat er sprake was van een on rechtmatige daad. De zaak werd dit jaar weer in de publiciteit gebracht door mr. B. van Maarschalker- waart, raadsman van het Trustkantoor. Exota was oor spronkelijk in handen van Van Tuijns Limonadefabrie- ken. Kort na de voor Exota fa tale tv-uitzending werd de fa briek verkocht aan de zaken man J. Leutscher, die op zijn beurt de aandelen weer ver kocht aan Allied Breweries. Van Tuijns Limonadefabrie ken heet nu Frisdranken In dustrie Nederland en is voort gezet als dochter van Allied Brewries. Het merk Exota be staat niet meer. De rechten op de schadeclaim die de eigenaren van Exota op de VARA meenden te hebben zijn niet overgegaan naar de nieuwe eigenaren, maar door Leutscher verkocht aan liet Nederlandsch Trustkantoor. De hoogte van de claim ligt volgens Van Maarschalker- waart in de buurt van 20 mil- Ockels wilde ook weten wat een brandende kaars in gewichtslo ze toestand zou doen. Een experiment leerde hem dat de vlam kleiner werd naarmate de zwaartekracht afneemt. In volledig ge wichtsloze toestand blijft er maar een klein rond blauw vuurbolle- tje over, te zien in een doorzichtig kastje waaraan een camera was gekoppeld. NIJMEGEN Leerling begeleiders krijgen veel erkenning voor hun werk van de schoolleiding en de leerlingen. Maar, zo blijkt uit een landelijke enquête, het aantal taaku- ren dat de leraren voor deze vorm van begelei ding beschikbaar hebben, is veel minder dan het daadwerkelijk aan leer lingbegeleiding bestede uren. Leo Raymakers, do cent catechese en leerling begeleider aan het Canisi- uscollege in Nijmegen, spreekt wat dat laatste be treft zelfs van een „heet hangijzer". Begin dit jaar stuurde de Ne derlandse Vereniging van Leerlingbegeleiders (NVL), waarvan Raymakers secretaris is, een uitgebreide vragenlijst naar haar leden. De resultaten van dit onderzoek er wer den 819 vragenlijsten ver stuurd en 309 terug ontvangen werden vandaag bekend gemaakt. Het gemiddeld aantal taaku- ren dat een leerlingbegeleider per week beschikbaar heeft, zo is te lezen in het onderzoek, bedraagt vijf. In werkelijkheid blijkt het aantal bestede uren namelijk 11 bijna twee keer zo hoog te liggen. En dat is een behoorlijk verschil. Op vallend is ook dat maar liefst 10,5 procent van de onder vraagden helemaal geen taak- uren voor de begeleiding heeft. Leerlingbegeleiding is méér dan de term voor de meeste mensen doet vermoeden. Niet alleen de studie- en beroeps keuze traditioneel het werkterrein van de schoolde caan zijn hieronder te scha ren. Steeds vaker krijgt de: school, en dan wordt voorna melijk het voortgezet onder wijs bedoeld, een taak bij het herkennen en zo mogelijk op lossen van allerlei persoonlijke problemen van scholieren. Denk bijvoorbeeld aan versla- Een docent legt iets uit aan een geleiding om de hoek kijken. ving, echtscheiding van de ou ders, incest en problemen bij het maken van huiswerk. Juist de laatste jaren is er steeds meer aandacht voor deze aspecten Raymakers: „Vroeger gebeur de het natuurlijk ook wel. Bij voorbeeld op scholen met een confessioneel stempel waar pa ters en zusters werkten. Maar op het ogenblik heeft het vooral met de tijd te maken. Er komen nu veel meer pro blemen naar boven. Leerlin gen weten dat er mensen zijn die hen verder kunnen helpen en. de leraren zijn nu ook ge voeliger voor bepaalde proble men. Er is een groeiende openheid, zowel bij leraren en leerlingen. En de tv en kran ten die informatie geven over zaken als incest, spelen daar natuurlijk ook een belangrijke leerling. Bij met name persoonlijk De leerlingbegeleiding wordt in principe verzorgd door een aantal 'gewone' vakdocenten op een middelbare school, die specifieke nascholing hebben gehad. „Maar", zo meent Ray makers, „eigenlijk is iedere le raar natuurlijk een leerlingbe geleider. Toch moet je op een school minstens één persoon hebben die de weg weet naar de externe hulpinstanties en cordinator van de leerlingbe geleiding is". Beroepsonderwijs Een opvallende uitkomst van de enquête is volgens Rayma kers ook dat leerlingbegelei ders vooral werkzaam zijn op scholen voor mavo, havo en vwo. In het beroepsonderwijs

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4