Oranje wil weg uit middeleeuwse burcht Rutjes heruitvinder van de voetbal-lijm Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! SPORT £cuióe<3otvuvnt WOENSDAG 6 JUNI 1990 PAGINA 9 WK-allerlei L De autoriteiten van Palermo jebben de verkoop van alco- iol verboden tijdens de drie vedstrijddagen. Ze hopen jaardoor met name luidruchti ge Nederlandse voetbalfans [alm te houden. Een ambte jaar van de Siciliaanse hoofd stad gaf echter toe dat de vast beraden drinkers eenvoudig drank kunnen hamsteren voor de dagen waarop de droogleg ging geldt. Op het bezit van drank kan volgens de ambte naar geen verbod worden uit gevaardigd. Controle op het gebruik van doping gebeurt tijdens de eind ronde om de wereldtitel niet alleen door twee spelers per ploeg door loting aan te wij zen. Indien de arbiter of de of- Ificiële waarnemers van de FIFA vermoeden dat een voetballer naar verboden mid delen heeft gegrepen, kan ook hij opgeroepen worden voor controle. De FIFA hanteert voor de controles de lijst van het Internationaal Olympisch Comité. Een rode kaart in de voor ronden kost 12.500 gulden, in de tweede ronde 25.000 gulden en in de halve finales en finale 40.000 gulden. Twee gele kaar ten tijdens de voorronden le vert een bekeuring van 6500 gulden, in de tweede ronde 13.000 gulden en in de eind strijd 20.000 gulden. De boetes worden in een Fair Play-kas gestort. Voor Cesar-Luis Menotti, trainer van Argentinië dat in 1978 wereldkampioen werd, zijn dit jaar Nederland en de Bondsrepubliek de twee topfa vorieten: „Persoonlijk ben ik niet zo gecharmeerd van Ita lië. Die ploeg heeft nog veel problemen, straalt bepaald niet de zekerheid van een thuis spelend team uit. Nederland en Duitsland zijn sterker, ze- hët toernooi in Europa Scheidsrechters zullen in Ita lië worden beschermd tegen geavanceerde televisie-tech nieken, die kunnen aantonen dat hun beslissing onjuist was. De Italiaanse tv-maatschappij RAI heeft ingestemd met het FIFA-verzoek het Telebeam- project niet te gebruiken tij dens de rechtstreekse uitzen dingen. Met dit systeem kun nen via computerbeelden za ken als overtredingen en bui tenspelsituaties tot in de kleinst mogelijke details wor den geanalyseerd. De spelers van het Tsjecho- slowaakse pationale elftal heb ben hun stemrecht verloren 's lands eerste vrije ver kiezingen sinds 44 jaar. De grondwet van Tsjechoslowa kije voorziet niet in uitzonde ringen voor burgers die in het buitenland verblijven. De ver kiezingen worden vrijdag en zaterdag gehouden. Brian Roy is de lichtste )eler van de selctie van iranje. De Amsterdammer blijft met zijn 68 kilo onder het gewicht van „spijker" Adri van Tiggelen, die „schoon aan de haak" tot 70 kilo komt. Frank Rijkaard is met 91 kilo het zwaarst. Engeland scoort eigen doelpunt uit protest tegen geweld ORISTANO Engeland had gisteren in de laatste oefenwed strijd voor het begin van het eindtoernooi om de wereldtitel een „desastreuze" start. Het in 10-2 geëindigde duel met een plaatse lijke selectie in Oristano (op Sardinië) was amper tien seconden oud of tweede doelman David Seaman werd koel gepasseerd door ploeggenoot Steve McMahon. Het merkwaardige doelpunt was geen ongelukje, maar een bewuste daad. Meteen na de tref fer werd de wedstrijd even stil gelegd en kregen de 2000 bezoe kers namens de Engelse selectie een dringende boodschap te ho ren. „Deze mededeling is bestemd voor alle supporters uit alle landen", sprak de omroeper. „Maak deze zomer tijdens het we reldkampioenschap geen doelpunten in eigen goal. Zeg nee te gen geweld". .Jack Wiseman, woordvoerder van de FA, gaf later een korte toelichting op de actie van de spelers. „Onze bood schap was speciaal bedoeld voor het kleine groepje supporters dat zich gewelddadig gedraagt uit een misplaatst gevoel van na tionalisme. Geen enkel land zit op dergelijke ondersteuning te wachten". Clubkaart begraven met een hamerslag ZEIST De bondsvergadering van de KNVB heeft gisteravond in Zeist de cluv kaart ten grave gedragen. De uitvaart duur de welgeteld vier seconden, het eresaluut bestond uit een denkbeeldigde hamerslag van gelegenheidsvoorzitter Marten Kaster- mans. De KNVB-clubkaart, tevens veilig heidspas, bedoeld om ten minste een miljoen gulden in het laatje te brengen en als schild te dienen voor onzalig supportersgedrag, was al door zowel de amateur- als de profs ectie ten dode opgeschreven. Het experi ment kwam de bond op een oorlog met har de kernen supporters te staan en heeft al leen maar geld gekost: 620.000 gulden om Michels blijft op verzoek van Beenhakker GRAD MOKRICE Bestuurslid Rinus Michels blijft Oranje op de voet volgen. „Op verzoek van Leo Been hakker", maakte Michels gisteren duidelijk. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat Michels aan de vooravond van het WK nog even huiswaarts te keren, om zich pas in Palermo weer bij het Oranje-gezelschap te voegen. Maar met een telefoontje naar Amsterdam heeft hij dui delijk gemaakt dat hij voorlopig niet naar huis komt. Hij volgt Oranje tot het bittere eind. De 62-jarige Michels, wiens aanwezigheid bij Oranje eigenlijk vooral tot uiting komt via zijn column in een landelijk ochtednblad, zegt het liefst onopvallend aanwezig te blijven rond de ploeg die hij twee jaar geleden naar de Europese titel leidde. „Er zijn wel eens momenten dat ik mij overbodig voel", zo gaf hij toe. Bestuurslid Michels blijkt zich inmiddels wel het hoofd te hebben gebogen over de opvolging van interim-bondscoach Beenhakker. „Nol de Ruiter is de eerst aangewezen plaatsvervanger en een zeer ervaren man", liet Michels doorschemeren. Michels zei te ver wachten dat de huidige assistent Oranje zal begeleiden tijdens de kwalificatie-wedstrijden voor het EK. Gevreesde hooligan opgepakt in Rome ROME Eén van de meest beruchte leiders van de Engelse hooli- tans, de 34-jarige Paul carrot, is gisteren in Rome gearresteerd. Scarrot werd gevonden na een tip van Scotland Yard. Hij zou met een vals paspoort Italië zijn binnen gekomen. Scar let, die het land wordt uitgezet, had gedreigd rellen met Nederlandse supporters te schoppen. SLECHT WEER DOORKRUIST FYSIEKE VOORBEREIDING VAN SPELERS GRAN MOKRICE Het was gisteren een wat droefgeestige bedoening rond en in kasteel Gran Mokrice, tot en met van daag de verblijfplaats van de Nederlands elf- talgroep in de buurt van Zagreb. De regen viel met bakken uit de lucht en de laag hangende be wolking ontnam de fraaie, heuvelachtige om geving veel van haar charme. De spelers werkten gisteren slechts een, wat langere (och- tend)training af om vervol gens te trachten de tijd wat te doden in de middeleeuwse burcht alvorens een uitstapje te maken naar de Kroatische hoofdstad, waar een diner op het programma stond. Mor gen reist het hele gezelschap af naar Sicilië, waar op dins dag 12 juni het eerste duel voor het toernooi om de we reldtitel wacht. Voor de eerste keer tijdens het verblijf in Joegoslavië moest het gebruikelijke per suurtje zich gisteren binnen de kasteelmuren afspelen. Hetgeen de media-vertegen woordigers de kans bood Gran Mokrice ook eens van de andere kant te bekijken. En de berichten, die tot dus ver over de ophaalbrug naar buiten waren gesijpeld, ble ken te kloppen. Hoge zalen voorzien van antieke meube len en reusachtige, eikenhou ten tafels vormen het wat somber stemmende beeld van het interieur van het kasteel. Dat met zijn inrichting en stemmige sfeer beter beant woordt aan de verwachtin gen van op nostalgie, historie en traditie gestelde Ameri kaanse toeristen, die de Oude Wereld hier in optima forma aan zich zien ontrollen. Kessel: „ledereen is fit". De spelers van het Neder lands elftal zullen Gran Mok rice morgen zonder tegenzin verlaten om de één uur en veertig minuten vergende vliegtocht naar Palermo aan te vangen. Daar, in een nieuw hotel, zal Oranje zich pas echt gaan wijden aan de voorbereiding op de grote klus die gaat komen. Waarbij FOTO: ANP verandering van spijs de voetballers ook weer, al is het maar voor even, uit de sleur en de verveling van het Joegoslavische leven zal ver- Fysieke welzijn Eén van de weinigen die met het verblijf in Gran Mokrice niet zo veel moeite hebben is Frits Kessel. Met zijn staf heeft de KNVB-arts zich op de momenten dat de spelers met televisiekijken, kaarten en tafeltennissen trachtten zich enigszins bezig te hou den bemoeid met het fysieke welzijn van een aantal voet ballers. En de balans was, twee dagen na het treffen met Joegoslavië, gunstig. „Iedereen is fit", verklaarde Kessel gistermiddag. „Ook Hans Gillhaus, Erwin Koe man en Berry van Aerle. Met Koeman is het zo dat de pro blemen, die hij zondag in de wedstrijd had, zijn opgelost. Met dien verstande dat hij last had van de spieren om het kniegewricht heen. Hij kan steeds na elke wedstrijd weer volop meetrainen en herstelt heel snel. Het wordt wat anders als hij weer nieu we schade aan die knie op loopt. Maar dat is een niet in te calculeren risico. Voor wat Van Aerle betreft, is het zo dat die zondag last had van kramp en vermoeidheid. Daardoor moest hij uitvallen. Maar die is nu ook weer in orde, evenals Gillhaus, wiens kuitbeenblessure over is". Bezorgden de fitheids-ele menten de medische staf weinig problemen meer, dat deden de weersomstandighe den van gisteren des te meer. Door de koelte en de regen is er geen sprake van een po ging tot acclimatiseren in Joegoslavië. „De bedoeling was", aldus Kessel, „dat we via Oostenrijk en hier de zaak zouden opbouwen naar de fysieke staat die nodig is voor de hitte van Sicilië. Maar daar komt dus niets van terecht. Hoewel een dag met wat koeler weer ook niet zo slecht is, is dit toch niet de manier van lichamelijk aan passen aan de situatie van straks zoals we ons dat had den voorgesteld. Maar je doet er weinig aan. Je kunt zo'n trainingskamp hier niet Rinus Michels en Leo Beenhakker schuilen onder een paraplu tijdens de dagelijkse training van het Nederlands elftal. eerder opbreken om al vast naar Italië te gaan. Daar zit ten veel te veel organisatori sche problemen aan vast. We hebben het maar te accepte ren". Extra oefenduel Frits Kessel heeft Leo Been hakker, die nog twijfelt over het eventueel inlassen van een extra oefenduel, daar over geadviseerd, maar wil daarover liever niet naar buiten treden. „Er zitten voor- en nadelen aan", zegt de bondsarts. „Tegen een on bekende tegenstander oefe nen houdt risico's in van blessures. Maar dat kan aan de andere kant ook gebeuren in onderlinge oefenwedstrijd- ies tijdens de training. Bij dat laatste zijn de kansen op bles sures misschien iets kleiner, omdat er sprake is van be kende patronen en gebruike lijke situaties. Maar een bles sure kan natuurlijk altijd ontstaan". Waar Frits Kessel ook op dient te letten zijn de licha melijke kenmerken bij de spelers. Daarom stond hij gis teravond in het Joegoslavi sche restaurant waar het Oranje gezelschap zou gaan dineren in de keuken om een oogje in het zeil te houden bij de oereiding van de maaltijd. „Om bijvoorbeeld te letten op het vetgehalte van het voed sel", verklaarde Kessel. „Alle spelers zitten nu op een goed vetgehalte. Dat moet w.el zo blijven". FRANK WERKMAN Sport op tv VANDAAG Nederland 3, 19.10 uur: Studio Sport. België Nederland* 2, 20.00 uur: Tennis, voetbal (België-Polen) en Duitsland 1, 23.00 uun Tennis. Eurosport, 18.00-03.00 uun Sport. MORGEN Nederland 3, 12.00 uur: Tennis. België Nederlands 2, 14.00 uur: TV 5, 16.05 uur: Tennis Duitsland 2, 12.00 uun Tennis. BBC 1, 11.50 en 14.50 uur: Cric ket. BBC 2, 17.00 uur: Cricket. Eurosport, 10.00-18.00 uur: Sport. FIFA schorst Griekenland ROME Het bestuur van de FIFA heeft besloten Grieken land voor onbepaalde tijd te royeren. De wereldvoetbal bond kwam tot die opmerkelij ke stap, omdat de Griekse bond nog steeds niet de statu ten heeft aangepast aan de ei sen van de FIFA. Volgens Jo seph Blatter, algemeen secre taris van de FIFA, betreft het verschillen over transfers van spelers en aanstellingen van buitenlandse trainers. Het be sluit betekent dat de Grieken geen interlands mogen spelen tegen één van de 165 bij de FIFA aangesloten landen. Ook kan het land niet meedoen aan de kwalificaties voor het EK, voor de Olympische Spelen van 1992 en mogen de clubs niet in actie komen bij de drie Europa Cup-toernooien. Jordanië werd door de wereld voetbalbond eveneens gestraft. Het land mag tien maanden lang geen internationale con tacten hebben, omdat het zon der toestemming van de FIFA een internationaal toernooi had georganiseerd. VOETBAL Oefenwedstrijden WK-deelnemers Kaltern (Oos): selectie Zuid Tirol- Bondsrepubllek Duitsland 0-13. Doel punten: Klinsmann (3), Voller (3), Mill' (3). Riedle (2). Möller, Bein. Scheids rechter: Squlzatto (Ita). Toeschou wers: 6000. Oristano (Ita): regionale selectie-En- geland 2-10. Doelpunten Engeland: Webb (3). Beardsley (3). Buil (2). McMahon. Platt. Bari (Ita): regionale selectie-Roeme- nlë 2-4. Doelpunten Roemenië: Ando- ne, Timofte, Balint, Lacatus. Lucques (Ita): regionale selectie-Sov jetunie 0-6. Doelpunten: Borodjoek (2). Bessonov, Jeremtsjoek, Protasov, Dobrovolski. ATLETIEK Achtlanden-wedstrijd 4 x 100 m: 1. Verenigde Staten 38,87, 2. Frankrijk 39,03, 3. Sovjetunie 39,64. Stand: 1. Verenigde Staten 60 punten, 2. Sovjetunie 52, 3. Frankrijk 46,5, 4. Cuba 40, 5. Italië 37,5, 6. Tsjechoslowakije 31, 7. Kenya 29, 8. Spanje 25. 4 x 100 m: 1. 1. Sovjetunie 43,60, 2. Frankrijk 44,34, 3. Italië 44,63. Dis cus: 1. Jatsjenko (Sov) 63,30 m. 2. Martin (Cuba) 59,98 m, 3. Simova (Bul) 59,20 m. Stand: 1. Sovjetunie 56. 2. Frankrijk 41, 3. Italië 39. 4. Ver enigde Staten 35, 5. Spanje 32, 6. Tsjechoslowakije 31, 7. Cuba 30, 8. Bulgarije 19. „Volleybal zit nog steeds in de lift. Met de spelers van het Nederlands team zijn er nu goede afspraken gemaakt om tot Barcelona '92 bij elkaar te blijven. Dat geeft wat rust. Niet meedoen met doemden ken. We zijn on-Nederlands bezig, zegt iedereen, en wij zelf ook. Laat ons dat dan ook eens doen met onie be nadering van top-prestaties". Voorzitter Piet de Bruin van NeVoBo in Volleybal „Ik vind het wonderlijk dat een man als Michels die zo veel heeft meegemaakt in zijn leven en die door mij met zoveel respect is behan deld, dat in de wederkerig heid niet tevoorschijn kan halen en mij als een bedrei ging afschildert. Altijd maar weer die nadruk op de af hankelijkheid die mijn be handeling zou veroorzaken. Mensen zijn in onze samenle ving op zoveel manieren af hankelijk, van sigaretten, van geld, van het medisch circuit met z'n pillen, pappen en nathouden". Haptonoom Ted Troost in Elsevier „Gullit staat er op het WK. Toen-ie zich in die zaak met Libregts ging mengen, wist ik het zeker. Misschien in de zelfde rol als op het EK, dus vooral in dienst van de ploeg, maar hij is er weer. Dan zal de buitenwacht wel weer roepen: actie, actie, actie, maar ach, dat gezanik over acties. Voetbal is samenspel, niet actie. Actie wordt vaak FOTO: ANP uit nood geboren. Als nie mand aanspeelbaar is, ben je wel genoodzaakt een actie te maken". Willem van Hanegem in De Tijd „Hij heeft alle symptomen van het soort mensen dat de Holocaust ontkent. Maar hij is niet agressief, in die zin dat hij met zijn neo-nazistische opvattingen de straat op zal gaan. Ik heb vooral de in druk dat het zich tegen hem zelf keert. Hij verteert heel veel energie. Wat verder op viel, is dat Fischer heel veel eet. Hij heeft altijd honger. Hij heeft die avond drie pa relhoenders verorberd. Spasski heeft speciaal voor hem bijbesteld. Spasski is ook werkelijk heel aardig voor Fischer. Hij gaat op een heel delicate wijze met hem om. Fischer droeg nog zo'n ou derwets krijtstreeppak, dat hij ook al in 1972 aan had". Jan Timman in Vrij Neder land „Maar enfin, Michels was er dus ineens en daar hadden alle spelers vrede mee. Ik ook, al wist ik uit mijn Ajax- tijd dat Michels het niet zo in mij zag zitten. Als Ajacied zat ik namelijk op de pedagogi sche academie. En Michels vond „intellectuelen" in de voetballerij maar niets. Hij hield niet van spelers die een eigen mening hadden. Toch zette ik door en haalde mijn onderwijzersacte, al had ik destijds vanwege mijn studie daarvan ben ik heilig overtuigd in De Meer van Michels minder krediet dan anderen. Want nogmaals, hij heeft een hekel aan voetbal lers die nadenken; die willen immers nog wel eens vragen stellen en dat vond Michels maar niks". Voetballer Arie Haan in de Haagsche Courant „De preventiegedachte over brengen is het moeilijkste wat er is. Kies je de harde methode of de zachte? Kijk eens naar Amerikaanse spot jes tegen het roken. In het Academisch ziekenhuis bij ons hangt de tekst: „Wees aardig tegen rokers, want ze leven kort". Maar ik vind een geraamte óp een fiets to nen buiten proportie en ik geef toe: als Sport en Genees kunde stelt dat er vele doden vallen, doet dat de werkelijk heid geweld aan". Wim Mosterd, hoogleraar sportgeneeskunde, in de Volkskrant „Ach, weet je wat natuurlijk ook meespeelt Diep in hun hart denken de Engelsen: het gaat maar om het toernooi voor B-landjes. Laat Neder land zich eerst maar eens voor de halve finales plaat sen. Dan bekijken we wel of er nog eer valt te behalen FOTO: DIJKSTRA voor een speler van Hamps hire". Cricketer Paul Jan Bakker in het Algemeen Dagblad „De politie deed niets toen de supporters van Rode Ster zich begonnen te misdragen. De politie kwam wel in actie toen de supporters van Dina- mo reageerden. Ik voelde mij als aanvoerder verplicht de politie daarop te wijzen en te vens onze fans te kalmeren. Die kans kreeg ik niet. Ik heb van drie verschillende agenten eerst flinke klappen gekregen. In mijn woede heb ik daar met een trap op gere ageerd. Ik ben weer in coti- tact met die man gekomen. Geen probleem verder. Op de videobeelden is precies te zien hoe en wanneer het uit de hand is gelopen. Op grond van die beelden vertrouw ik op de behandeling van het beroep". Voetballer Zvonimir Bo- ban van Dinamo Zagreb in Trouw GRAN MOKRICE De voetbalcarrière van Grae me Rutjes heeft veel weg van een jongensboek. Tot z'n negentiende week het leven van de inmiddels 30-jarige oud-Nieuwerker- ker al enigszins af van het doorsnee-beeld. Maar daarna heeft de gang van zaken een wel tamelijk bijzonder verloop gekre gen. Als de voortekenen niet bedriegen, neemt Ru tjes vanaf volgende week actief deel aan het toer nooi om de wereldtitel voetbal, voor vele beoefe- neaars van het edele bal spel een nimmer bereikt doel. Laten we bij het begin begin nen. In de jaren vijftig besloot de Haagse familie Rutjes, toen nog zonder Graeme, te emi greren naar Australië. In 1960 werd de huidige international in Sydney geboren en nie mand in de lage landen zou ooit van de jonge Rutjes heb ben gehoord als zijn ouders, van wie vader Dolf jarenlang bij Hellas handbalde, rond 1962 niet hadden besloten voor de begrafenis van opa Rutjes terug te keren. En weer in Ne derland te blijven. Graeme bleek een redelijke leerling en volgde het atheneum. Toen hij dat had beëindigd, verkoos hij een jaar naar de States te gaan alwaar hij in Portland (Cali- fornië) belandde. Daar toerde hij maandenlang rond met het tweede voetbalteam van de plaatselijke Timbers, waar Rob Te laat Na terugkeer had hij zich bij de Haagse HALO (academie li chamelijke opvoeding) willen aanmelden, maar was te laat voor het toelatingsexamen. In arren moede begon hij maar een studie economie in Rotter dam, aan de Erasmus-univer siteit, waar toen nog geen toe latingsbeperking gold. Tegelij kertijd besloot de jongeman, die ooit was doorgedrongen tot het Goudse jeugdelftal, zich aan te melden bij Excelsior. Daar zwaaide Rob Jacobs toen de scepter. Uiteindelijk kreeg Rutjes na een aantal jaren ta melijk onopvallend op Woude- stein te hebben rondgelopen een C-contract en werd ver volgens gaandeweg meer in het eerste team ingezet. Op het moment dat hij volwaardig eerste-elftalspeler was, in 1985, werd hij weggeplukt door KV Mechelen. De club waar later Aad de Mos de leiding kreeg. Rutjes dreef mee op de gunsti ge stroom, waarin de Belgische provincieclub terecht kwam en werd zelfs door bondscoach Thijs Libregts ontdekt. Dat was maart 1989. Hij maakte zijn debuut tegen de Sovjetu nie en bleef vervolgens deel uitmaken van de selectie, ook later die van interim-coach Leo Beenhakker. Graeme Ru tjes werd één van de 22 spelers en in Zagreb zelfs weer een van de elf. Ondertussen werd hij voor drie seizoenen aangetrokken door Anderlecht, waarheen Aad de Mos vorig jaar verhuis de maar waar deze minder succes had dan gehoopt. Landstitel, beker en Europa ïn aan de neus van :lijke club uit Brussel voorbij. Mede reden voor De Mos om Rutjes voor 4,5 ton aan te trekken. In de spraak van Graeme Ru tjes, ooit bijna Australiër, is geen spoor terug te vinden van een Vlaamse tongval hoe wel hij dus al vijf jaar bij onze Graeme Rutjes: prettige prater zonder poeha. FOTO: DIJKSTRA zuiderburen acteert. Misschien heeft dat iets te maken met het feit dat hij al die tijd op en neer reed naar Rotterdam om zijn studie te volgen. Pedante profs Temidden van de hier en daar nogal pedante profs is Graeme Rutjes een prettige prater zon der poeha. Een bescheiden verdediger, die ooit bij Excel sior in de rol van joker werd ingezet en als dispensatie speler nog zeven interlands ooit nog eens in Italië terecht zou komen, had hij vroeger nooit bevroed. „Maar dit keer wel verwacht", zegt hij. „Ze weten wat ze aan me hebben, ik kan een opdracht uitvoeren. Maar toen die zevenentwintig man werden bekendgemaakt heb ik er toch voor moeten vechten. Je gaat dan toch op allerlei dingen letten. Wat is de kamer-indeling, welke shirtjes worden er uitgedeeld, dat soort dingen die een indi catie kunnen zijn van er bij zijn of niet". Rutjes zat er dus bij en maakte zondag zijn ren tree in Zagreb. „Maar dat is geen garantie dat ik er straks ook in sta", zegt hij beschei den. „Als dit systeem wordt voortgezet maak ik wel een goede kans". Klusjesman Graeme Rutjes, de klusjesman die de voetballijm bijna heeft her-uitgevonden en zijn oppo nent tracht uit te schakelen zonder hardhandige middelen te gebruiken, domweg door hinderlijk te kleven, is blij er bij te zijn. Net zoals hij er tien jaar over deed om zijn studie bedijfseconomie, specialisatie commerciële beleidsvorming en marketing, af te ronden, leidde de hardnekkigheid waarmee hij zich als voetballer vastbeet in zijn opdracht tot erkenning. Met Adri van Tiggelen moet hij straks het hart van de de fensie van Anderlecht vor men. Tijdens het WK speelt hij naar het zich laat aanzien ook met deze oud-Rotterdam mer. „Anderlecht kreeg te veel tegengoals", verklaart Rutjes de transfer simpel. „Ik wilde zelf bovendien na vijl jaar Mechelen wel eens wai anders. Of ik een klapper hef gemaakt Laat ik zeggen: het is redelijk royaal". FRANK WERKMAh

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9