Belgen in ban van 'Groep G' Tsjechen en Slowaken vragen zich af waar ze politiek thuis horen Wie de WK op de voet wil volgen, krijgt morgen van ons de eerste voorzet. buitenland MOGELIJKE VOORLOPER VAN BENDE VAN NIJVEL ZORG DATJE DEZE KAART ZO SNEL MOGELIJK WEER INLEVERT EfiidóeSouaa/nt WOENSDAG 6 TUNI 1990 PAGINA 5 <$urinaams leger zit Suralco dwars 'ARAMARIBO Het Surinaamse eger heeft de bauxietonderneming Juralco ervan weerhouden de werk- aamheden in Moengo te hervatten. 5en boot van Suralco die op weg was iaar Moengo voor transport van pybauxiet-erts is maandagnacht door UI nilitairen teruggestuurd. De opva- ■enden kregen te horen dat de situa- ie in Moengo nog „gevaarlijk" was. ersDe directie van Suralco is „zeer ont stemd" en heeft de regering in Para na maribo om opheldering gevraagd, e-i Doordat er geen erts naar de smelte- erl rij kan worden vervoerd heeft het zet volgens Suralco geen zin de werk- zijiaamheden in Moengo weer op te n starten. „Palestijnen in Libië getraind" JERUZALEM Een van de Palestijnse guerrillastrijders die vorigé week gevangen werden genomen bij een inval in Israël, heeft gisteren voor de Israëlische tv ver klaard dat het commando waarvan hij deel uitmaakte, opdracht had „iedereen die wij tegenkwamen" in een wijk met hotels in Tel Aviv te doden. Hij verklaarde verder dat zijn team door een Libische luitenant kolonel naar de Israëlische kust was ge bracht en zei dat de guerrillastrijders, allen leden van het Palestijnse Bevrijdings Front (PLF), anderhalf jaar in Libië waren ge traind. Israël wist op 30 mei een boot met infiltranten op zee te onderscheppen. De an dere boot bereikte de kust en de inzittenden werden op het strand bij Tel Aviv gevangen genomen. Er vielen onder hen vier doden. 'Piltdown Mens' bedacht door Britse anatoom NEW YORK Professor Spencer, docent antropologie aan het Queens College in New York, heeft de Britse anatoom Sir Arthur Keith ontmaskerd als de hoofdschuldige die in 1912 het mysterie rond de 'Piltdown Mens' heeft opgezet. Piltdown, een dorpje in Engeland, verwierf wereldfaam nadat er een schedel was gevonden, waarmee de evo lutietheorie op de helling werd gezet. In 1953 werd echter ontdekt dat het ging om een menselijke schedel van enkele honder den jaren oud, waaraan de kaak van een orang-oetang was bevestigd. De vraag wie voor het bedrog verantwoordelijk was bleef echter open. Spencer ziet nu het meeste be wijs voor de betrokkenheid van Keith in diens dagboek, waaruit blijkt dat de ana toom dingen wist die alleen bekend konden zijn bij de bedenkers van de fraude. Politicus Peru doodgeschoten LIMA Een parlementslid van de rege rende Aprista-partij in Peru is gisteren voor de ogen van zijn familie doodgescho ten in Huancavalica, een stad in het Andes- gebied. Een schutter greep Juan Claudio Mendoza Espinoza vast en schoot hefri daarna door zijn nek. De schutter is ver moedelijk lid van de maoïstische rebellen groep Lichtend Pad. Maandag bezetten re bellen van Lichtend Pad korte tijd een radiostation in Cuzco om een boodschap uit te zenden waarin zij de bevolking opriepen om niet te stemmen bij de presidentsver kiezingen aanstaande zondag. De organisa tie strijdt al 10 jaar tegen de gekozen rege ringen van Peru. In Lima werd gisteren het onderkomen gevonden van waaruit Lichtend Pad opereert. Kohl: Duitsland laat zich niet isoleren NEW YORK De Westduitse bondskanselier Kohl heeft tijdens een bezoek aan de VS nog maals benadrukt dat een verenigd Duitsland niet geïsoleerd mag worden, maar deel moet uitmaken van de NAVO en van een nieuw op te zetten Europees veiligheidsstelsel. „Wij wil len niet in een isolement worden gedrongen omdat onze ervaring aantoont dat dat leidt tot een verlies van stabiliteit en vrede in Europa". Overigens zouden de VS en de Sovjetunie gis teren dichter tot elkaar zijn gekomen wat be treft de militaire status van een verenigd Duits land, maar houden ze de resultaten van hun overleg nog geheim tot zij hun bondgenoten hebben geraadpleegd. Sovjet-minister van bui tenlandse zaken Sjevardnadze en zijn Ameri kaanse ambtgenoot Baker spraken gisteren in Kopenhagen van vooruitgang. v (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL De mythe van de Bende van Nijvel - die tussen 1982 en 1985 het nieuws in België do mineerde nadat ze tal van overvallen had gepleegd waarbij 27 doden vielen - leek een zachte dood te zijn gestorven. Een specia le parlementaire onder zoekscommissie kon het bewijs niet leveren dat ,de bende" politiek was gemotiveerd en dat haar overvallen en moorden het „destabiliseren van de Belgische staat" beoogden. Eind april kwam daar plotse ling verandering in. Toen ontdekte de Belgische Op- sporings Brigade (BOB) in Zellik een hoeveelheid docu menten die voor het eerst het bewijs leverden van het bestaan van de 'Groep G', een in 1977 uit kringen van de Rijkswacht gerecruteerd gezelschap rechtse houwde gens dat door middel van moord- en bomaanslagen eveneens de destabilisatie van België nastreefde. Min stens een van de oprichters moet nog steeds in actieve dienst van de Rijkswacht zijn. Het is niet uitgesloten dat de 'Groep-G' later geheel of gedeeltelijk in de Bende van Nijvel is opgegaan. De door Justitie gevonden documenten die het bestaan van 'Goep G' bevestigden, werden aangetroffen bij ko lonel b.d. Victor Dossogne. Diens zoon Francis - nu pri- vé-detective te Grimber gen - was oprichter van de inmiddels bij gerechtelijk be vel ontbonden privé-militie 'Front de la Jeunesse', een uiterst rechtse organisatie die meermalen in verband is ge bracht met de Bende van Nijvel. Nog verontrustender is dat een zekere Martial Lekeu het vorig jaar voor het eerst op het bestaan van 'Groep G' zinspeelde. De voormalige rijkswachter Lekeu, die er niet aan twijfelt dat de Ben de van Nijvel uit de 'Groep G' is ontstaan, heeft de wijk genomen naar het Ameri kaanse Florida omd^t hij bang was dat zijn v? jgere 'vrienden' hem na zijn ont hulling uit de weg wilden ruimen. In het netwerk van organisa ties, groepen en niet geheel brandschone extreem-recht se figuren, duikt ook regel matig de naam op van Baron Benoït de Bonvoisin, een telg uit een invloedrijke Belgi sche bankiersfamilie. Deze ook wel als 'de Zwarte Ba ron' aangeduide edelman is jarenlang een van de belang rijkste figuren in tal van zeer rechtse en militante Fransta lige groepen geweest. Hij gold als een van de geld schieters van het 'Front de la Jeunesse' en trad in de jaren zeventig op als een soort po litiek adviseur van de politi cus Paul vanden Boeynants. Wat de preciese betekenis van de aanduiding 'Groep G' is, is niet bekend. Volgens sommigen betekent het oor spronkelijk Groupe de la Gendarmerie. Overigens zou de leiding van de Rijkswacht het bestaan van de 'Groep G' al een paar jaar na de oprich ting ervan hebben ontdekt. De oprichters werden niet ontslagen, maar overge plaatst zonder de Belgische justitie op de hoogte te stel len. Tornado raast door Paraguay Met behulp van vrienden en buren proberen deze Paraguanen te redden wat er te redden valt nadat een tornado hun toch al arm zalige behuizing gisteren plat had gelegd. Slechts enkele onder komens in de krottenwijk bij de hoofdstad Asuncion hebben het natuurgeweld overleefd. Bij de ramp raakten acht mensen ge wond. Er vielen geen doden. FOTO: AFP (ADVERTENTIE) Enige tijd geleden ontvingen alle scholieren van 16 jaar en ouder in het voortgezet onderwijs en (voortgezet) speciaal onderwijs de onderwijs- kaart. Alleen door het inleveren van deze kaart kom je volgend schooljaar de klas weer in. Eind september ontvang je de acceptgiro kaart voor het betalen van het .lesgeld. Lever de onderwijskaart zo snel mogelijk in bij de schooladministratie. Maar in ieder geval vóór 15 september 1990. DE ONDERWIJSKAART. HET ENIGE ENTREEBEWIJS VOOR HET VOORTGEZET ONDERWIJS. INFORMATISERINGSBANK (Van onze correspondent Frans Wijnands) PRAAG Twee kersen zijn het verkiezingssym bool van de communisti sche partij in Tsjechoslo- wakije. Het grapje dat ero ver wordt gemaakt ligt voor de hand: „Nog even rood van binnen als van buiten". De kersen tonen aan dat een echte communist niet veran dert. Ook al hebben er een paar maanden geleden tien duizenden Tsjechen met hun sleutelbossen op het Wences- lasplein staan rinkelen, mer ken sommigen schamper op. De belangrijkste vraag voor de verkiezingen van aanstaande vrijdag en zaterdag is dan ook hoe groot het verlies van de voormalige machthebbers zal zijn. Of meer onheilspellend: hoe groot hun macht is geble ven ondanks de wervelwind van vrijheid die de afgelopen maanden over het land is ge raasd? De roes van de fluwelen revo lutie is voorbij en de Tsjechen en Slowaken houden zich hoogst onwennig bezig met de naderende verkiezingen. De eerste vrije verkiezingen na 44 jaar. De zoveelste beginstap naar democratie. Want, zo zeg gen alle politieke kopstukken, Tsjechoslowakije is nog geen democratie, dat moet het nu gaan worden. Praag is druk en vol. Maar van enige opwinding vanwege de verkiezingen is geen spra ke. Het bescheiden vlagver toon in een van de belangrijk ste winkelpromenades hoort bij een openlucht-expositie waar de jonge Tsjechoslo- waakse geschiedenis in beeld wordt gebracht. Het motto van de tentoonstelling is: 'Waar is mijn huis? de beginzin van Vrije verkiezingen na 44 jaar het nationale volkslied. Een vragen om uitleg. Letterlijk, actuele vraag, want veel Tsje- en dus geeft de televisie veel ehen en Slowaken vragen zich voorlichting over de manier inderdaad af waar ze politiek waarop de bijna elf miljoen thuis horen. stemgerechtigde burgers hun afgevaardigden in de Federale Assemblee moeten kiezen: 150 afgevaardigden in het Huis van het Volk en een even groot aantal in het Huis van de Naties. Daarnaast kiezen Tsje chen en Slowaken ook nog de nationale parlementen van de deelstaten Tsjechië en Slowa- De verkiezingscampagne voorzover zichtbaar en hoor baar - is saai. Er wordt heel wat, en vooral obligaat, afge- praat.In de vele zendtijd voor politieke partijen zitten dezelf de gladde en zoetsappige beel den en beloften als in de wes terse tv-spotjes. Iedereen alle 22 ingeschreven par tijen, coalities en bewegin gen heeft het over de eco nomie, de werkloosheid en het milieu. De hoofdrol bij de verkiezin gen is weggelegd voor Obcans- ke Forum, het Burgerforum van de nog altijd razend popu laire president Vaclav Havel. Hij wordt op handen gedragen en alles wat hij doet, beschou wen zijn landgenoten als even- zovele bewijzen van zijn men selijkheid, vredelievendheid en creativiteit. De momenten dat hij met zijn vrienden de kroeg op zoekt, zijn schaars geworden. De kenmerkende, karakteristieke trui is vervan gen door een serieus kostuum. De president draagt voortaan een das. Amateurs De meeste Tsjechen en Slowa ken wachten met onredelijk ongeduld op de wonderen die moeten komen: beter werk te gen beter loon, meer en betere huizen, volle winkels, vrij on dernemerschap. Burgerforum heeft tot nu toe knap geïmproviseerd, maar de keihard werkende, creatieve, idealistische topmannen van Burgerforum en enkele andere grote politieke partijen zijn op politiek-bestuurlijk gebied nog amateurs. Ze hebben wel de methode van de communisten overgenomen, regeren bij ulti matum, maar ze kunnen nog niet steunen op meedenkende, meewerkende soepele over heidsdiensten. „Burgerforum wil pluriformi teit zonder oppositie", zeggen de tegenstanders en ze geven aan dat de behoedzaam opere rende communisten die „dwingelandij van de vrij heidsstrijders" wel eens in ei gen voordeel zouden kunnen uitbuiten. Burgerforum en de Slowaakse tegenvoeter 'Volk tegen Ge weld' zullen naar verwachting samen de verkiezingen win nen. De christen-democraten, vooral in het religieus inge stelde Slowakije, zullen twee de worden. Ook al dankzij het recente bezoek van de paus. Maar in de prognoses blijft de communistische partij op de derde, vierde plaats hangen. Gevreesd wordt dat de com munisten tien, mogelijk zelfs vijftien procent van de stem men zullen krijgen. Maar een echt kersenfeest zal het nooit meer worden in Tsjechoslowa kije en dat is een schrale troost. Met een foto van Stalin achterop zijn fiets demonstreert een in woner van Praag tegen de Tsjechoslowaakse communistische partij. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER 611 Bartjes waarschuwing is niet te laat gekomen, want wan neer Rob aan dek verschijnt, is de vloot van Mustapha Ibn Abul al dicht genaderd. Het zijn vijf kleine, maar handige scheepjes, die snel kunnen wenden en Mustapha staat bekend als een goed zeeman en een eerste klas vechtersbaas. Hij is een boezem vriend van Mohammed Bey en hij schijnt gezworen te hebben wraak te nemen op de belediging, de Bey aangedaan. „Ze heb ben de rode vlag in top, seigneur", zegt de opperstuurman, „dat betekent, dat de Saracenen ons geen kwartier zullen geven en alle gevangenen de voeten zullen spoelen". „Dan is het 't beste ons niet gevangen te laten nemen, stuurman", antwoordt Rob sarcastisch, „wij zullen de heren wel leren, dat ze beter uit de buurt kunnen blijven". - Te zelfder tijd staat ook Mustapha uit te kijken naar de bewegingen der Hollandse schepen. Hij is vast besloten die christenhonden de les te lezen. Het zal een moeilijke strijd worden, want de Hollandse schepen zijn wel beter bewa pend, maar Mustapha maakt zich voorlopig toch geen zorgen. Mislukte aanslag op Tsjechische politicus PRAAG De leider van de Tsjechoslowaakse Volkspartij, Josef Bartoncik, is gisteren tij dens een verkiezingsbijeen komst in de Moravische stad Cikhaj belaagd door een man met een mes. Omstanders wis ten de man echter te ontwape nen en overhandigden hem aan de politie. De motieven van de 25-jarige dader zijn on duidelijk. Het was het tweede incident in de overigens rustig verlopen campagne voor de verkiezingen van aanstaande vrijdag en zaterdag. Afgelopen zaterdag raakten in het cen trum van Praag negentien mensen gewond door een bomexplosie. (ADVERTENTIE) Op donderdag 7 |uni krijgt elke Oranje-fan bij ons name lijk gratis 'n exclusieve WK-speld. En 'n handig J boekje, waarin u precies kunt zien wanneer ons elftal op tv is. Bovendien bevat dit y boekje gratis entreecoupons en bonnen voor 'n drankje, tijdens wed strijddagen geldig in alle Holland f| Casino's. Dus wie de WK goed wil beginnen, is morgen tussen 14.00 en 02.00 uur van harte welkom. -Holland (as 1 no's In de Holland Casino's kom je ogen tekort. HLM-flat PARIJS Bewoners van een vergeten en verpauperde woningwetflat in een van de probleemwijken van Marseille hebben een weekje mogen dromen. In het kader van een door het ministerie van cultuur gesubsidieerd theaterproject werd hun verkrotte HLM-flat (de Franse afkorting voor Woning met Redelijke Huur) omgetoverd in een eenmalig PLM, een Paleis met Redelijke Huur. De hal van de Marseillaanse Bijlmerflat werd daarvoor getransformeerd in een lounge van een luxe hotel dat niet zou misstaan in Cannes of Monaco. Drie dagen waren decorbouwers in de weer om opengebroken brievenbussen, muren vol graffiti en ingetrapte deuren te verstoppen achter een pluchen droomdecor op hoogpolig tapijt. Een week lang zouden de tachtig bewoners van het blok, van wie er slechts vier een baan hebben, mogen leven als koningen. Gratis huistelefoon, ontbijt op de kamer, piccolo's om de boodschappen te dragen, portier die de auto voorrijdt en, voor allen, afroepbaar, een limousine met chauffeur. Alle service van een vijf sterren hotel aan de Cöte d'Azur was tijdelijk toegankelijk voor de bepaald niet door het leven verwende bewoners van de Place de l'Escapade. De eerste reacties van de huurders waren afwijzend. „Ze willen ons belachelijk maken. Nu delen ze chocoladebroodjes uit en morgen laten ze ons weer in de misère", vond een jongen. Met enige vrienden had hij wel zin het hele project aan diggelen te slaan. Het wantrouwen nam af nadat de socialistische arrondissemen tsburgemeester het „inderdaad enigszins provocerende project" uitlegde als „de feestelijke ouverture" van een aanstaande renovatie die de hele wijk ten goede zou komen. Pas nadat de artistieke leider van het theaterproject de bewoners had verzekerd dat de subsidie uit een pot kwam waarvan deze HLM- bewoners anders nooit konden profiteren, kon het experiment beginnen. Het resulaat van het weekje 'Assepoester anno 1990' was onlangs te zien op de Franse televisie. 'PLM' werd een vooral onthutsende reportage vol tegenstellingen en ontroerende momenten. Daar was mevrouw Perez, die voor het eerst van haar leven in een limousine stapte om boodschappen te doen. Het kamermeisje dat ze tot haar beschikking had voor huishoudelijk werk durfde ze niet te bellen. „Kijken hoe iemand anders mijn werk doet, dat kan ik niet". Een andere familie liet zich het ontbijt op de kamer brengen en keek de ogen uit naar de koffie, croissants en jus d 'orange die in de eigen keuken werden geserveerd. „Alsof er een engel voor de deur staat", stamelde de vrouw des huizes. Ongelovig lieten anderen hun boodschappen dragen door piccolo's. „In het begin dacht ik dat ze ons voor gek wilden zetten, maar de acteurs die het hotelpersoneel spelen, behandelen ons met respect. Dat is wennen voor ons", vond de man die aanvankelijk het felst tegen het project was. Verbijsterd zagen de bewoners hoe de beruchtste belhamel van de buurt spontaan een piccolo-kostuum aantrok en zich een en al gedienstigheid toonde. We wisten niet eens dat hij kon werken giechelden twee meisjes. De tragiek van de situatie was ze ontgaan. Geef me werk en je zult eens zien wat ik kan sprak de jongen naar de Voor een aantal bewoners van de flat bleef het spel onaanvaardbaar. Een oudere bewoner hield tot het einde toe zijn bedenkingen, maar zei tegelijk in het PLM-project te willen geloven. „Het is net als een lotto-formulier. Dat koop ik elke week om zes dagen te kunnen dromen. Daarna verscheur ik mijn formulier omdat ik toch niks heb gewonnen Uiterst pijnlijk was het moment waarop, terwijl in de tijdelijke lounge een groot feest gaande was, de deurwaarder doorging met zijn werk. Op de derde etage zette hij een bejaarde en zijn dochter het huis uit. Zij hadden enige duizenden guldens huurachterstand.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5