Het gemak van 'n geldautomaat merkje ook al in het buitenland Aanpak van zwartrijders houdt meningen verdeeld Geen strafkorting voor dissidente specialiste] Rabobank S Meer bank voor je gele BINNENLAND CeidócSotviatit WOENSDAG 6 JUNI 1990 PAGINA 31 Toename psychische klachten zorgwekkend UTRECHT - Het aantal mensen dat we gens psychische problemen arbeidsonge schikt raakt, zal de komende 20 jaar toe nemen van 185.000 tot 320.000. De uit keringskosten zullen verdubbelen tot elf miljard gulden, zo blijkt uit een onder zoek gemaakt in opdracht van het mi nisterie van WVC. Over tien jaar zullen er vijftig procent meer ernstig demente bejaarden zijn. Maar ook steeds meer (etnische) jonge ren raken in de geestelijke problemen. Het rapport spreekt van een zorgwek kende ontwikkeling. De financiële druk op de geestelijke ge zondheidszorg neemt hand over hand toe, aldus onderzoeker dr. E. Ketting. In 1980 waren 186.000 mensen in ernstige psychische problemen, nu zijn dat er 274.000. In het jaar 2000 verwachten de onderzoekers er 405.000. Ketting wijt dat aan een verhardende maatschappij, waarin geen aandacht meer is voor elkaar. Bovendien zijn mensen minder in staat hun eigen pro blemen op te lossen en doen ze steeds vaker en sneller een beroep op profes sionele hulpverlening. Beroepen die psychisch belastend zijn volgens het rapport bankpersoneel, buschauffeurs en onderwijzers. De onderzoekers pleiten voor meer thuiszorg en meer bedden in verpleeg huizen. Maar Ketting vindt het min stens zo belangrijk dat mensen weer aandacht voor elkaar krijgen. Ravage aangericht bij duivenhouder GROEDE Bij een duiven- houder uit Groede (Zeeuws- Vlaanderen) is in de nacht van maandag op dinsdag een rava ge aangericht. De 85-jarige S. Dusarduyn trof gisterochtend zijn duiventil geopend aan. Veel van zijn duiven bleken verdwenen of doodgemaakt. Tientallen eieren zijn kapotge maakt en de kweekkoppels, die de eieren uitbroedden, zijn spoorloos. De duivenhouder leidt daarmee een schade van 150 duizend gulden. Dusar duyn is overigens geen onbe kende in de duivensport. Hij won in het verleden diverse internationale prijzen. KRAKERS GRONINGEN ZES DAGEN LANGER VAST GRONINGEN De rechter commissaris in Groningen heeft gisteren besloten de be waring van de 130 krakers die betrokken waren bij vernielin gen en gewelddadigheden rond de ontruiming van het Wolters Noordhoff-complex te Groningen, met zes dagen te verlengen. Voor zeven krakers wordt de bewaring niet ver lengd: zij komen op vrije voe ten vanwege geringe betrok kenheid. Volgens rechter-com- missaris mr. F.M. Wieland worden de 130 krakers langer vastgehouden in verband met het onderzoek en vanwege de kans op vlucht en herhaling van kraakacties. Surfpendel naar Brouwersdam MIDDELBURG Een bus dienst gaat de komende zo mermaanden een surfpendel onderhouden tussen Tilburg- Breda en de Brouwersdam. Het vervoer vanuit Brabant naar dit belangrijke surfgebied in Zeeland is een onderdeel van het project „Verkeer en Toerisme". Geprobeerd wordt de enorme verkeersdrukte op zomerse dagen naar en in Zee land in te dammen. Ook zal er een surfexpress gaan rijden tussen de verschillende cam pings in de kop van Schouwen en de Brouwersdam. De surf pendel is een particulier initia tief. Prof. Kortmann niet meer in de race voor Limburg MAASTRICHT De Nijmeegse hoogle raar prof. mr. S.C.J.J. Kortmann, één van de belangrijkste kandidaten om com missaris van de koningin in Limburg te worden, is niet langer meer beschikbaar. Nu het kabinet hem afgelopen vrijdag niet benoemd heeft tot opvolger van gou- veneur Kremers heeft Kortmann daaruit afgeleid dat hij niet kan rekenen op grote steun binnen het kabinqt. Kortmann merkte gisteren op de nieuwe functie graag te hebben aanvaard maar onder de huidige omstandigheden daar vanaf te zien. De hoogleraar heeft zelf niet naar de functie gesolliciteerd. Hij was bena derd door de minister van binnenlandse zaken en landelijke CDA-politici. DEN HAAG Al jaren lang wordt over het zwartrijdersprobleem ge praat. Reizigers die geen kaartje kopen in tram, trein, bus of metro zorgen voor inkomstenderving en geweld bij het openbaar vervoer en voor veel extra werk bij de officieren van justitie. Tot zover is men het met elkaar eens. Maar als het aankomt op de op lossing van het probleem zijn de meningen ver deeld. En waar de menin gen verdeeld zijn, blijft een concrete aanpak van de zwartrijder uit. De discussie werd dit weekend weer aangezwengeld door een uitgelekt onderdeel van een voorlopig beleidsplan van het Openbaar Ministerie. Daaruit bleek dat de officieren van justitie en de procureurs-gene raal de strafrechtelijke vervol ging van zwartrijders weinig zinvol achten. Dit vanwege de daaruit voortkomende toena me van de werkdruk. Maar bij het Openbaar Ministerie (OM) leven ook andere geluiden. De discussie is nog gaande, de stemming verdeeld. Woord voerder De Groot: „We heb ben inderdaad te maken met opstoppingen onder andere als gevolg van het zwartrijden. Sommigen bij het OM vragen zich af of de overtreders ver volgd moeten worden, als het openbaar vervoer niets doet. Je komt toch ook een vliegtuig niet binnen zonder kaartje? Maar er leven hier ook andere meningen; we zijn eigenlijk nog aan het brainstormen. Wel is men het erover eens dat een acceptgiro niet de juiste me thode is om de overtreders te straffen". Lik-op-stuk Bij de NS is men het met dat laatste eens, getuige het 'lik- op-stuk-beleid' dat onlangs werd aangekondigd. Agressie in de trein wordt gezien als het gevolg van het toenemend zwartrijden (150.000 gevallen vorig jaar). Daarom willefri de Spoorwegen een meer effectie ve aanpak van de reizigers zonder kaartje. Dat moet ge beuren met meer conducteurs op bepaalde lijnen, met name in de discotreinen. De uitbrei ding van het aantal verkoop punten voor treinkaartjes, zo als afgelopen weekend bekend werd, past eveneens in dat be leid. Maar vooral de bestraffing van de zwartrijder is volgens de NS belangrijk. In samen werking met de justitie in het arrondissement Utrecht wil de NS met een experiment star ten waarin een snelle bestraf fing van de overtreder cen traal staat. „Het proces-verbaal opgesteld tegen een zwartrij der zal straks door justitie met voorrang worden behandeld. Voorheen duurde het vaak maanden voordat een procu reur-generaal tot bestraffing kon overgaan. Die periode zal als alles doorgaat bekort wor den tot zes weken", aldus een woordvoerster van NS. Als alles doorgaat, inderdaad. Want dat is nog steeds de vraag. Bij het arrondissement Utrecht bestaan namelijk nog steeds ernstige twijfels over het experiment. „Het idee is nog lang niet uitgekristalli seerd. Er moeten nog duidelij ke afspraken komen", laat men in Utrecht weten. „Het zwartrijden bezorgt ons nog geen overuren. Maar veel werk hebben we er wel mee. En dan voornamelijk door het opgeven van een verkeerde naam of een verkeerd adres. We weten vaak niet waar de overtreders wonen". Een probleem waartegen de NS geen effectief wapen heeft. „Een conducteur mag hoog stens bij een sterk vermoeden dat opzettelijk een verkeerde naam is opgegeven, de hulp van de spoorwegpolitie inroe pen. Die kan de gegevens ver volgens checken. Maar dat is absoluut geen waterdichte maatregel", aldus de woord voerster. Geen oplossing Het ministerie van justitie kan in deze evenmin een oplossing aanreiken. „Je kunt moeilijk overal een agent neerzetten. En in Nederland is de legiti- crete plannen tegen het zwart- Een mogelijkheid die even matieplicht een zeer gevoelig rijden heeft ontwikkeld. „Het simpel als doeltreffend lijkt, onderwerp. Het is dan ook probleem als zodanig wordt gezien het succes van de con- zeer onwaarschijnlijk dat er onderkend, maar verdient nog trole in de tram in Den Haag een dergelijke maatregel zal nadere bestudering", zo heet en andere grote steden, komen", reageert het ministe- het in politiek jargon. MARCO KRIJNSEN rie, dat verder nog geen con- Meer controleurs wellicht? OnvoldoendS» intensive ca# buiten grote®; ziekenhuizen, AMSTERDAM De pen|)e le voorzieningen, het bedden en de kwaliteit vjfca: bedden op de intensive^, afdelingen van de Nederlfrij se ziekenhuizen laten zeefvol wensen over. In totaal zijfeaa ongeveer 1500 ic-beddenj 14,8 miljoen inwoners, deel beschikt echter niet noodzakelijke beademini paratuur, zodat het werkt aantal intensive-c waarschijnlijk tussen de 700 ligt. Zo luiden de resultaten een enquête die de Nederl se Vereniging voor Inten Care heeft gehouden. De komsten worden deze besproken tijdens het Europese congres over int ve care dat gisteren staatssecretaris H. Sirnonj de RAI werd geopend. het onderzoek werden allelVe ziekenhuizen - met in to c 63.000 bedden benaderd h< Met name in de middelam en kleine ziekenhuizen zijl] bedden schaars. De acadéw sche ziekenhuizen staan erf. ter voor. In de provincies!^ academische ziekenhuizejzt Groningen, Utrecht, ale Holland, Noord-Holland zc Limburg - zijn er per hj^, van de bevolking dan I meer ic-bedden voorhand»" Prof. L. Thijs, voorzitter I het organisatiecomité van 0' congres, pleit er voor datjh regio minstens één zieken; g telt waar alle intensive-a__ faciliteiten aanwezig zijn. T~ is verder voorstander van] aparte opleiding voor iel sen. Momenteel berust del ding van ic-afdelingen irl van de 96 ziekenhuizen bij combinatie van specialii Volgens Thijs zijn de zie beelden dermate complex een speciale opleiding noo kelijk is. Natuur en Milieu tegen bouw energiecentrales UTRECHT De stichting Na tuur en Milieu vindt dat de ge plande bouw van twee grote energie-centrales overbodig is, zoals is voorgesteld in het Elektriciteitsplan 1991-2000 van de Samenwerkende Elek triciteitsproducenten (SEP). De centrales waar de milieuor ganisatie op doelt, zijn een 600 megawatt kolenvergassings- eenheid bij Borssele en een eveneens 600 megawatt kolen- gestookte eenheid op de Maas vlakte. Volgens Natuur en Mi lieu is de bouw hiervan over bodig wanneer in het SEP- plan rekening wordt gehouden met het Milieu Actieplan van de VEEN, de elektriciteitsdis tributeurs. Deze gemeentelijke en regionale bedrijven willen een sterke stimulans van de - energiezuinige - combinatie van warmte en kracht, van energie-besparing door de ge bruikers en van de ontwikke ling van „duurzame" zonne- en wind-energie. Door uitvoe ring van technisch bestaande maatregelen zou 40 procent bespaard kunnen worden. Ac tief werken aan „gedragsver andering" zou dit getal nog kunnen doen oplopen, aldus de milieu-organisatie. SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER Hier is de brief \_erjoed_zorjvoo (c) Standaard Uitgeverl|/Wavery Productions AKKOORD WEER OP LOSSE SCHROEVEN UTRECHT Het vijfpar- tijenakkoord over de spe cialisteninkomens staat op losse schroeven nu het College van Beroep voor het Bedrijfsleven gisteren een tariefkorting van tien procent voor „dissidente" artsen uit het akkoord on verbindend heeft ver klaard. De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) - waaruit de dissidente specialistenorga nisatie VB3 zich heeft afgezon derd - heeft in januari van dit jaar ingestemd met het ak koord met de organisaties van verzekeraars en ziekenhuizen. Het akkoord behelst onder meer een bevriezing van de kosten voor specialistische hulp tot en met 1992 en het verkleinen van de inkomens verschillen tussen de diverse specialisten. Onderdeel van het akkoord is een modelover eenkomst ziekenfonds-specia list en een korting van tien procent op de tarieven voor specialisten die weigeren om op basis daarvan een contract met het ziekenfonds aan te gaan. Alle hartchirurgen en een groot deel van de oogart sen en cardiologen hebben tot nu toe geweigerd die overeen komst te tekenen. De dissidente specialisten wa ren naar het College van Beroep gestapt omdat ze von den dat het akkoord en de overeenkomst in strijd zijn met de Ziekenfondswet en de Wet Tarieven Gezondheids zorg. Ze waren het niet eens met de tien procent „strafkor ting". Het college heeft nu die strafkorting onverbindend verklaard. Over het vijfpartijenakkoord is ruim een jaar onderhandeld tussen de drie organisatii ziektekostenverzekeraars' de organisaties van spet ten en ziekenhuizen. Het om een totaal akkoord: ah van de onderdelen uit hel koord niet doorgaat, kan hele akkoord van de baan VB3 noemt dit in een „niet wenselijk" en wj „goede zaken" uit het aki gewoon behouden. ■MM*' Studenten doen waterproef Een „draagvleugel- waterfiets". Dat is de naam van het voertuig waarmee een viertal studenten van de TU- Delft en de Haagse Hogeschool de Haagse wateren gisteren trachtten onveilig te maken. De heren trokken veel bekijks met het toestel, waarvan het ontwerp ruim vijfduizend uur heeft gevergd. Het apparaat is gemaakt van metaal en plastic en drijft op een „vluugel" onder het wateroppervlak. Alle geestelijke inspanningen ten spijt, moet er ook nog eens hard getrapt worden. FOTO: ANP CDA vervult helft burgemeesterpostei) DEN HAAG Het CDA be schikt in de 652 gemeenten" in Nederland over meer dan de helft van het aantal burge meestersposten. Dat blijkt uit het meest recente overzicht van het ministerie van bin nenlandse zaken. Het afgelopen weekeinde klaagde CDA-voorzitter Van Velzen nog over het geringe aandeel van zijn partij in re cente burgemeestersbenoemin gen. Dat is in strijd met de lan delijke politieke verhoudin gen, aldus de voorzitter. In totaal beschikt het CDA op dit moment over 341 van de 652 in Nederland te vergeven burgemeestersposten. De PvdA heeft er 151, de VVD 113 en D66 14. Van de kleinere politieke partijen heeft de SGP 8 burgemeestersposten, het GPV 3, de PPR ook 3 en de RPF 2. In 17 gemeentf de burgemeesterszetel mon teel onbezet. Het daaruit resulterende b van een sterke CDA-over tegenwoordiging (de partij schikt net als de PvdA c ongeveer een derde van de tels in de Tweede Kan wordt enigszins vertek door de situatie in de gro gemeenten. Van de 52 Net landse gemeenten met m dan 50.000 inwoners hebbei „slechts" 16 een CDA-bui meester. Hier is de PvdA loper met 25 burgemees sposten. De VVD heeft er in deze categorie, D66 1. In 17 Nederlandse gemeen met meer dan 100.000 in ners zijn de posten tussen partijen verdeeld: PvdA h( 7 grote steden-burgemeest het CDA en VVD ieder 5. Met een Eurochequepas met pin code haal je geld waaren wanneerje maarwilt Dat is makkelijk als u op vakantie gaat. Met een Eurochequepas plus pincode van de Rabobank staat u niet meer in de rij bij een buitenlandse bank, of aan een dichte deui Want ook dan kunt u 24 uur per dag geld opnemen bij 'n geldautomaat, net zc makkelijk als in Nederland. In heel Europa staan er nu al zo'n 17.000. Verdeeld over 10 landen (Span je, Frankrijk, België, Luxemburg, Portugal Denemarken, Groot Brittannië, Italië, Oostenrijkjazelfs Andorra). Bij de Rabobank ligt een boekje klaar waarin staat aangegeven hoe u die geldautomaten herkent en gebruikt Heeft u nog geen Eurocheque pas met pincode? Ga dan snel naar de Rabobank en vraag er een aan. Prettige vakantie alvast.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4