Bouw politiebureau aan Duinwetering kost Noordwijk miljoenen extra Floris Schoutenstraat is sluipverkeer beu Voorhout krijgt sportverkiezing Willibrordschool Lisse viert feest LEIDEN OMGEVING CcidócSouAont WOENSDAG 6 JUNI 1990 PAGINA 16 Ambtenaren Valkenburg moeten vriendelijker worden VALKENBURG De Valkenburgse gemeente-ambtenaren moeten zich vriendelijker opstellen tegenover de bevolking. Raadslid A. Bremer (PvdA/PPR) pleitte gisteren vin de com- missie voor algemene en juridische zaken voor een gedragscode. Hij wees erop dat de ambtenaren steeds meer taken krijgen en als gevolg daarvan ook steeds vaker in contact komen met de i bevolking. Volgens hem zijn er klachten over slechte beant- woording van brieven. Hij wil dat er een duidelijke lijn komt in de manier waarop burgers worden voorgelicht. Bremer kreeg daarin bijval van P. Mize (VVD) die constateerde dat er „inder- j daad het een en ander aan hapert". Burgemeester C. Sinke bleek zich bewust te zijn van de problemen. „We zijn als kleine re gemeente kwetsbaar, vooral als er enige ziektegevallen op het raadhuis voordoen". Sinke vond niettemin dat de gemeente zich I aan haar verplichtingen tegenover de burger moet houden en de regels in acht dient te nemen. STEUN AAN EISEN VERPLEEGKUNDIGEN Portiers Bavo houden vijftig telefoontjes tegen NOORDWIJKERHOUT De actie „communica tie-stop" die gistermorgen door portiers van de St. Bavo is gevoerd, is prima verlopen. Dat zegt Yvonne Post Uiterweer van het actiecomité van verpleegkundigen in het Noordwijkerhoutse cen trum voor psychiatrie. In totaal zijn circa vijftig telefoontjes tegengehouden. De portiers verbonden twee uur lang, van tien tot twaalf uur, geen binnenkomende telefoontjes door. Alleen aanvragen voor opnames en telefoon tjes bij levensbedreigende situaties werden wel doorverbonden. Omdat de portiers niet wilden dat patiëntenbelangen werden geschaad, konden fa milie of kennissen die een patiënt wilden spreken of informatie wilden over de toestand van een pa tiënt, eveneens ongehinderd bellen. De rest van binnenkomende gesprekken werd doorverbonden naar het actiecomité. Daar werd het hoe en waar om van de actie aan de bellers uitgelegd. Volgens woordvoerster Post Uiterweer waren de meeste reacties van de circa vijftig bellers die naar het actiecomité zijn doorverbonden sportief. „De meeste mensen zeiden achter onze eisen voor be tere arbeidsvoorwaarden en -omstandigheden te staan. Een enkeling reageerde negatief en gooide bijvoorbeeld kwaad de hoorn op de haak". De volgende actie van de St. Bavo staat gepland op woensdag 13 juni. De vakbond heeft opgeroe pen die dag landelijk een zondagsdienst te draai en. Post Uiterweer: „De directie beraadt zich er momenteel over of de Bavo daaraan meedoet. Maar ook als die er voor kiest dat de Bavo geen actie voert, gaat het door. Dan besluiten we ge woon zelf zondagsdienst te draaien". Vanwege de landelijke actiedag is de geplande leerlingenactie in de Stadsgehoorzaal verschoven van 11 juni naar het einde van deze maand. Zorgen over Wassenaarse brandweer WASSENAAR Alle leden van de commissie algemene en bestuurlijke aangelenheden spra ken gisteravond hun bezorgdheid uit over de personeelsbezetting bij de brandweer en de soms lange uitruktijden bij calamiteiten of brand in Wassenaar-zuid. Op tafel lag het voor stel van het college van B en W het aantal be roepsbrandweermannen uit te breiden van 6,5 naar 8 formatieplaatsen. Tevens ventileerden de commissieleden hun bezorgdheid over het teruglopend aantal vrijwilligers. Burgemeester Schoute wees erop dat de lange uitrijtijden wor den veroorzaakt door het vier-ploegensysteem en de gedeeltelijk a-centrale ligging in het dorp van de brandweerkazerne. De burgemeester verwacht dat na de bouw van de nieuwe brandweerkazerne er zich wel wat meer vrij willigers bij de brandweer zullen aanmelden. Welfare op markt NOORDWIJK De Zonnebloem houdt morgen op de Noordwijkse markt bij de Northgohal de jaarlijkse Welfare- verkoop. Te koop zijn artikelen die zijn gemaakt door de zieken en bejaarden. Tevens is er een verloting. Concert rond Cesar Franck LISSE Het orgelconcert dat morgen avond door Jacques van Oortmerssen in de St. Agathakerk in Lisse wordt gege ven staat geheel in het teken van de honderd jaar geleden overleden orga nist en componist Cesar Franck. Ge speeld worden Fantasie in A Majeur, een improvisatie en de Grande Pièce Symphonique. Het concert begin,t om kwart over acht. OMWONENDEN DIENEN SCHADECLAIMS IN NOORDWIJK Bouw van het politiebureau en de brandweergarage op de hoek Van Panhuysstraat- Duin wetering jaagt de gemeente Noordwijk op extra kosten. Bouwen op die locatie kost 4,5 miljoen gulden meer dan in de wijk het Vinkeveld. Bijna de helft van dat bedrag zal bestaan uit schade claims van omwonenden die menen dat hun huis in waarde vermindert. Deze rekensom werd gister avond gemaakt door J. Deur man die namens 50 Noordwij- kers in de comissie ruimtelijke ordening bezwaar aantekende tegen de bouw van het politie bureau en de brandweergara ge op de locatie Van Panhuys- straat/Duin wetering. De be zwaarmakers wonen in huizen in de buurt van de bouwloca tie: Zonnekant, Duinwetering, Duinweg en Van Panhuys- straat. Voor de bouw wordt een ge deelte van het sportcomplex opgeofferd en moet het par keerterrein bij het kruisge- bouw wijken. Herinrichting van het sportcomplex is in middels in volle gang. De be woners willen niet dat de sportvelden worden bebouwd. „Er wordt een belangrijk stuk groen opgeofferd, een rijtje po pulieren of doorschietende heesters moeten een gebouw van drie verdiepingen te ver pakken", aldus Deurman. Vol gens hem is er wel degelijk sprake van aantasting van het groengebied. „Elke wijziging van het bestemmingsplan gaat met het verdwijnen van groen gepaard. Dit zal uiteindelijk leiden tot een volledige bebou wing vgn het gemeentelijk sportterrein". Bewoners van de Zonnekant zijn volgens Deurman onder valse voorwendsels naar hun koophuizen zijn gelokt met een verhaal van blijvend uit zicht over en een groen sport park. W aardevermindering Hij rekende de commissie voor dat de gemeente Noordwijk ners een planschadeclaim in dienen als gevolg van een waardevermindering van hun huizen. Daarbij komt nog eens 750.000 gulden voor de herin deling van de sportvelden, verder de kosten van de reeds aan de politie toegezegde stop lichten, de bouw van een tweetal bruggen, de aanleg van een nieuw speelterrein voor de handbalvereniging en het creëren van groen rond het politiebureau en de behui zing van de brandweer. „Ruw berekend gaat de gemeente dus bijna 4.5 miljoen gulden extra uitgeven om het politie bureau aan de Duinwetering te krijgen. Zo'n bedrag had de gemeente zich kunnen bespa ren door vestiging van het po litiebureau aan de eerder voorgestelde lokatie in „het Oor" van het Vinkenveld", zo stelde Deurman. Hij vroeg zich af wie er nu ei genlijk belang heeft bij de ves tiging van het politiebureau aan de Duinwetering. „De po litie in ieder geval niet, die wilde aanvankelijk liever in het „Oor". De brandweer evenmin, want die wilde haar garage liever op een andere plaats in de gemeente. Ook de sportverenigingen niet. Deze moeten het voorlopig doen met vage beloften".- Acht ton schade bij brand in boetiek Een uitslaande brand in boetiek Woodstock en de daarboven ge legen woning aan de Leidseweg in Voorschoten veroorzaakte vannacht voor circa acht ton schade. Het vuur werd ontdekt door de bewoner van het achter de zaak gelegen huis. Die hoor de toen hij om half vier thuis kwam de winkelruit van de zaak knappen. De man nam daarop poolshoogte en zag dat de etala ge in brand stond. De brandweer van Voorschoten had na ongeveer een half uur de brand meester, maar kon niet voorkomen dat de etalage, een deel van de winkel met inventaris en gedeeltes van het magazijn en de bovenwoning schade opliepen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bewoners van de bovenwoning waren ten tijde van de brand niet thuis. Omdat de kleding in de zaak lang bleef smeulen is de brandweer circa twee uur bezig geweest met nablussen. Naar de oorzaak van de brand is vandaag een onderzoek ingesteld. De politie ver moedt dat een gloeilamp in de etalage de boosdoener is ge weest. foto: wim van noort Spinoza neemt taken over van Rijnsburg RIJNSBURG Woning- zoekenden die zich in Rijnsburg willen inschrij ven moeten daarvoor niet meer naar de gemeente maar naar woningbouw vereniging Spinoza. Met ingang van 18 juni neemt de woningbouwvereni ging een aantal taken van de gemeente over. Ge meente en Spinoza zijn dat onlangs overeengekomen. Het besluit de uitvoering van het woningzoekendensysteem naar Spinoza over te dragen, is onder meer een uitvloeisel van de huidige heroriëntatie van gemeentelijke taken in Rijns burg. Verder verwacht Rijns burg dat er op deze manier ef ficiënter gewerkt kan worden. Sinds 1986 behandelt de ge meente de inschrijvingsproce dure en berust de geautomati seerde registratie van de gege vens van de woningzoekenden bij de wonigbouwvereniging. Deze verdeling komt, zo is ge bleken, de efficiëntie niet ten goede. Een ander motief voor de overdracht is de landelijke trend dat steeds meer woning bouwcorporaties zelfstandig worden bij de uitvoering van woonruimteverdelingsbeleid. Nu de verantwoordelijkheid voor de geautomatiseerde re gistratie van woningzoeken den bij Spinoza ligt, moeten mensen die zich als woning- zoekeneden willen laten in schrijven daarvoor naar het kantoor van de woningbouw vereniging aan het Noordein de 34. Ook voor allerlei infor matie over het huren van een woning, toewijzing en dergelij ke moet men niet langer bij de gemeente zijn. De overdracht van de taken is vooralsnog voor een proefpe riode van twee jaar. Daarna vindt een evaluatie plaats. Het kantoor van Spinoza zal dage lijks van negen tot twaalf uur zijn geopend. Voor algemene informatie over woningen in Rijnsburg en informatië met betrekking tot koopwoningen blijft het bureau huisvesting van de gemeente geopend van half negen tot twaalf uur. Betonnen brug Klinkenbergerpias OEGSTGEEST Er komt waarschijnlijk een betonnen fiets/voetbrug over de Haar lemmertrekvaart in Oegstgeest ter ontsluiting van het recrea tiegebied Klinkenbergerpias. De commissie ruimtelijke or dening kon zich daar gister avond mee verenigen. Een be tonnen brug kost de gemeente 25.000 gulden meer dan een houten brug, maar gaat langer mee en heeft minder onder houd nodig. Bovendien hoeft er bij gebruik van beton geen tropisch hardhout te worden gekapt. i Grote oogst bij snelheidscontole OEGSTGEEST Een bijna zeven uur lange snelheids controle op vier verschillen de plaatsen in Oegstgeest le verde gisteren 101 processen- verbaal op. De politie controleerde van kwart voor acht 's morgens tot half drie 's middags op achtereenvolgens: Warmon- derweg, Rijngeesterstraat- weg, Langevoort en Presi dent Kennedylaan. De hoog ste snelheid die werd geme ten was negentig kilometer per uur. feesten coördineerde. „Alle Voorhoutse sportverenigingen worden door ons benaderd. Zij mogen mannen en vrouwen naar voren schuiven die in aanmerking komen voor de ti tel „Sportman of Sportvrouw van 't Jaar". Daarnaast hebben we ook nog de titel Sportclub van 't jaar en nog het „Sport talent van 't jaar". Onder sporten vallen ook bridgen, dammen, biljarten klaverjassen etc. Vereiste is dat de kandidaten in Voorhout wonen. „Dus een sporttalent dat elders zijn of haar sport beoefent komt ook in aanmer king". De avond zelf wordt een spek takel waarbij door de vereni gingen geld valt te verdienen voor de clubkas. Er wordt een kwis gehouden waaraan teams van 3 a 4 mensen deelnemen. Via een afvalsysteem blijven de winnaars over die flinke geldprijzen kunnen verdienen. Tetteroo hoopt dat sponsors en de gemeente bijdragen aan het evenement. Verschillende sponsors zouden al hebben ge reageerd. „Maar we kunnen natuurlijk altijd meer gebrui ken". Van de genomineerden die te gen de tijd van de verkiezing bekend zullen worden ge maakt, worden korte filmpjes gemaakt. Op de verkiezingsa vond zijn die op een groot beeldscherm te zien. Een onaf-' hankelijke jury beoordeelt de kandidaten. „Als het slaagt gaan we het jaarlijks herha len'*, zegt Chris Tetteroo. Het vier leden tellende comité is eerder al te rade gegaan bij andere gemeenten. Het voorlo pige draaiboek ligt al klaar. „Daarbij zijn bij de carnavals vereniging de Bokken genoeg mensen die wat organisatie be treft hun sporen wel hebben verdiend, daar zal het ons niet aan ontbreken", aldus Tette- LISSE Omdat precies 1300 jaar geleden de naamgever van de school de overtocht van Ierland naar Nederland maakte, viert de Willibrordschool in Lisse feest. Vrijdag wordt een veiling gehou- den. Een dag later houdt de school een evenemen tenmarkt. Aan de activiteiten die in het kader van het Willibrordjaar worden gehouden, heeft de Lissese school een goed doel verbonden. De helft van het bedrag dat de evenementen opbrengen gaat naar de Stich ting Hulp Noord-Ierland. Deze stichting houdt zich onder meer bezig met het organise ren van jongerenreizen vanuit Noord-Ierland naar Neder land. Doel van de reizen is het bevorderen van verbroedering tussen katholieken en protes tanten. Op de Willibrordvei ling die vrijdag wordt gehou den worden 320 artikelen van uiteenlopende aard te koop aangeboden. Ook is er een lo terij met als hoofdprijs een weekeinde naar Echternach in Luxemburg, de plaats waar Willibrord 1250 jaar geleden overleed. Zaterdag van elf tot vier uur is de school aan de Oranjelaan 96 het toneel van een evenementenmarkt. In de aula is een foto-expositie te ziei die in het kader van het Willibrordjaar door het hele land trekt. Op het grasveld voor de school is een spring kussen opgesteld, terwijl op het schoolplein zo'n 25 kramen staan, die allerlei waren te koop aanbieden. Verder kun nen spelletjes als parapluhan- gen, doelschieten en dergelijke worden gespeeld en is er een rad van avontuur. Muzikale optredens worden verzorgd door soundmixer Tom Bleken- daal en toetseniste Jolanda Rotteveel. VOORHOUT Er komt vol gend jaar ook in Voorhout een verkiezing van een sportman en -vrouw van het jaar. Car navalsvereniging de Bokken neemt daarbij het voortouw. Een comité van bestuursleden van deze vereniging en oud- comitéleden van de voormali ge stichting „Voorhout 10 eeu wen oud" heeft dat gister avond bekend gemaakt. De verkiezing wordt op 19 januari gehouden. Het is nog niet be kend waar het evenement plaatsheeft. „Het wordt groots", zegt comi té-voorzitter Chris Tetteroo, in 1988 ook voorzitter van de stichting die de 10 eeuwen- Fietsvierdaagse in Noordwijk Ongeveer 160 Noordwijkers verschenen giste ren aan de start van de jaarlijkse fietsvierdaag se, georganiseerd door de Politie Sportvereni ging. Dat is twee keer zoveel als vorig jaar. Voor die grotere belangstelling had de organisatie geen verklaring. Wel is het opgevallen dat veel gezinnen zich gezamenlijk inschreven. De route van 20 kilometer voerde gisteren via de zuiddui nen naar Katwijk langs Estec en door de Hoge- wegpolder richting Noordwijkerhout via de Duinweg terug naar Noordwijk. De 40 kilometer fietsers moesten nog een eindje verder tot aan de Langevelderslag om door de Noordduinen weer terug te fietsen. De fietsvierdaagse maakt deel uit van de drie 4-daagsen Noordwijk. Wie zowel de fiets- wandel- als zwemvierdaagse af werkt krijgt een oorkonde en een prijs. De wan delvierdaagse start op 11 juni. De zwemvier daagse is van 18 tot en met 21 juni in het Bol- lenbad. foto: henk van den ende SASSENHEIM „Het ergste is nog dat we geen enkele reactie van de ge meente hebben gekre gen". De 25-jarige me vrouw C. Meijboom uit de Sassenheimse Floris Schoutenstraat toont, dui delijk verbolgen, een ko pie van de brief die ze 9 april jongstleden aan het Sassenheimse college van burgemeester en wethou ders stuurde met het ver zoek een aantal verkeers drempels in haar straat aan te brengen. „Het is heel vreemd dat je niks hoort, al was het alleen maar een teken dat ze er kennis van hebben genomen dat we hier moeilijkheden hebben. We vechten voor een goede zaak en dan kunnen ze toch wel re ageren. Tenslotte heb je het ge meentebestuur nodig. Als we die drempels zelf mochten leg gen, waren ze er al lang ge weest", aldus mevrouw Meij boom. Zo'n tachtig sympathi santen steunen het initiatief van de energieke Floris Schou- tenstraatbewoonster en hebben het verzoek aan B en W mede ondertekend. „Van de tien on dernemers in de straat zijn er drie tegen ons voorstel omdat ze bang zijn klanten kwijt te raken. Onzin natuurlijk", zo geen enkele zin. „Daar is onze straat veel te smal voor. Een vrachtwagen heeft nu al de grootste moeite zich door de straat, waar aan beide zijden geparkeerd mag worden, heen te wringen. Er is nu al zo wei nig ruimte dat de mogelijkheid op straat te spelen er voor de jeugd niet bij is. Aan de noord kant wordt de stoep half in be slag genomen door geparkeer de auto's en aan de overzijde is er slechts een smal trottoir. Vorige maand is er al eens een kind aangereden". Toch is de oplossing volgens de bewoners eenvoudig. „In de Bijdorpstraat, een eindje ver derop, hebben zich dezelfde problemen voorgedaan. Daar werd het verkeer juist de an dere kant opgeleid, maar ver der kwam de situatie overeen. De drempels die inmiddels zijn aangelegd, werken daar pri ma". Voorlopig houdt het echt paar Meijboom zijn twee jon gens van een en drie jaar angstvallig in de achtertuin. „Als ik het voor het zeggen had dan zouden er binnen de kortste keren twee drempels in onze straat komen", stelt me vrouw Meijboom vast. En al zou het nog een jaar duren, dat geeft niet. Als we maar weten dat ze er komen. „En een paar verkeersborden waarop ge waarschuwd wordt voor spe lende kinderen zou trouwens ook geen overdaad zijn", zo be sluit ze. Met een span doek over de straat maken de bewoners kenbaar hoe ze over de ver keerssituatie denken. foto: henk v.d. ende vindt de actievoerster. „Want ik heb ze al gezegd: als je goeie spullen verkoopt, blijven ze toch wel komen". In de Floris Schoutenstraat, die als zeer kinderrijk bekend staat, geldt eenrichtingsver keer van de Narcissenlaan naar de Hoofdstraat. Ondanks dat is de straat echter een sluiproute om de verkeerslich ten op het kruispunt Park laan/Narcissenlaan te ontwij ken. „Je staat er van te kijken hoeveel automobilisten van de verboden kant de straat in ko men rijden Het is werkelijk le vensgevaarlijk en bedreigend voor onze kinderen. Dan spre ken we nog niet eens over de gevaarlijke situatie die ontstaat door automobilisten die met 40 a 50 km de straat door dende ren terwijl een snelheid van 20 net aan verantwoord zou zijn". Volgens Meijboom levert met name de ochtendspits proble men op in de smalle straat, juist op de momenten dat de kinderen naar school gaan. Verder is er vanaf twee uur tot 's avonds tegen etenstijd een voortdurend komen en gaan Snelheidsbeperkende maatre gelen in de vorm van plaatsing van brede plantenbakken heb ben volgens de actievoerders

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16