chool De Torenvalk ordt snel gesloopt J lphen neemt maatregelen tegen kleine criminaliteit ÜLtuurhistorische waarde te klein Holland maakt miljoenen vrij voor nieuw beleid Provinciale lijst van monumenten in Leidschendam Financiële positie van Wassenaar is gunstig - )EN OMGEVING CeidóeCou/iant WOENSDAG 6 IUNI 1990 PAGINA 13 Terlouw favoriet bij Alphense kinderen se AAN DEN RIJN Het boek „De jder" van Jan Terlouw is door de Al- kinderjury gekozen tot beste boek van e kinderjury, bestaande uit 370 kinderen Chense scholen, koos het uit 563 kinder- iUi deren doken in de boeken nadat wet- A. Hommes van onderwijs op 1 februari .jaar het startschot gaf voor de tweede Jan de Alphense Kinderjury. Alleen boe- in 1989 verschenen kwamen in aan- voor een oordeel. De actie bleek een iucces, omdat het aantal juryleden van ïo" jaar (250 kinderen) dit jaar verre werd °w Terlouw kwam P. Smit met De Nacht- jj op de tweede plaats en M. Morpurgo man in de toren op de derde plaats. Jan >T| ti krijgt voor zijn boek de Alphense Ini esprijs. Het is nog niet bekend wanneer deze wordt uitgereikt. Met de uitgever wordt nog gepraat over een geschikte datum. De openbare bibliotheek hoopt zelf dat Terlouw naar Alphen komt. De kinderen die mee hebben gelezen, krijgen een slotfeest op vrijdag 12 oktober. Dan wordt in het Parktheater de musical 'Ik wil een poes' naar T. Ross uitgevoerd. Niet alleen leerlingen van basisscholen, maar ook leerlingen van het Christelijk Lyceum de den mee in de kinderjury. Bij deze leerlingen was ook Jan Terlouw met De kunstrijder favo riet. Op de tweede plaats eindigde hier Thea Beekman met Het gulden vlies van Thule en op de derde plaats Ellen Tijsinger met Nikolaj. In totaal deden 48 leerlingen mee aan deze jury. Zij leverden samen 146 beoordelingsformulie ren met 67 verschillende titels in. Opvallend bij deze leerlingen was dat zij kozen voor drie Ne derlandse auteurs. Subsidie voor verhuizing van bibliotheek en speelzaal Valkenburg VALKENBURG De Stichting Bibliotheek in Val- kenburg krijgt van de gemeente een tegemoetkoming van 2.500 gulden in verhuiskosten. De bibliotheek ver huist binnenkort naar de voormalige kleuterschool aan de P. Oosterleestraat. De commissie Welzijn en Onderwijs stemde gisteren in met de aanvraag van de bibliotheek. De Stichting Peuterburg zit door de verhuizing naar hetzelfde gebouw ook in financiële problemen. Voor meubilair en buitenspeelvoorzieningen is 10.000 gul den nodig. De commissie stemde ook daarmee in. Welk vonden Th. van Es (GPV)/RPF en P. Mizee het jammer dat er geen meubels van de kleuterschool wa ren overgenomen. Een aanvraag van de speeltuinvere niging Valkenburg voor 3.000 gulden extra subsidie werd negatief beoordeeld. Voorlopig moet die het met de eerder toegezegde 1.000 gulden doen. Auto's zwaar beschadigd bij achtervolging WASSENAAR Een 27-jari- ge automobilist uit Wassenaar heeft vannacht bij een achter volging door de Leidse politie in zijn woonplaats aan de Bel- lesteynlaan drie geparkeerde auto's geramd. De man, die omstreeks half twee vanuit Leiden naar Wassenaar met een snelheid van 130 km/u door de bebouwde kom reed, kon uiteindelijk in de nieuw bouwwijk Weteringpark 2 worden aangehouden. Volgens een woordvoerder van de Wassenaarse politie was er geen alcohol in het spel. Wassenaarse marine-officier ereburger van New Orleans NEW ORLEANS Commandant Aart Vos, kapitein-luitenant ter zee van de Koninklijke Marine, uit Wassenaar is bij zijn bezoek aan New Orleans in de Verenigde Staten benoemd tot ereburger van die stad. Vos was met zijn manschappen vorige week in New Orleans en zette met het schip Hr. Ms. Abraham Crijnsen luister bij de feestelijke herdenking van 175 jaar consulaire betrekkingen tus sen Nederland en deze Amerikaanse stad. De Abraham Crijnsen was het middelpunt van het „French Festival", onderdeel van een festiviteit rond de zogeheten Jazz-week in New Orleans. Vos werd op een van de feestavonden onderscheiden. „Het was een geweldig bezoek dat dankzij de enorme gastvrijheid van de Amerikanen een groot succes is geworden. Dit ereburgerschap bevestigt nog eens de uitstekende band die er is tussen de beide landen", aldus Vos. De ambassadeur van Nederland in de Verenigde Staten, H. Heesman, was vanuit Washington overgekomen om commandant Aart Vos te feliciteren. Het marineschip, met aan boord 164 mannen en 26 vrouwelijke militairen, patrouilleert tot november in het Caraï- bisch gebied rond de Nederlandse Antillen en Aruba. SATERWOUDE 14 oude schoolgebouw örenvalk in Rijnsa- ude wordt zo snel lijk afgebroken. Het ng teristieke gebouw is tief niet op de rijks- mentenlijst ge- Minister H. d'An- ,Jieeft dat in een brief ie iet gemeentebestuur h,c weten. ui i lo. uister volgt in haar af- ck de opvattingen van het ■J itebestuur van Rijnsa- r Gie, dat al in juni van rig jaar in meerderheid ten geen toekomst voor ^renvalk meer te zien. ibouw verkeert bouw- in slechte staat en kan een dure opknapbeurt laats bieden aan de acti- van de Woudse vere- in, zo oordeelde de ge- 3 meenteraad stelde zich vorig jaar ook op het stand punt dat de cultuur-historische waarde van het schoolgebouw weliswaar een lokale, maar ze ker geen regionale of nationa le betekenis heeft. Dat was een van de voorwaarden waaraan het gebouw moest voldoen om op de monumentenlijst te wor den geplaatst. Minister d'An- cona onderschrijft in haar brief dat standpunt van de ge meente en weigert De Toren valk op de lijst van bescherm de rijksmonumenten te plaat sen. Een aanvraag om dat wel te doen was een half jaar gele den ingediend door de Stich ting Oud Leimuiden en Rijn- saterwoude, die wilde voorko men dat het voor Rijnsater- woude beeldbepalende pand gesloopt zou worden. Cultureel centrum De gemeente hoopt nog voor de bouwvakvakantie eind juli De Torenvalk te kunnen slo pen. De bouw van een nieuw cultureel centrum op de plek van de school zou dan eind au gustus moeten beginnen. Als de winter meevalt kan het nieuwe centrum dan in april of mei volgend jaar gereed zijn. Het cultureel centrum wordt geheel in stijl met het oude schoolgebouw en de naastlig gende Dom opgetrokken. De Oegstgeester monumentenspe cialist Bob C. van Beek, opvol ger van de landelijk bekende Leiderdorpse architect Van der Sterre, heeft daarvoor een speciaal aangepast ontwerp in gediend dat goed is ontvangen in de gemeenteraad. Voor ruim een miljoen gulden wordt een zaal gebouwd met een capaciteit van 120 mensen, een toneelpodium en een ver gaderruimte. Van Beek heeft ook de restau ratie van de Dom zelf onder zijn hoede. In de plannen wordt het nieuwe cultureel centrum iets meer naar achte ren geplaatst, zodat het zicht op de Dom ook aan de linker zijde geheel vrij wordt. Het plein voor de Dom zal op nieuw worden ingericht met sierbestrating, oude lantaarns en zitbanken. Nutsgebouw Chef financiën van de ge meente, G. Verweij, verwacht dat de verenigingen die nu nog gebruik maken van het Nutsgebouw aan de Herenweg in Rijnsaterwoude, zonder pro blemen van de nieuwe accom modatie gebruik zullen kun nen maken. Het oude Nutsge bouw verdwijnt eveneens, om dat de Bondsspaarbank het niet langer als haar taak ziet om de verenigingen tegen een verliesgevend tarief of zelfs gratis van vergader- en toneel ruimte te voorzien. Op aan drang van de gemeente besloot de bank vorig jaar om het ge bouw nog te laten staan totdat het nieuwe culturele centrum gereed is. In het Nutsgebouw zitten nu onder mee de toneel- De karakteristieke Torenvalk bij de Woudse Dom. vereniging, de plattelands vrouwen, de bejaardensocië teit, de kaartclub, de zondags school en worden de vergade ringen van de ijsclub gehou den. Huur Over de nieuwe huurprijzen is nog niet met de Woudse vere nigingen gepraat, zegt Ver weij. Zeker is dat de huidige lage, vooroorlogse tarieven worden opgeschroefd. „Maar ze worden niet onbetaalbaar. Als de verenigingen de huur niet kunnen betalen zit de ge meente straks met een mooi nieuw, maar leeg gebouw", loopt Verweij vooruit op de ongerustheid die bij sommige verenigingen is ontstaan. De oplossing zal mogelijk wor den gezocht in het aanpassen van de subsidies die de vereni gingen van de gemeente krij gen. Daarover zal pas later dit jaar overleg worden gevoerd. Na 1 januari volgend jaar zul len de tarieven bovendien in overeenstemming moeten worden gebracht met die van FOTO: WIM VAN NOORT andere accommodaties in Lei muiden, Woubrugge en Hoog- made, omdat Rijnsaterwoude dan opgaat in de nieuwe ge meente Jacobswoude. „Gelijke monniken, gelijke kappen. Maar we gaan ervan uit dat de aanpassing van de tarieven ge leidelijk wordt doorgevoerd", aldus Verweij. 1TSKLEMMEN, VERLICHTING EN BEWAKING EN Fietsklem- betere verlichting en Icing. Met deze drie J egelen wil de Stuur- Bestuurlijke Pre en halt toeroepen et hoge aantal auto- |ken en fietsendief- in Alphen. De oep werd halver- vorig jaar gefor- Jfd om de bestrijding wde kleine criminali- ik Alphen op poten te N 1. lurgroep lanceerde vori ge week twee actieplannen die met ingang van het komend najaar zullen worden uitge voerd. De gemeente Alphen heeft daarvoor inmiddels een jaarlijks bedrag van 60.000 gul den uitgetrokken. Bij de te nemen maatregelen behoort een proef met een be waakte fietsenstalling bij de Aarhof. Er wordt hier veel ge stolen. Ook auto-inbraken ko men er veel voor. Een bewaakte fietsenstalling waarbij de fietseigenaar een gulden per stalling betaalt, zou de oplossing moeten zijn. Vol gens de Ondernemersvereni ging voor het Midden- en Kleinbedrijf Alphen (OMKA) is het mogelijk dat winkeliers een bijdrage van vijftig cent per stalling te leveren. Bij de renovatie van de Aarhof zal bovendien het parkeerdak betrokken worden. Daar wor den dak én houten afscher ming verwijderd en op het dak zelf komen lichtkoepels. De maatregelen moeten ervoor zorgen dat de dief, die graag in het donker werkt, minder snel zijn slag zal slaan. Bij winkelcentrum de Ridder hof, eveneens een populaire plaats voor fietsdiefstallen en auto-inbraken, kunnen fiets- klemmen geplaats worden. De eigenaars kunnen hun fiets aan een stalen frame vastzet ten om zo fietsdiefstal te be moeilijken. Om auto-inbraken te voorkomen wordt met de winkeliers over bewaking ge praat. Ook bij de Dillen en de Rijn streekhal moeten maatregelen worden genomen om de dief stallen te verminderen. De fietsenrekken worden hier verlaatst en komen meer in het zicht te staan. In 1991 zijn er misschien mogelijkheden om de openbare verlichting te verbeteren en het groen aan te passen. Ook de Olympiaweg/ Sportlaan zal aangepast moeten worden door onder meer de fietsenstallingen bij de sportvelden binnen de om heiningen te plaatsen. De werkgroepen pleiten ook voor een proef met bewaking door middel van een video-ca mera van het P&R-terrein bij het NS-station. Op het P&R- terrein ontbreken overzicht en sociale controle. Met een vide ocamera is het parkeerterrein op eenvoudige wijze te bewa ken. Een bedrijf is bereid drie maanden proef te draaien in Alphen. Verder wordt aanbe volen een grote lichtmast te maken bij het donkere laad- en losterrein van de NS en de fietsenstalling uit te breiden. Ook bij winkelcentrum de He renhof zou een grote lichtmast de parkeerplaats meer in het licht moeten zetten en zo het aantal diefstallen moeten be perken. Fietsklemmen kunnen ook daar worden aangebracht. De woonomgeving Lupinesin gel-Wederikstraat moet een aangepaste groenvoorziening en openbare verlichting krij gen in verband met autodiefs tallen. Daarnaast wil de stuurgroep voorlichtingsacties opzetten gericht op de bestrijding en vermindering van fietsendief stallen en auto-inbraken. Deze acties zullen gericht plaatsvin den bij sportverenigingen, scholen, horeca en onder de bevolking. Daarbij horen QQk de graveeracties voor fietsen die met enige regelmaat door de politie herhaald zullen wor den. De werkgroepen fietsendief stallen en auto-inbraken zul len voorts tot éen werkgroep samengevoegd worden. Deel nemers zijn naast de politie, gemeente en onderwijswerk- plaats, de sportstichting, OMKA, plaatselijke rijwiel handelaars en garagebedrij- l intig mille ir kunstwerk "hieuw zwem- Sassenheim ENHEIM In het n e, overdekte zwembad d in de Van Alkemade- in Sassenheim wordt wd moet ook een u werk komen te staan, ia inden burgemeester en luders van deze ge- W stellen de gemeente- daarom voor 20.000 gul- In beschikbaar te stellen aanschaf van het kunst- Het totale bedrag dat het werk wordt uitge- ni en is 40.000 gulden. De helft wordt betaald subsidiepot van het irie van WVC. 0 uurgroep bouw zwem- i van mening dat voor ci ild „een redelijk kunst je kan worden aange- meenteraad belist dins- ajover de kredietverle- Regenboog in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De kunstenaar Louis van der Meer wil in de Jan van Banningstraat in Zoeter woude een regenboog plaatsen. Van der Meer heeft het voormalige Aloysiuscomplex aan de Jan van Banningstraat aangekocht. Het complex wordt verbouwd tot woonruimten en ateliers. Louis van der Meer, bekend door zijn werkstuk van de bruine beuk uit de Leidse Hor tus Botanicus, wil de aandacht vestigen op het project door middel van een kunstwerk. De regenboog moet reiken vanaf de hoek van de Jan van Ban ningstraat naar de voormalige gymzaal van het Aloysiuscom plex, om daar op het dak uit elkaar te spatten. De gymzaal wordt tot atelier verbouwd. De Regenboog krijgt een hoogste punt van 16 en een halve meter bereiken en een lengte van ongeveer 50 meter lang worden. De ge meente staat positief tegenover het kunstwerk. De omwonen den mogen hun mening mor- Een schets van de regenboog zoals Louis van der Meer die in de gen geven tijdens een hoorzit ting, die vanaf acht uur wordt gehouden in Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg 58. Voorzitter is wethouder R. Hogenelst. Hoe de regenboog zal worden uitgevoerd staat nog niet vast, net zomin als de financiering. „Eerst moet ik weten of ieder een ermee akkoord gaat, ver volgens ga ik proberen het geld bij elkaar te krijgen, door middel van sponsors, subsidies en dergelijke. Van de hoeveel heid geld hangt de uitvoering af. Het mooiste is roestvrij staal, maar als dat niet haal- oaar is zou het ook aluminium of hout kunnen worden. De stralen die op het dak van de gymzaal uiteen spatten wor den van hetzelfde materiaal gemaakt. Over de prijs van de boog zou ik geen zinnig woord kunnen zeggen", aldus de Zoe- terwoudse kunstenaar. HAAG Door in- inde bezuinigingen twintig miljoen gul kan de provincie Holland tot en met voor 11,5 miljoen >n nieuw beleid uit en. Het geld komt be- baar zonder lasten- waring voor de bur- punten zijn: natuur en u, ouderenzorg, culturele tructuur en Randstad- structuur. Dit blijkt uit ooijaarsnota 1990 en de Meerjarenramingen 1991-1994 van Gedeputeerde Staten. De bezuiniging van twintig miljoen wordt uitgesmeerd over vijf jaar. Natuurlijk ver loop van personeel en afstoten van kleinere taken zijn onder meer punten waarmee de be zuinigingen verwezenlijkt kunnen worden. GS willen een strenger beleid voeren ten aanzien van de lo zingen in oppervlaktewater. De kwaliteit van waterbodems zal beter bewaakt worden. De provincie wil meer aandacht voor het verwijderen van bag gerspecie en het vinden van plaatsen om dit te storten. Een andere milieu-activiteit is het bevorderen van de interne mi lieuzorg bij bedrijven. De provincie gaat dit jaar nog een beleid voor natuurontwik keling opstellen. Er zal scher per toezicht worden gehouden op het naleven van land schapsverordeningen. Voor dit milieu- en natuurpakket is dit jaar 400.000 gulden beschik baar. Verder wordt twee ton besteed aan ouderenbeleid in de Rotterdamse regio en één ton aan het uitzetten van nieu we kano- en wandelroutes en het maken van een begin met het provinciale bos bij Zoeter- meer. In de Voorjaarsnota hebben GS een bedrag van 1,8 miljoen gulden uitgetrokken voor een malige projecten in 1990. Daarvan is ruim een half mil joen gulden bestemd voor na tuur en milieu. Met dat bedrag 'wordt ondermeer het verlenen van milieuvergunningen ver beterd. Verder gaat de provin cie een systeem ontwikkelen om de kwaliteit van het milieu te beoordelen. Bijna drie ton gaat naar projecten op het ge bied van ouderenbeleid, zoals een project dementie. Van deze eenmalige uitgaven kan een deel worden betaald uit een hogere opbrengst van de motorrijtuigenbelasting. Deze opbrengst is hoger dan verwacht door de groei van het autopark en het terugdrin gen van het zwart rijden. Uit de meeijarenbegroting blijkt dat de effecten van rijksmaatregelen op de begro ting van de provincie nog on zeker zijn. Zo is nog niet dui delijk of de provincies moeten gaan meebetalen aan bodemsa nering. Gedeputeerde Staten (GS) gaan in hun voorstel uit van een sluitende begroting. Beide stukken worden deze maand door provinciale staten bespro ken. LEIDSCHENDAM In Leidschendam staan be halve de zeventien monu menten van de lijst van rijksmonumenten nog cir ca 130 panden op een spe ciale lijst die de provincie heeft gemaakt van jonge re bouwkunst en stede- bouw uit de periode van 1800 tot 1940. Deze lijst bespaart de gemeen te het maken van een eigen lijst die gemaakt zou moeten worden voordat een plaatselij ke monumentenverordening kan worden aangekondigd. De provinciale lijst is onlangs naar de gemeente gestuurd. De historisch/geografische ge- biedsbeschrijving en een alge mene karakteristiek van het totale gebied volgt nog, maar dat kan nog wel twee jaar du ren, aldus ae provincie. Het oudste pand op de .jonge" lijst is het vroegere tolhuis aan Vennestraat 190 uit 1846. Uit 1847 dateert de boerderij „Al tijd dat" aan de Dr. van Noort- straat en uit 1850 nog drie boerderijen in Stompwijk (Meer en Geerweg, Boven- meerweg en Dr. V; Noort- straat). In totaal komen op de lijst ongeveer veertig momu- nenten voor uit de tweede helft van de vorige eeuw. Het grootste aantal jonge monu menten (14) staat aan de Veur- sestraatweg en voorts 12 aan Westvlietweg en evenveel aan de Stompwijkseweg, 10 aan Sluiskant/Sluisplein en 9 aan de Voorburgseweg. Aan de Dr. v. Noortstraat zijn ook de acht uit 1920 daterende ophaalbrug gen toegevoegd die karakteris tiek zouden zijn voor het veengebied. Op de lijst staan uiteraard ook de uit 1940 date rende woonhuizen van archi tect Krophoiller aan de Kon. W ilhelminalaan Raadhuis laan. Zij vormen volgens de beschrijving een samenhan gend geheel met het eveneens door Kropholler, ontworpen roodhuis (Delftse School). De provinciale lijst bevat een veertigtal boerderijen voorna melijk in het buitengebied. Verder het gereformeerde kerkje aan de Damlaan (1915), kerk en pastorie van de paro chie H. Laurentius (1872) in Stompwijk en Petrus en Pau- lus (1880). Op het raadhuis is er nadrukkelijk op gewezen dat de lijst niet betekent dat alle objecten in de toekomst ook daadwerkelijk zullen wor den beschermd. Van het op de lijst voorkomende koetshuisje naast gemeenterwerken aan de Kon. Wilhelminalaan uit 1915 is intussen al bekend dat het voor de komende uitbrei ding van het raadhuis moeten worden afgebroken. Opmerke lijk in dit verbandis dat B en W de zorgvuldig opgestelde lijst, blijkens een uitlating van burgemeester W. F. de Vreeze in een raadscommissie, „geen enkele betekenis" toekennen. De afronding van de inventa risatie in 1992 betekent enige vertraging in de totstandko ming van een gemeentelijke monumentenlijst zoals de ge meenteraad die destijds voor ogen stond. Los hiervan, zo staat in een bijgevoegde noti tie, zal binnenkort een rapport verschijnen over de instelling van een monumentencommis sie en een plaatselijke monu mentenverordening. Leid schendam hecht aan een aan tal panden minder waarde dan de provinciale opstellers van de lijst. WASSENAAR Financieel gaat het Wassenaar voor de wind. De jaarrekening 1989 wordt afgesloten met een batig saldo van 2,7 miljoen gulden. Dit bedrag zal worden gestort in het algemeen investerings fonds en het milieufonds, zo blijkt uit de gisteren gepresen teerde voorjaarsnota. De jaarlijkse storting in het fonds automatisering wordt verhoogd met 2 ton tot 4,5 ton per jaar. Verder stellen B en W voor om voor de restauratie van de kroonluchter en pië destal in het raadhuis de Paauw 29.000 beschikbaar te stellen. Uit de voorjaarsnota blijkt verder dat de recon structie van de Ruigelaan nabij de Katwijkseweg (kosten 130.000 gulden), de reconstruc tie ten behoeve van de Ameri kaanse School (451.000 gulden) en het verbeteren van par keervoorzieningen in Kerke- hout (100.000 gulden) met voorrang zullen worden uitge voerd. Verder wordt de riole ring bij de Ruigelaan voor 200.000 gulden vervangen evenals het riool bij de Laan van Koot (763.000 gulden) en in de wijk Kerkehout (882.000 gulden). Als derde kostenpost komt de Ruigelaan nog een keer voor in de gemeentelijke plannen, maar nu om de grond in ver band met verontreinigingen schoon te maken. Kosten: 400.000 gulden. Ook de veront reiniging op de gemeentewerf, veroorzaakt door een gasfa briek, wordt voor 380.000 gul den aangepakt. De geplande vervanging van de gemeente lijke computer springt er uit met een kostenpost van 2,8 miljoen. Voor diverse ver keersmaatregelen is een half miljoen uitgetrokken; voor de reconstructie van het kruis punt Groot Haesebroekseweg een halve ton en het aanleg gen van een parallelweg tus sen de Rozenweg en Den Deyl 8 ton. Voor de aanleg van een randpark rond Weteringpark 1 en 2 wordt nog eens een mil joen uitgetrokken. Installatie nieuwe pastor St.-Agathakerk LISSE Deken J Straathof installeert zondag 1 juli, pastor K. van der Voort in de Lissese parochie St.-Agatha. De bij zondere dienst in de St.-Agat- hakek begint om 10.00 uur. Op zondag 8 juli zal pastor Van der Voort de parochianen voorgaan in een plechtige hoogmis in 't Poelhuys die be gint om 10.30 uur. De nieuwe pastor is in Sassenheim gebo ren. Hij begon zijn pastorale carrière in Pijnacker, waar hij vele jaren kapelaan was. Later was hij legeraalmoezenier in Nunspeet, Assen en het Duitse Seedorf.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13