Leids college tegen verbreden van A4 36 dagen lang vaderdag vieren! ^cid^cSouxcwit N „Zwanger worden blijft kwestie van geluk hebben STAD OMGEVING/RTV Delfts studentenduo wint debat-toernooi blitiek levert suggesties voor referendum AZL VIERT 250STE REAGEERBUISBEVRUCHTING WOENSDAG 6 JUNI 1990 PAGINA 11 iidse vuilverbranding lsuit op 3 september lij DEN Het duurt nog tot 3 september tot de |se vuilverbranding dichtgaat. Dat stelt waarne- n, id directeur O. Scheepbouwer van de Gemeen- v» ppelijke Vuilverbranding Leiden en omgeving J vulei) in een brief aan Gedeputeerde Staten. rwaarde daarvoor is bovendien dat het vuil van- lni ie datum per trein naar Drenthe kan worden af- oerd. Enige maanden geleden kondigde gedepu- >de P. van Heemst aan dat de Leidse vuilver- l0< iding nog voor de zomer dicht moest omdat de aa loot van dioxinen onaanvaardbaar hoog was. La- u' s nog enige keren geschoven met die datum om- er alternatieven moesten komen om het huisvuil |e Leidse regio af te voeren. Inmiddels is begon- met de voorbereidingen om de vuilverbranding i te bouwen tot opslag voor huisvuil. Dat moet ee worden verladen op een overslagstation op het d rmalige Van Gend en Loos terrein. Oppascentrale wil wachtgebouw niet delen met buurtvereniging LEIDEN Oppas Centrale Mali (OCM) wil de door de gemeen te beschikbaar gestelde ruimte in het wachtgebouw bij de Mor- spoort niet meer dan een avond per week afstaan aan de buurt vereniging De Put. In een brief aan de commisie voor volks huisvesting zegt het OCM eigenlijk helemaal niet met De Put te willen delen: „Maar omdat we erg omhoog zitten en snel de ruimte willen betrekken hebben wij toegegeven aan de wensen van de buurt". De Put is nu al jaren in strijd met de gemeente over gebruik van een ruimte in het wachtgebouw. Een zaaltje waar De Put haar oog op had laten vallen, is door de gemeente aan de OCM toege wezen. Voorwaarde was wel dat het OCM, een deels vrijwilli gersorganisatie die zich bezig houdt met kinderopvang, deze ruimte enkele malen per week af zou staan aan de buurtclub. Ook De Put-voorzitster I. van Buuren is niet tevreden over het voorstel van de gemeente. Zij vindt dat zij teveel moet betalen aan het OCM voor het gebruik. Verder wil ze vaker dan wordt voorgesteld gebruik maken van het zaaltje. Tuinkeuringen in Stevenshof en Merenwijk LEIDEN Voor de tweede keer houdt de di rectie groen van de gemeente dit jaar tuinkeu ringen. Dat gebeurt dit keer in de Merenwijk, bij de huizen aan de Rodes, en in vlek 6 en 7 van de Stevenshof. De keuring heeft plaats op woensdag 13 juni. Alle tuinen in de genoemde wijken die zichtbaar zijn vanaf de openbare weg worden bekeken. Een tweede keuring is op 12 september. De tuinen worden in drie ca tegorieën beoordeeld: kleiner dan 25 vierkante meter, groter dan 25 vierkante meter en ge meenschappelijke tuinen. Voor alle drie de ca tegorieën zijn prijzen beschikbaar. De gemeente hield vorig jaar voor het eerst tuinkeuringen. Dat gebeurde toen op verzoek van Leidenaren die dat een leuk idee vonden. De wijk Boek horst en de vlekken 1 en 2 van de Stevenshof zijn toen bekeken. Auto onder vuur genomen LEIDEN Onbekenden heb ben vannacht met vermoede lijk een luchtdrukwapen de auto van een 23-jarige Leidse onder vuur genomen. De vrouw stopte om ongeveer 1.45 uur voor haar huis aan de Steenschuur. Een 22-jarige in zittende hoorde enkele „tik ken" op de wagen. Toen het tweetal ging kijken bleken er een aantal putjes in de wagen te zitten. Volgens de politie ziin de schoten vermoedelijk afkomstig vanuit een pand aan de Steenschuur. Subsidie voor opleiding bouw LEIDEN Het Samenwerkingsverband Praktijkoplei ding Bouw (SPB) krijgt alsnog van de gemeente een sub sidie van 75.000 gulden voor de bouw van een leerlingen- bouwplaats. Eerdere verzoeken van het SPB hiertoe wa ren afgewezen omdat een dergelijke subsidie alleen in het kader van het gemeentelijk doelgroepenbeleid verstrekt kan worden. Na overleg tussen de wethouder onderwijs H. van Dongen en het bestuur van het SPB bleek dat het samenwerkingsverband wel degelijk op doelgroepen is gericht en het subsidieverzoek gehonoreerd kan worden. J. von Oven van het SPB hoopt met de nieuwbouw voor de werkplaats, bijbehorende kantoren en lesruimten in oktober te kunnen beginnen. Het gebouw moet komen te staan aan de Dr. Lelylaan. Naast geld van de gemeente is er van de provincie, uit werkgeversfondsen en eigen mid- dellen totaal 250.000 gulden beschikbaar. „We zijn een bouwopleiding dus het spreekt vanzelf dat we deze nieuwbouw in eigen beheer en met eigen architect gaan uitvoeren", aldus Von Oven. EERST ANDERE MAATREGELEN TREFFEN LEIDEN De „passage Leiderdorp" van Rijks weg 4 moet voorlopig niet worden verbreed, tej Beter is het af te wach- uï ten wat het effect is van de aanleg van de nieuwe Rijksweg 11 waardoor de op- en afritten bij de Hoge Rijndijk komen te '3 vervallen. Ook moet de brug over dé Rijn min der vaak worden geo pend. Pas als over tien jaar blijkt dat er nog pro blemen zijn met de af wikkeling van het ver keer, valt verbreding te overwegen. Dat schrijft het Leidse colle ge van B en W in een notitie over de verbreding van deze snelweg. Volgens wethouder J. Walenkamp (verkeer) is over dat standpunt overlegd met de gemeenten Woubrug- ge, Leiderdorp en Zoeter- woude. Hij verwacht dat er binnenkort een gezamenlijke brief met dit standpunt naar Rijkswaterstaat en de provin ce gaat. De notitie wordt 'anavond besproken door de raadscommissie voor ver keer. Walenkamp stelt desge vraagd dat Leiden niet van plan is de voorbereidingen voor de verbreding te blok keren. „We willen niet defi nitief iets onmogelijk maken. Dit is een eerste stap, we wil len andere dingen niet uit sluiten of naar nul teruggaan. We bereiken zo twee belang rijke doelen. De ergste pro blemen worden opgelost en we houden rekening met mo gelijke alternatieven ën toe komstige ontwikkelingen, zo als een vermindering van het autoverkeer. De wereld is over vijf of tien jaar immers niet meer dezelfde als die van vijf jaar geleden". De wethouder wijst er dan ook op dat de studies van Rijkswaterstaat waarop de verbreding is gebaseerd in middels ook al vier jaar oud zijn. Met actuele ontwikke lingen zoals het Nationaal Milieubeleidsplan en de komst van de ultrasnelle trein TGV is daarbij geen re kening gehouden. Walen kamp meent dat het Leidse college op basis van de huidi ge situatie ook nog niet tot een definitief standpunt kan komen. In de notitie van het Leidse college wordt gesteld dat uit breiding van de weg op zich zelf niet wenselijk is. Er wordt op gewezen dat daar door weer meer verkeer wordt aangetrokken zodat de files zich naar de steden ver plaatsen en daar extra mi lieuhinder veroorzaken. Vol-, gens het college heeft Rijks waterstaat in zijn plannen dan ook te weinig rekening gehouden met de doelstelling van het Nationaal Milieube leidsplan om de groei van het verkeer af te remmen en dat liefst op het huidige peil te handhaven. Daarvan uitgaande is voorlo pig een weg van de bestaan de twee keer twee rijstroken voldoende. Zo wordt „de in frastructuur gezien als stu ringsmechanisme". Wel vindt ook het Leidse college dat er maatregelen moeten worden genomen om de vei ligheid te verbeteren. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om de aanleg van vluchtstroken op de brug en het verleggen van op- en afritten. Rijksweg 11 In het Leidse standpunt speelt de aanleg van het oos telijk deel van de nieuwe Rijksweg 11 (tussen Alphen en Leiden) een belangrijke rol. Als die weg er ligt na verwachting na 1996 ver liest de Hoge Rijndijk zijn ka rakter als doorgaande weg. De op- en afritten naar de A4 vervallen daar en worden vervangen door de aanslui ting met de nieuwe weg. Vanaf dat punt bij Zoeter- woude in zuidelijke rich ting krijgt de weg wel twee keer drie rijstroken. Het Leidse college gaat er vanuit dat daardoor een vloeiender verkeersafwikkeling ont staat, waardoor de verkeer sintensiteit nog kan toene men. Walenkamp wijst daarbij ook nog op de mogelijke komst van de hogesnelheidstrein TGV. „Die komt letterlijk en figuurlijk veel sneller op ons af dan veel mensen denken. Als straks gekozen wordt voor een traject langs de A4 veranderen de omstandighe den totaal. Mogelijk zijn er dan ook veel meer middelen voor de uitvoering ervan", aldus de wethouder die daar bij geen enkele mogelijkheid, zoals bijvoorbeeld ondertun neling, wil uitsluiten. [edische 06- jn opgeheven ilDEN De medische 06- waarmee de Leidse artsen ye Wind en Wim Landman oktober van het vorig jaar rtten, is opgeheven. In de mte van waaruit de twee iatiefnemers opereerden, is ander bedrijf gevestigd, lijn heeft nog geen half bestaan. idman en Wind zetten de in oktober 1989 op. Na het aien van een 06-nummer, dagbladen werd gepu- ceerd, kreeg de „klant" een idje te horen over een spe- ieke ziekte of aandoening, isteren naar de lijn kostte ftig cent per minuut, nleiding voor het starten de 06-lijn was de gebrek- i relatie die er volgens de e bestaat tussen patiënten medici. Dat zou komen r artsen die te weinig tijd >ben voor voorlichting en inten die informatie ver- i te vragen. De initiatief- mers van de lijn wilden die mte vullen. Met adverten- dagbladen werden de lerwerpen die aan bod zou- I komen bekend gemaakt, naf het begin liep de lijn t zoals verwacht. Landman •Wind, die er elk veertig ■per week in stopten, hoop- ieder 2000 gulden per and te verdienen met hun iject. Al na twee maanden I dat er geld bij moest, ndelijks gaven de twee in de 7500 en 15.000 gul- Ïuit aan advertenties, waar hts 2500 gulden aan in- msten tegenover stond. De langstelling voor de lijn is idsdien niet voldoende aan- rokken om door te gaan de exploitatie ervan. In de Leidse Schouwburg werd gisteravond de finale gehouden van het studenten debat-toernooi. Twee tegen twee werden diverse stellingen verbaal uitgevochten. foto: wim van noort LEIDEN Maurits van der Eerden en Jan Odenthal van het Delfts studentencorps zijn gisteravond winnaars gewor den van het door de stichting MASQ georganiseerde Leids studenten debattoernooi. In de finale versloegen zij een twee tal stadgenoten van de plaatse lijke studentenbond. De teams uit Leiden van de verenigin gen Augustinus en Quintus werden in de voorrondes uit geschakeld. Sinds 1988 worden, in navol ging van TV-debatten voor kamerleden, door studenten toernooien in het debatteren gehouden. De regels zijn af komstig van het „academie de- bating" zoals dat in de Vere nigde Staten bekend is. Twee teams van twee personen vor men de voor- of tegenstanders van een stelling die verdedigd danwel aangevallen moet wor den. Dit debatteren is nu ook onder Nederlandse studenten zo populair geworden dat er een stichting voor in het leven werd geroepen. De afgelopen maanden moesten voorrondes worden gehouden om gister avond in de Leidse Schouw burg acht teams uit Leiden, De prominente jury bestaande uit oud-cabaretier F. Kist, „Dikke van Dale"-redacteur J. Heestermans, debatdeskundige I. van der Geest en de profes soren I. Diepenhorst en W. Wagenaar gaven met drie te gen twee in de uiteindelijke fi nale het voordeel aan Odent hal en Van der Eerden. Zij hadden hun standpunt als te genstanders van de voorgeleg de stelling „welgestelde gevan genen moeten huur betalen" het best verdedigd. 1DEN De raadsfracties D66, PvdA, CDA, Groen ts en de SP hebben diver- onderwerpen aangedragen r het eerste lokale referen- i. Dat moet volgend jaar ltshebben, tegelijk met de tkiezingen voor provinciale in op 6 maart 1991. het autovrij maken van de de binnenstad, de inrichting van het stationsgebied, uitbreiding van het kabelnet, bereikbaar heid van gemeentelijke dien sten en de invoering van 30 kilometer als maximumsnel heid in de stad als onderwer pen. De PvdA sluit grotendeels bij deze onderwerpen aan, maar komt ook met andere opval lende onderwerpen. Bijvoor beeld bouwen bij de Gooi meerlaan in het kader van so ciale veiligheid, maar ten kos te van een aantal volkstuinen, handhaven van het vergun ningensysteem bij schuttingen en schuurtjes, overkapping van Zwembad De Zijl en de politie in wijkteams. Het CDA kiest niet voor slui tingstijden van de horeca, en de inrichtng van het stations gebied, maar voor de bestem ming van de Oostvlietpolder. Het CDA draagt ook de auto- luwe binnenstad aan als on derwerp, waarbij ook de vraag aan de orde moet komen of er nog wel openbaar vervoer door de Breestraat mag rijden. Groen Links kiest alleen voor de bestemming van de Oost vlietpolder als onderwerp. De SP wil de verhoging van het reinigingsrecht aan de orde stellen middels een referen dum. Uit de directies kwamen voor stellen als een milieuvriende lijke oplossing voor het open baar vervoer tussen het Cen traal Station en station Lam menschans om de Breestraat te ontlasten en zelfs werd de mo gelijkheid om weer een tram in Leiden te laten rijden geop perd. Leidenaars die nog ideeën hebben voor het referendum kunnen deze middels een brief tot eind volgende week indie nen bij B en W. In september wordt over het onderwerp be slist. Vanavond worden de eerste onderwerpen besproken in de raadscommissie voor verkeer. Dr. N. Naaktgeboren (rechts) in het laboratorium: „Ik kan me indenken dat na zeven jaar proberen een tweeling welkom is". foto: wim van noort LEIDEN Met een fees telijke bijeenkomst is van daag in de Vrouwenkli niek van het Academisch Ziekenhuis Leiden feeste lijk de mijlpaal gevierd van de 250ste „reageer buisbevruchting" die daar tot stand is gekomen. Die mijlpaal werd in feite al in maart bereikt. Maar de viering is uitgesteld tot vandaag omdat het op 6 juni precies vier jaar geleden is dat de Vrouwenkli niek begon met wat officieel als In Vitro Fertilisatie (IVF) wordt aangeduid. Een behan deling die steeds meer mensen aangrijpen als laatste strohalm om een kind te krijgen. IVF is het bevruchten van ei cellen in het laboratorium om ze daarna bij dé betrokken vrouw terug te plaatsen. De behandeling heeft sinds 1986 een spectaculaire ontwikkeling doorgemaakt. Ze is niet alleen eenvoudiger geworden, ook de kans van slagen is ook verdrie voudigd, vertelt de bioloog dr., N. Naaktgeboren, die leiding geeft aan het Leidse IVF-team. In 1986 was de kans op succes ongeveer zeven procent per poging. Nu ligt dat op twintig procent. Per patiënt worden maximaal zes pogingen ge daan. Na drie keer worden ze echter opnieuw onderaan de wachtlijst van één jaar ge plaatst. Uiteindelijk is na vijf pogingen 65 tot 70 procent van de vrouwen zwanger. Naaktgeboren verwacht dat die percentages niet niet heel veel meer stijgen. „Uiteindelijk is de mens niet erg vruchtbaar. De kans op zwangerschap bij het niet gebruiken van voorbe hoedsmiddelen is ook ongeveer twintig procent. Het is niet uit zonderlijk dat het dan nog een jaar duurt voordat iemand in verwachting raakt. Dat zou ge lijk staan aan twaalf pogingen bij ons. Zwanger worden blijft een kwestie van geluk heb ben". Naaktgeboren ziet in die natuurlijke omstandigheid geen reden om het aantal be handelingen per patiënt uit te breiden. „Bij dit aantal komt iedereen op een redelijke ter mijn aan de beurt. Bovendien blijkt dan dan een behoorlijk aantal vrouwen zwanger te zijn. Het is ook beter als de pa tiënten zich instellen op een beperkt aantal behandelingen. Over het algemeen kun je zeg gen dat het bij de resterende 30 procent ook echt niet lukt om zwanger te worden. Het kan dan aan de man liggen, het kan ook gaan om onverklaar bare onvruchtbaarheid. Er blij ven nu eenmaal problemen die we nog niet kennen". Hij wijst er op dat IVF voor de betrokkenen de laatste moge lijkheid is. Hoe ver paren gaan in hun pogingen een kind te krijgen is heel verschillend. Naaktgeboren: „Het ene paar trekt een duidelijke grens hoe ver ze willen gaan. Anderen raken verstrikt in de medische zorg. Het is zaak dat te beper ken. Als mensen jaren bezig blijven om in verwachting te raken, gaat hun sociale leven daaronder lijden" Naaktgeboren vindt het mede daarom van belang dat de wachtlijsten vöor IVF korter worden door onderzoeken en behandelingen sneller uit te voeren. Een andere reden is de leeftijd van de patiënten. Ge middeld zijn de vrouwen die zich aanmelden tussen de 32 en 34 jaar oud. Naaktgeboren: „Dat heeft met de maatschap pelijke ontwikkeling te maken. Mensen willen carrière maken, een huis kopen, voor ze aan kinderen gaan denken". Selec tiecriteria worden door het IVF-team niet gehanteerd. Wie in aanmerking komt voor de behandeling komt altijd on deraan de wachtlijst. Daarbij wordt niet eerst naar de kans op succes gekeken. „Er geldt alleen een leeftijdsgrens van 40 jaar. Dan wordt de kans op af wijkingen groter", aldus Naaktgeboren. Inmiddels heb ben zich in Leiden al vrouwen voor een tweede bevruchting gemeld. Eenvoudiger IVF werd de afgelopen jaren niet alleen succesvoller, maar ook eenvoudiger. Naaktgebo ren: „Aanvankelijk gebeurde het nog onder algehele narco se. Nu is het een poliklinische behandeling, onder plaatselijke verdoving. De ingreep zelf duurt een uur. Na anderhalf uur kan een vrouw weer naar huis". Per poging worden drie be vruchte eitjes ingebracht. Door die werkwijze is de kans op een meerling vrij beperkt. Drielingen komen niet voor omdat niet alle embryo's tot ontwikkeling komen. Wel is bij dertig procent van de ge slaagde bevruchtingen sprake van een tweeling. Over het al gemeen zijn de betrokkenen daar heel blij mee. Naaktgebo ren: „Ik kan me indenken dat na zeven jaar proberen een tweeling heel welkom is". De zwangerschappen die zo ontstaan leiden in 75 procent van de gevallen tot bevallin gen. Ze verlopen na succesvol inbrengen van de embryo's volgens Naaktgeboren niet an ders dan bij bevruchting langs natuurlijke weg. „Er is litera tuur waarin gewezen wordt op kleine statistische verschillen. Kinderen zouden ook iets va ker enkele weken te vroeg worden geboren. Maar om dat echt aan te tonen heb je een goede vergelijkingsgroep in de zelfde leeftijd nodig. Dat valt niet te realiseren". De vereenvoudiging van de behandeling weerspiegelt zich ook in de aantallen. De Leidse kliniek ondernam in het eerste Sar 125 bevruchtingspogingen, et afgelopen jaar waren dat er 500. Inmiddels zijn er dit jaar alweer 270 geslaagde be vruchtingspogingen gedaan. Met de toename van dat aantal hoopt Naaktgeboren ook dat er een vlottere doorverwijzing tot stand komt, met als gevolg kortere wachttijden. Uitbreiding van capaciteit is volgens hem niet nodig. De twaalf Nederlandse centra die zijn aangewezen voor IVF zijn in staat 5.000 behandelingen door te voeren. Het AZL werkt daarbij in de regio samen met het Haagse Rode Kruiszieken- huis, het Alphense Rijnoord en het Reinier de Graaf Zieken huis in Delft. Daar wordt het voorbereidende deel van de behandeling gedaan, zoals het „prikken" van eicellen, terwijl de feitelijke bevruchting in het AZL plaatsvindt. Kosten Het centrum in het AZL hoort tot de grotere met nu ongeveer 500 bevruchtingen per jaar. Verdere groei wordt in te genstelling tot bijvoorbeeld het Amsterdamse VU-ziekenhuis, niet nagestreefd. Naaktgebo ren: „Je blijft bij dat aantal de patiënten kennen, het is de vraag of uitbreiding hen ten goede komt. We werken nu met een klein team dat speci fiek bezig is met IVF en met inseminatie". Reageerbuisbevruchting werd aanvankelijk gefinancierd met een subsidie. Inmiddels hebben de ziekenfondsen toegezegd IVF in hun pakket op te ne men, waarschijnlijk met terug werkende kracht per 1 februa ri. Verschillende ziektekosten verzekeraars gingen de fond sen daarin al voor. Naaktgebo ren noemt de behandeling op zich niet extreem duur. Met een miljoen gulden aan subsi die zijn tussen de drie- en vijf honderd behandelingen moge lijk. Dat komt per patiënt neer op twee tot drieduizend gul den. Naaktgeboren: „Dat is niet goedkoop, maar er zijn veel duurdere onderzoeken". RUDOLF KLEIJN U geeft op 17 juni niet zomaar een cadeautje aan vader. Voor slechts,, u 'm op verrassen cadeauct voor 6 wel< plezier met Dat is goed. Naam: Straat: Postcode/plaats: Laat van 18 juni t/m 28 juli de Leidse Courant bezorgen bij. De heer: Straat: 'ostcode/plaats: lefoon: or controle bezorging) Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - r Leidse Courant, abonneeservice, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd Ceidóc &owumt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11