K*roc' liljoenenstrop aardappeltelers De zatheid van de ziel bij H.J.A. Hofland Basisbeurs beperkt tot vijf jaar legering voelt wel voor lektroniseh huisarrest «NNENLAND EeidócSoivumt ZATERDAG 2 JUNI 1990 PAGINA 3 KLEURKOPIEËN v.a. f 1a m~~'(ex. btw THE PRINTER (ADVERTENTIE) ...en toch klinkt 't als prince... euw in Duinrell: De Play- vek-Show waarin swing de Duinrell-lcikkers ster- n als Prince nadoen, een rensecht 3D filmtheater en spetterende Aqua Shute! Maar natuurlijk kun je in het Tikibad ook gewoon van de langste overdekte water glijbanen ter wereld af... En: op bruisend Duinrell kun je razend gezellig kamperen! Doe 'ns een gezellig dagje Duinrell ...dóór kikker je van opl y^dumrell Voor informatie: 01751 - 14765 Irere uitkering voor Jestaanden SLM-ramp DA De nabestaanden van de 176 —joffers bij de SLM-vliegramp op 7 forig jaar krijgen toch de gehele ver- ng waarom ze vroegen. Dat is moge- joor een aanvullende bijdrage van gulden door het Rode Kruis. In to- s ruim 721.000 gulden voor de nabe- itden bijeen gebracht. De benefiet- alwedstrijd op 20 september in Rot- shi bracht 450.000 gulden op, het Rode rj en de Stichting Contractspelersfonds V4 100.000 gulden en er kwam ruim i j gulden uit giften en rente-inkom- qAan 239 nabestaanden is inmiddels >gemoetkoming verstrekt, die 70% be- van het aangevraagde bedrag. Ge- e^ld kregen ze drieduizend gulden per don. 1 Biologische aardbei In Lelystad is gisteren de eerste oogst biologische aardbeien binnengehaald. Dat schijnt zelfs een Euro pese primeur te zijn. De zogeheten Luminosa-aard- bei komt uit het Caribisch gebied. In 1957 smokkel den twee matrozen stekjes mee op het schip de Karei Doorman. Kapitein Roos wist ervan en hij werd later de schoonvader van Wil lem Veldhoven, die op de foto trots het eerste kistje toont. Veldhoven is be drijfsleider bij de firma die de aardbeien verbouwt. foto: anp Ordedienst winkeliers AMSTERDAM Winkeliers op de kop van de Nieuwendijk in Amster dam hebben besloten zelf een orde dienst in te stellen die verslaafden en dealers de buurt moet uitsturen. Zij doen dat omdat de politie naar hun smaak niet actief genoeg optreedt te gen deze overlast veroorzakende groep. Bovendien zijn er plannen om een kort geding aan te spannen tegen de gemeente Amsterdam en de poli tie. De winkeliers betalen ieder vijf honderd gulden om de 'surveillance- ploeg', zoals Van Doorn de ordedienst liever noemt, te kunnen aanstellen. De Amsterdamse politie betreurt het dat ondernemers en politie nu tegen over elkaar komen te staan in plaats van samen te werken. Aanslag Roermond na 100 tips nog steeds raadsel ROERMOND Het recherchebijstands team dat de moordaanslag op twee Au stralische advocaten in Roermond onder zoekt, heeft na het natrekken van meer dan honderd tips nog steeds geen duide lijk beeld van de daders. Eén van de drie automobilisten die zondagavond op de Markt in Roermond gesignaleerd waren tijdens de aanslag heeft zich inmiddels gemeld. Deze man heeft, aldus de politie, niets van doen met de aanslag en hij heeft ook weinig van de toedracht ge zien. Dit geldt ook voor de snel wegge rende man die nog dekking heeft ge zocht in een portiek van een winkel. Hij was in gezelschap van een vrouw. Bei den hebben door de paniek en de duis ternis weinig of niets waargenomen. Topzeilschoener in Amsterdamse haven te zien AMSTERDAM De topzeilschoener 'Pride of Baltimore" II is vandaag en morgen tus sen twaalf en vijf uur 's middags gratis voor het publiek in de Amsterdamse haven te be zichtigen. De boot ligt aangemeerd bij de Oostelijke Handelskade, op een loopafstand van ongeveer een kwartier vanaf Centraal Station. De Pride of Baltimore heeft een smalle romp, sterk achteroverhellende mas ten en een enorme hoeveelheid zeil in ver houding tot de omvang. Daarom is het schip zeer snel. De bezoekers kunnen vast wat sfeer proeven voor Sail '90, het grootscheep se zeilevenement dat van 9 tot 14 augustus in Amsterdam wordt gehouden. De topzeil- schoener is de varende ambassadeur van de staat Maryland en de stad Baltimore. getroffen door de schade die de natuur heeft aangericht. ,,Je ziet percelen met planten die gewoon helemaal zwart zijn. Afgevroren. En als er dan ook geen regen valt die het loof weer kan laten groeien, dan voel je je zó machteloos". Akkerbouwer Takens in het Groningse Meeden is één van de getroffen boeren. Hij heeft een kleine twintig hectare grond met aardappelgewassen en schat de schade op zeker duizend gulden per hectare. „Misschien nog veel meer. Je hebt kans dat een aantal plan ten helemaal niet meer terug komt en dan is de schade niet te overzien. Welke boer heeft er nu nog reserves? Zoiets kun je niet opvangen. Tegen hagel- schade kun je je verzekeren, maar nachtvorst kost geld". Collega-akkerbouwers hebben uit pure wanhoop aangekon digd de velden om te ploegen en gras te zaaien, maar Takens heeft zijn hoop gericht op het KNMI dat regen heeft voor speld. „Maar aan een buitje hebben we niet genoeg. Het moet echt aanhoudend rege nen. Daarom heb ik voor de zekerheid alvast een optie ge nomen op een regenmachine". De watervoorziening in veel delen van de veenkoloniën is echter zo schaars dat het vaak verboden is om de grond te besproeien. De droogte is niet de oorzaak van de miljoenenstrop. Dat is de nachtvorst van vorige week, die met zeven graden het Noorden van het land het hardst heeft getroffen. Het loof van de aardappelen vroor dood en er viel maar geen re gen om het opnieuw te laten groeien. Nu heeft Takens zijn risico gespreid door ook ande re gewassen zoals bieten, kool zaad en granen te verbouwen, maar veel boeren in de veen koloniën leven van de aardap pelteelt. Gp bijna de helft van alle ak kerbouwgrond in de veenkolo niën groeien aardappelen. Een kwart bestaat uit suikerbieten en twintig procent uit granen. Deze gewassen zijn niet of aauwelijks aangetast door de nachtvorst en de droogte, die volgens het KNMI helemaal niet extreem is. Het heeft de laatste twee weken weliswaar niet of nauwelijks geregend, maar er is gemiddeld nog al tijd zestig procent neerslag ge vallen van hetgeen normaal is in mei. „Vorig jaar was de zij i qvolg van de voorpagina) f HAAG De nacht- 1 van afgelopen week de aanhoudende jgte heeft voor miljoe- schade aangericht aan {jappelgewassen in ningen, Drente en -Friesland. De land- vmaatschappijen ver aten dat de boeren °ks twintig tot dertig :Wt minder opbrengst Li5en. ii lc!est", noemt de woord eer van de Veenkoloniale enbond de aanblik van de rbouwgronden in Gronin- pn Drente. Hij is net nog het gebied gereden en is (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net heeft gisteren over eenstemming bereikt over een nieuwe opzet van het stelsel van studiefinancie ring. Hierdoor wordt mi nister Ritzen van onder wijs in de gelegenheid ge steld een gat van onge veer 100 miljoen gulden in zijn begroting te dichten. Eén van de maatregelen is dat de basisbeurs voor stu denten wordt beperkt van zes tot vijf jaar. Premier Lubbers wilde giste ren na afloop van het kabi netsberaad geen mededelingen doen over de inhoud van de gemaakte afspraken. Maar uit kringen rond het kabinet blijkt dat het recht op studiefi nanciering in de toekomst wordt beperkt tot vijf jaar. Wie na die vijf jaar niet is af gestudeerd, krijgt nog wel enig respijt en kan voor één of hooguit twee jaar het hele be drag lenen. Daarnaast zal de hoogte van de basisbeurs vol gend jaar worden bevroren. Dit betekent dat studenten er niets bijkrijgen als de prijzen stijgen. Het normbudget (een bedrag waarvan een student nut# delijks moet rondkomen) ziL v/èl meestijgen met de prij- ien Hierdoor zullen studenten in verhouding iets meer moeten gaan lenen. Het gaat hierbij om ongeveer een tien tje per maand. Een derde verandering die het kabinet in het studiebeurzen- stelsel wil aanbrengen is het privatiseren van de rentedra gende leningen. Eerder was het de bedoeling dat de nieu we studiefinanciering alleen uit een basisbeurs en een aan vullende lening zou gaan be staan. De huidige aanvullende beurs (een gift) zou daarmee komen te vervallen. Als het aan Ritzen ligt blijft deze ech ter wel overeind, ook na ver zelfstandiging van de studiele ningen. Ook voor het grote aantal werkloze docenten met een wachtgelduitekering heeft Rit zen gisteren een oplossing aan gedragen. Het kabinet heeft besloten dat scholen met een vacature eerst moeten omzien naar een werkloze docent. Pas als dat niet lukt, mag de school gaan werven onder pas afge studeerde Pabo-studenten en leraren die van baan willen veranderen. Verpleging 'geen lor opgeschoten' (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT De Natio nale Ziekenhuisraad (NZR) en de CFO conclu deerden dat de besprekin gen wederom niet hebben geleid tot maatregelen die uizicht bieden op een op lossing, Een woordvoerder van de vakbond CFO zeil ,,We zijn geen lor opge schoten". De ziekenhuisraad zal de tekst van de uitnodiging voor over leg afwachten „maar kan zich nu nauwelijks voorstellen dat het zinvol zal zijn op deze uit nodiging in te gaan". Volgens de woordvoerster is er een kans van 90 procent, dat de uitnodiging wordt afgewezen. De NZR benadrukte nog eens dat er sprake is van een „zeer ernstig arbeidsconflict dat ca tastrofale gevolgen dreigt te krijgen voor de kwaliteit van de gezondheidszorg". Bestuurder gezondheidszorg D. Eerland-Van Vliet van de vakbond CFO stelt vast dat „we al tijden bezig zijn met al les wat Lubbers vandaag als mogelijkheden aangaf". Werk gevers en vakbonden mogen de knelpunten in de zorg gaan aangeven. Volgens Eerland- Van Vliet weten de bewinds lieden echter al jaren precies wat die knelpunten zijn. „We worden nu al wekenlang zoet gehouden met de belofte dat we aan overleg mogen mee doen, maar het kabinet moet nu maar eens met iets con creets komen. Hier hebben we echt niets aan." Volgende week dinsdag en woensdag wordt op veertien plaatsen door verpleegkundi gen gestaakt. In een groeiend aantal instellingen is sprake van meerdaagse acties. In de bejaardenoorden zijn volgende week vooral werkonderbekin- gen te verwachten in instellin gen in Zuid-Holland. Huurwaardeforfait jaarlijks aangepast DEN HAAG Het kabinet wil het huurwaardeforfait (de belasting voor huiseigenaren) voortaan jaarlijks bijstellen. Afhankelijk van de ontwikke lingen op de huizenmarkt wordt het forfait dan ver hoogd of verlaagd. Binnenkort zal hierover een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer wor den gezonden. In een brief aan de Kamer hebben de staatsse cretarissen Van Amelsvoort van financiën en Heerma van volkshuisvesting gisteren laten weten dat het kabinet niet wil tornen aan de fiscale aftrek baarheid van hypotheekrente. meimaand drie keer zo droog. De droogte van de afgelopen weken is helemaal niet zo bij zonder", zegt een woordvoer der van het KNMI. Uit de weinig spectaculaire droogte leidt het Landbouw schap in Den Haag af dat de akkerbouwers geen schade on dervinden van het uitblijven van regen. „Alleen het berege nen brengt extra kosten met zich mee", aldus een woord voerder. Met geen woord wordt gesproken over de scha de van de boeren in het Noor den van het land. De akker bouwers in Groningen en Drente zijn niet verbaasd over de Haagse onwetendheid. „Het Landbouwschap is veel te af standelijk. Dat zit daar maar in Den Haag. Het veld in, dat moeten ze!" MONIQUE VAN DE VEN (ADVERTENTIE) Toeristen Toeristen verdringen zich voor de balie van het VVV-kantoor bij het Centraal Station in Amsterdam. Ze hopen daar alsnog een adres te vinden waar ze tijdens de pinksterdagen kunnen slapen. foto: anp Vrouwenstrijd in bestuurswereld nog lang niet gestreden AMSTERDAM Hoe komen er meer vrouwen in politieke partijen, vertegenwoordigende lichamen, externe adviesorga- nan, interdepartementale com missies en ambtelijke topfunc ties? Daarover moet de Eman- cipatieraad de ministers D'An- cona van welzijn en Dales van binnenlandse zaken en staats secretaris Ter Veld van eman cipatiebeleid gaan adviseren. Dat bleek vandaag uit de toe spraak die D'Ancona in Am sterdam hield op de Landelij ke conferentie Vrouwen en Politieke Strategiën van de Stichting Burgerschapskunde. Een interdepartementale werkgroep is al met de voor bereiding bezig. De Emancipa- tieraad moet verder een ver gelijking maken met de situa tie van vrouwen in het buiten land en de mogelijkheden voor onderzoek, voorlichting en subsidie op een rijtje zetten. D'Ancona zei ook dat het sa menwerkingsverband van de politieke jongerenorganisatie, M-50, meer subsidie zal krij gen om de deelname van meis jes aan te politiek te bevorde ren en verder van alle jonge ren die op dit gebied een ach terstand hebben. Een beleids notitie Jeugdparticipatiebeleid daarover zal nog deze zomer verschijnen, aldus D'Ancona. iRECHT De rege- tjspartijen CDA en IA willen een experi- it met elektronisch ge doleerd huisarrest als 'xrnatief voor gevange- étraf. Bij elketronisch sarrest zoals dat mo- ftteel in de Verenigde ten wordt uitgevoerd, m de veroordeelde een jtband om, die zijn be gingen registreert. ens een door de Orde van jocaten, de Vereniging Rechtspraak en de uni- jiteit van Leiden georgani- jji symposium over dit on derwerp toonde CDA-kamer- lid Biesheuvel zich een uitge sproken voorstander van een experiment. PvdA-kamerlid Swildens, voorzitter van de vaste kamercommissie voor justitie, zei „niet op voorhand een experiment te willen af wijzen". Het symposium werd geopend door staatssecretaris Kosto (PvdA) van justitie. Hij zei be paald ambivalent te staan te genover het elektronisch ge controleerd huisarrest. Ener zijds, aldus de staatssecretaris, is het wellicht een mogeliik- heid de vrijheidsstraf verder terug te dringen, anderzijds rijst het spookbeeld van „Big Brother is watching you", de alomvattende staatscontrole. Kosto herinnerde eraan dat hij eerder niet enthousiast was over het elektronisch gecon troleerde huisarrest. „Dat geldt ook nu nog. Maar ik sta open voor argumenten die mijn bezwaren overtuigend zouden kunnen weerleggen". De staatssecretaris zei dat de mening van betrokken organi saties, zoals van advocaten en de reclassering van grote in vloed zullen zijn op zijn besluit om al dan niet tot een experi ment over te gaan. In elk ge val zal, zo al tot een proef wordt overgegaan, uitdrukke lijk aandacht moeten worden gegeven aan de rechtspositie van de delinquent, aldus Kos to. mzeG i.ziTdEpe H6te WeSK AAW M'N KOPTE ZEUKEA), DAT d£ 6£A) KLEIhlTóC MLT... HILVERSUM Evenals in de afgelopen twee jaren begint de VPRO-televisie vanaf zondag met 'Zomer gasten', een vierdelige se rie rechtstreekse uitzen dingen waarin Peter van Ingen in de studio bekenr de Nederlanders ontvangt in wiens leven de televisie een grote rol heeft ge speeld. Voor de camera kijkt de gast samen met de presentator naar van te voren uitgekozen tele visieprogramma's of fragmen ten daarvan. Tussendoor komt hij of zij uitvoerig aan het woord. Niet alleen om com mentaar te geven, maar ook om te vertellen waarom juist deze beelden zijn uitgekozen en wat de kwaliteit van het programma bepaalt. Peter van Ingen: „Het is geen sinecure om met een enkele gast vier uur lang televisie te maken. Daarom hebben we voor dit programma mensen gezocht die echt wat te vertel len hebben en naar wie de kij ker nieuwsgierig is. Daarbij is het vooral de bedoeling dat we nu eens een andere kant van zo'n bekende gast laten zien. Mensen hebben soms verras sende visies of eigenschappen. Zo vroegen we Hiltermann niet naar de toestand van de wereld, het is veel leuker om te horen waarom hij kunst schaatsen zo erotisch vindt. En wie had gedacht dat Pierre Janssen zo'n liefhebber van de Tour de France is, dat hij al leen daarvoor nog naar Frank rijk trekt? Dat vooral zijn de aardige kanten van Zomergas ten". H.J.A. Hofland In tegenstelling tot de vorige series vult 'Zomergasten' nu de hele zondagavond, met een enkele onderbreking voor het pieuws van acht uur. (Voor de programmamakers een hand vat om tijdens de live-uitzen ding zo nodig direct op de ac tualiteit te kunnen insprin gen.) Ieder programma bestaat daarom uit twee delen, die on afhankelijk van elkaar kun nen worden gevolgd: korte film-fragmenten of terugblik ken en de laatste drie uur een andere avondvullende verto ning. De journalist/publicist H.J.A. Hofland bijt als 'Zomergast' de spits af. De overige gasten' van dit seizoen zijn Adelheid Roos- en op 10 juni, Rob Scholte op 17 juni, waarna op 24 juni de serie met Hugo wordt beëin digt. De 63-jarige Hofland, onder meer werkzaam als hoofdre dacteur, televisiecriticus, co lumnist en correspondent in New York, kan terugkijken op een zeer productieve carrière. Zo reisde hij ook als journalist door het Oostblok en maakte diverse televisiefilms, waaron der de door de VPRO uitge zonden documentaire 'Vastbe raden, maar soepel en met mate', met herinneringen aan Nederland in de jaren 1938- 1948. Als auteur kreeg Hofland eveneens bekendheid. Zo schreef hij onder het pseudo niem S. Montag diverse boe ken, evenals onder eigen naam ('Tegels en lichten') werken werden gepubliceerd. Zijn laatste roman 'De Alibicentra le, een sprookje voor bedrie gers', verscheen onlangs even eens in de boekhandel. Voor 'Zomergasten' heeft Hof land een keur van opvallende of favoriete film- en documen tairefragmenten uitgekozen. De kijker krijgt dan ook uit eenlopende beelden voorge schoteld, waarbij Hofland over de samenhang zal vertellen. Te zien zijn ondermeer delen van Dear America, Letters from Vietnam', 'The Memphis Belle', fragmenten uit de co medy 'Feet First', de Barend Servet Show en 'The Third Man' ep uit het discussiepro gramma 'Grand Gala van het Geweld'. Voor het tweede deel van de avond koos Hofland voor de volledige vertoning van de re cente BBC-documentaire 'Van Moskou naar Pietushki', over het leven en werk van de Rus sische dichter Benedikt Yero- feyev die twee weken geleden plotseling op 50-jarige leeftijd aan kanker overleed. In de documentaire vertelt Yerofeyev ('een groot Russisch drinker') over zijn eni^e, sterk autobiografische boek Moskou op sterk water', een relaas van een man die langs het traject Moskou-Pietushki in de trein het éne glas na het andere nuttigt en daarbij over het le ven, de mensheid en vooral over de drank filosofeert: „Is het menselijk leven niet een uiterste zatheid van de ziel? We zijn allemaal als het ware dronken, alleen ieder op zijn eigen wijze. De één heeft het kotsen al achter de rug, de an der voelt het aankomen". De reportage schetst tevens een onthullend beeld over de ontluisterende situatie waarin veel alcoholisten ('treinreizi gers') in Rusland leven en brengt de gang van zaken in ontwenningsklinieken en psy chiatrische inrichtingen, waar in ook Yerofeyev langdurig verbleef, opmerkelijk in de openbaarheid. HELMA VAN DEN BERG inkbak joeien staan er nog wat schaapachtig bij te kijken, maar deze supermoderne drinkbak is wel ïlijk voor hen. De pomp die het water omhoog haalt, wordt aangedreven door met zonnecellen aarde energie. foto: anp

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3