Bobby Robson vertrouwt opvriendenploeg Jackie Charlton wil het eenvoudig hou SCx> Adviseur Weise acht fet Ierland vreest economische chaos De zakenwereld in Ierland vreest dat de produktiviteit in het land ernstig te lijden krijgt onder de deelneming van nationale ploeg aan de WK. Hoewel de wedstrijden in de late middag of 's avonds, worden gespeeld, wordt gevreesd voor dalingen van produktie en omzet. Ondernemers werkten vooraf maandenlang aan speciale regelingen voor vakanties en vrije tijd. Ierland heeft in oktober een voorproefje meegemaakt van wat deze zomer kan gebeuren. Bij de belangrijke wedstrijd in Dublin tegen concurrent Noord-lerland bleven duizenden werknemers thuis bij de buis en werd het openbare leven totaal ontwricht. Dat duel werd overigens vroeg in de middag afgewerkt. Weinig verwachtingen ondanks academische benadering door El-Gohary Mahmoud el-Gohary. De miljoenen Egyptische voetbalfans zijn verrukt, maar tegelijkertijd realistisch over de deelname van hun nationale team aan het wereldkampioenschap voetbal in Italië. Het is 56 jaar geleden dat het nationale team aan de finalewedstrijden van een WK-toernooi mocht deelnemen. De Egyptenaren achten het hoogst onwaarschijnlijk dat het team de eerste ronde zal overleven. Hoofdrolspeler in de opmars van het Egyptische voetbal is coach Mahmoud el- Gohary, die in september 1988 de leiding van het nationale team kreeg. El- Gohary wist in de betrekkelijk korte tijd dat hij de touwtjes in handen had, de Egyptenaren te verlossen van het desastreuze individualisme dat decennia lang een topprestatie torpedeerde. De 51-jarige El-Gohary, vader van vier kinderen, krijgt van de fans alle mogelijke lof toegezwaaid voor het huidige niveau van het nationale team. El-Gohary bedreef zelf jaren achtereen topvoetbal en was lange tijd coach van Ahli Club, het eerste team van Cairo. Zijn nauwgezette, wetenschappelijke benadering leidde er toe dat het nationale elftal in de Afrikaanse B-groep op de eerste plaats eindigde. In de uitwedstrijd op 8 oktober tegen de winnaar van groep A, Algerije, wisten de Egyptenaren dank zij El-Gohary's voorzichtige strategie de stand op 0-0 te houden. Door de latere 1-0 zege in Cairo legde deze zorgvuldige benadering de Egyptenaren geen windeieren. De indeling van het Nederland in groep F, vier dagen na Sinterklaas, leidde bij de toenmalige bondscoach Libregts tot gematigd enthousiasme. Nu het roer op de valreep is overgenomen door Leo Beenhakker leeft nog steeds de overtuiging dat Oranje de tweede ronde moet kunnen bereiken via Engeland, Ierland en Egypte. Ronald Koeman, de reserve-aanvoerder van Oranje, laat zich op deze pagina's uit over 's lands trots, maar ook over Barcelona. Bobby Robson en Jackie Charlton vertellen over de ploegen waarvoor zij (nog) verantwoordelijk zijn en de Westduitse Egypte-kenner Dietrich Weise waarschuwt voor de eerste tegenstander van Oranje. Bobby Robson is niet veel veranderd sinds de eerste kennismaking in 1981, in Ipswich. Daar, in zijn kan toor van de club die hij van 1969 tot 1982 dient, do ceert de nu hooguit wat grijzer geworden manager „voetbal" aan een gehoor van met AZ '67 voor de fi nale van de UEFA Cup- strijd meegereisde Neder landse verslaggevers. Robson maakt indruk met zijn ter zake zijnde betoog, dat op kalme en overtuigende toon wordt uitgesproken. Een jaar later is Robson Engels bonds coach, een functie die hij nog steeds bekleedt en niet zonder succes. Onder zijn leiding kwa lificeert Engeland zich opnieuw voor de wereldtitelstrijd. Hij heeft de stormen na het échec tijdens de Europese titelstrijd in 1988 overleefd en zit vaster in het zadel dan ooit. De tweede ontmoeting vindt plaats in Zeist, waar Robson eerder dit jaar een FIFA-jeugd- congres bijwoont. Daar geldt de Engelse keuzekeer als één der coryfeeën, aanwezig ter le ring van afgevaardigden uit ontwikkelingslanden. Robson praat nog even gedistingeerd als bijna tien jaar eerder en slechts af en toe valt enigszins uit zijn tongval af te leiden dat hij een mijnwerkerszoon is; in 1933 in Langley in het noord oosten van Engeland geboren en beginjaren vijftig naar Lon den verhuisd, waar hij bij Ful- ham een contract als leerling prof kreeg. Hij debuteert een jaar later en groeit uit tot één van de betere middenvelders van Engeland. Speelt vanaf 1956 bij West Bromwich Albion, waar hij nog ploegmaat is van Barry Hughes. In 1966 wordt hij manager van Fulham, waar hij vier jaar eerder is terugge keerd, maar wordt na anderhalf jaar ontslagen. Begin 1969 krijgt hij een nieuwe kans, bij Ipswich Town, met welke ploeg hij de FA Cup en de UEFA Cup (contra AZ '67) wint. Mede dank zij de inbreng van de door Robson „gehaalde" Frans Thijssen en Arnold Mühren. Hij wordt in 1982 bondscoach als opvolger van Ron Greenwood en is dat nu dus nog en met een ploeg, die mogelijk niet tot de WK-favorieten maar wel tot de gevaarlijke outsiders kan worden gerekend. En in elk ge val de door Nederland gevrees de opponent in Italië is. Verwonderlijk Hetgeen op zijn zachtst gezegd verwonderlijk mag worden ge noemd. Want zoals bekend ontbeert het Engelse clubvoet bal sinds 1985 internationaal contact in competitieverband als gevolg van de Europa Cup- ban na het Heizel-drama. „Dat is natuurlijk een slechte zaak voor de Engelse voetballers", beaamt Robson. „Op deze ma nier krijgen zij niet de kans de ervaring op te doen, die spelers uit andere landen wel krijgen. Van de Engelse selectie maken nu veel spelers deel uit, die al leen in de eigen competitie er varing hebben opgedaan. Vijf jaar geleden speelden elk jaar zeventig Engelse profs in Eufo- pa. Nu nauwelijks meer. Veer tien, vijftien man, de spelers van de nationale ploeg". Die overigens 220.000 gulden de man toucheren bij verovering van de wereldtitel. Zelfs als het Engelse team er niet in slaagt zich te plaatsen voor de tweede ronde, kan de 22 man sterke selectie nog een bedrag van ruim 30.000 gulden per per soon tegemoet zien. Doordat Bobby Robson even zeer gentleman als optimist is, ziet hij niet al te veel beslissen de nadelen in het isolement van het Engelse profvoetbal. „Ka rakter en mentaliteit moeten voldoende zijn om tijdens het WK toch goed te presteren. Dat we daarmee ook ver kunnen komen blijkt elke keer opnieuw. EK's of WK's, we zijn er steeds bij. Een succesvol optreden van Engeland zal belangrijk zijn. Zo wel binnen als buiten de lij- Haarscherp De UEFA zal het gedrag van de Engelse fans in Italië kritisch volgen. Als die zich behoorlijk Bobby Robson, die zich nog haarscherp herinnert dat Enge land vier jaar geleden de halve eindstrijd van het WK in Mexico miste door de geraffineerde handsbal van Maradona, meent dat er voor de coaches een taak is weggelegd in dat ver band. „De coaches zullen goed geïnstrueerd moeten worden", zegt Robson. „Ze zullen de boodschap mee moeten krijgen om hun ploegen zo correct mo gelijk te laten spelen. Ik geloof dat het optreden van een ploeg in het veld van invloed kan zijn op de manier waarop de fans zich op de tribunes gedragen. Het Engelse team speelt trou wens altijd correct; wij spelen altijd de bal". Over hooliganism wil Bobby Robson eigenlijk nauwelijks praten, positivo als hij is. Hij er kent het bestaan van het feno meen, maar ziet net als veel an deren nauwelijks een oplossing. Voetbal, de sport die hem maatschappelijke welstand ver schafte, („Voetbal is altijd goed yoor me geweest") moet cen traal staan. Dat is zijn visie. Vandaar ook dat hij de hoop uitspreekt dat de strijd om de wereldbeker in Italië net zo'n positieve uitstraling zal hebben als de Europese twee jaar gele den. „Het EK verliep heel goed", herinnert Robson zich. „Het voetbal was goed, de scheidsrechters, de kwaliteit van de spelers, de inzet van de Zo kwalificeerden de tegenstanders va land zich voor de eindronde: EGYPTE 1e ronde: vrij. 2e ronde: groep 2: Egypte-Liberia 2-0, Egypte-Malawi 1-1, Egypte-Kenia 0-0, Libe- ria-Egypte 1-0, Malawi-Egypte 0-1, Kenia- Egypte 0-2. Eindstand: Egypte 6 3 2 1 8 6-2 Liberia 6 2 2 2 6 2-3 Malawi 6 1 3 2 5 3-4 Kenya 6 1 3 2 5 2-4 3e ronde, finale: Algerije-Egypte 0-0, Egyp- te-Algerije 1-0. Er werd wat schamper ge lachen, die negende de cember vorig jaar in Rome. Een stel Egyptenaren als tegenstander bij het WK, dat moet toch te doen zijn; dachten (en denken?) ze in Nederland, Engeland en Ierland, voor wie de ont moeting met de Afrikaanse voetballers een aardig par tijtje sparren lijkt. Is het na tionale elftal van Egypte daadwerkelijk de bij het WK kansloze voetbaldwerg waarvoor de ploeg wordt versleten? Dietrich Weise, Westduitser en een paar jaar actief in het Egypti sche voetbal, oordeelt. Dietrich Weise hief vrijwel di rect na de loting in de Italiaan se hoofdstad de waarschuwen de vinger. De Frankfurter be schouwde de gniffelende reac ties naar aanleiding van de koppeling aan Egypte als olie dom en veel te voorbarig. „Het Europese voetbal heeft kenne lijk nog altijd de neiging zich ver verheven te voelen boven andere continenten", oordeelt Weise, die daar geen enkele re den voor ziet. „Het Afrikaanse voetbal komt eraan. Het zou te ver voeren Egypte als een kanshebber te beschouwen in groep F, maar de ploeg is wel degelijk tot een incidentele ver spelers, de organisatie. Ik hoop dat alles in Italië ook zo ver loopt". Hernieuwd Met een grotendeels ongewij zigde spelersgroep gaat Bobby Robson in Cagliari trachten de basis te leggen voor een her nieuwde poging in de buurt te komen van de prestatie van 1966. Toen greep Engeland on der Alf Ramsey de wereldtitel na een historische strijd tegen Westduitsland. Sleutelduel zal ook naar zijn verwachting het treffen met Nederland op Sar dinië zijn. Prognoses maakt Bobby Robson evenwel niet. Hij vertrouwt op zijn vrienden- ploeg, waarin nog nimmer ge luiden werden beluisterd dat de bondscoach ter discussie werd gesteld. En denkt in dat ver band nog wel terug aan een eerder plaatsvindende ontmoe ting met Nederland. Begin 1988 viel Gullit geblesseerd uit, zakte Oranje weg en kon Engeland nog langszij (2-2) komen. Bij het EK in 1988 was Gullit er bij en versloeg Nederland Enge land met 3-1. Hetgeen voor Robson veel zegt over het Ne derlands elftal met of zonder Gullit. Die overigens door de Engelse bondscoach, toen nog in dienst bij Ipswich, ooit werd afgetest. „Toen was Gullit, die ik bij Haarlem bekeek, nog niet goed genoeg voor het Engelse topvoetbal. Ik kan mezelf dat nog wel eens kwalijk nemen". Jackie Charlton. Niemand minder dan Mar co van Basten verklaarde enige maanden geleden al dat voor Ierland een spe ciaal plaatsje moet worden gereserveerd op het lijstje kanshebbers voor de we reldtitel. Die mededeling zou iedere voetballiefhebber in Dublin, Cork en wijde omgeving als muziek in de oren hebben kun nen klinken. Niet echter bij de nuchtere Jack Charlton, de 55- jarige part-time bondscoach van de leren. De qua gestalte mogelijk meest excentrieke coach tijdens het toernooi om de wereldtitel, die al tijdens zijn roemruchte carrière als voet baller de bijnaam De Giraffe kreeg, laat het koud wat ande ren over hem en zijn team zeg gen. Hij doet wat anderen zeg gen: hij gaat uit van de eigen kracht. En wat dat tegenwoor dig betekent, is inmiddels maar al te zeer bekend: Ierland is van een decennia lang onbeteke nende voetbalnatie een ploeg geworden waarmee iedereen rekening moet houden. Die ontwikkeling mag toch voor een groot deel op het conto worden geschreven van Jackie Charlton, de man die in vele opzichten historie schreef. Hij was zelf betaald voetballer bij slechts één club, Leeds United. Hij speelde in totaal 629 wed strijden voor die ooit toonaan gevende vereniging en maakte nota bene als verdediger niet minder dan 102 doelpunten. Hij maakte deel uit van de Engelse ploeg, die in 1966 wereldkam pioen werd na een opzienba rende finale tegen Westduits land. Jackie Charlton was ook de eerste Ierse bondscoach, onder wie de ploeg van het groene eiland zich kwalificeerde voor een groot toernooi: het EK in 1988. Daarin verbaasden de leren, nota bene zonder ster speler Liam Brady, met fris, of fensief spel en de eerste zege uit de geschiedenis op Enge land. Zoals iedere voetballief hebber nog haarscherp kan herinneren boog Ierland In het duel met latere Europees kam pioen Nederland pas acht mi nuten voor het einde voor de curieuze kopbal van Wim Kieft. Jack Charlton houdt er echter meer reputaties op na. De lan ge oud-verdediger van het En gelse team, die daarin 35 duels afwerkte, staat bekend als een verwoed visser en in iets min dere mate jager. Toen vorig jaar december de loting voor het WK voetbal in Rome werd verricht was Charlton de enige coach van een deelnemend land, die daarbij niet aanwezig was. Hij was vissen. Zoals hij ook ooit pas vernam dat Ierland zich had gekwalificeerd voor het EK van 1988 toen een vriend hem 's avonds opbelde om te melden dat de concur rentie had verloren. Zie daar: Jack Charlton ten voeten uit. In 1986 werd hij aangesteld als bondscoach in Ierland. Eerder had De Giraffe een vaag aan bod om Engels bondscoach te worden afgewezen, waarna daar Bobby Bobson werd aan gesteld. Het bondscoach-schap is Charlton op het lijf geschre ven. Nadat hij in 1984 was be noemd tot manager van New castle United, de club bij hem om de hoek, nam hij een jaar later ontslag. Nadat hij op zijn vijftiende al een contract had ondertekend als leerling-prof bij Leeds United en hij pas op zijn 39e afscheid had genomen had hij er genoeg van dag-in dag-uit met voetbal bezig zijn. Hij was dank zij de verdiensten in zijn lange loopbaan financieel onafhankelijk, hetgeen mede wordt aangetoond door zijn vil la in het Spaanse Marbella, en voelt zich met zijn part-time werk voor de Ierse voetbalbond happy. Welke gemoedsgesteld heid nog in niet onaanzienlijke mate wordt versterkt door het feit dat zijn ploeg zich nu al voor de tweede achtereenvol gende keer voor een groot toernooi heeft geplaatst. Mag Jack Charlton, die na zijn loopbaan als bondscoach naar Australië emigreert, dan gezien zijn afstandelijke benadering van het fenomeen voetbal een zekere reputatie hebben opge bouwd, zijn verbale activiteiten mogen er ook zijn. De zoon van een mijnwerker uit Ashington in Northumberland, die zelf ook nog tien maanden afdaalde in de kolengroeven maar toen zijn heil bij Leeds United zocht, lijkt zelfs bepaald geen liefhebber

Leidse Courant | 1990 | | pagina 32