Eric Gerets nog een keer in dienst van Rode Duivels Jozef Chovanec is bij de Tsjechen een wel gerespecteerde grootheid Ajacied Stefan Pettersson ziet droom werkelijkheid worden ewtweouwit WK VOETBAL jmbianen 'iteren —drugshandel \ntal Colombiaanse etballers krijgt 13 latig een extraatje f hun club om. Dat f I Francisco f \na, de coach van het gle team dat in Italië <emt aan de WK- nde, in een net enen boek. jna erkent dat het 11 de drugshandel in matschappelijke en en dus ook het il is terug te vinden, t de bondscoach niet te verklaren dat diers rechtstreeks i handel verdienen. \oupal ontsnapt niet aan ara)ep van de handel. Dat kan niet", Iaturana weten in een watting van zijn boek, rd gepubliceerd in de n i bi aan se krant El i °- ,sna, die ook trainer is Vetico Nacional uit lin, verklaart dat het lil tussen „vraag" van r.aler en aanbodvan Tjgfc meestal wordt sugd door gelden van de sportorganisatie, 'lombiaanse jf (ptitie lag dit jaar enige rtipen stil nadat een re groep, die schoon wilde maken, het l0\an spelers en es had bedreigd. De bestond uit gokkers, ,i drugsbaronnen er Vlsschuldigden de J'- )en van de _alduels aan de tetafel te bepalen. mana zegt te zijn P ^/gegaan met Pablo _jar, een van de leiders et Medellin - fnekartel, die ook als _alliefhebber te boek Maturana ontkent mt geld van dubiueuze rong „zijn" Atletico, ijk/'aar winnaar van de I. Amerikaanse beker, is \-2ngesijpeld. Bsdken •isco Maturana vreest —jens tijdens in Italië jeva/len te zullen in door een pokende dame. De allavecini in Bologna, de Zuidamerikaanse f i onderdak heeft, staat 7 d als een spook- Nacht na nacht waart chone dame door de en. Ze heeft het •Jen op mooie mannen. rond van zijn ekkelijke voorkomen oor Colombiaanse )s bevestigd vreest rana dat hij het eerste toffer van de Idelijke schoonheid zal n zijn ziel engevolge in het vuur terechtkomt, rste instantie wilde hij lok een ander (rkomenStel dat de 3 in kwestie er minder uitziet dan idersteld. Maar Jruimte tijdens het WK laars en duur. Vandaar Aaturana bekend tfde een oplossing te <en gevonden. Hij heeft leesten-bezweerder <emd. Het is de jve-doelman Eduardo die op occult gebied 'ingen schijnt te >en. Hij was in elk geval ne, die zijn jgenoten van oendiente Santa Fe jdde toen zij wegens Hemmende deur niet •jn kamer konden 3n. i blijft het oppassen. De ende dame van Villa wecini is volgens een tiende eeuwse legende oek naar een man. Ze fcem laten zien waar de tselijke engerd graaf het vermogen heeft topt dat hij pit de -1tkist van het Vatikaan reemdde. Maar wee je lente als het 'irwerp van haar lacht niet aan de sen voldoet. Dan slaat op los. Menige toerist 'nt na een doorwaakte 11 in de villa de ende morgen in alle gte te zijn afgereisd. 1er have of goed, maar net een barstende 'dpijn. Nederland is niet alleen met Oranje sterk vertegenwoordigd in Italië. Met een beetje goede wil zijn ook de in Nederland spelende buitenlandse internationals te beschouwen als landgenoten, die normaliter meer sympathie genieten bij grote sportieve evenementen. Zo kunnen Eric Gerets, Jozef Chovanec en Stefan Pettersson ertoe bijdragen dat ook België, Tsjechoslowakije en Zweden de, morele, steun van het Nederlandse publiek kunnen genieten. Op deze pagina fungeren zij als spreekbuis voor hun nationale team. Nog één keer in dienst van het vaderland, strijdend als een ware duivel. Eric Ge rets weet waar hij aan be gint. Zijn derde en laatste WK. Het moet een pas send afscheid van een aar dige interlandcarrière wor den. Al weet de Belg in Nederlandse dienst nog niet of dat er met het korps van Guy Thys wel in zit. Niet dat-ie twijfelt aan de mo gelijkheden van de Rode Dui vels. Zijn ervaring zegt hem dat België, net als vier jaar geleden in de Mexicaanse hitte, ver kan komen. ,,Maar dat zal zich pas tijdens het toernooi openba ren". De verdediger wil er maar mee zeggen dat België bij uitstek een ploeg heeft die in het toernooi moet groeien. Een diesel die even tijd nodig heeft op gang te komen. Ge rets heeft èén zorg: ,,De eerste ronde. Die is zwaar en daar moeten we even door. Het moet te doen zijn, op papier. Niet denderend Maar deze groep is zo zwaar, dat het ook mógelijk is dat je er na drie wedstrijden met nul punten uit ligt. Slagen we er in eerste of tweede te worden en daar in en daar ga ik toch van uit, dan gaat het lopen. Dan zijn wij Belgen misschien wel tot gekke dingen in staat". De meest recente verrichtingen van België tijdens een WK ge ven hem gelijk. Vier jaar terug was de start van de ploeg in het land van de Azteken alles behalve denderend. Gerets en de zijnen overleefden de voor ronden, maar vraag niet hoe. België wist zich echter bevrijd van de last vroegtijdig huis waarts te moeten keren en be gon te stunten in Mexico. Te gen de Sovjet-Unie en Spanje, totdat het ogenschijnlijk onge naakbare Argentinië, zij het met moeite, de Belgen de voet dwars zette. Wat restte was een plaats bij de laatst vier, die Brussel in een dolle feeststem ming hulde. Of dat er weer in zit? Eric Ge rets weet het (nog) niet. „We beginnen nu toch anders aan het WK dan vier jaar geleden. Er wordt meer van ons ver wacht, er rust een zekere druk op de ploeg. Niemand zal van ons verwachten dat we wereld kampioen worden, nee. Aan de andere kant schept de presta tie van vier jaar geleden bij het laatste WK bepaalde verplich tingen. Dat maakt het moeilij ker. De Belg voelt zich op zijn best als niemand rekening met hem houdt. Het EK van tien jaar geleden is het beste en mooiste voorbeeld. Wie kende ons nou? Niemand. We waren ons niet eens zelf bewust van onze kwaliteiten. Maar we reik ten wel tot de finale. Dat be doel ik". Afspraken Guys Thys, de beminnelijke va der des vaderlands, die een le ven lang bondscoach was, te rugtrad ten faveure van Walter Meeuws, maar die een paar maanden geleden de te licht bevonden ex-verdediger toch maar weer kwam aflossen zal België in Italië wedreom bege leiden. Eric Gerets heeft het niet ge makkelijk gehad met de affai- re-Meeuws. Noemt zijn gewe zen ploeggenoot een van zijn beste kameraden („We heb ben tijdens trainingskampen met Standard en de nationale ploeg jarenlang dezelfde ka mer gedeeld; dan groeit er toch iets"), die volgens hem het slachtoffer is geworden van allerlei invloeden van buitenaf. Gerets spreekt van een een drachtige coupe van de Belgi sche pers. „De journalisten, zowel de Vlaamse als de Waal se, hebben Meeuws het wer ken onmogelijk gemaakt. Dat heb ik destijds al geroepen en daar ben ik nog steeds van overtuigd. Walter zelf was ze ker capabel voor deze functie. In het begin heeft-ie fouten ge maakt. Hij kwam als verant woordelijk coach en kreeg met jongens te maken waar hij nog mee gespeeld had en die net zo oud zijn. Dat gaf wat pro blemen omdat Walter zich aan vankelijk tegenover bij voor beeld Ceulemans en mij zeer formeel opstelde. Dat werkt bij ons niet. Dat heeft hij ook zelf ingezien. Hij heeft zijn houding veranderd en daarna ging het goed. Tot de pers zich meende te moeten roeren. Het is eeu wig zonde, want Walter had het, ook een klus als het WK, zeker aangekund. Ik hoop van ganser harte dat hij zich hier van hervindt. Maar ik maak me zorgen om hem. Ik lees niet in kranten dat hij in beeld is bij bepaalde clubs en dat veront rust me toch een beetje". Het leven gaat echter verder. En dus keerde Thys terug. „Thys was de enige mogelijk heid. Zo kort voor het WK was het ronduit onverstandig met een onbekende coach in zee te gaan. Thys kent het métier bo vendien en heeft natuurlijk een vracht aan ervaring met de coaching van dit soort toer nooien". Maar wat maakt deze verstok te sigarenroker zo uniek? Ge rets: „Thys is als geen ander in staat van een team een vrien- denploeg te maken. Dat is toch een eerste vereiste om bij een Mundial te kunnen presteren. Nederland is een goed voor beeld. De ploeg heeft mis schien wel vijf keer zoveel ta lent als wij, maar als ze er niet in slagen alle problemen op te lossen, vrees ik dat het WK wel eens zwaar kon tegenvallen voor Nederland. Dat soort din gen kun je aan Tf^ys wel over laten. Hij weet bovendien dat Eric Gerets. de Belg geen autoritaire coach verdraagt. Er moet een los sfeertje heersen met af en toe wat tijd om een pintje te drin ken. Zo handelt Thys ook". Thys is, als coach, aan zijn laatste kunstje bezig. Net als Gerets als speler. Nog èén keer vlammen in het Belgische tricot, dan is het gebeurd. La chend: „Ik heb m'n vakantie voor de achtste juli (als de fi nale wordt gespeeld, red.) ge pland". Weer serieus: „Voor de zekerheid gaan we maar naar Italië. Je weet maar nooit". En daarna zet Gerets dan een punt achter zijn inter landcarrière. Vooruitkijkend: „Er zit een goede lichting aan te komen. Degryse, Grun, Ver voort, allemaal zeer begaafde spelers. Maar wel anders dan mijn lichting, die het toch van ,de macht moet hebben. Dat zal even wennen zijn. Maar op papier ziet het er goed uit". Hij draagt een ander rug nummer, maar de Tsjech Jozef Chovanec heeft nog het meeste weg van een stille nummer negen. Een rustige bijna-dertiger, die zich bij zijn Nederlandse werkgever stil, timide en bijna verlegen over het veld beweegt. Het WK zal een hele omschakeling worden voor Chovanec. Bij PSV is hij een van de velen, voor zijn land is de voetballer een gerespecteerde grootheid. Voor het WK was er nog het weerzien met familie en vrien den in Praag. Hij had een paar dagen nodig om zich op de hoogte te stellen van de eco nomische en sociale situatie in zijn vaderland. De Tsjechen waren achter het IJzeren gor dijn zo ongeveer de eersten die zich ontdeden van het communistische juk en zich nu onder leiding van de gewezen dichter Vaclav Havel een weg banen naar een stabiele demo cratie. „Het houdt me zeker bezig", zegt Chovanec, „en daarom vond ik het ook wel jammer dat ik in Nederland zat toen in Praag de omwenteling plaatsvond. Je wordt door het thuisfront wel zo goed mogelijk op de hoogt gehouden, maar het is toch nuttig dat ik het nu met m'n eigen ogen kan bekij ken". Inmiddels roept de plicht van de dagelijkse arbeid weer. Het WK dus. De Tsjechen plaatsten zich tamelijk eenvoudig voor het toernooi; in de kwalificatie moest alleen aan België voor rang worden verleend. Chova nec hoopt op een goede vorm van de ploeg. „Al valt daar nog geen zinnig woord van te zeg gen. Een goede oefenwed strijd, zoals we die bij voor beeld tegen Spanje hebben gespeeld, is mooi, maar heeft weinig betekenis. Omdat het WK een gebeuren op zich is". Verschil Het WK zal ook duidelijk ma ken wat zijn eigen rol binnen de Tsjechoslowaakse ploeg zal zijn. Chovanec rekent er echter op dat bondscoach dr. Jozef Venglos hem in het hart van de verdediging als libero zal ge bruiken. Een wezenlijk verschil met zijn rol bij PSV, waar hij „zo ongeveer elke positie bin nen het elftal wel heeft gehad". Terwijl de leiding van de ont troonde landskampioen hem anderhalf jaar geleden toch van Spartak Praag overnam als de beoogde opvolger van Ronald Koeman. Dat is er niet van gekomen. Het is de keuze van Hiddink geweest om me op andere plaatsen neer te zetten. In het begin was het wel even wennen. Maar ik weet inmiddels dat er in het Wester se voetbal andere normen en wetten gelden dan bij ons. Ik heb me daardoor als voetbal ler moeten omschakelen. Dat is nuttig geweest, spelen op andere posities, je word er completer van. Maar als ik kan kiezen dan speel ik bij het WK toch gewoon libero". Chovanec is niet ontevreden als slechts de eerste ronde wordt overleefd. Hij wil met zijn landgenoten zo ver moge lijk komen en ziet wel waar het schip strandt Zijn analyse van groep A: „Moeilijk, maar het valt te doen. Itplië vormt als gastland natuurlijk een zware opgave, Oostenrijk zal gelijk waardig aan ons zijn en van de Verenigde Staten moet we maar afwachten hoe ze voor de dag komen. Het kan alle kanten op, al zou ik het per soonlijk als een afgang be schouwen als we na drie wed strijden al weer naar huis moeten". Toch zal er, met het oog op het te vergeven wereldgoud, door niemand serieus rekening gehouden worden met Tjechs- lowakije. Vreemd is dat aller minst, omdat het laatste aan sprekende internationale suc ces van de Oosteuropeanen al weer dateert van veertien jaar geleden. De Tjechen pakten toen, in 1976, in eigen land mede door een legendarisch geworden strafschop van An- toni Panenka de Europese ti tel. Daarna hebben noch het landenteam noch de in ver schillende Europese toernooi en vertegenwoordige clubs van zich doen laten spreken. „Klopt", beaamt Chovanec, die wel een oplossing weet om het Tjechoslowaakse voetbal weer op enig niveau te bren gen. Noodzaak „Dan zal het full-professiona- lisme moeten worden inge voerd. Een bittere noodzaak. De competitie is bar slecht. Dat werkt door in de Europa Cup, waar een club als Spar tak Praag er vrijwel altijd na de eerste ronde al ui ligt. Er zal wat moeten veranderen, maar het is de vraag of dat mogelijk is. Een situatie zoals in het Westen, waar clubs een sterke sponsor achter zich hebben, is nog ver weg. Spartak wordt gesponsord, maar moet dat geld wel over vijftien takken van sport verdelen. Dan kan het nog wel even duren voor we in Tjechoslowakije een vorm van full-professionalisme kennen". En dus zal Chovanec zijn heil nog wel even in het buitenland zoeken. Voorlopig is dat nog bij PSV, waar hij nog een doorlopend contract heeft, maar waar hem de toezegging is gedaan dat hij naar een an dere club kan gaan uitzien. „Op dit moment hou ik me daar nog niet mee bezig. Maar ik denk er wel eens aan om nog een keer ergens anders in Europa te gaan kijken. Maar nogmaals: dat is voorlopig niet aan de orde. Laat ik eerst maar eens zorgen dat ik met de Tjechoslowaakse ploeg hier een goede indruk achterlaat". Als kleuter droomde hij er al van om ooit een keer van de partij te zijn op het WK^voetbal. Ajacied Ste fan Pettersson moest lang geduld hebben. De natio nale ploeg van Zweden was in 1974 voor de laat ste keer actief op het hoogste niveau. Vier jaar geleden liep de ploeg op het nippertje de kwalificatie voor de Mundial in Mexico mis, dit keer slaagde de missie wel en drong Zweden vrij pro bleemloos tot de eindronde door. En dat werd weer een keertje tijd volgens Stefan Pet tersson. „Het Zweedse voetbal zat echt te springen om een dergelijk sportief succes. Die plaatsing voor het WK is heel belangrijk voor ons land. Het Europees kampioenschap wordt over twee jaar in Zweden gehouden en daarom was het gewoon noodzakelijk, dat we ons ook voor het WK plaatsten. Dan kunnen we alvast een beetje reclame maken voor het EK van '92", zegt de Ajacied in vlekkeloos Nederlands. Stefan Pettersson is al 27 jaar, maar heeft pas zeventien inter lands achter zijn naam staan. De aanvaller is erg blessure- gevoelig en moest daardoor talrijke uitnodigingen van bondscoach Olie Nordin af slaan. „Mijn eerste interland heb ik al zeven jaar geleden gespeeld. De gang zit er dus niet erg in. Door allerlei blessu res heb ik alleen de laatste 3,5 jaar al twaalf maanden niet kunnen voetballen. En dan loop je helaas veel interlands mis". Zweden is op het WK in Italië ingedeeld in poule C en stuit in de speelplaatsen Turijn en Ge nua op achtereenvolgens Bra zilië (10 juni), Schotland (16 juni) en Costa Rica (20 juni). Pettersson is redelijk optimis tisch over het bereiken van de tweede ronde. „Deze poule biedt zeker mogelijkheden. De wedstrijd tegen Schotland wordt waarschijnlijk het sleu telduel. En een loodzware on derneming. We hebben het al tijd moeilijk tegen Britse te genstanders. Zij hanteren net als wij het 4-4-2 systeem, maar spelen met meer agressie en kracht. Dat maakt het er alle maal niet gemakkelijker op". Grote kracht De grote kracht van het Zweedse elftal is het hechte collectief en de discipline van de spelers. Stefan Pettersson: „Zweedse voetballers zijn erg taakbewust. ledereen weet precies wat hij in het veld moet doen en houdt altijd het collec tief in de gaten. De verdedi ging vormt de basis en be schikt in Peter Larsson en Glenn Hysén misschien wel over het sterkste centrum van Europa. Als we de tweede ron de halen, dan kan er van alles gebeuren. Dan kan Zweden nog een heel eind komen. Daar ben ik heilig van overtuigd. We hebben een sterk elftal en hoe ven eigenlijk voor niemand bang te zijn". Stefan Pettersson is niet van plan om voor eigen eer en glo rie te gaan voetballen in Italië. Zijn contract bij Ajax loopt nog één jaar door en de Zweed heeft er weinig behoefte aan om het WK te gebruiken als springplank voor een Zuideu- ropese club. „Natuurlijk wil ik net als iedere andere voetbal ler zo goed mogelijk presteren op het WK. Dat is per slot van rekening het hoogst bereikba re voor een prof. Maar daar wil ik verder geen consequenties aan verbinden. Ik heb het uit stekend naar mijn zin bij Ajax en hoef niet zo nodig naar een andere club te verkassen". Terughoudend „Ik sta eigenlijk erg terughou dend tegenover een vertrek naar een Spaanse of Italiaanse club. Een profvoetballer wordt geleefd in die landen. Als het goed gaat, kun je je niet op straat vertonen. Omgekeerd is hetzelfde het geval. Ik heb geen trek in dergelijke tafere len. Er bestaat ook nog zoiets als een privé-leven. De situatie in Nederland vind ik ideaal. Je wordt natuurlijk wel herkend in de stad, maar verder heb je geen polonaise aan je lijf. Dat bevalt me uitstekend. Ik over weeg alleen een vertrek als er een droom-aanbieding uit Zuid-Europa komt. Voor een klein beetje meer ga ik niet weg. Maar het zou stom zijn om het echte grote geld te la ten lopen. Dat lijkt me logisch. Dan verhuis ik echt wel naar Spanje of Italië. Maar nog maals, voor mij hoeft het alle maal niet zo nodig". Gastland Italië, West-Duits- land, Argentinië, Brazilië en Nederland zijn voor Stefan Pettersson de onbetwiste favo rieten voor de wereldtitel. „Het bekende rijtje, hè. Verder be schouw ik Engeland en Spanje als twee gevaarlijke outsiders. Vooral de Spanjaarden. De prestaties zijn de laatste tijd misschien niet zo denderend geweest, maar dat is een heel sterk elftal. Gevoelsmatig voorspel ik dat Spanje een heel eind gaat komen". „Maar op Nederland durf ik mijn geld ook wel te zetten. Zeker nu Ruud Gullit weer fit is. Oranje is erg sterk en heeft in Leo Beenhakker een goede coach gekregen. Het is wel be langrijk, dat er rust rond de ploeg onstaat. Al die toestan den rond Libregts en Michels hebben mij erg verbaasd. Zo iets zou in Zweden onmogelijk zijn geweest. Daar wordt alles binnenskamers uitgepraat. Maar ik heb me laten vertellen, dat er in de aanloop naar een groot toernooi altijd wel iets met Oranje aan de hand is ge weest. Dat hebben jullie nodig om goed te kunnen presteren. Dan zou ik me nu maar geen zorgen maken". Jozef Chovanec. Stefan Pettersson.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 31