it ÜMócQowuvnl WK VOETBAL Ceulemans, Voller en Van Tiggelen beginnen aan laatste grote klus Van Basten en Maradona tegen wil en dank in hoofdrollen Lerby en Platini schitteren slechts door hun afwezigheid De 528 voetballers die zijn ingeschreven voor het WK zijn te verdelen in diverse categorieën. Routiniers en debutanten vormen de mixture die miljoenen kijkers naar de beeldbuis lokken. Onder de toekijkers ook Soren Lerby en Michel Platini, die (respectievelijk als speler en trainer) hun mogelijkheid op het meemaken van het WK'90 de mist in zagen gaan tijdens de voorronde. Naast dit tweetal op deze pagina ook aandacht voor de vedetten annex balgoochelaars Marco van Basten en Diego Maradona. En voor het trio Van Tiggelen/Ceulemans/Völler, dat het WK als een „laatste kans" kan beschouwen. en cat us 1den 't koud mber 1989. Onder hige omstandigheden n koste van ontelbare ïuldige burgers iet het naar vrijheid \htende Roemenië zich n van de laatste uropese landen van mmunistische Ituur. Ook de ballerij diende zich Ilang te schikken naar Villen van de dictator. Ue executie van de I en de uitschakeling mndere inunistische fithebbers herwon ook hemeense jbalsport haar vrijheid. Jandere" Roemenië is I in Italië. Ruim een tid voordat de filerende Roemenen na uitputtende strijd een e maakten aan de munistische •schappij, lificeerden 's lands 'e voetballers zich voor WK. Denemarken was Opponent, die met een VE^nederlaag huiswaarts 1 gestuurd. lekendste Roemeen is erge Hagi, ex- oerder en begaafd maker van Steaua en \ationale ploeg en 'ddels aangetrokken r Real Madrid. In de tijd het schrikbewind reed i een Mercedes, maar didde volgens eigen jen voor de rest een g bestaan. ,,Die auto", Hagi, ,,daar mocht ik 'oorbeeld alleen elke >5de zondag van de \nd in rijden. Natuurlijk, ergelijking met mijn q fste landgenoten had ik hapog niet zo slecht. Maar rjnc bij mij thuis was het in ^inters koud, kon ik de izer n'et verwarmen- Ook \q(pn net als alle andere menen maar twee uur \a.dag televisie kijken. U de voetballers hebben 3 Ier de dicta tuur geleden. erwe verdienden meer I normale arbeiders. )elr mogelijkheden om Q,geld te besteden waren fejliet. Ook niet voor ons". 7ie economische situatie |e nen Roemenië ^ndert, zal de tijd „eten uitwijzen. Dat z2?orge Hagi andere tijden emoet gaat, staat vast. i jl de ster van het imeense voetbal senteert ook Lacatus gl straks aan de wereld in 'wetenschap dat er een t jtrekkelijke transfer voor n in het verschiet ligt. 'htr/'us Lacatus, de [ajucte aanvaller die in de moetingen in de tweede ide voor de Europa Cup jr landskampioenen met V zowel in Boekarest als 'dhoven scoorde, catus hoopt net als Hagi een buitenlandse Vkgever na het WK. „Het 'eisl in Italië. Daar hebben n de sterkste competitie wereld en zijn de 31arissen uitstekend. Er nf? al wat contacten met bij hrbeeld Fiorentina, maar 3Jdaar wat uitkomt zullen i moeten wachten", zegt al(catus, die al een studie e'liaans is begonnen. anf vertrek van de vedetten Jekent zonder meer een '"ducht verlies voor het hemeense clubvoetbal. "'[aar het is tegelijk ook "er een goede fjwikkeling", vindt 'pidscach Emerich Jenei. ~!agi en Lacatus zullen, de ^mige ervaring opdoen en eT zal ongetwijfeld een n{sitieve invloed hebben het voetbal hier. rest is de voldoening, t de eens zo verdorven e'drijfstak inmiddels \uiverd is van allerhande gelijke manipulaties van e\ politieke machthebbers, jt speeltje van 1liausescuFC Olt rnicestiis opgedoekt, st als Victoria Boekarest. vrijgekomen spelers tyrden verdeeld over ie/erse clubs. Aan het 9staan van stadgenoot Vnamo, jarenlang de dub de Securitate, werd niet "tornd, al moest de steniging zich wel een ■temsverandering laten Hgevallen. Ook de 1 idstrijden in de r,mpetitie hebben weer 'n normaal, gezond rloop. In maart troffen eaua en Dinamo elkaar 1 besloten hun onderlinge infrontatie met een 2-2 mise. „Het was een Jdstrijd zoals het voetbal 'ïspeeld moet worden", )Jdus Hagi. „Fair en ortiefmet twee ploegen voor de volle winst 'ngen. Zonder invloeden kn buitenaf". Sr* Adri van Tiggelen ROME Voor de generatie dertigers, die straks onder de Italiaanse zon tegen een bal trapt, betekent de pasta en publiciteit een laatste toevoeging aan de al dan niet smakelijke erelijst. Van het trio Jan Ceulemans, Adri van Tiggelen en Rudi Voller, dat gezien de leeftijd aan iijn laatste WK begint, zal vooral de Westduitser ge brand zijn op succes. Zijn carrière bestond immers voor een groot gedeelte uit louter teleurstellingen. Jan Ceulemans (33) heeft wat dat betreft een gelukkiger loop baan achter zich. De aanvoerder van het Belgische team stond 87 maal in de opstelling van de Rode Duivels en kan zich daar mee recordhouder noemen bij de Zuiderburen. En dat had de spits annex spelverdeler nooit kunnen dromen, toen hij nog aan de lopende band in een schoenenfabriek stond. In wezen is hij een laatbloeier, want tot z'n zestiende jaar bracht voetbal de fa brieksarbeider niet in beroering. „Totdat de voorzitter van Lierse mij daar weghaalde. Vanaf dat moment was het voetbal en nog eens voetbal", aldus Ceulemans die twee EK's en even zoveel WK's op z'n naam heeft staan. Hij scoorde tot nu toe 21 maal voor de Belgen. Clubliefde Voor Adri van Tigge len (die nog nimmer scoorde in de natio nale ploeg) ligt de si tuatie anders. De 38- voudig international van Oranje begint aan zijn eerste en te vens laatste optreden op wereldniveau. On langs verlengde hij zijn contract bij An- derlecht met drie jaar, terwijl de rechtspoot er toch al lerminst een geheim van maakte de Brus selse club te willen verlaten. Na vier seizoenen sprak het woordje clubliefde hem in elk geval van geen kant meer aan. „Vlak voor nieuwjaar kwam een verslaggever van de RTBF op Anderlecht", herinnert de voormalige rechtsbuiten van amateurclub Olympia zich. „Hij vroeg een aantal spelers om elk in hun eigen taal te zeggen: Ik ben een Anderlecht-man. Hij keek verbaasd omdat ik dat niet wou. Ik zei: „Nou, ik bén geen Anderlecht-man. Ik voet bal hier, dat is alles. Als je een Anderlecht-man bent houd je van de club en dat doe ik niet. Dus zeg ik zoiets niet. Ik zet mijn beste beentje voor, maar daarom hoef ik toch niet verliefd te we zen op Anderlecht?" Honkvastheid Woorden waarin ook Rudi Vóller zich zal kunnen vinden. De Westduitser, die 61 keer uitkwam voor de Bondsrepubliek, blonk niet bepaald uit in honkvastheid. In totaal speelde de spits van de Mannschaft voor vijf clubs. Na TSV Hanau ('68-76) volgden Kickers Offenbach ('76-'80), München 1860 ('80-'82), Werder Bremen ('82-'87) en sindsdien AS Roma. Het is typerend voor zijn carrière dat Werder Bremen voor het eerst de titel in de Bondsrepubliek pakte juist op het moment dat Vóller de Noord- duitse club had verla ten. Zijn pad door de voetbaljungle leek te lopen langs de meest wilde obstakels. Hij greep met het natio nale elftal naast be gerenswaardige hoofdprijzen (EK '84- '88; WK'86) en als het eens goed leek te gaan, versperde een blessure hem de weg. Ook hij beland de uiteindelijk bij dokter Martens, die Rudi Vóller. onafscheidelijk lijkt verbonden met de knie van Gullit. Succesvoller was Vóller als het om het maken van doelpunten ging. In de Westduitse ploeg had hij 33 maal het vizier op scherp staan. Koffers De komst van Aad de Mos voorkwam dat „Spijker" Van Tiggelen eenzelfde hoeveelheid clubs als Vóller achter z'n naam kreeg. De koffers stonden bij wijze van spreken al gepakt en ér bestond ook daadwerkelijk belangstelling (PSV) voor de speler, die op 16 juni tijdens Nederland-Engeland dezelfde leeftijd als Ceulemans hoopt te bereiken, maar de Haagse trainer bleek over een flinke dosis overtuigingskracht te bezitten. En dus slijt Van Tiggelen, die de meest aardige herinneringen heeft overgehouden aan de tijd dat hij als postbode werkzaam was in Oud-Beijerland, zijn laatste voetbaldagen bij de Royal Sporting Club in het Brusselse. Ceulemans, die in 1984 riante aanbiedingen van AC Milan en AS Roma liet lopen voor een zevenjarig contract bij Club Brugge én bij vergissing eens in de gemeenteraad van het Belgisch gehucht Loppem belandde, is even bescheiden als Van Tiggelen. Toen hij zeventien jaar was, kreeg hij de vergelijking met Johan Cruijff te verwerken. „Je leest dat in de kranten, steeds maar weer en op een gegeven moment m ga je denken dat het BL nog waar is ook". De lange Belgische aan voerder, bekend om z'n lange struikelen- inspanningen, heeft zich veel moeite moeten getroosten ondanks die gewen- overeenkomst met beide benen op de grond te blijven staan. „Met behulp van m'n ouders en S"erf Jf, h1?!„ fit Jan CeZlemans. lukt Zodat hij in alle rust kon toewerken naar z'n debuut in de nationale ploeg, op 26 maart 1977 tegen Nederland. Saai Van Tiggelen, de libero van Anderlecht en mandekker van het Nederlands elftal, begon zijn interland-carrière zes jaar later, op 21 september 1983 in Brussel tegen België. Hij mocht veertien minuten als invaller optreden. Sindsdien ging het de 1.83 meter lange en zeventig kilo wegende Van Tiggelen voor de wind. De voetballer van Olympia, Sparta, FC Groningen en Anderlecht bleek dan weliswaar niet de smaakmaker bij uitstek („Als ze zeg gen: hij is saai, maar wel erg betrouwbaar, nou, oké, prima"), zijn voetbalkwaliteiten stonden zelden ter discussie. Al is hij zich er van bewust dat het komende WK wél zijn laatste kans op roem is. „Wat er na het WK nog komt, is mooi meegenomen. Als ik op een gegeven moment zou merken dat het niet meer gaat, dan zeg ik net zo gemakkelijk: mijne heren, het is mooi geweest. Want Adri gaat niet met z'n schoentjes op de reservebank zit ten". Ceulemans is dat evenmin van plan. „Voor mij is Italië het eind punt", zegt hij. „De drang om trainer te worden, wordt elk jaar groter. Voor mij is het een nieuwe uitdaging, want ik weet dat veel mensen Ceulemans als trainer niet zien zitten". Van Tigge len: „Ik heb er met mijn zwager wel eens over gesproken om in Oud-Beijerland een leuke sportzaak te beginnen. Daar is behoef te aan. Ik denk ook, dat ik best op een leuke klandizie kan reke nen". Michel Platini. liep Frankrijk echter mis, waar na vorig jaar ook een plaats bij de mondiale titelstrijd niet kon worden zekergesteld. Na een magere zege op Noorwegen (1-0) en een gelijkspel tegen Cyprus (1-1) werd de in 1987 gestopte Platini opgeroepen om het zinkend schip te komen redden. Niet als voetballer, maar als .selectionneur", waardoor de van zijn functie als bondscoach ontheven Henri Michel kon (en wilde!) aanblijven als tech- nisch-directeur. „Ik kies de spelers, bepaal de taktiek en sta de pers te woord", legde Platini na zijn aantreden uit. Wat dat eerste betreft baarde hij opzien door Tigana en Bat- tiston weer in het shirt van de „haantjes" te laten rondlopen. Maar ook zij konden in novem ber vorig jaar in Belgrado niet voorkomen dat Joegoslavië met 3-2 won, hoewel de Fran sen tot twee keer toe de lei ding hadden gehad. „Aan de kant ben je machte loos", constateerde Platini toen. En richtte veel van zijn aandacht weer op in talloze andere activiteiten. De drie voudige Europees voetballer van het jaar ('83, '84 en '85) handelt in Italiaanse modekle- ding, is vice-voorzitter van zijn eerste club Nancy-Lorraine, is technisch adviseur van de UEFA en beheert een fonds waarmee ex-drugsverslaafden aan werk worden geholpen. „Een geldwolf", wordt Platini in eigen land dan ook ge noemd, vooral omdat hij in 1984 bij St. Etienne (waar ook Johnny Rep speelde) zo'n twee ton aan belastinggeld achter over zou hebben gedrukt. In tegenstelling tot Lerby genoot Platini (vanaf zijn 17e gehin derd door een Achillespees blessure) echter van een voor keursbehandeling toen hij na een wedstrijd met Juventus uit Turijn in een privé-vliegtuig naar Lyon reisde om de zaak te regelen. De negatieve publiciteit en het missen van het WK '90 beteke nen voor Platini dieptepunten in zijn loopbaan. „Maar het ergste was het Heizeldrama", vindt de voormalige superster, die in Brussel voor Juventus de beslissende strafschop benut te. „De volgende dag realiseer de ik me pas in wat voor om standigheden we daar hebben gespeeld". Nog voordat de eerste af trap van de WK is verricht, zijn Marco van Basten en Diego Armando Maradona al uitgeroepen tot de ve detten van het toernooi. In het land waar zij samen met Ruud Gullit ook hun competitie-verplichtin gen afwerken, begint voor de twee twintigers het voorlopig belangrijkste toernooi van hun loop baan. Beiden verlengden onlangs hun lucratieve clubcontract (bij respectie velijk AC Milan en Napoli) tot 1993. Ondanks alles, want incidenten lijken in Italië onlosmakelijk ver bonden met de status van vedette. Diego Maradona spant wat dat betreft de kroon. Voor de 29- jarige Argentijn gaat er zowat geen maand voorbij zonder een rel, al dan niet van flink kaliber. De Argentijnse aan voerder, die sinds maart met een rugblessure kampt, haalde onlangs weer het wereldnieuws door te beweren dat de loting voor het aanstaande WK „ge regeld" was. „Argentinië is in gedeeld in de sterkste poule", suggereerde de import-Napoli- taan, die prompt een boete (7.000 dollar) van de Italiaanse voetbalbond kreeg opgelegd. De getergde wereldvoetbal bond (FIFA) overwoog zelfs even een schorsing uit te spre ken, maar het besef dat hier mee het eigen toernooi zou worden ontdaan van één van de voornaamste smaakma kers, bracht de wereld-bobo's tot inkeer. Zoals onlangs ook de KNVB (lees: Rinus Michels) na kwetsende uitspraken van Marco van Basten, maar daar over verderop meer. Excuses Maradona was er als de kip pen bij met het aanbieden van excuses, waarbij hij gek ge noeg overigens mocht aante kenen vast te blijven houden aan de strekking van zijn be toog (zoals in april overigens nog ook Van Basten in diens aanval op Michels). De aan dacht voor de aantijging van Maradona viel achteraf be schouwd in het niet bij het aantal kolommen dat werd be steed aan het huwelijk van de Argentijnse superster. Multi miljonair Maradona, dagelijks omgeven door welgeteld ze ventien werknemers, trad vorig jaar op 7 november in het hu welijk met Claudia Villafane. Op vier dagen na drie jaar na- Mede door Van Bastens excu ses werd de zaak tijdig gesust, hetgeen goed lijkt te passen bij het karakter van de ex-Aja- cied. Voor de uitwedstrijd van Ne derland tegen Wales in sep tember vorig jaar weigerde hij (toen al) rebellie te plegen te gen bondscoach Libregts, die hem toen niet meer dan een plaats op de reservebank had toebedacht. „Ik heb er begrip voor, want ik ben net hersteld van een blesurre", bewaarde Van Basten toen de kalmte die hij ook bij zijn door Michels opgelegde reservebeurt bij het EK'88 aan de dag had gelegd. Met het wereldberoemde re sultaat. Met vijf EK-treffers be gint hij bij voorbaat al als su pervedette aan zijn eerste WK- toernooi. Voor Maradona bete kent „Italia" het derde mondi ale toernooi. De tot beste speler van het WK '86 uitge roepen speler zette zijn inci denten-traditie ook op het al lerhoogste plan voort. Het toernooi van '82 werd voor de voormalig krotbewoner een re gelrecht drama doordat hij on bezonnen reageerde op een provocatie van de Braziliaan Batista. Vier jaar geleden pro moveerde hij zichzelf tot discu tabele hoofdrolspeler door bij een doelpunt tegen Engeland zijn hand in plaats van zijn hoofd tegen de bal te drukken. Daarmee een incident van de eerste orde veroorzakend. 'Maar incidenten horen bij de sterren. Soren Lerby en Michel Pla tini zien het WK voetbal aan hun neus voorbij gaan. De beide dertigers werden in de slotfase van de kwa- lificatiestrijd opgeroepen om hun nationale ploeg te behoeden voor een absen tie in Italië. Maar Dene marken en Frankrijk schit teren in Italië door afwe zigheid. De late in spanningen van Lerby, als voetballer, en Platini, als „selectionneur" ten spijt. Eén van de overeenkomsten tussen Lerby (32) en Platini (34) is dat Oranje-doelman Hans van Breukelen van bei den af en toe de kriebels kreeg. Van de Deen Lerby als hij PSV er weer eens vloekend en tierend bovenop probeerde te helpen; van de Fransman Platini bij de gedachte aan diens voor Nederland fatale Parijse vrije trap. Verder raak te zowel Lerby als Platini in conflict met de fiscus. De Deen belandde daardoor drie dagen achter de Nederlandse tralies, „Platoche" loste de kwestie op via een goed gesprek met een Franse rechter-commissaris. Lerby Toen Lerby vlak voor de Kerst dagen van 1988 met PSV te rugkeerde uit Tokyo (waar hij de in 2-2 geëindigde wereldbe kerfinale tegen Nacional had verprutst door de bal bij de beslissende strafschop op de lat te knallen), tracteerden de heren van de belastingdienst hem op een onaangename ver rassing. Omdat Lerby bij Ajax, waar hij samen met Frank Ar- nesen en hun beider vaders op 17-jarige leeftijd was komen binnenwandelen, zo'n 1,5 mil joen gulden „zwart" zou heb ben opgestreken. De bekende Deense Nederlander, echtge noot van zangeres Willeke Al- berti, moest kennelijk als voor beeld dienen en zat drie dagen „op water er brood". „Dat werkt lang door", zegt de naar het Belgische Eksel verhuisde middenvelder, die onlangs bij PSV zijn laatste wedstrijd als Soren Lerby. profvoetballer speelde na een rondgang via Ajax, Bayern München, Monaco en PSV. „Mede als gevolg van die FIOD-affaire heb ik afgelopen jaar een slecht seizoen ge draaid. En heb ik een uitnodi ging van bondscoach Piontek afgeslagen". Zoals hij ook ver stek moest laten gaan in een bijna speciaal voor hem geor ganiseerd afscheidsduel van het Deense team, omdat hij doordeweekse competitie-ver plichtingen met het toen nog in de titelrace zijnde PSV had. De middenvelder met de afge zakte kousen („Tegenstanders moeten mijn kuiten kunnen zien".) was in augustus '88 al eens door de Westduitse keu zeheer gepasseerd, maar in de jacht op een WK-plaats had de Deense vriende'nploeg weer behoefte aan de 82 kilo zware zwoeger. „Als ik mezelf op te levisie bezig zie, denk ik: wat een mafkees". Lerby, afkom stig van Fremad Amager en al jaren geteisterd door een ge havende rechterknie, werd echter pas van stal gehaald toen het eigenlijk al te laat was voor de Denen. Het gezelschap export-voetballers verloor in november in Boekarest van Roemenië, waarmee Soren Lerby zijn droomfinale in rook zag opgaan. „Denemarken-Ne- derland. Waarbij ik in de slot fase voor de beslissende tref fer zorg", fantaseerde de Deen (opgenomen in het Guiness Book of Records na het spelen van lerland-Denemarken en Stuttgart-Bayern op één dag) 's nachts. Maar Lerby's privé WK-historie kent nu een verlo ren strijd in de achtste finales als hoogtepunt. In Mexico drong Spanje in '86 via de De nen door tot de halve eind strijd. Twee jaar eerder had den de Spanjaarden hen de voet dwarsgezet op weg naar de EK-finale. Lerby zorgde toen in Lyon in de zesde mi nuut voor 1-0, maar met een foutieve terugspeelbal gunde hij de Spanjaarden alsnog een verlenging, strafschoppen en vervolgens zelfs de EK-finale tegen Frankrijk. Platini Die eindstrijd werd met 2-0 ge wonnen door thuisland Frank rijk, dat in de tweede helft vla Platini op voorsprong kwam. De volgende editie van het EK dat de auto van het tweetal in Napels was beschoten, zonder dat daarbij overigens de goed verzekerde ledematen van de Argentijn werden getroffen. Het trouwfeestje in Buenos Ai res groeide uit tot een miljoe nen verslindende braspartij, waarbij ook de Argentijnse president Menem van de partij was. Maar Maradona (overi gens voor de inzegening al va der van twee dochters) zou Maradona niet zijn als de feestvreugde niet van een smet(je) zou zijn voorzien. Evenals aan het begin van de afgelopen competitie benutte hij zijn verblijf in Argentinië voor een weekje spijbelen, daarmee uiteraard geheel Na pels in rep en roer achterla tend. Het idool miste bij wijze van straf het UEFA Cup-duel met het Zwitserse Wettingen, maar keerde schoorvoetend terug bij de club van voorzitter Corrado Ferlaino. Die had hem in 1986 bij Barcelona uit zijn lijden verlost door zo'n 25 mil joen gulden over te maken naar Spanje. Met Maradona werd Napoli, dat niet anders dan gewend was te knokken tegen degradatie uit de Serie A, in '87 meteen landskampi oen en later sleepte de ploeg voor het eerst in het bestaan ook de UEFA Cup naar Napels. In hoeverre de plaatselijke on derwereld (Camorra) de komst van Maradona heeft mogelijk gemaakt, zal wel nooit boven water komen. Zoals ook de dreiging van die „club" bij ge ruchten over een eventueel vertrek van de kleine crack al tijd een publiek geheim zullen blijven. Iets openlijker wordt er gedaan over de troostprijs die de 22-jarige Christina Sinagra kreeg uitgekeerd, nadat zij had beweerd een kind van Marado na ter wereld te hebben ge bracht. De voetballer zegt nog altijd van de prins geen kwaad te weten, maar Sinagra is in middels wel flink wat lires rij ker. In ruil daarvoor moet ze overigens wel aanvaarden dat haar naam in volle Napolitaan- se stadions te schande wordt gemaakt. Rel Zo bont hebben de aanhan gers van AC Milan het tot nu toe nog niet gemaakt. De weer gelijmde breuk tussen Marco van Basten en zijn vriendin (thans moeder) Liesbeth van Cappelleveen haalden welis waar de voorpagina's van de plaatselijke kranten, maar leid de niet tot publiekelijke reac ties. Toch staat ook de 25-jari- ge Utrechter bijna dagelijks in het middelpunt van de belang stelling. Bij Van Basten was het tot voor kort vooral blessu releed dat de aandacht vroeg, vooral kort nadat hij in 1987 de grote overstap had ge maakt. Blessures en operaties maakten onlangs echter plaats voor een heuse rel, omdat de held van het EK'88 het nodig achtte openlijke kritiek te uiten aan het adres van Rinus Mi chels. Van Basten veroorzaak te trammelant door partij te kiezen voor zijn- „voetbalva- der" Johan Cruijff, toen die Leo Beenhakker als bonds coach moest laten voorgaan. Marco van Basten.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29