Leo Beenhakker waakt voor overschatting Ecidoe Sou/tont WK VOETBAL 1 Rinus Michels waarschuwt voor decadentie bij spelers Thijs Libregts had het liever anders gezien, maar Leo Beenhakker en Rinus Michels geven, voorlopig gedurende maximaal een maand, de toon aan bij Oranje. Beiden hebben inmiddels hun sporen verdiend in het topvoetbal en hoewel Michels had „beloofd" zich in Zeist alleen nog met bestuurswerk te zullen bezighouden, zal zijn invloed op het elftal in Italië onmiskenbaar zijn. Michels en tussenpaus Leo Beenhakker doen hun zegje over hun rol bij de KNVB en over de favorietenrol van Oranje. „Het is oppassen geblazen", luidt beider waarschuwing. t Ruim vier jaar geleden maakte een doeltreffende kopbal van de Belg Geor ges Grün een eind aan de toenmalige WK-aspiraties van het Nederlands elftal. Dat stond toen onder lei ding van Leo Beenhakker, die in de slagschaduw van technisch directeur Rinus Michels opereerde. Oranje ging niet naar Mexico, Beenhakker wel riaar (Real) Madrid. Het toen door oud-voorzitter Ton Harmsen van Ajax gedo mineerde (of liever: gema nipuleerde) sectiebestuur wenste de falende bonds coach niet tijdig een nieuw contract aan te bieden. Tegen veler verwachting in slaagde Leo Beenhakker bij de „Koninklijke" in Spanje wel (drie titels in drie jaar) en daarmee was zijn kostje gekocht. Door dat hij zich in de sympa thie van bestuurder Mi chels kon verheugen viel de keus op hem om de ontslagen Thijs Libregts op te volgen en niet op Jo- han Cruijff. Dat de tijd alle wonden heelt, geldt ook voor de voetballerij. Hoewel Beenhakker de WK- race in 1986 dus niet haalde, zit hij nu wel hoog op het Oranje paard. Maar ook de zoon van een arbeider uit de Rotterdamse wijk Charlois, die het bekende verhaal „van krantenjongen tot miljonair" van een eigen interpretatie voorzag, realiseert zich dat roem betrekkelijk is. Zowel voor hem persoonlijk als voor het Nederlandse team. „-De kwaliteiten zijn aanwezig om straks goed te eindigen", zegt Beenhakker. „Maar dan moet iedereen op een hoog niveau spelen, de zaak moet worden gebundeld tot een hecht col lectief en dan moeten er ook nog extra krachten vrijkomen. Met de Europese titel kunnen we niets meer doen. Sterker, door die titel zijn we de te kloppen ploeg geworden". „De laatste twee jaar hebben we te veel in een roes geleefd. Ik heb niets aan het verleden. Ik leef in het heden en kijk naar de toekomst. Dat is een betere benadering. Zo'n Euro pese titel is leuk voor de boe kenkast. Het kampioenschap van Ajax, ook zo iets. Dat hangt wat mij betreft louter als een vaantje aan de muur. Ik heb daar niets meer aan. Het vormt evenmin als de Europe se titel een garantie dat het in Italië goed zal gaan". Volwassen Het zijn volwassen teksten van een voetbaltrainer, die inmid dels het klappen van de zweep kent. Dat was twintig jaar gele den wel anders. Nadat de toen 26-jarige Rotterdammer bij SC Veendam zijn entree in de be taald-voetbalwereld had ge maakt was hij na een verblijf bij SC Cambuur bij Go Ahead Eagles aan de slag gegaan. Naast de nadrukkelijke wens om te slagen als oefenmeester, aan welke opdracht hij gestalte gaf via een dank zij een beurs gevolgde ClOS-opleiding en een trainerscursus onder Georg Kessler, had hij in die tijd één grote behoefte: een goed gesprek met Rinus Mi chels, in die jaren steeds meer furore makend als technische baas bij het naar de wereldtop reikende Ajax. Zelf zag de be ginnende Beenhakker geen kans om een ontmoeting met de gearriveerde Michels te ar rangeren, dat deed een tus senpersoon. Vanaf dat mo ment heeft het geklikt tussen de twee. „Het was altijd een droom van me om met Michels samen te werken", verklaarde Beenhakker eens. Dat gebeur de in 1984 toen een coup van een aantal Nederlandse trai ners (inclusief óók Libregts) tot gevolg had dat Kees Rijvers als bondscoach moest vertrek ken. En ditmaal ging dat weer zo. De ironie wilde dat ditmaal Libregts het slachtoffer werd, zij het van een spelerscoup. Beenhakkers De huidige interim-bondscoach werd ooit in een televisie-inter view door zijn „werkvriend" Michels hardnekkig aangeduid als Beenhakkers, hetgeen sterk leek op een doelbewuste poging hem net als Cruijff („Aankomend trainer") even neer te zetten. Leo Beenhak ker gaat niet gebukt onder die typering. Evenmin als hij zich nog druk zegt te maken over de behandeling door Harmsen en Cruijff. Toen Beenhakker trainer was bij Ajax weigerde de huidige teamchef van Bar celona bij een duel met FC Twente op de bank te komen zitten. Maar Cruijffs afdalen vanaf de tribune en diens openbare schrobbering van Beenhakker kreeg vervolgens wel veel publiciteit. „Ik had hem toen een hoek moeten ge ven", verklaarde Beenhakker later. „Voor het oog van heel televisiekijkend Nederland. Dat ik dat niet toen niet heb ge daan, daar heb ik nog spijt van. Voor het overige heb ik een prima relatie met Cruijff. We kunnen heel gezellig over voetbal praten. Maar er is één probleem: we kunnen absoluut niet samenwerken". Een situa tie, die zich waarschijnlijk ook nooit meer zal voordoen nu niet alleen Cruijff de status van toptrainer heeft bereikt, maar Beenhakker diens evenknie kan worden genoemd. Die zich' tevens kan verheugen in de steun en sympathie van de man, die Oranje naar het grootste succes uit de historie, de Europese titel, leidde. Voortborduren Het wekt dan ook geen ver wondering dat Leo Beenhakker wil voortborduren op de for mule van het EK '88. „Die zal de leidraad zijn", verklaart de interim-coach voor de hand liggend. „Maar bepalend daar voor zal zijn de vraag of Gullit goed kan meedoen. De taktiek staat of valt met de aanwezig heid van een optimaal fitte Gullit. Maar zijn aantreden be paalt natuurlijk niet alleen of we een succesvol toernooi kunnen afwerken. Dat wordt ook bepaald door het collec tief. Romario kan alleen goed spelen als héél PSV goed draait. Voor Maradona geldt hetzelfde bij Napoli". Voor Leo Beenhakker betekent het feit dat hij de voorbije en komende weken betrokken is bij Oranje naast de bekende sportieve uitdaging bij een eventueel succes ook een niet geringe belasting. Vorig jaar Leo Beenhakker. keerde hij slechts een paar da gen voor het begin van de trai ning bij Ajax terug uit Madrid. Dat betekende geen vakantie voor de Rotterdammer, die van zichzelf zegt dat hij niet sterk maar wel taai is. Dreigt geen overbelasting? „Ik moet op passen", waarschuwt Been hakker zichzelf. Extra week Ajax heeft hem al wel een ex tra week vakantie in het voor uitzicht gesteld als Nederland eventueel op 8 juli de finale moet spelen en zijn eigenlijke werkgever een paar dagen la ter al weer met de voorberei ding op het volgende seizoen begint. Voor Beenhakker is dat probleem even van later zorg. Hij richt zich nu slechts op dat gene, waar heel voetbalmin- nend Nederland deze dagen op is gefixeerd: het WK. Dat de voorbereiding van Oranje ook ditmaal niet vlek keloos verliep, geblesseerden aan het begin van het trai ningskamp in Zeist, de late en tree van de Milanezen, is zoals Beenhakker eerder verklaarde een voor- noch nadeel. De ver antwoordelijke man verwijst naar de aanloop naar het EK van twee jaar geleden. „Toen stond de ploeg er ook pas na de eerste wedstrijd", herinnert Beenhakker zich. Om toch nog even te verwijzen naar andere factoren. „Niet om me in te dekken", besluit hij, maar ik verwijs toch even naar het feit dat andere landen langer zijn bezig geweest met hun voor bereiding. Dat heeft voordelen. Eén ding is echter duidelijk: voor een hoog verwachtings patroon is absoluut geen aan leiding. Onze reputatie staat op het spel, evenals de mijne. Maar over dat laatste maak ik me absoluut niet druk. Of dat een gevolg is van een grotere rijpheid? Ik ben nu 47 en vier jaar ouder. Drie jaar in Madrid hebben wat betreft wel een louterende werking gehad". Dat Rinus Michels diens reputatie niet is komen aanwaaien blijkt uit een column die hij in 1969 voor de Haagse Post schreef. Na een vijftal jaren eerder bij Ajax zijn entree te heb ben gemaakt in het betaal de voetbal en net tegen AC Milan de Europa Cupfi nale te hebben verloren schreef hij al de gedenk waardige woorden: „De meeste spelers bleken toch geen echte profs. Na de successen konden ze het niet opbrengen om scherp te blijven. Je mag wel zeggen dat na de top tijd een proces van deca dentie volgde". Deze stelling van Rinus Mi chels, inmiddels zoals bekend bestuurslid technische zaken en als zodanig uiteraard ook straks in Italië aanwezig, blijkt „eeuwigheidswaarde" te heb ben gekregen. Viel de morele schade bij de voetballers die in 1974 verrassend de finale van het toernooi om de wereldtitel hadden bereikt nogal mee, vier jaar later was daarvan veel méér sprake. Opnieuw haalde Oranje de eindstrijd. Maar de decadentie sloeg na deze her haling wel toe, met name bij spelers van de tweede garni tuur als Brands en Poortvliet. Die kregen prompt sterallures en het duurde geruime tijd voor bij hen, maar ook bij an deren de scherpte terug was. Twee jaar geleden bereikte het Nederlands elftal opnieuw een hoogtepunt met het veroveren van de Europese titel. Na de lichting '74 en '78 was een nieuwe categorie topspelers opgestaan: Gullit, Van Basten, Rijkaard, Koeman. Maar dit maal lijkt de op succes vaak volgende verzadiging, de deca dentie van Michels, uit te blij ven. Het besef voor het eerst, en mogelijk tevens voor het laatst het allerhoogste in de voetbalwereld te kunnen berei ken, lijkt een voldoende stimu lans om de motivatie op.peil te brengen. Kandidaat Wordt Nederland nu ook we reldkampioen? Voor Rinus Mi chels, de „geestelijke vader van de Europese titel" is dat geen uitgemaakte zaak. „Laat Rinus Michels als gevierd man na het EK'88. Nederland zich eerst maar eens kandidaat stellen voor de wereldbeker", is zijn wat cryp tische verklaring. Michels be doelt: eerst Egypte, Engeland en Ierland uitschakelen en dan kunnen we verder zien. Rinus Michels volgt het „ge beuren" rond Oranje sinds bij na een jaar vanuit de coulis sen. Die rol bevalt hem. Hij heeft zich na zijn aandacht trekkende ontslag bij Bayer Leverkusen, zijn laatste club, naar de achtergrond kunnen manoeuvreren. Maar Michels kennende is die positiekeuze slechts een dekmantel, want achter de schermen heeft de 62-jarige Amsterdammer nog altijd een stevige vinger in de pap. Hij had de hand in het vertrek van Libregts en om armde zijn „werkvriend" Leo Beenhakker met meer dan ge middeld enthousiasme als inte rim-bondscoach. „Voor mezelf had ik al veel eerder besloten niet meer op de bank te gaan zitten", kijkt Michels terug. „Ik had geen zin meer in dat rand- gebeuren. Of ik nooit meer er gens actief word? Zeg nooit nooit in de voetballerij. Maar laat ik dit zeggen: mijn eerste prioriteit heeft het niet meer". Echte bobo Rinus Michels bevalt de rol van de official, hoewel hij toegeeft zich waarschijnlijk nooit een echte bobo te zullen voelen. „De mensen die in besturen zitten, hebben hun lauweren elders al verdiend", zegt hij. „Ik kom uit de voetbalpraktijk. Daarom kost het me nu nog steeds moeite om te worden geconfronteerd met vergade ringen, waarin na lang wikken en wegen en lang discussiëren nog geen beslissing wordt ge nomen. Maar met wederzijds respect kom je al een heel eind. Ik zal deze functie nor maal gesproken drie jaar ver vullen. Voor die periode ben ik benoemd tenslotte. Maar ook hierbij geldt: zeg nooit nooit". De post in het sectiebestuur is dus nog steeds niet Michels' grootste ambitie, maar de naar verluidt als enige met meer dan een onkostenvergoeding acterende bestuurder beseft dat zijn functie ook voordelen biedt. De nog steeds in bin nen- en buitenland aanzien ge nietende oud-bondscoach kan zich er bijvoorbeeld mee in het internationale circuit blijven bewegen. En waarom zou Mi chels een uitzondering zijn in het legertje officials, dat best kan genieten van een leuk reis je en een aardig wijsje. „Toch was ik liever ergens technisch adviseur geworden", stelt Michels, die niet onder stoelen of banken steekt in middels een broertje dood te hebben aan publicitaire plicht plegingen; hij zou ze het liefst helemaal ontlopen, maar laat zich desondanks nog wel eens strikken, zoals nu in Zagreb. „Ik had vorig jaar naar Feye- noord gewild, maar Kraay wil de me niet. Jammer, maar daarom kwam het mij toch ver rassende verzoek om lid te worden van het sectiebestuur me toch eigenlijk wel goed uit". In 1987 had Michels voor een soortgelijke functie bij PSV al zijn voelhorens uitge stoken, maar een te hoge af koopsom van de KNVB gooide roet in het eten. Zonder werk Nadat Rinus Michels na zijn weinig succesvol verlopende uitstapje naar de Bundesliga, FC Köln en Bayer Leverkusen, vorig jaar zonder werk kwam te zitten dacht hij aan zijn an dere hobbies. „Ik heb genoeg van het randgebeuren", had hij in die tijd verklaard, om er via een column in een landelijk ochtendblad („Ik moet toch eten"), lezingen, presentaties en dergelijke toch weer in ver zeild te raken. Maar niemand is flexibeler als het er op aan komt dan een voetbaltrainer en zeker de succesman, die zich in de jungle al diverse ke ren als een ongeknakte bloem oprichtte na een storm. Triom fen bij Ajax werden gevolgd door tegenvallers bij Barcelona tot Cruijff arriveerde. Ontslag in Keulen was de voorbode van de Europese titel in dat zelfde land. Dat zijn opmerking dat hij nooit meer ergens op de bank zal gaan zitten geen eeuwigheidswaarde behoeft te hebben blijkt al uit zijn volgen de stelling: „Zo onaantrekkelijk is het voetbalwereldje voor mij nu ook weer niet". Zijn loopbaan als trainer heeft Rinus Michels naast een nu nauwelijks meer te beschadi gen reputatie ook maatschap pelijke voorspoed gebracht. Waaraan het feit dat een half jaar na de EK-finale van '88 in München de Spaanse fiscus een achterstallige betaling van twee ton verrekende met de openbare verkoping van zijn huis in Barcelona nauwelijks afbreuk deed. Evenmin als de aanval van Marco van Basten twee maan den geleden. Michels eiste en kreeg excuses van de vedette van AC Milan, hetgeen in de voetbalwereld overigens net zo'n loos gebaar is als een contract in deze branche. Ook dat weet Rinus Michels, die zich echter als geen ander rea liseert dat de speler die hij twee jaar geleden aanvankelijk uit zijn EK-ploeg hield nu voor Oranje van onschatbare bete kenis kan zijn. En de glans van een eventuele wereldtitel straalt ook af op de bobo's. Zeker diegene die technische zaken in zijn portefeuille heeft. Het eerste boek van Rinus Mi chels, over het WK, staat dan ook al op stapel. Markante data uit historie van de KNVB 1889, 8 december: Pim Muiier sticht de Nederlandse Voetbal en Athletiekbond. 1899, 7 mei: RAP verslaat HW met 1-0 (n.v.) in Haarlem in de eerste bekerfinale. 1905, 30 aprii: Het Nederlands elftal speelt zijn eerste Inter land. tegen België. In Antwer pen wint Oranje met Bok de Korver als vedette met 4-1. 1908: Oranje behaalt bij de Olympische Spelen in Londen de bronzen medaille. 1921: Naam wordt ingekort tot Nederlandsche Voetbalbond. 1929: De bond krijgt het predi kaat Koninklijk. 1940, 1 augustus: In Den Haag worden diverse bonden sa mengevoegd. 1947, 25 april: Hendrik Johan nes Cruijff wordt geboren. 1949: Faas Wilkes vertrekt als eerste Nederlander naar een buitenlandse profclub (Inter- nazionale). 1953, 12 maart: Een uit in het buitenland spelende Neder landse profs bestaand Oranje wint in In Parijs met 2-1 van Frankrijk. De opbrengst van duel was voor de slachtoffers van de watersnoodramp. 1953, 20 december: Oprich ting van de „wilde" Neder landsche Beroeps Voetbal- 1954, 12 april: Pim Muiier overlijdt. 1954, december: Invoering betaald voetbal in Nederland. 1955: Willem II eerste betaalde kampioen van Nederland. 1957, 22 oktober: Bok de Kor ver overlijdt. 1964, 15 november: Johan Cruijff debuteert in Ajax 1. 1969, 28 mei: Ajax verliest in Madrid de finale van de strijd om de Europese beker voor landskampioenen tegen AC Milan, 4-1. 1970, 6 mei: Feyenoord wint als eerste Nederlandse club de Europese beker voor landskampioenen, door In Mi laan Celtic, na verlenging, te verslaan (2-1). 1970, 26 augustus: Feyenoord speelt in Argentinië in de eer ste wedstrijd in de strijd om de wereldbeker voor club teams gelijk tegen Estudian- tes, 2-2. 1970, 9 september: Feye noord wint als eerste Neder landse ploeg de wereldbeker voor clubteams door in Rot terdam met 1-0 van Estudian- tes te winnen. 1971, 2 juni: Ajax wint de Eu ropese beker voor landskam pioenen, door in Londen te winnen van Panathlnaikos. 1971: Johan Cruijff (Ajax) wordt gekozen tot Europees voetballer van het jaar. 1972, 31 mei: Ajax wint. voor de tweede achtereenvolgende keer. de finale van het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen. In de finale, te Rotterdam, wordt In- ter Milan verslagen, 2-0. 1972, 6 september: Ajax speelt in de strijd om dc we reldbeker voor clubteams te gen Independiente de eerste wedstrijd van de finale gelijk, 1-1. 1972, 28 september: Ajax wint de wereldbeker voor club teams door in Amsterdam, in de tweede wedstrijd. Indepen diente te verslaan, 3-0. 1973, 30 mei: Ajax wint de Eu ropa Cup I voor de derde ach tereenvolgende keer. In Bel grado wordt Juventus versla gen, 1-0. 1973: Johan Cruijff (Barcelona) wordt gekozen tot Europees voetballer van het jaar. 1973, 24 januari: Ajax wint de Super Cup door in Amster dam Glasgow Rangers te ver slaan, 3-2. Het eerste duel in Schotland was in een 3-1 overwinning voor de Amster dammers geïndigd. 1973, 18 november: Het Ne derlands elftal kwalificeert zich voor het eerst in de ge schiedenis voor het toernooi om het wereldkampioenschap, door in Amsterdam België in bedwang te houden. 0-0. 1974, 7 juli: Het Nederlands elftal verliest in München de finale van het toernooi om het wereldkampioenschap van de Bondsrepubliek, 2-1. 1974: Johan Cruijff (Barcelona) wordt gekozen tot Europees voetballer van het jaar. 1974, 16 januari: Ajax wint de Super Cup door In Amster dam AC Milan met 6-0 te ver slaan. De eerste wedstrijd was door de Italianen gewonnen, 1-0. 1978, 26 april: PSV speelt in Frankrijk de eerste wedstrijd van de finale om de UEFA-be- ker tegen Bastia gelijk, 0-0. 1978, 9 mei: PSV wint de UEFA-beker door In Eindho ven Bastia, in de tweede wed strijd, te verslaan, 3-0. 1978, 25 juni: Nederland ver liest, na verlenging, in Buenos Aires de finale van de strijd om het wereldkampioenschap, 1-3. Na de officiële speeltijd was de stand 1-1. 1985, 2 december Abe Len stra overlijdt. .1987, 13 mei: Ajax wint In Athene de Europa Cup voor bekerwinnaars door In de fi nale LOK Leipzig te verslaan, Stuttgart het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen door Benflca na strafschoppen te verslaan. De wedstrijd was in 0-0 geëin digd. 1988: Marco van Basten (AC Milan) wordt gekozen tot Eu ropees voetballer van het jaar. 1988, 11 december: PSV ver liest in Tokyo na strafschop pen de strijd om de wereldbe ker tegen Nacional (Uru). Na 90 minuten was de stand 1-1, na verlenging 2-2. 1988, 15 |unl: Nederland wint het toernooi om het Europees kampioenschap door in Mün chen de finale te winnen van de Sovjetunie, 2-0. 1989, 7 juni: Bij een vliegramp In Paramaribo komen veel In de Nederlandse competitie spelende Surinaamse voetbal lers om het leven.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27