ütad in aan hand van acteurs Stijlvolle opening van 43ste Holland Festival Wandelend vra Jij - De Laat nieuws Veronique op vast tijdstip =EN HAAG ALS THEATER VOOR 22 'KLANTEN' PER DAG 'hilips ntwikkelt -ieuw type eluidsband H Hans Vonk indrukwekkend met zevende van Mahler AAG IN DE JAREN'50 JNST/RTV &2idóc Gouxaixt ZATERDAG 2 IUNI 1990 PAGINA 19 |n irnard Haitink TROS-radio VERSUM TROS-radio It op dinsdag vijf juni een rview uit met de dirigent \ard Haitink. Annemiek rijver sprak met hem toen pas geleden in Rotterdam voor het bevrijdingsconcert )e Doelen. Haitink vertelt zijn leven en werk, de pro- en jen die hij heeft met het certgebouw Orkest en zijn et -dirigentschap bij het Rot- ef ams Philharmonisch Or- Het interview wordt om tD tijdens een extra afleve- van het kunstmagazine Fl es pE op radio vier uitgezon- HILVERSUM Het late nieuws van RTL-Veronique wordt vanaf 4 juni op een vast tijdstip uitgezonden. Het pro gramma is dan van maandag tot en met donderdag te zien om kwart voor tien, op vrij dag en zaterdag om tien uur en op zondag om elf uur. Bo vendien komt er in de maand juni een redactie bij, de Euro- desk-redactie in Luxemburg. Deze zal zich richten op het Europese nieuws en dan voor namelijk op de ontwikkelin gen in Oost-Europa. Jules Croiset naar VS met Van Gogh-programma AMSTERDAM - De acteur Jules Croiset zal op dinsdag 19 juni in het Bing Theatre van het Los Angeles County Museum of Art een voorstel ling geven van zijn Engelstalige solop rogramma over Vincent van Gogh, getiteld ,,A certain Vincent". Hij doet dit op uitnodiging van het museum. De acteur zal aansluitend nog enige voorstellingen en lezingen over Van Gogh verzorgen in de VS. Van 7 tot en met 12 augustus staat hij met het programma over Van Gogh in de Bo venzaal van de Stadsschouwburg in Amsterdam. Hij brengt het daar twee maal in het Engels en viermaal in het Nederlands. Tweede CARTOON AID boek voor straatkinderen UTRECHT- Het tweede Nederlandse CAR TOON AID-boek wordt woensdag a.s. aan Yvonne van Gennip, ambassadrice van Het Nederlandse Rode Kruis, in Amsterdam over handigd. De opbrengsten van het boek zijn be stemd voor een straatkinderenproject van het Nederlandse en Belgische Rode Kruis. Van het geld wordt een „vriendenhoek" en drie op vanghuizen in Corrientes, een stad in het noord-oosten van Argentinië, gebouwd. Het boek is bedoeld voor kinderen en bevat strips, cartoons en illustraties. Het heeft als thema voetbal, naar aanleiding van de wereld kampioenschappen. Er staan Nederlandse, Bel gische, Spaanse, Italiaanse en Engelse verhalen in. De bekende stripfiguur Appie Happie, ge schreven en getekend door Dik Bruynesteyn, is de presentator van het boek. Dead wood Dick aanstekelijke westernrevue De Nieuw Amsterdam speelt Deadwood Dick van W.B. Burdine jr.. Vertaling: Mitta van der Maat. Regie: Rufus Col-, lins. Kostuums: Joanne Becker. Gezien in het Theater aan de Haven op 1 juni. Vanavond herhaling. In de hal van het theater dui ken vlak voor de voorstelling opvallende types op: meisjes van plezier, soldaten uit de bur geroorlog, berejagers, kasteleins en natuurlijk cowboys. Het to neel van De Nieuw Amsterdam beperkt zich meestal niet tot het theater. Dit keer is de arge loze toeschouwer verzeild in de westernmusical Deadwood Dick waarin geparodieerde wildwestcliché's met zang, dans en muziek veel vermaak ople veren. Aan regisseur Rufus Collins kun je dit soort spektakels wel overlaten. Hij werkt graag met amateurs en maakt daarmee nooit perfecte, maar altijd le vendige voorstellingen. Ditmaal doen er zo'n dertig spelers uit de Haagse regio mee. De Nieuw Amsterdam maakt toneel dat recht doet aan onze pluriforme samenleving en daar ook naar verwijst. Deadwood Dick is dus een kleurrijk geheel met naast dat wilde westen, ook onze westerse stadscultuur: In de sa loon praten de stamgasten over kaartjes voor Prince, crackdea lers en Linda Lovelace. Naast Oh Susanna klinkt funk en En- nio Morricone. De dag na de première liep al les nog niet gladjes, maar dank zij de ironiserende humor is Deadwood Dick een aansteke lijke revue geworden. Met als komische hoogtepunten de Mexican Bandido (Andro Bis- wane) met zijn tragediegebaren en Meike van de Linde als Ma dame Bon Bon. DICK VAN TEYLINGEN IN HAAG - Voor dit iprek mag ik me ergens Centrum Den Haag •lden. Het adres blijkt deur met een plank [oor. Woonplaats voor ikers? Afgekeurde wo- ig? Verwarring. De lotse theatermaakster ma Templeton zal met vijftiental Nederland acteurs de komende da- 1 nog veel meer ver- jring zaaien in Den .ag. 'Jij, de Stad' heet ar theaterproduktie larbij iedere toeschou- ir op een individuele :ht langs allerlei loca- s van Den Haag wordt yoerd. Aan de hand van woning achter de betim- rde deur is een van de loca- i. De woning stond leeg, ar voor de produktie 'Jij, de stad' is het een woning van ac teurs geworden die acteurs spélen. Elk fotootje aan de muur, de spiegels, zijn speciaal gekozen om ieder een klein stukje historie van de nep-be- woners te suggereren. Het maakt op mij de indruk van de woonplaats van een kamer bewoner die zelden thuis is. De toeschouwer die 'Jij De Stad' gaat zien, zal er ook te rechtkomen. Nadat hij ergens in Den Haag op een kantoor een formulier heeft ingevuld, van de ene naar de andere ac teurs wordt 'overgedaan' en op een vervreemdende route door zijn eigen stad belandt. Fiona Templeton, bedenkster van dat alles: „Ik heb het meege maakt dat bezoekers van de voorstelling in hun eigen buurt terechtkwamen en abso luut niet meer wisten waar ze waren". Ze noemt de toe schouwers overigens 'klant', omdat, zegt ze, „er steeds één is, met wie we in feite een 'deal' maken". Ze heeft dit project al eerder in New York, Londen en zojuist in Lubljana - waar het nu nog gaat - neer gezet. Zürich en San Diego wachten nog op haar komst. Overal worden locaties geko zen, acteurs krijgen een com pleet uitgewerkt script met de teksten die ze de 'klant' toe moeten dienen. Taxi-chauffeur Fiona Templeton: „In het be gin zijn die teksten nogal poë tisch, later worden ze natura- listischer en komt er meer ruimte voor antwoorden van de klant. Hij wordt zo een on derdeel van het stuk. De een zal antwoorden, de ander niet. Wat hij ook antwoordt, de ac teur zal steeds iets terugzeg gen. Door zijn tekst andere ac centen te geven, of - als het echt nodig is - te improvise ren". Dat laatste gebeurt dan hoogstens als een durfal van een 'klant' zelf het heft in handen wil nemen, en de ac teur te veel in efen richting wil duwen. Een aardige psycholo gische taak voor de acteur. „Ja" antwoordt de regisseuse, „de acteur moet ook mensen op kunnen vangen. Mensen die bang worden, of die te bru taal worden. Ik elke zin die de acteur gebruikt komt het woordje 'you' voor, in het Ne derlands is dat, al naar gelang de situatie U of jij, of jullie. Het kan het 'U' zijn op dat kantoor, het 'U' in een kerk, het 'je' van een taxichauffeur die eigenlijk zichzelf bedoelt, en het 'jullie' van een zwerver die tegen de wereld staat te schreeuwen. 'Jij, de Stad' gaat over relaties. Over betrokken raken. Dat is het sleutelwoord. De klant moet zich gevoelsma tig bewust gaan worden hoe al die verschillende relaties in el kaar steken. In de praktijk zie je dat het net zo werkt als in het normale leven. De ene 'klant' krijgt een relatie met de acteur, de ander niet. Ieder een reageert anders." Aan de bar Fiona Templeton (37) schrijft en regisseert al vijftien jaar lang 'performances'. Ze maak te deel uit van het 'Theatre of Mistakes' (beeldhouwers, mu zikanten, acteurs), ze was eerder met experimentele pro jecten in het Stedelijk Mu seum. Ze maakte theater in een bar, waar de acteurs ach ter en de bezoekers aan de bar zaten. Ze maakte theater aan het strand. Ze houdt van echte locaties, buiten: „Het publiek is gewend aan film en televi sie, een meer fysieke confron tatie met locaties. Ze zijn ge wend aan close-ups, die ze in het theater nooit krijgen". Voor 'Jij, de Stad' - is per dag ruimte voor 22 'klanten', die allemaal in hun eentje de tocht maken, om de tien minuten van het uitganspunt 'vertrek ken', elkaar één maal tegenko men, zonder dat de een van de ander weet wie de acteur is en wie niet, en als climax op een verwarrende wijze onderdeel van het stuk lijken te belan den, en de acteurs competitie aandoen. Welke die locaties zijn, moet een geheim blivjen. Fiona Templeton onthult glimlachend alleen dat het Fiona Templeton: „Relaties is het sleutelwoord" kantoor waar 'Jij, de stad' be gint in New York het gebouw van een verzekeringsmaat schappij was. „Dat vond ik in Den Haag niet zo passen. Dus hier is het een semi-overheids- gebouw geworden". Na de tocht van twee uur wordt de 'klant' met zachte hand naar een établissement geleid, waar hij even kan bij komen van de vervreemdende gewaarwording. Tien minuten na hem zal er een volgende klant neerstrijken. Fiona Tem pleton: „Meestal wordt het dan een uitwisseling van: Heb jij dat ook gehad? Hebben ze dat ook tegen jou gezegd? Iedereen wil weten hoe het bij de ander is gegaan". In een New Yorkse kritiek meldt de recensente een ogenblik bang geweest te zijn, dat de politie die vreemd FOTO: FRANK VELDMAN converserende acteur en zijn 'klant' van straat zou oppak ken. Fiona Templeton schudt geruststellend het hoofd: „Daar hoef je echt niet bang voor te zijn. Iedereen in de omgeving van de lokaties is ingeseind". Het blijft tenslotte toch theater, al is het allemaal anders. BERT JANSMA Rechter legt BRT zendverbod op BRUSSEL - Een rechtbank in Brussel heeft de BRT vrijdag ver boden een televisiedocumentaire uit te zenden over de collabo ratie van medewerkers van de Belgische radio tijdens de oorlog. „Zender Brussel" zou vanavond op de buis gebracht worden. Familie van de toenmalige directeur van het Nationaal Instituut voor radio- Omroep (NIR), Jan Boon, en de destijds voor het NIR verantwoordelijke minister Antoine Delfosse was naar de rechter gestapt omdat de reputatie van de twee inmiddels over leden mannen door het slijk werd gehaald en eiste een uitzend- verbod. De rechter kwam hen daarin tegemoet. Daarop ging de BRT in beroep. Zij vindt het verbod onzin omdat de rechter al leen de klagende partij had gehoord en bovendien het program ma niet had gezien. Daarnaast beriep de BRT zich erop dat het programma was goedgekeurd door de groep experts die in Bel gië de historische juistheid van programma's over de Tweede Wereldoorlog nagaat. De rechter kwam echter niet op het uit zend verbod terug. De BRT heeft nu een kort geding aangespan nen. Maker van de documentaire is Maurice de Wilde die al een omstreden serie over België tijdens de Tweede Wereldoorlog op zijn naam heeft. ADVERTENTIE Een Nafaoabx kort n per maand. (exdusief BTW) Nteisltaa Asca telecommunicatie Mangaanstraat 74 Den Haag. tel. 070-3213024 )S ANGELES - De Ne- rlandse elektronicapro- cent Philips heeft een rbeterde versie van de nventionele geluids- nd ontwikkeld waarvan Amerikaanse muzie- ndustrie verwacht dat gunstig kan concurre- op de nieuwe markt n digitale geluidsban- r lilips heeft nieuwe vinding yige week in Los Angeles ^emonstreerd aan enkele langrijke platenmaatschap- ?en. Een technicus van krner Bros. Records noem- de kwaliteit minder dan 'n de compact disc, maar Sikken beter dan de analoge ijsettes die nu gemeengoed ,~n. Philips weigert de ge- -imen van de zogenaamde vitale compactcassettere- ;rder prijs te geven. Het ap- 5=raat moet volgend jaar op 3markt komen. Met de LjBuwe technologie zouden ï^edkope conventionele cas- L:ttes de geluidskwaliteit van c=gitale cassettes kunnen be rderen. De Amerikaanse Muziekindustrie verwacht Tt de vinding de ommekeer H|n betekenen in de stagne rende verkoop van geluids cassettes. Het nieuwe appa- Mat van Philips zou ook de marktpositie van het bedrijf I Hf kunnen verbeteren. j| (ADVERTENTIE) optiek on 's-Gravenhage CD L w. Meerdervoorl 135 w. Hoytemastraat 107 Fr. Hendriklaan242 i Heulstrut 19^^^ worden voor hen. De foto's in dit boek, gemaakt door be- „LA CLEMENZA Dl TITO „La Clemenza di Tito", opera vao Mozart door de English Baroque So loists, het Monteverdi Choir, onder leiding van John Elliot Gardiner, met medewerking o.a. van Anthony Rolfe Johnson en Charlotte Margio- AMSTERDAM - In aanwezig heid van koningin Beatrix en prins Claus is gisteravond in het Amsterdamse Concertge bouw het 43ste Holland Festi val van start gegaan. Dat ge beurde met de concertante op voering van Mozarts „La Cle menza di Tito" door de En glish Baroque Soloists en het Monteverdi Choir onder lei ding van John Eliot Gardiner. De koningin kreeg bloemen aangeboden door de sopraan Charlotte Margiono. Mozart maakte twee zelden gehoorde opera's naar Griekse tragedie's. „La Clemenza di Tito" was de laatste, uit 1791, zijn laatste levensjaar. De an dere, „Idomeneo, re Creta", wordt zondag uitgevoerd. Bei de concertant. In juni 1791 kreeg Mozart opdracht een feestopera te maken voor de kroning van de Boheemse ko ning Leopold II. Op 6 septem ber volgde de première van „La Clemenza" reeds. Het ver haal van keizer Titus die een door Vitellia beraamde uitge voerde moordaanslag over leeft, de dader niet voor de wilde dieren werpt, maar grootmoedig vergeeft. Deze feestelijke opera schittert do'or De Nederlandse sopraan Char lotte Margiono, die in Mozarts „La Clemenza di Tito" de rol van Vitellia zingt en van wie in ternationaal grote verwachtin gen worden gekoesterd, be groette koningin Beatrix tij dens de openingsvoorstelling van het 43ste Holland Festival met een bos bloemen. FOTO: ANP briljante coloratuurzang met maar liefst vier sopranen. Te genover elf grote aria's staat een even groot aantal ensem ble-nummers. De Nederlanse sopraan Charlotte Mangiono, van wie men grote internatio nale verwachtingen heeft, zong de rol van Vitellia. In het Muziektheater debu teerde Riccardo Chailly gister avond in het Holland Festival als opera-dirigent met ,,L' Ange de feu" van Prokofjev bij de Nederlandse Opera. kende foto-journalisten als Simon E. Smit, Karei de Haas en Peter van Breukelen, geven hiervan een uitstekende weer spiegeling. In deze uitgave komt het politieke en parlemen taire leven nauwelijks aan bod, maar gaat alle aandacht uit ckery/Het Gebeuren: „Jij - De •d", tekst en regie: Fiona Temple- Vertaling: Lex Bohlmeijer, tarten Kaster. Met o.a. Bas Voets, _mnie Wiliams, Fred van der Hilat, 'tty Pontier. Lokatieproject, pre- ère vrijdag 1 juni, voorstellingen 5' n 22 juni, 11-16 uur. Reserveren, 73'nimaal drie dagen van tevoren bij ^tt Gebeuren, 070 - 3543202. i stad vanuit een andere op- ïk waarnemen; dat zou de fdoeling kunnen zijn van iona Templetons „Jij - De .ad". Na Edinburgh, Londen Ljubljana - waar het „Na Tvojem Mestu" heette - is Den Haag aan de beurt. Komt dat zien, Hagenaars. Met een begeleidend briefje wordt de pers dringend ver zocht zo min mogelijk prijs te geven over lokaties en „de suspense niet te verraden". Het is een persoonlijke tocht; „Jij - De Stad" doe je alleen, en daarom kunnen reacties nogal verschillen. De voorstelling begint op een luxe kantoor, waar bij een re ceptioniste een vragenlijst in gevuld dient te worden. De merkwaardige toonzetting van die vragen zet wellicht op het verkeerde been. „Helpt het?" is er een. Dan neemt een an der je mee, waarmee „Jij - De Stad" een merkwaardige esta fette wordt. Kleurrijke, sjofel geklede of vlot sportieve types nemen het slachtoffer bij de arm en vuren vragen op hem af. Antwoorden is niet nodig, maar mag. De uitkomst is ge tuige de vragen reeds bekend: het publiek heeft zich schuldig gemaakt aan eigenzinnigheid, gebrek aan betrokken-zijn, is geen jij, maar wat of wie wel? „Jij - De Stad" geeft de ge waarwording alsof de bezoe ker deelneemt aan een thea terstuk van Pinter, waarvan hem geen tekst is toebedeeld. De sfeer benadert die welke K. gevoeld moet hebben in de boeken van Kafka. En intus sen wandel je arm in arm met een onbekende door verpau perd en reeds opgeknapt Den Haag. Het aardige aan de voorstel ling is, dat de buitenwereld steeds kan ingrijpen. Hoe zou het zijn als de omstanders plot seling zouden deelnemen aan „Jij - De Stad"? Wat deze bij zondere ervaring echter na laat, is een moment van reflec tie. De acteurs en actrices spe len hun rollen zeer overtui gend. Tekst en regie zetten de 'slachtoffers' zo ademloos aan het luisteren, dat er weinig tijd voor kijken overblijft. Waar deze overrompelende wandeling uiteindelijk toe leidt, is de vraag. Welke ge dachte zit er achter de tek sten? Wie stelt die vragen? Zou de schrijfster zich geïden tificeerd hebben met de stad? De afgevuurde overhoring gaat helaas in zo'n rap tempo, dat je amper aan nadenken daarover toekomt. PETER SNEL Zevende symfonie van Gustav Mah ler door het Residentie Orkest on der leiding van Hans Vonk. Herha ling vanavond. Anton Philipszaal, Den Haag. Geen ouverture, geen solist, geen pauze, 'slechts' één sym fonie op het programma dat gisteravond in de Anton Phi lipszaal werd uitgevoerd. Maar wat voor een symfonie! Chef dirigent Hans Vonk en het Re sidentie Orkest hebben zich met hart en ziel op de zevende symfonie van Mahler gestort, een gigantisch opus. Amsterdam heeft vanouds een Mahlertraditie -zo werd de ze vende symfonie in het Con certgebouw onder leiding van de componist al in 1909, een jaar na de premiere uitge voerd- en in Rotterdam heeft James Conlon met het Rotter dams Philharmonisch Orkest de laatste jaren aan Mahler uitgebreid aandacht besteed. Het zou een goede zaak zijn als ook het Residentie Orkest een dergelijke reeks zou opbouwen en niet te hooi en te gras een Mahler-orkestwerk zou uit voeren. Een dergelijke opzet kan dan wel niet meer onder Hans Vonk tot stand komen, maar bij de keuze van een nieuwe chefdirigent -en die keuze is nog lang niet gemaakt- zou hiermee rekening gehouden kunnen worden. Gisteravond startte in Amster dam het Holland Festival. Wat zou het een voortreffelijke ge dachte geweest zijn als het (be scheiden) Haagse aandeel van het festival geopend was met de indrukwekkende weergave zoals Vonk en het orkest van Mahler's zevende gisteravond realiseerden. De interpretatie verdiende zeker het predikaat 'festival-concert'. Vonk heeft het machtige opus allure, spankracht, dramatiek, glans en beklemming verleend, waarbij hij de hartstochtelijke emoties tot in de diepste diep ten wist te peilen. Zou men in de ruim tachtig minuten du rende vertolking hoogtepun ten willen aanwiizen, dan zijn dat zonder twijfel de doorleef de Nachtmusiken. Het Resi dentie Orkest, aan het einde van een druk en woelig sei zoen, heeft geen noemens waardige steken laten vallen. De wil een optimale weergave tot stand te brengen was maxi maal aanwezig. ADRIAAN HAGER naar het gezinsleven, mode, onderwijs en het straatbeeld in die jaren. De foto's in dit boek vormen de basis van een tentoonstel ling die wordt gehouden in het Haags Historisch Museum. U kunt dit boek bestellen door storting/overschrijving van f 25,- op giro 5378421 van Sijthoff Informatie Centrum In Rijswijkonder vermelding 'Den Haag in de jaren '50'. Het boek is ook te koop bij de stadsvestiging van de Haagsche Courant/dagblad Het Binnenhof, Spuistraat 71/hoek Spui, geopend ma. t/m vr. van 8.1517.00 uur. Verder is het verkrijgbaar in het Haags Historisch Museum, Korte Vijverberg 7 en in een aantal boekwinkels in de Haagse regio. Bij veel Hagenaars zal dit fotoboek herinneringen oproepen aan een gelukkige tijd. Een tijd waarin het steeds beter ging Een unieke terugblik op het Haagse leven na de bevrijding. •S-SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 19