Ceidaeöouxcwt Dertigduizend bezoekers op open dag basis Valkenburg Popfestival in Nieuwe Wetering Alkmania houdt grote fancy-fair Kleine Kerk in Voorhout heropend ï^EIDEN OMGEVING QeidóaOowumt ZATERDAG 2 JUNI 1990 PAGINA 17 NIEUWE WETERING Een popfestival wordt op eerste pinksterdag gehou den in Nieuw Wetering. Het evenement wordt on der meer georganiseerd door de Zuidhollandse Po punie. Optredens worden verzord door: De Brio's, De Twins, Weird Perfor mance, Blues Ramblers en Highlander. Verder ver leent drive-in discotheek U.S.M. Als eerste komen De Brio's op het podium met een humoris tisch repertoire, waarbij con trabas, gitaar, accordeon en zang elkaar vinden. Hierna zal het Veense duo De Twins be staande uit Peter en Paul 't Hart zijn muzikale kunsten vertonen met Nederlandse en Engelse liedjes. Als de heren uitgezongen ziin treedt de Veense groep Weird Perfor mance op, waarvan de gebroe ders 't Hart ook deel uit ma ken. Voorts bestaat de band uit Gert van der Luit, Rob van Velzen en Wout Koek. WP brengt uitsluitend zelfgeschre ven muziek in de vorm van funkrock en ballads. Het vol gende optreden is door de Leidse band The Blues Ram blers. De viermansformatie heeft volgens de organisatoren de liefde voor de echte blues in zich. Hierna vindt er op het podium een kleine volksver huizing plaats door de komst van de uitsmijter van de avond: de groep Highlander. Deze band heeft de hardrock hoog in het vaandel. Het pop festival begint eerste pinkster dag om vijf uur in het cultu reel centrum aan de Achter weg in Nieuwe Wetering. ALKEMADE Een gro te fancy-fair met rommel markt wordt dit weekein de gehouden door voet balvereniging Alkmania. Het evenement vindt zondag en maandag plaats tussen tien en zes uur op het graveltrai- ningsveld op het Alkmania Sportcomplex aan de Alkema- delaan. Op de fancy fair zijn tal van activiteiten zoals een rad van avontuur. Net als vo rige jaren is er weer een groots opgezette rommelmarkt. Aller hande artikelen van stripboek tot bankstel zijn er voor wei nig geld te koop. Vandaag en maandag wordt bij Alkmania tevens de voetbalstrijd om de Alkemade-cup gestreden. De deelnemende elftallen zijn van Alkmania, SVOW, ROAC en Kickers. De voorronden zijn vanmiddag om half drie en vijf uur. De verliezers komen maandag om één uur tegen el kaar uit. De finale is om drie VOORHOUT „Een fraai ge restaureerd monument, dat tot in lengte van jaren als kerk weer dienst kan doen. Zo ty peerde gistermiddag oud-burge meester M. van de Wouw van Voorhout de gerestaureerde Kleine Kerk bij de officiële heropening. De oud-burgemeester verrichtte die opening door het in werking stellen van de klok. Even daarvoor had J. van de Berg voorzitter van de restau ratiecommissie, symbolisch de sleutel van de kerk overhandigd aan de voorzitter van het college van beheer J. Mosselman. Van de Wouw memo reerde de lange weg die is gegaan vanaf het moment dat op 21 februari 1989 het allereerste bouwplan werd ingediend door architect Van Beek. Een ander niet onbelangrijk aspect noemde Van de Wouw de financiën. „Je zult van de weinige monumenten die Vorhout rijk is, maar eigenaar zijn van twee daarvan: het Boerhaa- vehuis en deze Kleine Kerk. Lof en waardering zijn op zijn plaats wan neer we zien hoe een kleine gemeen schap in staat is gebleken met veel creativiteit deze beide cultuurgoede ren niet alleen in stand te houden, maar ook qua bestemming als pasto rie en als kerk voor de toekomst vei lig te stellen". Van de Wouw herinnerde er aan dat de raad in maart 1989 besloot een subsidie van 75.000 gulden toe te ken nen. Vanwege het belang van het be houd van het monument en de func tie ervan. Met die functie bedoelde hij de sociaal-culturele evenementen die in de kerk worden gehouden. Dat het houden van concerten door onder andere de Volksuniversiteit Voor hout nog beter mogelijk is dan voor heen bleek gisteren wel bij de ope ningsbijeenkomst door het fluit- en orgelspel van Frits en Marja de Nie vanaf de nieuw aangebrachte balkon- galerij. Onder redactie van Ton Pieters. Ie Zestig jaar geleden berichtte de Leidsche Courant over het huzarenstukje van een onder- •e: nemende Engelse meid die in haar eentje een aantal wereld delen onder zich liet liggen. „De 22-jarige aviatrice Miss Amy Johnson heeft na een aanvankelijk voorspoedige, de laatste week echter zeer zwa re reis, den afstand Engeland- Australië per vliegtuig met succes afgelegd. Zij was de eerste vrouw die na Bert Hin- kler en Kingsford Smith deze prestatie heeft volbracht. Op 24 Mei 1930 landde zij veilig te Port Darwin, waar een groote menschenmenigte haar Ui met onbeschrijfelijk enthou- - siasme ontving. Miss Johnson was zeer vermoeid, doch ver klaarde, dat zij dolgelukkig was haar doel te hebben be-' reikt". Wij lazen in de L.C. van maandag 26 mei '30, dat in Leiden de Mandolineclub „Krebustlipo" 25 jaar be stond en ter gelegenheid daarvan in de Stadsgehoor zaal een feestprogramma af werkte onder leiding van „den directeur, den heer L.C.Veerman". „Achtereen volgens hoorden wij door het groote gezelschap dames en heeren vlot en zuiver spelen „Mit Kraft und Feuer", „Frei- schütz Fantasie", „Menuet", „Liebenswerben" en de „Kre- bustlipo-Marsch", welke laat- 1 ste moest worden herhaald. De aanwezigen brachten de musiceerenden voor hun mooie spel een ovatie. Het I daarna volgend humoristisch gedeelte werd verzorgd door het Jazz-band-Orchést „Afge past". Een genoeglijk bal on der leiding van den heer W.F.van Wijk besloot dezen goed geslaagden feestavond". Eveneens uit Leiden. „Van morgen is op den Haagweg in zijn auto aangehouden en ge arresteerd J.v.L., directeur van den Part. Nach tveilig- heidsdienst alhier, wonende te Den Haag. Deze persoon wordt verdacht van oplich ting. Ter voorkoming van misverstand zij opgemerkt, dat de N.V. Nachtveiligheids dienst en Controle, gevestigd Heerengracht, hiermede niets uitstaande heeft". „Uit Lemberg wordt gemeld, dat te Rowno tijdens een con cert, dat ter herinnering aan een Oekraïnschen dichter werd gegeven, de aanwezigen het Oekraïnschen volkslied zongen. Onmiddellijk werden hierna 192 personen gearres teerd, geboeid en in de gevan genis geworpen". Aangaande de „kerk-cent". Een Nijmeegsche predikant schreef 60 jaar geleden daar over: „Wat kan men nog doen in de tegenwoordige samenle ving met een cent! Letterlijk niets. Een sigaret van een cent rookt niemand, een fooi van een cent zal niemand wil len aannemen en ook niet durven geven; in een winkel is iemand met een cent gewa pend niet in staat iets uit te richten; zelfs de postzegel van een cent heeft afgedaan. Ner gens in de tegenwoordige maatschappij kan men nog met een cent terecht, nergens, nergens. En nu komt het af grijselijk droevige: alleen in de kerk en in de jeugddien sten vindt menigeen het offer dat hij brengt juist uitgedrukt in het meest waardelooze geldstuk, waar hij zich overal voor zou schamen, in de cent. Laten wij heel bewust hier eens tegen strijden". „Wij", aldus een redactionele opmerking, „Wij hebben ook al eens in dezen geest ge- schreven.- De „kerk-cent" blijft maar al te zeer in eere, ook bij hen die met even veel gemak wat meer zouden kun nen geven". „Naar de Daily Herald meldt, heeft de Britsche rijkscom missie voor de nationale ver dediging, waaraan werd deel genomen door Mac Donald en Lloyd George, het Kanaal tunnelplan met het oog op de eischen der landsverdediging opnieuw verworpen". „Hoewel de voorstellen inza ke de al of niet drooglegging der* Reeuwijksche en Sluip- wijksche Plassen thans in de afdeelingen van de Prov.Sta- ten van Zuid-Holland in be handeling zijn, is uit de be sprekingen in de diverse frac ties wel vast komen te staan, dat het afwijzend prae-advies van Gedeputeerde Staten (be houd der plassen dus) een vrij groote meerderheid zal krij gen". „De eerste autorit in de reeds gedeeltelijk drooggeval len Wieringermeer (de N.W.Zuiderzeepolder) is ge maakt op Hemelvaartsdag door den Wieringer smid P.C.Luyt, wel bekend uit den tijd van ex-kroonprins Wil helm. Op een afstand van twee K.M. uit de kust van het vroegere eiland moest men te- rugkeeren, omdat de grond daar te zacht werd zoodat de wielen van de auto dreigden weg te zakken. Dit historische ritje trok veel belangstelling onder de Wieringers". Uit De Vragen bus. „Vraag omtrent een huis, dat door een ouden vader cadeau is ge daan aan een zijner kinderen. Antwoord: Wanneer u kunt bewijzen, dat uw vader op dat tijdstip niet goed bij zijn hoofd was, is daar wel iets aan te doen. Maar gemakkelijk zal dat niet gaan. In ieder geval zult u zich dan in verbinding moeten stellen met een advo caat. Overigens kunt u beden ken, dat deze gift geen af breuk kan doen aan het wet telijk erfdeel der andere kin deren". Op 3 juni '30: „Naar een Poolsch blad uit Soewalki verneemt, heeft zich in het plaatsje Olszacka aan de Poolsch-Litausche grens een nieuw grensincident voorge daan. Litauers hebben daar uit een hinderlaag op de Pool- sche grenswacht geweerscho ten afgevuurd, waardoor een Poolsch korporaal gewond werd. De Poolsche grens wacht beantwoordde het vuur en verdreef tenslotte de Li tauers, die ongeveer 100 scho ten gelost hadden. Bij de heerschende duisternis kon niet worden vastgesteld, of men met Litausche soldaten of vrijwilligers te doen had". „Uit Carson-City (Nevada) wordt gemeld: „Een kwart jesvinder, genaamd White, die veroordeeld was wegens FOTO: SP moord op een collega in het valsch spelen, is gisteren ter- doodgebracht door middel van verstikking door gifgas. Het gas werd in een speciale kamer toegelaten, waarin de veroordeelde op den doods- stoel zat". „De voorzitter van den KRO, pastoor Perquin, heeft voor den Huizenzender met kracht stelling genomen tegen in om loop gebrachte praatjes als zou de KRO voor radiobelas ting zijn. De KRO is aldus pastoor Perquin tegen ra diobelasting. Noch door de R.K.Staatspartij, noch door den KRO is een woord ge sproken voor een radiobelas ting, de gedachte daartoe is zelfs niet opgekomen. De KRO wenscht op geen enkele wijze mee te doen aan het plunderen van de schatkist". 5 Voorzitter J. van de Berg van de restauratiecommissie (links) overhandigde symbolisch de sleutel van de kerk aan J. Mossel man, voorzitter van het college van beheer. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Hond Alphense politie derde bij kampioenschap ALPHEN AAN DEN RIJN Hondenbegeleider A. van Maas tricht van de Alphense politie heeft gisteren in Deelen met zijn diensthond een derde plaats be haald op de Nederlandse kampi oenschappen voor honden in po- litiebewakingsdienst. Aan de slot- ronde van de kampioenschappeh deden acht honden mee van ge meente- en rijkspoltie en van ori- der andere de Luchtmachtbewa kingsdienst. Als eerste eindigde een hond van de Luchtmachtbe wakingsdienst. van de open dag. Zelfs de drie vredesactivisten aan de poort van het Marinevliegkamp stonden van het zonnetje te genieten. Ze deelden vlug schriften uit met de medede ling dat de open dag ten koste ging van vrede en milieu. „Bezuinigingen in onderwijs en gezondheidszorg en wel een geldverslindende militaire show", zo riep het drietal de binnenkomende bezoekers toe, maar die toonden maar matig belangstelling voor de demon stranten. „Niemand gaat een discussie aan en de respons is niet al te groot", aldus een van de drie. „Maar wie een vlug schrift aanpakt, gooit dat niet meer weg. Misschien dat we vandaag toch wat mensen aan het denken zetten". De politie en marinemensen lieten de drie hun gang gaan, hoewel het neerzetten van een anti- vliegkampspandoek met de tekst „Stop atoomtaak marine- Orions" werd verhinderd. PAUL DE VLIEGER oorschotense scholieren iSfritvangen verkeersdiploma WlllDORSCHOTEN Wethouder Van >r Poel van openbare werken en mi- af deu van Voorschoten heeft gisteren in drie leerlingen, die dit jaar het ver- •ersexamen het best hebben afgelegd, >t verkeerscertificaat uitgereikt. Het jn Bas de Vos van de Gevers Deij- jotschool, Reinder Kruit van de Em- aussschool en Niels van de Berg van Zuiderhorstschool. In totaal behaal- »n 253 leerlingen van de basisscholen •n verkeerscertificaat. Zeventien cieelholieren haalden onvoldoende pun- iderip voor het theoretische examen, i, /aalf scholieren haalden niet genoeg érwinten voor het praktisch gedeelte. De jrkeersexamens worden afgenomen >or Veilig Verkeer Nederland. penL cïsTALF UUR IN DE RIJ VOOR STICKER EN POSTER IQ f 'ALKENBURG Vol gassen kerels die een half .ur in de rij staan voor en gratis sticker en pos- ^=?r van de Koninklijke larine. En kleine kinde- ik%n die de handen voor n un ogen slaan als een liegtuig na een „looping" ke^odrecht naar beneden rs liegt en het lijkt alsof het 'jestel zich in de grond al boren. Marinevlieg- amp Valkenburg hield neisteren open dag. Het ras druk, zoals de organi- Efrtoren al hadden ver zacht. ran een tot vijf uur was het liegkamp, dat anders zo her metisch gesloten blijft voor uitenstaanders, vrij te bezoe- .en. Dat bleek niet tegen ''dovemansoren gezegd. Naar :hatting 30.000 mensen rachten een bezoek aan het liegkamp. „Ongeveer waarop re gerekend hadden", aldus en woordvoerder van het ifjiegkamp. „Bij dergelijke ge- eurtenissen is 10.000 mensen aste prik. Dat is een vaste p(roep die elke open dag van j|-;jchtmacht, marine en land- 'ïacht afloopt. Verder moet je et altijd afwachten, maar het reer werkte vandaag wel bij- onder mee natuurlijk". TV)e open dag was gekoppeld «an het 50(-jarig jubileum van I e squadrons 320 en 321, de Jjudste squadrons van de Ne- erlandse militaire luchtvaart, lo'n 2000 genodigden, onder /ie prins Bernhard, gaven cte de presènce op de reünie ie *in de ochtenduren al be- ^on. Aan de squadroncom- Ïandant werd een Abraham ngeboden, die vanwege zijn metingen, zes meter hoog, n vermelding in het Guiness took of records krijgt. Verder overhandigde de Vereniging 'an Valkenburgse Vliegtuig- potters een beker aan de be manning van een Britse F-4 yhantom. Deze club van lief- Iebbers reikt jaarlijks een prijs J uit aan het type vliegtuig dat voor hen het interessantst is geweest. Na het officiële gedeelte, waarbij onder andere door het oud-personeel van het Marine vliegkamp een telegram naar de koningin werd gestuurd waarin trouw aan haar en aan het vaderland werd betuigd, werd in hangaar 7 een rijs- tmaaltijd gebruikt. En terwijl menig oud-strijder nog in de rij stond voor zijn portie ge bakken rijst met kip en sateh, meldden zich aan de poort al de eerste bezoekers voor de open dag. Geduld Om de enorme stroom auto's een plaatsje te kunnen geven werd de provinciale weg SI vanaf de Zeeweg in Katwijk tot de Van Berkelweg in Noordwijk afgesloten voor doorgaand verkeer en ge bruikt als parkeerplaats. Bus sen reden af en aan om de be zoekers van de nood-parkeer voorziening naar het vlieg kamp te vervoeren. Er was van alles te zien op het vliegveld. Verschillende toe stellen stonden gereed om zich de bewonderende blikken wel te laten gevallen. Een enkel vliegtuig mocht ook van bin nen bekeken worden, maar daar moest wel drie kwartier geduld voor worden geoefend. Verder waren er allerlei kra men die spullen te koop aan boden. Uiteraard had daarbij vrijwel alles betrekking op de luchtvaart. Dassen, sjaals, speldjes, posters, stickers, han gertjes, petten en boekjes over alles wat vliegt ze gingen als warme broodjes over de toon bank. En hoewel het verband met het Marinevliegkamp wat onduidelijk was, ontbrak ook de kraam met oranje gekleur de Nederlands elftal-attributen niet. De koopman deed goede zaken. Een bakje afgeprijsde batmanspeldjes in een verlo ren hoekje van de kraam her innerde aan minder welvaren de tijden. Hoogtepunt van de open dag vormden ongetwijfeld de vliegshow in het luchtruim bo ven Valkenburg. Van kwart voor drie tot vijf uur demon streerden diverse helicopter- en vliegtuigformatie hun spec taculaire kunsten, die vanaf de grond van commentaar wer den voorzien. „Valkenburg" profiteerde daarbij optimaal van het feit dat vanmiddag in Scheveningen een luchtvaart show wordt gehouden. Veel toestellen uit verschillende landen verlenen daaraan hun medewerking en waren niet te beroerd nu ze toch in de buurt waren in Valkenburg al een voorproefje te geven. Tevredenheid troef derhalve bij organisatoren en bezoekers De anders zo hermetisch afgesloten vliegbasis, even het domein van duizenden bezoekers. FOTO'S HENK VAN DEN ENDE Handen voor de ogen tijdens de vliegshow.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17